AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: Stadszaal: Lustrum-concert „Sempre Crescendo" met bal. Halfnegen. Staldszaal1: Openb. verg. vanwege de A.-R- 1 en Oranje". 8 uur. Oegstgeest, ten huize van den heer Van Ri essen: Openb. verg. Ver. ZiekenverpL yoor ale Gezindte» te Oegstgeesfc. 8 uur. Zaterdag. Stadszaal: Openb. verg. S. D. A. P. 8 uur. Zondag: Noordeindsplein Afrit fietstocht dansclub „Glóo de Mórode." 9 uur. Maandag: ^D© Burcht" en „De Graanbears"Feest- oonoart en Cabaret, Leesgezelschap „Tot Nut .en Genoegen". 8 uur- Nutsgebouw: Openb. vergadering Vrijz.- Dem. Kwartier bver achten. al: Verkiezingsvergadering R.-K. Dagelijks. Rapenburg 81: Leidsche.Kunstclub ,,Do Sphinx": Gedurende Juni tentoonstelling van werkende leden. Hoofdgroep B. Planjer. Van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur- 's Zondaga ,van 2 tot 4 uur. ..Hollandia-Bioacoop- en Variété-tbater". Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'a Za terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioseoop- •n Variétévoorstellingen. Dagelijks te nur. „Rembrandt-Bioscoop-theater", Hooge- •oerd 49Woensdag- en Zaterdagmiddag t« 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theater". Haarlemmerstraat 52. SFeensdag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks om 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp, wordt van 21 Juni tot en met Zondag 27 Juni evenals de dagdienst op dezen Zon dag waargenomen door de apothe ken van M. J. Marks, Haarlemmerstr. 274, teL 641, en W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 594. ÜIT BE OMSTREKEN. ALPHEN. Te Aarlanderveen is een bazar gehouden voor een nieuw orgel in de Herv. Kerk, welke met inbegrip van eenige ingeko men giften een batig saldo van f 1729:79 op leverde. HAARLEMMERMEER. De Raad van deze gemeente vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren de heeren Scheffer en Dokter. Aan mej. G. A. Ostendorf werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school no. 7, met ingang van 1 September ,a.s. Na eenige discussie werd besloten ten be hoove van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf 'een geldleening aan te gaan van f 1.300.000. Eenige finanoieele regelingen (af- en over schrijvingen, suppletoiro begrooting en betaling uit de onvoorziene uilgaven) werden vastge steld. HAZERSWOHDE. Ds. J. Luring, van Gorkum, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. alhier aangenomen. KATWIJK-AAN-ZE'E. Do laatste zeven Belgische kinderen, die in het Zeehospitium wen^n verpleegd, vertrekken weder naar België_ De heer M. deed bij de politie aangifte, dat zijn rijwiel was ontvreemd. Dit rijwiel was door hem neergezet op het erf van een woning,'doch de bewoners waren afwezig. De politie deed on derzoek, doch zonder resultaat. Eenigcn tijd later kwam men te weten, dat zekere L., die dit rijwiel onbeheerd had. zien staan en wist; dat de bewoners afwezig waren, maar mee naar huis genomen. Deze vreesde, en terecht, dat het rijwiel anders door onbevoegden zou worden Het is dezen zomer een halve eeuw gele den, dat do algemeen bekende C. van Duijn, het zij als badknecht, hetzij als. kioskhouder en strandstoelenverhuurder, op het strand kwam, en het de strandbezoekers altijd aangenaam wist te maken. Gisteravond gaf do muziekvereeniging „Uitspanning na Inspanning" aan den boule vard een uitvoering. Eenige leden van Ac mu- zïck-vereeniging van Valkenburg hadden zich geheel belangloos beschikbaar gesteld, om op dit eerste concert hun medewerking te verlee- nen. Uit de nummers kwam goed uit, dat er