GIETWËÜK Zeer voordeeüge aar-bieding van aiie Gegarneerde Dameshoeden H. i. TIMMESMAN, - Nieuwe Rijn 40, AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag. W^jkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde": •Korg. „"Vrijzinnig Zangkoor." Halfnegau. Donderdag: (Volkshuis: Voordracht over Graz. 8 uur. Vrijdag: Kantoor N. V. Meubelfabriek vJr. J. B. Bouwer. Jaarl. alg. verg. dezer N. V. 11 uur. Noordw ij k-a a n-Z o e, Casino: Cinerna- i kunstavond. 'Kwartior over achten. Zaterdag. Feestavond dansclub „D. V. S." Halfnegen. Don Haag, „Z.-H. Koffiehuis" Alg. verg- van aan-deelh. N.V. voorheen G. van Reellcuim, Wassenaar. 10 uur. Maandag: Noordwijk-aan-Zee, Casino: Cincma- tograüsoho kunstavond. Kwartier over aahten. Dsgelljki. Gedurende de maand Juli Tentoonstel ling van de Leidsche Kunstclub „De Sphinx", Rapenburg 81. Hoofdgroep H. F. Boot. „Hollandia-Bioscoop- en Variété-tbater". Dagelijks te 8 uur. '«Woensdags en '«Za terdags matinée S en 6 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioecoop- an Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 nor. „Rembrandt-Biosooop-theater", Hoogo- woerd 49: Woensdag- en Zaterdagmiddag te 8 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theaier". Haarlemmerstraat 52, yfoertdag- en Zaterdagmiddag te 2 urea. Dagelijks om 8 uur. De dienst de3 avonds na acht uren en des nachts voor spoodeischen-de hulp wordt van 6 Juli tot en met 11 Juli ovenals de dag dienst op dezen Zondag waargenomen door de apotheken van M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552, en A. J. Donk, Dcezastraat SI, teL 1313. Op 78-jarigen leeftijd is te Oostkapelio overleden jhr. C. J. J. A. van Teijlingen, oud-lid van God. Staten van Zeeland, oud- burgemeester van Kieuw- on St.-Joostland en oud-lid van den Raad van Middelburg. Te Arnhem kwam de 71ste alg. verga dering van do Nod. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst bijeen. Na de openingsrede van den voorzitter, dr. A. Sikkel, sprak minister Aalberse. Hij weea er op, dat, terwijl het menscbelijk leven gaandeweg langer wordteen voor deel voor de levensverzekeringsmaatschap pijen de ministeriecle levens in lengte afnemen. Wat spr. in dezen beschoren is, weet hij ..niet. Spr. gaf een overzicht van hetgeen op het gebiod van de Staats bemoeiing met de volksgezondheid zal ge schieden. Men staat op een keerpunt met Staatsbemoeiing. Zeer spoedig, in Augustus-of September is een wet voor het Staatstoozieht op de volksgezondheid te ge- moet te zien Geleidelijk zal het Staatstoe zicht vernieuwd worden. In de tweede plaats is in voorbereiding een wettelijke regeling van de ziekenfondsen. Wanneer dieze wet zal zijn tot stand gekomen, zal een einde zijn gemaakt aan den toestand, dat feitelijk alleen armen en rijken behoor lijke geneeskundige behandeling kunnen vin Jen; maar de groote middengroepen niet. Voorts is het een lillusie van spr. in het vierde jaar van zijn bewind voor te stellen een wijziging van do totaal ver ouderde wetgeving inzake do besmettelijke" ziekten. Spr. drong aan op een krachtige medewerking van do medici zei ven. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten tot het zenden van een telegram van hulde aan H. M. de Koningin. Blijkens 't jaarverslag van den secre taris steeg het aantal leden tot 3163 in 61 afdeelingenhet aantal algemeene leden be droeg 24. Het jaarverslag en de verslagen der verschillende commission werden goed gekeurd Vervolgens werd behandeld het verslag van de commissie inzake het vraagstuk arts-staatsambtenaar. Do grootst mogelijke meerderheid van de commissie verwierp heb algemeen arts-staatsambten aarschap. Na uitvoerige discussies werd besloten, het rapport voor kennisgeving aan te ne men. De commissie zal als raadgeefster dili gent blijven, maar het hoofdbestuur zal het onderwerp stellen in handen van de so ciaal-hygiënisch© commissie. De Raad van Kampen heeft benoemd tob directeur van gemeentewerken den heen: A. E. Roest van Limburg, oudrgenie-offi- cier alhier. Men meldt uii Zwolle: Als lid dei- Eerste Kamer werd gekozen zand aard de heer J. C. L. van der Lande, R.-K., te Nijmegen, met 24 stemmen. De heer W. J. baron van Dedem (lib.) kreeg 9 stem men, de heer Wibaut (soc.-dem.) 8, de heer Keuch'enius (chr.-soc.) 1 stem Zooals men iweet, la de heer Van der Lande, eertijds te Deventer wonende, reeds eer door Over- ijsel yoor de Eerste Kamer afgevaardigd geweest. Het dagelijkfich bestuur vau het Nederl (Verlaad van Vakverenigingen heelt een brief "gericht aan den Minister van Arbeid ter bestrijding van een betoog van den Nij- yerheidsraad in zake de toepassing vaj Be Aitieidswci. Het meent, dat de Noderlandr dche nijverheid voldoenden tijd beeft gehad om d? Invoering van de Arbeidswet zonder, ftadaelïge gevolge» voor, do industrie voor te peroideo. ,j Het aantel leden van hol Neder]amdsoh Oaderwijzers^Miootsohap is in 1919 teruggegaan van 5291 op 4988 hot aantal algemeene loden van 522 op 461. Het verslag over 1919 van Canncgie- Heldenfonds voor Nederland meldt een saldo-winst ©ver 1919 aan van f 27.2S5 op een eindcijfer van f35,387. D© balans per 31 December wijst een eindcijfer aan van "f684,076. jfoorts geoft hot een omschrijving van de feiten, waarom ondersteuningen, be- loaningen an onderscheidingen werden toe- gekend, benevens een alfabetische naam lijst. van de personen, die daardoor zijn onderscheiden in do jaren 1919—1919. Deputaten der Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland, benoemd dezo voor te lichten inzak© echtscheiding, hebben daarvoor een rapport den Kerken toegezonden, met o. m. do volgende con clusie; la. -dat hot echtscheidingsrecht, der over heid wel in den regel door do Kerk moet geëerbiedigd worden, voor zoover dit do rechtelijke gevolgen betreft, maar dat, neer dit echtscheidingsrecht gebed met de Christelijke grondslagen van het huwelijk brekon zou, de Kerk uit gehoorzaamheid aan Gods Woord genoodzaakt kan worden om dit echtscheidingsrecht voor haar ter rein niet meer te erkennen; 2o. dat echter met het oog op de ontzet tende gevolgen, die hieruit voor de samen leving zouden voortvloeien, de Kerk hier toe niet mag overgaan, dan wanneer Gods Woord dit gebiedend eischt, en dat zij in dit geval, na eerst bij de Overheid publiek te hebben geprotesteerd, daarvan een open lijke verklaring heeft af te leggen, opdat elk gemeentelid wete, dat de Kerk dit echtscheidingsrecht verwerpt. Hot rapport oordeelt, dat naar de Schrift echtscheiding alleen geoorloofd is, wanneer door een der echtgenooten een zoodanige zonde gepleegd is waardoor de huwelijks trouw wordt geschonden (overspel) of de huwelijksgemeenschap feitelijk wordt ver broken (kwaadwillige verlating), omdat ii_ deze beide gevallen het fundament van het huwelijk zelf wordt De gewone audiëntie van den Minis ter van Marine a. i. zal op Donderdag 8 Juli a.s filet plaats hebben. RECLAMES a 60 GENT PER REGEL. N.V. Fabriek vsn Koperwerken j.OE VULKAAN" VOLMOLENGKACHT G E-ÏO TELEF. 1869 LEIDEN LEVERT in brons, kepor, aluminium en alle gewenschte legeeringen tegen scherp concur.