I. S., D. v. S., te Katwijk aai> den Rijn, J. v. d. M. to Rijpwetering, beklaagd te liïbbon gereden met een rijwiel zonder licht; E. M., P. M. v. L., J. v. D., F. P. on J. M. L. te Leiderdorp, be klaagd van overtreding der Pol. Ver. voor do gemeente Leiden. Waar gêen woonplaats is vermeld, zijn do veroordeelden te Leiden woonachtig. UIT DE OMSTREKEN ALPHEN. Do Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland heeft benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie alhier, den heer J. Hengeveld Jzn., architect alhier, als opvolger van den op zijn verzoek eervol als lid der commissie ontslagen heer A. H. Goldberg, te Hazerswoude., HAARLEMMERMEER. - Dat do prach tige grindwegen in. deze uitgestrekte ge meente zich uitstekend leenen voor het verkeer met auto's en motorrijwielen, mo ge blijken uit de omstandigheid, dat Zon dag meer dan 200 van elders komende auto mobilisten en motorwielrijders hun rit door dezen polder maakten. Behoudens een enkele uitzondering werd door al de be stuurders in de kommen der dorpen veel te hard gereden. Bij den landbouwer S. aan den Spie ringweg is ingebroken. De dief is ver moedelijk door middel van 'n valsehen sleu tel weten binnen te komen en heeft zich tevreden gesteld met een nog nieuw hee- renrijwieJ. Heb spoor van den dader is Bog niet ontdekt. Do voorbereidende werkzaamheden met betrekking tot de electrificatie van deze gemeente zijn reeds zoover gevorderd, dat het te verwachten is, dat nog dit jaar belangrijke groote werken tot stand zullen komen, waardoor een spoedige electrische verlichting van Ndeuwvennep en andere deelen van deze gemeente zal kunnen wor den verkregen. HILLEGOM. De heer B. Faber, direc teur van het post- en telegraafkantoor al hier, is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Vlaardingen. KA TWl JK-AAN-ZEEVan de trawl- loggers kwamen te IJmuiden aan de markt: KW 45, met f 305; 49, met f 273; 69, met f 62172, met f 405 89, met f527 114, met f405 116, met f472; 144, met f247; 145, met f 536152, met f 333 en 163, met f471 besomming. De eerste logger is alhier van de ha- ringvisscherij teruggekeerd. Het iB een vaartuig van do reederij B. Dijkdrent. Het vaartuig deed dezo reis in ruim 4 weken en viel met ruim 21 last binnen. Voorzeker een mooi begin. De orgeltrapper J. O. is als zoodanig 25 jaar in dienst bij de Geref. Kerk. De Kerkeraad wist zijn diensten to waardee- ren en gaf hem een mooie gratificatie. Vanwege do V. V. V. zijn op verschil lende plaatsen banken geplaatst, alsook een wegwijzer. Dit zal den vreemdelingen ongetwijfeld ten goede komen. De trawlvisscherij loopt ten eind©. Nog slechts enkele vaartuigen nemen er aan deel. Binnen eenige dagen is deze visscherij geheel afgeloopen. De vaartui gen worden nu in gereedheid gebracht voor de haringvisscherij. De kustvisschers, gisteravond van 'deze visscherij teruggekeerd, hebben on- ©enigheid gehad. Niemand wilde zijn visch het eerst laten afslaan. Ook niet bij loting De afslager werd tweemaal ontboden doch moest beide keeren onverrichter zake te rug. Het gevolg hiervan was, dat do af slag niet doorging en de visch naar huis genomen werd, zeer tot misnoegen van de vischventers. Gistel-morgen vroeg ankerde voor de kust een prachtig Noorsch jacht. Dit vaar tuig was op weg naar Ostende. Eén van de bemanning kwam per boot polshoogte ne men en roeide Daar den wal. De beman ning dacht, dat zij aan den Hoek-van-Hol- land was. De matroos die weder met zijn boot naar het jacht terugroeide, sloeg in do branding om. Hij bewoOg zich echter gemakkelijk in het water. Hij ontdeed zich van zijn laarzen en andere kleercn en kwam hierna met de boot weder naar den wal. Door een van de kustvisschersvaartuigen zijn de boot en deze matroos weder naar het jacht gebracht. Door een paar burgers die een en ander hebben gezien, werd den matroos de noodige hulp en bijstand ver leend. LISSE. Beroepen is bij de Chr. Geref. Kerk to IJmuiden ds. J. Hoogendoorn, alhier. