LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Gts. per regel. Dos Zaterdags '40 Ots. r regel. Kleine advertentiën Woensdag Ots., Zaterdag f 1.—bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- jreoht. Voor eventueele opzending van briöven 30 Ota, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ot<L Bureau Noordefpéspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COUBAM» Voor Leiden p. 8 ma£2.50, p. week I 0.19 llniten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week K 0.19 Franco par post e 2.90 Maandag 21 Juni 1920. Nummer 18496. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Do Burgemeester van Leiden brengt ïefi kennis van de ingezetenen, dat morgen,' (Dinsdag) aan de gemeentelijke vischwinkelS (Vischmarkfc en Stadshulpwerf) verkrijgbaar; ia SCHELVISCH h fÖ.15 en SCHOL a lf'O.16f0.18 per pond. N O. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden. 21 Juni 1920. STEMMING- Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 30 Juni 1920, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing Van die leden van den Gemeenteraad. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verpliohting, op gelegd bij artikel 71, tweede lid, der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht znoet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 1-19 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de ver plichting opgelegd bij art. 71, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of niet geldboete van ten hoogste drie guldon. Indien tijdons het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloopen Bedert eon vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gul den opgolegd De uitspraak is aan hooger beroep noch oassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt op gelegd aan oen afwezig gebleven beklaagde wordt eene schriftelijke vermaning van don Kantonrechter om aan de verplichting op gelegd bij art 71, tweede lid, in het ver volg te voldoe, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekond op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 123 van het Wetboek van Straf recht luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. N C DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 21 Juni 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van W. C. Ruis, om ■Vergurning tot uitbreiding van de houtwa- renfabriek aan de Oranjegracht No. 85, kadastraal bekend Sectie C. No. 505. Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog piet geëindigd is; Gc-lel op artikel 8 der Hinderwet; Hebben besloten dè beslissing op het verzoek te verdagen. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 17 Juni 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8 le alinea der Hinderwet; Erêngen bij dezen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan J. J. Dingjan en rechtverkrijgenden tot liet uitbreiden van de sioomwasscherij aan den Kooge-Rijndgk No. 1; kadastraal beneoH cectie Mr. No. S44. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juni 1920. STADSNIEUWS. Het 34-5 jarig bestaan van de Leidsche Hoogeschool. Morgen zuilen de feestelijkheden ter herdenking van het 345-jarig bestaan van onze Hoogcschool een aanvang ne men, en wij meenen aan den vooravond van den eersten en voornaamsten dag dezer feestviering, haar kortelijk bij onze lezers te moeten inleiden. Dit lustrum zal een eenvoudig, intiem karakter dragen, zoo geheel verschillend van die van vóór de oorlogsjaren. Er zat geen maskerade plaats hebbon, geen bonte stoet van mannen in kostbare ge waden zullen door de straten trekken en de straten zullen als blijk eener contra prestatie der burgerij, niet door eere poorten overwulfd en met groen en bloemen worden versierd. De groote oorlne. die -zooveel in het maatschappelijk leven heeft veranderd, is er oorzaak van, dat het zoo niet meer kan. Verslond voor 1914 een lustrumvie ring reeds sohatten, een maskerade met den aankleve van dien, zou nu haast niet te betalen zijn. Een groot