-eerende prijzen. 6811 Burgerlijke Stand v Leiden GEBORENJohannes Cornells, Z. van C. H. Zaayer en M. Blankwaardt. Hen drik, Z. van W. Nauta en M. G. Appel. Mania D. "'van C. G. Kèyzer en J. van Noort. Jansje, D. van C. A. Griffioen en J. Gordijn. Franciscus, Z. van P. C. Dekker en A T. A. Hoogeveen. Catha- rina Susanna Maria, D. van W. v. d. Berg en 8. van Deventer. Gerarda Cornelia Ann3, D. van S. Ph. Veratraten en A. Si- monis. Nicolaas, Z. van H. Moenen en J. W. Neuteboom. Dirk, Z. van D. Gal- jaard en Z. van Leeuwen. Nicolaas Bou- ke Cornells, Z. van N. van Rynswou en J. E. Henschen. Hendrika, D. van P. W. Ranselaar en S. Pet. Maria Jacoba, D. van H. M. Langeveld en J. Dubbelaar. Gerrit Johanna Antenna, D. van K. Bloem en G. A. Korstens Catharina, D. van W. Huisman en M. C. Maryt. Elzo Ger rit, Z. van G. Susan en G. Dop. An to nics Petrus, Z. van A. Straver en C. Burg- hart. Maria Catharina, D. van G. v. d. Kaay en J. Wolters. Hendrik, Z. van R. v. d. Vegte en W. de Wilde. Aleida, D. van G J. Jannink en J. W. van Biezen. Hendrik, Z. van H. Broers en P. H. Cor- nelisse. Margaretha, D. van A. Bors- boom en J. J. Zwanenburg. Abraham, Z. van H. v. Ou weel en en O. Massaar. Hui- bregt Pieter, Z. van F. H. van Zoest en W. M. Loeber Harmen, Z. van H. Heijink on H. Chrispijn. Francina Geer- truida. D. van K. Mulder en G. Blom. GEHUWD. C. v. cL Keur jm. en O. Zwaan jd. P. J. Stomp jm. en D. Slooa jd. G. Mader jm. en C. Wassing jd. J. G. Kaak jm. en M. Prins jd. C. v. d Akker jm. en J. Vink jd. W. v. cL; Ploeg jm. en J. W- van Bekkum jd. A. Gestman jm. en M. M. Hollebeek jd. G. W. Schrijvers jm. en A. A. van Leeuwen jd. G. A. Harpman jm. en M. la Lau jd. B. J. Limburg jm. en H. Buis jd. H. T. Brugman jm. en J. M. Faas jd. P. P. van der Blom jm. en W. S. Bolt jd. A. Zwarts jm. en C, M, Fisser jd. OVERLEDEN Johanna Jacoba Wage- Tiinn.g gab. Loekenbach V". 61 j. Kaspar le Febre M. 23 j. Jan Willem Smit M. 46 j. Johannes Bert us van den Hoven Z. 5 m. Levenloos geb. kind van B. Par don en S. de Tombe. Nicolaas van dor Velden M. 65 j. Catharina Elisabeth Wasaerpian wed. A. Regeer 65 j. Leven loos gob. Trind van D. J. van don Berg en S. Slingerland. Anna Susanna Yeenhuij- zen g©b. Ne ijs V. 73 j. Levenloos geb. hand vqn J. K. Blokhuis en J. ATesink. Johanna Maria Cornelia Berkhout geb. Verstralen V. 59 j. Josina Mielo ongeil, vr. 80 j. Levenloos geb. kind van J. Overdevest en E. M. van Berge Henegou wen. Maria Deutz wed. S. 0. van Does- burgh 73 j. UIT DE OMSTREKEN. HAARLEMMERMEER. Tot tijdelijk onder wijzeres aan school no. 9 te Zwanenburg ia be noemd moj. M. J Schotsman, te Haarlem, en tot tijdelijk onderwijzeres aan school no. 5 te Nieuw-Vennep, moj. J E. de Groot, thans ala zoodanig werkzaam te Kapello aan den IJsel. Bij den landbouwer H. v. A., alhier, ia ingebroken. Verschillonde voorwerpen worden vermist Van dezen diofstal wordt verdacht een arbeider, genaamd J. B., bd wonende in N.-Bra- bant. Procos-ven-baal is opgemaakt. KATWIJK. Op dc 40ste jaarvergadering der VereemgÊng „Vrije Universiteit" word in de directie-vacature van den heer T. Ruijs Gzn. gekozen de heor J. H. de Waal Malefijt, bur gemeester dezer gemeente. Do bouwvakarbeiders,, die in de gemeente Wassenaar werkzaam zijn, worden dos mor gens door do politie naar do grens Katwijk Wassenaar gebracht on des avonds weder op de grens afgehaald: Een en ander houdt verband met hot conflict in de bouwbedrijven en omdat men getracht hitoft dezo arboi-ders