LEIDSCH DAG-BLAD. P1UJS DF-R ADYERTENTIEN: 30 Ota. regeï, Des Zaterdags 40 Cts. Kleine advertentiën Woensdag 70 Ots. Zaterdag f 1.— bij een maximum jiautal woorden van 30. Incasso volgens post- jrcoh-t. Voor eventueel© opzending van brieven jÖ Ots, porto te betalen. Bewijsnummer BOts'. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Reaactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mod. f2.50, p. week f 0.19 Buiten Loiden, waar agenten geves tigd zijn, per week' (l 0.19 Franco per post a 2.Ö0 Maandag 9 Augustus 1920. Nummer 18538. brandstoffencommissie district LEIDENn Dc Directeur van liet Brandstoffenbureau maakt bekend, dat met ingang van beden wordt geldig verklaard BON 3 (3a, 3b) ygn de brandstof fenkaart voor het zomer- jantsoen on dat' de op de kaart genoemde bandelaar gemachtigd is op de gewone en 'nader op de kaarten omschreven wijze af te leveren 1 eenheid (2 H.L.) parelcokes. De inaximum-prijs voor thuisbezorgd is 'f2.20 per H.L. met in-ac_ht-neming van de y er hoogingen voor de buitengemeenten als op de orijslijst is vermeld. Gedurende de eerste 3 dagen na deZi eeldigbeidsverklarlng bestaat de gelegenheid Om deze brandstoffen af ts halen en wordt In dit geval door den handelaar een reductie gegeven van f0.20 per eenheid. De Directeur voornoemd: KRAMER. Leiden, 9 Augustus 1920. 8606 STADSNIEUWS. Verslag Kamer van Koophandel. Verschenen is het verslag van den toe stand van 'Handel èu Nijverheid in onze gemeente over. 1919, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan den Gemeen teraad uitgebracht. In de Inleiding, wordt er op gewezen, jhoc de verwachting, 'dat na. den oorlog spoedig normale verhoudingen zouden terug voeren, niet is vervuld, integendeel. 'Wtal- Jfwaar i3 de schaarsehte grootendeels ver- jdwerien, maar, de duurte is gebleven, zelfs jiog toegenomen in menig geval. Oorzaak 'daarvan is wel, dat de mindere Schaarsehte islechts werkelijkheid is binnen ons eigen Jand. De vernietiging van den goederen- yo'orraad der wereld is echter zoo groot geweest, dat in 't algemeen de schaarsehte nog voortduurt. Door onze financieale draag kracht werd het te dezen aanzien wat beter ;op onze markten. Voor njjverheidsproiucten is het wat an ders. Daar valt te wijzen op het hoog blijven der vrachtect, "de nog steeds stijgende Iteenkoolprijzjn en ten slotte de ongekende stijging der arbeidsloonen, mede oorzaak yan de duurte geworden. Gewezen wordt op den bekenden vlcieusen cirkel, hoe waaruit te komen nog niet Is te doorspellen. Voor den producent en koopman was de 'duurte, in tegenstelling met den consument, piet altfld een nadeel. Alleen In zaketa voor 'export was het dit wel, waar het buiten land geen koopkracht meer had voor oen £r - ot deel. Ging het over 1919 in 't algemeen niet Biecht, men leeft in zorg voor wat de toe komst brengen zal, eindigt het verslag te frezen aanzien. Het verdwijnen van do N. O. T., een nuttig lichaam destijds, wordt toegejuicht en aan gedrongen op_ eveneens opheffen vain "de N. U. M. Ten' slotte wordt er op gewezen, hoe de Kamer door de nieuwe wet verdwijnt [voor een Kamer van Bijstand, die ook de belangen van de bloembollen- en tuinbouw streek ten W'. en N.