LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES: nn Cts per regel. Des Zattidags 40 Cts. rcg<5 Kleine adveTtentiën "Woensdag r0ts Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- racbt. Voor evontueelo opzending van brieven JÖ Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts', Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 eind. f2.50, p. week f 0.1Ö Buiten Leiden, waai agenten goves- tigd rijn, per week 0.19 Franco per post „2.90 Woensdag 11 Augustus 1920. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf). ver krijgbaar is SCHELVISCH a f 0.18, g~o- tere SCHÈLVISOH a £0.24 en f0.26 en 6GHOL a f 0.26 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 11 Augustus 1920. DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter nlgemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No. 5 van den dienst 1920, executoir verklaard den 9en Augustus j.l. er. herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting <>m den aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 11 Augustus 1920. Do Burgemeester Jn Wethouders van Leidon ben te weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijn vergadering van den 17en Mei 1920, is vastgesteld do volgende verordening: VERORDENING, regelende de heffing van eene belasting onder den naam van „MARKTGELD" in de gemeente Leiden. ARTIKEL 1. Voor het gebruik van grond op de onder- ebheideno markten of elders op den openbaren iweg ingenomen, wordt eon belasting geheven onder den naam van „Marktgcld" naar het vol gen do tarief. ARTIKEL 2. Do belasting bedraagt por dag of gedeelte daarvan: I. Op de veemarkt cn de markt voor vette varkens: a. voor een paaird, hit, "rtXnd, schot, vaars, "pink of graskalf 0.50 p. voor een beer, zeug, of varken, zwaarder dan 75 K.G0.50 C- voor een vetkalf, veulen, muilezel of ezel 0.30 'd. voor een magerkalf, nuchterkalf, varken van 75 K.G. en minder, sohram of sohaap 0.2Ö b. voor een lam, bok, geit of big 0.10 f. voor een lam, ter markt aangevoerd van 1 Augustus tot on met 31 De cember en voor een big, zwaarder dan 25 K.G0.20 Voor het gebruik van hokken is geen belas ting verschuldigd. II. Op de Vischmarkt: 1. Op de Vischmarkt en Aalmarkt: a. voor een partij zeevisch 0.20 b. voor een mandje garnalen van ten hoogste 1/4 H.L0.06 c voor een partij riviorvisch of paling 0.50 2. Op de Gedc'mplo Voldersgracht: e voor een partij visch aan beide banken, op plaats no. 1 0.50 op plaats no. 2 0.40 op plaats no. 3 0.30 op de overige plaatsen0.20 b. voor een kruiwagen met droge visch 0.20 c. voor een partij aal0.1Ö Voor 'het hebben van een vaste plaats gedu rende een geheel jaar bedraagt de belasting sub 2a bij vooruitbetaling: voor plaats no. 17.40. voor plaats Tio. 230. voor plaats no. 320. voor dé overige plaatsen10. Indien een grootere oppervlakte dan ter breedte van 1.70 Meter cn ter diepte van 1.50 Meter achter de banken of schragen wordt in genomen, is voor de meerdere ingenomen op pervlakte per vierkanten Meter of gedeelte daarvan verschuldigd 0.06 III. Op de markt voor govogelte, honden en poelierswaren: a. voor hazen, konijnen, ander wild of pluimgedierte zonder meer (met minimum van 6 stuks) per stuk 0.01 b. voor oen hond0.06 .0 voor een hondenwagen of kar (niet aangespannen) 0.15 d. voor idem (aangespannen)0.20' 0'. ivoor een viorwioligon wagen0.20 f. Voor een paard en wagen0.30 IV. Op de Bloem- en Boommarkt: a. voor op don grond staande pollen, v boomen of planten per strek-ken- den Motor of gedeelte daarvan 0.06 b. voor kraampjes en stallen per vier- kanton. Meter of godeolto daarvan 0.10 By vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt do belasting voor de goc- V ideren sub a per strokkenden en die voor <3- sub b per vierkanten Meter of gedeelte daarvan g |- V. Op