LEIDSCH mDAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 00 .Otis, per regel. Des Zaterdags 40 Cts. jier regel. Kleine advertentiën Woensdag fit Cts., Zaterdag f 1.bij een maximum g'antal woorden van 30. Incasso volgens post- jfeoht. Voor eventueeüe opzending vaa brieven ïb Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 CtS< Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: ,Voor Leiden p. S mad. f2.50, p. week f 0.10 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, por week 0.18 Franco per post H 2.00 Donderdag 24 Juni 1920. Nummer 18499- Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. VERPLAATSING ALGEMEENE MARKT. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algem'eene kennis, dat door hen, de Vischmarkt, de Botermarkt en de Korenbeurs, bijwijze van proef, tij delijk zijn aangewezen tot plaatsen waar, met ingang van den 26en Juni a.s., des Zaterdags van des n.m. 4 tot 11 uur de Al- jgemeene Markt zal worden gehouden. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. ■Leidan, 24 Juni 1920. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke visehwin- kele (Vischmarkt en Stadshuipwerf) ver krijgbaar is SOHELVISCH a f 18, GROO- TERE SCEDELVISCH a f 0.21—f 0.26, SCHOL a f 0.93 en TARBOT a f 0.65 për pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. 2-üiden, 21 Juni 1920. Het 315-jarig bestaan van de Leidsche Hoogeschool. n. Boeldag van Njord. Do lustrumfeesten, treffen liet wel. Sclieen bet gistermiddag oen oogenblik dat liot weer zou iverloopen, spoedig won bet zonnetje het weer ,van do wolkon on bet laatste godeelle van do steeds spannender wedstrijden mooht zich nog in hot prachtigste weer dor wereld verheugen. En onder "invloed van een on ander werd de belangstelling steods grooter. Het Collegium, de Senaten uit andere steden en de Lustrumoom- missio hadden mooie kransen voor de dames wedstrijden aangeboden die met andere bloe men een der Njordbooton geheel vulden. Voor het nummer Stijlroeieh van d a- inosvicron was de belangstelling hl zeer groot, zcowel op het Njord en Die Leythe ter rein als aan den buitenkant. De zeven medc- dingonde ploegen deden alle hun best roeiden uitnemend, zoodat de jury oen moeilijke taak had. Eet waren De Maas mot de dames Ritsema van Eek (boeg), Vanden -Bok Hartong, Datill (slag) en Kodde (stuurvrouw); De Laak met de dames A. Dumont (boog). Rutten, De Stoppe laar, De Jongh (slag) en C. Dumont (stuur vrouw); De Vliet II met de damc3 Verschoor (boeg), Methoret, Los, Spenglcr (slag) en Schorius (stuurvrouw); Delftsche Sport met de dames Ladenstoin (boeg), De Koe, De Gelder, Julius (slag) on Boeseken stuurvrouw); Vliet I met de dames G. v. d. Zee, B. Luzac, H. Pool, E. Stichter (slag) M. v. Oordt (stuurvrouw); Die Loytho met do dames R. C. Bakker (boeg) C M. van den Brooke, Van Maurik, O. C. D. Siegenbeek van Houkelom (slag), T. van Does- burgh (stuurvrouw); Noreus met de dames L. Bergansius (boeg), H. Maasland, J. Wissen burg, T. Ledoboor (slag) N. N. (stuurvrouw). De uitslag was: lo prijs Maas, 2e prijs De Laak cn 3e prijs Dio Leythe. Hierop volgde het hoofdnummer van den dag: Gladde vierriomsgicken Se nior eès, waarbij aan de start kwamen: Njord II met J. Pin (boog), Ph. Kuenen, L. v. Loo- koron Campagne, J. Goemans (slag), H. Wenckebach (stuurman); Noreus mol D. Osinga (boog), Oltraans, W. C. v. Heuven, F. C. Kuy- pors (slag), Kraaij (stuurman); Njord I met Ph. Bloomsma (boeg), A. van Gulick, J. Dutry van Haeflen, A. W. Geuns (slag), 'H. van den Up- wich (stuurman). Met grooto belangstelling word dit nummer gevolgd en do roeiors steldon