-W. der stad, alsmede tran.de belangrijke Rijnstreek tot en met Bodegraven, zal hebben te behart'gen. Beter zal dit lichaam aan het doel beantwoorden, wordt gezegd, wanneer de publiekrechtelijke 'lichamen op ruimer schaal haar advies in winnen en zich in meerdere mate door die adviezen laten leiden. Daarop volgen de inlichtingen, door do voornaamste bedrijven in stad im onmiddel lijke omgeving verstrekt, onzen lezers ui', de diverse jaarverslagen etc.. grootendeels be kend, aangevuld met eenige cijfers, waarna liet voornaamste uit de zes gehouden ver gaderingen der Kamer nog eens wordt ge releveerd. In de samenstelling der Kamer kwam in J 1919 geen wijziging. Zij blesf alzoo samen gesteld uit de heeren: W. Pera, voorzitter; J. Heringa, vice-voorzitter; Arnold L. Smile, G. Boon, II. Vroom, A. Mulder, F. M. A. Pieck, J. Bots en P. A. de Gooy9r. Als secretaris fungeerde de heer m£. dr. C. |W van der Pot Bz. j i i t Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 16 Augustus 1920 aan K. F. Hymans van Anrooy op zijn verzoek eervol ontslag verleend als assistent voor de dermatologie aan de rijksuniversiteit te Leiden en voor het tijdvak van 16 Augustus tot en met 31 December 1920 als zoodanig benoemd T. J. Li, arts te Leiden. Voor het examen Fransch L. O. is ge slaagd mej. C. de Lange, alhier. Van de H. B. S. alhier, zijn voor liet eindexamen geslaagd J. Schalkwijk en H. Wijnaendts. Luitenant Keuclienius, van hier, be haalde in den Vijfkamp voor officieren den Gen prijs, een zilveren medaille, benevens den len prijs veldloop. De Leidsche Maatschappij van Wclda digheid werd blijde verrast met een gift van f 200. Zaterdagmiddag plm. 5 uur is bij de Blauwpoortsbrug een dame komen to val len door het aanrijden met het aokterwiel van een. rijwiel. Zij bekwam een hoofdwon de en werd in hot brugwachtershuisje ver? bonden en per rijtuig naar haar woning gebraoht. Zaterdagavond is in de stoomcaroussel een meisje bij het stoeien er uit getuimeld! Zij klaagde over pijn in de beenon en voorts was zij nog al geschrikt.. Zij is per auto naar huis gereden. Zaterdagavond ongeveer lialftien word op het achterste gedeelte bij de Nieuwe brug aan de Rijn- en Schiekadc „Moord, Moordgeroepen. Do oorzaak hiervan was, dat het meisje van een militair samen aan den berm zittend door een burger werd aangereden. De militair nam het voor zijn meisje op en wond zich zoo op, dat hij een zenuwaanval kreeg. Na een poosje aan den •weg te hebben gelegen, wandelden zij te samen naar de stad terug. Dichtbij de spoorbrug kreeg de militair wederom een zenuwaanval, waarop een groote toeloop van menschen zich verzamelde. Door hulp van enkele heeren werden verschillende pogingen in het werk gesteld om hem bij te brengen, wat niet gelukte. De politie werd telefonisch gewaarschuwd, die ook spoedig verscheen. Nadat iemand van de toeschouwers een rijtuig had besteld, werd de militair daarin naar de Loelenkazcrno gebracht onder geleide van een burger en een politieagent. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de week van 1 tot en met 7 Aug. 162 volwassen personen en 33 kin deren. Totaal 195 personen. BINNENLAND. Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs. H. M. de Koningin heeft, evenals - over de vier reeds gehouden Nederlandsche Jaarbeurzen, oolc over de Vijfde Neder landsche Jaarbeurs, welke voor het eerst een internationaal karakter zal - dragen, en te Utrecht zal worden gehouden van 6 tot 16 September 1921 het Beschermvrouwe schap aanvaard. Studiebeurzen voor Vlaamsche studenten aan Nederlandsche universiteiten De Dietsche Bond. daartoe in staat ge steld door een schenking van voor het Nc- derlandsch stambelang gevoelendo zijde, zal een viertal studiebeurzen, elk groot 500 gulden 's jaars, beschikbaar stellen voor Vlaamsche studenten, die, ten einde hoo- ger onderwijs in de Nedeiiandsche taal te kunnen genieten, aan een Nederlandsche unversiteib wenschen. te