Mo. 18500 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Juni. Tweede Biad. Anno moeten stellen, want het is een Christelijk Kabinet. De heer YAK RAVESTEYN (Comm. P.) betreurt het, dat niet de geheele Regee- ring aanwezig ia. Hij acht deze regeling onvoldoende, omdat d© prijsstijgingen nog steeds grooter zijn dan de toeneming der salarissen. Hij acht het georganiseerd overleg van weinig beteekenis; het doel daarvan is om de menschen zoet te hou den. Reactionair is het gcheole voorstel. Mevrouw GROENÉWEG (S. D. A. P.) betoogt, dat de kindertoeslag als nood maatregel aannemelijk is, maar deze moet spoedig in een definitief salaris worden omgezet. Zij verdedigt nog eens de motie- Ter Laan. D heer HAAZEVOET (R.-K.) meent, dat het onbillijk is de 7 pGt. to beperken tot 210 gld. Hij vraagt den Minister den aftrek voor weduwen- en weezenpensioen op to heffen. Spr. betoogt dat de Minister t e veel is afgeweken van de voorstellen van do SalariB-commissie. De heer DEKKERS (R.-K.) is'van oor dcel, dat het onjuist is, dat het salaris met hetzelfde percentage moet stijgen als de levensomstandigheden in duurte toene men. Over het algemeen is spr. tevreden over de salarisregeling, waarvoor -hij hul de brengt aan de Regeoring. Hij betreurt het, dat de hoogero salarissen niet vol doende zijn verhoogd. Het gevolg daar van zal zijn, dat er gebrek aan goede krachten zal ontstaan. Do lieer KUIPER (R.-K.) acht het ook gowonscht, dat de hoogere ambtenaren be hoorlijke salarissen krijgen. Zij hebben klaarblijkelijk niet genoeg invloed in de salariscommissie. Vervolgens verdedigt hij den kindertoeslag. Wat in de motie-Ter Laan wordt ge vraagd acht hij ten ernstige overweging waard. Spr. wacht af wat de Minister daar over zal zeegen. De MINISTER VAN FINANCIEN, de heer DE VRIES, beantwoordt de sprekers. Hij ontkent, dat alle Ministers hierbij te genwoordig moeten zijn. De Regeering stelt zich op het standpunt, dat deze aan gelegenheid alleen van financieelen aard is. ITet is onmogelijk alle onderdeden van de salarisregeling afzonderlijk te behandelen. Hij meent daarom ook allo speciale pun ten te moeten laten rusten. Aan de op merkingen zal hij alle aandacht wijden De vergelijkingen, die gemaakt zijn, gin gen niet alle op. Men moet deze anders opzetten, wil men een goed overzicht krij gen. Er zouden te veel ambtenaren aan d© Departementen zijn, is gezegd De Regee- ring zal daaraan aandacht schenken; dt. vergelijking van den heer Van Beresteijn \va8 niet juist. Uit do cijfers, die hij gaf, blijkt, dat hij onder hooge catsgoriën reeds de adjunct-commiezen vat. Dat is niet juist. Spr. erkent, dat men hier en daar te veel hoogere ambtenaren heeft. Het aantal schalen is te groot, dat er kent spr., maar hij betwijfelt net of het niet mogelijk zal zijn tot aller tevreden heid een oplossing te vinden. De commissie van overleg zal dit punt na der bekijken. De Regeering moet zich het recht voorbehouden, om van de adviezen af te wijken. Spr. betoogt nader, dat de vrachtprijzen zullen dalen en dan zullen do levensbehoeften in prijs dalen; daar om mag de stiiging der salarissen met ge lijk zijn aan die der levensbehoeften. Noch de salariscommissie, noch de Regeering was van oordeel, dat dit wel het geval moest zijn. Het leven kan niet op denzelfden vr.et- worden voortgezet als vóór 1914. Wij zijn armer geworden en zullen ons moeten be perken. Waar het salaris beperking toe laat, moet deze plaats hebbenvandaar dat niet alle salarissen gelijkelijk verhoogd zij, maar de hoogere minder. Overleg be- teekent niet, dat do Regeering afstand doet van het laatste woord. De Regeering hoopt do verantwoordelijkheid