AGENDA MN DE WEEK. Dinsdag: „De Burcht" of „De Graahbeurs" Openlucht-meeting van de S. D. A. P. met muziek en zang. 8 uur. „Patrimonium": Sohoeniuakcrsvcrgadering. S uur. StadBzaal: Openb. verg. Communistische Partij. 8 uur. „Zomerzorg" Vergadering TJtuie-Libera- len. Halfnegen. K a t w ij k-a a n-Z e e, VoorstraatEyange- ikpredifkinlg. Halfaoht. Woensdag. Oègstgeest, café De LouwAlg.; ▼erg. Oranje-Vereeniging. 8 uur. Voorschoten, AmbachtshuisLe zing over Gras. 8 unr. Vrijdag: Sahouwibumg: Jaar], aig. vergadering van' aandeelh. der Leidscho Sch omviburg-Vereeni- gïng. 4 uur» iVolfesgobduw: Openb. verg. Aüg. N^A Bond van Verzekeringsagenten, ZieQceniond^boden' Noordwijk-aan-Zoe, Casino: Ginemato- grafische kunstan-ond. 'Kwartier over achten. Zaterdag. „In den Vergulden Turk": Jaarl. alg. verg. van aandeelh. N. V* Leidsche Bouw maatschappij, Halfdrie. Dagelijks. Rapenburg 81: Leidsche Kunst club „De Rphi-n-r": Gedurende Juni tentoonstelling van werkende leden. Hoofdgroep B. Planjer. Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. 'e Zondags nran 2 tot 4 uur. „Hollandia-Bioscoop- en Variété-tbater". Dagelijks te 8 uur. 'e Woensdags en 'e Za terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Th eater", Stationsweg: Bioseoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rembrandt-Bioscoop-theater", Hoöge- woerd 49: Woensdag- en Zaterdagmiddag t« 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Th eater". Haarlemmerstraat 52, Woensdag- en Zaterdagmiddag te 2 .uren. Dagelijks om 8 uur. Den Haag. „Scala"JScvue yan Ter Hall: „Wij vliegen". 8 uur.: Do dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischendo hulp wordt van 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli evenals de dagdienst op dezen Zondag waarge nomen door de apotheken van C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, telef. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, telef 807. ter, het woord, om, als vervolg op het reeds in ons blad medegedeelde uit do bistorio -van het leesgezelschap, te beginnen bij do vergadering er van op 13 December 1910 in „De Graan- beurs". Hij gaf een aardige schets van deze ver gadering, het nuttige en hot gezellige er van goed latende uitkomen. Het ging niet aan uit voerige mededeeöngen te doen omtrent al het voorgevallene in den kring van het gezelschap van die vergadering tot op boden, maar eenigo. personen, die zich jegens „Tot Nut en Genoegen" bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt, wilde de voorzitter hij name noemen; zoo den vroege- ren secretaris, den hem- P. Marks, overleden; den heer A. P. J. Aarse. do grooto werkkracht en den steun van do Voreeniging; den heer Hekkelman, -den accuraten penningmeester; het oudste lid dan heer W. van Rooyen, 53 jaar lid; den hoer Slephauus, van 1880 af lid, helaas door familie-omstandigheden niet aanwezig; wijlen den hen- Hassetbach, die 50 jaren lid was. Hij bracht hulde en dank aan zijn mede leden der feestcommissie, de hoeren A. Planjer, J. Hekkolman. A. P. J. Aarse, P. Konings en A. Backer; stelde een aardig programma in uit zicht;hoopte, dat elk zoo gezellig mogelijk feest zou vieren, cn eindigde met een; Lang leve „Tot Nut cn Genoegen". Vervolgens sprak de secretaris do heev Aarse, den Voorzitter hartelijk toe, naar aanleiding van het feit, dat deze gedurende 25 jaren het voorzitterschap van de jubileerondo Vcreeniging voortreffelijk heeft, bekleed en haar- ook als bi bliothecaris onschatbare -diensten heeft bewezen, en hood hem namens alle leden aan „De Won deren der Woreld", op eikenhouten lafel, en mövrouw Splinter voor hetgeen zij voor het leesgezelschap en do'hoeken deed, een keuri- gen bouquet. Fanfares weerklonken en toen bedankte de Voorzittor, zeggende 1c hopen, dat hij zijn levc-n lang het voorzit Iers ambt zou mo gen bekleoden; en ook zijn echtgenoot© sprak haar dank uit. Do avond en een deel van den nacht werden verder genoeglijk doorgebracht. Men luisterde gaarne naar hetgeen het duo Emiel zei en zong, niet het nünst naar do zeer jongo en aardige soubrette Marga, en bleek op prijs te stellen de prestaties van het goede strijkje. Er werd ook nog een dansje gemaakt.