LEIDSCE mDAGBLAD. Bureau Ncordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DER ADYERTENTIENt so Ots per regel. Des Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine advertentiën "Woensdag |T Cts., Zaterdag f 1.— bij ccn maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reobt. Voor eventueele opzending van brieven 30 Cts, porto te betalen. Bewijsnumn.-r 5 Ots. Woensdag 28 Juli 1920. Nummer 18523, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHVEIjKOOP. Do Burgemeester van Leiden brengt tor ken- lis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan do gemeentelijke- viscliwinkels (Visch- mnrkt en Stadshulpwcrf) verkrijgbaar is Schel- visch a f 0.20, grootere Schelvisch a f 0.26 cn f 0.28 en Schol a f 0-30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgom. Leiden, 28 Juli 1920. ONTEIGENING- De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat de stukken, bedoeld bij art. G en lor vol doening aan art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) betreffende de ont eigening ten algemecncn nutte voor den aanleg van den Spoorweg 's-GravenhageWassenaar r—Leiden, ter Secretarie dezer gemeente ter in zage van een iodcr zullen worden nodcrgelegd van 2 Augustus a.s. tot cn mot 4 September d.a.v. en dat belanghebbenden binnen dien ter mijn hunne bezwaren mondeling of schriftelijk kunnen opgeven aan liet Collogo van Burge meester on Wethouders. De Burgemeester voornoomd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 29 Juli 1920. STADSNIEUWS. Hei Circus Wilke- Het circus Wilke, dat gisteravond zijn openingsavond gaf het staat op een wei land even voorbij de beide Vinken is een circus, dat den naam-eer aandoet. Ge handhaafd is toch, dat paardendressuur en wat daaraan annex is nummer één is. Inge zien is daarnaast, dat afwisseling noodig ïs geworden en daarom krjjgen we naast de paardendressuur etc. gymnastiek, acro batiek en verdere in- en uitheemsche speciaal 't- laatste natuurlijk betitelingen voor dergelijke dingen. Maar overigens geen wildé "dieren-temmerij, uitgezonderd alleen één olifant, welke lobbes in gezelschap van twee ponnies onder dé auspiciën van mevr. iWilke Jr. toont buitengemeen volgzaam te zjjn -u een sterk -nummer vormt van liet welvoorziene program, waarin oud en nieuw in bonte mengeling is dooreengewevein, dat met lofwaardige snelheid wordt afgewerkt, zocdat van wachten zoo goed als geen sprake is. Paardendressuur is nummer één. zeiden we en wel terecht naar we meenen. Liefhebber» van edele dieren en van goede verrichtingen zullen er hun hart kunnen ophalen. Men krijgt vrijwel alles te zien, wat er op dit gebied zoo ongeveer gepresteerd wordt -en in uitstekende uitvoering met werkelijk prachtige dieren, die glanzen en glimmen. Alle nummers van het programma nagaan, zullen we niet; het zou ons te ver voeren, maar vormeiden we toch de dubbele rr|- school, de 12 Ilollandsche Bchéklcen (groot en klein), het springpaard, de Iiongaarscüe' goudvossen en als het nummer der paar densport het balletpaard Lord Douglas^II, waarmede de heer O. Schamann, die voor het eerst, siuds drie weken 'gisteren we;r optrad, een zeldzaam voorkomende hoogte van dressuur heeft bereikt. Een juweeltje! Op ander gebied willen we noemen Ben Maharadsha, voor wie het met den mond opnemen van een ton, waarop een jonge dame. en waaraan twee halters gehangen, zooveel als een peulschilletje' is; de gezus ters Hammerschmidt, die boven in het circus een looping-ihe-loop uitvoeren meteen zek;r- h.eid, waarmee iemand een kopje thee drinkt; de koorddanseres He'.ene, die op het koord meer durft dan menigeen op een vrjj breeden vonder; de Pérès-troep, die op los staande ladders velen zien tegen het beklimmen van vaststaande