de Kaasmarkt: a voor een handwagon of kar (niet aan- gespannen) q b'. Yoor idem (aangespannen)0.20 c. voor een viorwicligen wagenf', 0.20 V00r een paard en wageDo~30 VI Op do Groente- en Ooftmarkl en op de Aardappelenmarkt: a. voor oen hondenwagen of kar (niet aangespannen) f 0.15 b. voor idem (aangespannen)0.20 c. voor een viorwicligen wagon0.20 d. voor een paard en wagen0.30 en verder por ingenomen vierkanten Meter of godeelto daarvan0.06 Voor het plaalson van goederen, welko worden geveild, alsook voor het mark- ten van ooft en fruit, bedraagt de be lasting evenwol per ingenomen vier kanten Meter of gedeelte daarvan0.073 Voor wagens van opkoopers is geen belasting verschuldigd. VII. Op de Algcmeene Weekmarkt en de Al- gemeene Markt, per ingenomen vierkanten Meter of godeelto daarvan0.06 - Echter wordt geheven van kooplieden, dïo door geregelde aanprijzing en uit legging of toelichting van het gebruik hunner waren toeschouwers of toe hoorders om zich heen verzamelen (z.g. standwerkers), per ingenomen vierkanten Moter of gedeelte daarvan.. P.25 ARTIKEL 3. Voor hel uitstallen of plaatson van uitdragers- on winkoliersartikelen wordt geheven per ingenomen vierkanten Moter of gedcollo daarvan bij vooruit betaling: per week of gedeelte yan een week., 0.10 per jaar2. ARTIKEL 4. Voor inrichtingen, waarin publioko vermakelijkheden of vertooningen van eenïgerlci aard plaats hebben, bene- vens voor machines, wagens, als an derszins, ten dienste van die inrich tingen. is voor eiken speeldag per vierkanten Meier of gedeelten daarvan verschuldigd 0.10 Echter wordt geheven: voor draaimolens en dergelijke in richtingen, per speeldag en per stuk 50. voor hippodromen, glijbanen, bios copen en dergelijke inrichtingen, por speeldag cn per stuk80. voor paardenspellen, door mcolia- nische kracht voortbewogen, draai- en zweefmolens, en dergelijke inrichtin gen, por speeldag on per stuk160. ARTIKEL 5. Voor liet gobruik van grond voor doel einden, niet in do voorgaando artike len genoemd en niet vallendo onder do verordening van 27 November 1916 (Gemeenteblad no. 24) wordt gelieven per ingenomen vierkanten Meter of gc- dceltö daarvan, per dag of gedeelten van den dag0.06 Voor" wagens, tenten, kranen en dorgelijke in richtingen, dienende lot verkoop van waren, is die belasting slechts verschuldigd voor dio da gen. waarop wordt verkocht. ARTIKEL 6. Onder jaar wordt ia deze verordening ver staan het tijdvak van 1 Januari tot ultimo De cember; onder week het tijdvak van Maandag tot en met den cerstvolgenden Zaterdag. ARTIKEL 7. Deze verordening treedt in werking op l Juli 1920. Op dat tijdstip vervalt de verordening van 10 October 1912, (Gemeenteblad no. 37), regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Marktgeld'; te Lei den, gewijzigd bij verordening van 16 Oc tober 1913 (Gemeenteblad no. 31). Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 17en Mei 1920. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde de heffing van deze belasting goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 16en Juli 1920, no. 79, waarbij tevens is aangehaald de verordening, regelende de invordering dier belasting van den 17en Mei 1S20. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den Hen Augustus 1920. Burgem. en Weth. voornoemd: N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Burgomeesler en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 17en Mei 1920, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING, regelende de invordering van dc belasting onder den naam van „MARKTGELD" ip do gemeente Leiden. ARTIKEL 1. De invordering van deze belasting ge schiedt door den Directeur en den Ad junct-Directeur van den Marktdienst en de verder daartoe door Burgemeester en Wet houders