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Gisteren waren bij hot baden eenige personen wat ver in zee, toen een van hen in c-en terecht kwam; tdoor het hulpgeroep der anderen, was de boot spoedig bij hem en kon men hem nog in de boot tnkken. Gelukkig liep dit ongeluk verder good af NOORDWIJKERHOÜT. Een motor rijder, die in woeste vaart den Duinweg afkwam, kon de groote bocht, die de weg «laar neemt, niet maken. De kar vloog op den hoogen dijk. De rijder werd er afgesla gen en meer dood dan levend binnengedra gen bij cis familie K. Dr. Sengêrs werd ge haald en verleende do eerste hulp. De politie alhier, maakte op één Zon dagnamiddag 57 bekeuringen tegen auto- en stoomfietsenberijders, die te hard re den of geen rijbewijs konden toonen. OEGSTGEEST Gistermiddag had er 'een stagnatie plaats in het tramverkeer. Doordat do raderenkas van do tram Kat wijk—Leiden losraakte ter hoogte van de woning van J. Remmerswaal, Rhijngec-st- etra&twcg alhier kon deze niet verder en moest worden uitgeschakeld. Het duurde ongeveer een halfuur alvorens de baan wéér vrij was. daar deze wagen naar de remise moest wordien gebracht. VOORSCHOTEN. Toen mej. H. gis termiddag haar hondje wilde redden, ge raakt© zij te .water.; Door den juist poe- seerenden rijksveldwachter W. en den heer H. werd zij op het droge gebracht en spoedde zij zich naar huis. Door den Raad dezer gemeente is be noemd, met bijna algemeeno stemmen, tot onderwijzeres aan de school Rijndijk (vac. Staffleu) No. 2 van de voordracht mej. A. Meyer, alheir, en tot onderwijzeres aan de zelfde school (uitbreiding) mej. J. G. de Bruyn, te Leiden. Aan 38 gezinnen, wonende aan den Steenenmuur, en sedert 1 Januari 1920 in woners van Voorschoten, zal alsnog oen restitutie van brandstoffen worden ver leend a f 3 per gezin. Het pand Elzinga is aan den heer A. J. Turion, alhier, gegund voor f 1400. Binnen vijftien maanden moet op het over schietende bouwterrein een winkel en woonhuis zijn verrezen., WASSENAAR.. In hotel „het Wapen van Wassenaar", vergaderde Maandag avond de Wilhelminavereeniging. Met goedvinden van de aanwezigen, leidt de eere-voorzitter jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande de vergadering. Spreker begint met allen welkom te hee- ten. Hij wijst er op, dat hij altijd met veel genoegen deze vergadering leidt, omdat 't een vereeniging geldt, die is opgericht ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Na voorlezing der notulen brengt de eere-voorzitter het jaarverslag uit. Hierna doet ce penningmeester reke ning en verantwoording. Het blijkt, dat er nog een klein batig saldo in kas is. Vervolgens brengt een der leden, be last met het nazien der rekening, verslag uit. Zij bevond alles in orde en adviseert tot goedkeuring. Dezelfde heeren worden benoemd voor het nazien der rekening 1920. Tot bestuursleden worden ij acclamatie herbenoemd de heeren G. Gardicn, J. J. Nell en O. Versteeg. Besloten wordt dit jaar weder feest te vieren. De data worden aan het bestuur overgelaten. De eerste dag zal worden doorgebracht met kinderfeesten en ringsteken op ver sierde rijwielen, de tweede met harddra verij, terwijl tot slot een vuurwerk zal wor den afgestoken. Het