non en we zien met belangstelling uit naar het volgende, waarin dan met name de Zwolsche blauwvingers hun portie zul len ontvangen. Mij waren in het bijzonder bekend de Friesohc „Itimen en Feltsjes" (Rijmen en vertelseltjes, verhaaltjes) vail dr. Eeltje .Halbertsma en de geschriften van Wa ling Dijkstra, en ze hebben niet nagelaten mij steeds te boeien, 't Is zooals Cohen zegt in zijn voorrede, Friesland is het ge heimzinnige land van spoken en duvels en witte wiven en als kind bedelden we er vader om op winteravonden, als de kachel de stemming bracht in het woonvertrek. In de sleden met hun wedloop om het materieele heeft men er vaak geen flauw vermoeden van wat er leeft en beeft in do volksziel, in het groote hart van .Ne derland. Ik kan me voorstellen dat de schrijver eenigszins schuchter was voor een uitgave. Er leeft ten platten lande een eigen leven, waar de schennende hand van den vreem deling buiten wordt gehouden. Hij moet met zeer vele menschen -.en vertrouwde zijn geweest, deze schrijver zoo kenschet send zegt hij: „Friesland, (is) het geheim zinnige land, Groningen het zinnebeeld zoekende, Drente, het onschuldige en geestige, Overijsel, stil't is mijn droo- mende geboortegrond, Gelderland, hei sprookjesvertellende, Utrecht, het oude, Holland, het werkelijke, Zeeland, het wijsgeerigc en liefdevolle, Brabant, het fantaseerende, en Limburg er is maar één Limburg: welko sagen!"' Ze zijn pakkend geschreven deze verha len, ge proeft er den geestigen verteller uit, nu eens grappig, gezellig of zenuw achtig, dan weer waardig of geheimnisvol, maar steeds spannend. Er zijn waarlijk vele mysteriën in de volksziel, waaraan wij stedelingen al te nuchter voorbijgaan. Pol Dom laat zich in deze beide deelen kennen als een uitstekend illustrator met sentiment juist voor deze onderwerpen. Zoowel in grooten opzet als in onderdee- Ien beheerscht hij zijn teekening, terwijl er een echt Nederlandsche geest uit spreekt. Ze verhoogen in groote mate de waarde der uitga~e. Mm. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Mijnheer do Redacteur. Beleefd verzoek ik voor onderstaand stuk van algemeen maatschappelijk belang opneming in Uw blad. Hoogachtend Uw dw. W. A. ORTT. Een Monument. Hoe weinigen onder de lezers van dit Blad. komen in aanraking met een eatego- xio onzer mede menschen, die men wel onder de méést dcerniswaardlige kan rangschik ken en die aanspraak mag maken op do "hulp van ieder, die het hart op de rechte plaats heeft en tevens over een goed ge vulde beurs kan beschikken. Ik bedoel he..die afkomstig zijn uit in tellectueel ontwikkelde kringen en die door hun leeftijd don achteruitgang van him in komsten niet meer te boven kunnen komen. Het zijn de ouden van dagen onder de „nieuwe armen"zij, <lie vóór den oorlog moesten leven var» een klein pensioentje of van een klein beetje rente er. er heel zuinig levende juist konden komen, doch die, in het bezit zijnde van Russische, Oos- tenrijksche of andere thans rentelcoze ef fecten, hun inkomentje steeds zagen ver minderen en de duurte zagen stijgen. Er wordt onder die oudjes bittere ar moede geleden, oneindig veel meer dan in de kringen van de bedelaars, die gij op straat ontmoet, of bij do paupers, dio er niets geen bezwaar in zien, om naar het "burgerlijk: armbestuur te loopen om onder- 8teuning. En zij voelen die armoede zooveel zwaar der zij, die betere dagen hebben gekend, dio een goed en werkzaam leven achter den rug hebben en wier armoede niet aan eigen schuld te wijten is. Waar ik door mijr. positie menigmaal met, 'deze ongelukkige bejaarde en hoogst ach tenswaardige menschen in aanraking kom, kan en mag ik