AGENDA VAN BE WEEK. Zaterdag. Stadszaal: Openb. verg. S. D A. P. 8 uur. Zondag: Leger des Heila: Bloemen tentoonstelling en samenkomsten te 10, 3 on 8 uur, Noordeindsplein Afrit fietstocht dansclub „Clóo do Mórode." 9 uur. Maandag: .,De Burcht" en „De Gxoanbeurs" Feest- concert en Caibaret, Leesgezelsohap „Tot Nut on Genoegen". 8 uur- Nutsgebouw: Openb. vergadering "Vrijz.- Dem. Kwartier over aahten. Stadszaal: Verkiezingsvergadering B.-K. Kiesvereenigirtg. 8 uur. „Zomerzorg'' (tuin): Openb. verg. Ohr. Hist. Unie. S uur. Dinsdag: ,Pat-ninniTrvivin"Schoenim akersvergadering. 6 uuir. Stadszaal: Openb. verg. Communistische Partij. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e, VoorstraatEvange- üoprediflrimg. Half acht. Woensdag. OegBtge'est, café De LouwAlg. verg. Oramje-Vereeniging. 8 uur. Vrijdag: Sohouwibung: Jaarl. alig. vergadering van eandeolih. der Lesdsche Scbouwburg-Vereeni- ging. 4 uur- Voliksgebouw: Openb. verg. Alg. Ned. Bon-d van Verzekeringsagenten, Ziekeniondsboden en Incasseerders. Dagelijks- Rapenburg 81: Leidscbe Kunstclub ,,Do Sphinx": Gedurende Juni tentoonstelling van werkende leden. Hoofdgroep B. Planjer. Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur- 'e Zondags !»an 2 tot 4 uur. ..Hollandia-Bioscoop- en Var-iété-tbater' Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags en a Za terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioseoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks ta uur. „Rembrandt-Bioscoop-theater", fiooge- woerd 49Woensdag- en Zaterdagmiddag ta 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Tneater". Haarlemmerstraat 52. (Woensdag- en Zaterdagmiddag to 2 uren. Dagelijks om 8 uur. Den Haag, „Scala"Revue van Ter Hall: „Wij vliegen". 8 uur. Zondag matinée te 2 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp, wordt van 21 Juni tot en met Zondag 27 Juni evenals de dagdienst op dezen Zon dag waargenomen door de apothe ken van M. J. Marks, Haarlemmerstr. 274, tel. 641, en W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 694. baar exemplaar van het gedenkboek: „Van Strijd en Zegen 1" Te Maastricht vergadert de Ned. Juristen-Verecniging voor do vijftigste maal in algemeene vergadering. De voor zitter, prof. mr. W. van der Vlugt, van Leiden, opende haar met een rede. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Mei f 1,330,033.271 minder ingelegd dan terugbetaald. In zijn jongste vergadering- besprak de Nijverheidfirnad uitvoerig een van den Mi nister van Arbeid ontvangen antwoord op een indertijd aan hem door den Raad ver zonden brief betreffende de toepassing van de Arbeidswet en hij besloot zijn gevoelen omtrent dezo aangelegenheid andermaal aaü den Minister uiteen te zetten. De gewone audiëntie van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del zal oensdag a.s. niet plaats hebben. GEMENGD NIEUWS. Het hoofdbestuur vau de Ne- derlandsehe Vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel heeft een manifest ver spreid onder het personeel vau do Haagsche Tramweg Maatschappij, waarin gezegd wordt Jat, wanneer in de Raadsvergadering van jdaandag do eischen van dit personeel niet ..Verdien ingewilligd, de Nederl. Vereeniging ,tot staking zal besluiten. Ter behandeling ider stakingsvraag, in verband met het ver hoop der Raadsvergadering, roept het hoofd bestuur het personeel op tot een vergadering in den nacht van Maandag 28 op Dinsdag 29 Juni. Op aanzoek van de Alg. Ver, .eeniging moor Bloembollencultuur, te Haar lem, demonstreerde op verschillende gronden te H-eemetedO, tuinen van do firma P- Nelis en Zoon, de firma Brinkman en Niemeijer, to Ztrtfen. do