deel der bur gerij, vooral onder de n'eitingdoenden,, zal het jammer vinden. Zoo'n lustrum week maakte voor vele zakenmenschen' den geheelen zomer goeder zullen on der de Corpsleden gevonden worden, die, als hun voorgangers uit vroegere perio den, in een optocht gaarne zouden wil len schitteren wie zou het hun kwalijk nemen maar er is ook een steeds sterker wordende strooming onder de studenten, die van andere princip.es uit gaat, en die uiterlijke praal niet meer begeert, terwijl een groot deel der bur gerij met een bescheiden feestviering ook gaarne genoegen neemt, en ondanks het feit, dat de burgerij er nu vrijwel buiten gehouden wordt, toch meeleeft met deze vijfjaaflijksche uiting van wat er aan levenslust en levensblijheid in de pupil len van onze Alma Mater opbloeit Laten zij daarvan morgen en volgende dagen, maar morgen, wanneer een 150 reünisten als gasten zullen worden ont vangen, vooral, dit toonen door aan een hartelijko ontvangst mede te werken, al lereerst door het uitsteken der vlaggen. Dat is al het minste, wat men in onze hoofdstraten kan doen. Heeft men gele genheid om, naar het voorbeeld van het gemeentebestuur eenigerlei feestverlich ting aan te brengen, zooveel te beter. Hier en daar zijn door winkeliers reeds mooie feestétalages aangebracht. Wij waardeeron de Leidsche studenten zeer, wij verheugen ons, dat hun aantal steeds grooter wordt, hoe zouden wij dan op hoogtij dan ook geen uiting geven aan deze waardeering Daarom scherpe morgen ieder reoht- geaard Leidcnaar zijn vernuft in het' zinnen op middelen die de feeststemming op waardige wijze zullen kunnen ver- hoogen. Wij zijn ln staat gesteld onzen lezers de. voornaamste feestelijkheden mede te deelen. Een officieel feestprogramma zal alles volledig geven. De feesten beginnen Dinsdagmiddag met een feestelijk inhalen der reünis ten, en de senaten der bevriende corp sen aan het Stationsplein der Holly Spoor. In optocht met muziek en ont plooide banieren en met eerewacht le paard zal men te ruim twee uren langs Stationsweg, Beestenmarkt, Prjnsesse- kade, Kort-Rapenburg, Breestraat en) Steenschuur trekken naar het Academie gebouw, en in het Groot-Auditorium zal de praeses collegii, de heer J. H. Hütsch- ler, de aanwezigen verwelkomen en een feestrede uitspreken, waarop namens 'de reünisten 'mr. J. W. Ramaer, uit s'-Gra- venhag-e, zal antwoorden. Na afloop zal het collegium receptie houden voor de senaten der bevriende corpsen en eere leden" in de Sociëteit „Minerva", waar ongetwijfeld menig hartelijk woord zal worden gesproken. Dinsdagavond is eer collation op de sociëteit Minerva" en 'vereenigen de reünisten zich aan de feestmaaltijd in „Zomerzorg"', met een gemeenschappe lijke kroegjool in „Minerva" tot slot. Woensdag ia voornamelijk gewijd aan de roeisport op het Galgewatei' waaraan zoowelburger- als studenten-roeivcr- eenigingen zullen deelnemen. De deelne mende vereen igingen zijn behalve tie Leidsche clubs Njord, Die Leythe en De Vliet, De Laak, Laga en Triton. Woensdagavond tooneelnitvoering van wege het Leidsch Studentenfooneel. Op gevoerd zal worden ,Jeu de l'amour et du hassard" van Mariveaux. Na afloop dezer uitvoering is er bal in de Stadsgehoorzaal en een cabaretavond in „Minerva". Donderdagraiudag worden de feestelijk heden voortgezet met een tlié dansant in sociëteit „Minerva", terwijl des avonds „Sempre Crescendo" in de Stadszaal een uitvoering zal geven. Na afloop daarvan is er in de Stadszaal bal met souper en tevens een reünie op de sociëteit „Mi nerva". Vrijdagmiddag houdt „Arena Studioso- rum" international!» turn-, scherm- en bokswedstrijden in de Stadszaal, terwijl na afloop daarvan do feestviering in NoordwijTc wordt voortgezet. Daar zal in „Casino" een groot diner met dames plaats hebbon, terwijl met een bal Én „Casino" de feesten zullen worden be sloten. Het orgaan van het Leidsch Studenten corps Virtus Concordia Fides" zal Don derdag in feestgewaad verschijnen en de senten der bevriende corpsen zullen in de Huize „Bruyns" aan hot Rapenburg recipïeeren. Leidsche Beshiurdersbond. Uit liet verslag van den Leidsclicn Bestuur- dershond (do zg. moderno organi.