DRUKWERK VOOR DEN HANDEL DRUKKERIJ ft.V. „E.EXDSG3E DAGBLAD", LEIDEN TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 789.5 te Stock holm; laagste stand 750.2 te Portland Bill. Verwachting tot den avond van den Oden: Zwakke tot matigen zuid-weste lijken tot zuid-oostelijken wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk nog enkele regenbuitjes. Iets warmer. TELEGRAMMEN Spa- SPA, 8 Juli. (V.D.) Hot schijnt thans zeker, dat het bedrag* der door Duits oh land te betalen eohade!oosstoiling is bepaald op 125 milliard, ,lo betalen- zonder interest, in 42 annuïteiten, van «Ik drio milliard. Aangenomen wordt, dat dit cijfer zal worden vastgesteld. SPA, 8 Juh'. (V.D.) Do hesprekingen in zake de verdeeling van do door Dnilschland te be talen schadeloosstelling worden voortgezet, Er is omtrent do ver deel ing nog niets definitiefs vastgesteld. Woensdagmorgen begaf do hoer Miliorand zich naar do hccron Delacroix, Jaspar en Hymans en had met hen con zeor lang onderhoud. Het schijnt, daZ Miliorand België zeor genegen is on het v.-ordt bevestigd, dat hij nooit rifi toeslaan, dat hel voorkeursrecht van België «aangetast wordt. Er zijn teekenen waar te nemen, dat do over eenstemming over do verdeeling van de schade loosstelling, ondergeschikt gemaakt zal worden aan do mogelijkheid tot het ontworpen van een plan, tot liquidatio van do Duilsche schulden. SPA, 8 Juli. (V.D De mogelijkheid bestaat, dat do Conferentie aanstaande Zaterdag zal oindigen. Do besprekingen over ondergeschikte kwesties zullen dan tó Ostcndc of Londen wor den voortgezet. Een definitief besluit is echter nog niet ge nomen. SPA, 8 Juli. (V.D. Bevestigd wordt, dat de kwestie inzake het prioriteitsrecht van België van twee en een half milliard thans definitief ton gunste van België is opgelost. Een voorbe houd wordt nog gemaakt ten opzichte van de voor do bezettingstroepen. I Polen naar Spa- BERLIJN, 8 Juli (W.B.) In opdracht van het Pooïschc ministerie van biritenlaiidsche za ken is uaar do „Vossisohe JZeilung" meldt, Kor- fanty, de voorzitter van de Poolsoho commissie voor do volksstemming in Opper Silezië, naar Spa vertrokken. Hij hoopt te bereiken, dat er bij Duitsohland op aangedrongen zal worden, dnt het gedurende do valksbeslissing een slrikto neutraliteit zal bewaren. De Turksche kwestie. KONSTAN TINOPEL, 7 Juli (Havas). Volgens een bericht uit particuliere bron heeft Mustapha Kemal de algemeene mo bilisatie in Anatolië gelaBt en is hij bezig eeü troepenmacht op de been te brengon van alle weerbare mannen, zonder onder scheid van godsdienst. Naar een telegram van den wali van Adrianopel aan den minister van binnen- landsche zaken meldt, lieerschen orde en rust ïn de gcbecle streek KONSTANT1NOPEL, 7 Juli. (R. O.) Vluchtelingen berichten, dat de troepen van Khemel Brocssa hebben ontruimd. De Zeelieden-conferentie. GENUA, 8 Juli. (R.O.) De Engelsche verte genwoordiger der werkgevers tor scheepvaart- conferentie diende een amendement in, hou- dendo dat de 8-uren-dag alleen van toepassing kan zijn voor zeelieden in de havens, daar- ,dil anders de doodsteek voor de koopvaardij zou beteekenon. De Nedorlandscho afgevaardigde dr. Nolens zeidc dat dit amendement een ironie is, waar do makers van het vredesverdrag zelf het beginsel van den 8-uren-dag hebben vast gesteld. Naar een later telegram meldt, werd het artikel betreffende de 8-uren-overeenkomst met 48 tegen 30 stemmen aangenomen. Nieuwe staking ïn Duitschland. MAAGDEBURG, 8 Juli. (AV.B.) Het pers- kantoor van hel Oberpresïdium meldt dat giste ren door communistische elementen don arbeid In allo mijnen van het Geiscl-dal is stilgelegd. Als roden wordt de belastingaftrek bij loonsiiit- betaling opgegeven. Hef Engelsche Hoogerhuis. LONDEN, 3 Juli. (R.O.) Zitting van hel Hoo- gerhuis. Een door lord Middloton ingediende nKtüo waarin gewezen wordt op de noodzake lijkheid (fan