LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADYERTENTIENi ÈO Ots. per regel. Dee Zaterdags 40 Ots. r regel. Kleine advertentiën Woensdag Ots., Zaterdag f 1.— by een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- jtfecht. Voor eventueel© opzending Tan brieven 10 O te, porto te betalen. BewijanummeJ^kCtti, Bureau Noofdeiedsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZES COURANTi Voor Leiden p. 8 mnd. £2.50, p. week O.ïfl Buiten Leiden, waar agenten geves tigd rijn, per week 0.10 Franco per post e 2.90 Donderdag 17 Juni 1920. Nummer 18493. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. UITREIKING VAN BROOD- EN SUIKERKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden bre'ngt ter algemeene kennis, dat a.s. Vrijdag •18 Juïii eon aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van Broodkaarten voor het 141sfce tot en met 144ste tijdvak en de Suikerkaarten voor het 4de tijdvak. Deze uitgifte geschiedt uitsluitend op vertoon van d6 levensmiddelenkaart, en wel: Aan het Broodbureau N.-Rijn van 'a mor eetos 912 uur, 's middags van 2—5 uur èta 's avonds van 79 uur. De toegang tot het Bureau is gedurende de 'dagen van uitgifte Burgsteeg no. 2- Aain de volgende hulpposten: i i Stadstimmerwerf Galgewater. 1 Reinigingsdienst- St.-Jacobsgraclit. Openbare School Prins Hendrikplein a. d. Maresrngel, 's morgens van 912 uur en 's middags van 25 uur. De laatstgenoemde post is bestemd voor hen wier kaart is afgestempeld Post Hecrengracht of Gasfabriek. De uitgift© zal geschieden voor hen, wier kaart is afgestempeld voor post Nieuwe Rijn: - Vrgdag 18 Juini van No. 1 t/m. 1800; Zaterdag 19 Juni van No. 1801 t/m. 3600; Maandag 21 Juni van No. 3601 t/m. 5400; Dinsdag 22 Juni van No. 5401 t/m. 7200; (Woensdag 23 Juni van No. 7201 en kooger Voor hen wier kaart is afgestempeld aan een dor hulpposten: Vrijdag 18 Juni van No 1 t/m. S00; Zaterdag 19 Juni van No. 801 t/m 1600; Maandag 21 Juni vau No. 1601 t/m. 2400; Dinsdag 22 Juni van No. 2401 t/m 3200; .Woensdag 23 Juni van No. 3201 en hooger De aanvullingskaarten voor bruin en wit brood zullen niet gelijk worden uitgegeven. Daarvoor wordt tijd en plaats nader bekend ge maakt. Een ieder is verplicht zich aan boven staande regeling te houden en onniiddïl'tjk na in ontvangst-name der kaarten zich te overtuigen dat het juiste aantal ontvan gen is. Aan later inkomende reclames kan gem gevolg worden gegeven. Aan kinderen beneden 14 jaar worden geen kaarten medegegeven. Het omruiien van bruin- voor witbrood- kaarten kan geschieden na de uitgifte van de broodkaarten aan het bureau Nieuwe Rijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 17 Juni 1920. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP De Burgemeester van leiden brengt tet kennis van de ingezetenen, dat morgsn (Vrijdag) aan de gemeentelijke vlschwn's Is (Vischmarkt en otadshulpwerf.) PIETER MAN verkrijgbaar is A £0.20, SCHELVISOH A f 0.22 GROOTERE SCHEhVISOH h f 0.23, SCHOL a f 0.20—f 0.24 en TARBOT h f0.55 per pond. N. G. DE GIJSELA AR, Burgem. Leiden, 17 Juni 1920. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 21 JUNI 1920, des namiddags te één uur, De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming var eon Stads-genees- heer. (184) 2o. Benoeming van een Bouwkundig- Hoofdambtenaar bij Gemeentewerken. (199) 3o. Benoeming van. een Lcoraar in het •teekenen aan de afd. A der Kwecksohool voor Onderwijzofs én Onderwijzeressen. (185) 4o. Benoeming van een onderwijzer(es)- plaatsvervangond hoefd der school 3de klasse No. 1. (192) 5e. Benoeming van. eon onderwijzeres aan de Meisjessohool Iste 'klasse. --<200) 6o. c. q. Benoeming van eon onderwijze res aan de sohool der 3de blasso No. 3. (20!) 7o. Benoeming van. een onderwijzer- plaatsvervangend hoofd der sohool 2de klasse No-. 