LEIDSCH mDAGBLAD. .PRIJS DER ADVERTENTIEN; 80 Ots, per regel. Des Zaterdags '49 Qts. per regel. Kleine advertentien [\Voens(Mg 75 Cts., Zaterdag 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reebt. Voor eventu'eele opzending vaü brieven 30 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer BOtS. Bureau Hoordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden p. 3 mud. f 2.50, p. weol; l 0.1 tj Buiten Leiden, Waar agenten geves tigd zijn, per week' n 0,10 Franco per post u 9,90. Maandag 12 Juli 1920. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen BLAD. Gificieele Kennisgeving GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt Ier ken nis van do ingezetenen, dal morgen (Dinsdag) aan do gomecnlelijke vischwinkels (Visobmankt en. Stadsbulptverf) Schelvisch verkrijgbaar is a f 0.21, grooiere SchBlvisch a f 0.28 en Schol 3 f 0.32 per pend. N. C. do GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 12 Juli 1920. STADSNIEUWS, Verecniging „Hét Nederl. Philologen-Congres". Het eerste congres dezer Vereeniging, dat de .voortzetting vormt van de-negen congressen, die sedert 1893 bebbcn plaats gehad, zal gehouden irrorden alhier- in 1922 gedurende de Paasch- yacantie. Het besiuu-r is aldus samengesteld: prof. dr. J. W. Muller (Leiden), algemeen voor zitter; prof. dT. J. Huizinga (Leiden), onder voorzitter; dr. G. P. Gunning (Amsterdam), pen ningmeester; dr. G. G. Kloeke (Leiden), 2de se- .qretaris ;K. R. Gallas (Amsterdam), algemeen 'gecTotaris. Zij, die lid wensohen lo worden der Vereeni ging, kunnen zich daartoe opgeven bij den se cretaris, Palestinastraat 7, te Amsterdam. Schoei- en Werktuinen. Een paar jaar geleden, toen wij nog'sterk on der den indruk der distributie, leefden, werd hier op uitnoodiging van do afd. Loidon der Ned. Maatschappij- voor Tuinbouw en Plant kunde, do Maatsobappij lot Nut van 't Algemeen 'de Vereen. „Pro Juventute", de Vereen, van jfioofden van Scholen, liet Ned. -Onderwijzers genootschap, den Bond van Nod. Onderwijzers en do Vereen, van Christ. Onderwijzers, door den heer K. Dilb'ng, secretaris van de Centrak Verecniging van Srihool- en Werktuinen alhier, oen door lichtbeelden verduidelijkte lezing over: „Het nut van Sohool- en Werktuinen" gehou den, ook bijgewoond door den toennraligen wet houder van onderwijs, don heer Van Hamol. Do spreker vond toon bij zijn uiteenzetting van 'bet nut dezer tuinen veel bijval ën wij worden Op een tweede bijeenkomst, waarin men dan tot Oprichting cenor Vereenigiing tot het bevorderen '<Jer stichting van dergelijko tuinen zou over gaan, voorbereid. [Wij hebben' er later niets meer van vernomen maar ontvingen dezer dagen een uitnoodiging dm -een zoogenaamden „Werkluin" 1c komen bezichtigen, gelegen bij de o. 1. school aan de Duy-venbodostraat, hoofd de heer Van der Laan. Het verheugt ons aan deze" uitnoodiging ge volg te bobben gegeven, waardoor wij zeer ver- Sterkt zijn in onzo overtuiging omtrent de nut tige werking dezer tuinen uit paedagogisoh oog punt, zoowel als .met bot oog op de. practijk. Wij zullen hier slechts oen beschrijving ge ven van dezen tuin. .De lezers mogen dan zelf oordeelen voor hoeverre onze gunstige indruk recht van bestaan heeft. Do Maatschappij „Nationaal Grondbezit" stond een stuk bouwterrein, groot ongeveer 300 vlerk. M. tegenover, het schoolgebouw, dat er ongebruikt lag en vrijwel op een wildernis ge leek, gratis in bruikleen aan het hoofd der 'school af en deze liet hot na afrastering omspit ten en vervolgens door eenigo leerlingen onder leiding van een onderwijzer bewerken. Men ver keert aan dozo school in do gelukkige omstan- dighoid, dat. een der onderwijzers in het bezit is van een akto