-atio le Lei den) noteeron wij do volgonde gegevens Het Ledental. De verwachtingen, in hot jaarverslag ovor 1917 ten opzichte van do tooncming san het ledental gesproken, zijn in 1918 niet vervuld. Immers, in 1918 gingen de aangesloten organisaties slechts mot 174 leden vooruit, terwijl in hot voorgaande jaar 1917 de winst 695 loden bedroog. Buitengewoon groote workloosheid cn nis gevolg daarvan het vrijwel lamLiggen der actios was daarvan wel de voor naamste oorzaak. Het jaar 1919 gaf een heel ander cn voel be moedigender beeld ie zien. Wel was do werk loosheid nog groot, maar na de Noveraberge- bouitenissen in 1918 was er een geest van ver zet onder de arbeiders gekomen. Allerwegen ont brandden de acties. Groote groepen van ongeor ganiseerden kwamen daardoor tot do organisatio Het groote verloop van leden blijft altijd nog een zwarte plek. In 1918 werden ingeschreven 1078 nieuwe leden, waartegenover stond een af voering van 914 loden. Hoewel in 1919 het ver loop lang niet zoo sterk was, blijft dit punt toch de ernstig aandacht van de afdeel ingbestuurders vragen. Er werden in 1919 door de aangesloten afdce- lingen ingeschreven 2327 nieuwo ledon. Afge voerd werden om verschillende redonen 1336 le den, zoodat do totale toenmening van het leden tal bedroeg 991. De werkloosheid. Do werkloosheid was in 1918 on 1919 buitengewoon groot. De or ganisaties, welke het meest met de werkloosheid to kampen hadden, waren ongetwijfeld do Bouwvakarbeider).-, Metaalbewerkers, Sigaren makers, Textielarbeiders, Slagers on Trans portarbeiders. In den loop van 1919 werd voor do Bouwvakarbeiders en Metaalbewerkers de toestand veel gunstiger. In Januari 1918 werd een poging gedaan bij den minister om op de soms zeer lage urtkeerin gen der Wachtgeldregeling nog een toeslag uil do Werkloozenkau te kunnen geven. Hoewel do Minister overweging toezegde, is daarvan niets gekomen. Voorts werd nog 'in een adres aan den Raad goprotesteort tegen het feit, dat, terwijl in Lei don de werkloosheid groot was, verschillende onderdeelen voor bouwwerken, welko machinaal wérden vervaardigd, van uit andero plaatsen werden betrokken, waar deze evengoed door do Leidsche fabrieken konden worden geleverd. Propaganda. Na vrij langdurigo voor bereiding werd begin Mei 1918 eon Vereeniging van Kappersbedienden opgericht. Na korten tijd moest deze afdceling weer worden opgeheven, daar onder do Lcid-che Kappersbedienden nog geon voldoende organisatiegeesl bleek te be staan. In 1919 werden in overleg en op verzoek van het Hoofdbestuur van den Kappers- en Barbiersbediendenbond opnieuw pogingen tot oprichting van een afdeeling godnan. Op een openbare vergadering, daarvoor uilgosohrcvcn, bleek echter, dat nog geon wijziging in den toe stand was gekomen. Slechts enkelo bedienden gaven zich op, waarom het tot definitieve op richting niet komen kon. In samenwerking met de Leidscho afdeelüyj van don Landarbeidersbond werden in 1918 in Nooröwijk pogingen tot oprichting van een af deeling, gedaan, welke pogingen echter mislukten In 1919 werd door .het bestuur veel werk ver richt, om te komen tot de opirchting'van een organisatie voor dïonstbcrSfen. In April werd clan ook. een vereeniging opgericht, welke zich later aansloot bij den inmiddels ongerichte Ned. Bond van Huispersoneel Gedurendé bet gansche jaar moest aau deze nog zwakke organisatio alle me dewerking worden verleend, maar mochten dan ook de voldoening smeken, dat. een stevige kern werd gevormd, waardoor het blijven voortbe staan van deze afdeeling vrijwel verzekerd is. Voorts werd nog in October een afdceling van den Bond van Rijkswerklieden opgoricht, welko zich eveneens bij den Bestuurdersbond aansloot. Buitendien werd aan verschillende organisaties hulp 'verleend bij het beleggen van vorgadcrin- gen on hot voeren van acties. Nieuw