4. (202) 8o. Benoeming vau oen onderwijzeres) met akte Fransch aan do school 2de klasse No. 4. (202) 9o. Iclem als voren. (202) 10. Idem als voren. (202) llo. Idem als voren.: (202) 12o. Idém als voren. (202) 13©. Benoeming van een onderwijzeres aan de school der 2de klasse No. 4. (202) 14o. Idem nis voren. (202) 15o. Idem als voren. (202) lGo. Benoeming van een onderwijzeres in do handwerken aan de geliool der 2de klasse No. 4. (202) l7o. Idem als voren. (202) 18o. Idem als voren. (202) 19o. Benoeming, zoo noodig, van een on derwijzeres) aah de school der 3de klasse No. 7 (e.v. vac. Adama), (202) 20o. Idem als voren (e.v. vaoaturo Kamer mans). (202) 21o. Benoeming van een onderwijzer aan de Buitengewone school voor Lager Onder wijs. (203) 22o. Benoeming vau een onderwijzer in de gymnastiek aan dé openbare lagere scho len; (189) 23o. Praeadvies op het verzoek van I Korswagen, om eervol ontslag als onderwij zer-plaatsvervangend hoofd dor sohool 3do klasse No. 6. (204) ■24o. Praeadvies op hét verzoek van mej. H. C. Noij, om eervol ontslag als onderwij zeres in do Frajisoh'e "taal ahu de Meisjes- schoei 2de klasse cri rtan de Jongensschool 2de "klasse. (186) 25o. Praeadvie-s op hot verzoek van J-. L. van Heter en, om eervol ontslag als onder wijzer aan dé school-der 3de klasse No. 3. (205) 23o. Praeadvies ©p het verzoek van mej. H. E. H. Moykamp, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school der 3do klasso No 5. (190) 27o. Praeadvies op het verzoek van G. B. Engeltjes, om eervol ontslag als hoofd dei\ Herhalingsschool voor -Mcis-jcs. (187) 28o. Praeadvies op hot verzoek van H. Hazelhorst, om eervol ontslag als Waag- en Ijkmeester. (206) 29o. Voorstel tot verhuring van het' open erf aan do Kaarsenmakersstraat, achter het perceel Waardgracht No. 27, aan J. van Rossen. (193) 30o. Voorstel tot verhuring van het per ceel Zonneveldstraat No. 14, nan A. Huys- man. (194) 31o. Voorstel tot verhuring van het win kelhuis aan dé Breestraab No 92, aan A. B Timmerman. (195) 32o. Voorstel tot aankoop van het per ceel Zijdgraoht Sectie E, No. 1214, en tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde golden. (196) 33o. Voorstel kt hét verieenen van alge meene décharge aan den hoofdboekhouder der Stedelijke Lichtfabrieken, J. G. F. Kriens, van het door hem tot 1920 gevoerde geldelijk beheer. (191) 34o. Voorstel tot wijziging der begroo ting, dienst 1920, ten behoeve van. de toe kenning van een extra subsidie ad f 2000, aan de Vereeniging „Schoolkindervoe- ding." (197) 35o. Voorstel om aan den pachter van het baggerwerk,.P van Ulden, een. bijslag boven de pachtsom toe te kennen, in ver band met de uitbreiding van het territoir der gemeente. (188) 36o. Praeadvies op het verzoek van het Leidsch Drankweer-Comité, in zake het niet meer verleenen van vergunningen, krach tens art. 4, 2de lid. 2o. der Drankwet. (13a) 37o. Praeadvies op het voorstel van den. heer Oostveen, om adhaesie te betuigen, aan het adres van den Raad van Negen van den Nat. Bond van Plaatselijke Keuze, houden de adhaesiebetuiging aan het door de heeren Rutgers e. a. ingediende Wetsvoor stel, beoogende invoering van Plaatselijke Keuze. (136) 38o. Praeadvies op het verzoek van A. Gerritsen e. a., on. over to gaan tot sluiting der gemeentelijk© vischwinkels. (149) 39o. Voorstel in zako de reorganisatie van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. <.171> 40o. Voorstel om in beginsel te besluiten geldelijken steun l'e verleonen aan de Wo ningbouwvereniging „Rustig wonen", ten behoeve van deuitvoering van haar plan tot den bouw van 61 z.g. middenstands- woningén. (207) 41o." Praeadvies op heb voorstel van den heer Knuttel, in zake de benoeming van een Gom missie, belast met het