AGENDA VAN EE WEEK. Vrijdag: „Nathanaël'*: Evangelieprediking. Kwar tier voor achten. Zaterdag. Oranjegracht 70 boven: „Door Wils kracht Sterk". Drankvrije Zaterdagavond- bijeenkomst. 8 uur. „Zomerzorg": Prepagaada-feestavoud afd. Leiden Alg. Ned. Werkmeesters bond. 8 uur. Zondag: „De .Burcht"Harmonie-concert stafmu ziekkorps 2de reg. veld-artillerie. N oor d w ij fc-a a n-Zee, Casino: Cine matografisch© kunstavond. Kwartier over achten. Dagelijks. olkshah.: lentoonstelling van Noord- en Zuid-B oil: ndsche Kunst- en Volkshuiswerk van Maandag 14 tot ea inet Vrijdag IS Juni, •eiken avond van 7 tot 10 uren. Rapenburg 81: Leidsche Kunstclub ,,De Sphinx": Gedurende Juni tentooDstolling van werkende leden. Hoofdgroep B. Planjer. Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur- 's Zondags van 2 tot 4 uur. ..Hollandia-Bioscoop- en Variété-thatèr". Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags en 'e Za terdags matirée 2 en 5 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioseoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks t« B uur. „Rembrandt-Bioscoop-theater", Hooge- woerd 40Woensdag- en Zaterdagmiddag tl 3 uur Dagelijks om 8 uur. „Jhajia-Th eater". Haarlemmerstraat 62. ftVeu-aag- eo Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks om 8 uur. De dienst dés .avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt van 14 Juni tot en met Zon dag 20 Juni evenals de dagdienst op dezen Zondag waargenomen door de apotheken vaD D J. van Driesum, Mare 76, tel 406, en Herdingb en Blanken, Hoogewoerd 171, te'. 502. den; hij is ten gevtfge van sabelslagen op het hoofd verwond. De agent van po litie Ter H. is, na in het ziekenhuis ver bonden te zijn, buiten dienst gesteld. De staking aandeconden- seerfabriek „De Uithoorn" is, naar de „Alhin. Ut.' meldt, geëindigd. Alle arbei ders llen weer aan het werk gaan en geen va> de partijen zal rancünemaatre< gelen nemen. Aan de arbeiders zulien de stakingsdagen worden uitbetaal^ waar- l"j zij deze week een bijslag van f2 ont vangen. In een de volgende week te hou den conferentie zullen Re arbeidsvoor waarden en loonen definitief worden ge regeld. De bóeren-leenbank ie Aal ten, die gedurende eenige jaren bij een Bankinstelling te Utrecht plm. f soo.ooo geplaatst had, heeft thans bij genoemde instelling een debet van f 40.000. Gevolg hiervan is, dat de rentevoet verhoogd is en de gemeente het geleende kapitaal moet teruggeven. Het kasteel Hardenbroek, een der oudste Stichtsche ridderhofsteden aan den Rijn, is in gebruik afgestaan aan den Ghr. Studenterroona. voor zomer- conf eren ties, enz. De direotie de L L. V. O. ver- zoekt med< te doelen, dat zij om rede nen van veiligheid bezwaar heeft gemaakt tegen het plan du- vliegers All and en Fehrenbach, om onder de spoorbrug te Deventer door te vliegen. Gisteren is te Onstwedda (Gr on.) het huis van den arbeider Veen afgebrand. Daarbij is een driejarig kind omgekomen. ,D c staking te OudePekela breidt zich uit. Behalve het personeel van de papierfabrieken „Brittania" eu E. Free en Co.", hebben alle georgani seerde arbeiders in de kartonindustiie het werk neergelegd. De woningnood is tc Ginne- ken zóo groot, dat een tweetal gezinnen, die dakloos waren, in dc Ned.