ladders reeds op zich thuis voelen en overstappen als over een stoelleuning; Seylon en Meta, die zich first-class equilibristen toonen. enz., enz Daarnaast hebben we, ook dat is een on misbaar ingrediënt, de clownerie, die ook goed verzorgd is. Summa summarum meenen we, tot slot gaat nog een scène uit het farmerleven in Wild-West dat het program zoodanig is, dat- de korte afstand der stad, waarop het circus Wilke met een goed ingerichte tent is opgeslagen, vooral bij het huidige zomerweer, niet zal afhouden van een be zoek en dat het druk zal loopen. Den eersten avond was het niet erg vol, zeker'wilde men de kat uit den boom kijken! De aanwezigen hebben echter op overdui delijke wijze van hun ingenomenheid ge tuigd door luid applaus. Den heer Schumann viel haast oen ovatie ten deel. Voor liefhebbers is ook nog £50 te ver dienen, wanneer men z:ch staande noudt op een dravend paard. Man kann's probieren Bij rosolutie van don minister van Finan ciën is aan J. W. Wilbrcnninck alhier op zijn vorzoek, met liet einde dor 424e Staatsloterij, "eervol ontslag verleend, 'als collecteur dor Slants loterij. Mr. dr. J. C. van Overvoordo, directeur van het Museum de Lakenhal, alhier, is herko zen als bestuurslid van hol Nederlandscli Open lucht-Museum. De hcei J. Arends, alhier, is benoemjl lot hoofd cecer school te Groningen. Geslaagd is voor het examen van der de stuurman in Den Haag, do heer D. G. Spuyman, alhier. Te Rotterdam is geslaagd voor liet M. 17. L. O.-exa.uen diploma A do hoeren H. L. du Bocuff, J. H. Landzaat on de dames J. M. Susan, A. S. E. van Weel, M. P. J. Bcukering, en voor diploma B de lieer F. Ch. Bursch, al- hior. Bij K. B. is overeenkomstig art. 170 der Hooger Onderwijswet, de stichting Leidsch Uni- versitoilsfonds, gevcsligl alhier, bevoegd ver klaard, om bij de faculteit der wis- en naluur- kundo aan de Rijksuniversiteit alhier ccn bij- zonderen leerstoel te vestigen. De „Qoskoslovcnska Rcpublika" te Praag vo'rnoomt, dat op initiatief van den Ncdcrland- schon gozant te Praag, Miohicls van Vorduynen, een beurs, voor Tsjccbp-Slovanksclio "studenten, dio alhior willen, stuueoron, zal worden gostielit. 1 Het Bijpost- en telegraafkantoor wordt mot Augustus a.s. verplaatst naar liet pand Hoe- rongracht-25,- Heden herdenkt, de heer K. van Steen wijk den dag, dat hij 25 jaar werkzaam was ter zetterij van de firma P. J. Mulder Gn Zn., alhier. Beide patroons hebben de jubilarifl gslukgewpnscht onder aanbie ding van gesloten couvert. Verder bracht dc jubilaris den dag in huiselijken kring door. Ter voorkoming van misverstand willen wo oven nog terugkomen op hetgeen dc heer Do Lange bij de rondvraag in den Raad te berde ,'praclht inzake de benoeming van 'mej. Sarabcr. Deze benoeming is geschied en daaraan veran dert niets. Da lieer Do Lange heeft alleen toe zegging gekregen, dat B. en W. zullen onder zoeken of bet art. uit het reglement van orde, waarop B. en W. zich beroepen bij hun moo ning. dat de raad niet benoemd heeft, weshalve B. cn W. 'daartoe zijn overgegaan, ook in strijd is met de gemeenlewet, gelijk de hoer Dc Lange meent. Rcctificeoren wo hierbij tevens een zet fout. Niet wethouder d. Pot, maar wethou der v. d. Lip verdedigde het voorstel van B en' W. inzake do schoolbioscoop. Ter hoogte van het Sanatorium Rhijngecst had gisteren een autoongeluk plaats. Zekere de W., courantenbezorger, reed op de straatweg aan do linkerzijde van den weg. Toen een auto hom naderde, wilde hij op 't laatste nippertje oversteken, waardoor de chauffeur genoodzaakt was óf den lieer W. aan te rijden, óf togen een boom aan te rijden.' Om den heer W. van een. wissen dood te redden, verkoos hij het laatste, waardoor do auto tegen een boom werd ge smakt en