do toeschouwers niet to leur. Nadat allen tegelijk door de start gingen, school Njord dadelijk vooruit cn wist do leiding to behouden en haar .voorsprong etcods grooter to maken. Daarop volgde Njord II, dicht op do hiolen gezeten door Noreus, zoodat Njord I won mot oen grooton voorsprong in 4 min. 50 sec. Do tijd van Njord II was 4 min. 56 sec. Dat cr oen spontaan gejuich op ging bij deze mooio overwinning van do Njord- mannen die over hot geheel zich kranig hielden zal niemand verwonderen. Hierna krogen wij üc kamp van do Gladde Sciff tusschen Laga (Eeyning), Triton (Fer- werda) on Njord (De Grants), de laatste als snelste .tweode bij do voorwedstrijden. Hiervan was de uitslag: 1. Laga in J5 min. 23'/s sec.; 2. Triton en 3. Njord. Eindelijk kwam er nog een voor volon inte ressant nummer, een Vet oranon Acht, waarvan échter slechts één ploeg zioli formeer de. Het waren oude bekende roeiers, n.l. mr. A. M. Joekcs (boeg) 35 jaar; A. Greve 39 jaar, dr. M. N. Roogholt 29 jaar; dr. H. Fokker 35 jaar; mr. J. H. van Hasselt 39 jaar; mr. J. H. Krantz 41 jaar; jhr. mr. J. G. W. van Doorn 38 jaar, A. H. do Bruyn (slag) 33 jaar en J. Dirkzwager (stuurman) 52 jaar. Hiertegen togen in het krijt oen ploeg jon geren gevormd door: Swartbol (boeg); dT. Kos ters, Bloomsma, Van Gulik, Dutry van Haef- ten, Kuenen, Van Lookeren Campagne, Goe mans (slag) on Wcnckenbach (stuurman.) Hot was oon lust hoo stevig do veteranon rooiden en hoe warm zij het hun jongere spont- broeders maakten waartegen zij liet echter ten slotte toch mooston afleggen. Toen do boot -dozer veteranen aan wel kwam en do kranigo roeiers uitstapten, werden zij van allo kanton bojubc-ïd. Do heer Willy Mullens, die den goheelen dag druk filmde, nam natuurlijk ook deze ploeg op. Allo films, betrekking hebbende op de lustrum feesten, zullen gelijktijdig morgenavond alhier in het Luxor-theater en te Noordwijk-aan-Zce in hot Casino worden ivertoond. Zij zijn goed geslaagd. Do prijsuitdeeling had onmiddellijk plaats. Mr. F. E. Pels Rijoken, 'eerelid van Njord on bij dezo gelegenheid kamprechtor-starter, hiold een korte toespraak, waarin hij in de eerste plaat3 de Njord-roeiers huldigde voor hun kra nig rooion vandaag, wat uit de uitslagen bleek, en den wonsch uitsprak, dat dezen dag een nieuwe periode van bloei van Njord mocht in luiden. Vorder bracht hij dank aan allen, die lot het welslagen van dezen mooien Njorddag bebbon bijgedragen, in het bijzonder aan het bestuur van „Die Leythe", dat voor dit doel haar boothuis en terreinen beschikbaar stelde. Er volgde op dit warm woord luid applaus. Hierna had do prijsuitreiking-plaats, waarna de aanwezigen onder' leiding der muziek in op tocht naar „Münorva trokken. 'a Avonds word door hot Leidsch Studenten- tooneel in den Schouwburg opgevoerd: „Lo jeu do 1'Amour ot du Has aid", blijspel in drie be drijven van De Marivaux, in Nederlandsche vei taling. Voor hel bal in de Sladszaal, dat gevolgd werd door een cahai et voorstolling in de sociëteit „Minerva", was do belangstelling groot. Op straat heorachte tot laat in den avond ook een grooto lovendighëuf. Voor heden vermeldde het programma vor- snlirllende recepties van de Senaten van Corp sen on con thó dansant op „Minerva". Vanavond biedt het Corps do burgerij oen concert aan in het' Van-der-Worff-park door de Slafmuziek van hot 2de Reg. Veldartillerie te goven en wordt door „Sempre Crescendo" een concert gegeven in de Stadszaal met een lus trumbal tot slot. Op verzoek wijzen wij ten slotte nog op do étalage in het Couponmagazijn Donkerstoeg 1315, en dooien wij mede, dat door den heer H. L. van Wel, violist van het S. M.