dan ook niet nalaten, om in het publiek de aandacht op hun bitteren nood te vestigen. Zoovel en van hen konden geholpen worden, indien slechts enkele an deren, meer bevoorrecht zijnde, zich wilden ontdoen van een gedeelte van hun thans tóch al zoo zwaar belast kapitaal. Ik weet zeer goed, «lat menigeen de schou ders ophaalt, nu hier alweer voor liefda dige doeleinden geld wordt gevraagd. „Er wordt immers al zooveel gevraagd V' Zeker, doch wordt er niet oneindig veel meer ver spild of voor minderwaardige doeleinden besteed Wanneer zij. die de ellende onzer mede- mensehen zien, deze niet aan anderen be- kend maken, dan kunnen do misdeelden Inimmer geholpen worden. Do hulp aan onze arme ouden van dagen zou ik willen geven, door hen in do gele genheid to stellen goed en liefderijk ver zorgd te worden in een rustige omgeving, waar zij kunnen genieten van do mooie na tuur en ook van de kunst (muziek en lec tuur), waaraan zij krachtens him intellec tueel© ontwikkeling behoefte hebben. Een van de vele thans te kc»op staande buitenplaatsen zou voor hun verblijf kun- hen worden bestemd en daarin voor ieder een naar zijn of haar behoefte geschikt ver trek of huisje dienen t'e worden ingericht. Het geheel zou onder de leiding van ont- Vikkelde hoogstaande menschen moeten Btaan, die de ouden behandelen met de zorg 'en achting, die wij hun verschuldigd zijn. Hun inkomsten en hun kapitaaltjes zouden "geheel aan de instelling moeten vervallen, r^efc dien verstande dat bij vertrek daar uit het bedrag, verminderd met betgeen •an htm verpleging is ten koste gelegd, Snogdt teruggegeven. £2 mogen aü, velen glimlachen over het optimisme, waarmede ik een dergelijk plan kenbaar maak, er behoeft slechts één en- kelo onder de vele rijk<m in den lande te worden aangegrepen door een overweldi gend gevoel van medelijden, en het, plan is voor uitvoering vatbaar Zoo iemand zou zich een monument op richten van onnoemelijk veel grootere waarde dan de stichtingen, die men nu en dan ziet verrijzen ter eigen verheerlijking. Amerika biedt ons een voorbeeld van tal van instellingen van weldadigheid, gesticht door één gefortuneerd persoon. Zijn daar do menschen beter dan bij ons? Zou in ons rijko land ook een redder in den nood to vinden zijn Wie^ met mijn plai. sympathiseert en na der hierover in overleg ivenscht te treden, vindt mij hiertoe ton allen tijde bereid. W. A. ORTT, Directeur van Zandbergen. Amersfoort, Juni 1920. Zandbergen, Bazaar te Katwijk-aan-Zee. Ondergeteekenden stellen zich voor in het laatst van 'Juli een bazaar te houden ten bate van het Jeugdwerk van do af A Katwijk v. d. Ncd. Ver. tot Afsch. van Ale. Dr. Om dit plan te kunnen doen slagen vragen zij do aandacht van de ingezete nen van Katwijk en Omstreken. Zij mee- en, dat het nuttig on noodig is, dat het Jeugdwerk, dat bovengenoemde Vereeni- ging gedurende den afgeloopen winter op zoo bescheiden voet begonnen is, kau worden voortgezet en uitgebreid, en ho pen, dat do opbrengst van den to houden bazaar tot dat doel zal bijdragen. Zij richten daarom het volgende verzoek tot UZou U genegen zijn den bazaar te doen helpen slagen door voorwerpen, hand werken of geld af te staan Het een zoo wel als het ander is welkom. Eonige jonge dames zijn zoo vriendelijk geweest zich be schikbaar te stellen, om zooveel mogelijk de goede gaven bij U af te balen. Zij zul len dit in de eerste week van Juli doen. Mocht, onverhoopt, niemand zich bij U aanmelden tot afhalen, dan is mej. Valk, N.