inkrimping der uitgaVên, en .do be noeming in overweging wordt gegeven .van spe ciale commissies, die do bevoegdheid zullen heben do departementen op te heffen, ddo Voor bijzondere oorTogadooleinden wai'en ingesteld', en andere, te sterk uitgebreide instelling en tot do normale veihoudingen terug te brengen, werd mot 95 tegen 23 stemmen aangenomen. De regeering, bij monde van den lord-kansolier, had zich togen de' aanneming dier motie ver zet, met nadruk verklarende, dat zij besloten was waar mogelijk de uitgaven in te krimpen. Dëzo nederlaag dor regeering zal geen politieko gevolgen bobben. Het Engelsche mijnwerkerscongres LONDEN, 8 Juli. R. O. De confe rentie van den mijnwerkersbond te Lea mington heeft de beslissing van het bestuur aanvaard, volgens welke loonsverhoogin- gen worden geëisebt, welke voor de hoog ste loonklasso twee shillings daags be draagt, alsmede, "dat do regeering de on langs ingevoerde prijsverhooging van 14 shill. 2 pence per ton voor huisbrand zal intrekken. (Zie onder Buitenland onder het hoofd Engeland). Uit Hongarije. BOEDAPEST, 7 Juli (Hong. Korr. Bur.) Bij den aanvang y,an het proces tegen de bolsjewistische volkscommissarissen protes teert de ambtenaar van het openbaar mi nisterie ertegen dat inbreuk wordt ge maakt op de souvereiniteit van den staat, doordat* men door een boycot tracht de bestraffing van misdadigers, die misdrij ven togen het gemeene récht pleegden, te verhinderen. Het openbaar ministerie heeft getracht samenwerking van de leden dor buitonlandsche missies te Boedapest te ver krijgen, doch dit verzoek werd niet inge willigd. De beklaagde, vroegere volkscommissa ris Karl Vautus begon met te beweren deze rechtbank niet bevoegd te achten doch een desbetreffende conclusie van den verdedi ger werd verworpen. (Zoolang officieel Hongarijo aldus spreekt de ook door ons niet wenschelijk geachte boycot gaat immers niet tegen eon vonnis sen door de rechtbank van bolsjewisten, maar tegen den willekeur buiten rechter lijke uitspraak om werkt het ten aan zien van een terugkeer van normale om standigheden eer tegen dan mee. Red. „L. D."> BOEDAPEST. (Hong. Korr. Bur.) (Ver traagd). De minister-president herinner de bij zijn indiening van het ontslag aan de Nationale Vergadering eraan dat hij reeds bij do aanvaarding van zijn ambt had verklaard, slechtB aan het bewind to zullen blijven totdat do verkiezingen aan gene zijde der Theiss zouden zijn afgeloo- pen. De oplossing der krisis zal wel ver scheidene dagen duren daar de rijksbestuur der tal van staatslieden in audiëntie ont vangt. Albanië. BELGRADO, 7 Juli. (Serv. Persb.) Volgens oen door de „Fravda" gepubliceerd telegram bombardeerden de.troepen van do Albanecscbo rogeering to Tirana de stad Kroya, een bol- work dor rebellen. Veel schade word aange richt. BELGRADO, 7 Juli (Scrv. Persb.) De „Tri bune" bevat een artikel waarin o.a. gezegd wordt dat Giolitta'a verklaring niet oprecht le. Italië gaf in Albanië onmiskenbare hüjkca van veroveringszucht. Op Italië's zoo plotseling aan den dag tredende vriendschap voor Albanië past Ëlcohts édn antwoord: In don Balkan op geen enkel punt een ander gezag dan dat der Balkanvolkon, de Bailkan aan do Balkanvolkenl Mijnontploffing. FRANKFURT, 7 Juli (W. B.). Naar de „Frankf. Ztg." uit Budapest meldt, wer den door een ontploffing van een dyna- mietopslagplaats in een kolenmijn 210» mijnwerkers gedood. De lijken van 40 hunner werden nog niet gevonden. Fabriek verbrand. BORDEAU, 8 Juli. Havas. Hier werd eeu chemische fabriek door brand ver woest. Schade 3_.millioen. Tegenspraak. SOFIA, 7 Juli (R. O.). Het bericht om trent een anarchistische aanslag te Phi- lippopclj alsmede dat daar een schouw burg vernield zou zijn, wordt tegenge sproken. LAATSTE BERICHTEN, STADSNIEUV/S. Hedenmiddag werd. in den foyer der fitadszaal alhier de algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Hanzebank