ernstig beschadigd. De inzittenden worden licht gewond. Volgens ooggetuigen be rust de schuld bij de W. Het kan niet genoeg worden gezegd: „Houdt rechts van den weg!" Maandagavond omstreeks 8 uur is een 13-jarig zoontje van G. F. W. Meijer, van hier, in de Ringvaart nabij de Kaag, te Haarlemmer meer, van oen motorboot gevallen en verdronken Het knaapje word door een hovigen rukwind overboord geslagen. Schipper v. L„ dio het-on- goval-niot had opgemerkt, kwam op liot hulp geroep toesnellen en trachtte nog met ccn haak het kind te grijpen, doch het mocht hem niet ge lukken het ventje, dat spoedig in de diepte ver dween, te redden Bewoners van den Ringdijk begaven zich per roeiboot naar de plaats van het ongeval en slaagden er in, ria een uur gedregd .te hebben, bet lijk op te halen. Het werd den volgenden dag met dezelfde motorboot, die van Faaricm weer op de terugreis was, naar hier overgebracht. Door mevr. Van Kol te. Voorschoten is nog voor Graz ontvangen: Mej. A. t. V.: melk cn maizèna; Mevr. E. Iv.—d. Cte Noorwijk: baby- hemdjes; Anoniem, te Voorschoten: een pak kindermeel: P. D. te Leiden: voor „dc Jongens" f 75, en voor Graz f 50. BINNENLAND. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Road van A rbcid heeft in zijn Maandag onder voorzitterschap van den Minister van Arbeid gehouden vergadering zijn adviezen vastgesteld over allo ontwerp besluiten tot uitvoering van do Arbeidswet 1919, waarover bij advies had uit te bren gen vóór deze week, voor wat betreft fabrio- kon of werkplaatsen, in werking zal kun nen treden. -Bij de behandeling van het Overgangs- besluit stoud de Raad langdurig stil bij de vragen of vooi de Textiel- en Metaalnijver heid overgangsbepalingen moesten worden opgenomen De meerderheid van den Raad waarin do drie groepen, waaruit do Raad is samengesteii (werkgevers, werknemers en wetenschappelijke leden) waren verte genwoordigd, sloot zich aan bij do eenstem mig door zijn commissie voor de textiel nijverheid uitgesproken meening, dat.aan do textielindustrie -.gedurende een over- gatigstijd eoji 4S-urïge werkweek moest worden toegestaan Deze overgangstijd zou echter niet langer dan voor 2 jaar behoe ven te worden vastgesteld. Ten aanzien van do metaalnijverheid was daarentegen, do meerderheid van den Raad van oordeel, dat voor het vorleenen van een overgangstijd geen qanleiding bestond. De Raad heeft in zijn advies uitvoerig de gronden uiteenge zet, die voor de verschillende opvattingen werden aangovoerd. In dezelfde vergadering heeft de Raad zijn adviezen vastgesteld omtrent een wets ontwerp tot wijziging van de Steenhouwers, wet, een wetsontwerp regelende de vreed zame bijlegging van arbeidsgeschillen, en een ontworp-beijluit houdondc regeling dor .premiebetaling door middel van dagzegels'. Aan liet slot der vergadering zeidc de voorzitter met vreugde te kunnen consta toe ren, dat de liior en daar geuite beweringen omtrent de trage werkwijze van den Hoo- gen Raacï van Arbeid* na een praktijk van nog geen 6 maanden geheel en al ongegrond waren gebleken. Op dit "bogenblik had de Raad toch zijn adviezen uitgebracht over nagenoeg alle wetsontwerpen on ontwer pen van algemeene maatregelon van Be stuur, die bij het college aanbangig waren. Er waren ruim "1000 afdrukken van de ontwerpen van algemeene maatregelen van bestuur aan de organisaties van belang hebbenden toegczondc.n ook waren in de commissies uit den Raad enkele organisa ties gehoord en de talrijke naar aanleiding van die ontwerpen ingekomen adressen be sproken. Een groote en moeilijke arbeid was op degelijke wijze in uiterst korten tijd ver richt. Met een woord van dank voor. dezen arbeid sloot de voorzitter de vergadering. Kredietverlening aan kweekers. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van 't zovende hoofdstuk B dor Staatsbegrootmg voor 1920, voor krediotverleenïng aan kwee kers, verklaart do Minister van Financiën dab de Kegeoring ten volle erkent, dat bij do. hier bedoelde kredietverleening met groote omzichtigheid zal te werk gegaan moeten worden en dat de voorziening niet zal mogen leidon tot het kunstmatig op de been liouden van het bedrijf dér boomlcwee- kefs. Do maatregel beoogt niet verder te gaan dan hen, wier bedrijf levensvatbaar heid zal blijken te bezitten, in staat te stel len, aan de moeilijkbeden van tijdelijken aard, welke do buitengewone omstandig heden in het leven hebben geroepen, het hoofd tc bieden. Hot doel is derhalve om zoo mogelijk do Ncderlandsclie kweekerij als notionalen tak van bedrijf, dio aan tal van handen wérk geeft, door tijdelijke krediet verleening in stand te houden. De Regee- rlng kan zich vereenigen met het stand punt d'at de belanghebbenden vóór alles moeten* trachten door éigen krachten zicli staande te houden. Deze eisch zal dan ook bij de uitvoering van den maatregel niet uit het oog worden verloren In dit ver band wordt medegedeeld dat tal van kwee kers met de gewijzigde omstandigheden reeds ernstig rekening hebben gehouden, zoodat de beteelde oppervlakce in den loop der crisisjaren belangrijk is ingekrompen. Het vorenstaande neemt- intusschen niet weg, dat het naar de meening der Regeering aanbeveling verdient van Rijkswege door tijdelijke kredietverleening de hiorbedoeldo bedrijven te steunen in hun streven om door don moeilijken tijd heem te komen. Do Re- georing is van oordeel dat do vooruitzichten voor de wederopleving van het bedrijf de voorgenomen knedictbulp rechtvaardigen. Do belanghebbenden zijn krachtig werk zaam om afzetgebied voor hun producten tc vinden met name voor Zweden, Noor wegen, Denemarken en Finland, voor Ca nada, Zwitserland en Groot-Britanniër en Ierland. Wat- de Vcrecnigdo Staten betreft, heeft do .Regcering niet nagelaten het noodige te verrichten om te trachten-, do opheffing Van het invoerverbod voor Nederlandsohe planten te verkrijgen. Zij meeat, te mogen vertrouwen, d.at cfifc streven met goeden uitslag, zal bekroond worden. Omtrent- liet herstel, van den handel met Duitschland worden eveneens gunstige verwachtingen gekoesterd, terwijl eindelijk, volgens door do Regeering ontvangen berichten, heb: ver bod van invoer in Frankrijk is opgeheven. Stijging prijzen roggebrood- Minister Van IJsselsteijn heeft op de vragen van den hoor Bergsma in zake stijging der rog- gobroodprüzon na het ophouden der verstrek king van goedkcope rogge, geantwoord, dat liet hom bekend is. dat dc stijging der prijzen van het grof roggebrood na het ophouden van de verstrekking van goedkoope Regoeringsrogge op sommige plaatsen meer hoeft bodragon dan 50 pGt. Of het juist is dat in de streken, waar lict- roggebroód volksvoedsel is, het roggebroodge- bruik teu gevolge der prijsstijging" met meer dan de helft is gedaald; kan Iiij niet beoordee- len, aangezien de benoodigde rogge uit den handel wordt betrokken. Over den juisten omvang van het bruinbrood- gebruik sedert de opheffing der roggebrooddis- tribulio zijn- nog geen volledige cijfers binnen gekomen, aangezien deze ophefifng eerst sedert eenige weken heeft plaats geliad. Echter kan aangenomen worden, dat het bruinbroodgebruik PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mod. f2.50, p. weck f 0.10 Buiten Loiden, waar agenten geves tigd zijn, per week «-.o-- 0.19 Franco per pos* u 2.90 evenals het verbruik van wittebrood, sedert is toegenomen. Slechts in sommige gemeenten zijn nog over- soiiotlcn Regoeringsrogge in voorraad; over het algemeen is dit niet het geval. Aan