No. 18499 LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 24 Juni. Tweede Blad. Anno 1920. TWEEDE KAMER. [Vergadering van gisteren. Begeling van werkzaamheden. De heer DÜYS (S. D. A. P.) zegt, dat hij aijn interpellatie over de loongrenzen voor de Invaliditeitswet intrekt, omdat hem gebleken ia, dat het desbetreffende wets ontwerp spoedig versohijnt. De VOORZITTER stelt voor op de agenda te plaatsen de ontwerpen inzako ultkeerlng uit de Oorlogswinstbelasting a&n de gemeenten en de Beschikbaarstel ling van levensmiddelen. Conform besloten. Ontwerp-Lager-Onderwijs-Wet. Het amendement-K. ter Laan, (bijzon dere scholen aan de gemeenten) wordt ver worpen met 61 tegen 21 stemmen. Het amenuement-K. ter Laan (afschrij ving van 2 pCL op de stichting3kosten) wordt verworpen met 53 tegen 25 st. Het amendement-Otto (in 20 jaar aflos sen) wordt verworpen met 43 tegen 35 st. Het amendement-Teenstra (vergoeding yerminderen van 61 tot 5 pCt.) wordt ver worpen met 43 tegen 35 stemmen. Het amendement-Otto (geen verkoop van bijzondere scholen zonder goedkeuring van de gemeente) wordt verworpen met 43 tegen 35 stommen. Het amendement-K. ter Laan (om de vergoedingen ten laste van het Rijk te brengen) wordt verworpen met 52 tegen 26 stemmen Art 198 wordt goedgekeur,. met 43 te gen 35 stemmen, rechts tegen links. De heer ALBARDA (S. D .A. P.) ver dedigt thans een amendement, om een nieuw artikel 199bis in to voegen, waar van de strekking is, om, zoolang de wet betreffende de financieele verhouding van Rijk en gemeente niet is vervangen, de gelden, noodig voor de uitgaven krachtens d« L.-O.-wet voor te schieten. Spr. licht dit amendement nader toe. Hij herinner', aan de verklaring van mi nister Ruys de Beerenbrouck, dat men nog n|et weet hoe groot de lasten zullen ■rijn, die uit dit ontwerp voortvloeien. Met het oog daarop acht hij het gowenscht, dat de gemeenten een voorschot zullen krijgen. De heer VAN DER MOLEN (A.-R.) acht het onlogisch, dat deze wet wordt vastge haakt aan een wet, die nog niet bestaat. Er wordt vooruitgeloopen op een finan cieele regeling, waarvan niemand iets weet. Er zijn tal van vragen, die eerst nog onder het oog gezien moeten worden, alvorens een beslissing genomen kan wor den ten aanzien van de vergoeding van alle stichtings- en inrichtingskosten. De heer KOOLE (R.-K.) acht het oen zonderlinge regeling, dat de terugbetaling yoor nieuw-bouw in 50, voor de verbou wing in 30 annuïteiten ten hoogste zal ge schieden. Wie bepaalt dan het aantal an nuïteiten! En zal de regeling voor de eene gemeente anders zijn dan voor de andere Afgezien daarvan, aoht hij het onwen- achelijk, dat in dit ontwerp incidenteel iets wordt geregeld ten aanzien van de finan cieele verhouding van Rijk en gemeente. De MINISTER VAN ONDERWIJS, de heer DE VISSER, sluit zich bij de bestrij ders aan. Het beginsel van het amende ment acht spr. onjuist; het komt niet voor, dat het Rijk onderhoudskosten vergoedt. Dat toch is de bedoeling van het amende ment, want het sustenue voor de redenee ring was toch, dat Het Rijk zal bijspringen en dat er niet alleen sprake is van een voorschot, maar wel van een vaste bij drage. En daardoor anticipeert dit amen dement op de wijziging van de wet van 24 Mei 1897. Dat kan de Minister niet toe staan. Na repliek wordt het amendement ver worpen met 42 tegen 34 stemmen. Art. 206 wordt goedgekeurd. De MINISTER wenscht, nu de wet i3 afgehandeld, een enkel woord te