bestuur zal voerts zorgen voor ver schillende kermisvermakelijkheden, welke zoo mogelijk naar een terrein bulten het dorp zullen worden overgebracht. De heer A. Versteeg uit den wensch, dat op die dagen moge uitkomen, dat Wasse naar een gemeente is, die ook wat te zien kan geven op het gebied van versiering met bloemen en planten. Nadat de Voorzitter den wensch heeft uitgesproken, dat Wassenaar weer op waardige wijze feest zou vieren, wordt de vergadering gesloten. ZOETERMEER. Met ingang van 1 Juli is opnieuw benoemd tot lid van de zuivelcommissie voor de provincie Zuid- Holland de heer A. G. de Groot. ZOETERWOUDE. Gistermiddag kreeg onze gemeente bezoek van een hom derd twintigtal uitgesloten bouwvakarbei ders aan de pas in werking gesteldo hout- bewerkingsfabriek van den heer Van Hou- welingen aan den Rijndijk.'Zij verzochten een paar timmerlieden, die aan het werk aan de Kooi, alwaar zij het werk hadden neergelegd en aldaar aan het werk waren gegaan, te spieken. Dit werd hun onder toezicht van den veldwachter toegestaan. Nadat zij een onderhoud hadden gehad, wat evenwel weinig resultaat opleverde, trokken zij weder zeer ordelijk naar Lei den. WASSENAAR. Gemeenteraad. Maandag vergaderde do Raad dezer gemeen te; tegenwoordig waren allo leden, behalve do heer Beelaerts. Ingekomen stukken: Rapporten betreffende opname boeken en kas bij den Kassier der Gasfabriek en den Direc teur van het Levensmid'delenbeclirijf. Begrooting Directeur Gasfabriek van do kos ten van aanleg cener hoofdgasbuis in den Buurt weg en de Nieuwelaan in verband mot do straat verlichting aldaar. De kosten bedragen f 17850 voor den Buurtweg en f 950 voor de Nieuwe laan. Uit de exploitatierekening blijkt, dat de kos ten per jaar f 2250 zullen bedragen. B. on W. vinden geen wijheid den Raad voor te stellen daarop in te gaan en stellen dus voor verlich ting achterwego te laten. De heer Wouters wil probeeren een primitieve verlichting met petroleum. B. en W. zijn gene gen dit tc onderzoeken, als er maar iemand is, dio voor aansteken en blussohen wil zorgen. Ingekomen is een request van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", waarbij zij verzoeken om in overleg met die or ganisatie over tc gaan tot vaststelling van een behoorlijk workliedenrcglemont, dat wordt her zien de thans geldende loonregeling met dien verstande, dat een minimumloon van f 28 wordt toegekend plus kindertoeslag, dat de werklie den worden verdeeld in 5 loongroepen en dat vasto aanstellingen worden uitgereikt aan werk lieden, die langer dan een jaar in dienst dor ge meente zijn. De Voorzitter deelt mede, dat de Voorzitter van dien Bond om een bespreking met het Col lege van B. en W. heeft verzocht, ten einde dezo verzoeken nader to mogen toelichten. Do Voorzitter zegt, dat daarop geantwoord is, dat in een vergadering van B. on W. die zaak ernstig is besproken, dat B. en W. tot de con clusie zijn gekomen ook ditmaal het verzoek in handen van ten salariscommissie te moeten stel len en dat het verstandig zou zijn wanneer ze deze zaak met die Commissie bespraken en dat, zoodra die Commissie zal zijn benoemd, daar van bericht zal warden gezonden. De Voorzitter zou gaarne zien, dat dezelfde hoeren weder deel werischtan uit te maken van die Commissie. De heer Lazarom laakt het optreden van den teer Guit. Spreker begrijpt niet, waarom hij vroeger zijn voorstel niet schriftelijk heeft ingezonden, dan had do Commissie alles kunnca beoordeelon. Do Voorzitter zegt, dat er ooi eenige onjuist heden in het adres voorkoa.on. Spreker heeft den heer Guit indertijd in de