LEIDSCH mDAGBLAD. Officieele Kennisgeving^ FABEIBKSROOS. PRIJS DES ADVERTENTIES: 30 Cta. per regel, Des Zaterdags 40 Ots. per ic-gel. Kleine advertentiën Woensdag 76 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens post- reobt. Voor eventueel© opzending vaa brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cte Dinsdag .13 Juli 1920. Nummer 18515. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: .Voor Leiden p. 3 mnd. £2.50, p. week f 0.1$ Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week Tl 0.10 Franco per post 2.90 GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Do Burgemeester van Leiden brengt Ier ken- bis van do ingezetenen dat mor-gen (Woensdag) aan der gemeentelijke vischwinkels (Visclunarkt en Sladsihulpwerf) verkrijgbaar is Schelvisch a f 0.21, Grootere Schelvisch a f 0.28 en Schol a f 0.32 per pond. N. C. DE GIJSELAAB, Burgem. Loiden, 13 Juli 1920. De Reorganisatie van de H. B. S. voor Meisjes. Er schijnt omtrent het door den Gemeen teraad aangenomen voorstel tot reorgani- 6atio der Meisjes H. B. S., waarbij is be paald. dat, bijwijze van proef, na twee- ja ren eon splisting der klassen zal plaats heb ben on voor de leerlingen, die een volledige E B. S.-opleiding wenschon, welke toe gang verleent tot het ünivorsitair onder- iwijs, een cursus wordt geopend, welke vier jaren zal duren, nog onzekerheid en mis- iverstand te bestaan. Toen het voorstel bij den Baad aanhangig .was, werd daaraan door oen groot aantal Ouders en verzorgers van meisjes hier ter ptede door middel van een adres adhaesio betuigd, waaruit bleek, dat men aan éen Volledige H. B. S.-opleiding aan een Meis- )j os-school voor hun dochters de voorkeur 'gaf boven een opleiding aan de Jongens- H. B S En wat is nu het geval Dat de aangifte ijpan leerlingen dit jaar tot dusver aan de Moisjes-H. B. S. volstrekt niet grooter is tian vorige jaren, doch dat integendeel vele ©udora weer pk.utsing zoeken voor him öochtcrs op de H. B. S. voor Jongens, ter- iwijl anderen wederom de voorkeur aan het gymnasium schijnen te geven. Dit ver- schijnsel is alleen hieruit te verklaren, dat .vele ouders er niet gerust op zijn, dat ovér itweo jaren de voorgenomen splitsing inder daad wel zal plaats hebben. Men gaf jmmers aan de voorgenomen reorganisatie het karakter van een proef? In dat geval fcouden de leerlingen na twee jaren alge meen ontwikkelend onderwijs aan deze gchool toch nog een toelatingsexamen aan 'de IT. B. S. voor Jongens moeten doen en 'tollicht een jaar achteruit zijn. Aan deze mogelijkheid schijnt men zijn dochters niet te willen wagen en, het eekero voor het onzekere nemend, stuurt inen haar maar weer naar de Jongens- E. B. S. Op deze wijze zal er van de hoogst wen- echelijk geachte hervorming onzer Meisjes- H B S. nimmer iets komen. Voor hetzelf de geval zou men_een volgend jaar weer Btaan. Nu golooveu wij, dat er voor deze vrees geen enkele reden meerris. Er is in den Raad ernstig op gewezen en de zeer stellige verklaringen, door den Wethouder van Onderwijs namens B. en iW. gegeven, dat de proef eerlijk zou wor den genomen en dan alleen zou vervallen, iwanncer er slechts voor enkele leerlingen .voortzetting in deze richting werd ge- iwenscht bij welke verklaringen de Raad zich aansloot, geven in dezen zekerheid ge noeg Wij zouden daarom don ouders van meis jes, die het onderwijs aan do H. B. S. voor Meisjes met volledigen cursus verkiezen hoven de opleiding aan de H. B. S. voor Jongens of het Gymnasium, ernstig radon hun dochters voor het toelatingsexamen aan te geven. BI ij ven" zij het n u nalaten, dan hebben zij het aan zichzelf te wijten, dat de reorganisatie weer een jaar wordt