land- en tuinbouwkunde. Deze onderwijzer, de heer P. Sneeuw, een ambitieus man, vroeg aan de leerlingen zijner klasse, wie hunner tegen een kleine paehl-som van f 0.50 een gedeetto van dien grond wilden huren cn onder zijn leiding bewerken. Hij' vond daartoe pen 15-tal jongens en meisjes bereid, en weldra kon men na den schooltijd en op vrije Woens dag- én Zaterdagmiddagen den onderwijzer met jonge tuinlieden aan hot werk zien. De akker tjes werden gezaaid, beplant en bepoot met ja waarmee al niet: veldsla, snijbiet, radijs, sla, 'Medrapon, peen, prei, uien, tuin-, heeren- cn snijboon en, aardappelen, diverse koolsoorten, cn nog veel meer, De eene vrucht is niet geoogst of de andere is al weer gezaaid of gepoot Van het geoogste wordt nauwkeurig aantce- kening gehouden en de jeugdige bewerkers en bewerksters krijgen het meo naar huis. Sommi gen haalden er nu al voor f 2.50 en meer uit cn nog slaat alles in vollen bloei. Zaterdag, toen wij er een kijkje namen, waren met den heer Snoouw conige meisjes met groolo ambitie aan het harken, om het tuintje een Zondagsok aan zien to geven. 't Is inderdaad een lust dezen tuin to bezich tigen en do leerlingen or to zien werken. Ongetwijfeld zullen deze leerlingen als zij ouder zijn geworden, -hunkeren naar een „volks tuintje en dit op economische wijze bewerken. En wie hunner het voorrecht mag hebben later in een buig met tuin te wonen, zal ook dien tuin ongetwijfeld keurig onderboudpu en er bij zonder van genieten. Ziodnar een materieel prnefisoh resultaat van zoodanig o werktuin voor do elkaar opvolgende schoolbevolking. Doch or is meer. Welk een sohat van kennis wordt hier al spelenderwijs opgedaan, welk een liefde voor Gods schoono natuur onwillekeurig gewekt; arbeidslust wordt gekweekt en de ze- kerheid verkregen dal de ledige uren nuttig iwprdcn besteed, wat niet altijd het goral is wanneer de leerlingen na schooltijd op straat .worden losgolaten. 'En »u sprokon wij nog niet eens over het on- iorwijs zelf, dat uit don sohool- en werktuin het nuttig en noodig onderwijsmateriaal kan be trekkon, verre to verkiezen boven de mooiste platen en de nauwkeurigste afbeeldingen. Zou het geen overweging verdienen, dat het gemeentebestuur den school- en werktuin tot oen onderwerp van zijn zorg maakto en het niet aan hot toeval overliet, dat zoodanige nuttigo inrichting aan liet onderwijs is verbonden? Bond van Technici. Zaterdagmiddag is door de Afd. Leiden van dec Bond van Technici een excursie ge houden naar de timmerfabriek „Padox", to JVarmond. Na door den directeur, den heer Rut gers, en den -bedrijfsleider, den heer Jansen, ontvangen te zijn, ving de tocht over heit (uitgestrekte terrein en de reusachtige werk plaatsen aan. Eerst werd de oude fabriek bezichtigd, welke twee jaar geleden was gebouwd en waarin mei toen dacht een groot bedrijf te kunnen beginnen; alras bleek dit veel te klein te zyn en heeft men thans nieuwe hal len gebouwd, ingericht voor het verwerken van plm. f 1.500.000 hout per jaar, In de .oude fabriek zijn reeds een groot aantal houtbewerkingsmachines opgesteld, als cir kelzagen, vlakbaoken, steekbanken, enz. De verschillende houtbewerkingen op deze banken werden getoond, waaruit bleek, dat men hier in een minimum van tjjd'ean mas sa werk kaa verrichten, welke werkwijze dan ook geheel gebaseerd is, op massapro ductie, zooaJa hot vervaardigen van ramen, deuren, kozijnen, enz., kortom complete hou ten huizen, waarvan ©en aardig type te zien is aan den I-Ieorenweg, te Warmond, worden hier gemaakt. Na 'bevochtiging van de oude fabriek kwam men in de kantoren en tee kenkamers van het bedrijf, welk gebouw ge heel van hout is opgetrokken volgens het systeem „Padox". Hierna kwant men in da in aanbouw zijnde" nieuwe hallen, waar de nieuwste houtbejyer- kingsmachlnes zullen worden oegesteld, en waar plaats is voor een 80-tal timmerlie den, ten einde de onderdeden in elkaar to kunnen zetten. Nadat het hout ia de machinehal bewerkt is, gaat het naar de montagehal, waar de verschillende woningtypen worden gemon teerd, ten einde een goed overzicht van een bepaald type te kunnen krijgen. Vervolgens werd bezichtigd de in aanbouw zijnde haven met daarnaast gelegen .houtopslagplaats, waar thans nog een voorraad is van ongeveer 4000 kub. M. hout. Heb geheel geeft den indruk van. een grootsch opgezet bedrijf, waarvan de .uit voering oog slechts m een -beginstadium ver keerd. Geslaagd, is voor het toelatingsexamen der Middelbare Technische School te Utreohl onzo stadgenoot G. H. Nolci. Met ingang van 12 Juli is opgeroepen in werkelïjkerv dienst de res.-off. van ge zondheid 2do kl. R. L. J. van Ruyven on werkzaam gesteld aan do Mil. Ziekeninrich- ting alhier. Te Rotterdam slaagden voor.het examen mulo de jonge dames Bertha Dieben, Nelly Ka- gie, Lena Korlckaas cn Dina Roekers, alhier. Bij beschikking van tien Minister van On derwijs, is met ingang van 1 September a.s. be noemd tol amanuensis 1ste kl. .bij het Geolo- gisoh-Mineralogisch Museum aan do Rijksuni versiteit alhier, do heer J. J. v. Biemen, alhier. Naar de „N. R. Ct." verneemt zal dr. L. E. Goester, inspecteur van do volksgezondheid to 's-Gravenlmgc, worden benoemd tot buiten gewoon hooglcoraar aan de Rijksuniversiteit alhier als opvolger van prof. W. C. de Graaft. De heer J. Th. A. Vos, alhier- tot arts be vorderd, wordt benoemd tol reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij de landmacht. Do Minister van Landbouw lieoft bepaald, dat do gewone Rijksnajaarskcuring van lot dekking bestemde hengsten alhier zal worden,, gehouden op 26 October. Omtrent de uitsluiting deelt men ons zoowel van werkgevers- als van werkne merszijde mede, dal de toertand vrijwel gelijk is als de vorige week. Aan het Volksgebouw werd ons de stand aldus opgegevenuilgesloten zijn 77 tim merlieden, 42 metselaars en 100 onge schoolde arbeiders,, terwijl er bovendien nog 76 wegens de uitsluiting werkloos zijn. In het geheel dus 291. Er zouden volgens mededeelingen van deze zijde, reeds eenige uilgeslotenen werk hebben gevonden. De jonge Leidenaars beneden de acht tien jaren, die uitgesloten zijn van het be zoek aan de bioscoop, zijn daarover zeor ontsticht en gaven aan hun ontevredenheid o.a. Zatërdigavond blijk door van aan plakborden allo biljetten af te scheuren. De heer André de Jong, een der directeu ren van het „Luxor-thcater", zal dë vor- ordeningskwestio ter sprake brengen in een vergadering van den Bond van Directeuren -in het bedrijf Eon zestal Hagenaars trokken in don nacht van Zaterdag op Zondag per rijwiel en van hengel cn verder vifichtuig voorzien, naar Loiden on zochten vervolgens in dc omgeving .oon-visohrijko plaats op onder de gomeenlo Bos koop. Om deze, hun welbekende plaats, Ie be reiken, Diooslon zij ren smalle kade passeeren. Nu wilde het toeval, dal van een der hengelaars con fietsband sprong. Tcrivijl een drietal achter bleef om den lekken banil te herstellen, vervolg den do anderen hun weg. Twee er van gingen wandelen de dorde, dc 48-jarige gehuwde J. Caron, wonende Van Dijckslraat 35, Den Haag, van beroep .incasseerder aan het gemeentelijk Ziekohuuis aldaar, bleef doorrijden. Hij zou traohten reeds pon „zooi" to" vangen vóór zijn makkers aankwamon. "Waarschijn 1 ijk is do man echter in het water gereden, want toen de an deren op de plaais der bestemming aankwamen vonden zij 's mans hoed in het water drijven, den man zelf en zijn fiets zagen zij niet. Omwonenden worden gewekt, andere visschora kwamen er ook bij en oindebjk werd het lijk op- godregd en ook het rijwiel uit hot water opge haald. Van hef vissohen kwam nu verder niets. Zaterdag reed de 14-jarige P. van. Oosten, wonende aan de Langegracht, aan den Oude-Singel tegenover het R.