- Do feestviering geschicddo naar aller ge noegen. Alhier is. onder Voorzitterschap van prof. dr, F.; J. de Boer, gehouden de jaai*- lijksche vergadering der vereleniging „Het Spinozahuis". De secretaris, dr. W. Meyen gaf in zijn jaarverslag een referaat over de belangrijkste der in den laat-sten tijd verschenen werken ovelr Spiinoza's leven en leer. O.a. besprak hij het onlangs uit gekomen boek van E. Lasbnx: „De hiërar chie dans l'Univers chez Spinoza", en ver 'dei- een verhandeling van den Deenschen philosoof Hëffeling over de „Ethica van Spinoza". Dr. Myer liet dit geschrift in het Nederlandsch vertalen en hoopt eer lang in do gelegenheid te zijn, deze be werking in druk te doen verschijnen. .Voorts lichtte dr. Meyer tea ecnige door, 'den heer D. S. van Zuiden in het Haag- scho Gemeentearchief ontdekte documen ten, welke op Spinoz betrekking hebben, én van belang zijn voor onze kennis van diériu leven,; Da Duitsche Spinozavorscher dr. C. Beb- hardt, uit Frankfort, wekte op tot de op richting van een Spinoza-vereeuiging, wel- ke ten doel zou hebben de studie van Spi noza's" philosofio te bevorderen, o. a. door de uitgave van een internationaal orgaan of jaarboek. Dr. Gebhardt meende, dat een desbetreffend voorstel van Nederland zou mooten uitgaan en dat het op den weg der vereeniging „Het SpinozabiuB" lag, het initiatief te nemen. De bibliothecaris, de heer E. E. Eck stein, die als bestuurslid aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. Na afloop van de vergadering werd ge meenschappelijk een bezoek gebracht aan. het Spinozahuis te Rijnsburg. Bij resolutie *van den Minister van Fi nanciën is, met ingang Yan 1 Augustus a.s. de heer L. Hamming, te 's-Gravenhage, tij delijk belast met de waarneming der be trekking van inspecteur der directe belas tingen en is bij werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen enz. al hier, 3de afdeeling. Voor het eindexamen aan de Militai re Academie te Breda is geslaagd voor genie hier te lande de heer J. W- Fris, al hier. Mej. J. G. de Bruyn, alhier, ia be noemd tot onderwijzeres aan de school aan den Rijndijk te Voorschoten. Bij-Kon. besluit is toegelaten als ver eeniging, uitsluitend in het belang van ver betering van de volkshuisvesting werkzaam de Woningbouwvereeniging Leiden, geves tigd alhier. Bij de heden door B. en W. gehou den aanbesteding van het aanleggen van rioleeringen in- en nabij een terrein be oosten de Heerenstraat, waren ingekomen 13 biljetten en wel van A. A. Gennip, Am sterdam, f50.7000; G. P. van Balen, Utrecht f49.990; M. J. Koniiigs Mz. f43.300; N. van Leeuwen, Haastrecht, f42.800; P. Ivooremah f 4-1.750; J. T. Stuy en G'. J. Molhoek, Utrecht f41.300; Firma C. de Ruyter, Giesendam f 40.900N. Stikvoort en L C. de Graaf, f39.400; Joh. Saras, Oude-Weterïng f37.633; A. van Booven, Delft f35.325; A. van Houwelin- gen f 35.500W. Visser. Den Haag f 35.000 J. O. Evert f 32.999. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is dit Leiden. Eveneens werd door B. en W. aanbe steed het verbouwen van het Bureau van Gemeentewerken, waaraan vier inschrij vers deelnamen,' nl. W. Oudshoorn en Zn. f19.223; J. Dietz Jr. f18.948; Jac. van Riet f 18.918; Th. G. Barten f18.860, allen te Leiden. Omtrent de uitsluiting van de bouw vakarbeiders kon men ons van de zijde der patroons nog geen nadere bijzonderhe den mededeelen. Men hoopte morgen vol doende gegevens te hebben om een glo baal overzicht te geven. Men verzekerde ons evenwel, dat de uitsluiting zich nor maal