studeeren. Do beurzen dragen de namenJan Frans Wil- loms-Beurs, Copscience-Beurs, Borms- Beurs en Herman van den Reeck-Bcurs en zullen telkens voor een jaar worden toege kend. Do toewijzing van de Herman van den Reeck-Beurs voor den cursus 19201921 zal de Dietsche Bond overlaten aan den vader van Herman v. d. Reeck, die op den Guldensporendag te Antwerpen zijn leven heeft verloren. Bij de toekenning der beurzen zal reke ning worden gehouden met de begaafdheid en den geldelijken toestand der aanvragers Aanvragen moeten gericht worden aan het secretariaat van den Dietschen Bond, Achter St. Pieter 13, Utrecht. Chr. Nat. .Werkmansbond. Do Chr. Nationale Werkmansbond heeft Zaterdag te Amsterdam een buitengewone bondsvergadering gehouden als voortzet ting van de in de Pink'sterweek te Rotter dam gehouden algemeen© vergadering, waar toen de agenda niet werd afgehan deld. De vergadering werd geleid door den Bondsvoorzitter, den heer P. J. Nahuisen, uit Utrecht, en werd bijgewoond door den eere-voorzitter van den bond, dr. J. Th. de Visser, minister van onderwijs. Allereerst werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om de contributie met ingang van 1 Januari 1921 te brengen op 2 cent per week en per lid. Een breede discussie ontspon zich naar aanleiding van een vraagpunt-Pernis: „Wat kan de Chr. Nat. Werkmansbond doen, opdat de Chr. Vakorganisatie hem geen afbreuk doen In de toelichting tot dit voorstel werd gezegd, dat het nu meer dan ooit de tijd is voor het bestaan van alg. chr. sociale bonden. Deze toch beoogen den geestelijken ruggesteun dor chr. ar beiders. Daar de regeering echter tegen woordig alleen maar rekening schijnt te houden met de vakbonden en de algemee- ne bonden vrijwel worden uitgeschakeld, zijn ook de chr. arbeiders haast verplicht, zich bij een vakorganisatie aan te sluiten. Ook leden van den Chr. Nat. Werkmans bond hebben zch aangesloten bij het Chr. Nat. Vakverbond. Dit verbond legt echter zijn leden zulke ïware financieele ver plichtingen op, dat velen voor het lidmaat schap van den Werkmansbond bedanken. Zeer werd toegejuicht, dat het hoofdbe stuur van den C. W. D., reeds stappen deed tot federatie met het, C. N. V., ter wijl het werd betreurd, dat het Chr. Nat. Vakverbond een .afwijzend antwoord heeft gegeven. Daarom vroeg Pernis ot het niet nood zakelijk is, dat de O. W. B. zich zelf weer ernstig bezig gaat houden met de vakor ganisatie. Door het hoofdbestuur werd de volgen de motie voorgesteld: „De vergadering, op het standpunt zich stellend, dat alle christelijke arbeiders van protestantschen huize op het gebied der vakbeweging zich zooveel mogelijk in één christelijke organisatie moeten vereenig adviseert op' dit gebied aansluiting bij het bestaande Chr. Nat. Vakverbond, mit-S de Chr. Nat. Werkmansbond daarbij op gelij ken voet met andere chr. organisaties be handeld wordt; laat met intrekking van het besluit van de jaarvergadering te Apeldoorn in 1906 de afdeelingen vrij heid, wanneer zij het om des beginsels* willo noodig achten zich zelfstandig op het gebied der vakorganisatie te organi- seeren". Deze motie wérd met overgroote meer derheid aangenomen. Ten slotte is nog gesproken over de ver houding van de afdeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond en de Chr. Besturen bonden. #Er werd op gewezen, dat de door het Chr. Nat. Vakverbond getroffen finan cieele regeling van de Besturenbonden al lerlei moeilijkheden met zich brengt. Het H. B. zal trachten dezo zaak met het Chr.. Nat. Vakverbondbestuur te bespreken. Do vergadering, is