-K. Mili tair Tehuis5 in het water. Pogingen, aan den waterkant gedaan om den knaap te redden, hadeten geen gevolg, omda/t deze do toegestoken reddingsmiddelen niet wilde aangrijpen. Do 19-jarige G. W Zandvoort, wonende Oude-Vest 55, ging daarop gekleed te wa ter en mocht het; genoegen smaken den reeds zinkenden knaap weder behouden aan wal te brengen. In do kantoren der firma Clos en Leem bruggen werd de knaap binnengedragen en na er weer op verhaal te zijn gekomen, kon hij naar huis gaan. Zaterdag werd een elfjarig meisje, dat op de Kaiserstraat op een rijwiel reed, aan gereden door een motorrijwiel. De bestuui*- dor had geen schuld. Doordat het meisje uit angst naar den verkeerden kant uit week, was een aanrijding onvermijdelijk. Gelukkig kreeg het kind geen ernstig let-- sel en was het rijwiel ook slechts weinig be schadigd. Zaterdagavond werd een bejaarde dame door een woesten wielrijder aange reden 'op de Doezastraat. De dame viel en klaagde over pijn aan haar borst. Zij werd in het [politeposthuis binnengebracht. De wielrijder, die wilde ontkomen, werd in de Bakkersteeg door een politieagent ingehaald. Hij werd naar het politiebureau gebracht en van bet geval is proces-ver baal opgemaakt. Zondag werd op de brug tussehen den Rijnsburger- en den Mare-Singel een wiel rijder, de 26-jarigo G. Ydleman, uit Voor hout, door een auto aangereden. Volgens omstanders had de auto-bestuurder geen schuld. Deze had trouwens zoo sterk ge remd dat beide remmen waren gebroken. De wielrijder bekwam niet ernstige ver wondingen aan het rechterbeen, doch het' rijwiel was vrijwel vernield. Ia de Stedelijke Werkinrichting zijn op genomen in de week van 4 tot en met 10 Juli: 190 volwassen personen, 33 kinderen, totaal 223 personen. BINNENLAND. Internationale Juristen Conferentie. De raadgevende commissie van juristen uit den Volkenbond heeft Zaterdag, in "eer st o lezing, besloten, dat het, ambt van rechter in het Permanente Hof van Inter nationale Justilio' onvereenigbaar zou moe ten zijn met elke functie, voortspruitende uit politieke leiding in nationale en inter nationale zaten. Voor de publieke opinie zou het bijvoorbeeld niet toelaatbaar zijn, dat een lid eencr Regeering, of de verte genwoordiger van een Staat in den Raad of in de vergaderingvan den Volkenbond, tegelijkertijd als rechter in het Internatio nale Hof zou zetelen. Daarentegen zal zij zich niet geschikt gevoelen, indien zij een zetel in het Hof ziet innemen door een be roemd rechter uit'het land, zelfs een hoog- leoraar aan een universiteit of een uitne mend lid van het Parlement. Na op deze wijze de onafhankelijkheid der rechters tegenover de Regeeringen, als- mode d'o mogelijkheid van hun aanwinst uit de moeest begaafde mannen uit allo lan den verzekerd to hebben, heeft de commis sie, ten einde de bestendigheid en de con tinuïteit van 's Hofs rechtspraak te ver zekeren en de vertegenwoordiging der Sta ten in het Hof niet van het toeval afhan kelijk to doen ziju, be-sloten, dat, voor het geval er een vacature is* voor den open gevallen zetel een nieuwe verkiezing zal plaats hebben door dra Raad en door de vergadering van den Volkenbond. De commissie bedoot, eveneens bij eerste lezing, dat de duur van het mandaat van dan nieuw "gekozenen 9 jaar zal zijn, even als dien van het mandaat der reeds zitting hebbendo rechters. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana zijn Zaterdagmiddag per Staats spoor te 2.36 van Den Haag naar Het Loo teruggekeerd. Zij zijn Zaterdagavond per trein van 5.12, welke döor vertraging 20 mi nuten te laat binnenliep, in Apeldoorn aan gekomen en per auto naar Het Loo gegaan. ,Tc 's-Gravenhagc is overleden, 71 jaar •oud, <lr. D. L. van Wely, een bekend kinder arts, dio eerst onlangs zijn veeljarige prak tijk had neergelegd. Bij he-t einde van den cursus vond in do H. B. S. met 5-jarigen cursus aan de Waldeck-Pyrmont-kade te 's-Gravenhagc, het afscheid plaats van den directeur dr! Haverman, die door het bereiken van den -70-jarigon leeftijd zijn werkkring bij het' middelbaar onderwijs vaarwel moet zeg gen. Leeraren en leerlingen boden den ver- trekkenden directeur een bloemenhulde aan, waarna do heer Albania, wethouder van Onderwijs, hem woorden van lof toe sprak voor de buitengewone diensten, die hij gedurende meer dan vijftig jaren, ift zijn werkkring bij hot onderwijs, aan Den Haag heeft bewezen. Namens het gemeentebestuur overhandigde spr. den heer Haverman do grooto gouden medaille der gemeente. Voor do commissie van toezicht op het raiddel- baar onderwijs sprak jhr. Gévcrs Deynoot; voor de leerlingen mej. Verschoor en na mens de leeraren de heer Spitzen. De heer Haverman betuigde zijn dank. De Minister van Oorlog is, blijkens een schrijven van don Commissaris der Koningin in Zuid-Holland voornemens een overzicht te doen samenstellen van alle in den lande aanwezige schietbanen. Daartoe is het in de eerste plaats noodig te weten in welke gemeenten particuliero en gemeen telijke schietbanen aanwezig zijn en verder moet voorts worden beschikt over verschil lende gegevens betreffende die banen. Van het samen te stellen overzicht zal een nut tig gebruik kunnen worden gemaakt bij de behandeling van aangelegenheden, betref fende schietbanen voor burgerwachten. In verband daarmede is aan de gemeente besturen een Hjs6 met vragen gezonden ter invulling. Aan do Eerste Kamer heelt hel Comité van Actie tegen Artikel 25 L. O.-wet een adres ge zonden, waarin het er bij de Kamor op aan dringt, haar sanctie to weigeren aan do door de Twcedo Kamer aangenomen wot op het L.O. Door tusschenkomst van eenige voor nam© personen in do Ned.-Herv. Gem. te Haarlem is contact verkregen met het clas sicaal bestuur inzake de opheffing van uit- keeringen va,a onderstand door do diaconie, waardoor het mogelijk is geworden, dat de uitkeeringen weer plaats hebben. De leerlingen der Haaaiemscho Schóol- vereeniging te Haarlem zullen H. K. H. Prinses Juliana aanbieden een grijs ge schilderde plaat, waarop in relief, kunstig aangebracht, een voorstelling van het eiland Java. Dit gaat vergezeld van een cahier, waarin de producten van het eiland worden vermeld met een daarbij behoorende teeke- ning. Op uitnoodiging van een aantal lïijks- werklieden, die tot dusver in den socialisti- schon Iiijkswerkliodenbond waren verecnigd traden tie Haarlem in een vergadering op de heeren F. Perdok Hzn., voorzitter der Centrale van Vercenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, en H. P. Baak, lid van het bestuur van gemelde organisatie. Na afloop werd tot oprichting van een Neutra len Ptijkswerklieden Bond besloten. Tot voorzitter en secretaris werden aangewe zen de heeren J. Boeree en D. Blom, beiden to Haarlem. De grooto ontevredenheid in don Rijks- werklied enbond over den gang van zaken, door vermenging van do politiek met de vakbeweging, bereikte baar hoogtepunt in do fusie mot de gemcentewerklieden-orga- nisafcie. Als opvolger van wijlen prof. Treub is door de Amsterdamsclie universiteit de vol gende voordracht opgemaakt: 