Freismachine systeem ,,Ing. Meijenbourg te Bazel. Deze machine, die een der hoofdwei-kzaam- heden in het tuin- en bollenhedrijf machinaal -zal gaan verrichteu, logde haar proeven af op lic'üto en zwaardere gronden, bemest en onbe- mest. Bewolking zoowel met stal- als kunst meststoffen. Do proeven kunnen vrijwel als geslaagd gere kend worden, en aan hoogo eischen to voldoen, wat het algemeen oordeel was van het vrij 'groot aantal belangstellenden, dat van heindo en ver was opgekomen. Do „Fxeasmaehine" is een landbouwmachine, ongeveer van de grootte van een gewonen ploeg, mot aan de voorzijde een 5 pk. motor met over brenger, die de freeshaken den grond doet doorwoelen, on wél op zoodanige wijze, dat alles teer wed verricht is als geëischt kan worden. De besturing heeft ook plaats als bij een ploeg. De machine kan in twee verschillende tem po's loopen, waardoor do omgespitte oppervlakte per dag of eon half H. A. of 1.20-H. A. is. Het breed-levlak van het verwerkte is 70 c.M.,"*de breedte van de machine en de diep gang gemiddeld op 27 c.M. Na afloop der demonstratie dankte de direc teur van de importeeren de firma voor de be- langstetiwg; de heer H. J. Voors, wad. alg. se cretaris, namens de Alg. Vereen, voor Bloem bol] en-Oultuur voor hetgeen te zien gegeven was, de hoop uitsprekend, dat deze machine geen on bekende zou blijven in deze streek. Do fabrikant dezer machines is de fabriek „Simar" te Genêve; de prijs f 2950; e* do kos ten voor bestuurder, olioverhruik, afschrijving enz. f 30 per dag. De tweede dag van de uit- eluitiag i-n de bouwvakken hebben er reeds verschillende ongeregeldheden te Rotterdam plaats gehad. De Kath. en dhr. arbeiders, die door de uitsluiting niet worden getroffen, werden gistermorgen bij den gang naar hun verschillende werken door groote groepen van uitgesloten moderne en syndicalistische arboiders begeleid en gemolesteerd. Hier en daar moest dc politie optreden en werd van sabel en wapenstok gebruik gemaakt. Ook trekken knokploegen de werken af om de daar arbeidenden tot het verlaten van het werk te dwingen- Op een werk aan de Spui straat, waar een metselaar en timmerman op een verdieping aan het werk waren, kwa men vier syndicalistische arbeiders, die ou der. den invloed van sterken drank verkeer den, naar boven en wierpen de gereedschap pen weg. De aannemer, do heer Seeneinan, die zulks wilde verhinderen^ werd daarop vrij ernstig mishandeld. De politie slaagde er in drie der aanranders to arresteeren. Het nieuwe Tehuis te Oost- voorn© van het Centraaï-Genootschap voor Kinderhe retellings- en V-acantiékolontes is officieel gaopefld. Tot verbetering van den wol. handel hebben de schapenhouders in Drente zich vereenigd en bieden thans gezamenlijk de wol aan van 16,000 'schapen. Honden bij het rijwieL Het te- genwoordigo - jaargetijde,, met inbegrip der eerstvolgende maanden, is bij uitstek dat van die fietstochtjes. De lange dagen maken het mogelijk, om ook na volbrachte dagtaak nog een paar uren van de frissche luoht in do aangename avondkoelte te genieten, en me nigeen profiteert daarvan, om 's avonds neg een fietstochtje te maken. Onder hen zijn er evenwel, die niet alleen liefhebbers van fiet sen zijn, maar die er ook een hond op na hou den, aan welken zij zeer gehecht zijn en dien zij zooveel mogelijk in eigen genoegens wil len laten doelen. De hond is blij, wanneer hij iden baas ziet uitgaan en hij mee mag de -baas wil zijn fietstochtje niet missen, noch zijn hond een genoegen ontzeggen, dat hij hem kan toestaan, en de oplossing is, dat baas ©n hond samen gaan fietsen, d.wz. do baas op en de hond naast of achter het rij- wieli