-Boulevard 13 b, Katwijk aan Zee, gaar ne bereid, wat U op zij gelegd hebt, in ontvangst te nemen of, op een berichtje van U, te komen afhalen. Bij voorbaat zegt U vriendelijk dank voor Uw medewerking, waarop zij vast re kent, daar liet een zaak geldt van groot belang voor Uw gemeente, Namens do Commissie, BETSY VALK, Secr. v. d. Afd. Katwijk N. V. Katwijk-aan-Zee, 23 Juni 1920. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: F. Schiltmeyer, koopman, Amsterdam. R.-c. mr. Enthoven, curator mr. G. H. A. Grosheide. Do Coöp. Productie- en Vorbruiksver- eeniging „Samenwerking", te Amsterdam. R.-c. als voren; curator als voren. RECHTZAKEN. HAARLEMS CHE RECHTBANK. Maizena uit Bloembollenmeel. Deze rechtbank veroordeelde den fabri- kant G. B. S., te Amsterdam, die in 1918 op de Jaarbeurs te Utrecht maizena ver kocht had, dat uit bloembollenmeel be stond, tot 14 dagen gevangenisstraf. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. Dc moord op agent Draad. Tegen J. W. van P., eigenaar van een nacht kroeg op don 0. Z. Achterburgwal to Amster dam, beschuldigd van den politieagent F. J. Draad te hebben doodgeschoten bij gelegenheid van een inval der politie, in den nacht van 18 op 19 April jj., werd gisteren door het 0. 1L hij dozo rechtbank 10 jaar gevangenisstraf ge- cis oht. ZUTPHENSCHE RECHTBANK. Diefstal van herten. Voor ideze rechtbank stond wegens heling terecht A. B., landbouwer te Apeldoorn, om dat hij December jJ- tegen een belooning vian £50 een vijftal dóode herten had vervoerd, waarvan hij zou hebben geweten, dat zij wa ren gestolen uit een der hertenkampen van Prins Hendrik nabij Het Loo. Bok! zeide, niet anders to hebben geweten, dan tdat de herten door degenen, die hem het vervoer opdroegen, wiaren gestroopt buiten de omras terde hertenkampen. De heer P. M. Beyer, houtvester op Het Loo, verklaarde, dat er dubbele kókken zijn gezet aan de toegangen tot de hertenkampen om het ontsnappen der dieren te voorkomen. BokLaagdes verdediger mr. De Blécourt, Yrcog aan den heer Beyer, of do boeren op de Vehiwe niet herhaaldelijk last en schade ondervinden van losbrekende herten van den Prins, waarop do heer Beyer antwooiliM©, dat de boeren tegenwoordig geen last meer hebben .van de herten, wel van de wilde var kens, die er, destijds, ontsnapten. Maar de schade, door Ido wii'de zwijnen aangericht, wordt zoo ruimschoots vergoed, «Lat van het eischen van schadevergoeding herhaaldelijk miabruliik ia gemaakt en vele Veluwsche iandbouwcTS, 'belust op die vergoedingen, wonaohen, dat de wiMe zwijnen Ook hun,ak ker zou komen vernielen. Verschillende getuigen a décharge, Veluw sche boeren, verklaarden daar tegenover, dat' zij, 'behalve van wilde zwijnen, ook veel last ondervinden van horten van den Prins. Een! hunner had aan den heer Boy or laten verzoe ken, de herten te laten wegschieten. De oifficier van justitie vorderde tegen be klaagde een maand gevangenisstraf. Mr. De Blóöourt wees op het feit, dat bek! niets van den diefstal der herten wist en op de omstandigheid, dat do Vohiwsche boeren graag van de he.rtcnplaag bevrijd worden. Hij vrceg vrijspraak. Uitspraak ovor ld dagen. GR0NINGSCHE RECHTBANK. Het ongeluk op de Reöelbaan- Gisteren is voor dezo rechtbank de zaak be handeld tegen do gebroeders A. en N. Hom- morson, eigenaren van do Rodelbaan, wolko op de korrnia aldaar is ingestort, ten gevolge waar van "drie personen zijn gedood en een 25-tal ge wond. Ten laslo werd gelegd bet veroorzaken van letsel door schuld. Dc officier van justitio wenseht nader on derzoek van deskundigen. Mr. De Visser pleitte vrijspraak. BUITENLAND. Do Internationale T ran spert arb ei dersf ed«J- ratie tegen den oorlog. De Generate Raad van de I. T F. heeft het volgende schrijven aan allo transportar beiders- en spoorwogarbai ctersorganisa tics