-Herv. kerk zijn gen nis - est gedurende dezen zomer.' ra de Staatsmijn „Emm a", b ij Ho.nsbroek, is de ongehuwde mijnwerker Her Lr am bij een instorting bedolven ge haakt en gedood. Do reglementen van de werfc- loo^enkassen der verschillende vakoor.den bevatten de. bepaiing, dat personen, cüe aeri leertyu van <50 jaar üebDen overschre den, uiet als ieaen tot de kar- kunnen wor den toegelaten. Naar „De Nieuwe Crt. Vciiicenu, overweegt de Minister nu maat regelen, cm aan dien toestand een einde te uiazcu. liet plan zou zijn, tot de kassen toe te laten arbeiders, die ten minste een jaar vóór de in-werking-treding van htet des.etreifeude werkloozenfonds leden van hun veroond waren tn toen nog niet den leeitijd yan 60 jaar hadden bereikt. Volgens „H et Volk' heeft bet hoofabestuur van den Sigareuiaakers- bond van den Minister van Arbeid be richt ontvangen dat de uerkloozenuilkee- ring aan de „uitgetrokken" leden voor loop ig kan worden doorbetaald op den grondslag van de regeling ,die tol 12 Juni van kracht is geweest, ling, die tot 12 Juni van kracht is ge ureest. V olgens deze regeling, wordt aan de ge huwden 80 pCt. van f 18 uitbetaald, aan de ongéhuwden, die niet bij hun ouders inwonen, 60 pCt. en aan de ongehuwde», die wel in het ouderlijk huis wonen, 40 pCt. van dat bedrffg. Was het bericht van het continueren dezer regeling thans niet afgekomen, dan zou aan de „uitge trokken" werkloozen a.s. Zaterdag geen ülteun kunnen worden verstrekt. RECLAMES a 60 CENTS PER REGEL. Houdt altijd een huidzalf iii huis. Men dient een betrouwbare zalf te ken nen of liever nog in huis te hebben om haar in geval van nood te gebruiken. En wel, omdat de ergste huidkwalen aanvankelijk zeer gering kunnen zijn. Een ruwe, korsterige huid, jeuk, een pijnlijk of brandend gevoel, vurigheid, puistjes of vlekken kunnen het begin zijn van een der vele bedroevende vormen van eczeem, dauwworm, gordelroos, psoriasis, schurft of andere vormen van huidziekte. Om te voorkomen, dat do kwaal zich uit breidt, is zindelijkheid en spoedige aan wending valh een antiseptische zalf aan te bevelen. 6889 V Het succesvol resultaat zijnde van jaren lange onderzoekingen, bevat Foster's Zalf de antiseptische, verzachtende en genezen de bestanddeelen die bet best geëindigd zijn om de ontsteking, pijn en prikkeling van allo joukehdc huidziekten te doen be daren. Foster's Zalf droogt niet te spoedig op, laat zich niet te gemakkelijk afvegen en zij dringt tot elke plek door. Aanwending bij het uitbreken van de kwaal voorkomt- uitbreiding en verzekert baat. Foster's Zalf dient niet voor open won den, doch uitsluitend voor jeukende huid ziekten en is een uitstekend geneesmiddel voor in en uitwendige aambeien Let op den jursten naam: Foster's Zalf. Te Leiden verkrijgbaar bij de bekende dro gisten f 1.75 per doos. UIT DE OMSTREKEN, HAARLEMMERMEER. Ten nadoel© van den landbouwer A. P., "alhier, is ont vreemd een nog nieuw motorrijwiel (Harley Davidson). Van den da-dor geen spoor. Woensdagavond ontstond te Vijfhuizen bij de weduwe De L., brand in een hooischelf. De bewoners namen direct met emmers wa ter het blusswhingswork ter hand en slaag den er in, het vuur meester te worden- De brandspuiten van Vijfhuizen en Heemsteden wanen inmiddels op de plaats des onheils verschenen, doch behoefden niet in werking te worden gesteld. Oorzaak onbekend. Vele tuinders in deze gemeente begin nen sterk naar een bui regen te verlangen. Vooral voor de peulvrucblen zou dit eeu w-i-re uitkomst zijn. Het heeft in de laatste dagen zoo scherp gedroogd, dat de hardgerooiden grond den verderen groei belemmert en bij lang uitblijven van den regen, mislukking van sommige tuindersgewassen staat U> wachten. HILLEGOM. De Vexeeodgiag „Pro- tostantsohe Ziekenverpleging", alhier, heeft haar jaarvergadering gehouden. Volgens de verslagen telde de vereeniging 482 leden. De