hierna gesloten.: Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. Zaterdag had onder presidium van den heer M. Gerdens, voorzitter van het hoofd bestuur, de 32e jaarvergadering plaats te 's-Hertogenboseh in Casino. De deelnemers, waaronder vele dames, werden met muziek van het station afge haald en officieel ten stadhuizc' door het gemeentebestuur ontvangen. De waarne mende burgemeester, wethouder Scheffers, hield een rede, welke beantwoord werd door den voorzitter van het hoofdbestuur én dien der 's-Hertogenbossche afdeeling Daarna werd de eerewijn aangeboden. Na het openingswoord in Casino, door den voorzitter, werd ook het woord ge voerd door generaal Bergansius. Er werden verslagen uitgebracht van de verschillende werkzaamheden van den Bond, waaronder voorkwam het inzenden van een aantal verzoekschriften aan do regeering in het belang der leden en van den Bond in het algemeen. Uit heb jaarverslag bleek, dat de Bond 2422 leden tolt, dat is 387 leden meer dan vorig jaar, De bondskas heeft een nadeclig saldo van f 507,6iy2. In de reservekas is aanwezig een bedrag van f 2929.431/0. De bogrooting over 1920 bedraagt f 6235. Debatten werden gehouden over wijzi ging huishoudelijk reglement en statuten, het stichten van een arbeidsbeurs, wijzi ging in het uitbetalen van pensioen, het bondsorgaan enz. ènz. Het gemeentebestuur bood den 1- nemers een concert aan, waarna bal ge houden word. Na de vergadering had een gemeenschap pelijk diner plaats, gevolgd door rijtoeren en feestelijkheden. In een Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering van de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren is besloten de volgende motie aan Ged. Staten te zenden: De afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, vergaderd to Rot terdam, dringt, gelet op den noodtoestand, die in verschillende gezinnen van gemeente ambtenaren heerscht, na zeer uitvoerige be spreking met grooten. ernst aan. op een zeer spoedige beslissing in zake nadire regeliug var. de jaarwedden van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers in Zuid-Holland en spreekt haar verwachting uit, dat de aan staande verhooging der betrokken jaarwed den een zeer belangrijke zaï zijn en dat de nieuwe jaarwedde-regeling zal werken' yan 1 Januari 1920 af. Opgericht is een Vereeniging van Ge meente-Architecten en Bouwkundigen ten Pkvttelande niet eeu voorloopig bestuur, waarin gekozen werden de heeren C. Vegt. to Barendrechb, J. Hulst te Oud-Bsrjerland en D. L. Lammers te Strrjen, resp. als voor zitter, secretaris en penningmeester. Het doel van de Vereeniging zal zijn: krachtigen steun te verleenen aan eenvoudiger volks woningbouw, en bevordering van een billijke uitvoering van de Woningwet. Het ligt in liet voornemen, de Vereeniging te doen uit breiden over geheel Z.-Holland en zoo mo gelijk over het geheele land. Op de Alg. Synode der Ncd. Herv. Kerk is de volgende nota van prof. Van Nes met 13 tegen 6 stemmen aangenomen De Synode -schorso de aanhangige behan deling van de rapporten over werkwijze en invoering van de Groote Synode totdat een nieuw uitgewerkt voorstel haar be reikt, waarin de wijziging van art. 56 Alg. Regl. en de daaruit voortvloeiende wets wijzigingen tot één geheel zijn verwerkt.. Het hoofdbestuur der Reedersvereeni- ging voor de Ne/1. Haringvisscherij heeft een adres verzonden aan dc Koningin, met verzoek, liet daarheen te leiden, dat aan'de Nederlandsche haring vissckerijreederijen, die in 1917 en 1918 mindere inkomsten (waaronder verlies) hadden dan in doorsnee over 19111913 