No. 18516 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 Juli. Tweede Blad. Anno 1920. GEMEENTEZAKEN-, Een Burgerlijk Armbestuur. .Voor hel jaar 191S was de burtie .lijke ar menzorg in deze gemeente opgedragen aan het College van U. er. W. Het spreekt vanzelf, dat dit College niet reder geval van gemeentelijke bedeeling zelf Kon na gaan Het liet zich daarin voorlichten door een beambte, in casïi den concierge van het Stadhuis, bij wien zich de belang hebbenden aanmeldden en die dan een onderzoek instelde en B. en W. adviseerde (Hoewel er over den ijver en de nauwge zetheid van dezen beambte maar één roep was, werden uit den boezem van den (Raad herhaaledijk aanmerkingen op deze wijze van armenzorg gemaakt en ten slot te gevoelde het Collego van B. en W. ook zelf dat deze aangelegenheid al te eenvou dig werd afgedaan en er bovendien te veel yan hun tijd gevergd werd en zoo besloot de Baad, op voorstel van B. en W., in de vergadering van 2 Mei 1918 tot insteling yan een Commissie voor do Burgerlijke 'Armenzorg, in afwachting van de oprich ting van een Officieel Burgerlijk Armbe stuur. B. en W. werden intusschen uitge- noodigd om vóór 1 Januari 1920 een voor- stel tot definitieve regeling dezer materie bij den Raad in te dienen. B. en W. zijn zij het dan ook eenige maanden later dan toegezegd was met een voorstel tot den Raad gekomen, om tot de instelling van dit gemeentelijk in stituut over te gaan De praktische ervaring, die in Mei 1918 nog te zeer ontbrak, om al terstond tot invoering daarvan over te gaan, heeft men in den sindsdien verloopen tijd in ruime mate opgedaan, zoodat naar het oordeel van B. en W. niet alleen tegen de instelling van een Burgerlijk Armbestuur geen bezwaren meer bestaan, maar die in stelling zelfs in het belang van de armen 'der gemeente en var. de gemeente zelf gc- Bodei is. Het karakter der armverzorging zal door het optreden van een Burgerlijk 'Armbestuur niet veranderen; de zorg, die van dit lichaam zal uilgaan, moet aanvul lend blijven, zooals ook artikel 28 der Ar menwet gebiedt. Noodig is niettemin hei instellen van een Burgerlijk Armbestuur, 'omdat er, naar B. en W. meenen, een zelf standig lichaam moet zijn, samengesteld uit personen, die voor hun taak berekend worden geacht, beschikkende over den tijd en den lust, om de hun opgedragen armverzorging in onze gemeente in haar vollen omvang op zich te nemen en in staat om overal, waar noodig, doelbewust .en doeltreffend tevens, op te. treden. Tot toelichting van het reglement, dat zij tegelijk ter vaststelling aanbieden, diene het volgende: Hoewel de wetgever den gemeentebestu ren groote vrijheid heeft gelaten, daar elke gemeente zelve moet trachten een haar passende organistaie der burgerlijke armenzorg te vinden, bevat de Armenwet toch enkele onderwerpen, waarvan rege ling in het reglement wordt voorgeschre ven. Zij betreffen het onderzoek, dat aan de toekenning van een ondersteuning moet .voorafgaan, h"et toezicht op de ondersteun den, het geven van voorloopige ondersleu ning in gevallen, die geen uitstel dulden en het toezicht op uitbestede personen. Tot het aanstellen van armbezoekers ver plicht de wet niet; in aansluiting aan den beslaanden toestand zullen evenwel door B. en W. een