gezonden „Waarde makkers Gelijk U uit het bij mijn schrijven van 15 Juni toegezonden verkort verslag van het In ternationaal Tra n sportarbeiderscongrcs te Christiania bekend is, is op bed'oelld congres een tweetal resoluties aangenomen, oorlog en militairisme betreffende. De strekking dezer resoluties is, éat do transportarbeiders- en spcorwog-arbei de reorganisaties tot taak heb ben, cm het militairisme te bestrijden en zoo mogol'ijk «iloor daadwerkelijke actie nieuwe oorlogen te voorkomen. In zijn op 31 Mei en 1 Juni te Amsterdam gehouden vergadering heeft do Generale Raad der I. T. F. o.m. besproken, dat gedaan zou kunnen worden, om de in bedoeldie reso lutie® tot uiting gebrachte meening wan het Internationaal Congres tot uitvoering te brengen. Na rijpe bespreking werd besloten de trans port arbeiders- en spoorweg a rbei detrsorg ani ent ies aller landen te verzoeken, aan deze re soluties in die kringen der dioor hen ge orga niseerde em te organieceren arbeiders de grootst mogelijke bekendheid to geven en tot eon punt van bespreking te maken. Ik heb het genoegen, U deze beslissing van den Getnoralen Raad hierbij ter kennis te brengen en U dringend te verzoeken mij zoo spoedig mogelijk te berichten,oi Uwe" or- ©am'ifiatic bereid is a- in woord en geschrift dio in de resolutie tot uitdrukking gebrachte ideeën en bcginte- üen te propagecrcn b. in geval van dreigend oorlogsgevaar een eventueel bevel van den Generaten Raad der I. T. F. tot afkondiging van de ailigemeeae staking in alle transportbedrijven op te vol gen. Ik boud er mij van overtuigd, dat U met den Generalen Raad het groote belang der te Christiania, .aangenomen resoluties zult erkennen en a! het mogelijke zu'lt wilden doen om do transportarbeiders in Uw land van haar gewicht zoodanig te doordringen, dat de verwezenlijking der resoluties mij mogelijk zal zijn. Ik zie Uwe berichten over deze aangele genheid gaarne tegemoet en verblijf, in aif- wachting, met kamoraadsckap.peljjho groe ten, in naam van don Generalen Raad der I. T. F. (w.g Edo Eimmen, secr. De in dat schrijven bedoelde resoluties lui den ails volgt „Het Congres der Internationale Trans port arbciderafedoratie, gehouden te Christi ania van 15-tot 19 Maart 1929; overwegende, dat de oorlog het teven heelt gekost aan diuizendo menschen. en do oorzaak is van ide ellende, waarin verschil lende vol ken zteh thans bevinden overwegende, dat de volkeren in dat bloed bad medegeateurd zijn zijn door het kapita listisch regime overwegendedat het dc eerste plicht is van ioderen georganiseerden arbeider, oim dón oorlóg ts verklaren aan den oorlog besluit het kapitalisme en het militairisrao als zijnde het voornaamste wapen van de bourgooise, daadwerkelijk en onophoudelijk te bestrijden „Het Congres der InternaLionalo Trans por tarbeideuafeideratie, gehouden te Ohrieti- ania van 15 tot 19 Maart 1920 zondt de betuiging zijner broederlijke sym- patihie aan allo volkeren, die zich verzetten tegen de wxeede uitdrukking hunner over- hoarechens, 'bij wolk ellendig werk de kapita listische klasse, do natuurlijke vijand onzer vakorganisatie, hand- en spandiensten ver leent Smartelijk getroffen door het martelaar schap van de milliocnen slachtoffers, geval len op de neg rockende slagvelden, verkla ren de afgevaardigden aQle middelen te zul len aanwenden, om een herhaling esner dergelijke verschrikkelijke ramp te voorko men''. SCHEEPSTIJDINGEN. MIJ. NEDERLAND. RONDO, 21 Juni van Padang .VONDEL, uitr., pass. 23 Juni Kaap Bon. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. 