spreken. Hij wenscht de namen van Kuyper en Schaepman, Bos en Corl van der Linden te noemer», als hij spreekt over het onder wijs. Den nestor van de Kamer wenscht hij oen woord van hulde te brengen den man, die het geheele proce3 van de pacifi catie heeft meegemaakt. Dit is de laatste gelegenheid, dat hij dit kan doen, omdat hij weet. dat de heer De Savornin Lohman het plan heeft spoedig af te treden. Spr. meent zeker te zijn van de instemming der geheele vergadering, wanneer hij hem hartelijk dank zegt. Spr. noemt hem den hooge-priester van het idealisme, terwijl hij zelf de eenvoudige Leviet is, die het werk tot stand bracht. Spr. wenscht den heer De Savornin Lohman nog veie ge lukkige jaren toe, tot heil van het vader land. (Applaus ter rechterzijde). De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.-H.) zegt den Minister dank voor deze woorden. De VOORZITTER stelt voor de eind stemming te doen plaats hebben Woens dag a.s. om drie uren. Bekrachtiging van overeenkomst. Wetsontwerp bekrachtiging van overeen komst met de Hollandsche IJzeren-Spoor- weg-Mij. betreffende aankoop van de spoorwegen der Kon. Ned. Locaal-Spoor- weg-Maatschappij, der Geldersch-Üver- ijselsohe Lokaal-Spoorweg Maatschappij en der Locaal-Spoorweg-Maatschappij En schedeOldenzaal. Z. h. st goedgekeurd. Aan de orde is Salarissen Rijksambtenaren. Wetsontwerpen wijziging, aanvulling en verhooging van Hoofdstukken II—V, VA. VI, VIIB, VIII-X, XA en XI der Staats- begrooting voor 1920, van de begrooting van het Staatsbedrijf der Algemeene Lands drukkerij voor 1920, enz. (Salarisverhoo ging van Rijksambtenaren). De VOORZITTER bepaalt den spreek tijd op een halfuur. De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer OUD (V.-D.) bestrijdt het stel sel, dat gepromoveerde leeraren bij het H. O. en M. O. f 500 toeslag krijgen. Hij acht dit een ondemocratisch stelsel, dat onbillijk is tegenover vele andere leeraren, die niet promoveeren kunnen. Oe heer J. TER LAAN (S. D. A. P.) steunt het betoog van den vorigen spre ker. Hij brengt daarna hulde aan de Staatscommissie-Stork, die zeer veel goed3 heeft gedaan. Vervolgens dringt hij aan op nog meer beperking van het aantal scholen. Den kindertoeslag acht hij, wil deze ef fect hebben, veel te gering. Daarom lijkt dezo toeslag iets anders dan hij is. Wil de Minister dit stelsel, dan moet hij het goed doorvoeren. De regeling van de pensioenbijdrage acht hij onjuist, ovenals do algemeene ver laging van het maximum, alle scholen met 100 gulden. Spr. klaagt over het verschil in salariee- ring tusschen de ambtenaren aan het de partement en hen, die in aotieven dienst zijn Ten slotte stelt hij een motie voor om de salarissen met 7 pCt. te verhoogen, ten einde den pensoenaftrek op te heffen. De heer SMEENK (A.-R.) acht verschil lende salarisen te laag en betreurt ook den aftrek van 7 pCt. De heer VA.i BERESTEIJN (V. D.) be toogt, dat er te veel hoogo ambtenaren op de departementen zijn. Spr. lioht dit met cijfers toe. Hij wijst er op, dat op de nieu were departementen de toestand beter ia. Hij wijst er voorts op, dat sommige lee raren aan H. B. S.en meer verdienen dan de directeuren. Dat acht hij onjuist en het gevolg is, dat er geen liefhebbers komen voor het directeursambt. Als men kinderaftrek wil, moet men de zen bij het eerste kind beginnen. De hoer VAN RAPPARD (V. L.) be toogt, dat verschillende hooge ambtenaren slecht worden bedeeld. Hij wijst voorts op de te lage salarissen van de landbouwcon- sulenten. De heer OtTTO (U. L.) wijst op dc ver keerde wijze van salarieering van de di recteuren der H. B. S.en, die daardoor minder verdienen dan de leeraren. De heer VAN STAPELE (S. D. A. P.) zet de voordeden van het georganiseerd overleg uiteen, mits de Regeering niet te diep ingrijpt in de voorstellen, die daar van het gevolg zijn, gelijk deze Regecring deed. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag te één uur. SPORT LAWN-TENNIS. De Des Tombe-beker, besohikbaar ge steld voor het Juniores-enkclspel als een herinnering aan den arbeid van den vroe- geren secretaris van den N. L. T. B., zal dit jaar te Noordwijk tijdens de interna tionale wedstrijden van 611 Juli ver speeld worden Het vorig jaar is de beker Hilversum gewonnen door H. Roland Holst. Scheurleer heeft in de le ronde tc Wim bledon gewonnen van Wallis Meyers met 79, 4—6, 6—2, 64, 4—3 (hier trok zijn tegenstander zich terug). VOETBAL. Nederland op de 0. S. De secretaris van de Nederl. Elftalcom missie bericht: De voorbereiding voor de deelnemers aan de Olympische spelen, welke in over leg met den voorzitter der Ned. Commis sie dr. R. J. Th. Meurer is vastgesteld, zal zich in hoofdzaak tot het volgende be palen: le. lichte Zweedsche oefeningen, dage lijks toe te passen 2o. athletisohe oefeningen a. sprintoefeningen voor het verkrijgen van snelheid b. stevige wandelingen voor het verkrij gen van uithoudingsvermogen 3e. bal-oefeningen en oefenwedstnjd(en). Ten aanzien van do Levenswijze der spe lers is het de bedoeling dat 2 of 3 weken besteed worden voor overgang, terwijl 5 weken vóór den wedstrijd de strenge trai ning ingaat. Dr. Meurer heeft zich welwillend be schikbaar gesteld om de deelnemers me disch te keuren. De vorige Olympische wedstrijden heb ben bewezen, dat van het uithoudingsver mogen der deelnemers zeer veel gevergd wordt; thans, waar het aantal deelnemen de landen grooter is en het spelpeil meer tot dezelfde hoogte genaderd is, waardoor de kans op extra-speeltijd en beslissings wedstrijden vergroot is, is de waarde van den factor van het uithoudingsvermogen dusdanig gestegen, dat zonder een ern stige voorbereiding kans op succes vrijwel uitgesloten is. De definitieve keuze van de 22 spelers «al eerst geschieden nadat alle districts commissies in de gelegenheid zijn gesteld hun candidaten mondeling met de com missie te bespreken. ROEIEN. De wedstrijd om den Telegraaf-beker is gewonnen door Laga met 3/4 lengte voor Dordt. Tijd 17 min. 30 sec. UIT DE OMSTREKEN, KOUDEKERK. Gemeenteraad. Voorzitter: de hee- J. C. Oeberius Kap- toyn, burgemeester. Tegenwoordig allo leden. Na opening der vergadering met gebed werden de no tulen goedgekeurd. Ingekomen stukken aangenomen voor kennisgeving. Het kohier schoolgeld 1ste kwartaal 1920 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 84.50. Eveneens wordt vastgesteld het ko hier hondenbelasting dienst 1920 tot een bedrag van f 301. Aangeboden wordt hefc Gemeenteverslag over 1919, dat bij de leden zal circuleeren. Inzako aanvraag subsidie Burgerwacht wordt na toelichting door den Voorzitter, waarvoor vroeger verleende, subsidie is aan gevoerd! besloten deze wederom tot oen bedrag van f 100 toe te kennen. Betreffende een adres van bet Hoofdbe stuur van den Nederl Bond van Gemeente ambtenaren, om verhooging van reeds ver leende pensioenen wordt besloten hierop Diet in te gaan. Met algemeene stemmen wordt