-slrijkje, dir. do hoer L. J. C. Dée, een L. S. C. Marsch is gecomponeerd en tor gedegenheid van dit lus trum opgedragen aan het Leidsch Studenton- Corps. Van hot orgaan van het L. S. C, de „Virtus", is een feestnummer, hel 250ste nummer, ver schenen met de joDgslo groote redo van den Corpspraeses en verschillende bijdragon in proza en poëzie. STADSNIEUWS. Lahnd Datu Cultuur-Mij Aan het v-ersLag over hot boekjaar 1919 dezer alhier gewesbigd®-Maatschappij, direc teur de heer P. J. Stoffers, commissarissen do hoo oen J. FLüggor, Den Haag D- Beuth, Lei-den, en E. Kot, Amsterdam secretariaat N.V. v.h. R. M. Beuth en Zonen, Leiden uitgebracht in do algemeene vergadering, gehouden 22 Juni, ontleenen wij het volgen de Van de 1250 acres, die met pl.m- 75.000 lclappcrboomen beplant zijn, is ongeveer een negende gedeelte productief. In het begin van het jaar zijn eenige duizenden rubberboome-n bijgoplant en zijn nu 530 acres beplant Hiervan zijn 70 acres met totaal 0561 boomen tapbaar. Van don nieuwen aanplant zullen de eer ste boomen waarschijnlijk in het begin van 1921 getapt kunnen worden. In het geheel zijn er 14.600 goede kof- fieboomen, waarvan ruim 10.600 vruchtdra gend ook deze aanplant is sinds de laatste maanden.door do regen flink bijgekomen en kan hiervan in 1920 een flinken oogst ver wacht worden. In 1919 werion totaal 194.617 klapperno ten geplukt, welke 768 piools opbrachten, dus een doorsnee vui. 253 noten per piool copra. De. opbrengst" van den verkoop be- droeg f 19.529. Wegens het gebrek aan scheepsruimte werden ook dit jaar onze producten door bemiddeling van de Ned. Hanclel-Maat- schappij te Singapore verkocht. De laag ste prijs 10 p.st per picol, werd in Febru ari, de hoogste prijs, 24.50 p.st. per picol werd in December behaald. De gemiddel de verkoopprijs bedroeg 18.10 p.st. per pi col, terwijl do zelflcostende prijs op de plantage 7.03 p.st. was. Het is te verwach ten, dat de marktprijs voor copra ook in 1920 goed zal blijven. In het afgeloopen jaar werden 264.42 pi- cols of ongeveer 35.250 Engelsche ponden aan rubber verkrogen en bedroeg de op brengst f 31.621. In doorsnee werden 924S boomen getapt, welke 35.250 Engelsche ponden rubber op- levorden, dus gemiddeld 3.8 lb per boom. Do rubber word door bemiddeling van de Ned. Handel-Maatschappij te Singapore verkocht en was de markt in het begin van het jaar tamelijk laag de prijs was in Januari ortgeveer 83 p.st. per picol, maar verbeterde gedurende het jaar steeds eh was in December ongeveer 142 p.st. per piool. De gemiddelde verkoopprijs per Engelsch pond was 0.75 p.st, terwijl de zelfkostenden prijs op de plantage 0.32 p.st. bedroeg. Ongeveer coji ncgendo gedeelte van de rubberonderneming is nu tapbaar. De rub- boropbrenget voor 1920 wordt op 40.000 lbs. geschat. Do tusschenkultuur, welke hoofdzakelijk uit koffie bestaat, bracht 2473 p.st. op. Door do administrateur wordt de opbrongst van koffio in 1920 op 60 picols geschat Zooals uit do winst- en verliesrekening tc zien is, zijn do totale kosten voor instand houding der ondtornc-ming, dus de gezamen lijke kosten voor het productieve en in- productieve gedoolte, f 137.510 gewe6at, ter wijl de inkomtsen, die alleen van het pro ductieve gedeelte zijn gekomen, f 63.734 wa ren, dus oen verschil van f 73.775, waardoor ook onze schuld aan de Ned. Handeü-Mij. met oen gelijk bedrag gestegen is. Het komende jaar hoopt men echter, wanneer er geen onvoorziene gebeurtenis sen plaats hebben, dat dè opbrengst over het productieve gedeelte voldoende zal zijn, om de. totale kosten