1. dr. K. do Snoo, Rotterdam2. dr. J. L. B. Engelberg Utrecht. Naar wij vernemen bestaat het plan om over te gaan tot verhooging van do schoolgelden voor do gemeentelijke middel bare scholen, het gymnasium en do gem. kweekschool voor_ onderwijzers te Amster dam. De verhooging zal 20 pCt. bedragen tot een maximum-schoolgeld van f 400. („Tel.") In de te Arnhem gehouden vergade ring van den Econ. Bctnd heeft mr. M. W. F. Treub' een rede gehouden, waarin hij het denkbeeld opperde van een fusie of al thans nauwe samenwerking tussehen de politieke partijen Op 1 Juli 1920 waren, naar het „Doe- tinchemsch Weekblad" dat voorloopig slechts, wegens de hoogo papierprijzon, om de veertien dagen zal verschijnen, vacant 232 plaatsen. Als men rekening houdt met het feit, dat 4 Juli 11. vier plaatsen vervuld werden door predikanten, die 27 Juni II. een standplaats verlieten, is het getal vacatures 228, wat sinds 1 Januari 1920 een vermeerdering is van 20 plaatsen, en sinds 1-Juli 1919 een vermeerdering van 50 plaatsen. Door het kiescollege der Ned.-Hcrv. Gem. te Zutphcn werd toezegging van be roep gedaan aan ds. P. M. de Jong, predi kant bij do Evangelisatie aldaar. „Do Vrijzinnig-Democraat" bevat- het vervolg van Beginselverklaring cn Werk program van den Vrijzinuig-Democraüschcn Bond. Medegedeeld worden ds panigrafen Volkswelvaart, Sociale Wetgeving en On derwijs. Blijkens dc paragraaf Sociale Wetgeving wordt o.a. voorgesteld: invoering van de 45-urige arbeidsweek ook voor volwassen arbeiders met verdlere beperking voor ge vaarlijke of ongezonde bedrijven premie- vrije ouderdonispc-nsioncérihg, uiterlijk op 65-jarigen leeftijd tot een bedrag, dat- een redelijk levensonderhoud waarborgt-rege ling der arbeidsvoorwaarden van personeel in overheidsdienst cn daarmede gelijk te stellen diensten en bedrijven op zoodanige wijze, dat deze als model kan dionen. Do paragraaf Onderwijs bevat o.a. de volgende desiderata: mogelijkheid cn ge- logenheid, dat ieder het onderwijs kan ont vangen, hetwelk voor de ontwikkeling van zijn aanlog, in verband met het gekozen be roep, noodig is, onafhankelijk van cte gelde lijke draagkracht der ouders of verzorgers; uitbreiding van den verplichten leertijd tot acht jaren met! opheffing van de verloven tot arbeid, gevolgd door een verplicht voortgezet of hcrhalingsond'orwijs van ten minste 3 jaar, dat rekening houdt mot plaatselijke omstandigheden en het beroep den leerlingen, en dat zoöveel mogelijk over dag wordt gegeven. De 143ste bruinbroodkaart is geldig van. heden, Maandag, 12 Juli, tot en met Dinsdag 20 Juli. Ten gevolge van de slechte postver bindingen en in verband met het toenemend contact met meer afgelegen larden, is het niet mogelijk het Internationaal Antï-mili- tairistencongros op de vastgestelde data (einde Juli-begin Augustus) to houdem Daarom heeft de commissie voor het con gres, in overleg met het Landelijk Comité der I. A. M. V., besloten, het congres nog eenige maanden uit te stellen. Do Nederlandsche Bank heeft tot on derscheidene gemeenten, welke oen tweede uitkeering uit de oorlogswinstbelasting zul len ontvangen, een circulaire gericht, waar bij wordt verlangd, dat de genoemde uit keeringen zullen worden aangewend tot vermindering van de vlottende schuld dier gemeenten. "Het bestuur van den NationaJen Vrou wenraad heeft van een der leden een gift van f 5000 ontvangen voor een fonds, waar uit aan gedelegeerden, financieel© steun kan worden verleend voor het bijwonen van. in ternationale bijeenkomsten van don Intern^ Vrouwenraad. Hot bestuur van het Alge.n. Nederl. Vakverbond heeft zich tob den Minister van Arbeid gericht! met een schrijven, waarin er op wordt gewezen, dat verschillende