ontwikkelt. Van werknemerszijde vernamen we, dat er sinds gisteren nog een 15-tal uitgeslo-- tenen waren bijgekomen. De politie deel de ons mede dat aan den bouw van het Stedelijk Museum nog slechts een man van do Christelijke organisatie werkt.De politie houdt daarbij een oogje in het zeil. De 61-jarige mevrouw W„ wonende aan de. Rijn- en Schiekade alhier, die lij dende was aan toevallen, viel op de stoep" barer woning neer met hot hoofd- in de punt van het hek. Zij was direct dood. GEMENGD NIEUWS. In een v ij ven in hotHa ag- sche Bosch is gevonden het lijk van een on bekenden man van ongeveer 50-jarigen leef tijd, lang 1.75 M., kaalhoofdig, gekleed in zwart! colbertkostuuiu. Op het lijk werden bevondeneen portemonnaie met eenig klein -geldl, benevens tweo zakmesjes, een bril mot étui en een nagelschuier. De po litie verzoekt inlichtingen. Dezer dagen is aan het licht gekomen, datin een onzer departe mentsgebouwen in den afgeloopen winter zijn verbruikt zéér ruim 200,000 kilogram anthraciet, d. i. meer dan 520 wagons. Al les en alles bij elkaar kostte cüe verwar ming van slechts weinige uren daags min do Zondagen en vrije dagen ruim f 12,000. Dit mag pas prinselijk huishouden heeteh! <„N. Crt.") In de hoofdstad zijn met ingang van gisteren de .steenhouwers en granietwerkers bij de uitsluiting betrok ken. Van patroonszijde verneemt! men, dat het aantal uitgesloten steenhouwers onge veer 100 zal bedragen. Yoor de andere groe pen zijn de cijfers ongeveer dezelfde geble ven. Te Haarlem zijn uitgesloten volgens de opgaaf van arbeiderszijdo 46 van de 120 neutraio bouwvakarbeiders cn 150 van do 450 leden van den Alg. Ned. Bouwvak arbeidersbond. Van de andere groepen wa ren nog geen cijfers te verkrijgen, Tal van handelaars en exporteurs in do Zuiderzeedorpen waren in de oorlogserisis aangesloten bij do vereeni ging van belanghebbenden bij do Zuiderzee- visscherij, een nood'oedrijf annex met „Cen tra al-bureau voor Afzet van Visscherijpro- ducten." Bedoelde Vereeniging is in staat van faillissement verklaard en mr. Asscher wikkelde deze crisiszxak af, de crediteuren ontvingen Au 30 pet. hunner vorderin gen. Tal van kleinhandelaars en export firma's zijn gedupeerd. Alleen te Huizen beloopt de schade tien duizenden guldens! Do 3 0-jarige landbouwer H. Blokker reed gistermorgen op den kar naaldijk te Purmerend met een jong paard dat, schichtig geworden, tegen een p'aal. van de elëctrisché leiding vloog. Daardoor brak een draad van- de bovengrpndscho leiding. Blokker kwam er mee in aanra king en was onmiddellijk dood. Te Deventer is een st> king uitgebroken aan de brood- en beschuit fabriek dor firma L. Gantvoort.Geëischt .wordlt invoering van het landelijk loon- contract voor de 2de loonklasse. Het werk wordt gaande gehouden met behulp van patroons van elders. Bij het bézorgen van het brood aan de filialen vielen soms rel letjes voor. Te Maastricht zijn aan de glasfabriek „De Sphinx" ton gevolge van de staking der glasblazersook de slijpers werkloos geworden. Do 2 1-jarige bakkers- knecht S., uit Heerlen, is Zondagnacht op Duitsch gebied, eeai uur van Heerlen, ver moord. Zijn lijk werd langs den wog gevon den. De daders zijn nog onbekend. De politie te Tilburg heeft, naar den „Nieuwe Tilb. Ct." meldt, een dienstbode aangehouden, die verdacht wordt van diefstal van een bedrag van 6000 a 7000 gulden, ten nadeele van den heer S., bij wien zij in betrekking was Er is f 2600 aan bankpapier in haar bezit gevonden. Haar verloofde is aangehouden als verdacht van heling. Zondagnacht is door on- bekende oorzaak de stoomkorenfnalerij bij de zuivelfabriek te Hooghalen afgebrand. Gerekend a n ongeveer 1 Juli a.s. wordt het korps dor ltijksveld- wacht uitgebreid met 50 man, ter bezetting van standplaatsen, alwaar bet meest be hoefte bestaat) aan plaatsing van Rijksveld- wacht. De