uitgesteld e>n men weet: van uitstel kan licht afstel komen. En dat zou jammer zijn voor deze uit nemende inrichting zoowel als voor het onderwijs en deze gemeente in het alge- STADSNIEUWS, Prof. dr. L. E. Goestcr. Benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar in Ide faculteit der wis- en natuurkunde aan d© Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs to goven in do pharmacografie cu do galonisclie pharniacie, dr. L. E. Goester, inspecteur ran de Volksgezondheid to 's-Gravenliage. Dr. Loonard Emilius Goester, opvolger van prof. W. C. de Graaff, werd 27 Juli 1872 te Monfcfoort geboren, bezocht do kostschool van zijn vader te Wijk-bij-Duurafceldo cn deed in 1889 het litterariseh-mathematisoh ©xa- nien. Daarna was hij een jaar in een apo theek werkzaam en in 189.1 dood hij hot exa men van. apotheker-assistent- In hetzelfde jaaT werd hij aan do gemeentelijke universi teit van Amsterdam als student in de phar- macio ingeschreven in 1895 slaagde hij Toor •het apothekers-examen. In 1897 verwierf hij ihet diploma staatsexamen B, deed in 1898 zijn 'doctoraal. Kort daarop vertrok hij naar Zuid-Afrika als lecraar in de natuur- en scheikunde aan het staatsgymnasium to Pretoria Ton gevolge Iran den Zuid-Afrikaanschcn Oorlog keerdte hij in 1901 naar Nederland te rug naar Weesp, waar hij zich als apotheker vestigde. Na een jaar als zoodanig werkzaam te zijn geweest, werd hij benoemd tot inspec teur van de volksgezondheid te Zwolle. In 1903 werd hij aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam bevorderd tot doc tor in do pharmiacio. In 1916 werd hij inspec teur van de volksgezondheid te 's-Graven- hage. Gedurende den tijd, dat hij te Zwolle inspecteur was, heeft hij zieh in het bijzon der beziggehouden met de organisatie van het toezicht op de levensmiddelen voor dc Noordelijke provincies, waarvan de totstand koming van de provinciale keuringsdiensten in Friesland, Groningen en Drente het ge- ivolg is geweest. In Den Haag heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de totstandko ming van do Warenwet. Hij schreef in verschillende tijdschriften, o-.a- in het Pharmaoeutisoh en het Chemisch Weekblad1. A Voorts heeft hij geleverd dc bewerking van het deel Pharmacognosie in de uitgavo van Sohröder on De Zaaijer, handleiding bij het onderwijs in de receptuur. De off. van gcz. 2de k!- N. A. A vin *Bö Roemer is van zijn detachecriog iu do legerplaats bij Laren naar zijn garnizoen al hier teruggekeerd. Ofschoon het bestuur dor WaaJsolio Kerk alhier iu overleg met Commission du Cultó (Kerkvoogden) had besloten geduren de de zomermaanden slechts eens in de veer tien dagen dienst te houden, zal hiervan toch worden afgeweken, nu dc hoer Charles Martin, die toevallig to Katwijk-aan-Zee lo geert, zieh. bereid' verklaarde a.s. Zondag 18 Juli in de Waalsche Kerk op do Brcestraat op te treden. De hoor Martin is cmoritus-prodikant te Genève en door zijn moeder, een Labouohè- re, vermaagschapt aan velschillende Hol la ndsohc families. Hij is een in Zwitserland zeer gevierd kanselredenaar. Heden mocht onze stadgenoot J. J. Erades het zeldzame voorrecht genieten in goede gezondheid den dag te herden ken, 'dat hij vóór 50 jaar in dienst kwam bij de firma Dros en Tieleman, zeepfa brikanten alhier. De firma meende, dat dit jubileum niet onopgemerkt mocht voorbijgaan en daarom werd de jubilaris met zijn vrouw en kinderen hedenmorgen per auto van zijn woning gehaald en in het voor deze gelegenheid versierde kan toor der fabriek aan den Zoeterwoudsche- weg geleid. De jubilaris werd daar, mede namens den heer Tieleman, uit Utrecht, die niet bij de plechtigheid aanwezig kon zijn, gelukgewens"eht