aangewezen ambtenaren. ARTIKEL 2. De betaling geschiedt op de eerste aan vrage van de met de invordering belaste ambtenaren, tegen door hen af te geven kwitantie. _Blijft fle belastingschuldige in gebreke aan die aanvrage te voldoen, dan zijn de in hel eerste lid genoemde ambtenaren be voegd de ingenomen plaats dadelijk op zijn boston tp doen ontruimen. ARTIKEL 3. Het bewijs, dat de belasting is voldaan, moet aan de in artikel 1 genoemde ambte naren op de eerste vordering worden ver toond, bij gebreke waarvan het marktgeld alsnog verschuldigd ts. ARTIKEL 4. Overtreding of ontduiking van de bepa lingen dezer verordening of van die op de heffing, poging daartoe of medeplichtig heid daaraan, wordt gestraft overeenkom stig de bepalingen van de artikelen. 271 en volgende der Gemeentewet. ARTIKEL 5. De in arrikel l genoemde ambtenaren houden registers, waarin zij de ontvangen marktgelden behoorlijk opteekenen. Die gelden worden do< »-en dagelijks aan den Directeur van den Marktdienst verantwoord en door dezen wekelijks bij den Gemeente-Ontvanger gestort. ARTIKEL 6. Deze verordening treedt in werking op 1 Juli 1920. Op dat tijdstip vervalt tfë verordening van 3 September 1907 (Gemeenteblad no. 21), regelende de invordering der belasting onder den naam van .Marktgeld" te Leiden. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van den 17en Mei 1920. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aangehaald bij Koninklijk Besluit van den lGen Juli 1920, No. 79. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llen Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. BRANDSTOFFENCOMMISSIE DISTRICT LEIDENo De Directeur van het Brandstoffenbureau maakt bekend, dat degenen, d"e voor het komende stookseizoen wenschen in aanmer king. wenschen te komen voor: een rantsoen voor kamerbewoners, een rantsoen voor studeer- en werk kamers, een rantsoen voor groote gezinnen (7 per sonen en meer); een rantsoen voor ouden van dagen (boven de 70 jaar) een aanvraagformulier daartoe kunnen be komen bij het Brandstoffenbureau of een der Sub-Commissies. S670 De Directeur v. h. Brandstoffenbureau: KRAMER. Leiden, 11 Augustus 1920. STADSNIEUWS. Naar wij vernemen, hebben B. en W., naar aanleiding van de omstandigheid, dat de prijzen van een aantal eerste levens behoeften, met name van zuivel, eieren en vleescb, nog stseds stijgende blijven, over wogen welke maatregelen tot een prijsdaling zouden kunnen leiden. Dit College is daarbij tot de overtuiging gekomen, dat het vrij wel onmogelijk is om door locale maatregelen iets in die richting te bereiken en dat af doende verbetering van den toestand alle^ln kar. worden verwacht vanwijziging der 'tot dusverre door da Regeering gevolgde uit- voerpolitiek ten aanzien van de producten van onZen bodem. B. .en W. hebben daarom, hoewel zij in zien, dat een totaal stopzetten van allen uitvoer tot groot9 moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven, den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel met den meestim aandrang verzocht, om ten aanzien va'n den export dusdanige ingrijpende m:at?egelen te willen nemen, als tot- een krachtige prijs vermindering van mèlk, zuivel en andere landbouwproducten kunnen voereh. Geslaagd zijn voor het examen Fransch L. O. de heeren J. M. van Rooyen en J. Obbink, beiden alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen hoofdacto do heer J. L. van Mete ren, alhier. Geslaagd is voor liet examen L. O. handteekenen dc heer N. G. C. Spijker, alhier. Met ingang van 1 Aug. zijn benoemd tot rijksklérk 3e klasse bij do Directe Be lastingen mej. C. S. Serkles met stand plaats Haarlem, moj. J. T. Giggaar met. standplaats Utrecht, beiden vroeger alhier en met .standplaats Leidon mej. E. H. Kui per, van Amsterdam. Heden