Duitsche 'regeering heeft den invoer van paarden uit Neder land in Duitschland stop gezet Zij geeft voorloopig geen vergunning tot invoer; van paarden meer af. De luchtpostdienst met» Engeland zal met Juli aanvangen. Zooals destijds is gemeld, was op do oproeping van gegadigden voor da uitvoering van den luchtpostdienst slechts door één Maat schappij ingeschreven, onder voorwaarden, welke nogal belangrijk afweken van die, door de Ned. postadministratie gesteld. De onderhandelingen met deze Maatschappij en met de Engelsche postadministratie vlotten niet erg en ook een .bezoek van den heer Truffin'o aan Engeland leverde niet onvordeeld gunstige resultaten op. Ten ein de echter de voor dten vldegdienst zoo gun stige zomermaanden niet voorbij te laten gaan, heeft de Ned. postadministratie in overleg met de Engelsche besloten voor deze maanden bijwijze van proef met ingang van 1 Juli a.s. een dagelijkschen luchtpost dienst tusscben ons land en Engeland te openen. De Nedorlandsche dienst zal naar alle waarschijnlijkheid plaats vindon door de Kon. N. Y. S. voor Luchtvaart, waar van de heer Plasman directeur is, terwijl de Engelsche dienst wordt uitgevoerd door Handley-pago. Er schijnt bij deze regeling wel een moei lijkheid te zijn ten gevolge van het feit,, dat do Nederlandsche N. V. S. verbonden is aan de Airco, terwijl oorspronkelijk de eisch was, dat de beide Maatschappijen tot overeenstemming hadden moeten komen en moesten samenwerken. Men hoopt ech ter, dat deze moeilijkheid- zal kunnen wor den overwonnen. Voor zoovor den Ned. dienst betreft, zal de luchtpost te twee uren van het Amster- damsche postkantoor vertrekken, terwijl te drie uren heb vliegtuig van Schiphol'naar Engeland opstijgt Men hoopt dan te half-*" zes in Croydon aan te komen, zoodat de post te halfzeven te Londen kan zijn. Ver zonden zullen kunnen w-ordlen gewone en aangcteekend'o brieven," poststukken en drukwerken, zoowel per gewone als per expresse-bestelling. Do port voor de ver zending der luchtpost zal bedragen vijftien cents per twintig gram. Brieven met aan gegeven geldswaarde mogen niet per lucht- aost verzonden worden. RECLAMES a 60 CENT PER REGEL. I Begrafenis-Onderneming „PIËTAS". Directie: H. KEEREWEER, AALMARKT 16. TELEF. 861. 2631 BUITENLAND, DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Alles is gereed voor Spa. De gedelegeer den, die er aan deel zullen nemen, zijn: .voor België Delacroix, Hijmans, Jaspar; voor Italië Giolitti en Sforza; voor, Frank rijk Millerand, Berthelot, Foch, Levasseur; voor Engeland Lloyd George, lord Curzon, Beaty, Wilsonvoor Japan de gezant te Londen; (voor (Duitschlalnd Fchrenbach, Simons en Gessier. Allen zullen vergezeld zijn van talrijk personeel. De zetel dor conferentie zal gevestigd zijn op 20 minuten afstand van Spa in de villa van den vroegeren burgemeester Peltzen. De regeering heeft groote itelefoonlijnen naar Spa gelégd, opdat men op de beste wijze overal heen zal kunnen telefoneeren Do telegraafdienst zal ook öp de beste wijze ingericht zijn. Drie zalen zullen ter beschikking van de journalisten gesteld worden. De geheole pers zal op denzelfden voet worden behandeld. Na iedere vergadering zal daarvan aan de pers mededèeling wor den gedaan en de hoofden der delegatie zullen de journalisten van liun laïid geza menlijk ontvangen, maar er zullen natuur lijk ook persoonlijke-bezoeken worden toe gestaan. De Fransche delegatie zal haar intrek nemen in het Hotel Brittanniquc, hetzelf de waar het Duitsche Groote Hoofdkwar tier gevestigd was, en waar do Keizer den afstand van den Troon onderteekende. Burgemeester baron Pierre de Crawliez verklaarde over de ontvangst, dien Spa den gezanten der geallieerden zal voorbe reiden: er zal te Spa geen enkele feeste lijkheid zijn in dien zin, dien het publiek aan die uitdrukking hecht. Op dit