vorderingen gemaakt zijn. He_£ slagen van deze uitvoering is ook voor een groot doel te dan ken aan de loden van Valkenburg's muziek korps. De onderafdeel ing „Noordwijk en Omstre ken" van den Alg. Ncd. Politiebond hield haar zomervergadering in do Gemeentezaal, onder leiding van haar voorzitter den heer Vooijs, in specteur van politie to Katwijk. In de vaca ture als bestuurslid, ontstaan door het bedan ken van den beer Te Brake, werd gekozen de ,heer D: Jong, gemeenteveldwachter te "Wasse naar. Medcdcelingen volgden van ingekomen giften van ingezetenen uit Katwijk, Noordwijk en Noordwijkerhout, voor schoetcluh en oefe ning met politiehonden. Als candidaat voor het bestuurslidmaatschap voor de Provinciale Af- deeling werd gesteld den heer Vooijs, van Kal- ivijk. Het verslag van de laatstgehouden ver gadering dier afdeeling werd gelezen, en op voorstel van den heer Gooi, van Noordwijk, be sloten, wegens de belangrijke zaken van bijzon- dereD aard, dit in het archief der onder-afdee- ling een plaats te verleenen. Als afgevaardigden naar de eerstkomende vergadering der afdeeling werden gekozen de heeren Van Egmond, uit Katwijk, en Aafjes, uit Noordwijk. Van de trawlloggers kwam 18 IJmuiden aan de markt do KW, 87, met f 823 be~ocn- LEIDERDORP. Het. buigerwoonhuis dorpsstraat no. 57, met daarbij staand pakhuis is in publiekcn afslag aangekocht door den heer G. Groenendijk, alhier voor f 10.025. Inmiddels is het weer ondershands door dezen ten 'dienste van de Gasfabriek, aan de gemeente Leiden overgedaan. LISSE. Morgennamiddag te twee uur vergadert de Raad. In de collecte in de R.-K. Kerk voor den nood der Oostenrijksche kapelaans, is gegeven f 1024.50, benevens 1000 Kronen en 250 Mark. Gedurende eenige dagen stond er in de Lisserbroek een woonwagen, waarin twee oude menschen hun verblijf hielden, en men kon het hun aanzien, dat zij niet tot dat gewone volkje behoorden. Voorheen was hij altijd een klcih boertje geweest, doch de eigenaar verkocht woning en land, en vanwege den huizennood hebben zij, na lang getob, maar besloten een woonwagen te koopen. Het ergste vonden zij het, dat hun door de politie steeds waar weer aan gezegd werd, te moetén vertrekken. De prijzen der doperwten op de vei ling alhier beginnen bedenkelijk te zakken; zelfs gaan zij beneden gecontracteerde prijzen. ÏTOORDWIJK-AAN-ZEE. Door het bestuur der Vereeniging „Zeebad Noord wijk aan Zee", is aan B. en W. een adres gezonden, met het verzoek om oprichting van een politieposthuis te Noordwijk-aan- Zee. NOORDWIJK-BINNEN. Do Harmo nie-kapel „Crescendo", dir. de heer G. Verhey, van Leiden, gaf gisteravond een concert in den tuin van het „Hof van Hol land", alhier. Was er bij den aanvang wei nig publiek, dit vermeerderde telkens, zoo dat wij later konden spreken van een vrij talrijk publiek. „Crescendo" deed, zooals wij gewend zijn, haar best. De nummers werden goed uitgevoerd. NOORDWIJKERHOUT. Na vele ma len gewaarschuwd te zijn, werd de familie H.,'alhier, met haar geheele „hebben en houden" op den Kerkweg gezet, door den huisbaas en den deurwaarder. Eenige jongedames alhier, beijveren zich een vierhonderdtal loten aan den man te brengen tegen een gulden per lot. De opbrengst er van zal het tekort moeten dekken van den aanleg der nieuwe hegraaf plaats, enz. Ds. L. D Poot, Ned.