te dragen, maar mag dan ook geen afstand van haar macht doen. Kindértoeslag is alleen gevraagd v<.or de groote gezinnen. Moet het salaris be rekend zijn op groote gezinnen Pan baadt de ongehuwde in weeld. Ten aanzien van do pensioenstortiag voor eigen pensioen was men 't eens. Deze mag niet meer gevergd worden. Ten aan zien van het weduwen- en wec;cnpeusiocn bestaat geen communis opinie. De Regee ring moet dus niet verder projndeeren cp een geheele herziening dan met een voor stel om voor eigen pensioen geen storting meer to vragen, doch ook iiict verder te gaan. Spr. zegt-, dat de Rege-wing de nu.tie Ter Laan niet kan opvolg-m vóór de be slissing over de pensioenwet is geva'ien. Hij wijst er bovendien Op,.dat de toCtand van 's Rijks financiën niet van dien aard is, dat er meer geld gegevan kan worden. Bij de replieken wijst de beer BEUMEll (A.-R.) er op, dat volgens de wet van 1252 gewijzigd in 1918, aan een algomeenen maat regel ~van bestuur geen terugv/r-rkendo kracht gegeven kan worde-i. Het Bezi ldi- gingsbesluit is van 28 Januari <-n werkt terug van 1 Januari. Dat acht hij onwet tig. De MINISTER zegt, dat h.j dit punt nader zal onderzoeken. H j is up deze staatsrechterlijke kwestie niet voorbereid. De motie komt morgen in ^temming. De wetsontwerpen worden alle zonder stemming goedgekeurd. Wetsontwerpen wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbcgrooting voor l'.lltf (Brand stoffensubsidies tramwegondenicmmgen) en verhooging van de begroeiing van het Staatsvisschershavcnbedrijf te IJmuiden voor 1919. (Diverse onderwerpen». Wetsontwerpen wijziging van de begroo- t.nc van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie en wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voov j019. .'Verschil lende onderwerpen). Beide worden goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag één uur. SPORT LAWN-TENNIS- In de 2de ronde dor wedstrijden tei Wimbledon lieoft Scheurleer den Roemeen Misher geklopt met 75, 64, 4—6, 6—3. ZWEMMEN. De L. Z. C. speelt morgen te Gouda tegen de G. Z. 0 IL ZEILEN. De Leiösche Studentenzeilverecnising Notoa zal in de eerste helft van September op de Ivagerplasscn zeïlwoc&trijden houden. KUNST EN LETTEREN. Subsidie Nationale Opera. Blijkens de memorie van antwoord aan -e Tweede Kamer nopens de suppletoire begrooting van Onderwijs heeft Minister do Visesi- verklaard, dat hij niet kan toe zeggen als voorwaarde aan het subsidie voor de Nationale Opera te zullen ver binden, dat op Zondag geen uitvoerin gen mogen woroen gegeven. De regeling dezer materie valt onder de bepalingen van het ingediende ont- werp-Zondagswet. Het komt hem niet wenschelijk voor in deze op do princi- pïeele beslissing vooruit te loopen door voor de Nationale Opera een bepaling als de bedoelde vast te leggen. Ook aan de subsidies voor de orkesten is een derge lijke voorwaarde tot nog toe niet ver bonden. Aan het verlangen van sommig© leden om den post uit financïeele overwegingen terug te nemen kan niet worden voldaan. NIEUWE UITGAVEN. NEDERLANDSCHE SAGEN EN LEGENDEN. door Joseph Cohen met illustraties in kleur en zwart door Pol Dom. Thiemo - Zutfen. Joseph Cohen heeft ons een goeden dienst bewezen deze sagen en legenden, door hem van het volk zelf vernomen, op deze wijze onder het groote publiek te brengen. Reeds zijn twee deelen versehe- BINNENLAND, Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid zal in zijn op 12 Juli le 's-Gravenlrage te houden ver gadering zijn adviezen vaststellen betref fende bet ontwerpAVerklijden-li-. f uit yoor fabrieken en werkplaatsen en om trent het wetsontwerp, houdende een ci- yielreehtelijko regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst. Bij den Raad zijn thans ingokomen alle ontwerpen van algemeene maatregelen van bestuur, waaromtrent de ltaad advies heeft uit te brengen, vóór dat de Arbeids wet 1919, voor wat betreft fabrieken of werkplaatsen, in werking zal kunnen treden. De nog niet behandelde ontwer pen zullen omstreeks half Juli in de daarbij betrokken commission uit den Raad worden besproken. Eind Juli zal de voorzitter den Raad bijeenroepen, om zijn adviezen betreffende deze ontwerpen vast te stellen. Maandag 28 Juni zal de Minister van 'Arbeid de commissie uit den Raad voor de arbeidsverzekering installeeren. Aan stonds daarna zal deze commissie haar werkzaamheden aanvangen met de be handeling van een wetsontwerp tot wij ziging van de Ziektewet en een algemee- nen maatregel van bestuur tot invoering van dngzcgels Loonsverhooging on belasting. Mr. S. van Houten vergelijkt iu nummer 2 van zijn Staatkundige Brieven de loons verhooging in particuliere bedrijven met die van het personeel in dienst van open bare besturen en wijst op de geheel ver schillende gevolgen De laatste toch gaat gepaard met een evenredige verhooging van belasting, waarom de overheid zich ter dege rekenschap moet geven van de vraag of in billijkheid het publiek hoogere tarie ven moet betalen om het loon der arbei ders te kunnen verhooge-n. Mr van Hou ten is over de wijze, waarop dit gewoonlijk geschiedt slecht te spreken en haalt ter staving van zijn opvatting de Haagsche tramkwestio aan: „Typisch voorbeeld van de partijdigheid der tegenwoordige regenten is de gedrags lijn van den Gemeenteraad van 's-Graven- hage. Hij maakte eerst zoo goed als allen, die in dienst zijn van de gemeente, bevoorrecht boven hun standsgenooten, daar er over vloed is van personen hier en elders, die bereid zouden zijn him aibeid voor heel wat minder loon te doen. De belasting schuldigen moeten er maar voor opdokken. Bij do tram verhoogde hij in het vorig jaar de tarieven tegenover een nieuw vast gesteld loontarief voor drie jaar. Het toen vastgestelde verhoogde tarief kostte fck- ken gewonen tramgebruiker voor 1 rit per dag heen en weer naar werk of uit spanningsplaats een kleine twintig gulden per jaar: aan menig gezin dus twee- en driemaal zooveel Maar al etende komt de eetlust en zoo is reeds nu gelijke eisch tot verhooging aanhangig. Bij nieuwe loons bepalingen staat een tarief van 10 cent per rit te wachten in één ondersteld geval zelfs van 12V& c®nt per rit. Nu is nog, voor zoover mij bekend, bij het gemeentebestuur bij al deze directe en indirecte bemoeiingen met loonsbepa- lingon nooit ornstig overwogen of do ver hoogde loonen noodig zijn om geschikt personeel bij do gemeente of de tram te verkrijgen en te behouden. Een vertegenwoordiging van bet belas tingschuldig en betalend publiek zou juist die vraag in de eertse plaats behooren te stellen en bij bevestigende beantwoor ding dier vraag geen aanspraak op booger loon erkennen en zich dit ook niet door staking laifcen afdwingen. Om zulk een te verkrijgen moeten de eerstvolgende ver kiezingen gebruikt worden. '"Bepaaldelijk ook door de nieuwe vrouwen kiozers". De suikerregeling. Gisteren heeft op liet Departement van Landbouw een onderhoud plaats gehad tusschen de besturen van den Ned. Krui- FEUILLETON FABEIEESSOOI. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 18) T. „Dat bchoelt ook met!" nep Jim opge togen, en stralend uit. „Dab behoeft ook niet! Bij George! Ik weet-, dat gij oprecht zijtdat is mij voldoende. U wacht, en be looft mij te zullen waarschuwen, als u er aan toe is „Vergeet niet wat ik gevraagd heb," smeekte zij hem. „Om over heb weer te praten? Dat wil ik wel! God zegeno het lieve weer!" riep de gelukkige Jim. HOOFDSTUK IX. Bibbs werd vliegensvlug buiten do stad gevoerd, om tusschen bruino velden en groepen grijze boomen. waarop de zon vlekken van licht wierp, de snel bewogen, zuivere lucht onder een praehtigen hemel in te ademen die hemel, zoo geminacht in de stad en zoo mishandeld daar, dat de menschen van begin October tob midd'en Mei niet in staat zijn zioh te herinneren dat blauw de ware kleur boven ons hoofd is. Op elk van Bibbs' wangen was een tintje dab bijna o>p een blosje geleek, niet be paald een Idour, maar onloochonbaar een zweem er van. In hoeverre dit verschijnsel het werk van don wind op zijn gezicht moge geweest zijn ,ia moeilijk na to gaan, want bet wiw ongetwijfeld ook gedeeltelijk het Resultaat van het knikje van een jongc- daine, .wier ^kennismaking mot hem enkel deniersbond, de „Hanze" en „Neerlandia" eenerzijds, en den chef van de afdceling volksvoeding, den heer Biickmann, ander zijds. De besprekingen liepen in hoofdzaak over de nieuwo suikerregeling. Beide par tijen konden zich vereenigen met een in dertijd ingediend voorstel van den Ned. Jiruideniersbond. Naar aanleiding van deze conferentie kunnen wij meedeelen, dat de winst marge verhoogd zal worden en (lat van de nieuwe campagne af, d.i. ongeveer Oc tober, inclusief baal geleverd zal worden. Deze conferentie werd van de zijde der suikerproducenton bijgewoond door den .eer Van Loon. Internationale Juristen-C onf eren tie De advïseercnde Juristencommissie heeft haar voorloopige gedachtenwi3seling over vraagstukken betreffende de rechters van het door den Volkenbond te stichten Permanent Internationaal Gerechtshof be ëindigd. D verschillende heeren bespraken giste ren achtereenvolgens de vragen van de vastheid van woonplaats, den duur van heb mandaat, de onvereenigbaarheid van functiën en de bezoldiging. Inmiddels zal de Commis3ie op dezelfde wijze een voor loopige bespreking houden over de compe tentie van bet Hof. Ofschoon nog geen bepaalde besluiten werden genomen schijnt men het eens te zijn geworden over twee algemeene be ginselen; lo. dat het Hof inderdaad per manent moet zijn, zooals in het Verdrag is bepaald en ten allen tijde geopend moet zijn voor de behandeling van zaken; 2o. dat een of andere methode dient te wor den aangegeven, volgens welke de rech ters gelegenheid kregen geregeld naar hun land terug te keeren. Het eerste wordt als een essentieel bestanddeel in de inricbtÏDg I van het Hof beschouwd, terwijl het twee- i de noodzakelijk wordt geacht, om zich van de besto krachten als rechters te kunnen verzekeren. Het denkbeeld werd geopperd, dat dit tweeledig doel ware te verwezenlijken door den president den vioe-presidenb en de griffier van het Hof te verplichten hun vast domicilie to houden ter plaatse waar het. Hof zal zetelen, met bepaling van ze kere perioden, waarin het geheele Hof zou moeten zitting houden en andere, geduren de welke slechts Kamers van het Hof zou den behoeven bijeen te zijn. Op deze wijze zoo betoogde men zou het Hof per manent zijn in den volsten zin des woords, terwijl tevens de leden niet genoodzaakt zouden worden zich geheel en al los te maken van de zaken in hun land. Ook liepen de meeningen uiteen omtrent den duur van heb mandaat. Benoeming voor het leven werd aanbevolen als het boste middel ter verzekering van de vol komen onafhankelijkheid der rechters en de continuïteit in de rechtspraak van het Hof, terwijl benoeming voor den duur van 6 of 10 jaren verdedigd werd, omdat daar door gelegenheid werd gegeven, om de rechters te vervangen, die ongeschikt ble ken, of