punt zijn minister Hymans en ik niet dadelijk eens geworden. „Wij hebben hier te doen", zei de minister terecht, „met zeer ernstige, eenigszins onrustbarende besprekingen en wij hebben volkomen begrepen, dat gedu rende de beraadslagingen geen bals of schouwburg-voorstellingen gegeven moes ten worden Niettemin zal er voor plechtige en goede ontvangst der gedelegeerden gezorgd wor den en de stad zal versierd worden Vooraf gaat evenwel de geallieerden-be spreking to Brussel. De feitelijke bespre king zal alleen 3 Juli zijn. Lloyd George zal Donderdagavond per boot te Ostonde aankomen en van daar met een specialen trein naar Brussel gaan. Hij zal worden vergezeld door de geheele delegatie. De Franschen, onder leiding van Millerand, zullen denzelfden avond aankomen. Vrij dag wordt, ter eere van dë delegaties, een groot feestmaal aangeboden door den ko ning, en den volgenden dag door minister Delacroix. Daarna is de receptie ten stad- huize, waar Lloyd George en Lord Curzon aanwezig zullen zijn. Zooals wij gisteren mededeelde, heeft Turkije ifijn bezwaren tegen het overge legde vredesverdrag overhandigd. De voornaamste punten zijn: 1. Turkije weigert Thraoië en Smyrna aan Griekenland af te staan en beroept "zich tegen de Griëkgche aanspraken op godsdienstige^ historische en etihnografi- sche overwegingen. Turkije vraagt, dat jle Turksch-GriekBche grens zal blijven ge lijk zij in 1913 was. 2.- Turkije erkent de onafhankelijkheid van Armenië en stemt er in toe, aan Ar menië een deel der provincies Van, Bitlis en Erzeroem af te staan, doch het vraagt schadeloosstelling voor de aldus verloren gebieden. 3. Turkije erkent de regeering van Hed- jas en aanvaardt het instellen van een man daat over Syrië en Mesopotamië, doch! vraagt, dat Turksche gedelegeerden met gelijke rechten zullen worden toegelaten, tot de commissie in zake de vaststelling der grenzen. 4. Turkije aanvaardt in beginsel het stelsel van internationale controle over de zeeëngtèn, doch vraagt vertegenwoordigd te worden in de controlecommissie voor do zeeëngten. De Turksche delegatie zou voorts protesteeren tegen eenigo bepalin gen van het reglement voor het toezicht op do zeeëngten, welke zij onvereenigbaar acht met de Turksche souvereiniteit. Veel zal er wel niet van worden toege staan, te meer niet, waar Griekenland op het oogenblik de vuile zaken van de en tente opknapt. Do Turksche nationalisten schijnen het gebied inEuropa wel te willen afstaan, maar n Klein-Azië van geen wijken te wi-1 len weten. Naar verluidt zou Moostapha Kemal verklaard hebben de guorillo-oor- -log te willen toepassen. Franscho oorlogeschepen zullen ook naar het Oosten gaan. DUITSCHLAND. In den Rijksdag was gislersn groote belang stelling voor do regoerings v erklari ng van Feh- icnbaoh, den nieuwen Rijkskanselier. Hij zeide ojn., dat do nieuwe xegeering zich van haar grooto verantwoordelijkheid togenover hel ge- heelo volk volkomen bewust is. Alle betrokkingen van Duitschland tot het buitenland staan in het toeken van het vredesverdrag, daj hgt over Duitschland als eon dankore onweerswolk. De last, die aan het Duitsche volk is opgologd, is buitengewoon zwaar en men hooft or zioh nog nauwelijks rekenschap van gogoven, hoe zwaar dezo last eigenlijk to dragen valt. Maar na de aanvaarding van het vredesverdrag is er voor de Duitscho regcoring, zoowel wat do binnen- landscho als do buitenlandscho politiek betreft, geen ander richtsnoer dan er naai- te streven do verplichtingen, dio door het vrodesvordxag worden opgelegd, zoo goed mogelijk na lo ko men. Duitschland moet de verplichting tot ver mindering van do Jogormacht tcrt de sterkte, die noodzakolijk is voor de handhaving der orde en voor de grcmspolitio en do andere maatrege len voor ontwapening en schadeloosstelling eer lijk en zonder bijgedachten nakomen. In dit op zicht