armmeester en, zoo noodig, een of meer armbezoekers benoemd wor den. Het ligt daarbij in de. bedoeling om 'den armmeester voorloopig in te deelen in den rang van adjunct-administratief ambtenaar en de armbezoekers voorloopig op te nemen onder de klerken 2de klasse. Naast deze bezoldigde is ook aanstelling van onbezoldigde armbezoekers mogelijk gemaakt. Het kwam hun namelijk aan bevelenswaard voor, dat personen, die zich belangloos aan het zoo hoogst nat tige werk der aimverzorging willen wij den en wier mede vc. sing door hel Arm bestuur op prijs zou worden gesteld, een officiëele aanstelling als armbezoeker ver krijgen. Aan de leden van het Burgerlijk Arm bestuur, door den Raad voor den tijd van vier jaren te benoemen, zal de eisch wor den gesteld, dal zij vijf en twintig jaar cud en daarbij ingezetenen van Leiden zijn. Hun voorzitter wordt jaarlijks door het College van B. en W. uit zijn midden aangewezen. Onder hen zal bij het arm bestuur een secretaris-boekhouder werk zaam moeten zijn, eveneens door B. en W. to benoemen. Zij stellen zich voor, dezen functionaris voorloopig in te deelen in den rang van administratief ambtenaar 2de klasse. De werkwijze van het Burgerlijk Arm bestuur behoort te worden geregeld in een huishoudelijk reglement, vast te stellen door genoemd Bestuur en aan de goed keuring van den Raad onderworpen, ter wijl in het hier besproken Reglement met enkele vingerwijzingen kan worden vol staan. Zoo is daarin slechts voorgeschre ven, dat het Burgerlijk Armbestuur ten minste eenmaal in elke veertien dagen vergadert en zijn er voorts enkele be palingen ten opzichte van de functies van armmeester en armbezoekers in opgeno men. In de voor hen door B. en W. vast to stellen instructies zullen hun werk zaamheden nader worden omschreven, hoewel daarbij ruimte voor persoonlijke opvattingen en vrijheid van optreden bin nen redelijke grenzen moet worden ge laten en rekening moet worden gehouden met de verscheidenheid van omstandighe den, die zich bij de armverzorging pleegt v^oor te dóen. Blijkt het, dat de arm meester of een armbezoeker onverhoopt voor zijn taak niet berekend is of verlie zen zij de richting, waarin zij te werken hebben, uit het oog, dart geeft art. 19 den weg aan om in het belang der armver zorging de noodige maatregelen te nemen. Ook voor den secretaris-boekhouder zal door B. en W. een instructie worden vast gesteld. Voor .het bijwonen der vergaderingen, zoowel van die, waartoe alle leden wor den opgeroepen, als voor die, waarin de Voorzitter en twee der leden samenkomen om spoedshalve zaken at te doen (dit zal in den regel eens in de twee weken plaats hebbën) kent het ontwerp-reglement den leden een presentiegeld toe, dat, evenals o.a. voor de vergaderingen van de Ar beidsbeurs en van de Commissie van Ad vies voor de Werkloosheidsverzekering 't geval is, op f 1 voor iedere bijgewoonde vergadering is gesteld." Ten slotte merken B. en- W. op, dat uit de vervanging van de bestaande Commis sie voor de Burgerlijke Armenzorg door een Burgerlijk Armbestuur, behalve üo presentiegelden, geen vermeerdering van uitgaven behoeft voort te vloeien. Op grond van het bovenstaande gev-c-n zij den Raad in overweging. a. te besluiten tot oprichting van een gemeente-instelling