aangesloten afdeelingon. Gedurende 1919 werden nog de navolgende af- deelingen tot do Beatuurdeiwbond toegelaten. Aid. Zoeterwoude Glas- en Aardewerkers. Afd. Voorschoten Timmerliedenbond en afd. Leiden van den Straatmakorsbond. Het Bureau voor Arbeidsrecht, waaraan als ambtenaar is verbonden de heer J. J. van Stralen, behandelde in 1918 252 zaken. Naar aanleiding van oen door hot bureau aanhangig gemaakt proces werden circa 400 huurders van do Maatschappij Nationaal Grondbezit een terugbetaling van huishuur vcr- krogen tot een totaal bedrag van circa 13000. In 1919 werd begonnen met 38 zaken, wcHco in 1918 niet afliepen. Daarbij kwamen'in den loop van bet jaar nog 152 nieuwe zaken. Deze zaken betroffen voor het grootste gedeelte bet Arbeidscontract terwijl ook weer een groot aan tal Hnurcommissiezakon werden behandeld. Het in 1919 voor alle rechtzoekende verkre gen bedrag aan loon schadeloosstelling, terugbe taling huishuur enz. bedroeg de som van f 1341.05 Eindexamen Gymnasium. Van de tweede groep slaagden: E. G. F. Rciclienfeld voor A. Johanna B. Kroeze, Ph. H. Hartz, Christina A. Heinsius, Ma ria L. Jacobi, J. Laeyendecker, D. H. Pie- ron en J. L. G. Ter steeg, allen voor B. Afgewezen 2 candidaten _voor A. Het examen wordt voorgezet met één Candida at voor B. Na verlengd examen slaagden van de vorige groep: Constance B. Cohen, H. R. Goudsmit, D. Huurman on Laura H. de Lange, allen voor A. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is de heer H. Hardonb, alhier, ter beschikking gesteld van den gouver- neur-generar' van Ned.-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot com mies bij den post-, telegraaf- cn tèlefoon- dienst. De heer H. T. Hoekstra, alhier, tot arts bevorderd, is bestemd tot officier1 van ge--odheid 2de kl. bij de zeemacht. Mej. W'. A. P; do Bruyn Onboben, alhier, is benoomd tot leerares in de wis er. natuurkunde aan het Chft gymnasium! te 's-Gravenhage. Heden herdenkt de heer A. de Kier, Morschstraat. 59, dat hij vóór rijf en twin tig jaar de bakkerij van de firma Snoek overnam. Dat hij gedurende die jaren niet stil gezeten heeft, bewijst het pand, dat in dier tijd een ganscb ander aan zien heeft gekregen en een sieraad van de Morschstraat is geworden. Zooals wij reeds meldden, vierde de firma Gebrs. Huy, steenkolenhandel, Haagweg, Zaterdag haar gouden feest. Des morgens werden beide firmanten met liun familie door het personeel in het door het personeel prachtig versier de kantoor ontvargen en werden onder hartelijke wooraen de firma geschenken aangeboden, bestaande uit een portret van wijlen den heer J. J. Huy, vader der firmanten, tevens oprichter der zaak, en twee schilderijen, het eene voorstellende 'de oude zaak (St.-J"aoobsgracht) en de nieuwe zaak (Haagweg), en een waarin het gedicht, gemaakt ter gelegenheid van dit jubileum. Het met groen versierde kantoor gaf een heel gezelligen indruk, verhoogd nog door tal van bloemstukken. Ook kwame i er vele telegrammen on andere felicitaties, alles zoovele bewij zen, dat het de firma niet aan sympathie en vriendschap ontbreekt. Deze dag werd met een gezelligen ayond besloten, door een gemeenschappe- lijken maaltijd voor firma en personeel mot familie, waaruit ook bleek de goede verstandhouding, die bestaat tusschen patroons en personeel. Tot in den vroegen morgen bleef men gezellig en vroolijk bijeen. In „Zomerzorg" had Zaterdagavond een propaganda-feestavond van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Werkmeesters- bond plaats. Eerst werd buiten genoten van het con cert. door „Werkmans Wilskracht" aan geboden. Nummer twee van het program ma, de. propagandistische feestrede van den Bonds voor Jitter, bracht de feestge- nooten in de zaal. Het drieledig doel van den spreker, n. 1. de ongeorganiseerden tot ander inzicht te brengen, den leden een riem onder het hart te binden, en bo venal ook bij de dames de noodige be langstelling op te wekken, werd gloedvol en glashelder besproken, en een