BUITENLAND. AGENDA VAN OE WEEK. Woensdag. „Zomerzorg*: Vergadering Ned- Kruide- niersbond. A uur. Donderdag: StadezaalL_ JLustrum-eoncert „Sempre Crescendo", Halfnegen. It ij n s b u r g, BaadzaalBazaar ten bate der ^Wijkverpleging. Halfdrie. De dienst defe avonds na acht uren en des nachts Yoor spoedeischende hulp, wordt van 21 Juni tot en met Zondag 27 Juni evenals de dagdienst op dezen Zon dag waargenomen door de apothe ken van M. J. Marks, Haarlemmerstr. 274, teL 643, en W.-Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 59-1. installeerd met een rede, waarop de voorzitter dei' commissie, de heer P. van Hoek, dir.-generaal van den Landbouw, antwoordde. Het uitvoerend comité van het Haag- scho Sub-comité bericht, dat, dank zjj de groota voorkomendheid van Regeeriug on autoriteiten, de voorbereiding vaa den Ma rinedag op 17 Juli a.s. goed vordert. Heb staat thans reeds vast, dat de dag zal wor den geopend en gewijd met het leggen van een krans op het graf van Van Wassenaar Obdam in de Groote Kerk. Misschien zal ook een kruiser opj de rea te Scheveningen sa luutschoten lossen. Het spreekt, dat de be manning aan wal komt en aan de verdere werkzaamheden deelneemt. De overkomst der marinemuziet en van de mariniers uit Rotterdam is verzekerd. Ce muziek der huzaren en van het 4de reg. inf. uit Leiden hebben hun medewerking aangeboden. Dit aanbod is dankbaar aan vaard. Men hoopt ook op de medewerking der politiemuzieli. De optocht naar „Houfc- rust" belooft verrassingen. Hjj zal zich o.m. langs het Koninklijk Paleis en langs het Mi nisterie van Marine begeven, waar Z. E. ter begroeting aanwezig zal zijn. De uitnoodi gingen aan allerlei vereeni- gingen io deze stad en omgéving, waarin hun medewerking bij den optocht enz. wordt verzocht, zijn verzonden. Het uitvoerend comité hoopt op pen snel en gunstig besluit. Te Haarlem, Nijmegen en Leiden nebben zich ook comité's voor een Marine-dag ge- vormd. Te Rotterdam en Amsterdam zijd comitéfs in voorbereiding. Het is niet onmogelijk, dat de Marine dag gevolgd zal worden door een Marine- Congres, dat dan Zondag IS Juli bijeen zal komen. Men zal de verschillende sub-comi- fcé's bijeen brengen, om maatregelen te be ramen voor een uitbreiding van de bewe ging, die opwekking der belangstelling voor onze zeemacht bedoelt, over het heele land. Tegen 1 Augustus a>s. is aan het grootste gedeelte van het personeel bij het Jevensmiddeleabedrijf te Delft ontslag aan gezegd; de overigen krijgen éegea 1 Sep tember tLa.v, ontslag. Het kantoor zal worden ingericht voor de bureaus van don gemeente-ontvanger. Mr. dr. K. H. Berjen, secretaris van ife Mg. tot Expl. van S. S., heeft met in- garg van I October eervol ontslag ge vraagd. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is aan de gemeentebesturen een opgave ge vraagd van de in elke gemeente bestaande vereeniging voor luchtvaartdoeleinden. Op den laats ten dag van het Internat. Christelijk vakhew egïngscongrc s heeft een algemeeno verzoening plaats gehad tus- Bchcn do partgen. zooals die tijdens den oorlog tegenover elkaar waren geplaatst. Aangenomen werd het Zwitsersebe voor stel. Het door het congres gekozen bureau zal c5entengevolge de bestuursfuncties on derling verdeden. Elk land zal een lid van het bureau aanwijzen, met uitzondering van Duitschlamd en Nederland, die elk tweo leden aanwijzen. Een der Dratsche leden zal een vrouw zijn. Het bureau zal het recht hebben rich nog een derde vrouw toe te voegen. Yoor Nederland worden aan gewezen Serrarens en Ameling. Wat de contributies betreft, de koers zal worden genomen volgens het gemiddelde tusschen