der onderneming- te -dekken. "Dr. N. J. Beversen, rector van, en de heor A. L. van Beeck, leeraar aau hot gym nasium alhier, zijn benoemd tot lid der commissie voor het notarisexamen. Hot Leesgezelschap „Tot Nut en Ge noegen" bestaat dit. jaar 75 jaar cn zal dit heuglijk feit feestelijk gedenken op „Den Burcht" en in „Do Graanbeurs". Wij zul len er later een en ander van vermelden. Door clc examen-commissie der ver- eeniging „Boerliaave"- werd heb diploma kraamvrouw-vorpleging uitgereikt aan de zusters L. H. Hoögerheide, H. Wemmers en H. G. van Walsera; opgoleid in de vrouwenkliniek van het Ziekenhuis dor Rijksuniversiteit. Aan het aan de Amsterdamsche Huis houdschool, Zandpad bij het Vondelpark te Amsterdam, gehouden examen voor leerares in koken, huishoudkunde en waschbehandeling werd deelgenomen door 22 candiolaten. Geslaagd zijn o. a. voor leerares in huishoudkunde (diploma B) do dames C. van der Stok en B. Boonacker, alhier. Blij-Jcens de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk Va der Staats- begrooting (Onderwijs) voor het dienstjaar 1920, werd het Rijkssubsidie ten behoeve van de R.-K. Vakschool voor Meisjes al hier in 1920 van f 2300 tot f 11,450 ver hoogd. In verbanl met de Losten der nieu we salarisregeling zal dit subsidie vermoe delijk eerlang nog een nadere verhooging ondergaan. De heer P. O. Flu, tot dusver directeur van de school tot opleiding van Inland- sche artsen te Weltevreden, is beBtcmd den nieuwen hooglceraarszetel voor tropische geneeskunde aan de Leidsche universiteit in te nemen. Aan zijn bereidverklaring om zijn positie in Ned.-Indië met het hoog- leeraarsambt te "verwisselen .heeft hij ech ter als voorwaarde verbonden, dat hem als tegemoetkoming in de kosten van over brenging van zijn verblijf naar bet moe derland een toelage van f 5000 zal worden verleend, hetgeen wordt voorgesteld. Men zij toch zuinig met duinwater en verspille het nietEn men derïke er vooral aan, dat men slechts dan van dat water voor straat- en troltoïrreiniging of tuin- bosproeiing mag gebruik maken, nis men daarvoor extra betaalt! Gisteravond had een ongeval plaats bij het afrijden der brug aan den Witte- Singel bij de Jan-van-Goyenkade. Hier kwam een wielrijder in aanraking met een dertien-jarig Oostenrijkse!» meisje. Dit kreeg boven het rechteroog een diepe wond Het viel en werd ten huize van den heer N., waar het tijdelijk verblijf houdt, bin nengebracht. Den wielrijder trof geen schuld. Een vrachtauto van de firma Van der B. reed gisteren aan de Vischmarkt een zwaren tak van een "oom af. Ingekomen is- voor „Schoolkindervoe- ding" f9.76. zijnde het kassaldo bij do op heffing van de tabaksbewerkorsvereoniging „Hulp door Vriendschap". BINNENLAND De besprekingen omtrent de uitsluiting in de bouwvakken. Omtrent de gisteren onder leiding van den Minister van Arbeid in diens Depar tement gehouden conferentie van afgevaar digden van de werkgevers- en arbeiders organisaties in het bouwbedrijf, kan het volgendo worden medegedeeld: Do besprekingen hebben aanvankelijk een bevredigend verloop gehad. Nadat door de verschillende bonden het standpunt van de wenkgeve-rs en de arbeiders in het bouwbe drijf was toegelicht, werd met algomeene stemmen aangenomen een voorstel van den Minister, dat hij zou benoemen, in overlog met de betrokke n organisaties, een commis sie van enquête. In deze commissie zullen zitting hebben vier vertegenwoordigers van de werkge versorganisaties, vier vertegenwoordigers van do arbeidersorganisaties, terwijl de Mi nister vier ambtenaren zal aanwijzen, één van de afdeoling Arbeid, één van