gelegenheid gesteld hem te spreken. Daaraan heeft hij geen gevolg gegoven. Do hoor Lazarom wil wel deel uitmaken van do Commissie, mits deze nu niet verplicht wordt een onderhoud met den heer Guit toe to staan. Do heer Van dei- Kroft bedankt voor het lid maatschap dier Commissie. In zijn plaats wordt benoemd de heer Vogels. Deze dringt er op aan, dat er ook met den Voorzitter van do organi- satio worde onderhandeld. Do hoor Vogels neemt de benoeming aan en de Raad gaat or medo accoord, dat het request worde gesteld in handen van de nieuwe Commissie om advies. Request van het Bestuur der Vakschool voor moisjos to Leiden met het verzoek om subsidie, o.m. op grond, dat ook voor leerlingen der Ambachtschool een subsidie van f 20 per leer ling wordt toegekend. B. en W. advise-eren het verzoek af to wijzen, aangezien zij meenen, dat do school bezocht wordt door leerlingen uit de meergegoode klasse en op grond, dat het aangevoerde motief onjuist is, want dat er voor de Ambachtsschool geen subsidie wordt gegeven. Het voorstel wordt zander hoofdelijke stemming aangenomen. Een adres van Nosókomos om do wijkverple ging tot een gemeentelijken tak van dienst te maken, het personeel tot gemeente-ambtenaren to bevorderen met een minimumloon van f 1800 per jaar. word* afgewezen, op grond, dat het Groene Kruis do belangen behoorlijk behartigt. Verzoeken van het Gemeentebestuur van Ter- munten om de gemeenten vrij te lafen in het bepalen van don aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud en van Oud-Beijerland om de ge meentepolitie tot rijkspolitie te maken, worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen een verzoek van F. v. Praag om onthoven te worden van de functie van Correspondent der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. De Raad besluit eervol ontslag te ver- leenen, maar aan den heer Van Praag te verzoeken, de functie te blij'ven waarne men, tot een opvolger is benoemd. De begrooting der Gezondheidscommis sie wordt goedgekeurd. Het kohier Hondenbelasting wordt vast gesteld op een bedrag van f 406, alsmede het 2e Suppletoir kohier Inkomstenbelas ting op een bedrag van f 10484.31. Vervolgens worden eenige ontheffingen van de voorschriften der bouwverordening verleend. Op een verzoek van den heer Kaan om vergunning van het bouwen van de wo ning aan de Wilde Zee tot een villa, stel len B. en W. voor, afwijzend te beschik ken, op grond, dat er reeds mede begon nen is en het. huis niet ligt aan een open baren weg. De heeren Jochems, Van Hoboken en Wouters willen de vergunning wel verke nen, omdat hier sprake is van bouwspe- culatie. Besloten wordt dit geval als ver bouw to beschouwen. Eervol ontslag aan B. H. de Vries als onderwijzer wordt gerekend te zijn inge gaan 1 Juni en aan mej. J. C. ten Brake, als onderwijzeres, 1 Augustus. Op voorstel van do Gascommissie wordt J. E. Witteman niet eervol ontslag ver leend als lantaarnopsteker en hulpstoker, ingaande 26 Maart 1920. De heer Van Bar- neveld wijst er bij dezo gelegenheid op, dat het loon der stokers te laag is. Besloten wordt tot ondershandsche aan besteding van het verdiepen van een deel der Veenwatering aan C. J. Henkes, voor f7300.; De verordening op de heffing van vaart- haven- en kadegelden wordt herzien. Het haven- en vaartgeld. wordt verdubbeld en voor het gebruik van mestputten wordt het tarief eenigszins verhoogd. De verordening wordt toepasselijk ver klaard op de Veenwatering en op de Zijl- watering. In de Veenwatering worden geen abonnementen toegestaan. Voorts wordt besloten voor de Wasse- naarsche Bouwvereeniging