bereikte ons het droeve bericht dat, na een langdurig lijden, in den ouder dom van 71 jaren is overleden de heer A. Wagomans, in onze stad een welbekende figuur. Langen tijd heeft de overledene in dienst van ons blad doorgebracht, waar zijn werkkracht op hoogen prijs werd gesteld vooral, waar deze gepaard ging met een buitengewone ijver en humaniteit. In 1862 trad hij, zoo van school, in dienst bij den heer A. W. Sijthoff om zeven jaar daarna te worden aangesteld als boekhou der der Uitgeversfirma en van het „Leidsch Dagblad", welks functie hij tot 1915 bleef bekleeden. Sinds een paar jaar nam de lieer Wagemans welverdiende rust. Helaas heeft hij daarvan niet lang mogen genieten, doch werd veel lijden zijn deel. Do Christelijke Zangvereeniging „Ex Animo" heoft bij Kon. Besluit vam 20 Juli 1920 no. 68 do Koninklijke goedkeuring ver kregen op haar Statuten en is als rechts persoon. erkend. In het goedgevulde Rejotheater begon gisteravond de eerste serie van „De lloodo Handschoen", een zes-wéeksch© seriefilm vol sensatie uit Wild West met do rooverbende do Gieren enz., waarin tevens humor, prachtige natuurtafereelen, wilde jachten, wat niet al. De heer Andró de Jong expliceert! Do film deed het evenzeer als destijds Eddie Polo. Naar wij vernemen, zal Zondagmiddag in de Graanbeurs door oud-leden van de dansclub D. V. S. worden gepoogd te komen tot oprichting van een nieuwe dansclub in Posthof. BINNENLAND. Suiker. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat voor de vier perioden van het 4de tijd vak der Rijkssuikerkaart, aanvangende 9 Augustus 1.1., voor suiker eerste hand de thans geldende prijs van f94 per 100 K.G. gehandhaafd blijft, terwijl bij levering van ten minste 100 K.G. ds grossisrs wederom f95.25 en bij levering van kleinere hoeveel heden f 95.75 per 100 K.G. in rekening mo gen brengen. Óok de waarde van 400 bons voor bovenbedoelde vier perioden blijft derhalve dezelfde nl. f39.75. De inlevering der bons over deze perioden (bons 45, 46, 47 en 48) aan het Rijkskantoor voor Suiker kan geschieden tot uiterlijk Maandag 4 October 1920. Be Koloniale mandaten. Het Fransche blad „Dépêchz Coloniale" geeft, naar het „Hbld." meldt, brieven uit San Sebastian over de vergadering van den Raad van den Volkenbond. Wij lezen daarin o.a., dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken Van Karnebeek de medewerking van den heer Léon Bour geois zou hebben gevraagd, om Nederland op te nemen in de commissie voor do man daten (over de Duitsche koloniën). „Gij kent ons land", schrijft de heer Van Karnebeek, „gij kent onze tradities en de beginselen, waaruit wij leven, en gij zult niet ontkennen, dat wij doen wat wij kun nen om zo in ons groote koloniale rijk toe te passen, waar ons bewind wordt geleid door breede denkbeelden." De brief werd gevoegd bij de stukken, die in bespreking zijn. Dc afgestelde vliegtocht naar Indic. Het lid der Tweede Kamer de hoer Ter Hall stelde den minister van Oorlog de volgendo vragen: L Is hel juist, dat de reeds eenmaal uitge stelde. door luitenant ter zee Backer en reserve le-luitenant Van Wulfftea Palthe, laatstge noemde Van de luchtvaartafdeeling tc Soester- berg, voorgenomen vliegtocht naar Noder- landsch-Indiê cn waartoe genoemde officieren zioh reeds cenigen tijd. in Engeland geoefend hebben, geen voortgang meer zal hebben? IL Is van den vliegtocht naar Noderlaudsch- Indië welko zou ondernomea worden door den officier-vliegenier G. A. Koppen, van de lucht vaartafdeeling to Socsterberg, evenmin meer sprake? III. Zoo ja, kan de minister dan do redenen van het vervallen van onze militaire en marine- luchtvaartdiensten bij uitstek belangrijke vlieg tochten mpdedcclen? Hierop heeft do minister van Oorlog thans geantwoord. I cn II. Het