do Ar beidsinspectie, één van de Volksgezondheid en óén van hot Departement van Finan ciën. Deze twaalf leden zullen een voor zitter benoemen. Lidien zij het over de be noeming niet eens kunnen worden, zal deze door den Minister geschieden. De taak van deze enquête commissie zal zijn, een onderzoek in to stellen naar de toestanden in het bouwbedrijf on daarover een rapport uit te brengen met vooratel- lon, hoe in het. bouwbedrijf tot eon goeden toestand is to komen. De taak van deze commissie is dus niet, arbitrale uitspraak te doen, maar wèl om door haar onderzoek en haar voorstellen den wog te banen voor een betere verhou ding in heb bedrijf. Het resultaat, waartoe de enquête-commissie komt, zal eventueel ook tot leiddraad kunnen strekken bij bet standpunt, -door do Regeering in te aeiuen ton aanzien van do arbeidsvoorwaarden bij den woningbouw met Rijksvoorschot. Hierna werd de vraag besproken, wat geschieden zou, hangende, het onderzoek van dezo enquête-commissie. De vraag werd onder de oogen gezien, of het niet mogelijk zou zijn, gedurende dien tijd op voorloopige arbeidsvoorwaar den to werken. Het gevolg hiervan zou zijn dat middelerwijl alle stakingen en uitslui tingen zouden worden opgeheven. Omtrent dit punt zou de vergadering om vier uren haar besprokingen voortzetten. Omtrent het verder verloop der confe rentie vernemen wij, dat in deze voortge zette vergadering, niettegenstaande lang durige beraadslagingen, de partijen niet tot overeenstemming waren te brengen om trent de voorwaarden, waarop de uitslui ting zou worden opgeheven. Internationale Juristen-conferentie. De Internationale Juristen-Commissie, die op initiatief van d'en Volkenbond in het Vredespaleis vergadert ter samenstel ling van een ontwerp voor een Internatio naal Gereohtshof, wijdde gisteren een voor loopige bespreking aan het aantal rechters waaruit het Hof zal bestaan,, aan het recht van wraking van rechters en aan de moei lijkheden, voortkonende uit de tegenwoor digheid of afwezigheid in het Hof van rech ters van dezelfde nationaliteit als een partij in geding. Men achtte het wenschelijk do besprekingen over de methode van de keuzo der rechters te onderbreken, ten einde den leden der Commissie tijd te ge ven do reeds aan hun oordeel onderworpen voorstellen in zake deze fundamenteele kwestie nader te bestudeoren en uit te Werken, en tevens de algemeene lijnen vast te stellen voor de bespreking der binnen kort aan de orde komende kwesties. Het voorgestelde aantal rechters varieer de volgens de vraag of het Hof al dan niet zal worden samengesteld uit verschillende kamers cn of het recht van wraking al dan niet zal worden toegestaan. In het algemeen werd het wenschelijk ge acht, het Hof zoo klein to mnkon als ver- oonigbaar is met de te verrichten taak en het vrijheid te laten zich uit te breiden naarmate die te verrichten taak zich uit breidt en naarmate hei aantal leden van den Volkenbond groeit. Er werd op gewezen, dat het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten in den aanvang vijf rechters telde en gedurendo een zeker aantal jaren weinig te doen had, maar dat er later zeven en ton slotte negen rechters in zitting haddon. De Engelsche „Privy Council" heeft in vclo opzichten een dergelijke ontwikkeling.' doorgemaakt. Wat betreft de nationaliteit der rechters, werd er op gewezen, qJat er ernstige moei lijkheden zouden kunnen ontstaan, wanneer hot eens zoo uitkwam, dat van één van twee partijen in een geding een landgenoot in bet Hof zitting had, terwijl de andero partij niet in dit geval verkeerde. Er werden verschillende