den koers van voor den oorlog en van Hiajis. Er zal een arbeidscharter op Chr. grond- Blag worden geformeerd. Met de gebruikelijke plichtplegingen Werd het congres gesloten. Te Amsterdam is de algemeene ver gadering gehouden van de Ned. Zuid-AfrL kaansche Vereeniging. De voorzitter, prof. dr. J. W. Pont, opende de vergadering en deed daarbij eenige mededeelingen over zijn reir- en verblijf in Zuid-Afrik a_ Je het jaarverslag wordt aan dr. Hendrik llulier, prof. Bcdenstein en oud-consul Kno- fcei, dank gebracht voor wat zjj ten behoeve van de Vereeniging deden. Het verslag van het studiefonds voor de Zuid-Atrihaaneche studenten vermeldt een froolo toeneming van aanvragen om studie beurzen en een toeneming van studenten. Het aanfcai aanvragen loopt naar de 200. Er is een niet te miskennen verlangen enden de Afrikaansche jongelieden, om hun studies in Nederland voort te zetten, in de meest verschillende vakken. Wat betreft de Zuid- 'Afrikasnsche bibliotheek, wordt o.m. mede gedeeld. dab zij vermeerderde met 132 boe ker. Tob leden van heb hoofdbestuur zijn her kozen do heer jhr. mr. C. Beelaerts van Blokland te Zeist, en mej. E. E. Mesdag, te Groningen. Gekozen 'zijn de heeren H. A.' E. van den Wall Bake, te Amsterdam'; E. Miödelbeig, te Loenersloot; H. H. Dressel- huys, te Rotterdam; P. .T. da Kanter, te Dordrecht, en mr. Wl O. Mees, te Rotter dam. i Bij Kon. besluit is aan den beer 0. Wydenes Spaans, op rijn verzoek, mot in gang van 1 Juli 1920, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Anua-Pau- lowna. De gewezen prins Joachim van Prui sen is moe rijn zoontje op het huis Doorn aangekomen. Als merkwaardig voorbeeld van studie zin deelt men ons uit Arnhem mee, dat kapitein der infanterie mr. dr. J. S. Bar bas 2 Juli aan do universiteit te Utrecht hoopt te promoveeren tot doctor in de wijsbegeerte op proefschrift; „Wijsgeerig© beschouwingen over de verhouding tusschen staatkunde en zedenleer". Deze kapitein werd in Juli 1904 van de Kon. Mil. Academie tot tweede-luitenant benoemd, studeerde daarna eerst Latijn en Grieksch en was na 5 jaar xoeds meester in die rechten; vervolgens doctor in het staatsrecht. Hij was gedurende zija.gehee- len diensttijd te Arnhem in garnizoen, waar hij ook gedurende de mobilisatiejaren een drukken werkkring vervulde. („N. R. Crt.") Op de voordracht voor administra teur van het algemeen stads-, provin ciaal- en academisch ziekenhuis te Gro ningen worden vermeld de heeren A. H. L. de Jonge, adjunct-verificateur der ge- meentefinanciën te Groningen; 3. Bu- tijn, leeraar boekhouden en directeur der Handelsavondschool te Wageningen; G. van der Zoo de Jong, gep. ritmeester der cavalerie te Amersfoort. In verband met het bericht over liet a.s. demonstratief congres van het personeel der Nederlandsche Spoorwegen, waarin werd fnedegedeeld, dat de Neutr. Bond van Spoor wegpersoneel aan dat Congres niet wenschte deel te nemen, wordt thans van bevoegde zjjde bericht, dat bedoelde Bond van dat voornemen is teruggekomen, waardoor dit Congres dus uitgaat vau de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Bond van Ambten, van Ned. Spoorwegen en den Neutr. Bond van Spoorwegpersoneel. Dit besluit is gencmen op een te Utrecht" gehouden ver gadering der hoofdbesturen der drie boven genoemde bondai. Door B. en W- van Arnhem worden ter benoeming tot directeur van gemeente werken voorgedragen de heeren Al. A. Brink man Visser, adjunct-directeur van „gemeen tewerken te Groningen; en G. Gerlch, direc teur van gemeentewerken te Schiedam. De Algem. R.