rekening sloot met een batig -saldo van f 74-12; zij werd nagezien en acooord bevon den. Drie periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. Getracht zal worden 'Ie contributie to vftThoogon. Ia den vroegen morgen van Donderdag is alhier een auto tegen een lantaarnpaal gereden wegens uitwijken voor een hond. De auto was danig ontredderd en kon niet verder een winkelruit moest het ontgelden, terwijl de chauffeur in het gelaat gewond HOOFDDORP. Woensdag werd alhier op het gemeentelijk concoursterrem vanwege den ring van Christelijke Jongelingsvercenigingen lo Haarlemmermeer, een Landdag gehouden, die met prachtig weder werd begunstigd en nitsteiend geslaagd mag heeten. Do bijeen komst werd geopend door ds. Bax, alhier, waarna als sprekers optraden ds. Poot, van Noordwijkerhout, ds. De Hertog, van Rotter dam, ds. van den Bosch, te 's-Gravenhage, do veldprediker ds. Jansen. Door ds. Lekkerkerker van Nieuw-Vennep, werd do bijeenkomst ge sloten. Het aantal bezoekers wordt op ongeveer dui zend geschat. KATWIJK-AAN-ZEE. Een militair, die aan een nachtoefening deelnam, zakte plotseliug bij den Tol ineen. Na door dr. De Ruiter Zijlker voorloopig behandeld te zijn, werd hij per brancard naar zijn gar nizoen overgebracht. De zevenjarige De J., die zonder toe zicht in ïtijnland's Uitwateringskanaal aan het zwemmen was, zou verdronken zijn, wanneer hem door eenige omstanders geen hulp was verleend. Een waarschuwend voorbeeld zij dit voor velen. Van onze plaatsgenoote, mej. J. D., die met haar rijwiel een uitstapje maakte naar een naburige gemeente en dit rijwiel een oogenblik onbeheerd achterliet, is dit rijwiel ontvreemd. De agent van politie B., die een jon gen van omstreekss zestien jaar naar het politiebureel wilde overbrengen, omdat de- zo weigerde zijn naam op te geven, werd hierin door een aantal vrouwen belemmerd Een groot aantal vrouwen, meisjes, opge schoten jongens en ook manspersonen trok ken partij voor den jongen, trokken deze uit de handen van den agent en mishan delden hem bovendien.' Do hoofddaders zijn bekend. Tegen hen wordt proces-ver- baaT opgemaakt. Van do trawlloggers kwamen to IJmui den aan de markt KW 25, met f 656; 114, met f 627; 138, met f 592 en 147, met f 362 besomming. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Do Aposto- lischen vinden het de laatsto dagen blijk baar to warm om in een kamer to verga deren. Zij houden ten minste af en toe hun godsdienstoefeningen in do open lucht. RIJNSBURG. Vrijdagavond te zeven uur vergadert de Raad., WOUBRUGGE. De heer Kooimans, gemeente-veldwachter te Naaldwijk, is met .ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot Rijksveldwachter, standplaats Woubrugge.. Hiermede is de standplaats Hoogmade van een Rijksveldwachter vervallen. XERKELITKE BERICHTEN. Oegstgeest: Ned--Herv. Gem. Zondagmorgen, te tien uren, in do Kerk ds. A. J. Ruys, en in de Bewaarschool aan den Morsch, dr. A. M. Brouwer; 's avonds te halfzeven in „Irene", de heer A. Kooi- stra. Zwammerdam: Rem Ger. Gem. Zondagmorgen, te tien uren, ds. Goedhart van Arnhem. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. Hulsbos, geb. Van der Zwaard d. C. van der Klauw, geb. Van Kampen, z. M. van Dijke, geb. Fondse, z. D. Teu- sen, geb. Hennink z. D. K. van der Pol geb. De Groot z. M. Breur, geb. Horst man, d. A. O. Ruiter, geb. Van Berkol z. L. Enthoven. geb. Buurman, z. M. M. van Duren. geb. Van der Horst z. Ondertrouwd: G. Vos 24 j. en C. Has pels 23 j. Gehuwd: S. Appelman 27 j. en J. Chr. Bo'uinan 41 j. A. Touw 24 j. en J. M. Otte 34 j. M. C. Duijn 28 j. en G. van Tol 24 j. OverledenLevenlooze dochter van J. van Benten en J. van Liempt. Gerritje Haavenbeek, oud 46 j., echt-gen. van S. H. Elissen. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: T. de Jonge 44 j. en M. J. van Bommel 31 j., bei den te Oegstgeest. Overleden: J. Ketting 35 j. RIJNSBURG. Geboren: Leentje, d. vto G. v. d. Vijver en M? de Roode. Willem, z. van P. de Leeuw en G. Paauw. Jan, z. van A. Heemskerk en A. v. d. Gugten. VALKENBURG. Geboren: Trijn je. D. van M. de Vries en Franc'na Verhaar. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Onkveist r vgen in hot theater. Verkade. Voor J»> -h-.' Rechtbank werd dc zaak behandeld tog^n 13 Icklaagdcn, waarvan slechts vier verschenen. Zij waren koor het kantongerecht veroordeeld tot straffen, vari- eerende tusschen 3 dagen hechtenis en fl boete, wegens ordeveistoring in hel '.heater Verkade, op den avond van 10 Jan. j.l., toen aldaar eenige tooneelspelers optraden, die volgens bekL onderkruiperswerk ver richtten. De verschenen beklaagden ontkenden het hun ten laste gelegde en zeiden slechts ge protesteerd te hebben tegen de wijze, waar op oenige aanwezigen de zaal uitgezet wer den. Enkele inspecteurs van politie, die dien avond eveneens in het bewuste theater wa- fen, vezekerden echter het tegendeel en dat bekl. zeer zéker tot de wanorde in de zaal hadden bijgedragen. De Officier van Justitie eischte beveati- reebt; De verdediger, mr. Weyl, achtte liet ten laste gelegde niet bewezen. In de dagvaar ding stoat toch, dat bekl. schuldig zijn aan ordeverstoring, dit is niet het geval zij heb ben hoogstens de wanorde, die in de zaal heerschte, vergroot. Pleiter vroeg dan ook vernietiging van het vonnis van het kanton gerecht en vrijspraak- Mocht de rechtbank hiertoe niet kunnen besluiten, flan achtte de verdediger een lichte geldboete reeds vol doende. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Het O.M., waargenomen door mr. Wijn- ■veldt, heeft gcëischt tegen B. K. den H., niet-verschenen, wegens diefstal, te Wad- dingsveen, van een aaldobber, eigendom van den boomiweeker C. G. Alhlao, aldaarf 20 boot», subs- 10 dagen hechtenis. FAILLISSEMENTEN. "Uitgesproken: Th. Schniedewind, losse werkman, Hil- legorn. R.-c.: mr. E. J. Dorhout Mees; curator: mr. H. F. Brevée. A A. v. d. Ihingèn, koopman, s-Her- togenbosch. R.-c.: mr. R. de Menthon Ba ke; cur., mr. J. W. Bosch. J. Quaedvlied, koopman, Valkenburg (L). R.-c. mr. Gadiot; cur.: mr. A. van Liebergcn. J. Rcneerkens, koopman, Gulpen. R.-c.: jhr. mr. Testa; cur.: mr. H. L. Wolter- som. BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Met Turkije, of liever met het aan Tur kije voorgelegde vredesverdrag schijnt toch iets op til. Berichten, dat de geallieer den het geheel en al teruggenomen zou den hebben, worden wel tegengesproken, maar dat deze opduiken, bewijst wel, dat er sprake is van ernstige veranderingen. Zonder overdrijving mogen, als het daar toe komt, de Turksche nationalisten de eer daaivan voor zich opeischen. Hun krachtige organisatie de Matin" zegt zelfs, dat de entente „den zieken man" door dezen terug te dringen in zijn eigen lijk terrein weer gezond heeft gegaaakt is het, blijkend uit het gevangen nemen van een Fransch bataljon, dat weer in vrijheid is gesteld, waar immens tusschen pie Franschen en de nationtlisten een wa penstilstand is gesloten en voorts uit het ernstig in gevaar brengen van Engelsche troepen aan het Ismidfront, die slechts door het oog van een naald als het ware ontkwamen, die de geallieerden tot' érn