door den heer A. Tie leman alhier, die Erades schetste als een werkman van den ouden stempel, plicht getrouw, tevreden en ijverig. Als blijk van waardeering overhandigde hij hem een couvert met inhoud. Namens het perso neel bood een der oudste werklieden de zen veteraan met een hartelij'ke toespraak een zestal stoelen voor de huiskamer aan. Dc nog krasse jubilaris kon nauwelijks woorden vinden voor deze mooie blijken .van belangstelling. Mej. Erades werd een fraai bloemstuk aangeboden. Zeer voldaan stapte de familie weder in de auto's, die haar naar de woning terugbrachten, waar het vandaag ook feest was. Door B. en W. alhier werd heden in liet openbaar aanbesteed: het verbete ren van een zestal beamotenwoningen aan het Openbaar Slachthuis. Ingeschreven werd door negen aanne mers, allen uil Leiden, nl. door Jacob ~v. Riet f 18.700; Jacobus van Riet f 17.265; N Stikvoort cnJ C. de Graaf f 16.910de Wed. M. S. van RijnswouVerhoog f 16,260; G. Marseles f 15.565W. Ouds hoorn en Zn. f 15.472; A. G. Boekwijt f 15.300; P. L. Nëuteboom f15.110 en J. Th. Boot en B. Dool f 11.529. De uitsluiting der bouwvakarbeiders moge al niet tot handtastelijkheden aan leiding geven tusschen de uitgeslotenen en hun makkere die aan het work zijn, het bij de respectieve bouwwerken afwachten der gezellen, om dezen in den schafttijd en na volbrachten dagtaak in massa naar hun woningen te vergezellen, maakt geen prettigen indruk op straat en veroorzaakt zoo nu en dan oploopjes, doordat ook an deren, die er niets mee hebben te maken, - deze tochten volgen. De politic begeleidt de werkende gezellen en voorkomt daar door mogelijke molestaties. Op den duur werkt dit naar huis en naar het werk bren gen zeer prikkelend op de menschen, die de eer van het gevolgd worden genieten, en het is niet te verwonderen, dat som migen ei- ten slotte het bijltje bij neerleg gen. Vooral do voorzitter van de Christelijke organisatie, die ook des Zondags bijv. bij het naar do kerk gaan door uitgeslotenen wordt gevolgd, heeft het zwaar te verant woorden. Men heeft ons gevraagd, of de politie hier niet handelend tusschen beide- zou kunnen komen, op grond van bepalin gen in het Wetboek van Strafrecht inzake hinderlijk volgen. Tot recht verstand "laten wij hier art. 426bis, dat hierop betrekking heeft, vol gen ,,Hij, die wederrechtelijk op den open baren weg een ander in zijn vrijheid van beweging belemmert of met een of meer anderen zich aan een ander tegen diens uitdrukkelijken wil blijft opdringen, of hem op hinderlijke wijze blijft volgen, wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste f 160". Omtrent den stand der uitsluiting deelt men ons van patróonszijde mede, dat het aantal uitgeslotenen thans in Leiden be draagt 332. Aan het werk zijn er in het geheel 390. Omtrent het elders werk vinden van som mige uitgeslotenen gaven de patroons hun twijfel to kennen, gezien de goede organi satie ook buiten Leiden. De stemming in do gisteren gehouden algemeene vergadering der patroonsor ganisatie was zeer optimistisch. De juistheid der opgave van het week blad „De Bouwer", waar het totaal der uitgeslotenen op 5000 werd geschat, wordt door de patroons in twijfel getrokken, aannemende dat in Don Haag alleen dit cijfer reeds 2200 bedraagt en te Rotterdam al ruim 1000 en te Leiden ver over de 300. Alhier is opgericht een Vereeniging van Coöperatief samenwerkende Metsè- laars en Opperlieden. Het bestuur, dat als volgt werd samengesteld: voorzitter, te vens bedrijfsleider, J. van Welzensecre taris H. v. Weeren, Kraaierstraat 34; en penningmeester Ch. Yijlbrief, werd op gedragen statuten en reglement te ont werpen. Tevens werd het