-K. Ambteoaarsbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, er toe mede te werken: lo. dat van het salaris geen korting voor pensioen, ook niet* voor weduwen en weezen, wordt gehe ven; 2o. dat de kindertoeslag niet wordt beperkt tot een zekere salarisgrens en worde bepaald op een zeker percentage van het salaris, zij het ook degressief; 3o. dat de standplaatsaftrek vervalle; 4o. dat aan de salaris-commissie wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk te advi- seeren omtrent herziening van die sala rissen, welke kennelijk veel te weinig zijn verhoogd (zooals bijv. de in dit schrijven bedoelde adjunct-commies); 5o. dat de verhouding ten opzichte van de militaire salarissen worde hersteld door verhooging van de salarissen van de ambtenaren; 6o. dat een vacantietoe- slag worde gegeven overeenkomstig del voorstellen van de commissie-Dressel- huys, zonder eenige salarisgrens. RECLAMES, h 60 CENTS PER REGEL. Sanatogen Enkele lepels daags sterken zenuwen en lichaam. 21.000 Artsen 6468 GEMENGD NIEUWS. Het hoofdbestuur van de Landelijke Federatie van bouwvakarbei ders heeft aan den Bond van Patroons- vereenigingen in Nederland en aan den R. K. Werkgeversbond een schrijven gericht, waarin naar aanleiding van de uitsluiting wordt gezegd, dat heb grootste deel der stu kadoors te 's-Gvavenhage reeds geruimen tijd op „normale wijze" het werk heeft hervat bij werkgeverSj die bereid waren om „normale" arbeidsvoorwaarden in te willigen. Daar het meerendeel der stakende stu kadoors gedurende de staking is werkzaam geweest bij diverse werkgevers voor do gestelde eischen, wordt geconcludeerd, dat het bedrijf het wel kan dragen. Voorts wordt betoogd, dat het instituut der collectieve arbeidsovereenkomst) door het optreden der patroons wordt gemaakt tot een machtsinstituut in handen der werkgevers. Ofschoon het hoofdbestuur het ultimatum der patroons meent te moeten afwijzen, zegt het ten slotte bereid te zijn, in nader overleg met den patroons bond een behoorlijke regeling der arbeids voorwaarden te helpen bevorderen. Aan de metselaars en de batonwerkers, aangesloten bij d© moderne of syndicalis tische vereemgingen, te Amsterdam, is Zaterdag door do werkgevers, aangesloten bij de Algemeens Patroonsvereeniging, de dienstbetrekking opgezegd tegen Woens dag a. s., zoodat de uitsluiting ingaat Don derdag 24 Juni. B ij de N.-Z.-H ollandsche Tram wog-maatschappij bestaan plannen, de lijn HaarlemSantpoortVel sen te electrifi- ceeren (hetgeen met het gedeelte tot Scho ten reeds is geschied) en voorts om1 een zij tak te maken van Yelsen over Velseroord naar IJmuiden. Ook overweegt men, recht streeks van Santpoort naar IJmuiden een lijn t© leggen. Zaterdagmiddag is op de Reguliorsgracht te Amsterdam een droevig ongeluk geschied. Terwijl eenige jongens en meisjes aldaar aan het spelen waren, werd door eenigen het deksel van een der rioolputten voor perceel 114 gelioht met heb noodlottig gevolg, dat een 2%-jarig meisje, Van Delden genaamd door het geopende gat viel. Onmiddellijk werden van de rijde van het publiek pogingen in bet werk ge steld de kleine te redden. Uit den put ste gen echter zulke geweldige dampen op, dat alle pogingen vruchteloos bleven. Ten slotte werd de brandweer gealarmeerd, wie het na veel moeite gelukte het meisje, dat inmiddels reeds overleden was, boven te brengen. Per auto van den Gem. Ge- neesk. Dienst werd het lijkje'naar hot O. L. V. Gasthuis vervoerd. De Landbouw week, wel k e de G.