-Her. predikant alhier, hoopt afscheid te nemen 's Zondags middags 29 Aug a.s en intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam des Woensdagsavonds S Sept., na des Zondags avonds 5 Sept. a.s., aldaar te zijn bevestigd door dr. M. M. den Hartög, van 's-Graven- RIJNSBURG. Vrijdagavond to zeven uren vergadert de Raad. De bazaar mocht zich ook gisteren in een druk bezoek verheugen. Niet het minst was het middelpunt van aller belangstelling het rad van avontuur. Wilde men daar zijn geluk beproeven dan mooht wel haast te voren plaats bespro ken worden en het daar geofferde geld zal wel niet het- minste van de totaal-ontvangst zijn. Ook Van Nellcs thee en koffie verkwikte weer velen, 's Avonds volgde nog ce ngezellige ver koop bij opbod en afslag, zoodat ook zelfs het kleinste artikeltje een afnemer vond. Ongetwij feld zullen de opzetters van den bazaar over de resultaten tevreden zijn V00RS0H0ÏËN. Door notaris C. J. A. Boom is in hotel Deurloo een openbare vrij willige verkooptng gehouden van een perceel tcelland, groot 1 hectare, 47 centiaren. Kooper is de heer M. v. d. Valk qq. voor f 3700. Pcr- ceelen 2, 3 en 4, twee woonhuizen met een perceel bouwgrond, zijn door de eigenaar op gehouden. WARMOND. Door een gever, die onbe kend wenscht te blijven, is ons dorp een ver fraaiing rijker geworden. De dorpspomp, die pas gerestaureerd is en daardoor een fatsoen lijker aanzien gekregen heeft, is thans met een fraaie bloemenmand gekroond, dio naar een ontwerp van den gemeente-opzichter is ver vaardigd, en nu door den bloemist J. van Ton geren van oen keur van bloemen voorzien. Hot Raadhuisplein beeft hierdoor een fleuriger aanzien verkregen dan lot nu het geval was. Hedenavond zal, ter gelegenheid van den schietwedstrijd van de politievereeniging alhier, te tien uren een vuurwerk worden, op „de Meer kol" worden ontstoken. KATWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig 14 leden. Afwezig Ide heer Meerburg. Voorzitter: de heer De Waal Malefijt, burgemeester, die de vergadering met ge bed opent. De notulen der vorige verga dering worden onveranderd vastgesteld. Hierna deed de Voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken. Schrijven Van K. van der Plas, mededee- lende, dat hij afziet van den'koop van bouwgrond in 1917, hem bij Raadsbesluit toegekend. Na een opmerking van den heer R. Ouwe hand, dat de Raad daaromtrent voorzich tig moet zijn» nntwooj-dt de Voorzitter, dat met grootere nauwkeurigheid koopcon tracten zuullen worden opgemaakt. Op een vraag van den heer De Klerk in de vorige vergadering over de rioleeriug van de Bestevaerweg, antwoordt de Voor zitter, dat in deze zaak zal worden voor zien, zoodra de financiën der gemeente het toelaten. De heer De Klerk zal in 'de .Volgende zitting op deze zaak terugkomen. Aangenomen wordt een voorstel tot wij ziging der verordening op het aanleggen en de aansluiting van leidingen voor elcc- triciteit, nadat de heer De Ruiter Zijlker eenige opmerkingen had gemaakt, Conform het voorstel van B. en W. Averd .vergunning verleend aan IJ. vau Rijn voor het bouwen van een houten hooitas cn aan L. Dijkmans tot het bouwen van een houten schuur. Op het verzoek van de vereeniging „Ta- venu", om het tekort der rekening- over 1919 ad f 279.165 en om subsidie te ver leenen, besluit de Raad alleen het tekort voor de vereeniging bij te passen. Ook hierover werden eenige discussies gevoerd waarna besloten werd tot aanvullen der hegrooting dienst 1917. Hierna kwam aan d«» orde een voorstel tot het verleenen van een crediet ter onder steuning van „uitgetrokken" werkloozen. De Voorzitter las in verband daarmee een circulaire van de.i Minister van Binnen- landsche Zaken voor, waarin een regeling wordt- voorgesteld, zooals do Minister zich deze nu denkt. Er zal riet gegeven worden, nadat een onderzoek is