gemeenten, waar nog restanten rogge over waren, is aangeboden deze over te nemen togen don dagprijs. Sleolils enkele gemeenten hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt voor onbeduidende hoeveelheden. Verbod van uitvoer van gezouten groenten- De Minister van Landbouw enz. heeft aan de Eerste Kamer inlichtingen verstrekt op het ver zoekschrift van G. A Koops e. a. te Wilder-' vank mznke do indertijd door do Regeering ge nomen. maatregelen betreffende het verbod van uitvoer vr.n gezouten groenten, product 1918. Do Minister wijst er op, dat de omstandighe den dio zich ton deze in verband met de inter nationale verhoudingen hebben voorgedaan een grond opleveren om to erkennen oenig recht op schadevergoeding voor do groentezouters. Daar-< bij komt ten aanzien van dc categorie van kweekers uit het noorden dc3 lands, waaTloo onder bijzondere omstandigheden aan het zou- tersbedrijf zijn gaan wijden. Zulks behoordo niet tol hun ge -.-one werk. Het is juist, dat het Rijkskantoor voor Groen ten en Fruit ook nog oon aanzienlijke hoeveel heid vaten gezouten boonen bezat, toen in bet voorjaar 1919 dc uitvoer werd loegstaan, maar door de daling der valuta moeilijk werd. Juist met het oog daarop, om ecu verkoopen tegen eiken prijs togen te gaan, en zoodoende de toen nog tamelijk gunstig uitziende markt niet go- heel te lalen bederven, is den zouters een to- gemoelkoming van maximaal f 1.000.000 in uil- zich gestold, mits zij niet verkochten beneden een in ovoriog met bet Rijkskantoor bepaalden prijs. Wijl per saldo zoo wat niets boven dien prijs is verkocht kunnen worden, is het géheele be drag uitbetaald- Zonder erkenning van eenige verplichting tot schadevergoeding is ton slotte besloten om bet verkrijgen van krediet voor deze categorie kwee gors te vergercafckelijkon, waartoe oen supple- toice bogroo'mg voor 1920 is ingediend. Daarnevens is de Minister doende om te doen onderzoeken of er bepaalde kweekers in hot noorden zijn, die met absolutcn ondergang be dreig 1 worden, Aan ben zal mogelijk een kleine onderstand in den vorm zooals vroeger door bet Steuncomité geschiedde, kunnen worden ge boden. Uitvoer van vroege aardappelen. Do Nederl. iUtvosr-Maatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij we der consenten kan endo3seeren voor den uit voer van. een "beperkte hoeveelheid vroege aardappelen gedurende de week van 2 tot en met 8 Augustus e. Tc. Aan deze endosseering zjju verbonden de- .zelfde .voorwaarden als die vooi- de endos seering vanconsenten voor uitvoer va'n ge noemd product gedurende de week van 26 dezer tot en met 1 Augustus. Consentaanvragen en de daarmee verbahd houdende stortingen en waarborgen moeten uiterlijk Donderdag a.s., des namiddags 4 uur, ten kantore van voornoemde Maat schappij zijn ontvangen. Uitvoer van geslachte jonge hanen. Met ingang van 1 Aug. is tot nadere aan kondiging dispensatie verleend van het ver bod van uitvoer van jonge hanen in ge slachten staat,- vallende onder net verbod tot uitvoer van levende en geslachte hoen ders, alleen voor zoover betreft jonge nanen, oroed 1920, waarvan kop, pooten "en spo re niet zijn verwijderd. De broodkaarten verdwijnen. Volgens „Het Volk" had Maandag te Den' Haag een bijeenkomst plaats van vertegen woordigers van de gemeentebesturen van eenige groote steden en enkele plattelanis- gemeenten, die door den minister van Lapd- ï»ou daartoe wareen uitgenoodigd. De 'mi nister wilde het oordeel der verschillende besturen vernemen omtrent een scherpt controle op het bruinbroodverbruik en ga£ het voornemen te kennen prn naast de bruin- FEUILLETON FABElSEgSOO^. Roman naar het Engclsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) '46) „Roscoe?" zei ze geeuwend. ,,Jc