voorts overeenkomstig ingediend verzoek met in gang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag ver leend aan mej. F. do Bruyn als onderwijze res aan de openbare lagere school. Vervolgens zijn aan de orde verschillende adhacsiebetuigingen. a. Adres Oud-Beierland inzake reorgani satie Politie Conform het advies van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. b. Adres Voorschoten inzake afschaffing tollen. Conform hetzelfde advies besloten hieraan adhaesie te betuigen. c. Adres plaatselijke keuze. Dienaangaande ontstond een levendige discussie en werd ten slotte bij stemming met 4 tegen 3 stemmen (tegen de heoren Do Jong, Van der. Berg en R. Dorrepaal) besloten adhaesie te betuigen aan het adres aan de Tweede Kamer gezonden door den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze. Inzake adres Smallingerland tot verhoo ging der Rijksuitkeering wordt algemeen besloten hiermede sympathie te betuigen. Betreffende het schrijven van Gedepu teerde Staten om toekenning van een sub sidie uit de gemeentekas ten behoeve der Commissie van vakonderwijs voor opleiding van politiemannen, wordt afwijzend be schikt. Enkelo af- on overschrijvingen, alsmede wijzigingen begrootingen diensten 1919 en 1920 worden vastgesteld. Na behandeling der reclames H. O. dienst 1919 in gesloten zitting, wordt bij herope ning der openbaro vergadering de winst en verliesrekening van het levensmiddelen- bedrijf vastgesteld. Naar aanleiding van dit laatste geefc de Voorzitter breedvoerige uieenzetting van het geheele verloop van het Distributie bedrijf over al de jaren der exploitatie, inzonderheid ovor ds uitkomsten van ver bouw van gemeentewege van aardappelen. Do uitkomst hiervan is teleurstellend ge weest, ten gevolge van matige kwaliteit, ziekte der aardappelen en inzonderheid ten gevolge der slechte marktprijzen. Ove rigens heeft het distributiebedrijf over al dc oorlogsjaren uiterst voordeelig gewerkt, zoodat bij beëindiging der distributie (broodvoorziening uitgesloten) van geen en kel artikel eenigo voorraad meer aanwe zig was. Verschillende door dc leden gedane vra gen worden door den Voorzitter beante- woord. Door de beide werthoudors wordt de burgemeester namens den Raad dank gezegd voor diens vele bemoeiingen inzake bijzonderlijk de exploitatie van bet aard appelland. Inzake een ingekomen schrijven van Ge deputeerde Staten betreffende do huur waarde van het postkantoor, wordt met al gemeene stemmen besloten genoemd Col logo mede te deelen dat er bij de bepaling dier huurwaarde rekening mede is gehou den, dat in genoemde ambtswoning tevens het postkantoor van dengemeente-ontvan ger wordt gehouden. Bij do gebruikelijke rondvraag wijst de heer R. Dorrepaal op het onbesuisd rijden van motorrijtuigen binnen de gemeente. Besloten wordt bij verordening een maxi mum snelheid van 16 K.M. voor te schrij ven. Da heer De Jong vraagt of thans het oogenblik niet daar is om een duurtccom- missie in het leven te roepen ten einde mid delen te beramen, die tot gevolg zouden hebben een verlaging in prijs van diverse artikelen. De Voorzitter is van oordeel dat een der gelijke commissie meer succes zal hebben in een groote gemeente en wijst dienaangaan de aan de oprichting van Coöperatieve winkels. Vooral wat den verkoop van groenten betreft, schijnt volgens den heer Do Jong de prijsbepaling veel te hoog te zijn. De Voorzitter zegt in dezen nauwlettend toezicht en onderzoek