borg te blijven tot een bedrag van f 21870. De Voorzitter deelt mede, dat de beide vereenigingen nog niet tot overeenstem ming zijn gekomen omtrent de watervoor ziening, maar dat eerstdaags een vérga- dering van B. en W. met die besturen zal worden gehouden. B. en W. stellen voor op advies van den Directeur der Gasfabriek om den gasprijs te verhoogen met 2 cent per kub. M., in gaande 1 Juli. Waar de tijd ontbrak om deze kwestie in de gascommissie te behandelen, wordt in principe het besluit genomen om als prijsverhooging noodig is, deze op 1 Juli te doen ingaan. Aan de orde is het aankoopen van het voormalig postkantoor. In verband met een vorig Raadsbesluit, meenen B. en W., dat dit gebouw voor den geboden prijs van f 17000 moet worden aangekocht. Het is voorloopig wel geen rendabel be zit, maar bij uitbreiding van het Plein staat het in den weg. Een bestemming heb ben B. cn W. er wel niet voor. De verkoo- per bedingt, dat de tegenwoordige bewo ner er V/a jaar in mag blijven wonen. Be sloten wordt het huis aan te koopen voor f 17000, mits het op 1 Januari 1922 vrij van huur is. Hiermede gaat do eigenaar ac coord. Hierna rondvraag. De heer Van Barneveld vindt het ge- wenscht, dat 't gemeentepersoneel dienst petten draagt. De overige leden voelden er niet veel voor. De heer Joclieihs informeert, hoe het staat met het wegenplan aan de Haven. De Voorzitter zegt, dat de prijzen blijven stijgen, en er dus geen haast mede i6. De heer Vogels zou op verschillende pun ton urinoirs willen palatsen. Do Voorzit ter zegt dat goede zeer duur zijn, in een groote gemeente als deze bijna niet te doen en dat ze bovendien meëstal worden .ver ontreinigd,. Do heer Vogels wijst er op, dat de aan gelegde pleintjes zoo onooglijk zijn. De heer Wouters zegt, dat dit de zaak is van de Wegencommissic. Bovendien is beplan ting op het oogenblik niet mogelijk., BERLIJNSCHE BRIEVEN. VIL Hef bankroet der partijpolitiek. Berlijn, 20 Juni. De politieke crisis, dio Duitschland doorleeft, is niet alleen als op zichzelf staand verschijnsel interessant zij wijst op dieip ingrijpende ver anderingen, die zich in het cultuurleven der vol keren in het algemeen voltrokken hebben. Wat men sedert geruinien tijd vermoed en voorvoeld beeft, komt nu als concreet feit aan bet dag licht: de ineenstorting cn het verlies van macht cn invloed van de oude partijen. Men behoefde geen groot talent van voorspellen te hebben om die moeilijkbeden te voorzien, maar do toe stand, waarvoor wij thans slaan, heeft nog een verrassing gebracht. Want niemand heeft kun nen vermoeden, dat de goheele vroegere parle- mentairo machine niet in staat zou wezen de vitale problemen der natie tot oplossing te brengen. Nauwelijks waren de verkiezingen voor den Rijksdag afgeloopen, of iedereen begon te re kenen. Ieder polilick-deskundige en iedcro leek namen een groot blad papier en een potlood en togen aan bet werk, om de verschillende cijfers van op do onderscheidene partijen van links en rechts uitgebrachte stemmen zoo ie arrangecren, dat cr ergens een „meerderheid" voor den dag kwam, op welke een regeering zou kunnen steunen. Maar dat rekensommetje was eenvoudig niet op te lossen. Dat is natuur lijk niet letterlijk op te vatten: er zal natuurlijk ten slotte een regeering gevormd worden, die op een met groolo moeito samengebrachte meerderheid steunt. Maar men vleie zich niet met do hoop, dat dio regeering krachtig slaat; zij zal onder alle omstandigheden wat kunst matigs hebben, en zij zal niet vast in den zadel zitten. Zij zal wiskunstig, maar niet politiek zijn samengesteld, en