in het bisdom Haarlem gehouden. Daarin werden tot commissarissen her kozen de heeren A. Bosse, G. Dekker en M. F. F. Meyer. In de plaats van den af- tredenden heer H. J. van Niekerk, die niet voor herkiezing in aanmerking wenschto te komen, werd op aanbeveling van het be stuur benoemd do heer P. W. van Niekerk, te Sassenheim. Op voorstel van den Raad van Commis sarissen werd besloten het aantal commis sarissen uit te breiden tot 19. In verband daarmede werden als zoodanig nog be noemd de he eren H. Nijpels, te Den Hel der, en F. van der Eerden, te Lisse. Dc heorenkleedingmagazijnen hier ter stede kunnen zich, ondanks da hooge prijzen, niet alleen dn hun positio handhaven, men ziet aan do meeste gaandeweg nog uitbreiding geven cn sommige hunner doen het op een wijze, die niet enkel de firma's zolf, maar ook do cliën- tcelo ton. goede komt. Dit lijkt ons ook het ge val met den vernieuwden en zeer vergrooten winkel van den heer Th. Chottel, Haarlemmer straat 149, tegenover do Janvossensteeg. Voor zeven jaar bij de opening zagen wij ïn een zeer bescheiden ruimte den graoten voorraad opge tast, thans is de winkel, die zijn Hoht door een groote spiegelruit ontvangt, ongeveer driemaal vergroot en bovendien zijn er achter lokalen voor kantoor en paskamer ingericht, waarach ter weer een ruim magazijn, terwijl dc" ruime bovenverdieping ook wedor voor magazijnen is ingericht. Hel werk werd onder leiding van den archi tect, den beer Jesse, smaakvol en zeer ten ge noegen van den eigenaar uitgevoerd. Ieder, die vanavond bij de opening of later een kijkjo neemt, zal moeten erkennen, dat de Haarlemmerstraat door dezo verbouwing weder aan aspect heeft gewonnen, cn uit dat oogpunt hebben ook wij reden deze restauratie toe te juichen. Staking in het Kweekersbedrijf. Men meldt ons uit Sassenheim: Wegens het niet-teekenen van het con tract is de staking bij de fintfa's Baart- man en Koning en Van Waveren Kruiff uitgebroken. Aanvaring op het IJ. Dit Amsterdam meldt men ensIn den afgeloopen nacht heeft op het IJ een aan varing plaats gehad tusschen den motor- schocner „St.-Antonius" en de stooniket- tingpont. Laatgenoemd vaartuig werd ern stig beschadigd en zonk na eenigén-tijd. Het vaartuig ligt ongeveer 20 M. van den wal; de schoorsteen steekt ongeveer M boven het water uit. Een roode vlag waar schuwt de schepen. De motorschoener kon -zijn reis naar IJmuidon voortzetten. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vrouwen als adjunct-accountant bij dsn dienst der directe belastingen. r Men schrijft ons: Op vragen, door het lid der Tweede Ka mer mevrouw Groeneweg gesteld, heeft de Minister van Financiën 20 Februari geantwoord, dat de vrouwen, als adjunct accountant werkzaam, niet voldoende kraohtige persoonlijkheden bleken voor boekenonderzoek tegen den zin der belas tingplichtigendat „de physieko 'gesteld heid der vrouw haar ongeschikt maakt op bepaalde tijden liet inspanning vercischen- de boekenonderzoek te verrichten." De in dienst zijnde vrouwelijke adjunct- accountants hebben in dit antwoord de verklaring gezien, dat de proefneming met vrouwen voor dezen dienst als mis lukt was te beschouwen op grond van een tekort in haar arbeldspraestatie: dat zij door den Minister als ongeschikt voor den dienst werden gesignaleerd. Aangezien zij zich bewust waren, steeds tot volle tevredenheid barer chefs te zijn werkzaam geweest, hebben zij zich ge wend tot den Minister, met het verzoek, dat haar óf zou worden medegedéeld, wel ke tekortkomingen over laar waren ge rapporteerd, opdat zij daarnaar haar houding nader zouden kunnen bepalen, óf dat de Minister mo- goedvinden, haar in het openbaar to rehabiliteeren. ^Op dit verzoek, in April tot den Mi nister gericht, is dd. 15 Juni een antwoord ingekomen, luidende als volgt: „dat over haar geen ongunstige rap porten zijn uitgebracht én dat voor de veronderstelling, dat zulks wel het geval is, naar 'e Ministers meenïng ook geen grond is te vinden in zijn antwoord aan het lid der Tweede Kamer mevrouw Groe neweg, zoodat Z.E.sc. yoor rehabilrteit geen reden heeft". Dobbelen to Delft. 