met geweld te dwingen om niet te iserken. KATWIJK-AAN-ZEE. Tot onderwijzer aan de Eerste Hervormde school alhier, hoofd do heor G. van dor Rhee, is met ingang van 1 November a.s. benoemd, de heer J. G. Jonker, te Weslorhaar, bij Vriezeveen, die deze benooming heeft aangenomen. VcMoliillenidjo karlua, cLie, behalvo schel- pen-baggioren, er ook hun bedrijf van maken garnalen te vissollen, zullen dit moeten opgevon omdat er zoo weinig gevangen wordt. Do laa/t- dagen was dit niet loonend. i oorlog werd het vlaggen badseizoen achterwege gelaten Dit jaar zullen de nationale en internationale vlag- weder aan het strand wapperen. De heer Tom, preparateur in netten, heeft deze afcbeeling eon brandvrije kluis laten bouwen, van groote afmeting. Dezo Muis, ge steen en ijzer opgetrokken is ge bouwd door den bouwkundige, den heer R. Ouwehand, alhier. KOUDEKERK. Gisteren werd de nieuwe begraafplaats voor het eenst in gebruik genomen, waarbij vol LISSE. Bedankt is voor het beroep naar do Ohn. Geref. Kerk te IJinuiden door ds. H. Hoogendoorn, alhier. NOORD WIJK-A AN-ZEE. Gisterifach't zfjn van J. N. in de Verlengde Piet-Hedn- straat alhier zeven konijnen ontvreemd. VALKENBURG. T© A-ms-teTvtem slaagde voor hot diploma Mulo B onzo" dorpsgenoot H. C. Koek. WASSENAAR. Tot boekhouder aan de ölectrisoho centrale alhier is boneem-d die heer H. van Elk. Bjj de alhier gehouden inspectie van .verlofgangers is er geen enkele achterge bleven- Naar wjj vernomen hebben de alhier gevestigde patroons in de bouwvakken be sloten het personeel, in de moderne bondon georganiseerd, uit te sluiten. In verband met voorgekomen onregelma tigheden ten gevolge van de uitsluiting in de bouwvakken is de in deze gemeente ge vestigde brigade marechaussee Burgerlijke Stand. Omstreken. LISSE. Ondertrouwd; J. Th. d« Vroomen en C. C. van Graven. Gehuwd: M. Schoone en S. v. d. Klauw. Geboren: Johanna Petronella, D. v. J. P. Wessels en C. M. Faas. Geertruida Hendrika, D. v. G. Lascaris en M. Vree burg. Hendrika, D. v. J. Hoogkamer 3 M. van Diest. OverledenMaurits y. -d. Snoek, echtg- van E. Piket, 63 j. LEIDERDORP. Gebaren: Barendina, d. van A. Hogeboom en -Cath. Alblas. Overleden: J. C Bosman, 16 j. RIJNSBURG. Geboren: Pieter, z. van J. de Earning on G. v. d. Meij. Jacobue Cornelia, z. van C. v. d. Kwaak en J. Star. Joh an Karei, z. van A. Zandbeagan en C. A. v. Kla veren. Hendrik Jan, s. van J. den Haan ou M. v. d. Haak. OverledenHugo v. Egmond, 78 j. eohtg. van 0. den Haan. VALKENBURG. Overleden: Ger- jitje Bol, wede. v. W. Niekerk, 70 jaren. WASSENAAR. Gebaren: Camelia Theresia, van A J. Hoogeveen an J. J. Ruijgrok. Antoiüus Gerandus, z. van A. de Gnoot en J. Stokhof. ZOETERiWOUDE. Gebaren: Jaoobus Adria- aus, z. van Th. Straathof en H. van Vliet. Johannes Jelis, z. yea. M. van VBet en M. Legot. Ondortrouwd: Jan Pxine, 23 j. van Rijns burg en Ajrtalm van Leeuwen 20 j. Ovorloden: Maria Margaretha van Leeuwen 6 j. EEsabeth Hoogweg, 0ö j. SPREEKCEL J. klaagt er over, dat ihjj Zondag door het mjnsburgjBche pubBek op ergerlijke manier is uitgajoawd. Hij vroeg ztoh ai of die menschen goen opvoeding gamoten of deze verwaarloosd hebben, ai is er een school en «U er keiücon genoeg. J- roept de hhulp van «Ho oudera dn om hun tindoren te waaraohu- won en ven het oudere piibliek can te otver- weeen en toe te pensen wat in «sohool en kerk o^. rijn naasten Rel te BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Gisteren heeft te Spa dan de eerste fei telijke bespreking plaats gehad, welke al