ingesteld naar den welstand van de werkloozo en niet in ieder geval zal het maximum van f 3 worden ge handhaafd De Voorzitter stelt voor om in verband met deze regeling een commissie te benoe men en B. en W. voor dit doel een crediet van f 1000 te verleenen uit de gemeentekas. De heer R. Ouwehand zou wel eens wil len weten, wanneer iemand voor ondersteu ning in aanmerking komt. Een moeilijke vraag, zeide de Voorzitter, wat door sommige Raadsleden werd her haald. De Voorzitter merkte" op, dat het offers van de gemeente zal eischen en dat, terwijl deze gemeente niet een uitkeering ont vangt uit de oorlogswinstbelasting, zooals alle andere gemeenten. Een schandaal roept de heer N. Par- levliet, wat anderen bevestigen. De hoer De Klerk meende, dat men op die uitkeering toch ook niet zou kunnen te-en. Op een vraag van den heer De Ruiter Zijlker verklaarde de Voorzitter nader, wie onder „uitgetrokkenen" moeten worden verstaan. Dit zijn die menschen, die 72 da gen uit de werkloozenkas genoten en i og werkloos blijven. Wethouder Ouwehand merkt op dat wat do Commissie moet doen, eigenlijk bedee- Vng is. Na nog eenig debat wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De GommisSio wordt, zoo lichtte de Voor zitter den Raad nog in, op voordracht van B. en W. door den Minister benoemd. De Raad kan er tweo leden bij benoemen, terwijl ook de werk li oden-OTgan i s ati cs er nog tweo kunnen aanwijzen. Hierna kwam ter tafel een schrijven van Ged. Staten, houdende bezwaren tegen de vastge stelde verordening op de restauraties, enz., waarin de afstand van restaurant tot restau- rant volgens Ged. Stalen to veel wordt inge krompen en de houders van vergunningsloka len wordt verboden op Zon- en feestdagen ster ken dranken te verkóopen. B. en W. hadden een nadere tóelichting aan Ged Staten gezonden, waarop weer1 een nader schrijven van dit Collegewas gevolgd, waarin dit zich neerlegdo bij de bepalingen omtrent het aantal vergunningen, doch met het geheele tapverbod op Zon- en feestdagen kunnen GedT Staten zich nog niet ten volle vcreenigen, omdat zij van oordeel zijn, dat in deze gemeente niet van misbruik van sterken drank sprake kan zijn B. en W. stellen voor do bepalingen in de verordening tegenover Ged. Staten te handhaven. De heer De Ruiter Zijlker is in een der bla den vrijzinnig genoemd en dat verheugt hem, doch als vrijzinnig mensch is hij dan ook tegen dwang on zou dus fatsoenlijke golegenheden vrij willen laten op. Zondag. De heer R. Ouwehand vraagt: Wat zijn fat soenlijke gelegenheden? Gelegenheden, waarvan niet bekend is, dat zij de drankwet overtreden, repliceerde de heer Zijlker. De heer De Klerk heeft wel eens gehoord, dat in onfatsoenlijke gelegenheden do dronken menschen worden geverbaliseerd; terwijl zij van fatsoenlijke per rijtuig worden thuisgebracht. (Gelach.) De heer R. Ouwehand merkte nog op, dat dc zaak thaois moer principieel wordit behandeld. En dan wil hij wel zoggen, dat de Zondags- sluiting hem niet ver genoeg gaat. Doch dit zou bij afzonderlijko verordening der winkelsluiting in het algemeen aan de orde komen. Het voor stel wordt aangenomen met 13 stemmen tegen 1 (die vain den heer De Zijlker). Eindelijk kwam ter tafel het rapport der commissie ter herziening der loonen en salarissen van het gemeentepersoneel, benoemd naar aanleiding van desbetreffende adressen. Er blijkt uit, dat do minderheid der Commissie niet tot verhoo- gdng zou wenschcn ovpr te gaan, terwijl do meerderheid een nieuwe regeling voorstelt, waarmede B. en W. zich kunnen vcreenigen. Alleen willen B. en W. enkele