bestuur opgedragen een concept-werkplan te ontwerpen. Een punt van ernstige bespreking was Wefj nieuwe weTk-systeem, ontworpen door den heer Halleveen, architect te Utrecht, voor den bouw van vijfhonderd arbeiderswonin gen van de bouwvereeniging Zomers Buiten", te Amsterdam. De Coöperatie is bedoeld als eên zuiver commercieel bedrijf. De leden zijn ver plicht een aandeel te nemen van f 250 het ledental, hetwelk thans 12 bedraagt, zal tot 16 man worden uitgebreid. Om misverstand te voorkomen, zij hier nog vermeld, dat de oprichting dezer Coöperatie niet is een uitvloeisel van het conflict in het bouwbedrijf; hoogstens is de oprichting door het conflict bespoedigd. Het initiatief tot dè oprichting werd genomen door H. van Weeren. Wij veruemeu, dat niet alle melkkan do- laars alhier gisteren den prijs der mélk heb ben verhoogd ©li dat er zijn, die ook niet van plan zijn het te dceu. In dc gisteren te Amsterdam "gehouden Hoofdbestuursvergadering van den Boud vau Bioscoeptheaterdirecteuren, werd besloten, algeheelen morcelen en fir.ancicelon steun te verleenën aan de ondernomen r-ctie tegen de Leïdsolic verordening van IS jaren De reeds genomen maatregelen werden met in stemming begroet. Beslot3u werd om den medebestuurder, den heer And ra de Jong, vo'Ueöriign 'volmacht te vérstrekken cm naar goeddunken te handelen. Het Ligt in de bedoeling, om, indien nco- dig, hier te Leiden een groato protcstveren dering te beleggen, waar door verschillende sprekers het woord zul wo.-don gevoerd. Te vens oen film te laten vervaardigen, waarin het onzinnige van do bepaling wordt aange toond. Naar aanleiding van de prijsvraag, door de -directie van liet „Luxor-Theater"' uilge- sdhireveu, kunnen wij mededeelen; dat c-r reeds honderdon brieven zijn ingekomen. 'ó\rmo Burgprlijko Stand, wamt dien wil men dc controle-maatregelen laten opknappen. Een der inzenders, een werkman, schrijft bui ten zijn inzending nog het volgende - ..Mijne hceren, ik heb vier kinderen en mijn ov.dsto jongen van bijna 18 jaren was, vóór dal \Jw theater was geopend, een vaste bezoeker van een der meest beruchte kroegen. Iedere Za- 'terdaigavond_ moest ik hom van zijn kornui ten weghalen. Steeds vechtpartijen. Meerrin- Jen met tuösohenkomst van d© politie. Tot dat hij op een Zaterdagavond met mij mee is gegaan naar het „Luxor-Theater" en se.lert dien een vaste bezoeker is geworden. Mijn heer. ik ken den iongen niet meer terug. Hjj komt netjes na afloop thuis. Ik heb niets geen last moer. aan den jongen. Moet ik hem nu weer naar de kreeg zien verhuizen Moet al dat leed woor over mij komen om hem Zaterdagavond weer na tc moeten rijden, omdat hij niet in de Bioscoop mag BINNENLAND, Internationaal Intermediair Instituut. Het Internationaal Intermediair Instituut hield Maandag iu ziju gebouw Oranjestraat in Den Haag voor de loden van do jurislenconfe- rentio een namiddag-receptie, die zoer druk be zocht was. Ouder do aanwezigen bevonden zich o.a. jhr. mr. A. P. C. Karnobook, oud-Ministor van Bui- tcnlandscho Zakou, voorzitter, van don Raad •\au Bescherming, jhr. mr. dr. A. F. dc Suvor- nin Lohman, Minister van Slaat en lid van dc Twoeilo Kamer. dr. D. Josephus Jitta, lid van do Raad van State, jhr. mr. dr. H. A. van Karnobook', Minister van Buitenlandsohe Zaken' dr. H. W. Methorst, secretaris-generaal van het Internationaal Bureau voor Statistiek, dr. J. L. Nierstrasz, directeur van een Verzckermgs-Mij, Felix Stékvis, mr. H. C. Dresselhuys, secreta ris van den Raad van Bescherming; benevens; de volgendo leden van den Raad van bestuur: mr. B. C. J. Lodor, raadsheer by den Hoogcn Raad, mr. D. W. K. de Roo de la FailJe, pen ningmeester, mr. R. v. Bakker, 2e penningmees- ter, mr. dr. D. W. baron van Hceckeren, prof. mr. C. van Vollonhoven, hoogleoraar te Loiden. mr. C. Th. Krabbe, secretaris, mej. mr. A. vait Manen, 2e secretaresse. Later verscheen nog jhr.