toe. .WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorziter de burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, doch het voorlezen der notulen wordt met goedvinden der leden tot een volgende vergadering aangehouden. Van don hoer Kameraad is ingekomen dankzegging voor vorhoogdo pensioenbij drage van 40 pCt., en van Ged. Staten een viertal ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen Voorts een verzoek van Gcbrs. Lek van Ter Aar, of de gemeente een subsidie zou willen bijdragen van f 3600, waarna door hen zou worden geopend een bootdiensfc van Ter-Aar, via Woubruggc, naar Leiden waarvan echter Hoogmade niet zou kun nen profiteeren, waarom afwijzend wordt beschikt. Do Voorzitter deelt mede, dat de belaus van het Levensmiddelenbedrijf sluit met een tekort van ruim f 6000, waarmede in verband wordt gesproken over de ophef fing der broodkaarten, wat de Voorzitter ontraadt, zoo Het niet overal in ons land geschiedt. Als gegadigde voor de betrekking van klokluider en doodgraver in do plaats van H Terhout, heeft zich aangeboden W. Hoogteyling, dio met ingang van 1 Juli als zoodanig wordt benoemd. Voorts zegt de Voorzitter, dat voor een nieuwen veldwachter moet worden ge zorgd en stelt namens B. en W. voor dit te doen op een salaris van f 1000, met na een jaar dienst te verhoogen met f 300. De meeste leden vinden dit aanvangssalaris te laag en nadat bijna allen een verschil lend voorstel hadden gedaan, wordt ein delijk met 5 tegen 2 stemmen vastgesteld op te roepen op een aanvangssalaris van f 1200 met 4 één-jaalijksche verhoogingen van f 50. Tegen stemden de heeren Wisman en Boot, die dat salaris te laag vonden. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat de begrooting van 1919 nog een ver hooging behoeft van f 5625 en op enkele posten met f 1430 kan worden verlaagd. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting tot vaststelling van het. Kohier van den Hoofd. Omslag 1920 FAILLISSEMENTEN. TJitgesproken L. C. Th. van Es, koopman, Den Haag. R.-c.mr. L. A. E. v. Rhede v. <L Kloot, cur.mr. M. Oppenheimer. P. J. Luwel, Den Haag, R.-c.mr. F. Beudekercurator: mr. H. Vconatra. W. T. Oudshoorn Locoduinen. R.-c.mr. J. v. Gelein Vitringa cur.mr. H. F. A, Völlman. L. Bogaarts, horbergier, Roosendaal. R.- c.mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk. Cur.mr. A. W. Rassere, Roo sendaal. P. de Hoog, schipper, 's-Hertogenbosch. R.-c.mr. de Mention BakeCur.mr. Van der Eerden, 's-Hortogenbosch. M. de Boer, Groningen. R.-c.mr. G. M. Doornbos; Cur.: mr. H. L. Wulkens( Groningen. R. Smallenbroek\ hulppostbode, Assen. R.-c. mr. J. O. H. Kaempff Prikken; cu rator mr. J. G. Westra van Holthe, Assen. C. G. de Groot, meesterknecht bij de schoenfabriek Maas en Waal, Druten. R.- c. mr. C. van Nievelt; curator mr. J. van Nes, Tiel. G e i n d i gd H. de Boer, Hoorn. E. Mesritz, kleermaker. Winterswijk. J. Schrader, tuinman, Delden. D. L. Oosterhof, handelaar, Winschoten. J. A. M. J. Bluyssen, te Noord-Scharwouda Vernietigd: H. O. Dezentje, te '6-Qravenhage. VRAGENRUBRIEK. Mevr. wei J. G. te L. Uw dagimeiaK heeft -dolgtrekt geen recht op den godspetr- ning. FEUILLETON, FABK,IBKSS,OOE. Roman naar het Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 17) ,,Ja, dat weet ik," zei Mary. „Ik heb hom ook toegeknikt, ofschoon ik hem nooit heb ontmoet. Eigenlijk heb ik hem maar eens neen, tweemaal gezien. Ik hoop, dat hij mij niet al te brutaal zal vinden, dat ik hem