stige bezinning heeft gebracht. Griekenland heeft met het oog op de gebeurtenissen in do Levant weer een lichting opgeroepn. Of deze militaire ao- tie Griekenland ten slotte niet boven de krachten zal gaan? Het bovenstaande Is wel een pleidooi J'oor de ontwapeningsidee 1 Hetzelfde is een verklaring van Engeland's marine minister, dat de admiraliteit den loop van zaken in Amerika met de grootste aandacht volgt en niet zal nalaten aan i.:t parlement de noodige gelden te vra gen, indien zij mocht meenen, dat zij ten achter raakte. Voortzetting van de bewapeningsrace... De verhoudingen in de entente onder ling zijn er door een en ander niet beter op geworden. De Oostersche kwestie ver troebelt de betrekkingen tusschen Frank rijk en Engeland bij voortduring. Temeer, waar Barthou, de uitvinder van het woord „mosoeiisme" voortgaat Clemenceau's* politiek in het Oosten af te kammen. Het „Journal des Debats" probeert te kalmee- ren door te schrijven- „Zou men niet beter doen met de koorts, die 'zekere parlements leden op 't lijf gevallen is, de mosoe'ité te heeten? hebben het nu sinds eenigen tijd allemaal over Mosoel en wie ze hoort, zou wel denken, dat Frankrijk een- nieuw Elzas-Lotharingen verloren heeft. Mosoel J 'ft echter nooit aan Frankrijk behoord. In 1916 heeft het kabinet Briand wel ie waar Franfcrijk's aanspraken op hrf land door Rusland en door Engeland la-, ten goedkeuren, maar Rusland en Enge land bezaten daar ook geen rechten." En Giolitf: i« nog een onen boek, wat zijn politiek program betref' Te verbazen is het zeker me aai men in Duitsohland niet denkt aan een cura- teele, gevolg van het stellen van de Thiit- sche financiën onder entente-controle als tegenhanger voor een leening^Don liever geen leening, redeneeren de bladen- DUITSCHLAND. Dr. Mayer, de Duitsche ziakgel&stigde heeft telegrafisch doen weten, dat hij be dankt voor bet kanselierschap met het oog op de belangrijkheid zijner huidige functie. Blijkbaar geeft hij d: araan de voorkeur boven hot rijkskanse'ïcr-spelen voor hoe lang. Thans heeft president Ebert zich tot Fehrenbach gewend, die in de gegeven om standigheden blijkbaar heeft geaccepteerd. Wachten we af, of dt berichten, die mee- deelen, dat bet kabinet reeds bijna gereed is, juist zullen blijken. Gisteren heette ook alles voor elkaar maar kwam er toch nog een kink in de kabel. De staking te Dusseldorf die een politiek tintje droeg (radensystcem) schijnt op een volslagen fiasco voor de arbeiders uit to loop en. De commissie van onderzoek van het -mi nisterie van rijksverdediging heeft uit spraak gedaan in 307 van de 641 gevallen van officieren, die beschuldigd werden van deelneming aan de staatsgreep van Kapp. 97 officieren zijn ontslagen en gepensio neerd, de overigen zijn verplaatst of buiteai beschuldiging gestold- ITALIë. Het nieuwe kabinet Giolitti heeft, zon dert men de socialistische bladen uit, over 't geheel een goede pers. In de Kamer be schikt het over een meerderheid van 70 stemmen, daar ah. partijen, de socialisteD uitgezonderd, zittiDg hebben Vier radica len, 2 R.