zij zal bij de eerste windvlaag omvergeblazen worden. Bij elke stemming in den Rijksdag zullen de ministers bloed zweeten, of niet toevallig juist vijf of zes van hun aan hangers naar de koffiekamer geëclipseerd zul len zijn. Do zeer onderscheidene manieren van do partijleiders om een kabinet te formceren, zijn ook in Holland bekend, maar do experi menten, dio ditmaal hier vertoond zijn en mislukten, zullen ook in het buitenland ver wondering hebben gewekt. Men zal zich afvragen: hoe is het mogelijk, dat het in het groote Duitschland niet vaststaat of er een linksche of een rechtscke regeering gevormd moest worden, dat men het van het toeval liet afhangen hoe geregeerd zou wor den, het toeval, dat door wiskundige kunst grepen het middel moest brengen om ons uit dó impasse to redden. Dit feit is daardoor te verklaren, dat de oude partijen zijn doodgeloopen en ziohzelf over leefd hebben. Niemand, dio het Duitsohe va derland oprecht liefheeft, twijfelt er aan of een absoluut andere, nieuwe politieke constellatie moet op den duur redding brengen. In de crisis, die wij nu doormaken, vond deze ge- dachto uitdrukking in het voorstel om van oen kabinetsformatie volgens degebruikelijke par lementaire methode af te zien en het met een zakenkabinet to beproeven. Dat wil zeggen: met een ministerie, samengesteld uit menschen, dio inderdaad van zaken doen verstand hebben, die practischc kennis en rijke ervaring mee brengen en door hun persoonlijke capaciteiten oen waarborg bieden, dat practisch en verstan dig werk wordt gedaan. Dus niet onbekende kopstukken der partijen, maar vahmensclien, niet parlementariërs, maar mannen met spe ciale vakkennis. Dan zou dus minister vanfi nanciën worden een man, dio door studie en praktijk sedert jaren met alle vragen van het financiowezen op de hoogto is, rijksweerminis- tcr een militair, minister van buitenlandsohc zaken een geschoold diplomaat, minister van binnenlandscho zaken een man gegroeid in de praktijk van de wetgeving. Het zou daarbij vol maakt onverschillig moeten wezen of zij in hun partij of in het parlement al een rol hadden gespeeld. Deze gedachte, die een oogenblik geschenen heeft do eenige redding tc kunnen brengen, is nog niol in een realiteit omgezet. Do gewoonte in do parlementair geregeerde landen van Europa, om ministeries in elkaar te zetten met de partijmannen in de eerste plaats, heeft zóó diep wortel geschoten, dat men haar ook in Duitschland, waar hot parlementaire leven nog zoo jong is, niet heeft kunnen loslaten. Maar dezo gedachte: een ministerie, samengesteld uit do besten, zonder dat daarbij partijbelangen in hel geding komen, zal terugkeeren. Zij moet weer aan do orde komen in een land, waar voor alles de vraag moet beantwoord worden, hoe men na do ineenstorting, dio zoo geweldig was, dat er geen voorbeeld voor is aan te wij zen, den wederopbouw zal ter hand nemen, de productie zal doen vermeerderen, door ar beid cn nog eens arbeid den weg vinden, waar langs overeen stemming met de overwinnaars kan worden bereikt. Hoo verrot, hoo zinneloos bet oude partij wezen ds, is thans duidelijk aan het licht ge komen. Do meerderheid der kiezers wist haar ontevredenheid met 'do verschrikkelijke toestan den in liet overwonnen land, haar ontstemming over materieele zorgen niet anders te uiten dan door do uiterste partijen ter rechter- en linker zijde to steunen. Men stemde als een koppig kind, dat zijn koppigheid niet kan overwinnen en er niet aan denkt, wat bet verstandigste is. Het gevolg was, dat de middenpartijen, die gedurende anderhalf jaar met groote