toeknik." „Ik betwijfel of hij het opgemorkt heeft", zei de oprechte Jim. „O, o", riep zij. „Wat is er?' „Ik weet zekor dat de menschen het op merken, als ik "trn toeknik". „O, ik begrijp het", zei Jim. „Natuurlijk doen zij da* gewoonlijk, maar Bibba is .wonderlijk." „Is hij dat,? Hoe dan?" vroeg zij. ,,'t Komt mij voor, dat hij allesbehalve Wonderlijk is." „Wel, ik ben zijn broor", zei Jim gering schattend, maar ik weet niet lioo het is, en, om do waarheid te zeggen, heb ik eigen lijk nooit het gevoe1 gehad, dat ik zijn broer was, zooals ik dat tegenover Roscoe heb. Bibbs leek mij nooit meer dan half levend toe. Natuurlijk, Roscoe en ik zijn ouder, en teen wij jongens waren, waren wij te groot om met hem te spelen, maar hij speelde ook nooit met jongens van zijn leeftijd. Hij bleef liever thuis zitten suffen. Niemand kon hem er ooit toe krijgen iets uit te voeren en men kan hem nu ook nog niet tot iets krijgen Er zat nooit eenige fut in hem en ronduit gesproken, moet ik zeg gen, dat, al is hij ook mijn broer, ik Bibbs Sheridan voor den luisten man houdt, dien. God heeft geschapen! Vader plaatste hem in de machinefabriek bij de Pump Works het beste ter wereld voor hem en hij was er eenvoudig van geen nut. Het maakte hom ziek. Als hij dan de rechte soort ener gie had bezeten, zooals bijv. vader die heeft of Roscoe dan zou hij er niet ziek van zijn geworden. En gesteld, dat één van beiden in zijn plaats was, of ik, denkt u, dat wij zouden uitgescheiden zijn, al waren we ziek? Stellig niotl Ik vind het vervelend het te zeggen, maar Bibbs Sheridan zal het nooit van zijn leven tot iels brengen." Mary keek nadenkend. „Bestaat er een bijzondere reden, waarom hij dat zou moe ten doen?" „Goede hemelriep hij uit. „U bedoelt dat toch zoo niet, is 't wel Gelooft u niet, dat een man zijn eigen kost moet weten te verdienen, om het even, hoeveel geld zijn vader bezit] Moet het bedrijf in deze wereld niet door iedereen, die daarin leeft, voor uitgebracht worden? Moeten wij ons neerleggen bij hetgeen wij hebben verwor ven, en toezien hoe andoren ons voorbij streven? Is het niet ieders zaak, ook al hebben wij reeds groote dingen verworven, om voort te gaan en nog grootere te ma ken? Is dat niet ieders plicht? Moeten we niet altijd verlangen grooter en grooter te worden?'! „üa a ik weet het niet. Maar ik heb bepaald medelijden met uw broer. Hij zag or zoo verlaten uit en ziek." „Hij wordt met den dag beter volgens dokter Gumey," zei Jim. „Hy mankeert niet veel, werkelijk niet negentiende part is verbeelding! Zenuwen! Menschen, die gaarne bezig zijn, lijden niet aan ze nuwziekten; zij hebben geen tijd om zich die in te beeld'en. „U bedoelt, dat zijn kwaal in zijn geest zetelt?" „O, hij is niet krankzinnig", zei Jim„hij is alleen vreemd. Af en toe kan hij wel eens iets pittigs zeggen, maar den halven tijd heeft hetgeen hij zegt niets met het onderwerp te maken of er is in het geheel geen zin in. Gisteren bijvoorbeeld hoorde ik hem tegen een der zwartjes in do hall praten. De neger vroeg op welk uur hij de auto voor wenschte hebben, en daarmee zou hot uit zijn geweest. Maar Bibbs zei, ik heb hot met mijn eigen ooren gehoord: „Op welk uur ik de auto voor wensch? Wel, dat hangt er van af dat hangt er van af." Hij spreekt langzaam, op deze manier, weet u. „Ik zal je zeggen, wanneer ik de auto voor wensch, als jij mij wilt zeggen, hoe je dat beeld vindt!" Dat zijn precies zijn woorden! Hij vroeg