-Katholieken, 4 liberaal-democra ten, 3 Giolittianen, 1 reformistisch socia list cn 1 onafhankelijk socialist maken er n.l. deel van uit HONGARIJE. In do Nationale Vergadering hebben Apponyi en do minister-president de boy cot, die 20 Juni begint, Afgekeurd, ook al deed de eerste opnieuw doorschemeren, dat er wel wat gebeurd is, wat niet door den beugel kan Een besliste bestrijding van het rapport van den Intern. Bond van Vakverecnigin- gen leverde dc premier echter niet. Hij liep daar heel losjes ovei heen. Ten slotte ging hij zelfs zoover de boycot een bolsje wistische actie te noemen. Blijkbaar vreest men de gevolgen van de boycot toch. Hongarije heeft Oostenrijk met de stop zetting van allen graanaanvoer bedreigd, voor het geval bot deelneemt aan het inter nationale boycot- RUSLAND. Van Poolsche zijde probeert men de neder laag bij Kief te verbloemen achter kleine suc- cesjes aan de Bereeina. Voor binnenlandach gebruik zal deze poging misschien -ucces heb ben, in 't buitenland zeker niet. Do tegenstanden) van een hervatting der be trokkingen met Rusland blijven druk in de weer, doch al hun verklaringen worden suc cessievelijk weerlegd. Zóo logenstraft LKwinof, do bolsjewistische vertegenwoordiger to Ko penhagen, het bericht in do „Times'.', dat dc sovjet-regeering haai- rechten op Konstantino- pel door het Londenscho verdrag van 1915 wil laten gelden. In overeenstemming daarmeo is ook een in terview, door Krassin aan da „Libertó" ver leend, al blijkt daaruit duidelijk, dat bet slui ten van vrede Krassin's hoofddoel is. Het liep in hoofdzaak over het voor Frankrijk zoo be langrijke punt der Russische staatsschuld: Gei'n revolutionaire reg nering aldus Krassin heelt ooit de schulden van haar voorgangers betaald. Het Franscho volk is ge noeg gewaarschuwd. Alle Russische volkspartijen hebben sedert 1905 hun stem tegen de Fran scho leeningen verheven, maar niettemin is Frankrijk daarmee voortgegaan. Het is nu niet meer dan billijk dat het daarvoor boet Niettemin is Rusland bereid de aangelegen heid te bespreken. Do Russische regeering vervolgde Krassin heeft mij eohlor geraach- ligd namens haar te verklaren, dat zij ver plicht is deze aangelegenheid te koppelen aan vredesonderhandelingen. Als wij finanéieele verplichtingen op ons nemen, moeien wij ze ker zijn in vrede te kunnen werken. Hot is 'niet ons doel, Frankrijk hiermedo tot Vrede te dwingen, maar wij moeten vredo hebben voor wij aan het werk kunnen gaan. De oorlog met Polen kost ons veel geld en volkskracht en door Polen to steunen bedreigt Frankrijk geheel Rusland met ekonomischon ondergang. Hoe kan Rusland betalen als Fraakrijk het ons onmogelijk maakt te ar beiden? Krassin spreekt dus niet van de voorwaarden ais waarvan de „Times" gewag maakte, wel van een 'officieelé vrede, m.a.w. erkenning van sovjet-Rusland, dat als bolsjewistisch land z.i. bast tnsschcn kapitalistische landen kan be staan. Do Italiaansche arbeidersdelcgatie fe te Mos kou gearriveerd en met groote hartelijkheid aan het station ontvangon. Hoo haar rapport zal luiden? We vermoeden, dat haar uitspraak gunstiger zal uitvallen dan van de meer prac- tischo Engclschen. VEREENIGDE STATEN. Do conventie van do Amerikaansche artei- dersfederatio to Montreal beeft de volstrekte uitsluiting van Japanners on andere Aziati- scho immigratie geëischt. De oude tegenkanting tegen Japanéczen oa Chineezen daarom gaat het immers blijkt dus nog lang niet "dood. CHINA EN TAPAN. De oorlog tusscnen Noord en Zuid in China schijnt wederom in vollen gang. In Hoenau hebben de Zuidelijken de Noordo- lijken geslagen Gezien den onzekeren toestand in China ten "gevolge van den burgeroorlog, heeft Japan oorlogsschepen gezonden ter be scherming van de Japanners in China. BUITENLANDSCH GEMENGD. De arbeiders van het gas- en electrici- teitsbedrijf van Namen hebben besloten het werk te hervatten. ,De statistische dienst van het Fransche departement van oorlog heeft het defini tieve cijfer van do verliezen van het Fran sche leger in den oorlog vastgesteld. Het