ambtenaren, die door do Commissio van deze regeling zijn bui- teengeslolen, ook een verhooging toekennen. De heer Duyvenbode, lid der commissie, doet enkele vragen in het algemeen. In de Commissie-vergadering is gevraagd of de opleiding van een politie-inspecteur niet moeilijker is dan van een fitter en andere ambtenaren der Gasfabriek. Daarop is toen toestemmend geantwoord en nu ziet hij dit niet toegepast. Do heer De Ruiter Zijlker zal zich met de regeling 'vereenigen, doch hij hoopt, dat met deze verhooging de arbeidsprestatie gelijken tred zal houden. Hierna ging men over tot de behande ling der afzonderlijke salarissen, waaruit bleek, dat de loonen en jaarwedden in het algemeen met f 200 per jaar of f 4 per week worden verhoogd. Slechts van enke len bedraagt de verhooging iets minder, n.1. f 100 en f 150 per jaar. De ambtenaren der secretarie vallen bui ten deze herziening. Hun salarisregeling zal nader worden herzien bij de vaststel ling der wedden van den burgemeester en der gemeente-ontvanger. Nadat de Voorzitter heeft medegedeeld dat bij de voorgestelde verhoogingen reke ning is gehouden met de loonen en wed den in andere gemeenten, ongeveer met Katwijk overeenkopiende, stelt do heer R. Ouwehand voor, het salaris van den boekhouder der Gasfabriek op f 2200 to bepalen, welk voorstel door den heer N. Parlevlieb werd gesteund en (bestreden door de heeren De Klerk, Den Duik en den Donk door B. on W. al van f 1700 op f 1900 is gebracht, waarop het met 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren R. Ouwehaud en N. Parleviet, wordt verworpe«i. De heer Van Duyvenbode 6telde voor, den hooft» opzichter e opzichter nog met f 100 te ver- hoogen, welk voorstel met 10 stemmen te gen 1 stem verworpen werd. Daarna werd de geheele regeling aangenomen zonder hoofdelijke stemming. B. en W. stellen vervolgens nog voor ook de jaarwedde van den controleur der ge meentebelasting, den heer De Jong, met f 200 te verhoogen, welk voorstel met 9 te gen 3 stemmèn aangenomen werd Do Klerk, Den Duik en Hoe kstemden tegen Na de rondvraag, die niets bijzonders opleverde, werd de vergadering te hall twee door den Voorzitter met dankgebed gesloten Burgerlijke Stand. Omstreken- LISSE. Ondertrouwd: Th. Visser^en M. M. Meyer. L. J. van der Voort en J. A. van den Barselaar. Gehuwd: H. Vogelsang en G. A. van der Meer. C. van Pijpen en A. Bies heuvel. Geboren: Jacobus Matthijs, z. van J. M. van Til en A. A.. Nieuwenhuys. Her- mina Johanna d. van H. J. Sampion en H. G. "Wolf8. Johannes Petrus z. van G. V. Augustinus en A. van der Klugt. Albert Jan. z, van J. Nijhof en G. Oos- terveld. Overleden: Josina Johanna Francisca Knage, 72 j. RECLAMES a 60 CENTS PER REGEL. WEGENS OPHEFFING B. ÜHfV iOOÜT HAARLEMMERSTRAAT 157 schuin over de Janvoseensteeg VRIJDAG en ZATERDAG buitengewone aanbieding in OVERHEMDEN,DASSEN en 7122 HEEREN ONDERGOEDEREN Zie de KOOPJES In onze Etalage's INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), BUITENLAND, „Lanseloet ende Sanderijn. Geachte Redactie I Ik mag het misleidende ingezonden stuk je van den heer Verheyen niet onweerspro ken laten, waarom ik U dus beleefd plaats ruimte verzoek voor het volgende: De heeren Verheyen en Backer kwamen onderling overeen, om bovengenoemde op voering op „Den Burcht" te geven, en mij als plaatsbureau aan te wijzen, terwijl de heer V. op zich nam om een en ander met mij te gaan bespreken, en te vragen, of ik daartoe bereid was. Wie schetst echter mijn verbazing, toen ik zonder van iets af te weten plotseling mijn firma op de biljetten zag geannon ceerd. Bij