ontwerpen van een plan voor boscV en parkaanleg. (150) 42o. Praeadvies op het voovstel der Com missie, belast met het onderzoek naar de billijkheid van ^het aan de brugwachters Rietkerken en Van Putten verleend ont slag. - (121) 43o. Voorstei a. tot instelling van de betrekking van Directeur van den Geneeskundigen Dienst b. tot oprichbing van een volledige ont- smettingsinrichtiug met toebehooren c. e.q. om aan den te benoemen Direc teur op te dragen het ontwerpen van plannen voor de oprichting van een gemeentelijk a an vullings ziekenhuis. (83) 44o. Voorstel tot nadei© vaststelling van de toelage aan het gilde der Waagwerkers, voor de werkzaamheden ten behoeve van de genieentè in de Waag. - - "(198) STADSNIEUWS, Eindexamen Gymnasium. Vaai de eerste groep zijn geslaagd: N. A. C. van Beeck. E. A. F. van Bylandt, Johanna Helena Colenbrandar, Wjjtsks Ooien brander. Iman Dams té en Fetjë H. Hibnia, allen voor A. Het examen wordt voortge- zèt met 4 caind'daten. Afgewezen één candi- daat voor A Opheffing van gemeentelijko crisismaatregelen. Aan den Raad dezer gemeente stelt de heer S. Leman M/n." voor, over te gaan tot Opheffing va a allo gemcentelijkè crisis maatregelen, voor zoover betreft het ver schaffen van levensmiddelen, stoffen, schoenen, enzmet ingang van 30 dagen na aanneming van zijn voorstel. In een Memorie van Toelichting zegt de voorsteller Het komt mij voor. dat, nu het oog-en- blik is aangebroken, dat do gemeonte zich heeft terug te trekken van een terrein, dat heb hare niet is en hetwelk dient overge laten te moeten worden aan het particulier initiatief, dat door den oorlog van dit ter rein is verdrongen Het was zcor toe te juichen, dat in den crisistijd de gemeente er voor zorg droeg» dat voor de bevolking genoeg levensmidde len tegen redelijken prijs aanwezig waren, omdat toen do handel niob in staat was deze dn voldoende hoeveolhedon tegen bil lijke prijzen te leveren; maar nu de om standigheden zich totaal hebben gewijzigd, heeft de gemeente ook do verplichting zich uit „zaken terug te trekkon" en deze weer over ,t0 laten aan den handel. Uit een mo reel oogpunt mag de gemeente niet langer do concurrent zijn van een groot gedeelte van haar inwonersvan het groot aantal winkeliers, welke genoeg concurrentie on derling hebben, dan dat het noodig is, dat do gemeente deze nog komt verzwaren. Het aantal^ vischhandelaren in onze stad is groot genoeg, de aanvoer van visch. meer dan voldoendeheb is dus niet t>o billijken, dat de gemeente nog langer als vischleve- •xancier 'optreedt. Wat geldt voor de visch, geldt in niet mindere ima-to voor klompen, schoeisel, stoffen, enz. Buitengewone prij zen zijn in deze artikelen niet meer te wach ten; voorraden zijn er eerder veel te veel, dan dat er kans op sehaarschte is, dus ook hierbij is het een groot onrecht-, dat de ge meente den winkeliers voortdurend concur rentie aandoet. Door den Min. van L., N. en H worden do crisismaatregelen zooveel mogelijk inge trokken 'de gemeente is dan ook verplicht- zooveel mogelijk te volgen. Waarom worden in onze stad het gebruik en de administra tie van do broodbonnen nog niet afgeschaft, terwijl dit in Amsterdam reeds wel is ge schied? De ambtenaren, die nu nog bij de distributie werkzaam zijii, kunnen toch veel beter bij een anderen tak van dienst wor- don ondergebracht, hetgeen ook weer bezui niging bet-eekent. Geheelonthoudersvereeniging ,,D. W. S." De Geheelonthoudersvereeniging „Door Wilskraoht- Sterk", hield haar vierde jaar feest in do met blauw© riddersporen ver sierde bovenzaal van het Wijkgebouw „Ge loof, Hoop, Liefde", aan do Langesfcraat, waar ook de Zaterdagavondbijeenkomsten plaats hebben. Was het warme weder er schuld aan, dat niet allo uitgenoodigden aanwezig waren? Zij, die er waren, luisterden met groote aan dacht en instemming naar de warm uitge sproken rede van den heer Duinker, van Zaandam-, die vooral het zedelijke kwaad van den drank voor het opkomende ge slacht in heb licht stelde en allen, die ons werk uit de verte bewonderen tot medewer king opriep. Later sprak mej. Snellen, president- der Vereeniging, nog enkele opwekkende woor den en .vertelde, dat twee nieuwe leden zich hadden aangemeld.