lesbehalve gunstig is verloopen, al schij nen de geruchten over een crisis nog wat voorbarig. Over het aspect der tweede zitting wordt gemeld: Om halfvijf werd deze zit- tig geopend. Van kwart over vier kwamen de gedelegeerden der geallieerde naties per auto in dc villa Frainense aan, alsme de talrijke mDtaire en marine-deskundi gen, onder wie de maarschalken Foeh en- Wilson, generaal Weygand, admiraal Le- vaseur, generaal Nolet en verscheidene Engelsche, Italiaansche en Belgische offi cieren, generaals pn admiraals. De aankomst van Gessler, alleen in een auto, bleef onopgemerkt, terwijl die van generaal v. Sseckt, vergezeld van drie Duitsche officieren, alle vier in groot tenue de aandacht trok. Kort daarop verschenen Fehrenbacfc, v. Simon en dc andere Duitsche gedele geerden. De zitting begon onmiddellijk. Tegen half zes gebruikten de gedelegeerden thee, Lloyd George, Millerand en Dela croix aan een afzonderlijke tafel, terwijl de andere gedelegeerden mét de Duitsche gedelegeerden aan kleine tafels zaten. Uit deze aspect-schildering kan men reeds tusschen de regels door heel wat lezen. Het is trouwens toch ook heel ge woon, dat de indruk van een en ander heel wat afdoet aan het eindresultaat. Het onderwerp der besprekingen was de uitvoering der militaire marine- en lucht- vnartbepnlingen van het verdrag. De con ferentie hoorde eerst over de uitvoering der bepalingen in het algemeen oen uit eenzetting van den Duitschen rijksv/eer- minister, aangevuld door medodeelingen van den minister van bnitenlandscbe za ken. Daaruit bleek, dat de Duitsche re geering den econoim8chen toestand vaa Duïtschland .aanvoert, om de vertraging in de uitvoering der militaire, marine en luchtvaartbepalingen te verklaren en te rechtvaardigen. Met betrekking tot de vermindering der legersterkte wijst zij in het bijzonder op de onmogelijkheid, waar in zij zich bevond en nog bevindt, om met senlheid de manschappen af te danken, die het aantal werkeloozen zouden ver meerderen. Minister-presidenten Delacroix en Lloyd George wezen met nadruk op de noodza kelijkheid, welke voor do Duitsche regee ring bestaat, om vaste datums te bepalen voor de uitvoering van haar verplichtin- gH betreffende de militaire, marine en luclitvaartzaken, indien zij oprecht den vrede verzekeren en vertrouwen inboeze men wil. In dien geest verzocht Lloyd Ge orge den Duitschen gedelegeerde, in de volgende zitting, (dat is heden om half- vier), deze inlichtingen te verstrekken. Fehrenbach voerde daarna het woord. Aan de ,,N. R, Crt" wordt daaromtrent gemeld ,,Hij stak van wal met een lange rede voering, die hij blijkbaar te voren opge maakt had en die volstrekt niet in de si tuatie paste. Fehrenbach had blijbaar ge meend daarmede een diepen indruk te ma ken. Het was een typishe Rijksdagrede, berekend op de sentimenten der toehoor ders en uitgesproken op den larmoyantc-n toon, dien Fehrenbach eigen is als hij tot het gemoed wil spreken. Zijn hoofdbetoog was, dat hjj als eerlijk man wilde sterven en geen onvervulde verplichtingen op zich kon nemen. Iedere zin moest iu het Fransch en in het Engelsch worden ver taald; dat gebeurde op drogen toon en ver slapte nog den indruk van de toch reeds vreemd aandoende rede. Fehrenbach stelde de toehoorders op een lange geduldprcef en toen hij uitgesproken had, heerschte er algemeene bevreemding, waaraan Uoyd George uitdrukking gaf door zijn hevige teleurstelling te betoogen over do niets zeggende ontboezemingen, waar hij zake lijke inededeeliogen had «verwacht Lloyd