- mr. J. Loudon, Noderlandsch gezant te Parijs'. To ongoveer vijf uur nam. jhr. mr. A. P. C< Karnobook het woord, om do aanwezigen wel kom te hooien. Met de oprichting van dit insti- tuul, tijdens den oorlog, zei spreker, hebben" wij gemoond een middelpunt le moeten schep pen voor allen, die na hel tót-stand-komen ran' den vrede bohoefte zouden hebben aan voorlich ting op internationaal juridisch en economised gebied. Tcrt hot dagelijks bestuur bohooren o.a. do directeur mr. Torley Duwel, dio met den grootstcn ijver en de lofwaardigste energie den werkkring van hot instituut zoekt uit tc breiden" en prof. Van Vollenhoven, de bekwame en ijve rige baanbreker voor de internulionalc organi sche samenwerking. Wij zijn iiior allen over tuigd, dal de kloinc Slaton op dit gebied zeoc nuttig wertzaam kunnen zijn. Daarna was hot woord aan prof. Van Vollen- hoven, dio do ontvangst, welke het intermediair instituut thans in zijn eigen huis en als het. ware ia zijn eigen werkkamer aan de leden van de jurislcn-confercntio bereidde, vergeleek met de manier van dc vrouw van admiraal De Ruy- tcr, die, naar dc logende luidt, oens haar hoogo bezoekers ontving, terwijl zij haar wasch doed. Wij gevoelen ous, zoi spreker, gelukkig u hior do looalitert te kunnen toonen, waarin wij ons' werk verrichten. Mot geringe middelen wordt hier getracht oen 'hoog doel tc bereiken. Sedert' do Hkagscho Vredesconferentie en do oprich ting in deze stad van het Hof van Arbitrage - ja, reeds vóór dien tijd hooft zich de be hoefte doen gevoelen aan een instelling als deze. Ik acht het volkomen overbodig dit hier nader voor u aan te toonen. Do feilen spreker hier voor zichzelf. Gedurende de korte pariode van het beslaan van hel instituut, kan hot reeds wijzen op G50 internationale adviezen en 400 inlichtingen. Wij hebben roods een lijvig dossier, met volledige lijsten van internationale verdra gen, die zich niet bevinden in do officieele ver zamelingen. Do hoer Torley Duwel is bereid om! allen, dio van de aldus reeds vorkregen kennis, willen profileeren daartoe in staat le stellen* Do groolc massa gegeven, welke zij allengs ver krijgen," maken liet uitgeven van een periodiek bulletin noodzakolijk. Natuurlijk zullen onze publicaties later wel eons moeten worden ver beterd en aangevuld, maar wij hopen op dezo wijze ous instituut lo maken tot een nauwkeu rige en he/rouwbaro bron van inliohtigen voor hon, die tot ons .konion. Dank zij don onvovge- lijkelijkon ijverigon - heer Torley Duwel, zullen' allen, die aan onze hulp behoefte hebben, door ons worden goholpcn. Aan de juridische sectie wordt een economisohc sectie toegevoegd. Waar Dan to den Roiueiusclien keizer Justinianus in den hemel plaatste, omdat deze zijn „codex" heeft doen samoD stellen, daar hoopt spreker dat dit instituut eveneons don hemel zal verdienen', -wanneer hot internationale volkenrechtelijke codex tot stand dool komon. Hel dool is do be vordering van don international on vrede dooti in teniaion ale sam on working. Daartoe riohtton wy door ons work dc aan dacht op dc nat ionaio plicht on trachtten wij de nationale begeorigheden tegen te gaan. Hot instituut is geheel Kollandsoh. Nog een ander motief voor onzon arbeid ligt' in de 389 voor do handhaving van het doel, waarmede het Vredespaleis is opgericht. Bij do in 1914- opgerichte Academie voor interna tionaal recht was, behalve een bibliotheek, nog een bureau voor inlichtingen noódig. Iodcr