die dit werden. In elk geval scheen men het er over eens, dat de bezoldiging zoodanig moest zijn, dat zij de eerste ju risten der wereld nou aantrekken, zich voor het ambt beschikbaar te stollen. Voorts is een beraadslaging aangevan gen over de vraag of personen, die zekere officieelo functiën uitoefenen, als dio van lid van den Raad, of van do Vergadering van den Volkenbond, of van een Minister of van de Regeering van ons land, zouden zijn uitgesloten van het ambt van rechter in het Hof. Over het algemeen was men van oordeel, dat, hoezeer bet ook moei lijk zou zijn een dergelijke scheidingslijn te trekken zonder zeer gewenschte perso nen uit te sluiten, het Hof tegen eiken po litieleen invloed zooveel mogelijk zou moe ten worden beveiligd. H. M. de Koningin ontving ten païeize Het Loo eenigen der sedert kort uit Rus land teruggekeerde Nederlanders, nl. cis. on mevrouw Schim van der Loeff en den daarin bestond, dat hij er haar een maand geleden op betrapt had, dat zij in zijn raam keek. Zij had bepaald gebogen, aller liefst gebogen. En het kwam Bibbs voor, dat zij hem daarmee haar vergiffenis had willen verzekeren. Er was iets in haar herkennen van hem, clat geheel nieuw voor hem was en hem ond'er heb rijden warm maakte. En ook ge- voolde hij, dat hij zich haar lang zou her inneren, zooals hij haar daar juist had ge zien: haar voile onstuimig naar achteren waaiend, haar gezichtje gloeiende in den wind en dien blik van vroolïjko vriende lijkheid, hem toegeworpen als een frisscho toos in carnavalstijd. Af en toe liet de chauffeur op een glooiend terrein de auto stilstaan, ging er mee achteruit, laveerde er mee heen en weer en liet haar weer vooruit schieten, mett haar neus naar liet zuiden en den rook. Ver voor hem uit zag Bibbs een groote, smerige vlek tegen den horizon, een nest van wolken, waarin de stad zich weerde en hijgde als een machine, gehuld in haar eigen stoom. Maar voor Bibbs, die nu het eigenlijke hart daarvan moest gaan, om een hem bevolen onderhoud met zijn vader te hebben, had die verwijderde wolk veel van een jonverbiddolijkon geest, die met donderend geraas zich in rook uitstortte uit zijn betooverde flesch en Bibbs onweer staanbaar nader on nader tot zich trok. Zij lieten de boerenerven achter zich en kwamen in het omberkleurig licht van een laten Novembernamiddag bij de meest af gelegen buitenwijken der stad, en hier gloorde de hemel on was heb blauw op het punt in grijs over te gaan; de rook drong niet! zichtbaar door de lucht, maar hij was er toch, ontastbaar, dun, niet meer dan oen waas van rook En vervolgens, terwijl heer en mevr. Mohr. Ds. Schim van der Loefi was predikant bij de Ned. Hcrv. Ge meente te St.-Pctersburg, terwijl de heer Mohr laatstelijk voorzitter was van het Pe- tcrsburgsche comité te behartiging van cis belangen der Nederlanders in Rusland. Het Delftseh Studentencorps hoeft gedu- rendo een week don rouw aangenomen, wegens hol overlijden van hot oorpslïd, eerc-lid van den Senaat, den heer W. H. Munninch. Do coniferen tio voor Inwendige Zen ding wordt ook dit jaar weder te Doetin- chc-m gehouden en wol van 19 tot 22 Juli. De heeren J. A. J. Pornot en J. A. F. Klok, wethouders, hebben ontslag ge nomen als lid van den Raad van Rijswijk. Het Kerkbestuur der Geref. Gemeen- te te Delft heeft een drietal panden aan- gekocht, die zullen worden ingericht als i ambtswoningen voor de predikanten dier Gemeente. Door den woningnood waren reeds enkele predikanten, beroepen te Delft, genoodzaakt te bedanken. Op initiatief van den Boad vaa Neder- Jandsche eohïlderspalroons zal een nationale schildersschool worden opgericht. To Blocmcn- daal