-O. Mij. van Landbouw van 23 tot en met 28 Augustus ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan in samenwerking met de Vereeniging Het Ned. Landhuishoudkun- dig Congres te Arnhem organiseert, "blijkt, nu in bijzonderheden de regeling vastge steld werd, hoogst belangrijk te zullen worden. Men meldt uit Zutphen: Op de weide „De Marscli" alhier is een vlieg terrein geopend door de I. L. V. O. Een viertal machines waren aanwezig, waarvan er twee bij de opening mooie loopings maakten. Kort daarop ging mr. Dijckmees ter, burgemeester van Zutphen, de lucht in, spoedig gevolgd door de burgemeester van Hengelo (G.) en Vorden. In een te Loohem gehouden aandeelhoudersverg der Geld.-Overijs. Stoomtram-Mpij. antwoordde de voorzitter op gedane vragen inzake het conflict, dat de staking niot alleen ten doel heeft po sitie-verbetering van het personeel, maar de leiders ook trachten, invloed te krijgen op andere tramweg-maatschappijen. Op de eischen van het personeel kan niet worden ingegaan. Stappen zijn gedaan bij het Bijk, om ook na 1920 de exploitatie-verliezen ge dekt te krijgen, mot bovendien een matige rente voor het particuliere aandeelenkapL taal. Als commissarissen werden herkozen de heeren C. Franken en J. H. J. Meyer Drees, te Lochem, en jhr. De Milly van Heiden Reinestoyn, te Borculo. Een aantal kleine bakkers- patroons t© Deventer hebben besloten Kun zaken voor gezamenlijke rekening te gaan drijven. Burgerlijke Stand. Leiden. ONDERTROUWD. G. W. Schavers jm. 24 j. en A. A. van Leeuwen jd. 23 j. J. F. van Daalen 31 j. en A. de Bakker jd. 29 j. C. v. d. Keur jm. 39 j. en C. Zwaan jd. 32 j. J. Taffijn jm. 21 j. en J. G. Immink jd. 20 j. D. Schild jm. 24 j. en L. Susan jd. 25 j. W. Sluyter wednr. 30 j. en H. Boer jd. 27 j. J. v. d. Ban jm. 35 j. en E. M. Bouma Nien- wonhuis jd. 26 j. A. Bloemendaal jm. 35 j. en H. Piket jd. 28 j. ,T. M. Hoek stra jm. 26 j. en N. E. Rustenhoven jd. 18 j. L. A. L. J. Kusters jm. 27 i. en L. du Saar jd. 22 j. Tb. Visser jm. 30 j. en M. M. Meijer jd. 22 j. C. Lens jm. 22 j. en A. van der Beyden jd. 19 j. L. Cer- dijn jm. 21 j. en C. J. v. d. Hoed jd. 21 j. J. L. van Tongeren jm. 29 j. en J. Moii- tagne jd. 25 j. UIT DE OMSTREKEN AALSMEER. Op het zangconcours to Haarlem heeft Aalsmeers Gom. Koorver- eeniging" een vierden prijs behaald. ALKEMADE Aa.i den gemeente veldwachter J Went is het bronzen dienste kruis voor tienjarigen trouwen politie dienst uitgereikt HILLEGOM Men schrijft onsIn de rondvraag der laatst gehouden Raadsver gadering bracht de heer Klaver iets nieuws ter tafelhij hoopte, dat het in goecte aar de zou vallen, maar het overviel den Baad 'blijkbaar zóó, dat er wat om gelachen werd. Hij vroeg of het met. wenschelijk zou rijn om Hillegom to veigrooten, door te trachten De Zilk (gemeente Noordwijker- hout) bij deze gemeente te trekken, dus te annexeeren. Zijn betoog kwam hierop neer, dat de bewoners van de Zilk de Post, het station, de tram, de Haven hier gebrui ken, en dat de Zilkers blij zullen zijn, als rij gas van onze gasfabriek konden betrek ken. Zij hebben nu petroleum-verlichting. Het idee „vergrooting der gemeente" is buiten den RJhd wel in goede aarde ge vallen, en daarbij dacht men aan do schep ping van een tweede bedrijf naast het eenige hoofdbedrijf, do bloembollencultuur. Als do Zilk en de daarachter gelegen dui nen bij onze gemeente getrokken worden, ligt Hillegom aan Zee en staat de gelegen heid open eei badplaats te vestigen. Door „Hillegomj Nieuws- en Adverten tieblad" is voor het eerst de gedachte „Hil- legom-Binnen en Hillogom-aan-Zec" ont wikkeld. Wij ontkenen er het volgende aan Wanneer de Zilk eens werkelijk „Hil legom" werd, zou waarschijnlijk de tegen woordige eigenaar der achter de Zilk ge legen duinen, Jonkheer Boreel, wel bereid govonden worden om zijn gronden daar te gaan