George maakte den Rijkskanse lier een formeel standje. Hij wees hem er op, dat daar menschen bijeen zaten, die allen veel te doen hadden en nu niet nut teloos him tijd konden verliezen. Hij druk te den Duitechers op scherpen toon op het hart, daarmede goed rekening-te houden. Deze gebeurtenis scheen op de Duitsche afgevaardigden een njoodlottigeu ju druk te maken, maar door hun sterk onbehol pen en onzakelijk optreden hadden ze niet beter verdiend. Het is een harde les, die zij ter harte zullen moeten nemen, als zij iets willen bereiken. Lloyd George was, ofschoon zeer beslist en scherp zakelijk, in den beginne volstrekt niet onwelwillend en dat hij altijd het woord voerde, had stellig ten doel onaaogename .botsingen te voorkomen. Dat de Franschen niets zei den, was blijkbaar het gevolg van een af spraak, die hun de grootste zelfbeheer- sohing kostte om te houden. Fehrenbach zal er rekening mede moeten houden, dat do Rijksdag-welsprekendheid in een confe rentie als te Spa het tegendeel van den verwachten indruk mbet maken". Daarmede is tevens de totale indruk van de zitting van gisteren geschilderd. Gunstig dus allerminst Dealen wo nog mede, dat do Duitsohers onge veer 100 secretarissen naar Spa hebben meege bracht. Verder zijn er ongove&r 150 Engelscben aangekomen, 80 Franschen, 20 Italia oen, 19 Pal on on vorder vertegenwoordigers van Grie kenland, Roemenië, TsjecLo-Slowakijo, Zuid- Slarië en Portugal. Venizelos wordt bewaakt door oen wacht van Belgische gendarmes, daar men bevreesd is, dat op hem een aanslag zal warden gepleegd. Inmiddels bepraten de geallieerden onderling nog de verdeeliugskwestie. Zoo als de telegram - mon gisteren al aangaven, gaat het daarbij in do const© plaats om de Belgis oho prioriteit voor 2l/i milliard gouden franca. Portugal, dat oorspronkelijk 8 get. yroag, is al tot 2l/s geb teruggegaan, maar ook dat is blijkbaar nog te voel, gezien wat do an'darcn reeds krijgen, Italië heeft ook nieuwe voorwaarden gesteld, uaar het heet. Van eensgezindheid inzake da verdeeling derhalve nog geen sprake. Ook Turkije wordt te Spa nog te hooi en te gras behandeld, naar-het schijnt. De corres pondent van do «Times" te Smyrna maakt mei-* ding van een incident tusschen Grieken en Ita-. hanen aan do spoorlijn van Smyrna, naar Aidiin. Vaai Grioksckc zijd© is er aan den corres pondent over medegedeeld, dat eenoge dagen geleden een bende nationalistendie door de Grieken vervolgd werden in do Italiaansche li nies gevlucht was. De Grieken hadden de natio nalisten daar achtervolgdDe Italianen hadden zioh daar tegen willen verzotten. Et waren scho ten gelest tuMchon Italianen en Grieken en aan beide zijden waren eenigo slachtoffers gevallen. Men vreest aam Grieksche zijde, dat de nationa listen door dit incident gesterkt zullen worden in de meening diat de Italianen sympathie ge voelen voor bun strijd. De Grieken houden iatussohen nog altijd de stellingen in h<3 Italiaansche gebied bezet. Zulke onderling© conflicten mankeerden ook nog daar in 't Oosten DUÏTSCHLAND. Wegens afwezigheid van bijna alle rjjês- minieters is do zitting" van den Duits alien Rijksdag uitgesteld. Deze zal 28 Juli wedw worden bijeengeroepen, FRANKRIJK. Inzake het herstel der betrekkingen tuscben Frankrijk en het Vaticaan komt weer eens een hink in den kabel. In de financieele commissie uit de Kamer .is het rapport voorgelezen van Noblemaire^ waarin aangedrongen wordt op het aan nemen van het voorstel om weder een Fransch gezantschap bij het Vaticaan in te stelen.' De