is er reeds grond voor aangekocht. In een dor zalen van de Industries le 1 Olub te Amsterdam had de ontvangst plaats l door het dep. Amsterdam van de afgevaar digd m der Departementen, leden en begun- stigers der Mij. van Nijverheid, die daar ter stodo haar 43ste jaarvergadering houdt. De voorzitter van het dep. Amsterdam, mr. R. E. Kielstra, sprak daarbij een kort© wel- lcomstred© uit, waarna het woord was aan den voorzitter der Mij. vcor Nijverheid, dir. F. E. Posthuma, oud-Min. van Landbouw. De heer J C W Iving, directeur der R. H. B. S te Hecrouveen, gaat om gezond heidsredenen binnenkort het onderwijs ver laten. Het hoofdbestuur van de Ned. Yer- eeniging tot afschaffing van alcoholische dranken heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, aan do Tweede Kamer verzocht, heb ont- werp-Zondagswet niet aan te nemen. Het verwacht van het ontwerp, mocht het tot web worden verheven, belemmering van de propaganda en do actie tegen het drank misbruik. Aan de Emmabloem-collecto hebben, naar Tuberculose bericht, 288 vereenigin- gen dit jaar deelgenomen. Bovendien werd i door bemiddeling van 10 provinciale comi tés in 130 plaatsen, waar een Vereeniging het niet deed, gecollecteerd. Geplaatst w°r den 847.500 bloempjes. De netto-opbrengst was f 92.227.27. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Salarisverhooging van Rijksambtenaren. Voortgegaan wordt met de wetsontwer pen tot wijziging cn aanvulling der be- grooting voor 1920 (salarisverhooging van Rijksambtenaren). De algemeene beschouwingen worden voortgezet. De heer SNOECK HENKEMANS (O.- H.) vraagt zich af of de indeeling in de schalen wel een goed stolsel i3. Niemand is nu tevreden. Spr. gelooft, dat de opzet niet goed is, dat het noodig is een kleiner aantal schalen te maken, waarbinnen de Regeering zekere vrijheid van handelen houdt. Voorts verdedigt spr. de toelage van f 500 aan de gepromoveerde leeraren. Z. i. is deze toelage zeer billijk en hij be grijpt de democratische bezwaren van den heer Oud niet. Hij hoopt, dat de Regee ring deze toelage zal handhaven. De heer VAN DE LAAR (Ohr.-Soc.) wijst ook op do wanverhouding in de sala- ricering van de directeuren H. B. S. en de leeraren. Vervolgens betoogt hij, dat verschillen de salarissen te laag zijn, vooral omdat de kindertoeslagen te gering zijn. Dit Kabi net had nu eens den eisch van gezinsloon de auto verder reed, kwamen fabrieks- schoorsteenen en fabriekspijpen, schijnbaar zwemmend, in het gezicht als een mijlen lange vloot van stoombooten naast elkan der naderende, ied'ere schoorsteen met zijn groote, woeste zwarte pluim, die hij uit joeg naar den horizon en waaruit rijkdom, vuil en verstikking neerdruppelden over mijl na mijl, reeds rijk aan cn zwaar van roet. De hemel was niet meer dan één vuile verdikking van de met vuil bezwangerde lucht geworden en een kletterend geraas van metalen drong oorverdoovend tot Bibbs door. En nu passeerde de auto twee groo te blokken lange steonmi. gebouwen, leelijk door al wat ze maar leelijk kon maken, ingangen, die hot eene oogenblik dónker leken en het volgende oogenblik schel ver licht werden door heb opflikkeren van een. venijnige vlam binnen de muren zwarte reuzen vertoonend, die half naakt waren, met hartstocht werkten en in de heet© illu minatie met vormlooze dingen streden. En al waren die fabrieken ook groot, zij wer den steeds grootei, breidden zich nog over een derde blok uit, waar twee nieuwe ge bouwen, in cement opgetrokken en niet overbetrouwbaar hecht, plotseling waren verrezen. Bibbs trok zijn reisdeken diebter over zich heen en zelfs geen zweem van kleur waB op zijn gezicht gebleven, toen