1 Naar aanleiding van ïn de dagbladen voorkomende berichten omtrent een ern stig geval van dobbelen onder studenten te Delft, wordt van de b-st ingelichte zij de het volgende vernomen: Enkele weken geledon werd den rector- magnificus van -de Technische Hoogtf- school te Delft, prof De Haas, mededee- ling gedaan van hetfeit, dat een oud rector van het Studentencorps, eerelid van den Senaat, van een veel jongeren collega in een tijdsverloop van slechts en kele weken met het kaartspel een geld som had afgewonnen als wellioht nimmer aan eenige speeltafel hier te lande is ver speeld. Onmiddellijk stelde hij den Academi- schen Senaat en dien van het Corps met dit 'feit in kennis, met dit gevolg, dat een instructie werd geopend, waarbij bleek, dat de houding van den oud-rector zoowel vóór als bij en na het spel veel te denken geeft en weinig correct kan worden, ge noemd. De straf, die hem'dan ook te wachten staat, moet niet alleen zijn ontslag als eerelid van den Senaat, doch ook roye ment als corpslid en uitsluiting van de universiteit gedurende een bepaalden tijd. De straf van den medebetrokkene is reeds Vrijdag j.l. uitgesproken en bestaat enkel in schorsing, als corpslid gedurende een tijdvak van drie maanden, terwijl de oud-rector zich tot dusverre aan zijn von nis door niet-verschijning heeft weten te onttrekken, niettegenstaande hem de dag der uitspraak tijdig was medegedeeld. H. M. de Koningin heeft hedennamid- dag to halfvijf ten Paleize het Huis ten Bosch een thé aangeboden aan de leden mot him dames der Internationale Com missie van Juristen, welke in het Vredes paleis vergadert voor de opstelling van een ontwerp voor een Permanent Hof van In ternationale Justitie. Ook waren daarbij genooebgd het Bu reau der Conferentie, de gezanten met hun dames, der landen, waartoe de juris ten behooran, alsmede do Minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Van Karnebeek. De voorstelling der leden van de Com missie aan H. M. had plaats in do Oranje zaal, terwijl de overige fraaie en beziens waardige zalen van het Huis ten Bosch voor de genoodigden open stonden. H M de Koningin bracht hedenvoor middag met Prinses Juliana een bezoek aan het Koninklijk Kabinet van Schilde rijen „Het Mauritshuïs", te 's-Grr.venhage Tot deurwaarder bij do Haagsche rechtbank, ter standplaats 's-Gravenhage, is benoemd de heer H van Vliet, prakti- zijn, lid der firma Witschen en Van Vliet, aldaar. Tot rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken in het ar rondissement Dordrecht, is benoemd voor den tijd van twee jaren, ingaande 1 Sept. a.s., mr. A. A. v. d. Veen, rechter in de rechtbank aldaar. Da Zweedsche zaakgelastigde to 's-Gra- venhage, de heer De Dardel, gevolmachtigd Minister, gaf gisteravond ter. cere van den commandant van het Zweedsche eskader en den état-major der schepen, die dit es kader vormen, een gastmaal in het gebouw der delegatie aan do Wassenaarsche kade. Met den gastheer en de leden van het gezantschap zaten daarbij o. m. aan schoutr-bij-nacht Graaf "Waohtmeistcr, com mandant van het eskader, kapitein ter zee Starck, commandant vande „Arah", de commandanten van do „Diintigheten" en van de „Manligheten", Hegg en Brauner- hjolm, en officieren van dó, Zweedsche oor logsbodems, de tijdelijke vooi;z. van den Ministerraad jhr. mr. Ruys dc Beeren- brouck; luitenant-generaal Pop, Minister van Marine ad interim; do secretaris-ge neraal van bet Departement van Marine, do heer Zegers Rijser, de chef van den Marine-staf, kapitcin-ter-zee Gooszen. Het congres van den Ned. Bond van Ver. van den Handeldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand wordt dit jaar te 's-Gravenhage gehouden, in de groote zaal van den Dierentuin op" Dinsdag 20 en Woensdag 21 Juli, onder leiding yap den heer Ed. G. Schürmann, uit Rotter dam. RECHTZAKEN AMSTEHDAMSCHE RECHTBANK. 