informatie bleek toen, dat de* hoer Verheyen bovenbedoelde bespreking met mij gladweg" had vergeten. Was dit niet gebeurd, dan had ik kunnen zorgen voor een behoorlijken plattegrond cn-'een even behoorlijke plaatsbespreking, en had ik zeer zeker geadviseerd, om toch vooral niet tegen de gewoonte in do nummers op de entrée-bijetten tevens als plaatsnum mers te beschouwen, daar dit eerstens een onrechtvaardigheid was tegenover het pu bliek, omdat zij, dio het eerste kwamen, op dio manier juist in den hoek kwamen te zitten, terwijl zij toch op dé^besto plaat I sen recht hadden, en tweedens, omdat de ze wijze van nummering zonder behoorlij ke bespreking «aanleiding tot abuizen zou geven, daar do gemeente-boekjes telkens dezelfde nummering herhalen. De heer VerheyeD, nader hierover ge vraagd, antwoordde, dat hij dit juist ge daan had om het publiek to dwingen, zoo veel mogelijk plaatsen vooruit te nemen. Ik kon aan dezen toestand niets meer veranderen, aangezien alles buiten mij om was geregeld, en reeds was geannonceerd, ik heb toen het verdere werk, maar niet de verantwoordelijkheid voor abuizen, op mij genomen. Eerst toen ik mijn firma op de biljetten zag, kon ik den heer Backer om opheldering vragen, en bleek toen, dat deze heer ook in de stellige overtuiging verkeerde, dat de heer Verheyen alles met mij geregeld en besproken had. Over het feit, dat de persplaatsen onbe wust door het publiek werden ingenomen, is aan Uw verslaggever reeds een behoor lijke uiteenzetting gegeven. Het z. g. hooge loon bedroeg (met derving van de provi sie voor do plaatsbespreking en van de advertenties) slechts f 35, plus de les, die ik zeer ter harte peem. Hopende de zaak tegenover den heer Verheyen, die met een hartelijken hand druk afscheid nam, hebben terecht gezet, dank ik U ten zeerste voor de verleende plaatsruimte en teeken inmiddels, Hoogachtend, OOR. A. MULDER, Leiden, 23 Juni 1920.. DE O ORLO GS-LIQUIDATIE. De Fransche en Engelsche pers blijft hoog opgeven van de „eenheid" van <lc entente. Het lijkt ons wat gevaarlijk dezo jubelzang, waar onderling nog niets gere geld is ten aanzien van de door Duitsch- land te betalen schadevergoeding. Ten minsto wanneer daarvan iets komt, gezien b. v. een mededeeling van het Duitsche ministerie van financiën, dat vanaf 1 Ju); een maandelijksch tekort van pl.m. 6 mif. lioen op do rijksfinanciën wordt verwacht! Overigens veel nagepraat zonder veel gewicht, of zonder nieuwe gezichtspunten. DUITSCHLAND. Heden zou de nieuwo Rijksdag bijeenko men, maar we vermoeden, dat daarvan wei nig zal komen, waar er immers nog geen kabinet is. Weliswaar heeft Fehrenbaeli nog niet bedankt voor do vorming van een ministerie, maar zooals men gisteren heeft kunnen lezen, heeft het er alle schijn van, alsof al zijn moeite ten slotte ook voor niets zal zijn geweest. Gezien de plotse linge wendingen dio het verloop van za ken in Duitschland neemt, willen we ons aan geen enkele voorspelling wagen, maar het laat zich op het oogenblik aanzien, dat de impasse, waarin de verkiezingen Duitscn land hebben gebracht, even groot is ge bleven, trots alle besprekingen en onder handelingen. Natuurlijk dat reeds weer allerlei veron derstellingen worden gedaan, nu als het ware een crisis in de crisis is ontstaan. We zullen daarop niet verder ingaan, waar elke basis van juistheid er aan ontbreekt. In Thiiringen hebben de verkiezingen 't resultaat opgeleverd, dat de burgerlijke partijen 27 zetels hebben, do socialisten samen 26. Een tegenovergesteld beeld dus van Berlijn, waar de socialisten in den Raad een