voorstellen ge daan, om aan deze moeilijkheden te ontko men, in de eerste plaats door olke partij het recht te geven een rechter te wraken, in do tweede plaats door automatisch een rechter uit te schakelen in elk geding, waar zijn eigen land partij is, en in de derde plaats door een specialon rechter te be noemen voor elke partij in geding, die geen landgenoot in het Hof heeft. Het crediet aan Duitschland. Het dagelijksch bestuur van het Verbond van Ned. Fabrikantenvereenigingen heeft eich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, naar aanleiding van hot wetsont werp tot goedkeuring van een tusschen Nederland en Duitschland gesloten ver drag, nopensde verleening van een cre diet van.200 millioen gulden aan Duitsch land. Hot bestuur voert tegen dit verdrag de volgende bedenkingen aan: 1. Een van Nederland alleen uitgaande steunverleening aan Duitschland tot een bedrag van 200 millioen gulden kan infla- tio van ons ruilmiddel ten gevolge hebben. Dc Nederlandsche industrie, die voor een groot deel harer inkoopen op het buiten land is aangewezen, ziet deze mogelijk heid niet zonder ongerustheid onder de oogen. Bovendien moet een bedrag van 200 millioen gulden, hoe belangrijk ook voor een klein land, als factor voor Duitsch lands herstel, onbeteekenend worden ge noemd. 2. Credietverleening aan Duitsche indus trieën, ten einde deze tot nieuw leven te brengen, kan nimmer gerechtvaardigd zijn, zoolang Nederlandsche takken van indus trie, die door conjunctuur-verschijnselen met ondergang worden bedreigd, tevergeefs op het crediet van den Staat een beroep doen. 3. De bij het verdrag ten behoeve van ons economisch leven bedongen togen-pres- tktics zijn onvoldoende. Do hoeveelheid kolen, die Duitschland bij het verdrag op zioh neemt te leveren, vormt een te gering porcentage van onze totale behoefte, dan dat mag worden aangenomen, dat wij die hoevoelheid niet uit Amerika zouden kun nen betrekken. In verband hiermede moet in het bijzonder de prijs der door Duitsch land to leveren steenkolen te hoog worden genoemd. Dit is voor do nijverheid van bij zondere beteekenis, omdat, tteii gevolge van de binnenlandsche steenkolenpolitiek onzer Regeering, do particulieren nimmer eenig nadeel, de andere groepen van ver bruikers, waaronder do industrie, steeds alle lasten eener dure buitenlandsche steen kolenaankoop ondervinden. 4. Bij het verdrag is door dc Regeering geenerlei' waarborg yerki'egon, dat een einde zal komen aan den onhoudbaren toé stand, dat {Duitscho leveranciers eenzij dig, behoorlijk tot stand gekomen, overeen komsten met Nederlandsche afnemers ver breken en dit zelfs vaak met medewerking van Duitsche overheidsorganen. Dit beteekent voor de nijverheid, dat da Regeering een bij uitstek geschikte gele genheid onbenut heeft gelaten om krach tige waarborgen tegen voortzetting dezer' onbehoorlijke praktijken van Duitschland, te verkrijgen. Op grond van deze bedenkingen, die adressant in een uitvoerige toelichting na der ontwikkelt, verzoekt hij dringend tö overwegen of de door de Regeering ter ver dediging van het verdrag aangevoerde en wellicht nog aan te voeren motieven, aanneming van de wetsvoordracht wetti gen. Voor zoovel" adressant thans kan oórdee- len, beantwoordt hij deze vraag ontken-' nend. Op het congres van R.