om standigheden, onafhankelijk van den wil der werknemers, er toe kunnen leiden, dat het plakken der zegels op de Invaliditeits verzekeringskaar b niet geschiedt-, waardoor na verloop van. tijd groot financieel nadeel voor den werknemer kan ontstaan. Het bestuur-verzoekt daarom den Minister, elk geval op'fcichzelf to doen beschouwen door de Raden van Arbeid, in het openblijvende weekvlak - te doen aanteekenen, waarom niet geplakt is, en de- Rijksverzekerings bank te machtigen, do bij de eindafrekening ontbrekende premiën ambtshalve voor Rijksrekening te nemen. Blijkens een hier te lande uit Zünich ontvangen telegram heeft de Zwitsersche Bondsraad aanzienlijke vereenvoudigingen toegestaan bij de binnenkomst in het land en het verblijf van vreemdelingen. De grens contrölo is zeer vereenvoudigd en de grensbelasting is ingetrokken. De binnen- landsche contrölo is boperkt tot aanmelding voor één maal in de eerste plaats van op onthoud terwijl verder volkomen bewegings vrijheid is toegestaan. Het afmelden is eveneens ingetrokken. Dezo bepalingen worden zoo spoedig mogelijk van kracht. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Een onzer berichtgevers to Berlijn seint ons dat in politieke kringen het gerucht loopt, dat het bestuur van het Internationaal Ver bond van Vak vercenigingen overweegt, om bij een eventueele „Putsch" van rechts in Dïrifcschland, allen toevoer tot dit land stop' te zetten. Naar aanleiding van dit telegram hebben wij den heer Edo Fimmen, secretaris van het I. V. V., naar de juistheid van dat ge rucht geïnformeerd. Deze deelde ons mede, zich ten opzichte van deze kwestie niet te kunnen uitlaten. Gisteren 11 Juïi, was het 57 jaar gele den,» dat het forceeren van de Straat van Simonoseki door de kornet „Medusa", on der commando van den toenmaligen overste der zeemacht, jhr. J. de Casembroot, plaats had. Nog slechts enkele Nederlandsche oud marine-officieren en -manschappen, die aan dit schitterende wapenfeit op 11 Juli 1863 deelnamen, zijn in leven. De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag 15 Juli e.k. niet plaats hebben. - UIT NED. OOST-INDIE. De minerale rijkdom van Indië. Het „Soer. Hbl." verneemt! van particu liere zijde, dat de mijnbduwkundige expe ditie, die sedert geruimen tijd onderzoekin gen doet in Timor, buitengewoon rijke ko- perlagon heeft aangeboord, welke zeer goed te exploiteeren zijn. Het erts moet van een hoog gehalte we zen, zoodat de meters dikke lagen een groote waarde vertegenwoordigen. Grootc winsten- De „Deli-Ct." wijst er op, dat het een gouden tabaksjaar is. De Maatschappijen verdienen millioonen. Do doorsnee bruto-winst- bedraagt 100 pet. van het aandeelen-kapitaal. Sommige administrateurs maken f SO,000 tantieme. Het) blad dringt er op aan, om ook do koelies in do winsten te laten deelon. GEMENGD NIEUWS. De in Den Haag verblijvend© Vlamingen hebben Zaterdagavond hun Gul- densporenfcesL gevierd. Zij waren daartoe vergaderd in de rotonde van den Dierentuin. Do grojto zaal was vrij vol. Onder de aan wezigen waren verscheiden© ter dood Ver oordeelden en alles samen wel een vijfhon derd jaren dwangarbeid. De stemming was nóchtans opperbest. Het oud-Kamerlid voor Antwerpen, mr. Heuvelrnans. hield de openingsrede. Er werd een tang programma afgewerkt van liederen en gedichten. René Do Clercq hield een feestrede. Zeer sympathieke woorden sprak mr. P. W. de Koning, uit Amsterdam. Ten slotte werden ingekomen telegrammen voorgelezen; o.m. een van prof. Bcdensbeyn uit Zuid-Afrika; van esn .Vlaming uit Ned._ Indië. een uit Antwerpen van de Froht- psitij aldaar, waarin het heet: Sfigtsl alle te»

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1