een klein verschil, dat echter, naar mate de afstand, die wordt afgelegd, en de snelheid, waarmede wordt gereden, steeds gxootei wordt. Bij aangenaam weer, goeden weg «b op een Jioht loopeud karretje geniet de baas van zijn tochtje, doch vergeet wel eens, dat voor zijn viervoetigen metgezel het genoegen met minder aangename gewaar wordingen vermengd wordt. Er zijn maar betrekkelijk weinig honden, die zonder ge vaar voor oververmoeienis en de nadeelige gevolgen daarvan, een fietser, tenzij hij in uiterst gematigd tempo rijdt, over een af stand van eenige betsekenis vergezellen kun nen. De snelste honden zijn nog niet altijd diegene, wélke het best de fiets volgen kun nen. «Qp windhonden bijv. zijn er op gebouwd om gedurende enkelo minuten een enorme snelheid te ontwikkelen- Hun geheel© struc tuur is op lange, elkaar in duizelingwekkend tempo opvolgende galopsprongen berekend. Zij zullen bijv. 1 K.M. afstand in een minuut afleggen, doch wanneer het er op aankomt een afstand van 30 K.M. in een paar uur tijds achter de fiets af te leggen, valt dit hun dikwijls moeilijker dan aan een vlot en gemakkelijk dravenden herdershond of een- op korten, doch volgehouden galop gebouw den Airedale-terrier. Het is niet mogelijk hier een anatomische verhandeling te geven over de eischen, -waaraan oen hond], wat con- formatï© betreft, moet voldoen, om zonder overdadige inspanning een wielrijder in ma*- tiig tempo te-kunnen volgen. Onze lozers hebben trouwens al deze „©rauö Theorie" niet noodig, welke hen a-ls leeken mogelijk nog tot verkeerde gevolgtrekkingen zou brengen. Op liet oog ec-n hond te beoor- deelem, wat zijn snelheid en vooral zijn uit- houdingsj\i:-nnogen betreft, is zelfs voor goede kenners niet gemakkelijk. De grootte van het dier geeft al te gemakkelijk aanleiding tot vergassingen-, want er zijn betrekkelijk kleine honden, bijv- van 35 of 40 cJJ. eohpft- hoogto, die zonder oververmoeienis hun haas op dikwijls tamelijk verre fietstochten vtr- gezelteii, waar andere van 60 óf meer cJf. het niet tot halverwege zouden brengen. Laat wie zijn hond op fietstochten wenscht mee to nemen, met de noodige voorzichtig heid probeefen, of en in hoeverre het dier tot rvoligon in staat is. Wie heeft geloerd zijn hond waar te nemen, merkt onmüddallijk, wanneer deze de eerste sporen van vermoeid heid vertoont. Hij volgt, nog wel (dat zal hij zelfs deen, totdat zijn krachten hem geheel begeven), doch blijkbaar met minder lust dan te voren, blijft al ééns een paar meters aoh- ter, enz. Dan is het hoog tijd af te stappen en alvorens den terug tocht te aanvaarden, het daer behoorlijk tijd tot rusten to geven. Wie zijn hond zoowel- voor diens als voor eigen genoegen meeneemt, zal onderweg van tijd tot tijd- eeus afstappen en eenige minu ten naast zijn fiets loopen, ten einde den hond gelagen-beid te geven weer op zijn ver haal- te komen. -Vooral wanneer de ihontd moe wordt, zal hij -geneigd zijn, achter dc fiets te gaan loopen; het slechtste, wat -hij doen1 kan; want op deze wijze ademt hij groote hoéveelhedCn dn. van de et-of, die op droge buitenwegen vooral door 'do wielen wordt op geworpen. Laat uw hondi naast de fiets zijn plaats innemen en behouden-, dan kunt gij hem tevens gemakkelijk in het oog houden en onmiddellijk waarnemen, wanneer hij tee kenen van vermoeidheid -begint te vertoonen. De -gevarei^ aan het meenemen van honden bij hot rijwiel in dit warme jaargetij-de ver- bondon, zijn volstrekt niet denkbeeldig, en wie er prijs op stelt, zijn hond in goede ge zondheid) te houden, dient diaarbij wel dege lijk de noodige omzichtigheid in acht te nemen- RECLAMES a 80 CENTS PER