uwer, zei spr., zich tot de leden der conferentie richtend, beeft vruohlbaron arbeid voor ons doel verricht en uw verdienstelijke voorzitter, mr, Loder, is ook voorzitter van ons instituut. Na liet oinde van sprekers rode, dankte ba- FEUILLETON Roman naar heb EDgclsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 33) „Ja.. Goeden nacht! Ik denk, dab ik „Wat jammer," zei Bibbs hartelijk, den bezoeker naar do voordeur begeleidend, terwijl Edith voor zich uit bleef staan sta ren, toen de beide anderen in do hall ver- dwenon. Zij hoorde Bibbs Lamhorn aanbie den hem met zijn overjas te helpen en de laatste die hulp ccnigszins kortaf weigeren ©n op deze voorbereidselen van vertrek volgde het sluiten van dc buitendeur. Zij vloog do hall in. „Wat mankeert je?" riep zij woedend. „Wat heb je in den zin? Hoe durfde je bin nenkomen, ter-wijl jo toch wist Haar stem begaf haarzij maakte een gebaar van woede en wanhoop en rende snikkende de trap op. Zij vloog naar haar moeders kamer en toen Bibbs een paar mi nuten later boven kwam, trof hij mrs. She ridan bij zijn deur aan. „O, Bibbs," zei ze, haar hoofd droevig schuddend, „jo hadt je zu/.ler niet! zoo'n yerdriot moeten doen. Zij zegt, dat jij dien jongen man letterlijk het huis uitgedreven hebt. Jo hadt kieschcr moeten zijn." Bibbs glimlachte, flauw, toen hij opmerk te, dat Edith's deur open stond en Edith's schaduw over den drempel viel. „Ja," zei ty. „Hij sohijnfc niet veel portuur té zijn voor een man. Hij kreeg maar een glimp van mij of hij was al weg.'1 Edith's schaduw bewoog ziehhaar stem klonk bevend. „Noem jij je zelf een man?" „Neen, neen," antwoordde hij. „Ik zei „enkel een glimp." Ik maakte geen. aan spraak op Maar haar deur werd boos dicht geslagen en hij wendde zich tot zijn moeder. „Daar", zei hij zuchtend. „Dit is bijna de eerste maal in mijn leven, dat ik een man van de daad trachtte te zijn, moeder, en ik slaagde volkomen in hetgeen ik onder nam. Dientengevolge voel ik mij als een. paardendief." „Je hebt haar beleedigd", zei zij kla gend. „Je moet l.e ruw te werk gegaan, zijn, Bibbs". Hij koek met een bleek gelaat op haar neor. „Dat is mijn ongeluk, moeder", mom pelde bij. „Ik bei een onhandige, domme vent; ik heb ruwe manieren en ben. een ruw man". Ditmaal bemerkte zij, dat hij, met al zijn vreemdheid, toch wel over zichzelf nadacht. „Zwijg met je nonsens!" zei zij goedhartig, terwijl een zweem van een droevigon glim lach om haar mond verscheen. „Ga naar bed." Hij kuste haar en gehoorzaamde. Edith begroette hem koel don volgenden morgen aan het ontbijt. „Je inoct dat niet! doen onder een mis verstand", waarschuwde hij haar, toen zij alleen in de eetkamer waren. „Doen wat onder een wat ?"- „Tegen mij spreken. Dc kwam gister avond niet „opzet" in de roode kamer", deeldie hij haar mee. „Ik heb een vooroor- deol tegen dien jongen man". Zij lachte. „Je denkt zeker, naar ik ver moed, dat het heel wat beteekent, als jij een vcforoordeol tegen iemand hebt!" Spot tend nam zij de manieren aan van iemand, die smeekt. „Bibbs, beloof me jouw invloed op papa niet ten nadcclo van hem uit te oefenenEn zij lachte luider. „Luister", zei hij bijzonder ernstig. „Ik zal het je nu vertellen, omdat omdat ik hot met mijzelf eens ben geworden, dat ik ook tot de familie behoor". En daarop, alsof de ernst te zwaar voor hem werd, om dien langer te dragon, ging liij op zijn ge wonen toon voort: „Ik bcoi dronken van macht, Edith." „Wat heb je me dan tc vertellen?" vroeg zij bruusk. „Lamhorn maakt Sibyl het hof." Edith schreeuwde: „Zij deed hot hem. En omdat jij laatst- die ruzie tusschen ons toevallig hebt gehoord, toen ik haar daar van beschuldigde en iets