exploiteerenimmers, men ziet steeds meer en meer, dat de bezitters van uitge strekte landgoederen deze verkoopen voor bouwterrein, teelgrond, enz. Denkt eens, dat deze heer genegen zou zijn om den weg Pastoorslaan, Loosterweg, Margrietenlaan en Schilpweg te verlengen met den bestaan- den weg over rijn landgoed het Vogelen- veld naar het Haasveld, om vervolgens aan te sluiten op den Schulpweg naar Zee. Of wilt ge een andere route, neem dan Wilhelminalaan, Beek, Paardenkerkhof en gij komt óp hetzelfde punt uit-, n.l. op den Schulpweg naar Zee (eindpunt gelegen tus schen paal 74 en 73). Denkt eens, dat de omliggend© gronden gedeeltelijk afgezand werden voor de Bloembollenteelt en de nest bén ut word tot aanleg van een Villapark met Bad plaats aan Zee. Do :Algem. Ned. Wieirijdersbond heeft reeds zijn aandacht gevestigd op deze we gen eenige weken geleden is onderzocht of deze wegen op do kaarten gebracht kun nen worcfen. Behoud van de duinnatuur zal voorop dienen t© staan. De rust zal er zooveel mogelijk behouden moeten blijven en kan een motief zijn om oen badplaats te doen floreer en. Zoo'n badplaats beeft een eigen karakter noodig, waarom zij trekt en bloeit. En een bekwaam ondernemer weet er juist zoo'n karakter aan te geven. Om do gronden, die niet voor wegen, beplan ting en bouwterrein noodig zijn, te ontgin nen, is een groot kanaal noodig. Het bloem bollen- en groentenbedrijf heeft behoefte aan vaarwater. Dat zelfde kanaal zal het watertoerisme van uit de Lcidsche vaart en de Ringvaart van de Haarlemmermeer naar do badplaats bevorderen. De grondeigenaren hebben belang bij dergelijke .grondexploitatie, Hillegom heeft er belang bij, en de gemeenschap beeft er ook belang bij, want de nu nog onpro ductieve duingronden zullen dan den wel vaart opvoeren. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawl- loggers kwamen te Umoiden aan de markt, KW 143 met f 506 KW 145, f 350KW 49, f 443KW 38, f 357 KW HO, f 264KW 152. f491; KW 72, f277; KW 39, f272; KW 57, f 308KW 40, f 355 KW 45, f 474 KW 66, f256; KW 116, f475; KW 168, f196; KW 48, f330; KW 84, f433; KW 142, f258; KW 65, f276; KW 22, f381; KW 74, f 211KW 44, f 395KW 26, f 154 KW 144 f 276 en KW 60, f 80 besomming. LEIDERDORPDe rekening over 1910 van den Grooten en Kleinen 8tads- polder is vastgesteld in ontvangsten op f 1050.42, in uitgaaf op f 774.63saldo f 275.78%. D© begrooting eer 1920 is ge steld op inkomsten en uitgaven op f 1460.28%, met een omslag van f 9 per Hectare. Van twee alhier in den Rijn liggende Westlanders, behoorende aan do schippers Van T. en v. d. Zw is, door inbraak, al het aanwezige touwwerk ontvreemd, ook wordt een horloge vermist. Van de daders geen spoor. De echtgenoot© van De L. had Zater dag het ongeluk bij het schoonmaken van ruiten van een trap te vallen, en rich zoo danig aan een barer beenen te verwonden, dat dit door midden brak. Dr De Bruyne verleende de eerste heelkundige hulp. Do patiënt werd ter verdere behandeling per brancard naar „het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. OEGSTGEEST. Door de gemeente politie alhier is proces-verbaal opgemaakt togen drie zwervers, die door brutaal op treden de bewoners van den Wijttenbech- weg brood en drinken trachtten af te per sen. Bij de gemeente-politie werd aangifte gedaan van een verdachte ontdekking. Er was nl. aan den Poelgeesterweg een halve M. in 't vierkant graszoden weggenomen en op die plaats een kruis aangebracht met het opschrift „Hier ligt mijn schat be graven." Na onderzoek is niets gevonden. Een „grap" dus zeker. Op de Rijksstraatweg had een aan rijding plaats tusschen een