REGEL. UIT DE OMSTREKEN ALPHEN. Aan de Ckr. H. B. S. al hier ia met ingang van. 1 September tot meraar 'in de Neder), taal en letterkunde Benoemd de heer K. Fokkema, te Leeuwar- HAZERSWOUDE. Onze voormalige burgemeester de heer mr. C. S. van Dob- ben de Bruyu, is benoemd tot voorzitter van den Ambachtspolder. KATWIJK-AAN-ZEE. Onze plaatsge noot de heer J. Rijneent is benoemd tot onder wijzer aan een bijzondere school te Baxloo, ge meente Aalten. De Vereeniging tot steun en instandhou ding van een fonds tot ondersteuning van be hoeftige, onverzorgde weduwen, het vorig jaar alhier opgericht, heeft in den tijd van haar be staan reeds veel steun mogen verieenen. Blij kens het jaarverslag bedroegen de ontvangsten gedurende het afgeloopen boekjaar f 3530.07, de uitgaven f 3372.49, het kassaldo derhalve f 157.08 In totaal worden ondersteund 16 we duwen met wekelijkscho bedragen van f 1.50 tot f 5, naar gelang der behoeften. De Vereeniging zou gaarne nóg veel meer steun willen verieenen, want telkens wordt haar bijstand ingeroepen voor weduwen, doch aan allo aanvragen kan onmogelijk worden voldaan, want <lan zouden" do inkomsten sterk moeten vormeerderen, en dit is niet het goval. Het Bestuur doet daarom nog een dringend beroep op do medewerking dor burgerij. Het woet het, dat voor velen de tijden moeilijk zijn, doch zeker niet het minst voor do behoeftige weduwen. Daarom roept het dan ook met vrij moedigheid den steun in van allen, die in dezen nog iets kunnen doen. Door den havenmeester alhier werd op oen vaartuig met steenen beslag gelogd welke steenen niet gedekt waren door een consent. De electrificatie alhier gereed zijnde, ook do lantaarns staande aan den Zeeweg van hier naar Katwijk aan den Rijn, zijn voor het ge bruik gereed, wordt zij nu niét kracht, te Kat wijk aan den Rijn voortgezet. Behalve de straat verlichting, hetgeen vanwege, het bedrijf zelve gedaan wordt, is men ook reeds begonnen bij de particulieren. De kustvisschers, die geen dag hebben be hoeven te verzuimen, hebben dezo week met dit bedrijf gunstige resultaten verkregen. De be sommingen varieeren tusschen de f 100 en de f 250. De visch was niet zoo duur als voorheen. Dit komt, doordat er trawlvaartuigen alhier de visch aan den afslag brengen. De M. A. de Ruiterstraat wordt op som mige plaatsen nagenoeg een meier verhoogd. Met dit werk is men bijna gereed. Voor de aldaar reeds gebouwde huizen is dit een mooie ver betering. Deze komen nu veel beter tot hun recht Van gemeentewege werd er voor de te Brittenstraat een pad gemaakt. Dit pad geeft nu rechtslreeksche verbinding voor dc bewoners van dezo omgeving naar het strand. Van dc trawlloggcrs kwam te IJmuiden aan de markt de KW. 48, met f 150 besomming. LEIMUIDEN. Met ingang van 1 Juli a.s. zal onze stationschef, de heer Halma, als zoodanig naar Marrum (Fr.) vertrek ken. LISSE. Op de nieuwe kiezerslijst alhier komen de namen voor van 2822 kiezers. Aan de Christ. School te Nieuwkoop te be noemd tot onderwijzeres mej. H. A. van Wa ver en. alhier. NIEÜWEWETEPJNG. Het getob met leerkrachten aan de o. 1. school zal-Maandag een einde nemen. Sinds 16 Febr. de heer Hageman naar Am sterdam vertrok, gaf heb schoolhoofd alleen les. Tegen 1 Juni jl. werd mej. v. d. Wey- den uit Ransdorp vast benoemd. I>eze werd ziek. Een tijdelijk onderwijzeres werd be noemd. Deze kwam niet. Nadat nu enkele weken een tijd. onderwijzer in functie is geweest zal mej. v d. Weyden haar betrek king aanvaarden. NOORDWIJK. De Raad vergadert Woensdagmorgen te tien uren. NÖORDWIJK-AAN-ZEË. Uit goede bron vernemen wij, dat de onthulling van het grafmonument, waarvan wij in het num mer van 19 April melding maakten, zal plaats hebben Zaterdag 3 Juli a. s. NIEUWKOOP. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is door het bestaur van den polder Nieuwkoop, onder nadere goedkeuring van stemgerechtigde ingelanden, besloten tot gedeeltelijke verandering van bemaling van den polder, te weten: verkoop van twee stoomketels met één der machines en aan de blijvende cen- trifugaalpomp dier machine een zuiggasmotor op te stellen, een en ander in het begin van den aoaner 1921 uit te voeren, of zooveel eer als ten opzichte der ketelinstallatie in het belang van den polder zal blijken noodig te zijn. OUDEWETERING. De vrouw van den veehouder R., die te Nieuwewetoring haar schoonzuster ging bezoeken kwam bij het stappen uit het rijtuig te vallftn en brak een arm. OEG3TGEEST. Morgenochtend te tien uren heeft in „Irene" c-on afschoidssamenkomst plaats van do dit jaar af Ie vaardigen zendelin gen. Als sprekers zullen optreden ds. Joh. Rauws, zendLngsdircolor, ds. A. J Ruys, van hier, en do heer J. Vasscur, namens de af te vaardigen zendelingen. Zooals uit een advertentie bleek, is de zaak Kranenburg-Nieuwkoop in do Dorpstraat perceel no. 27, geopend, waardoor in een groote behoefte is voorzien. Do rcpaxatieinrichtuig van automobielen, motoren en rijwielen is -gebouwd in zulk een gedeelte dor gemeente, dal het wel slagen dezer onderneming ten volle verzekerd is. Thans bestaan er vier dergelijke inrichtingen. De gemeente-veldwachter A. Jakobs, alhier behaalde op den schietwedstrijd te Warmond, -den eereten prijs. Men is druk bezig met bollen rooien. Man nen, vrouwen en kinderen helpen er aan mee; men komt handen tekort in dezen drukken tijd. RIJNSBURG De uitslag van den gehou den schietwedstrijd van de Rijnsburgscho Bur gerwacht om 32 prijzen (kunstvoorwerpen) is als volgt: 1. A. Zaadbergen. 2. H. J. Grimbor gen. 3. G. v. Delft Sr. 4. G. v. Delft Nzn. 5. H. Hogewoning. 6. A. den Heijer. 7. P. Glasber gen. S. P. van Iter son. 9. P. Mcijerink. 10. C. van Klaveren. 11. W. van Egmond Azn. 12. P. v. Klaveren. 13. H. Binnendijk. 14. C. Haasnoot. 15. Jac. Kromhout. 16. G. Vos. 17. D. van Eg- mond. 18. Jac. Zwaan. 19. J. Zwaan. 20. P. Timmers. 21. J. vau Iters on. 22t A. Star. 23. W. Zandbergen. 24. D. Gocmaat. 25. W. den Heijer.' 26. L. van Egnnmd. 27. G. v. Delft Tzn. 28. R. Klaassen. 29. J. Passchier. 30. J. Kromhout. 31. C. v. Itereon. 32. D. Cederhout. Er was groote belangstelling voor dezen wed strijd. Onder de aanwezigen bevond zich ook de burgemeester, Eerev oor sitter der Burger wacht. Naar wij vernemen, heeft de bazaar tot stichting van een linncnfonds voor behoeftige zieken bruto opgebracht f 1792.07. TER-AAR. Bij de Ned.-Herv. Geut- te Waaruex en te Rgazaterwoude is heroegan de heer J. Enkelaar, cand. alhier. VOORSCHOTEN. Maandagavond te halfacht vergadert de Raad. WARMOND. Be „Sts.-GrL" bevat de ge wijzigde statuten van de Holland-Celehes-Cul- tuur-Mij. alhier. Burgerlijke Stand. Omstreken. KATWIJK. Gebo en: Dirk, Z v A Huuwaard en D. v. Rijn. Gometia, D. v J v. Egnjond en J. vau Eg'ütud Ma- rinus, Z. v. K. Vooijs' en W. Vooijs. Hendrik, Z. v. H. Guijt en J. v. Duijn. Elisabeth, D. v. L. C. Blok en P. Ouwe hand. Wilhelmina Cornelia, D. v. M. Aanhave en W. M. v. Meteren. Jacoba Geertruida, D. v. G. N. Boonekamp en P Schuitemaker A riana. D. v. D. v. Halen en L. Pronk. Overleden: P Haasnoot 80 j., echtg. v. M. Spaanderman. .JJuijn jd. Gehuwd.- Jac. van Duijn jm. en A. v. Duijn jd. M. Kuijt jm. en D. Kuijt jd. NOORDWIJK. Geboren: Jacob, Zoon van A. Roskam en A. Smit. Catharina Christina, D. v. Jac. Alleman en G. Stel ling. Anthonie, Z. v. J. Rakhorst en S. M Jansen. Getrouwd: W. Hogewoning 26 j. te Kai> ijk en M. Barnui n, £3 j., alhier. VALKENBURG. Geuren: AJida en Willem, D. en Zv. P. Gravekuino en -'.