van weldadigheid, als bedoeld in artikel 2, lid 1-, sub a, der Ar menwet (Burgerijk Armbestuur) b. vast te stellen een verordening, waar in de werkwijze van de instelling is om schreven. Burgerlijke Stand v Leiden GEBOREN: Henrielto Maria Antonia Gerarda d. van II. J. Th. Stuats en M. A. G. Kohlbecjc. Nienke, d. van D. MeoheW on L. van Hoe ken. Maria Cornelia, d. van W. M. Lange- zaal en J. H. A. Knijuonburg. Anna Laurina, d. van F. C. v. d. Kolk en P. v. Keken. Jouwerko, d. van J. Mars en W. Brak. Jo hannes Lucas, z. van J. L. van Klinkon en S. M. Tegelaar, Isaac, z. van S. Van Es on A. D. Lens. Mijer, z. van G. Spaanbroek en G Staal, Alberdina, d. van P. J. Ouwerkerk en N. W. Klomp. Willem, z. van W. Segaar en M. G. Verheygon. Froderik Hendrik Johan nes, z. van Th. A. J. Heurzen en C. H. Karrc- niau. Petronella, d. van J. Does en W. Smit. Johannes, z van J. Wcsthoff en E. Winkels Herroanus Johannes, z. van J. v. d. Weijden on G. J. Sampion Alberdina, d. van A. La- dan en J. P. v. d. Linden Adriana Johanna, d. van L. J. Ravosloot en J. do Bruijn Ymkje Christina, d. van F. Stormor en J. Wet- selaar Cornelis Petrus, z. van G. v. d. Ploeg en S. P. H. Oosterhout Jannetje Christina Wilhelmina, d. van 1'. J. 11. Roumcn en W. F. Schouten Maria Christina, d. van A. Siora on C. LI. v. Wijk' Nicolaas, z. van LI. Siraa en J. C v. Dijk Gorardus FraJicisciw, z. van J. A. Lafcbcr en G. v. Leeuwen Jacobus, z. van P. de Ru on M. C. Koel Jan, z. van H. do Heer en LI. Nculeboom Annetje LIarin, d. van I. J. Leemans on H. J- Noppe. Pe trus Airtonius, z. van M. Gordijn en A. W. S. J. de Romijii Aartje, d. van K. O. de Vries en J. A. A. v. d. Werf! Casper Herman Anne, z. van H. L. A. Creyghton en S. S. Vreeswijk Lodewika Alida, d. van F. H. G. Breukcmcijer en H. Vogelaar Louisa Susanna, d. van J. v. d. Veen en LI. WUlemsen. Pieter Willem, z van P. Lama n en G. Nievaart Marinus Jo hannes, z. van C. Hansen en LI. Verhoef Wil helmina, d. van G. v. d. Putten en W. Wieten- gen Jansjo, d. van T. Hoogenos en A. LI. v. Biezen. Cornelia Ingetje, d. van W. Alphc- naar en G. J. S. Pooliejoe Catharina LIaria, d. van G. v. d. Broek en E. v. Oosten Johan nes Lamborlus, z. van J. L. Nolling en M. J. C. Levordingen Karet, z. van D. Kalkhoven cn A. J. de Moij Susanna Helena Thercsia LIa ria. d. van J. A. J. Barge on Th. A. M. Drces- GEHUWD: G. Bleyie jm. en W. Meyer jd. J N. Kok jm en M. \V. Vcyhoogt jd. P. v. d Neut jm. en H J. Ivruijk jd. H. v. Woudenberg jm. en M. E. v. Dijk jd. W. v. d Blom jm. en J. Hensen jd. OVERLEDEN: Johan Wilhelm Thissen M. 53 j. Anna Elisabeth de Man wed. B. Vermeij 72 j Apolonia Antonia Dingjan geb. v. Duuren 53 j. Hendrik de Vries M. 77 j. Leendcrt van Duijn Z. 20 j. Bastiaan Krap M. 83 j. Gerrit Hoogen- doorn M 50 j Izak Hendrik de Koning M. 85 j. Haartje Marii van Leeuwen D. 15 j: Johannes Schild W. 86 j. Cor- nelis Varkcvisser Z 23 j. Bernard Ger hard Karl Jasper Z. 5 w. Saartjo van Tongeren D. 3 j. Frederik Gcrardus van Duuren Z 4 w._ SPORT BOKSEN. Carpentier is uit Amerika weer naar Frankrijk scheep gegaan, en- heeft gedu rende zijn verblijf van 6 weken in de Nieuwe Wereld 100,000 dollar verdiend. Werd eenigen tijd medegedeeld, dat Car pentier na zijn Amerikaansche reis niet