motorrijder den heer J. van Ate 's-Gravenhage, en A. de V., uit de Kaag, welke nog bijzonder goed afliep. Beiden werden tegen den berm van den we>g geslingerd, waardoor èn het motorrijwiel en het rijwiel werden beschadig® en de wielrijder tevens eenige lichte verwondingen opliep, doch na eenige herstellingen konden beiden him weg ver volgen. OUD-ADE. Wegens diefstal van twee rijwielen ten ifadeele van T. B. is proces verbaal opgemaakt tegen J. C. v. L. RIJNSBURG. Alhier kwam bericht, dat, ten gevolge'van bloedvergiftiging, te Loosduinon is overleden de heer P. Fon tein, gedurende ruim tien jaren directeur van de Ohr. Zangver. „Excelsior" alhier. De Vereeniging verliest in hem een-emi nent leider, wiens gemis sterk gevoeld zal worden. De 5-jarige G. v. E„ alhier, kwam zoodanig te vallen, dat zij een bloedendo hoofdwond bekwam. Dr. Jonker verleende de kleine rijn hulp en hechtte de wond. SASSENHEIM. Als een bewijs van waardeering van zijn, hoewel kort, doch tactvol optreden als burgemeester onzer gemeente, hebben de ingozotenen gemeend Baron D© Smetb daarvan een stoffelijk blijk te doen toekomen. Door een kunst schilder A. J van Driesten zijn drie aquarellen vervaardigd het oude Ko ningshuis, de to' aan de Teyingerlaan en een kijkje op den rijver in de Plaats welke Zaterdagavond door do leden van Raad en den secretaris, bij monde van den heer Warnaar, aan Baron Do Smeth wer den overhandigd. Het cadeau was verge zeld van een album, waarin al de namen, pl. min. 500, van hen, die iets hadderr. bij- gedrragen. VOORSCHOTEN. Zaterdagavond werd in de fabriek van de Kon. Ned Ectel- motaalbedrijven brand' ontdekt in do om geving van een gloeioven bij de afdeeüng goudfabriek. Met eigen krachten heeft men het begin gestuib en was er alleen wat ma terieels schade Gistermiddag waren enkele jongens aan heb zwemmen in den Korten 'Vliet, waaronder E. v. L. Plotseling zakte deze naar de diepte. Een juist passeerende landbouwer met een roeiboot werd door de andere jongens aangeroepen, maar daar deze meende misleid te worden, roeide hij i"" door. Inmiddels toegeschoten hulp haalde de drenkeling op het droge, waarna bij dea heer Lubbe werd getracht onder leiding van een geneesheer de levensgeesten op to wekken. Per rijtuig io dit jongmensch naar rijn woning vervoerd. - ZOETERWOUDE. - Door den Com- missaris der Koningin in Zuid-Holland als lid van de Gezondheidscommissie, zete lende te Alphen, als lid benoemd de heer J. O. Lagerberg. Op verzoek var. de afdeeling Zoeter- woude van den R.-K. Volksbond hield do Rijksontvanger dezer dagen alhier een zit ting tot het in ontvangst nemen van belas- tingen. Slechts oen drietal personen kwam betalen. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Terwijl morgen te Boulogne sur Mer een groote geallieerenbijeenkomst plaats zal vinden, heeft Frankrijk het blijkbaar noodig geacht om te voren met Enge land nog een onder-onsje te houden. Daarom is Millerand, vergezeld door Foch en anderen, Zaterdag naar Hythe gegaan, alwaar met Lloyd George een conferentie vooraf is gehouden. In hoofd zaak zal liet daar wel over de door Duitschland te betalen schadevergoeding zijn gegaan, al zijn wellicht ook de Turk- sche kwestie en de Russische geschiede nis te berde gebracht. Deze drie punten zullen toch den hoofdschotel vormen voor Boulogne, waarheen Engelschen en Franschen nu gezamenlijk reizen. Dat de conferentie van Spa 6 Juli zal plaats vinden, gelooft al bijna niemand meer, waar na Boulogne; Brussel no£ komt als bespreking vooraf! Lloyd George heeft een deputatie te woord gestaan van de Liga tot afschaf fing van den oorlog, die er op aandrong dat de Volkenbond in volle werking zou worden gesteld en een internationale weermacht gevormd om de besluiten kracht bij te zetten. Beide achtte de En- gelsche premier"voorloopig onmogelijk. Lloyd George zei daaromtrent o.m. Frankrijk kan geen hulp verleenen. 