heeft do samenstelling der regoering vol gens do partijpolitiek op haar houding geen invloed. Vorder zeide Fehrenbach: Ik wijs er met na druk op, dat iook do vorigo regcoring wat de tenuitvoerlegging van het vredesverdrag be treft, meer gedaan heeft dan er bij de grooto moeilijkheden, zoowel in hot binnen- als buiten land, van haar verwacht kon worden. In tegen stelling met ds systematischo onderschatting door vorblindo en onverzoenlijko personen aan doze en geno zijdo van de grenzen moot ver klaard worden, dat wat reeds is gedaan, afge dragen en overgegeven, veel meer is dan ooit eenig volktegenover zijn overwinnaars heef t gepresteerd. Als niettegenstaande dat niet allo voorwaarden yan het vredesverdrag volgens den tekst zijn uitgevoerd, dan ligt dit niet aan don kwaden wil van Duitschland, maar aan dé om standigheden, dio sterker zijn geweest dan do good;Q [wil. Daartoe behoort in do -eersto plaats hot wantrouwen van de vroegere tegenstanders tegenover Duitschland. !W'io dit wantrouwen aankweekt, laadt eép schuld op, zich jegens ,de levensbelangen van geheel Europa, daar hgt economische leven 'slechts weder opgebouwd kan worden op-een grondslag van wederzijdsch vertrouwen. Do voornaamste taak' ia alle 'vroe- gero tegenstanders er van te ovextuigen, dat in het Duitsche, volk tïrooinen van politieke macht of gedachten' aan .wraak te minder plaats kun nen vinden, naarmate men liet met gxooler" voorkomendheid tegemoet komt en -dat iedere goede Duüscher thans nog ecu enkele verlof singsleuzo kont, namelijk, dat wat door den oor log is verstoord, in rustigen en vroedzamon ar beid weor op te bouwen. In dezo opvatting zijp allo volken, dio door don oorlog lijden, het ©ens; wij weten dat wij als overwonnenen zeer harden' arbeid zullen moeten verrichten. Als we dien' ochlox' verrichten, kan men niet het onmogelijke van ons eischen; men moot niet door onver,- standigo uitlegging van het vredesverdrag <jo mogelijkheid om te arbeiden voor Duitschlaiüi wegnemen. Wij moeten, zoowel in politiek als in economisch opzicht wc-er in staat worden ge^ sield om te arbeiden. De volkearrechtox-lijke ver woestingen, dio door don oorlog zijn aangericht, zijn xxog niet hersteld. Europa cux het westelijk deel van Azië zijn nog in een toestand van grooto verwarring en dit werkt terug op den oconomi- sehen en politioken toestand in DuitschlaruL Het feit, dat ook in vroeger vijandelijke landen zich stemmen van gezond verstand hebben doen hooren ton aanzien van don wederopbouw van; Duitschland, is voor ons een roden om ie ver trouwen, dat in Spa in gemeonschappelijkea arbeid begaanbare wegen zullen worden gevon den, waarlangs de schadeloosstelling geleid kan worden. Do Duitsche regoering heeft den eer lijken wil daaraan mede te werken, zoo goed als het geheole Duitsche volk bereid gevonden wordt zijn geheele arbeidskracht beschikbaar te stellen voor do verwezenlijking van een waren nede iusschon do volken. Wat" do binnenlands ene politiek betreft ri. de voornaamste zorg' aex- rc-geening de weder opbouw van het vaderland op den grondslag van den bestaanden repuhl ikatnsohen staats vorm. Daartoe is eensgezindheid in 'het land noodzakelijk. Wdo zou met het oog op de vx.ee- selijke mooden van het Duitsche volk de verant woordelijkheid voor een burgeroorlog op zielx willen nemen? Behalvo de rechtmatige aanspra ken van hot volk op bevrediging van zijn inaté- rieele holf0bften, mag ook de taak niet verwaar loosd worden, die wordt opgelegd door de aan spraken van eeuwenlange geestesarbeid op b&t gebied van -kunat en wetenschap. Do Duitsche onderzoekers hebben zioh een plaats in de we reld veroverd en de Duitsche techniek heeft zicjx oveneens een plaats veroverd, dio gehandhaafd moet blijven. Vendor is het een voorname taak van de niouwe regoering, om de organisatie vajl de rijksweerbaarheid