meer zou optreden, nu loopt het gerucht, dat hij in September 'wedsrom naar Ame rika zal gaan om Battling Levinsky te be vechten, terwijl de Amerikaansche bladen hopen hem over te kunnen halen dan ook een gevecht te leveren met Dempsey om het -wereldkampioenschap. VOETBAL Do commissio voor het Nederlandsch Voetbalelftal, dat op do Olympische spelen uit zal komen, heeft geen gemakkelijko taak. Door bedanken van 4 spelers, moeten nu weer 3 voorwaart-scn cn 1 roidclcn spe ler aangewezen worden. Wat de training betreft, toont de Ha-a'gsclie groep do meeste animo, terwijl dit bij de Amsterdamsc'he groep daarentegen meer dan treurig is. LAWN-TENNIS. De Davis-bsker- Do Hollandschc ploeg, dfie de volgende week te Folkestone moet spelen is uitge breid, door het medespelen van mr. v. d Feen. v. d. Feon en Diemer Kool zullen singles spelen, terwijl de laatste met Scheurleer in de double uit zal komen. Het Bestuur van den Nederl. Lawnteimis- bond heeft nu het verzoek tob het uitvoe rend comité van de Davisbekerwedstrijden gericht, om den wedstrijd de volgende week uit te stellen m-ot het ocvg op de in die week vallende nationale kampioenschappen te Hilversum. Veei kans op uitstel geven wij niet, daar do Amerikanen, die wel van de Engelschen zullen winnen en dus onze tegenstanders worden, hun vertrek naar Amerika op 28 Juli vastgesteld hadden. KUNST EN LETTEREN. Do Haagsche Schouwburg in den zGnier. Tcu einde het vrij grooto oxploitatie-tékorl van 'den Haagsoheu Schouwburg althans gedeeltc- lijk to dekken, besloot de commissie van be heer het gebouw ook gedurende de zomermaan den te doen bespelen. Het plan bestond, bios coop-voorstellingen te doen geven; -de Raad vo teerde de gelden voor do verbouwing, na Vrij storke oppositie. De bioscoop-verbouwing werd editor niet uit gevoerd, omdat do directeur een contract sloot mei een Duilsch operette-gezelschap. LIaar het gezelschap kwam niet. Do Haagsche Schouwburg blijft dus onbe- spocld dezen zomer en de gemeente Den Haag derft een ontvangst van pl.m. 10.000 gld. Dc opvolger van Bouwman. Naar wij vernomen bestaat de oxamen-coin< missie voor do vacature-Bouwman als kapet- ïnoester van de Grenadiers iu Den Haag uit oversle Ter Beek, gep kol. v. Brucken Fock, majoor jhr. Op. ten! Nooit, kapitein F. Donk cn Bart Verhallen. Do examens beginnen 10 Juli a.s. Dc deelne mers aan het examen eijn: I)e Moree, kapelmeester 4de reg. huzaren; Ivlcy, idem, 7do reg. iuf.; Kwakernaat, idem Gde regt. inf.: v. Leouwen, idem, 2de reg. iuf.; Glas, idem, 3do regt. inf.; Dik, idem, 4de rog. inf.; v. d. Berg, onderkapelraeester 11de reg. infBandet, idem, Grenadiers; Hengoveit, idem, Sted. Mnz. Kampen; Do Pauw, musicus LIaaslricht; L. Boer, dir. Haart. Lluziekkorps; Borghout, musicus Rotterdam; A. Best idem DenI-Iaag. („Vad.") Internationale conferentie van Vereenigingen voor Muziek-auieursrecht. Een aantal vereenigingen voor muziek- autetrstechfc in verschillend© landen hebben hei plan opgevat een internationale con ferentie te houden ter bevordering van een heid ten opzichte van haar onderlinge be trekkingen en tot verbetering van die be trekkingen. Zij hebben voor deze eerste internatio nale bijeenkomst, die betrekkelijk korten tijd r.a het einde van den oeriog plaats