dit mindere over die beide jaren wordt vergoed door kwijtschelding of restitutie van oorlogswinstbelasting over 1915 en 1916, voor zoover de aanslag over die beide jaron tezamen dit toelaat. (Hbld.). Prins Oscar van Pruisen is Zaterdag van Doorn naar Duitschland teruggekeerd. De Bond van Marine-ónderofficieren heeft vergaderd en een resolutie aange nomen, waarin wordt geconstateerd, dat met betrekking tot de nieuwe militaire pensioen wetten, de herziening van de weduwen welt# 1909 en de in uitzicht gestelde automati sche bevorderingsregeling, gerechtvaardig de verwachtingen bij het betrokken per soneel zijn gewekt en dat ontevredenheid1 over de vertraagde inlossing van gedane» beloften daarvan het gevolg moest zijn. Voorts wordt betreurd de plaats gehad neb- bende behandeling of niet-behandelitig van zaken met betrekking tot de bezoldigings regeling enz. voor het militair personeel der zeemacht. Verder is een motie aangenomen, waarin wordt betreurd, dat het marine-bestuuï geen aanleiding heeft gevonden de" gevraagde verbeteringen (inzake wachtregeling) in te voeren, daarvoor in plaats stelde een rege ling, die absoluut geen zekerheid geeft en." aan de hoofdbesturen hét onverdiende .ver wijt richtte, dat de dienst en zgn belangen: ondergeschikt schenen te zijn gemaakt a'-In de belangen van het personeel. De Kerkeraad der Ned.-Herv. ge meente van Polsbroek en Vlist ontving diezo week de mededeeling, dat haar am bachtsvrouw© mevr. de wed. mr. D. de Jongh van Polsbroek, wanende te Noord- wijk, verklaarde afstand te doen van haar recht van agreatie bij de beroeping van een - predikant bij genoemde gcmcorte, alcïus den Kerkeraad, zoowel nu als in den ver volge vrij latende in de keuzo van een pre dikant. (Ned.). In verschillende Zuiderzeeplaatsen zijn protestvergaderingen gehouden van vis- scherijbonden, uitsprekende, dat de ge vraagde schadeloosstelling, die het Cen- traalcomité bepaald heeft, alleszins billijk is te achten, dat meer zekerheid omtrent do schadeloosstelling moet bestaan en dat vaststelling bij de web behoort te 'geschie den alvorens dc drooglegging verder door gaat. Nogmaals wordt er in een legerorde^ de aandacht op govesbigd, dat het verrich ten van cïiensten op Zon- en feestdagen zoo veel mogelijk beperkt moet worden. Moge lijke bezwaren, verbonden aan het ter kerk© gaan van de militairen, met name voor hen die bijzondere diensten hebben te vervullen moeten wordten ondervangen voor zoover zulks met do belangen van ^den dienst in overeenstemming is te brengen. Do gewone audiëntie van den -minis ter van Oorlog zal op Donderdag 12 Aug. e.lc. niet plaats hebben. GEEV3EH00 NIEUWS. Zaterdagmiddag is ccn meis je, dat voor eenige dagen zou komen kam peeren bij dj padvinsters in de duinen te Noordwijk-aan-Zee, bij het baden in ze© verdronken. Aan het einde van de Noord-Boulevard was zij met enkelè vriendinnen aan het ba den hot lijk werd een uur later aan de andere zijdb van het dorp op het strand ge spoeld. FEUILLETON PABEÏiSSB0©K. Eoman naar het -Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 56) Het komt mij dus voor, dat je ook wel andere dingen zoudt kunnen leeren. Dat is een aanmoedigend te.eken ik ontken dat niet. En dat doet mij denken, dat het gc- .val niet zoo hopeloos is als het lijkt. Je bent alles, wat ik heb, om dozen slag te boven to komen; maar mogelijk ben je niet zulk slecht materiaal als ik dacht. Jouw bewe ring, dat je op zeven reopen na het fa- brieksrecord hebt geslagen, lijkt mc een aanmoedigende, juist- ter rechter tijd ge komen