commissie besloot met 20 tegen 17 stemmen, cm de overweging van het voorstel voorloopig uit te stellen. Ten gevolge van dit besluit verklaarde Nobe- maire, dat hij zijn ambt van rapporteur wilde neerleggen. HONGARIJE. In de op 4 Juli te Brussel gehouden zit ting van het Bureau van het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen, wel ke werd bijgewoond door A. W. Apleton, Léon Jouhaux, C. Mertens, Edo Fimmen en J. Oudegeest, heeft de secretaris Edo Fimmen verslag uitgebracht van de be sprekingen door de delegatie van het I.- V V. te' Weenen met den Hongaarschen gezant gevoerd nopens den boycot tegen Hongarije. Uit dit verslag bleek, dat de Hongaarsche gezant het bestaan der witte terreur in Hongarije niet ontkende. Slechts verkleinde hij er den omvang van en poogde hij de territoristische handelin gen der officiersbenden te verklaren, en do verantwoordelijkheid der Hongaarsche regeering voor de witte terreur te ont kennen. Hij erkende voorts, dat de mededeeling van den eersten minister, Simonyi Sema- dan, in het Hongaarsche parlement ge daan, als zoude do Hongaarsche regeering het tot haar door het I. V. V. gerichte schrijven van 10 Maart j.l. niet hebben ontvangen, met de waarheid in strijd is. Het schrijven werd wel ontvangen. De Hongaarsche regeering vond het echte? niet noodig het te beantwoorden. Fimmen verklaarde, dat het I. V afgescheiden van alle to geven verklarin gen en mededeelingen, zijn eischen tot on middellijke onderdrukking der witte ter reur en tot het verleenen van volledige vrijheid van de Hongaarsche arbeiders beweging moest blijven handhaven. De conferentie met den HongaarBchen gezant leidde, mede ten gevolge van het feit, dat de Hongaarsche negeering démissionnair is, niet tot een bevredigend resultaat. Uit het bericht over den stand van den boycot bleek, dat deze streng wordt door gevoerd en voortdurend groober omvang aanneemt. Na korte bespreking werd het bericht van Fimmen goedgekeurd en het eenstein- mig besluit genomen, den boycot onver zwakt voort te zetten en zich nopens ver dere verscherping onmiddellijk met de be trokken vakcentralen en organisaties van transportarbeiders, spoorwegmannen, post ambtenaren cd bankbedienden in-, verbin ding te stellen. ITALIë. Volgens het „Giornale d'Italia" is tus schen Italië "en Albanië de volgende over eenkomst gesloten: 1. De Italiaansche regcering erkent de Albaneesche regeering te Tirana. 2. Albanië bestuurt het gebied zonder, vreemde inmenging. 3. De Italiaansche troepen ontruimen Albanië. 4. Albanië krijgt het recht zijn. natio nale onschendbaarheid te verdedigen. 5. Italië mag maritieme verdedigings werken en een draadloos Btation aanleg gen op het eiland Sasono, dat vlak voor VaJona gelegen is. Valona blijft door Ita liaansche troepen bezet. 6. Italië krijgt vergoeding voor de ge bouwen, die het in Albanië heeft opge richt. .RUSLAND. Het. Engelsche ministerie van oorlog meldt: Do cavaldrie van Wrangel heeft een bols jewistisch cavalerie-korp s, bestaande uit 18 regimenten, omsingeld. Blootgesteld aan geconcentreerd vuur van gepantserde trei nen, troepen en vliegtuigen, zijn slechts 150 ontkomen. Het slagveld is bütlekt met lijken. Er zijn duizenden gevangenen gemaakt, terwijl 40 kanonnen, vej.e machi negeweren en materiaal venneesterd wer den. Volgens een bericht uit Moskou is de volkcoinmissnris Wladimirski met. een lid van de Tuyhschp oommunistische partij on afgevaardigde van Moostafa Kemal Pasja

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2