meerderheid van 25 stemnlen heb ben. Reeds wordt vrees geuit, dat deze meerderheid wel eens gewaagde toeren op het koord der gemeente-socialisten zou kun nen doen. In BruDswijk hebben de rechtscho par tijen de obstructie opgegeven, zooda-t een socialistisch ministerie met de onafhanke- lijken als toonaangevers is geformeerd. Premier is Oester, bekend uit de periode der radenregeering in Brunswijk. Onder de telegrammen heeft men trouwens giste ren kunnen zien, hoe de onafhankelijken de actie voor een radendictatnur niet opge ven en van elke ontevredenheid ah nu door gebrek aan levensmiddelen en het toenemende verzet tegen de 10 pCt. belas ting op hpt loon gebruik maken om deze te prppageeren. Wurttemburg heeft do democraat dr. Von Hieber" tot president gekregen met 52 van de 83 stemmen van den Landdag. Er zal een wetsontwerp worden ingediend om alle ambtenaren voortaan op 60 in plaats van op 65-jarigen leeftijd te peu- sionneeren. ENGELAND. Op Ierland wordt de toestand trots aan voer van troepen steeds slechter. Geen wonder daarom, dat niets onbeproefd wordt gelaten, om de Ierscho kwestie op te lossen. Zoo heeft thans lord Monteagle bij het Hoogerhuis een voorstel ingediend om aan Ierland het z.i. Dominion-Home- Rule te geven. Volgens dit ontwerp zal de wetgevende macht in Ierland voortaan berusten bij den koning en het Huis of de Huizen van het parlement, naar in de Iersche grond wet bepaald wordt. De uitvoerende macht berust bij den koning en zijn lord-lieute- nant, die echter handelt in verstandhou ding met de Iersche ministers, welke aan sprakelijk zijn voor het Iersche parlement. De Iersche constituante, welke volgens het ontwerp moet ingesteld worden, heeft liet recht gesubordonneerde parlementen voor verschillende provincies of gedeelten van provincies in te stellen. Over de vol gende zaken zal de Iersche wetgeving niet bevoegd zijn: a. de kroon; b. oorlog en vredec. het "leger, met uitzondering van de territoriale troepen in Ierlandd. in ternationale verdragen, behalve de han delsverdragen. De commisie voor 's rijks verdediging zal aan do Iersche constituante laten we ten, hoeveel rijkatroepen er in vredestijd in Ierland noodig zijn om het tegen een aanval van buiten te beschermen. Alle rijkstroepen, dio dit contingent overschrij den, zullen teruggenomen worden. Het Iersche territoriale leger voor de verdedi ging van het eigen land in oorlogstijd en voor de handhaving der orde, staat onder het opperbevel van den koning Ierland zal in den rijksraad vertegon- woordigd on lid van den Volktnbond kun nen worden, net zooals de zelfbestuurde overzeesche gewesten. In het parlement te Westminster zal het ochter "et meer ver tegenwoordigd zijn. De moeilijkheden met Ulster zullen door middel van een volksstemming opgelost worderij ten -minste zoo de meerderheid der afgevaardigden uit de zes Ulsterdepar tementen in de constituante zulks ver langt. Hoe Sinn-Fein dit a oorstel zal beoordee* lenl De groote moeilijkheid is, dat deze organisatie tot dusver zich hardnekkig plaatst op het standpunt eener volslagen onafhankelijkheid en daarin zal Engeland nimmer treden. Tenzij er hedenmorgen neg een schik king komt, zullen in geheel Groot-Brittan- nie Zaterdag de gasfabrieken stilstaan. Alle pogingen om tot een oplossing te ko men zijn mislukt en de hoop is nu g°^es" tigd op een conferentie, die de betrokken vakvereeniging, de „National Federation of General Workers" bij het ministerie van arbeid heeft aangevraagd. De Averklieden eischen een Ioonsverhoo-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2