dergelijks later tegen jou zei „Neen", zei hij ernstig. „Ik weet hot". „Hoe dan?" „Ik was daar op zekoren dag een week geleden, met Roscoe, en ik hoorde Sibyl en Lamhorn Edith schaterde van lachen. „Jij was met Roscoe, on jij hoorde Lamhorn het hof aan Sibyl maken!" „Neon, ik hoorde ze kibbelen!" „Je bent dwazer dan ooit, Bibbsriep ze. Je zegt, dlat hij haar het hof maakte, omdat jij ze hoorde kibbelen!" „•Zoo is het. Als men wenscht te weten wat er „tusschen menschen" bestaat, dan kan men dat opmaken ni|} de wijze, waarop zij kibbelen." „Je zult me nog laten doodlachen, Bibbs. Waar kibbelden zij over?" „Over niets c9aardoor weet ik het. Als menschen over niets kibbelen, dan staat het altijd vast. Edith hield opeens met lachen op, maar ging met plagen voort. „En jij kunt het weten. Jo hebt zelf zooveel ondervinding op dat punt." „Ik heb niet de minste ondervinding, Edith", zoi hij. „Ik heb zoolang ik leef evenveel ondervinding gehad als een kui ken, dat kunstmatig wordt uitgebroed. Maar ik zie door het glas van het broed- toestel heen". „Welnu", zoi ze, „als je door het glas heen ziet, dan moet je ook het effect weten, dat zoo'n malligheid op mij moet maken 1" Zij stond blijkbaar geagiteerd op. „Wat dan nog, als het waar was?" vroeg zij bit ter. „Wat dan nog, al was het honderdmaal waar? Je zit daar mëtrje sullig gezicht op het punt half om te giggelen en half om te grienen, en doet me verhalen van Sibyl, die Lamhorn naloopt en hem ten doodo toe plaagt, en je denkt, dat mij dót iets kan schelen? Indien ik alles al oens wist van hun gekibbel Als ik eens begreep waarom zij Zij hield met een heftig gebaar op en zwaaide met haar uitgestrekten arm, alsof zij iets op den grond slingerde. „Denk je, dat een meisje, dat werkelijk van oen man houdt, aan zoo iets eenige aandacht zou schenken?^ Of aan jou, Bibbs Sheridan?"- Hij keek haar bedaard mot een doordrin- gendon blik aan. Zij doorstond dien mot standvasbigen trots. J&ndlelijk knikte hij langzaam,' alsof zij gesproken en hij zijn instemming met hetgeen zij zeide wilde te kennen geven. „Ah, ja", zei hij. „Ik kon niet weer in de rookkamer. Het spijt me, Edith. Nie- o mand kan nu je oogen openen. Je zult het nooit inzien, voordat je zelf do waar heid ziot. Wij doen dus allen beter er ons buiten to houden vooral ik!" „Dat is verstandig," antwoordde zij kort af. „Je bent het meest verrassend, wanneer je verstandig bent, Bibbs „Ja," zei hij zuchtend. „Ik ben een domme kerel. Geef mij de haard en vergeef mij, Edith." In zoover ontdooid, dat zij kon glimla chen, onderging zij die korto ceremonie. George verscheen op hetzelfds oogenblik, om Bibbs te verzoeken in do bibliotheek te komendokter Gurr.ey zat daar to wach ten, meldde hij. En Bibbs gaf zijn zuster een bedeesd, maar vriendelijk tikje op den schouder als een compliment voor het go- ven van haar liand, en verliet haar. Dr. Gurney, die zich alleen in het ver trek bevond, en bij bet. houtvuur zat, keek slechts over zijn schouder, toen zijn patiënt binnenkwam. Hij was nog geen vijftig jaar, ondanks Sheridan's gewoon gezegde: ouwo dokter Gurney. Zeker, omdat hij grijs was en wedijverde met Bibbs in magerheidook zag hij er bijna altijd slaperig uit'. -Je vader heeft me gisternamidclag opge beld, Bibbs", zoi hij zónder op te staan.- „Hij wenscht, dat ik je nog eens zal onder zoeken. Kom hierheen en ga voor mij staan tusschen mij en het vuur. Ik wil eens zien of ik ook door je kan heonkijken." „U bedoelt, dat u te slaperig is om u te bewegen", zei Bibbs, aan zijn verlangen ge volg gevend. „Ik heb idee, dat u zal ont dekken, dat ik mind©r word." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1