zal hebben, een neutraal gebleven land, en wel- Nederland, uitgekozen. Dientengevolge zal üe conferentie op Dinsdag 7 September a.s. to Scheveningen worden geopend en ver moedelijk drie dagen duren. Deelneming is verzekerd van de Société des Auteurs, Compositeurs en Editeurs de nuisique te Parijs (ook in België en andere landc-n werkzaam), Genossenschait zur Ver- wertung musikalischer Auffübrungsrechte te Eerlijn; Bureau voor Muziok-Auteursrecht te Amsterdam; Gesellschaft der Autoren, Komponistea und Musikverleger te Wesnen; Societè Ibaliana degii Autori te Milaan; So- ciëté de l'Edition phonographique et cine- mographique te Parijs; Anstalt iür mecha- niseb-musikalisches Aufführuogsrscht te Ber_ lijn. Zeer waarschijnlijk zullen ook verte genwoordigd zyn de Sociélé Tscbecho-slova- quy des Compositeurs, Auteurs et Editeurs de mu.siquo te Praag; Sociedad de Autores Espanolcs te Madrid en Performing Right Society te Londen. De initiatief nemende vereenigingen heb ben het wcnachelijk geacht, dat do leiding der Conferentie zal berusten bij een be kende autoriteit op bet gebied van Auteurs recht.. staande buiten elke vereeniging. Zij hebben daarom als president aangezocht mr. dr. Snyder van Wissenkerlce, voorzitter van dan Octrooiraad, die in 1908 als eerst© Ge delegeerde Nederland hééft- vertegenwoor digd ter Internationale Cenferc-ntie te Ber lijn tct herziening van de Berner Conventie. Mr. Snijder heelt zich bereid verklaard bet presidentschap te aanvaarden, terwijl mr. J. C'. W. L. Raymakers, advocaat en procu reur te 's-Graveahage, zich met het secre tariaat heeft willen belasten. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Pdisltandeiing van Leidsche politieagenien. Behandeld werd hierna de zaak tegen J. H., los workman, to Leiden, A. H. J. van H., grondwerker te Leiden, en J. L. la P., bakker te Leiden. Beklaagden stonden te recht terzake, dat zij in den nacht van 27 op 28 Maart 1920 te Leiden in de Joubert- Btraafc do agenten ven politie Boersma en Bakker ernstig hebben geslagen «n mis handeld. De agent Bakker verklaarde, dat er in die buurt herrie werd gemaakt- dbor een tweetal personen. Getuige maande hen aan kalm naar huis te gaan, waarna zijn col lega Boersma tegc-u den grond geslagen werd. Get. heeft toen een schot in de lucht gelost om zijn collega te ontzetten. Hierop ontstond een lievige vechtpartij, waarbij getuige geslagen cn geschopt- is. Eerst toen is op de aanvallers geschoten, waarbij la F. geraakt werd, Beklaagde J. H zegt dat de agenten, heb eerst geslagen hebben. Ook do tweede be klaagde legt eenzelfde bekentenis af. Bekl. La P. zegt dat Lij stond bij de deur* van Yao Leeuwen er. daar word hij ge raakt. Bij cla vechtpartij is hij ii: 't geheel niet geweest. Getuige Bakker verklaart echter perti nent dat do d'ie beklaagden hen geslagen en geschopt hebben. De agent Boersma verklaarde precies het zelfde hij heeft- duidelijk de drie beklaag den zien slaan en schoppen. Hij kende ze reeds van vroeger Getuige mej. Van Leeuwen heeft de vecht partij gezientoen er geschoten werd wil de zij de deur dicht doen en zag nu dat la P. gewond in de gang viel. Tijdons de vechtpartij was haar man thuis. Beklaagden beweren, dat getuige liaar man do geheele zaak aan den