antwoord op deze vragen luidt bevestigend. III. Doordion <lo vliegtocht Nederland—Indic hot karakter droog van een wedvluoht, bestond er verband tussohen bet al of niet doorgaan van do reis van de sub I genoemde officieren cn die van don sub II genoemden officier. Zooals in antwoord op de vragen van het lid dor Kamer, don heer Marohanl, op 6 Mei jj. door den minister van Buitenlandsche Za ken word medegedeeld, gaf het aan do Britsche regeering gericht verzoek om toestemming voor luitenant Koppen om op Britsoh territoir te landen en om medewerking van de plaatselijke overheden aanleiding tot een gedachtenwisseling Om tot een beëindiging dier gedachtenwisse ling te geraken, moest dé Nedcrlandsche rcgec- ring kunnen verklaren, dat het vliegtuig van luitenant Koppen niet in strijd met de voor waarden van den vredo te Versailles uit Duitscliland was uitgevoerd. Zij was bierbij afhankelijk van dc gegevens door derden te verschaffen en de appreciatie van derden. Onder dio omstandigheden liet zicht niet voorzien, wanneer de gedarihlenwisse- ling mot do Britscho regeering weder zou kun nen worden opgenomen. Aangozion hot tijdstip, waarop do vlucht zou kunnen worden ondernomen, hierdoor geheel onzeker was, en het derhalve niet doenlijk was voort to gaan met de voorbereiding van dó wedvlucht, heeft dc rogeering tot afstel besloten Alg. Synode Ned.-Herv. Kerk* De hoofdlijnen vaa het gewijzigde Regle ment; zijn do volgende: Do Synode stelt vast het minimum traktement. Het bedrag hiervan is ongeveer gelijk aan dat, in het eerste Reglement genoemdeen mini mum aanvangstraktement van f 2500 fot f 3500 naar do grootte van de gemeenten vrije woning12 tweejaarlijksche vorhoo- gingen van f 1G0kindergelden, voor kin deren tot 6 jaar f25; voor die van 6—12 jaar f50, voor die boven de 12 jaar f 100 per kind. Do gemeente moet het minimum aanvangstraktement met vrijo woning ver strekken on dat doen met de middelen, die zij zelf het meest verkieselijk acht. Eerst als zy xan toonon, tDaf zy daartoe niot bij machte is kan zij hulp krijgen uit de kas voor de traktementen. De verhoogingen wegens dienstjaren en de kindergelden moeten betaald worden uit do kas voor do traktementen. Gemeenten met minder dan 100 zielen zijn vrijgesteld' van de bepaling betreffende het aanvangstraktement, zij kunnen daarvoor geen toelage uit de kas erlangen. Wel ontvangen haar predikanten de verhoogingen en de kindergelden. Dit is eén maatregel oin te verhinderen, dat al due kleine gemeenten, dio haar predikanten eigenlijk geen volledigen werkkring geven* de kas uitputten De kas voor de traktementen moet wor den gevormd niet door een algemeenen hoofdelijken omslag, zooals in het oorspron kelijk Reglement stond, maar door bijdra gen van de gemeenten, die worden bepaald naar haar draagkracht, waarbij gerekend wordt met do inkomsten uit goederen en van do lidmaten en ook met de lasten, dio de gemeente heeft. De gemeente is vrij in de middelen, waarmede zij die bijdrage zal bijeen brongen. De regeling is dus gedecen traliseerd. De gemeenten worden meer aan het werk gesteld. De administratie wordt eenvoudiger, het bezwaar omtrent het hef- fingsrecht vervalt. Om de gemeenten te dwingen aan haar verplichtingen ten opzichte van het trakte ment en de bijdrage aan de kas tp voldoen, wordt bepaald, dat in goval van niet vol doening zij geen uitkeeringen ontvangt uit de kas voor haar predikant en verder dat bij vacature do aanvrage om handopening voor zoodanige gemeente niet zal worden doorgezonden, zoodat d.e plaats vacant zal blijven. Het beheer over de kas wordt opgedra gen aan een raad van beheer, die aan do Synode rekenplichtig is. Gemeenten, die be zwaar hebben tegen do van haar gevraagde bijdrage, kunnen zich beroepen op een Raad