•'lijntje de Jong. Geertje, D v. J. Pos:jas? en Geertje der» Heijer. WASSENAAR. Geboren: Wilhelmus Petrus, z. van P. J. van der Krogt en H. M. van Veen. Cornelia Maria d. van Th Remmerswaal en M. O. van Leeuwen. Wilhelmus Petrus z. van P. Pont en M. den Hollander. OndertrouwdJ. J. van der Holst en H. L. C. van Tol., BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Do Alandserlanden kwestio komt voor den Raad van den Volkenbond op 9 Juli a.s. Enge land heeft het initiatief daartoe genpmen vol gens art. 11 van bet Volkenbondsverdrag, dat aan elk lid van den Bond het recht geeft alles onder zijn aandacht te brengen, wat dc inter nationale betrekkingen raakt, en wat den in ternationalen vredo en dc goede verstandhou ding tusschen de naties, waarvan ile vrede af hangt, dreigt te versloren. Het Gricksche offensief in Klein-Azië gaat met succes voort. Salihli en do engte van de Zee van Marmora zijn bezet. Een Tirrksch garnizoen van 8000 man met vele kanonnen en andere buit is gevangen gemaakt Van geallieerde zijde is een aanvang gemaakt met de vernieling der Turkscho fortificaties aan de zeestraten, die volgens het vredesver drag geheel geslecht moeten worden. DUITSCHLAND. Het kabinet-Fehrenbacn is er. Eindelijk is de crisis dus opgelost. Het ministerie is samengesteld, zooals wij gisteren reeds aangaven. Volledigheidshalve volgt hier de officieele lijst nog eens: Rijkskanselier Fehx-enbach (centrum)dr. Heinzo (Duit- sche Volkspartij), rijksminister van justi tie en plaatsvervangend rijkskanselier; dr. Koch (democraat), binnenlandscke za ken geheimraad Simon (democraat), bui- tenlandsche zakendr. Wirth (ceptrum), financiënvon Raumer (Duitsche Volks partij), minister van de schatkist; dr. Qes8ler (demoqraat) legerzakengeneraal Grömer (partijloos), dioht bij de democra ten staande), verkeer1dr. Soholz (Duit sche Volkspartij), economische zaken Giesberts (cSntrum), posterijen. De portefeuille voor arbeid en weder opbouw moeten nog vergeven worden. Voor de eerste komt in aanmerking Braup (centrum), en voor de tweede Boehip' (Beiersehe Volkspartij) en zoo deze wei gert Kempker (Duitsche Volkspartij). Van links rs nog al verzet merkbaar tegen von Raumer, die een groot vijand van socialisatie zou zijn en tegen Seholz. Een motie van wantrouwen zal de re storing vermoedelijk niet vragen, 't Is een oplossing, al zij het geen goede vondst De on afh ankelijken zullen wel een motie van afkeuring voorstellen, waartegen ook de meerderheidssocialisten zullen stem men. Maandag zal het nieuwe kabinet aan den Rijksdag worden voorgesteld en zal Fehrenbach een regeexingsverklaring af leggen, waarna, met het oog op Spa, waarvan de datum thans definitief op 6 Juli is vastgesteld, zooals aan Duitsch- land is meegedeeld, de zittingen zoo spoe dig mogelijk worden veitdaagd. Andersi zou misschien het kabinet voor 5 Juli wel eens gevallen kunnen zijn .'t Is daar om wel bijzonder krachtig, dat de Duit sche regcering daar te Spa zal zijn. Er mankeert nog maar aan, dat het idee van von Lersner (Duitsche Volkspartij) wordt gevolgd en te Spa duidelijk wordt uitgesproke..dat het Vcrsailler-Vredes- verdrag niet na te komen is Dan zou de debacle comple t worden. Nauwelijks is hot ministerie er. o' reeds verluidt dat minister Gessier ontslag heeft genomen als gevolg van de nota's dei- entente, waarbij vastgehouden wordt aap Duitschlands ontwapening *oT op 100.000 man. De Rijksdag heeft Loebe (meerderheids socialist) met 397 van de 420 uitgebrachte