te volvoeren. Deze rnqet zoo geleid worden, dat de kloof tusschen het volk en hot leger wordt overbrugd. Ook zal weer een wetsontwerp worden ingediend betreffende de opheffing van do militairo rechtspraak. Wqt den wederopbouw van do ineengestorte economic» betreft, is ,een gezondmaking van de rijksfinan ciën noodzakelijk; daarbij zal niemand zich aan de op te leggen zware lasten mogen onttrekken en niemand mag vergeten, dat zelfs zware be lastingen a'llijd nog lichter zijn to dragen dcyx oen bankroet van do staatsfinanciën en een al-_ geheele ineenstorting. Bij de bespreking van de maatregelen tor v.e^r betering van do voedselvoorziening gedacht fo kanselier met groote dankbaarheid de edel moedige hulp van buitentandsche menschei}- vrienden, dio door het spijzigen van honderd duizenden zwakke Duitsche kindoren aanzien lijk hebben bijgedragen tot leniging van den nood van het Duitsche volk. De kanselier besloot: Om den sooialen .vrede te boYordercu en te vorzekeren, zullen de re geering en do Rijksdag hand in hand moeten gaan, Het is de eerlijke en oprechte wil der re- gearing niet tegen de arbeidersklasse, maar m e t haar -te rogeox'cn, want" slechts door een drachtig samenwerken van alle gxoopen is de wodoropbouw van Duitschland mogelijk. De xe geering hoopt en vertrouwt, dat geen stand zich aan dezen gemeenschappelijken plicht zal ont trekken. De rede getuigt van gematigdheid en ver zoening en do partijleiders kondon zich, de ofi,- afhankelijken uitgezonderd, daarmee' dan ook' wol vereeragen. Scheidemann redde namens de mearderheids socialist en, dat zijn partij do tq- geering welwillend zou tegemoet komen, zoolang er geen' daden warden verricht die in strijd zijn met hetgeen de rijkskanselier aankondigde. De commentaren, der Berlijnsche bladen ovgr. de kansoliex'sredo stellen een overwegend gunsti- gen indruk vast. De goede wil'en betrouwbaar- beid dor nieuwe regesring worden erkend. Het program wordt een veel ómvaittenden grondslag dor nieuwe rogeering^politiek genoemd. Do opposdtiopers neemt voorloopig een gere serveerde houding aan. Do „Vorwarts" prijst den tegemootiomendetf toon der progranxrede jegens do sociaal-demo.- oratie, tegenover welke zij geen prikkelende uit latingen bevat. Hot blad wil zijn critiek sparen tot 'dc daden dor nieuw,c regeering bekend zijn. Do conservatievo pers erkent don redelijken wil van het kabinet en is bereid tof samen werking. Do Duitsch-xxationalen weigeren iil beginsel de samenwerking niet. De democraten erkennen oveneens de opj-" reebtheid van den toon der kansoliexsrede én willeix medewerking, verlecnen voor den weder opbouw van het nationale werk en do aaneen sluiting van alle Duitscho stammen. Voorloopig 9chïjnt dus alles beter te gaan{ dan verwacht was. RUSLAND. Het roode legerbericht meldt: Hot Pool- sch o front is doorbroken. Heb tweedei Poolscke leger is buiten gevecht gestëld!; liet derde Poolsche leger in -de streek vojx KiëH is van zijn achterland afgesneden; het zesde Poolsche leger in de streek vah Polods beeft den steun van zijn rechter vleugel verloren en is een algemeenen af tocht. begonnen. Met deze doox-braak vap hefi front is het roocfo offensief over 't £ec heele front begonnen, 't 3de Poolsche legë'r dat gevaan liep, geheel in onze handeg. ëe vallen, heeft zijn convooien verbrand éjx zijn depots .en cantonnementen yerniêlfl» Zijn aftocht is overgegaan in een paui?cbp vlucht. Een deel van hét leger is in onza handen gevallen. De rest is verstrooid ip de bosschen en een ander .deel zal er wel licht in geslaagd zijn te ontkomen. In elk geval bestaat het dèrdp Poolsche leger niét meer. Heel de weg yan Sjitoipir ligt' yo» met wagons en allerlei' automobielen. He» aantal gevangenen bedraagt ongeveer 4000. Wij hebbcil 70 kanonnen,250 machinego»

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2