bedraagt 1.358.872 doodon, van wie 381.854 vermisten De rechter van instructie Bonin heeft Landru medegedeeld, dat gebleken is, hoe deze een huwelijksbureau had ingericht, waar hijzelf de eeawige bruidegom was. Hij heeft zeven advertenties in de bladen gezet en niet minder dan 283 antwoorden gekregen; 169 vrouwen hebben een ant woord ontvangen van Landru en zijn in briefwisseling met hem getreden. Ln een zakboekje waren nauwkeurige bijzonder heden van allen vermeld omtrent fortuin, familie, enz. AI deze vrouwen zijn gezocht en de meesten heeft men kunnen uitvin den. Van de 169 vrouwen van Landru ont breken er 11 op het appel: n.l. degenen, die op zijn voorstellen zijn ingegaan en wier bijoux, effecten en meubelen hij ver kocht heeft. Landru hoorde het verpletterende requi sitoir van den rechter van instructie aan, zonder een spier te vertrekken, of eenige opmerking te maken. Volgens een bericht uit Genèvo is de vroegere Griekscho koning Konstantijn in Zwitserland teruggekeerd, daar de Itali aansche regeering hem verzocht heeft, haar gebied te verlaten. In de villa van prins Karl Emile Für- stenberg, gewezen Oostenrijk Hongaarsch gezant te Madrid, te Weenen, is ingebro ken. Er zijn voor 6 a 8 millioen Kronen ju- weelen gestolen. In Florida, in Amerika, zijn twee ge vallen van pest geconstateerd. Pickett, die voor 2 millioen pond ater ling het gcheele Britscltu overschot aan munitie in Frankrijk heeft gekocht en daar vóór het geheele Fransche en Belgische overschot, heeft, gelijk reeds gemeld, in tótaal een 50 millioen schoten. De bedoe ling is, de munitie weer uit elkaar te ha len in haar samenstellende deelen; niet het minste of geringste er van zal voor oor logsdoeleinden worden gebruikt. De grana ten worden uit elkaar genomen en "het staal zal aan de fabrikanten worden ver kocht, terwijl het koper en lood oerk be waard zal worden. De ammoniak uit de ontploffingsatoffen zal als kunstmest wor den verkocht. Met het uit elkaar nemen van dc munitie zullen twee jaren gemoeid zijn. Pickett hoopt spoadig de Britscho fa brikanten 10,000 ton staal per week to le veren. Bij elkaar zidlen er ecu half mil lioen ton zijn. Hij verklaarde, dat de staal fabrikanten, die de transactie financieel steunen, van meening zijn, dat het de po sitie van Engeland zeer zal verbeteren en een groote stimulans voor de Engelsche industrie zijn. Een feministisch program. Op eèn te Genève gehouden congres voor vrouwenkesre°ht is, naar de „Ma- tin' meedeelt, volgend program opgesteld: 1. rouwenkiesrecht en rechten, gelijk na a die der mannen op wetgevend en admi nistratief gebied, nationaal en interna" to naal. 2. De vrouwen hebben het recht Le- scüermd te worden tegen de „slavernij, zoolang deze nog in Sommige streken van Oost-Europu, Azië en Afrika zal best tan. 3. Ophetfing van de onbevoegdheid o'cr gehuwde vrouw 4. Ten opzichte van de kinderen .alien de moeders dezelfde rechten hebben ais de vaders. 5. Recht voor gehuwde vrouwen om b-'ir nationaliteit te behouden. 6. Bfogelijkheid om technisph nm- bachtsonderwijs te genieten onder dezelfde voorwaarden al3 de mannen. 7. Mogelijkheid van toegang tot dezelfde bedrijven cn alle. administratieve en rech terlijke functies 8. Bij gelijken arbeid gelijk loon. 9 .Recht van de vrouw op arbeid. 10. Hetzelfde zedelijk ideaal voor de vrouwen als voor de mannen. 11.' Opheffing van den vrouwenhandelf van de reglementeering der ondeugd cn van alle uitzonderingswetten of reglemen- teeringon in zake de zeden.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2