den neger hoe hij den Arabier vond, die moeder on Edith voor de hall gekocht hebben Mary dacht er over na. „Mogelijk heeft) hij in scherts gesproken," deed zij aan de hand. „Een neger vragen, wat hij van een ge beeldhouwde figuur vindt van oen kunst werk! Hoe ter wereld zou dat scherts kun nen zijn? Neen, u is goedhartig, en dat moet u ook zijn, natuurlijk „Dank u, mr. Sheridan," zei zij lachend. „Hoor eens I" riep hij, „zou er niet een middel voor ons zijn. om over dit mister on miss heen te komen? Een maand heeft één on dertig dagen en ik heb het weten klaar te spelen om een gedeelte van büna elk van die één cn dertig dagen met u sa men te zijn en u weet, dunkt me, wat mijn gevoelens nu zijn Zij keek dadelijk hevig ontsteld. „O neen," protesteerde zij haastig. „Neen, ik weet het niet, en „Ja, u weet het wel," zei hij, cn zijn stem beefde wat. „U moet het wel weton." „Maar ik weet het niet," beweerde zij haastig. „Ik ben het niet met mijzelf eens. Ik bedoel o, wacht nog wat!" „Waarom? U weet. wat ik voor u voel on u wel, u heeft toch zeker gevoeld, dat ik dat zou voelen of anders voorgewend—" „Nu, nu," zei ze klagend. „U bederft zoo'n prettigen namiddag!" „Bederven!" Hij verminderde de snel heid van de auto en keerde zijn gezicht ge heel naar haar toe. „Zeg eens, miss Ver trees, heeft u niet „Halt! Laat de auto een oogenblik stil staan." En toen hij aan haar wensoh had voldaan, keek zij hem zoo recht aan als hij klaarblijkelijk wenschte, dat zij zou doen. „Ik wil liever, dat u er vandaag niet meer over spreekt." „Waarom niet?" vroeg hij scherp. „Ik weet het niet." „U bedoelt, dat het enkel een gril is?" „Ik weet het niet," herhaalde zij. Haar stem was zacht en klonk oprecht bedroefd, terwijl zij met haar heldere oogen in de zijno leeek. „Wil u mo niets zeggen?" „Zeker wel." „Heeft u wol eens tegen iemand gezogd, dat u hem liefhadt?" Ofschoon zij bij die vraag lachte, keek zij eenigszins minachtend. „Neen," zei ze. „En ik* geloof ook niet, dat ik ooit zoo iets t'ogen een man zal zoggen of zelfs zal we ten wat het beteekent,. Ik spreek in ernst, mr. Sheridan." „Dan dan heeft u slechts met mij ge flirt!" De arme Jim keek zoowol woedeni als moedeloos. „Geen denken aan!" riep zij. „Met geen enkel woord'! Met geen enkele sylabe. Ik heb alle3 gemeend „Natuurlijk begrijpt u niet!" zei zij. „Zou u nu do auto weer aan don gang wil len brengen, mr. Sheridan? Zoo, dank ul Langzaam, totdat ik heb gezegd, wat ik wensch te zeggen. Ik heb niet met u go- flirt ik heb u opzettelijk het hof gemaakt. En nog iets, cn dan wil ik gaarne, dat u mij regelrecht naar huis brengt en over niets anders praat dan over hot weer. Ik zei, dat ik niet dacht ooit van eenig man to zullen houden, en dat is de waarheid. Ik betwijfel het bestaan van een soort van houden, waarover we in gedichten, tooneel- stukken en romans lezen. Mij dunkt, hot moet hoofdzakelijk een overgevoelige raa* nier van spreken wezen. Ik voel het in elk geval niet. En nu kunnen we, als u het goed vindt, wel weer sneller rijden." „Waar ben ik dan nu aan toe?" vroeg hij. „Is dit een verontschuldiging voor „Het is geen verontschuldiging," zei zij vriendelijk, terwijl zij hem weer aanzag, geheel bedroefd. „Ik heb niet gezegd, dat ik nimmer zal trouwen." „Wat?" zei Jim hijgend. Zij boog heel nederig en d.iep trourig, aU gebroken, berustend, liaar hoofd. „Ik beloof niets," zei zij mat (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5