moeite het seliip van staat boven water hebben gehouden, ornstige verliezen leden en de partijen aan de uiterste zijden een groote overwinning behaal den, waarmee zij nu verlegen zijn! Het is een nog niet voorgekomen verschijnsel, dat partijen, die een geweldigen aanwas van stemmen heb ben te hoeken, dio het aantal hunner mandaten twee- on drievoudig verdubbeld zagen, do grootste moeite doen om niet aan de regee ring doel te nemen. De onafhankelijken en de Duitsclio volkspartij hebben de overwinning in de hand, maar zij weten niet walt er medo aan te vangen. En wat is nu eigenlijk de reden daarvan, waarom maken zij Van hun overwin- i i i J ning geen gobruikT wat drijft hun er toe d, verantwoordelijkheid op anderen af to wentel^ cn liever de gemakeklijko rol van oppositie partij, dan do moeilijke taak van regeeren 0p zich to nemen? Enkel en alleen het oude ea; leego partijbegrip, do kortzichtigheid, die nief voider ziet dan de grenzen van hot partijbelang Men heeft geen vreugdo meer in arbeid ten dienslo van hot geheel© volk, van het vader-, land, van de toekomst, van hot algemeen. Er wordt alleen gevraagd: zal dat, wat wij nu gaan doen, het partijbelang niet schaden, zoo dat wij misschien bij een volgende verkiezing een aantal stemmen minder krijgen. Het ia alsof er geen overtuiging, geen begrip meer beslaat voor hot algemeen belang, en wat dat oischt, het is alsof alleen hot enge, bekrompen, vervloekto partijwezen do handelingen van de menschen bestuurt. Wio dit erkent, inoet tot de conolusio komen, dat hij ons het goheele parlementarisme op een gevaarlijk punt is gekomen. Het is in een toe stand geraakt, waaruit alleen do democratie mot haar frissche en jonge ideeën verlossing kan brongon, waarin alleen die democratie tot nieuw loven kan wekken. Maar meer dan hier mee houdt men zich bezig met die ideeën, die hot Russische radicalisme in het debat heeft gebracht. Het principe van het radensysteem, dat do bolsjewisten aanvaarden en dat in na volging van dezen thans ook do links-radicalen als ideaal aanbidden, is geboren uit den wensch van een klassehcerschappij van beneden af, in tegenstelling met de vroegere klasscnheerschap pij van boven af. Hot wordt geprezen als het groote middel, dat leidt naar de dictatuur var- het proletariaat. Maar thans blijkt, dat in dit verlangen, dat van huis uit slechts het program van een bepaalde partij belichaamde, een ge zonde kern steekt. In radicale kringen in Duitschland was het verlangen naar dat raden- systeem zoo sterk, dat men er aan tegemoet is gekomen door do stichting van een „Reichs- wirtschaftsrat", die als con soort eoonomisch parlement naast het politieke parlement staat. Dc instelling van dezen raad wordt thans van allo zijden als een zegen beschouwd, omdat men hoopt, daarin een lichaam te bezitten, waar do vraagstukken van economischen aard uit een zuiver zakelijk oogpunt worden beschouwd. Hot economischo leven gaat zijn gang, zonder zich om politieke programma's to bekommeren. Ongeacht alle opzweoping der arbeidersmassa en ongeacht allo behoudzucht van het kapita lisme, bezit Duitschland een instelling, waarin werkgevers cn werknemers te zamen beraad slagen, en die uitstekend werkt. Hier worden allo vraagstukken behandeld, die de industrie in haar geheel werkgevers cn werknemers (er zijn inderdaad nog dergelijke onder werpen:) raken, cn het is niet in te zien, waarom deze organisatie, dio een groote macht vertegenwoordigt, ook niet op ander gebied ten goede werkzaam zou kunnen wezen. In werkelijkheid oefenen de vakvereenigingen" achter de schermen reeds