stemmen tot voorzitter gekozen cn tot? onder-voorzitter Dittmann (onafbanko»; lijke), Bell (centrum) en Dietrich (Duitsch nationaal). Waar bij de verkiezing van Ditmann tl 60 stemmen blanco werden uitgebracht, heeft de ee. te botsing tus schen onafhankelijken en rechts (dal van de afspraak afweek) plaats gevonden. De opnieuw opduikende berichten over door de onafhankelijken voorbereide Putsche nemen wj voorloopig niet au serieux. ENGELAND. Lloyd George heeft- in het Lagerhuis verklaard, dat het in het voornemen der regeering ligt nog vóór de algemeene ver kiezingen de hervorming van 'het Hooger- huis ter hand te nemen en fc voltooien. De .arbeidersconferentie te Saanborougb heeft besloten een afvaardiging naar Lloy'd George te zenden ter bespreking van het vraagstuk van den vrede met Rusland en van het witte schrikbewind in Hongarije. Een motie ten gunste van directe actie is met groote meerderheid verworpen. Eveneens met groote meerderheid ver worpen is een voorstel uit de 2e internatio nale te treden en zich a\n- te sluiten bij de 3e van Moskou Geëischt wordfc hefc ontslag van. generaal Dyer wegens hei gebeurde te Anritsar. Aangenomen werd een motie ten gunste van een volkomen autonomie voor Egypte. Te Londonderry op Ierland is na een verzoeningsraad uit alle standen gevormd. Men hoopt, dat heden de rust zal zijn her steld. OOSTENRIJK. De regceringscrisis is verscherpt, daar de christen-socialisten zich nu geheel hebben te ruggetrokken, ook uit het kabinet Renner, dat de zaken zoolang loopen de houdt. Nu is voor-, loopig een zuiver socialistisch ministerie Renner gevormd. ITALIë. Giolitti heeft in de Kamer bij de bespre king van de binnenlandsche politiek schee pe maatregelen beloofd tegen woeker en verder drastische financieele maatregelen aangekondigd, waaronder confiscatie van. alle oorlogswinst, herziening van de oor logscontracten, vermeerdering van de be lasting op erfenissen, en een belasting og elk bezit aan effecten. Een gunstige wending voor de nieuwe regeering is de opheffing van de spoor wegstaking, die op vele plaatsen heerechte. SPANJE. Hen congres der Spaansche socialisten heeft met 8000 tegen 5000 stemmen een mo tie van den afgevaardigde Pias aangeno men, waarbij tot aansluiting bij de derde. Internationale wordt besloten. Het- congres besloot verder binnenkort twee afgevaar digden naar Moskou to zenden, om zich in verbinding te stellen met de Russische arbeiders, ten einde zoo noodig do socia listische leer der Spaansche partij te her zien.. RUSLAND. Yau de fronten weinig nieuws. Polen heeft een nieuw ministerie Grabski, naar het zich iaat Tsjitsjerin, de sovjet minister van buileniand- sohe zaken, heeft in een interview to kennen ge geven, dat over erkenning der vroegere Russi sche schuld cn wat daarmee samenhangt ge sproken kan worden op voet van. gelijkheid- Waar dit natuurlijk erkenning der sovjot-regee- ring in zich sluit, zal Frankrijk daarvoor wel niet voelen! Over K-ïassin s zending te Londen blijven dp geruchten zoo uiteenloopend ten aanzien van, het slagen, dat we ons daaraan niet zullen wagen. BUITENLAMDSCH GEMENGD. In Briemen, Berlijn, Mainz, Oldenburg en andere plaatsen treedt heb' publiek prij? regelend op. Natuurlijk heeft dat ongere geldheden tengevolge, waarbij enkele gtf wonden zijn gevallen, te Mainz o.a. een Franscb officier. De Frtttische Kanjer heeft een vetsont: werp aangenomen, waarin wordt bepaald^ dat jaarlijks een feest yay. Jeanne d'Acq offioipel gevierd zal worden op den twee den Zondag in -Dfei. Ér t'e Rouao-h c$t monument wórden opgericht met, bet ip-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2