7) De moord op agent Draad. Dozo rechtbank veroordeelde heden den nacht- huishouder van don Achterburgwal J. W. van P., wegens doodslag op don agent Draad, tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes Jaar. Het 0. M. had tien JaaT gevanigenisatrai ge- cisoht. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Geslaagd zijn voor het pro- paedeutisch examen geneeskunde de hee ren J. N. van der Does, J. C. van Ditz- huyzen, L. Gonsalves, A. W. Pot-, W. F.. Warffèmius, en Ph. Bloemsma; voor het eerste natuurkundig examen de heer H.: L. van Furst; voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren J. W. Havik, W.- E. Sprenger, en J. E. Streng; voor het eindexamen Ind. adm. dienst de heeren B. J. Knik, J A. J. Metz en W. J. Müller.: B. J. Kuk, J. A. J. Metz en W. J. Muller voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde de heeren E. Ch. Muiholland en A. E. Loen en mej. C. E. Süverkröpp. Amste r -d a mTot arts zijn bevor derd de heeren H. J. P. Baumann, geb. te Meester-G'ornelisH. J. Nijhuis, geb. te AmsterdamR. A. Houwen, geb. te Zuid- bïoek, en J. Boes, geb. te Magelang. Be vorderd zijn tot doctor in de rechtsweten schap, op Stellingen, de heeren H. A. do Bruyn Kops, geb. te Deventer, en A. J. M. Schuurmans, geb. te Rotterdam, en tot doc tor in de geneeskunde op proefsohrift „Ontogenese en phylogeneso der achter- sürengkernen in verband mot de sensibili teit", de heer I. Zeehandelaar, geb. te Assen. Utrecht: Bevorderd zijn tot doctor in de NederL lettenkund© op proefschrift: ,J2oe cultus bij de Hindoes", mej. M. A. Hausses, geb. te Purmerend; tot doctor in de klassieke leiteren op proefschrift: „Qnaestiones non- nuitae ad atheniensium matrkuonia vitamque coningalem pertinentes". mej. J. J. B. Mul der, geb. te Zwolle. VARIA Baby op de fiets. Tegenwoordig is hel lied van „Allemaal op do fiets" werkelijkheid geworden. Heele gezin nen riet men op do fiets en ook moeders niet de babies, die 's avonds op een uur, dat zij dl lang moesten rusten, worden huiswaarts gevoerd^ toekomstige zenuwpatiënten, ter wille van de gemak- en genotzucht van do ouders. Do rodactio van „Nieuw Vrouwenleven" schrijft ojn.: Kleine wurmpjes ritten met guur weer en da afhangende bloote beentjes blauw van d6 kon, in hun mandje achter op vaders of moedert fiets; hoeveel schrikken die kleintjes krijgeö, door van weerskanten voorbij razende motor fietsen cn auto's enz. kan ieder zelf uitrekenen. Als men zoo'n grooten schat op aaide heeft als een lief, gezond kind, och, ga dan wandelen als voorheen mei het Heintje in den ruimen kin derwagen en wacht met toeren op de fiets tot de kleine wat grooter ie. Do opvoeding van het kind. ga boven alles; cn op de bagageplariK berge men liever wat andere dan zoo'n klein, fijn besnaard wezentje. Vóór op de fiets mot hot gezichtje naar berijdster of berijder ge keerd, is wel iels boter, mits het stoeltje, waar in Bahy zit, een hoogen rug heott, zoodat het kindje niet den wind in den nek krijgt en «r een voetplankjo is, voor de Heine voetjes. Maar oudere, die plichtsbesef hébben en liefde voor hel kind, denkt aan het oordeel van vc3e me dici: Misdadig! rj MARKTBERICHTEN. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN, 7 Juli. Aardappelen per 35 K-G. Due of York f 2.70 —l 3.70, dito kl. f 2.10f 2.40, dito ronde f 3—f 3.20, dito kl. f 2—f 2.25. Peen per 10Ó bos f 5.SGf 7.90, bloemkool I f 22-10-r* f 21.50, bloemkool II f 10-90f 9.85.- Aan voer 885 zak. Bij hettor-persa-gaanvan dit nummer was de Amstsrdamsche Beursnotee- ring nog niet door ons ontvangen. ÜETTE USYW@EHIS§e -s- BILLIJKE PH1JZEH SPEeiMLIMEBlGlST mm Ga@OTE OPLAGEN

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 3