-Met zang van enkele Ier den der, Vereeniging, met vioojspel en solo.- zang, afgewisseld door een kort gesproken woord, ging de ayond in prettige stemming voorbij, zoodah het sp'oedig laat was. 'De blauwe bloemen werden onder de aanwezi gen verdeeld en zullen allicht thuis nog van den zegen der Geheelonthouding hebben getuigd. Tot slot zongen alle aanwezigen staande het Vereenigingslied ;,Door Wilskracht Sterk" en meldden 'zich nog een paar nieuwe leden aan. Tentoonstelling Vakschool voor. Meisjes. Wij beloof dén nog eens terug to zullen komen op do tentoonstelling van het werk der leerlingen van de Vakschool voor Meisjes, welke tentoonstelling gisteren een druk bezoek had en die ook hedenmiddag nog geopend was en vanavond nog te be zichtigen zal zijn. Wij moeten echt-er afzien van ons voor nemen om een eenigszins nauwkeurig over zicht te geven van het tentoongesteldedit zou_ te veel plaatsruimte vragen. Wij vol staan dus met een bloote opsomming der versohillende a'fdeelingen, zooals van: huis houdelijk werk /schoonmaken, poetsen van. zilver, koper, lederwerk, enz.). Warenken nis (de samenstelling der stoffqn, de wijze hunner bewerking, .enz.)het doen van dé wasoh; het vcrriShten van huiswerk; het tafel dekken; het bereiden van spijzen; (eenvoudige en meer delicate gerechten, ook voor een vegetarischen tafel); het ko ken op gas, dcc'triciteit en op stoomhet warm houden in de gewone en in de elec- trische hooikist, enz. Verder demonstraties met betrekking toti de verschillende cursussen, theoretisch en practisch, ook voor de algemeene ontwik keling, voor dienstmeisjes, huisvrouwen en huishoudkundigen, voor naaisters en hoof den van ateliers, enz. Het aanwezige werk, keurig tusschea groen en bloemen uitgestald, geeft een denkbeeld van de vèelzijdigheid van het onderwijs niet alleen, maar ook van den ernst, waarmede het wordt gegeven. De resultaten, hier bijeengebracht, zijn de beste aanbeveling voor deze school.. Tentoonstelling in het Volkshuis. „Hoe leeren wij in deze jaren van over gang vooral het opgroeiende geslacht den kostbaren tijd aangenaam en doelmatig lu steden is een vraag van maatschappelijke betaekenis, die zich telkens opdringt aan de. velen, wien de toekomst van ons volk ter harte gaat. Het antwoord daarop wordt door het Leidsche Volkshuis voor een goed deel ge geven in een aanschouwelijk beeld en doet ons zien, wat do resultaten kunnen zijn van een arbeid, die, vrijwillig ter hand genomen vreugde geeft om zijns zelfs wil, en talen ten openbaart, die zonder een aanmoedi gend woord en vriendelijke leiding wellicht sluimerend zouden zijn gebleven. De Vereen, ter bevordering van Noord- en Zuid-Hollandsche Volkskunst zond een aar dige verzameling houtsnijwerk in den vorm van zeer verdienstelijke reliefs en voorwerpen voor dagelijksch gebruik, o.a.: een aantal fraai bewerkte potlepels, ter wijl het Volkshuis zelf zorgde voor een ujti gezochte collectie naai- en handwerken, welke als staalkaart doet zien, wat er al zoo op d© clubs en de naailessen vervaar digd werd in den afgeloopen winter. Geen knutselarijen, maar echt bruikbare voor werpen, werden gemaakt, die in hun vroo- lijke, met zorg gekozen kleuren, ongetwij feld in iederen huiskamer prettig aandoen. Ook heb witte borduur- en kantwerk ia zeer de aandacht waard. Voorts vormt het afdeelinkje Kinderclub