behoeft je niet bezorgd over Roscoe te maken, papa. Hij is de sterkste van al or.zc kinderen. Ik heb nooit iemand gezien, dio zoo'n goede gezondheid heeft als hij Ik geloof niet, dat hij in vijf jaar zelfs verkouden is geweest. Maar ga hu toch naar bed, papa! „Maar neem eens aan, dat er iets met hem gebeurde. Je weet wel wat het is om heden ten dage je bezittingen bijeen te houden, alleen maar bijeen te houden, laat staan ze te doen toenemen op de ma nier zooals ik doe. Ik heb te veel landgoe deren zien versplinteren, groot en klein. Ik zeg je, als een man sterft, komen de wolven uit do bosschen iroep na troep om to zien wat /ij er voor zich van kunnen afscheuren, en als de kinderen van den overledene niet dag en nacht bij de hand zijn, zal alles, wat bij hoeft opgebouwd, weggesleept worden. Weggesleept Ik heb een groot fortuin als een aschvat in een cycloon zien wegblazener was niet het ge ringste overgebleven, dat aanwees waar het was geweest. Ik heb dat herhaalde ma len waargenomen. Als ik moei denken, dht mij zulke dingen kunnen overkomen. Ik zou dat zeker niet verdiend hebben geen man heeft zich ooit. meer moeite gegeven zijn jongens goed groot te brengen dan ik. Ik bedacht en* bedacht steeds, boo ik zo moest opvoeden, opdat zij wachters zouden worden, die de wolven verjoegen, en hoe er bouwmeesters van tc maken, die zouden bouwen, steeds grootcr bouwen. Ik zeg je, dit zakenleven is tegenwoordig allesbehalve iets voor een sukkel men moet oogen achtor in liet. hoofd hebben. Je hoort som tijds zoo praten, dat je zou meenen, dat het duizendjarig rijk was aangebroken, maar dan hoor je hét volgende oogenblik weer van iemand schreeuwen over de groote onrust. Er leeft geen enkel man, die knap ge noeg is om te zien wat ons op liet eind wacht noch' op welken dag het zal losbar sten maar het schidmt cn borrelt in don ketel. Al sinds jaren is het uit de gelieele wereld hierheen gekomen en met -de oude godsdienstige bijecnkomslten irt de open lucht is hot gedaan. Dc Kerk is niet meer wat zij placht te zijn. Niets is meer wat het placht te wezen alles is ten onderste boven gekeerd en het groeien'gaat zoo snel dat de wortels in cle lucht steken."Er is een vinnige worsteling gaande en je moet heen en weer springen om daar bovenop jc ba lans te houden. En de plannenmakersZij loopen als insecten aan den onderkant van ccn plank achter elk stuk geld aan, dat zij hooren, dat los is. Dwaze plannen en ver draaide plannen. En do meeste'zijn dwaas en dat zijn de ergsteJe moet vechten om je geld .to behouden, nadat je het eerst ver diend hebt. En de wereld is vol machtige, nijvere lui, die slechts éón motto hebben: Zie bet geld van den ander to krijgen, vóórdat hij dat van jou machtig wordt! En als een man heeft gebouwd zooals ik gedaan heb, wanneer hij goed cn sterk beeft ge bouwd en bewerkt, dat goede dingen groeien en bloeien, dan zijn het dio lui, die op do loer liggen naar een kans om zich er in te werken, de voordeelen weg te kapen en hun naam er aan te gevenEn wat voor nut heeft het, dat ik ooit ben geboren, als zooiets kan gebeuren? Wat voor nut heeft het, dat ik al mijn leven heb gewerkt en mijn ziel in mijn werk heb gelegd, als alles uiteengaat en in het rond gestrooid wordt, zoodra ik in den grond lig?"' Hij liep gesticuleerende in de lange ka mer op en neer, zonder veel acht te slaan op do bezorgde, slaperige gedaante bij hot haardvuur. Zijn stem had een bulderenden klankcle woorden werden er met heftige bitterheid uitgostooton. „Denk je, dat- dit ""een tijd voor jonge mannen is om op rust bedden te liggen? Ik zeg je, dat er nooit eer zoo'n tijdl .is geweest; er zdeh nog nooit zoo'n gelegenheid heeft voorgedaan. Do langslaper wordt beroofd, terwijl