'ARIADNE, 22 Juni v. Lissabon n. A'dam. HELENA, 22 Juni t. Santander n. A'dam. PLUTO, 23 Juni v, Valencia te Cartagena. THESEUS, "23 Juni van Malaga. KON. H0LL. LL0YD. MAASLAND, ui Lr., 22 Juni to Pernarubueo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BES0EKI, uitr., pass. 22 Juni Gibraltar. H0LL. AMERIKA LIJN. BUITENZORG, pass. 23 Juni Pantellaria. GOENTOER, uitr., 23 Juni v. Southampton. KON. WEST IND. MAILD. GRYNSEN, pass. 22 Juni Lizard. MAASDIJK, pass. 23 Juni Dover. SCHIEDAM, paee. 22 Juni Porim. 1 UIT ONZE STAATSMACHINE. "Wijziging der Gemeentewet, enz Als alles gaat, zooals het plan is, dan komt binnenkort een wetsontwerp in be handeling dat bijna zijn koperen bruiloft met do Kamer zou kunnen vieren. Er is een lieele geschiedenis verbonden aan dat ontwerp, dio wij maar niet in bij zonderheden zullen meedeelen. De eerste aankleeding van het ontwerp werd ver toond in de zitting van 190S1909. Toen was men er al van overtuigd, dat do Ge meentewet wijziging behoefde, o. a. ook en vooral wat de financieele verhouding betreft tusschen Rijk en Gemeente. In do zittingen van 1909—1910, 1912--1913, 1915— 1916. 1916—1917, 1917—1918, 1918—1919, cn 19191920 is er telkens een oordeel ge veld over het wetsvoorstel, of is er wat aan veranderd, deels doordat een ander Minis terie optrad, deels doordat het overleg tus- Bchen Regeering en Volksvertegenwoordi ging dc aandacht op gebreken vestigde. Bovendien, wij leven snel; in 12 jaar ver anderen de toestanden; wat in 1908 vol doende werd geacht, kan dat vaak niet meer hceten in 1920. En daar komt bij, dat do oorlogsjaren hun verderflijken invloed hebben doen gevoelen op de financiën van het Rijk, zoowel als op die van do gemeen ten, zoodat de ameekeling om hulp en de veronderstelde redder in den nood oven berooid zijn. Want in hoofdzaak gaat het toch om het lieve ge-ld. Telkens weer leg gen nieuwe Rijkswetten verplichtingen op aan de gemeente, die direete of indirecte uitgaven noodzakelijk maken. Het is hier niet do plaats, om uiteen te zetten, hoe de financieele. verhouding van Rijk en Gemeente geregeld is, voor zoover van regeling sprake is, noch wat de oor zaken zijn van verstoring van een juiste verhouding. De wanverhouding bestaat al jaren en lang is er door bevoegden gestu deerd over de beste wijze om verbetering aan te brengen. Men wilde het belasting gebied der gemeente uitbreiden, maar on- dertusschen graasde het Riik zelf het heele terrein af en do nood der gemeenten steeg van jaar tot jaar. De crisisjaren hebben hier en daar den toestand hopeloos ge maakt, en de fooi, dio het Rijk toekent uit do opbrengst der Oorlogswinstbelasting is wel zoo iets als een speldeduitje, maar niet voldoende om het verstoorde evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten in de nood lijdende gemeenten te herstellen. Maar wij dreigen af te dwalen. Het wetsontwerp had dan in dc zitting 19181919 een zekeren vorm. Maar dio nieuwe vorm was ontstaan door iugrij pen- do wijzigingen van de Regeering, zóó in grijpend, dat de Tweede Kamer op 18 Maart 1919 besloot het ontwerp opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken. Op 16 Mei 1919 werd het resultaat van dat on derzoek aan de Regeering medegedeeld en dceo reageerde daarop op 14 November 1919' met een memorie van antwoord en een nota van wijziging. Op 23 Januari 1920 had vervolgens een nader mondeling over leg plaats tusschen deii Minister van Fi nanciën, bijgestaan door een drietal de- partements-ambtenaren ter eene, en de Oommissie van Voorboreiding uit de Twee de Kamer met een drietal leedn als bijzit ters. Het gevolg was, dat op 24 Maavt 1920 een nieuwe nota van wijziging werd inge zonden. Zóó luidt dus op dit oogenblik het wetsontwerp. Wij zeggen „op" dit oogen blik", want aan de wijzigingen is nog geen einde. Immers, naar aanleiding van den vroegeren en den tegénwoordigen vorm van liet wetsontwerp hebben het bestuur van dc Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en do besturen van enkele groo te gemeenten opmerkingen gemaakt,' die de Regeering aanleiding hebben gegeven om de zaak nog eens ernstig te overwe gen, en wij kunnen op grond, van een en ander binnenkort een zooveelste nota van wijziging verwachten. Eerst na indiening daarvan bestaat er kans, 'dat het wets voorstel in openbare behandeling komt. Natuurlijk zal in dit gunstigste geval de Kamer nog gebruik kunnen maken van haar recht van amendement. Als wij dus hieronder in het kort den hoofdinhoud van het wetsontwerp in zijn tegenwoordigen vorm laten volgen, dan moeten wij daarbij terstond de opmerking maken, dat het in dezen vorm zeker wel niet in behandeling komt. Wij doen dus enkel een poging om den toestand van het oogenblik in herinnering te brengen; mo gelijke wijzigingen vólgen later. Behalve de belastingen, waarvan dc hef fing krachtens bijzondere wetten geschiedt kunnen de gemeentebesturen heffen a. opcenten op de hoofdsom der grond belasting. Voor gebouwde eigendommen kuunen deze gaan tot 80 nu. 40 en on gebouwde tot 20 nu 10; b. bijzondere belastingen wegens ge bouwde en ongebouwde eigendommen en van bouwterreinen.Dit betreft lo. gron den, gelegen aan straten, grachten, plei nen en andere, dio volgens het uitbrek dingsplan voor bouwterrein -bestemd zijn; de belasting mag ten hoogste zijn een half procent van de verkoopwaarde; 2o. ge bouwde eigendommen en erven, die aan openbare land- en waterwegen belenden, of bijna belenden, en ongebouwdo eigen dommen, welke aan die wegen belenden of er uitgang op hebben; do belasting is een bijdrage voor onderhoud, verlichting of afvoer van water en vuil van dio land en waterwegen; 3o. gebouwde of onge bouwde eigendommen, die door medewer king van de gemeente in waarde stijgen. c. een zakelijke belasting op het bedrijf. Deze belasting mag geheven worden van inrichtingen, geen winkels, kantoren of stations, die binnen de gemeente lig gen en waar ten minste 10 arbeiders, die minder dan f 2500 per jaar verdienen, werk zaam zijn. De belasting mag niet booger zijn dan f 12 per arbeider d. opcenten op de hoofdsom der inkom- stenbelasting en der vermogensbelastir Dezo heffing komt in do plaats van den vanouds bekenden hoofdelijken omslag, dig dus vervalt. Do gemeente, die opoentcn beft op de inkomstenbelasting, moet dio ook tot een gelijk aantal heffen op de ver mogensbelasting. Het aantal opcenten j3 overigens voor allen gelijk in dezelfde gö. meente. (Zooals belteud mag heeten, lub. beu sommige gemeenten bezwaren tegoQ dezo bepaling ingebracht, omdat dc log opeonteu niet in staat zouden zijn de te- genwoordigo gemeentel ij ko directe belas ting te dekkenhet is daarom bijna zeker dat hieromtrent een gewijzigd voorstel zal worden ingediend). Dezo belasting wordt geheven van de in- gozetenon, die al of niet in een andere gemeente belastingplichtig zijn. Daaron der belmoren ook de forensenzij, die ia een gemeente gedurende 90 dagen een kan toor, winkel, werkplaats hebben, of er een beroep, bedrijf of betrekking hebben of er nachtverblijf of een gemeubileerde woning beschikbaar houden. Dezulken zijn ook be lastingplichtig, al wonen zij buiten het Rijk, en ook lichamen, die in dat geval ver keeren, vallen onder de heffing van de op centen op de Inkomstenbelasting. Voor de gewone forensen is de belasting op 2/3 van het aantal opcenten voor hen, dio wegens nachtverblijf of gemeubileerde woning on der de