van Beroep. Do uitkeeringen uit de kas voor de trak tementen aan emeriti, weduwen, voor de pensioenen worden geschrapt. Dit ge schiedt niet dan zeer noode, maar de Com missie is overtuigd bij de nieuwe regeling daarvoor de noodige middelen niet te zu=- len ontvangen. Zoo wordt de gebcelc regeling beperkt en eenvoudiger. Dé Commissie doet dit ge dwongen door de overweging, dat slechts op diie wijze een billijke regeling kan gevon den worden, die kans heeft van slagen. Zij hoopt, dat de regeling, wat betreft het minimum aanvangstraktement in wer-. king zal kunnen treden 15 Jan. 1921 en wat betreft de kas voor do traktementen in 1922. In zake de rechten der minderheden wordt in het Pièglsmont geen bepaling 'op genomen. -In do toelichting wordt gezegd, dat de gemeenten zelve bij do'.gedecentrali- seerdo régeling tegemoetkomende bepalin gen kunnen maken. Twee leden stellen voor het Reglement op de filiaalgemëenten, ingediend door de Ver- eeniging van VrijziDnigo Hervormden, dat de rechten .der minderheden wil regelen, aan te nemen. Wat betreft het Reglement op het pen sioen acht de Commissie uitstel tot het vol gend jaar aanbevelenswaardig. Er is in deze vergadering geen tijd voor een goede behandeling van een dergelijk omvangrijk werk. En bovendien, nu uit de kas voor Ca predikantstraktementen geen stortii^ T&7T pensioen kan geschieden is het de Tïaag of do predikanten mogen verplicht worden tot het betalen van een dergelyke bijdrage voor pensioen als het Reglement doet. Politiemuseum. Dr. C. J. van Ledden Hulzebos9li schrijft in het Weekblad van het Rcoht over het oip 1 Juni jl. te Utrecht gestichte genootschap tot het stichten en onderhouden van oen verzameling voorwerpen, betrekking heb bende op rechtspraak en politie van voor heen on thans „Het Museum stellen wij ons voor te ver- deelen in twee onderdeden: in het eene zal - alles bijeengebracht worden wat historische beteekenis bezit; daar zal, evenals in het medico-pharmaceutisch museum en in an dere verzamelingen van dien aarcil, het pu bliek toegang kunnen verkrij'gener zullen oude wapens, folterwerktuigen, uniformen en zooveel andere voorwerpen een plaats krijgen naast de aanstellingsbrieven, regis ters en andere zaken op administratief ge bied der politie van voorheen. Een ander gedeelte'van het museum, waarin Jan Pu bliek om begrijpelijke redenen geen toegang zal hebben, zal worden ingericht in deD trant der „Kriminalmusoa" van het buiten land do daar aan te leggen verzamelingen zullen te aansdiouwen geven de methoden, waarop de misdadigers werken naast de nieuwste methoden van onderzoek. Dit zal zijn het museum, waar justitieole en politie-ambtenaren zich op de hoogte kunnen stellen van de middelen, waarvan, de misdadiger zioh bedient tot het volvoe ren van de meest uiteenloopond© misdrij ven, zoo goed' als zij er zullen vinden do voorwerpen die bij overtredingen van di verse wetten uit het brein van den over treder zijn voortgesproten; maar ook zul len er te vinden zijn de hulpmiddelen, waarvan do moderne speurkunst zich bij het tot klaarheid brengen van duistere zaken bedient en al wat verder tot de studie dor „wetenschappelijke speurkunst" behoort. Het is te hopen, dat in het belang van het welslagen der pogingen van het Ge nootschap allerwego voldoende sympa-" thio ontstaat, zich uitende in een krachtige medewerking van hen, die veelal over het lot te beschikken hebben van de talloozo voorwerpen, die een waardige plaats in do verzamelingen zouden kunnen innemenik' bedoel de leden der verschillende rechts colleges, die, naar ik meen te mogen-ver wachten, voortaan zoodanige voorwerpon, indien ze anders vernietigd zouden mos ton wordo, aan ons Genootschap doen toekoJ

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1