mededeeling. Welnu, ik wil je een betere be trekking geven. Ik had je do fa brieken willen laten doorloopen, een jaar of tVco mischien maar dat gaat nu niet. Ik verloor Jim en nu heb ik Roscoe verlo ren. Hij is ontslagen. Hij heeft mij teleur gesteld. Als hij ooit mochl- terugkomen, dan zal hij langen tijd noodig hebben, om do teugels weer to kunnen hanteer en, en in elk geval is hij niet de man, dien ik dacht, dat hij was. Ik kan niet op hem rekenen. En ik moet iemand hebben, op wien ik vol vertrouwen kan rekenen. F.n nu ben ik ge komen op het punt in kwestiejij bent mijn laatste kans. Bibbs, ik moet je lemen je hersenen tc gebruiken en wij moeten zien of we die niet een beotje kunnen ontwikkelen. Wie weet? Ln ik wil er mijn tijd aan ten koste leggen. Ik wil js met mij meenemen naar do bin nenstad en ik zal niet' hard tegen je zijn, als je in het begin wat langzaam bent. En ik wil het uiterste voor jou doen. Ik wil jo doen voelen, dat jij op jouw beurt het uiterste voor mij moet doen. Ik heb mijn- beleid aangaande jou in de fabriek gerecht vaardigd en ga nu geheel van mijn vroegere handelwijze afwijken ik sla liet punt over, van waar de ande-re jongens begonnen, en wil een beroep doen op je eerzucht, dat je zal doen duizelen". Hij klopte zijn zoon weer op de knie: „Bibbs, ik wil je laten beginnen op deze manier; ik wil jc aanstel len lob een der directeuren in de Pump Works Companyik wil je tot, vice-presi dent van de Realty Company maken en tot vice-president van do Trust Company!" Bibbs sprong overeind, doodsWeek. ,,0 neenriep hij. Sheridan hield dezo uitwerking voor op gewondenheid door de plotselinge blijd schap. „Ja, sirEr zijn heel aardige, vette ealarissen aan die presidentschappen ver bonden en aan het direoteurscbap een handjevol aajidoelen in de Pump Company. Jo vondt mij vrij krenterig wat de fabriek betrof -- o, ik weet, dat jc dat vondt maar jc ziet, do oude man lam anders zijn. En, van dc minuut af, dat je den door mij gewenschten weg begint op te gaan, spoel ik een andere kaart uit. En ik zal voort gaan telkens meer en meer te geven, wan neer jc inij bewijst, mans genoeg te zijn do partij te spelen, die ik je in handen geef. Ik laat je beginnen met oen vrij mooie, mijn jongen." „Maar ik be ik be ik begeer het niet!" stamelde Bibbs. „Wat zeg jo?" Shoridan dacht, dat hij niet goed had gehoord. „Ik begeer het niet, vader. Ik dank u ik dank u Sheridan keek verbluft. „Wat mankeert je? Heb je niet begrepen wat ik tegen je zei „Jawel." „Weet je dat wel zeker? Ik houd het er voor Van niet. Ik bood je aan „Ik weet het, ik weet het! Maar ik kan heb niet aannemen." „Wat scheelt er aan?" Sheridan, was half verbaasd, half achterdochtig. „Voel jc je vreemd in 't' hoofd?" „Ik ben nooit zoo gezond geweest als in cüen laatsten tijd", beweerdo Bibbs. „En ik heb alles, wat ik maar kan wenschen. Ik leef geheel heb leven, dat voor mij het waro is. Ik verdien mijn dagelijksch brood cn dat maakt mij gelukkig. Mijn salaris is voldoende. Ik lieb niet meer geld noodig en ik verdien niet eenig „Vervloekt!" Sheridan sprong op. „Jo bent een socialist, geworden. Je hebt naar dio kerels daarginds geluisterd on jij -- „Neen, sir. Er is naar mijn idee veel waars in hetgeen zij bewerenmaar dat is liet niet." Sheridan trachtte zijn toenemondo woede te bedwingen en slaagde daarin gedeelte lijk. „Wat is er aan do hand?" „Niets," antwoordde zijn zoon zenuwach tig. „Niets behalve dab ik tevredon ben. Ik wensch geen verandering." „Waarom niet?" Bibbs beging de ongelooflijke dwaasheid van te beproeven dat uit te