afspiege ling van don indruk, zag het aldeelingsbe- stuur in het aantal nieuwe leden. Vervol gens vergastte een klein koor, gevormd uit „De Stem des Volks", de feestgenooten op een zestal liederen. De Voorzitter, die dank bracht aan „W. W." en „De Stem" voor hun prestaties, bleek wel de tolk der aanwezigen te zijn, daar een langdu rig applaus volgde. De levenszanger Meyer Hamel slaagde uitstekend de aanwezigen te. amuseeren. Een en ander werd'afgewis seld door goede muziek aan de piano. Voor deze gemeente zal op 13 Juli de inlevering van wapenen, ledergoed, klee-* ding en uitrustingstukken door de land- weerpflMitigen J916en 1916 c moeten plaats hebben. Le zweminrichting van de „Leidsche Zwemclub" alhier is Zaterdag door 1011' person en bezocht. Naar wg vernemen, is heden in wer- Kmg gebracht de electrische Timmerfabriek van den heer A. van Houwelingen, aannemer, alhier. Bedoelde fabriek, geheel naar de eisch des tijds ingericht, is voorzien van de meest moderne houtbewerk.'n ,sm;ch:nes, ge leverd door de firma R. S. Stokvis Zonen Ltd., te Rotterdam. In da fabriek bevinden zich o.m. cirkelzaag-, lintzaag-, vlakbaak-, van diktebank-, frais-, pennenbank-, bos- singbank-, hak-, boor- en verschillende slijp machines. Daaraan is verbonden oen timmermans werkplaats, houtloods, kantoor en opslag- terreinen. De geheels inrichting, volüomen berekend voor lalerlei soort van timmer werken. is geheel ontworpen en onder toe zicht opgebouwd ea geïnstalleerd door dea lieer Van Houwelingen persoonlijk. De elec trische nistaliatie is aangelegd door het Elec- tro-technisch Bureau „Nitor", t9 Leiden. Vbw elke machina is een afzonderlijke motor, welke motoren zich bev.nden in kel dertjes bij do machines, ter voorkoming van ongelukken.. De fabriek is gelegen ouder de gemeente Zoeterwoude, bij Leiderdorp, aau den ïïooge- Riyndijk. Zaterdagnamiddag geraakte in perceel No. 2, bewoond door T. Th. D. een drie- 'plts-petroleumstel, waarop een pot met vet sr-end in brand, zonder dat het door de be woners, die vermoedelijk niet thuis waren word bemerkt. Het liet ach van buitenaf nogal ernstig aanzien. Een weesjongen, C. LeeOang, wees- br.rgers hebben niet ten onrechte de repu tatie er met betrekking tot hot blusschen van branden vlug bij te zjjn bemerkte den brand, Schoof fluks het raam vau bui ten op en kroop er door en wierp hot trandende stel met den pot op straat, waar ic-mstanders de vlammen gauw bluschten. Zaterdagavond geraakt een zesjarig zoontje van zekeren H., nit de Mirakélsteeg, the wat al te dicht aan den waterkant speelde, aan de Oude-Vest te water. De lieer M. de Tombe, Oude-Singel 132, die het ongeval zag, sprong gekleed to water ea mocht heb genoegen smaken den kleine weder op het droge te. halen. Zaterdagavond deelde een. fietsrijder, een sur veil lee rend agent aan den Hooge- Rijndijk mede, dat ongeveer op de grens de zer gemeente de straat was opgebroken en de steenen ais eon versperring op de straat; gelegd waren. De'agent stelde oen onder zoek in, waaruit bleek, dat de mededeelmg? juis'. waa. Hij maakte zoo goed on zoo kwaad aio hot ging de straat weer iu orde. om op deze wijze te voorkomen, dat personen, dia er bij den vallenden avond per rijwiel pas seerden, letsel zouden bekomen, om 'daarna dezen kwajongensstreek te rappor teer en. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd zekere L. wegens dronkenschap in ver-i zekerde bewaring gesteld. L. vond ach ia! het cachot van het pSlifcieburee! biets op) zijn gemak en sloeg een en ander stuk. Daan er een vrij groot bedrag aan weekloon op den man werd gevonden, hield de politie aaarvan f10 af, om daarvoor de veroor zaakte schade tp herstellen. De rest kon hij later terugkrijgen. L. was daarmede niet tevreden. Het logies was slecht en daarvoor ook nog betalen, dat was hem te bar!