hij slaapt ja, verduiveld! Als een man ligt te rus ten, zal men bem opeten voordat hij wak ker wordt maar de werkzame man kan regelrecht omhoog bouwen totdat- hij den hemel aanraakt! Deze tijd behoort aan den zakenmanhet placht de tijd van den sol daat te zijn en van den staatsmanmaar deze behoort ons! En het is geen Zondag om uit visschen te gaan, het is zwoegen! zwoegenmen moet er zich in begeven, het meeleven en hel inademen, en het één maken met zichzelf o! anders zal men dood man wezen, die rondloopt en droomt, dat hij leeft. En dat heeft mijn zoon Bibbs zijn hecle leven gedaan en dat zou bij nu ook liever doen dar. zich aangrijpen en bij mij zijn deel aan het werk verrichten. En als er iets met Roscoe gebeurt „O, houd nu toch op met over zoo'n on zin te tobben", viel mrs. Sheridan, voor een oogenblik volkomen wakker, hem knorrig in de rede. „Er zal niets met Roscoe ge beuren en je martelt alléén je zelf "over niets. Zul jo dan nooit naar bed gaan?" Sheridan bleef staan. „Goed, mama", zei bij met een diepen zucht. „Laten we naar hoven gaan." Ea hij sloot het electrisch licht, af, zoodat alleen nog de rose gloed van liet vuur overbleef. „Heb je met Roscoe gesproken?" zei zij geemwend, terwijl zij in haar slaperigheid waggelend- opstond. „Heb jo cr op gezin speeld, wat ik je laatit 's avonds heb ge zegd?" „Neon, maar ik zal het morgen doen." Maar Roscoe verscheen den volgenden cn den daarop volgenden dag niet in cle bin-® nenstad en Sheridan vond het minder ge schikt, zijn zoon in diens huis op te zoeken. Hij wachtte. Eindelijk, den vierden dag van do maand, stapte Roscoe om negen uren 's morgens het kantoor van zijn vader binnen en Sheridan was toevallig alleen. „Men zei mij beneden, dat u de boodschap had: achtergelaten, dat u mij wensclite tè spreken." „Ga zitten," zoi Sheridan opstaande. Roscoe zat. Zijn vader trad dicht op hem toe, snoof achterdochtig en ging toen met een bitteren lach weer weg. „Bah!' riep hij uit. „Nog altijd „Ja," zei Rosooc. „Ik heb vanmorgen een paar borrels gehad. Wat zou dat?" „Ik geloof, dat ik bet beste doe een fat soenlijke jonge man te engageeren," n-nt- woordde zijn vader. „Ik zou Bibbs bier brengen, én jou plaats laten innemen, als hij daarvoor.geschikt wa;..Dat zou ik!" „Wanneer ben je hiermee begonnen?"- „Ik heb altijd al wat gebruikt. Dat is te zeggen, van af dat ak volwassen ben", „Praat zoo niet. Je weet wel wat ik be doel." „Wel, ik weet niet of ik ooit te veel heb gehad in kantooruren tot na laatst op dien dag." Sheridan zei kortai: ..Dat is een leugen. Ik heb Ray Wills van jc kantoor bij mij ge- gehad. Hij wou je niet aan den kaak stel len, maar ik heb hem zoo aangepakt, dat hij door de mand viel Je bent vóór dien tijd tweemaal dronken geweest en kondet toen niet werken. Je hebt de laatste, drie weken telkens om de paar uur bet kantoor verlaten om een borrel te drinken. Ik heb je boeken ingezienjou kantoor is een eind ten achter. Je hebt wel in geen maand iets van belang uitgevoerd." „Dat is zoo," zei Roscoe die onder deze harde woorden zijn hoofd liet hangen. „Dat alles is waar." „Wat wil je er aan doen?" Roscoe's hoofcl was tusschen zijn schou ders gezonken. ..Ik kan niet verdragen, dat er veel over gepraat wordt, vader," zei hij klagend. „Neen!" riep Sheridan. ..En ik even min. Wat denk je wel, dat het voor mij bo- teekent?" Hij liet zich kreunend in den stoel voor zijn groote schrijftafel neerval len. „Ik kan evenmin verdragen er over to praten als jij om te luisteren maar ik zal uitvinden wat je mankeert en je weer in het rechte spoor brenge.n.'-L. Roscoe schudde neerslachtig zijn hoofd. „U kan mij niet in het rechte spoor bren gen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1