gang heeft gemaakt doordat hij het eerste geslagen heeft. Getuige Yan Zuylen heeft ook de veeht- pafij gezien en verklaart dat de agenten aanvankelijk kalm optraden, maar de be klaagden waren onder invloed van sterken drank. Getuige a decharge mej. Prévort blijkt voor de rechtbank niets te hebben gezien, zij kan althans niets verklaren. Getuige decharge mej. v. Ham heeft heb zingen gehoord en zag twee agenten op de fiets aankomen, die volgens haar on middellijk zouden geschoten hebben. De officier van justitie mr. Branda eischte tegen elk der beklaagden 9 maan den gevangenisstraf. Mr. Van Vrijberghè de Ko-ning, voor den. eersten beklaagde optredend, meende dat het bewijs niet geleverd was en vroeg vrij spraak subsidiair een voorwaardelijke ver- oocdccling. Mr. De Vries pleitte voor den tweeden beklaagde clementie. Mej. mr Labohm vroeg voor bekl. La P. een voorwaardelijke vcroordfeeling. Uitspraak over acht- dagen. Verdacht van diefstal. N: D., 50 jaar, zou in den nacht van 6 op 7 Mei 1920 te Noordwijkorhout binnengedrongen zij.i in het huis van H. Mets met het doel daar een partij erwten en boonen te stelen. Getuige Mets hoorde in dien nacht ge- schommel op zijn zolder. Hij ging daarop kijken en betrapte bekl. op heeterdaad. Bekl. ontkent dit pertinent, hij is nooit op dien zolder geweest. De officier vroeg uitstel voor een nieuw oncbrzoek. De rechtbank besloot hierna de verder© behandeling der zaak 4 weken uit te stel len en gelastte de onmiddellijke invrijheid stelling van beklaagde. Poging Jet doodslag. J H., 27 jaar, zonder beroep, geborea 1 te Ambt-Hardenberg, thans wonende ta 1 x-Gravenhage, stond terecht ter zake, dab j z-ij op 12 Mei eenige revolverschoten heeft 1 gelost op A., met wien zij leefde. Beklaagde vertelde, dat zij, aanvankelijk riet geweten had, dat A. getrouwd was. Op 12 Mei hadden zy ruzie gekregen eni had hij ia de Amphionbar gedreigd haan te zullen verlaten. Zij was toen naar huist gegaan om een revolver te halen en waa dearnr A. gaan zoeken. Zij ontmoette henij bij het café „Centraal" en daar ontstond een gesprek; zij wilde een verzoening tot stand brengen, maar daar wou hij n'.ets van weten. Ze zijn toen opgeloopen tob de Van, Zuijlichemstraafc. Hij bood haar geld aan„ FEUILLETON FABEIÜKSEOOE. Roman naar het Engolsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) „Twaalf pond toegenomen", zei Gurney. „Mogelijk dertien". „Twaalf." „Zoo gaat het niet." De dokter wreef zich in de oogen „Je bent zooveel boter, dat ik er een machine bij zal moeten ge bruiken, voordlat wo precios kunnon weten, hoe het met jo staat. Kom vanmiddag bij xüo in mijn huis. Kom dan den gehcelen weg te voet. Je zult zeker wel begrijpen, waarom je vader bet wcnscht to weten." Bibbs knikte. „Machinefabriek." „Nog altijd een hekel?" Bibbs knikte weer. „Ik kan het je niet kwalijk nemen", bromde de dokter. „Ja, ik verwacht, dat het jo weer een prop in do keel zal geven. Nu, wat dunkt je? Zal ik hem zeggen, dab je die kwaal nog altijd hebt? Je wenscht nog altijd to schrijven, hó?" - „Wat geeft dat?" zei Bibbs, droevig glimlachend. „Mijn soort van schrijven 1" „Ja", 6temde do dokter toe. „Als jo er vandoor ging en leefdo van wortelen en bessen, totdat je de aandacht begon te trekken van