_ Gisteravond om kwartier over ach ten had een ongeval plaats op de Haar lemmerstraat boek Turfmarkt. Een wiel rijder, die van de Haarlemmerstraat' kwam rijden, kwam in aanraking met een Utrechtsch wagentje. De wielrijder viel en daardoor struikelde het paard. Dfe fiets van den wielrijder kwam onder het paar en werd deerlijk gehavend en on bruikbaar. De voerman reed echter door. Gisteravond werd de bewoonster van een perceel in de Huigstraat, bij de Lan- gegraebt, de wed. H., opgeschrikt door een dahuivende beweging op bet dak.i Een onderzoek leerde, dat alle pannen waren afgeschoven, doordat de spijkers van het spanwerk waren verroest. De politie gaf van bet geval kennis aan do bouwpolitie, die verder maatregelen nam. De zetter heeft Zaterdag aan het slot' van ons overzicht der woningtelling, ons het tekort aan woningen in deze gemeen te laten schatten op 1800. Wij haasten ons mede te deelen, dat dit cijfer moet zijn 1000. Het is dan heusch al erg genoeg, al zal dit tekort vrijwel ingehaald zijn, als alle thans in do maak zijnde bouwplannen tot uitvoering zijn gebracht. BINNENLAND. Prijsverhooging van roggebrood. In verband met de intrekking: in gaande 21 Juni, van den toeslag op don roggeprijs en de daaruit voortspruitende belangrijke prijsverhooging van het rog gebrood, heeft de Ned. Landarbeiders- bond eenadres aan den Minister van Landbouw; gezonden, waarin o. m. wordt aangevoerd, dat voor de plattelandsbe volking van de noordelijke en oostelijke provinciën van ons land het roggebrood naast de aardappelen het hoofdvoedsel isdat de verhoogde uitgaaf voor de be volking mede dat deel der arbeidersbe volking trèft, welks loon ongeveer het laagst is van geheel ons land, en in treedt op een tijdstip, waarop de nieuwe collectieve contracten pas zijn afgesloten, waarbij uiteraard geen rekening kon worden gehouden met de meerdere uit gaaf, welko van den door den Minister getroffen maatregel -een govolg zal zijn dat wel de Minister voornemens is nog eenigen tijd goedkoop bruinbrood te dis- tribueeren, in het bijzonder in die ge meenten, waar thans als regel rogge brood gebruikt wordt; doch opgemerkt dient, dat blijkens de ervaring de be trokken plattelandsbevolking om ver schillende redenen niet ineens afstand zal doen van de eeuwenoude gewoonte; om roggebrood te consumeeren, terwijl ook de prijs van het bruinbrood meer be draagt .dan 22ya a 25 ets. per K.G. Verzocht wordt, voorloopig geen be sluiten te nemen, welke een verhooging van den prijs van het roggebrood ten ge volge zullen hebben. Met ingang van 24 dezer vc-rhoogdhj do Provinciale Friesche Bakkersbond den prijs van 2400 gram roggebrood van 43 tot 74 ets. Door H. M. de Koningin werd ten! paleize Het Loo in particuliere audiëntie! ontvangen de lieer Léon Bourgeois, die ala vertegenwoordiger van den Volkenbond da Internationale Juristenconferentie heeft ge- installeerd. Bij deze ontvangst was tegen woordig de gezant der Fransche republiek alhier. Na afloop der ontvangst werden da heeren aan het diner van H. M. genoodigd. Heden werd in de Leo-Stichting te Maastricht dé elfde algemeene Bondsver gadering gehouden van den Koninklijken Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken ,.Het Oranje-Kruis". De vergadering werd door den Voorzitter. Z. K. H. den Prins der Nederlanden, met een rede geopend. De Internationale Jüristenconferen- tie, die op initiatief van den Volkenbond in liet Vredespaleis in Den Haag ver gadert ter ontwerping van een plan voor een Permanent Internationaal Gerechts hof. zette Zaterdagochtend de bespre kingen voort over de kwestie van de keuzo der rechters. De verschillende leden der commissie zetten hun meeningen tot in bijzonder heden uiteen, meer gedetailleerd dan .Vrijdag tijdens de eersfo bespreking mo gelijk waston gevolge waarvan ver schillende "geschilpunten uit den weg] wérden geruimd. Heden zullen gedetailleerde ^oov£ie\J •len aan de conferentie "worden voorge legd. De Minister van Landbouw. Nijver heid en Handel heeft Zaterdagmiddag iiï een der zalen van zijn Departement dé Rijkscommissie voor de ontwatering ge-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1