hij langs deze plaats ging, die hij maar al te goed kende. Dwars boven het front van een der gebou wen bevond zich een enorm bord met het opschrift: Sheridan Automatic Pump Co. Inc. Vervolgens gingen zij door straten met houtc-n huizen, die er allo vuil uitzagen en die bij hun eigen vuil nog dat uit menigen iroetvollen schoorsteen aannamenj los in elkaar getimmerde huizen, volgens duizend „losse grillen" verschillend in trant op smalle stukjes grond, in alle richtingen dicht opeen gebouwd en elkaar steunend, het een door het ander van het karig zon licht beroofd-; slechte buren, die op een goeden nacht, als de rechte wind blies, i elkaar met wortel en tak zouden vernieti gen. Zij wachtten slechts op dien wind en een sigaret en dan zou het met hen allen gedaan zijn wat wierook gebrand op den drievoet van dan god. In die straten stonden schrale boomen voor de schaduw en hier en daar was een olm of noteboom gelaten, maar dio waren op het punt van dood te gaan. Sommigen beweerden, dat dat van het afschilferen kwamandoren zeiden van den rook en sommigen geloofden stellig, dat asphalt en het „verbeteren^ der straten er schuld aan hadden; maar grootheid was in een te groote haast om zich veel om hoornen te bekommeren- Zij had telegraaf- en tele foonpalen en palen voor electrisch licht bij duizenden om hun plaatsen in te nemen. Dus liet zij de boomen sterven cn zette haar palen op. Zij waren leelijk, maar niemand gaf daarom, en somtijds molen do draden naar beneden en doodden de menschen rnanr dat gebeurde niet zoo dikwijls, dat hot er iets toe deed. Daarop bracht de auto Bibbs door de oudste gedeelten der stad, waar de weinige solide huizen, die nog nieb waren afge broken, in overgang warenvan enkele, waarvan de voorgevels waren weggenomen, worden woningen met to verhuren appar tementen gemaakt; andere waren op op zienbarende wijze in den handel overge- ga.an en hadden brutale „uitstalramen" op hun eerste verdiepingen, alsof het voor een grap was bedoeldeen of twee niot- onver anderde facades keken humoristisch over» de nokken heen van tijdelijke kantoorge bouwen van één verdieping, in voormalige voortuinen opgericht. Alles te zamen geno men, had de stad hier veel van een schotel hachée in een kosthuis op don Zondag na don dankdag; do oude ingrediënten waren duidelijk te onderscheiden. Dit was de rand van grootheids heilig dom en nu bereikte Bibbs het rumoerige heilige der heiligen. De auto moest bij elk kruispunt stilstaan, wijl de donker gekleede menigte, in draaikolken van stof gehuld, er zich haastig voortbewoog. Prachtige nieuwe gebouwen, reeds ietwat zwart, doemden tot honderden voeten boven hem opnieuwe, nog prachtiger, verrezen daar naast on reikten nog hooger; oude gebou wen en gebouwen van middelbaren leeftijd werden omvergehaaldstraten lagen open gebroken, zoodat hun ingewanden" te zien kwamen, en mannen werkten onder den grond tusschen palissaden, en hoog boven den grond in metalen spinnewebben al3 spinnen in de lucht. Rolwagent j es en lange karren, gebouwd om den wind te breken evenals tórpedobooten, vlogen krassend en gierend d'e druk bevolkte hoeken om; auto's van allerlei soort en vorm sleten schrikaanjagende waarschuwingen en dol- woeste vragen uithospitaal-ambulances oisohton heftig doorgelaten te worden; stoomfluiten signaleerden het zwaaien van reusachtige tastorganen en klauwen klink hamers ratelden als machinegeweren; de grond schudde ond'er het geraas van reus achtige wagens en al die geluiden te zamen vormden het lawaai van een aardbeving als accompagnement bij gevecht en plotselin- gen dood.. r (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5