uitgevers, dan zou jo misschien .als je vijftig was, op een inkomen van vier- of vijfhonderd dollars per jaar kun nen rekenen." „Ja. zoo ongeveer," mompelde Bibbs. „Ik" weet natuurlijk wel wat jo graag zou doen", zei Gurney slaperig. „Je vindt niet alleen do machinefabriek afschuwelijk, jo haat don heelen rommel het lawaai, het vuil, al die wanklanken, dat gowirre- war de heele beroerde krankzinnigheid „om vooruit te komen". Jij zou wel ergens naar een plaate in Algiers willen, gaan of misschien naar Sicilië, om daar op ccn balkon te" zitten, en je in de zon te blake ren, bloemengeur in te ademen en een heer lijk leventje voor je zelf te leiden. Wel, wat zeg je daar van? Ik kan liegen als do beste, Bibbs! Zal ik tegen je vader zeggen, dat hij nog een van zijn jongens zal verlie zen, als hij je niet naar Sicilië stuurt?" „Ik verlang niet naar Sicilië te gaan," zei Bibbs. „Ik wensch hier te blijven." Dokters slaperigheid verdween voor een oogenblik, hij keek zijn patiënt onderzoe kend aan. „Het is een waag", zei hij. „Want hij zal het zooveel beter vinden je heel spoedig weer naar de fabriek te zen den. In den laatsten tijd heeft hij iets ,vat" op jo gekregen; je bent niet meer zoo sentimenteel als je placht te wezen. Ik waarschuw je echter; ik houd het er voor, dat de fabriek je weer een knoei zal geven evenals vroeger, en mogelijk nog erger, Bibbs. Hij stond op, schudde rich en wreef zioh de oogen uit. „Wat moeten we er dus van zeggen, als wij je vanmiddag onderzocht ■hebben 1" „Zeg,hem, dat ik klaar ben," zei Bibbs, naar den vloer kijkend. „O! neen!" zei Gurney lachend „Nog niet geheel, maar je zult het misschien, spoedig zijn. We zullen zien. Vergeet Diet, dat ik heb gezegd, dat je te voet moet komen." En toen het onderzoek dien middag waa afgoloopen, deelde de dokter Bibbs mee, dat het resultaat veel te goed was, om er rich over te verheugen. „Daar is een nieu we „situatie" voor een klucht in één be drijf", zei hij somber tegen zijn volgenden patiënt, toen Bibbs vertrokken was. „Do doktor cïoelt iemand mee, dat hij gezondl en wel is en dat is waarschijnlijk zijn dood vonnis. Vervloekt dwaze wereld!" Bibbs besloot naar huis te loopen, of schoon. dr. Gurney in dat opricht geen in structies had gegeven. En inderdaad, Gur ney scheen op geen onkel punt meer in structies te gevcD, zco ontmoedigend was de beterschap van den jongen man. Het was een donkere namiddag cn Bibbs zag niet alleen den rook, maar die was ook in zijn neusgaten, ofschoon de meeste voet-' gangers zoo geheel van den reuk daarvan waren verzadigd, dat zij dien niet meer konden onderscheiden. Bijna allen liepen haastig en waren zóó vervuld van den wensch hun doel te bereiken, dab zij maar half op don weg letter. En hun gezichten hadden een uitdrukking alsof rij voortdu rend ondor een onbestemden druk verkeer den. Allon waren lichtelijk bestoven, zoo wel van binnen als van buiten, met fijne stof en gruis van de hard geplaveide stra ten, en ook daarvan waren zij rich onbe wust. Zij sloegen er zelfs geen acht op, dat zij den rook zagen, ofschoon de verdikte lucht als 't ware een omhullende mist was. En toen Bibbs do nieuwe „Sheridan. Apart ments" voorbijging, die nu bijna voltooid waren, bemerkte bij, dat het marmer