-K. Bodrijfsrd- den in Den Haag stelde de voorzitter een motie voor, waarin de besturen der vier or ganisaties, die den Centralen Raad van Be drijven vormen, worden_ uitgenoodigd een passende regeling inzake kindertoeslag en gezinsloon to overwegen. Na eenig debat werd deze motie bij acclamatie aangeno men. De Voorzitter deelde mede, dat het dol bedoeling is om in Augustus en Septem ber drie commissies in te stellen, nl.een consumentenraad, een commissie voor do studie der kapitaalrente, en een commis sie voor de studio van den uitbouw van on3 maatschappelijk stelsel in verband met de verschillende socialisatie-rapporten. Uit Amsterdam meldt men d.d. 23 Juni: Hedenmorgen begon in het Concert gebouw de vierdaagsche 10de algemeeno vergadering van het N. V. V. Aanwezig wa ren o. a. afgevaardigden der Duitsche, Oos- tenrijksche, Deonsche en Zweedsche vak bonden. Heden hield de Nederlandsche aldee- ling der Souyereine Orde van Malta in 'fc Maltezer Ridderhuis to Utrecht haar tien den Ridderdag. De baljuw, Luitenant-Generaal baron Van Voorst tot Voorat, voorzitter van de Eer ste Kamer, opende na eerst eenigo harte lijke woorden gewijd to hebben aan de nagedachtenis van de overleden leden van het Kapittel baron Van Wijnberg en baron Van Lamsweerde, den Ridderdag met een rede. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem., te Oldebroek (vac.-ds. Vonk), ds. J. E. Klomp, te Kestercn, én aangenomen de toezegging van beroep naar Enschede door ds. G. M. Briét, te Doetinchem. Tot directeur var- de gasfabriek en wa terleiding te Nijmegen is benoemd dr. O. L Philips, directeur van cJe gasfabriek, waterleiding on olectrioitoitsbedrijf te Heemstede; tot directeur van de gemeente reiniging de heer P. Miedema, adjunct- directeur der reiniging te Delft; tot direo- teur van gemeentewerken d!e heer Blaauw, kapitein dor genie te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van het bericht be treffende de a. s. promotie van den kapi tein der infanterie mr. dr J. E. Barbas tot doctor in do wijsbegeerte bericht mens aan de „N. R. Ct." als een ander staaltje van studiezin, dat ds. J. v. d. Spek, Ned.- Horv. predikanc te Huis ter Heide, dezer dagen aan do universiteit, te Utrecht gelijk tijdig hoopt te promoveeren tot doctor in dé theologie en in de medicijnen. In verband met den wenk, aan dë gemeentebesturen gegeven, om' bij voor komende vacatures bij liet openbaar on derwijs ook op wachtgeld geplaatste leer krachten te benoemen, is aan de gemeen ten toegezonden een lijst, waarop de na men van allo wachtgelders (met opgave van laatst vervulde betrekkingen, salaris, enz.) voorkomen. Dit stuk bevat thans pl.m. 200 namen. GEMENGD NIEUWS. Do Koninklijke Bibiiotlieo« in Den Haag, zal van 12 Juli tot en met 24 Juli a.s. voor het publiek gesloten zijn. Te Delft is op den zolder van het oude Waaggebouw een kist gevonden, inhoudende boeken en base hoi don uit da 16de\ 17de en 18de eeuw. In een typisch beek waarin waarschijnlijk het geweven laken werd genotoord, zijn eenige duizende staal tjes van diverse lakens, beginnende in Janur ari 1703 tot 1 Februari 1786. Het gemeente archief is in kennis gesteld van de aanwe zigheid dier kist. Hoogstwaarschijnlijk berin- den er zioh waardevolle stukken onder, waar van men het bestaan niet kon vermoeden. Bij hot bewerken van heide void voor onbginning is in het Eescr veld een ge heel gare, fraaie stcenen beitc-l gevonden, lang 25, breed 7 en dik 4 c.M. De beitel ia aangekocht ten behoeve van het Prov. Mu seum van Oudheden, in Drente. De heer R. Dinger, notaris te Luntercn, heeft in verband met zijn zilveren ambtsjubileum, een som van f 10,000 beschikbaar gesteld voor de op richting van een Vereeniging voor Wijk verpleging aldaar. Verzehding van films naa® Frankrijk is alloon toegelaten, indion zij voïS pakt Ki>"e in waterdichte bfikkon do ozon.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1