heffing vallen, is zij 1/3 van het percentage. c. opcenten op do hoofdsom der perso- neele belasting. Deze opcenten mogen 80 niet te boven gaaD, zoolang het maximum aantal opcenten op de grondbelasting niet geheven wordt. Voor bepaalde categorieën is echter 50 het maximum (art. 247); f. opcenten op do hoofdsom van andero rijksbelastingen volgens de wet (denk bijv. aan dividend- en tantièraebelasting) g. belasting op de honden; h. belasting op tooneelvoorstellingen en andere vermakelijkheden; i. rechten, loonen en andere gelden. Hieronder behooren bijv. straat-, brug-, kaai-, haven-, veergelden en andere, die men gewoonlijk samenvat onder den naam van retributiers j. de belasting bedoeld in liet bestaande art. 239; k. debietrechten op wijn, bier, gevogelte, wild en andero genotmiddelen, waarvan geen Rijksaccijns of Rijksdebietrecht ge heven wordt; 1. een belasting op dc verzekering tegen brandschade van on roeiende en roerondo goederen in de gemeente, of een overeen komstige belasting voor zooveel die goe deren niet verzekerd zijn; m. een belasting van logeergasten die ten minste een weëk in een hotel of pension vertoeven n. een belasting op openbare aankondi gingen anders dan door tijdschriften of dagbladen. Nog enkele opmerkingen. Wanneer arbeiders, die minder dan 2500 gulden per jaar verdienen, in een andero gemeente werkzaam zijn, dan kan da ge meente, waar zij wonen, onder zekere voor waarden een tegemoetkoming vorderen van do gemeente, waar zij werken, als be wezen is, dat zij in woongemeente kosten veroorzaken. Rechten, loonen, enz., wegens genot van werken en inrichtingen mogen geheven worden tot zoodanig bedrag, dat een ma tige winst verzekerd is. De bepaling, dat belastingbetaling door inlegering van een „krijgsman" kan'afge dwongen worden, vervalt. Accijnzen mogen dooi' de gemeente niet geheven worden. Do overige bepalingen zijn meest van administratieven aard. NASCHRIFT: Nadat het bovenstaando geschreven was, verscheen de nieuwste nota van wijziging na het overleg met de Commissie van Voorbereiding. Do hoofdzaak hierin is, dat de Minister erkent, dat een uniforme toepassing van het tarief der Rijksinkomstenbelasting een groot aantal gemeenten in. financieele moeilijkheden zou" kunnen brengen. Daarom wordt nu voorgesteld, dat naast de opcenten op~de Rijksinkomstshbelasting en Vermogensbelasting tot een maximum van 100, do gemeenten do bevoegdheid kunnen ontvangen, om een eigen inkom stenbelasting te heffen. De grens voor progressie is daarbij rui mer gesteld, dan thans volgens de nu gel dende Gemeentewet het geval is. Wat betreft het bedrag, dat niet aan dc heffing zal onderworpen worden, kun nen de gemeenten afwijken van het stel sel der Rijksinkomstenbelasting, maar zij mogen niet verder gaan dan deze 'loet. Wij hopen te zijner tijd uitvoerig hierop icing te komenwellicht zal liet bij de telkens wissc!en«le voorstellen goed zijn daarmede to wachten tot do wetsvoorstel len in dc Tweede Kamer behandeld zijn. tfRASENRUBRSEK. Mej. A. te L. Dc kiezer of kiceerS heeft) bij de stemming voor den Gemeente raad slechts één hokje zwart te maken; want uit. het groot aantal candidaten meg hij of zij maar één candidaat kiezen, Marie D., te L. Indien Uw mevrouw met U overeengekomen is, dat Gij tot 15 Juli blijven zult, is zij geLouden U tot dien tijd loon, alsook kostgeld, uit te betalen. ONZE TELEFOONNUMMERS Voor de Redactie, voor het Nieuws, is het Nr. LEIDSOn DKIlil) 150' .Voor Directie en Administratie-aaiw gelegenheden, dus voor Advertentie orders, voor Abonnementen, Adres- Veranderingen, enz. LEirSCII DAGBLAD 17

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6