van do vestibule reeds streperig was van roet, evenals rijn nieuwe handschoenen. Dat herinnerde hem aam den bijna on- inerkbaren reuk van napttha in den coupé op dien rit naar huis van zijns broers be grafenis en dit gaf aanleiding tot een reeks van gedachten, die aanhielden tot hij in de buurt van zijn woning was gekomen. Zijn wog ging door een straat, parallel nan die, waarin zich heb front van het nieuwe huis bevond, en hij was zoo in gepeins verdiept, dat hij een blok verder liep dan. zijn plan was, zoodat hij, na overgestoken te rijn naar zijn oigen. straat, het nieuwe huis van den Noordkant naderde. Toen hij bij don hoek van mr. Vertrees' erf was gekomen, kwam de dochter van mr. Vertrees uit de voordeur cn liep in gedachten het pad af naar het houten hek. Zij bemerkte den voetganger niet vóórdat zij het hek had geopend, en hij bijna naast haar stond. Toen keek zij op en schrikte blijkbaar bij 'heb zien van hem. Indien dit Robert Lam- horn was overkomen, zou een gedachte bij hem zijn gerezen, die veel verder ging dan de gedachten van den bedecsdon Bibbs. Lamhorn zou die gedachte uitgesproken en gezegd hebben „U schrok, omdat u aan mij dacht." HOOFDSTUK XV. Mary was heb toonbeeld vaa een verle gen jongedame. Met één hand het hek achter zich sluitend, had zij zich maar do richting gekeerd, die Bibbs ook uitging. Er scheen dus niets anders op te ritten, dan samen verder te loopen, ten minste tot aan het nieuwe huis. Maar Bibbs had zijn lang- zamon gang gestaakt en ongemorkt ver streek er een oogenblik, voordat een van beiden sprak of zich bewoog niet langer dan één oogenblik, en toch sobeen dat voor beiden voldoende, om door blik en houding te zeggen: „Hé, is u hot'!" Daarop 6prakon beiden te gelijk en noemde elk haastig den naam van don an der, als om zich van een belangrijks op dracht te kwijten Toen zwegen beiden ge lijktijdig, doch Bibbs deed een heldhaftige poging en terwijl zij samen begonnen op te loopen, wist hij zijn stem weer in zijn machfc te krijgen. „Ik ik heb zelf een hekel aan oen be vroren visch," zei hij. „Drie mijlen was te lang voor u om er mee opgeschept te zit ten." „Goeie hemel!" riep zij, hem een gloeiend, gelaat tookeerend, waarvan terughouding en verlegenheid plotseling waren verdwe nen. „U is heel vriendelijk, mr Sheridan, om het zoo uit te leggen. Maar het ligt al tijd op den weg van het meisje om-iets to zeggen, bijv. dab heb koeler wordt of zoo icte. Ik had moeten toonen, dat wij elkaar niet voldoende kenden, om iets te zeggen! Het drukte mij, dat ik u had genoodzaakt mij naar huis te brengen; en toen ik weer thuis was, bedacht ik. dat ik had moeten wandelen. Het was bovendien geen clrie mijlen naar het station. Maar ik had daar niet aan gedacht.'' „Neen," zei Bibbs ernstig. „Ik ook niet. Ik had wel iets kunnen'zeggen, als ik maar iets had kunnen bedenken. Ik ben nu ech ter aan het praten; dat moet ik wel be- ■denken en er later niet over tobberi. Ik denk maar, dat ik nu spreek, hoewel heb niet verstandig klinkt, zelfs niet in mijn eigen ooren. Ik had mij voorgenomen, als ik u ooit weer mocht ontmoeten, mijn stem aan te zetten en haar in gang te houden, om het even wat zij zou zeggen. Ik gSordb vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5