't Ontruimt reeds Cilicië, omdat het niet genoeg troepen heeft om zich daar en in Syrië tegelijk te handhaven. Wijzelf hebben de handen vol te Kon- stantionpel, in Mesopotamië en Palesti na. Italië heeft zoovele moeilijkheden als het aan kan. Amerika hééft geweigerd. Wij zouden geen bataljon voor den vol kenbond kunnen missen. Er waren twee voorname moeilijkhe den, die er zich tegen verzettten, den volkenbond in volle werking te laten treden. In de eerste plaats kunnen de groote mogendheden geen behoorlijke! strijdmacht ter beschikking van den bond stellen om gehoorzaamheid en eerbied ai te dwingen, daar zij in andere moeilijk heden gewikkeld zijn als gevolg van den grooten oorlog. In de tweede plaate heeft zich de eenige groote mogendheid, die vrij is van- zulke moeilijkheden, terug- ge trokken. Waar deze moeilijkheden van tijdelijken aard rijn, verwachtte Lloyd George in de toekomst meer van den volkenbond, dan thans reeds het geval kan zijn. China zal het vredesverdrag met Tur kije niet teekenen, waar het daarmee niet in oorlog was en omdat de capitula ties worden hersteld. In Ludwigshaven in de Paltz is de sta king begonnen, waar de Franschen in plaat6 van de gearresteerde arbeiders los te laten nieuwe arrestaties hebben verrioht. Het cijfer 40.000 wordt genoemd, maar over de algemeenheid loopen de berichten uiteen. De Franschen hebben bepaald, dat alle ar beiders aan de onmisbare bedrijven, die staken, uit het bezette gebied zullen worden gezet. De winkels zitten echter dicht, de tram loopt al niet meer enz. DUITSCHLAND. Nog steeds geen zekerheid in de kabinete crisis. De geruchten blijven aanhouden, dat' uit de middenpartijen, n.l. Gentrum, Demo craten en Duitsche Volkspartij, een mintéte- rie-Fehrenbach zal voortkomen, maar zoo lang het er officieel niet is, blijft alles mo gelijk. Gisteren hebben te Berlijn de gemeente raadsverkiezingen plaats gehad en nu is men erg nieuwsgierig, hoe het kiezerscorps rea geert op de impasse, waarin het de rijksre- geering heeft gebracht. Een tweetal nieuwe stakingen zjjn te ver melden: In Pom meren staken de' landarbei ders weer op groote schaal, waardeer de oogst bedreigd wordt en d© steden weer zoo' goed als zonder melk zijn en in Halle staken de arbeiders aan de electriciteitsfabrieken, waardoor er geen licht en geen, stroom is. ENGELAND. Lloyd George heeft in ziju gesprek niet Tbc mas over Ierland nog gezegd, dat hij om de een heid van den slaat te bowaren er oven zoo over denkt als Lincoln, m. a.w. hij daarvoor met voor een millioen slachtoffers zou terug deinzen. Op Ierland zelf duren de relletjes etc. gesta dig voort. To Londonderry vielen bij een botsün tusschen Snm-Feiners en Ulstermannen dat dezen met elkaar op het oorlogspad gaan, is al- lesbehalvo een verbetering! zelfs vijf dooden. Terwijl de slaking der Marconisten scherper, karakter aanneemt, daar stokers en matrozen weigeren- met „onderkruipers" uit to vareu, H ook in EngeLsch-Indië weer een spoorweg-ta king uitgebroken, omvattendo 16000 arbeider>- HONGARIJE. De boycot' té in werking getreden. Uit .Wec-iif-n wordt gemeld, dat de duur veorloo- pig op acht dagen is vastgesteld. Wanneer, binnen dien trjd do Hongaarsche regeer mg nog niet hoeft toegégeyen, dan 23I de scher pe boycot ingaan d.w.zt. dan zal dok net

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2