leggen. „Ik zal het u zeggen, vader, als ik dat kan. Ik weet, dat het moeilijk te begrijpen zal zijn „Ja, dat geloof ik ook", zei Sheridan grimmig! „Gewoonlijk is wat je zegt, cenigs zins onbegrijpelijk. Maar ga voort!" Verlegen en bekommerd stond Bibbs werktuiglijk op hij voelde dat hij in alle opzichten in een onvoordcclige positie ver keerde. Hij was een slaper, die zich vast klemt aan een droom, on een ruwe hand strekto zich uit om hem te schudden en wakker te maken. Naar een tafel gaande maakte hij daarop vage teckeningen met zijn vinger, en onder het spreken hield hij zijn oogen neergeslagen. „U hadt het niet geheel bij hét rechte eind, vader, wat dc fabriek betreft dat wil -zoggen in zeker opzicht niet." Hij keek schuchter "op. She ridan stond hem a<vn to kijken met niet veel uitdrukking op zijn gezicht cn deed geen poging hem in de rede te vallen. „Het is moeilijk uit te leggen," ging Bibbs voort, zijn oogen neerslaand om de lijnen, die zijn vinger trok, to volgen. „Ik ik geloof, dat de fabriek ook ditmaal wel te veel voor mij zou hebben kunnen wezen, als mij niet iets had geholpen, om o niet alleen om het zijn daar te verdragen, maar om er gelukkig in te zijn. En ik ben er ge lukkig in en wensch juist zooals nu voort te gaan. En tot allo dingen in de wereld, dio ik niet wensch, behoort het leiden van een zakenleven ik wensch er niet in be trokken fe worden Ik geloof niet-, dal men dan leeft, en nu leef ik. Ik heb de ge zonde inspanning en ik kan denken. In zulke gewichtige zaken als de uwe zou ik aan niets anders dan aan die zaken kunnen denken. Ik geloof ik geloof niet, dat geld maken dat waard i3." „Ga voort,"- zei Sheridan kortaf, toen Bibbs bedeesd fsweèg. „Het schijnt nergens toe geleid Ic heb ben, voor zoover ik kan zien," zei Bibbs. „U denkt, dat deze stad rijk cn machtig is maar wat is liet nut van dat rijk en machtig zijn? Do kinderen leeren er niet meer om op de scholen omdat de stad rijk en machtig is. Zij leeren nu wel meer dan zij plachten, te doen, daar sommige men schen geen rijke en aanzienlijke lui wenschen, dat hun denkbeelden aan de kin doren. onderwezen worden. En tocli, toen. n dat in de courant las, heb ik er u togen hooren opkomen, dat de kinderen iota zouden leeren, behalve hetgeen hen zou hel pen geld te maken. U zoi, dat het verspil len was van het belastinggold. U wilt hun leeren den kost te verdienen, maar niet lee ren te leven. Toen ik' een kleine jongen was, was dit geen leelijke stadnu is zij afzichtelijk. Wat geeft het. groot tc wezen alleen om afschuwelijk te worden? Ik wil zeggen, dat, naar mijn oordeel, dit alles geen werkelijke vooruitgang 'bcteekent. do stad is, groo-ter wordende, ook steeds vuiler en rumoc-rigcr géwordén. Was het ge heele land niet gelukkiger en in velo op zichten verstandiger, toen het kleiner was, nebter, stiller en vriendelijker? Ik weet, vader, u vindt mij een volslagen gek, maar toch zijn, alles wel beschouwd, zaken en staatkunde niet juist liet huishoudelijk ge deelte van het leven? En zou u hot niet in een vrouw misprijzen, die niet- alleen haar huishouden met eerzucht bestierde, maar dat daarbij zoo rumoerig en smerig deed, dat dc heele buurt voortdurend in beroering daarover was En neem aan, dat zij altijd over haar huishouden praatte en daarover ■dacht, steeds bezig was haar huis te ver- grooten, terwijl zij niet kon schoonhouden, wat zij reeds haden veronderstel, dat zij daarmede don vrede ten concnmale uit heb huis verbande én het onbewoonbaar, maakte. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1