invloed op het poli tieke loven, een invloed, die men niet onder schatten moet. Legion, do voorzitter van de bijna almachtige generale commissie der vak- voreenigingen, ia in zekeren zin zoo iels als „genenno keizer" Van do vakvorcerugingen hangt het eenvoudig af of do werklieden van hun laatste cn machtigste middel: do algemeene staking, gebruik zullen maken. Het ligt voor do hand, dat, wanneer, thans of bij een latere gelegenheid dó meordorheidssocialisten een lijn zullen trekken met do onafhankelijken, een al gemeens staking zal uitbreken. En dat is als een positief feit aan to nemen, wanneer de nieuwe regeering volgens het oudo partijstelsel wordt gevormd, terwijl het veel minder waarschijnlijk is, wanneer dio regeering zou worden samen gesteld uit de besto economische krachten van de natie, zoodat ook de arbeiders en dc vak vereenigingen aan haar samenstelling moeten deelnemen. Men moge van het standpunt der democra tische Iraditio in Europa dezen gang van zaken betreuren; ik voor mij geloof, dat er niets aan veranderd kan worden of vroeg of laat zal het parlemcnlairo stolsel vervangen worden door een economisch stelsel, zoo goed als de politieke vingen op den achtergrond zijn gedrongen door economischo quaesties. Dat daarmee het gees telijk niveau naar boven gaat, kan niet beweerd worden, maar de ontwikkeling der dingen houdt mei dio vraag geen rekening. En het zal rioodig zijn zich op dat wat komen moet, voor te be- rcidon. Wij hebben gezien, dat do groote Duit- sche revolutie veel minder een politieke dan een economischo quacstie is geworden: het mate rialisme van onzen tijd drukt op alles zijn slem- poll Geen partij geeft sterker dan dc sociaal-de mocratie een duidelijk heeld van dc ontwrich ting van het partijloven. Zij zou een -grooten, een overwegenden invloed kunnen uitoefenen op den gang van zaken in het rijk en zij wil niet. Zij geeft er de voorkeur aan oppositie te voeren en ontevredenheid te verbreiden dn plaats van de gelegenheid aan te grijpen, 'haar idealen voorzoover dat mogeiijk is, in practische daden om te zetten. Welk cenc miskenning van den ouden regel, dat politiek de kunst van hot be reikbare verwezenlijken is! En waal-om doet de partij zoo? Louter uit opportuniteitsmoticven voor de parlijagitatie. De sociaal-democratische leiders welen, dat in don vertwijfelden toe stand, waarin Duitschland verkeert, een over gang van het kapitalistische naar het socialis tische stelsel een onmogelijkheid is. Maar zij durven dat den kiezers niet to zoggen, uit angst ze te drijven naar de radicalen, naar den uiter eten linkerhoek, naar dc communisten en Spar- tacisten. Do man, dio <lon moed heeft openlijlc te zeggen: ons doel blijft het socialisme, maar wij kunnen dal nu, na den verloren oorlog, niet bereiken, omdat wij eerst weor ons economisch leven in gang moeten brongon, wat niet anders kan dan door middel van het oude systeem, en daarom willen wij positieven arbeid verrichten en mc-l de regeering samenwerken, om h'et aller ergste to vermijden 1die man ontbreekt. Wio zoo spreken zou, zou een groot en goed werk doen. Maar er is niemand, die dat kan of durft- Partijpolitiek boven alles, dat is het wachtwoord Maar de dag zal komen, waarop men dezen rampzaligen weg verlaat, waarop men dc be staansmogelijkheid van een regeering in "fi'et leven zal roepen, dio do zekerheid geeft, dat haar kracht een' duurzame is cn" dio 'daardoor het vertrouwen der wereld zal hebben eéri vertrouwen, 'd'at wij thans meer dan 'ooit derven. Dr, MAX OSBOÜN

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6