werk een aantrek kelijk onderdeel en spreekt van menig ge noeglijk en leerzaam uur. Heden- en morgenavond is de tentoonstel ling nog geopend. Bjj Kén. besluit is eervol ontslag ver leend aan mr. W. J. M. Bran tj es van Rijn, als p'aatsverv. I'd van het hoocbtemburcau voor de verkiezing - van de leden van de Tweede Kamer iin Kieskring VLI, met dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; en is bij voormeld hoofd.tembarena lot plaatsverv. lid benoemd de heer J. Air Bots, wethouder. Aaïi de Vereeniging tot Werkverschaf fing a~.n Ku'pb hoev nle Blin 'en Plan'ag - Middellaan No. 64, alhier, i3 f 1000 ver maakt door een dame alhier, die onbekend wenscht ts blijven. Bg Kan. besluit is met ingang van 1 Juli a.a. bünoemd tot klerk bij het Depar tement- van Onderwijs. Kansten en Weten schappen, te 's-Gravenhage, de he-T H. vait der Linden, alhier. Het R.-K. Huisvestingscomité deelt mede, dat de eerstvolgende k.ndertre'n naar Weénen Dinsdag 22 Juni a s. vertrekt. Aan melding van terug te zsnden kinderen ban tot Zaterdag a.s. geschieden, aan 't adres Vischmarkt 2. Zaterdag 19 Jumj a.s. hoopt de firma Gebroedcre Huy, steenkolenhandel hfer t?c stede,- het feit te herdenken, hetwelk 19 Mei Mei jl. wegens ziekte moest worden uitge steld, van het 50-jar:g bestaan der zmk. Dc firma biedt het personeel een gezslligen avond aan. Gisternamiddag te vijf uren had de 23-jarige Jan K., glazenwasscher van be- FEUILLETON PABRÏEKSROOS. ltoman naar het' Engelsch van BOOTH TARLINGTON (Nadruk verboden.) En in de tusschenpoow.-n van dit geroeze moes hoorde Bibbs voortdurend het zware geluid van zijns vaders stom en eens ving hij den zin op„Ja, mijn jonge dame, dat is juist, wat het voo>* mij heeft gedaan, en dat oók voor mijn jongens zal doen zij moeten maken, dat er twee grassprieten groeien waar vroeger één groeide!" Het was zijn gewoon, blufferig gezegde, een oude bekende voor Bibbs, dat nu joviaal ten gehooro gebracht werd tot stichting van Mary Vertrees. Het was een groote avond voor Sheridan dp ware kroon op zijn werk. Hij zat daar wetendo, dat hij door eigen inspanning heer en meester was; en zijn groot, glad, rood gezicht werd steeds stralender van welwillendheid en van 'de eenvoudigste, gelukkigste, meest jongensachtige ijdelheid. Hij was het toonbeeld van gezondheid, van opgewektheid en macht op een feestdag. Hij had dertig tanden, geen enkele ge kocht, en liet.als hij lacht©, do meesto daarvan zien zijn grijsachtig haar was dik en wanordelijk als van een boerenarbeider; zijn bostkas was ruim en groot achter den breeden voorgevel van' gestéven" Wit' lin nen, waarop diamantjes" schitterden,» die" drio groote parelen omvatten zijn handen waren grof en forsch en hij gebruikte zo vrijmoedig in sterk schildor-c-ncfc gebaren «n. ofschoon Lij éen onderkin had. een dik middel" en dikke polsen, had hij niet het voorkomen van scherpzinnigheid ea activi teit verloren. Hij domineerde de tafel, lanceerde jolige vragen en grappen naar ietier Den Zijn mec- ning was, als de mensohen pleizier hadden, dan moesten zij 1 iiidouohiig-wezenen hoe meer hij zelf bijdroeg töt het rumoer, des tu meer plezier had lii;. Hij vond natuurlijk do grootste aanmoediging bij zijn gasten. Ecïith had ontdekt, dat hij een zeer vaag begrip had van h'et "onderscheid tussclien een muziekkorps en oen orkest, en toen hem dat duidelijk was gemaakt, wr.s hij voor een muziekkorps geweest, totdat Edilh met tranen had gedreigdmaar do grootte van het orkest, dat zé haddén gehuurd, had hem getroost en hij had géén berouw van do zaak.- Hij gaf voortdurend met zijn voeten do maat bij de muziek na. of sloeg met zijn vuist op de tafel cn al en toe met lepel eu mes op- -zijn bord of tegen een glas, zonder dat hij met deze bijwi-rkzaamheden afbrouk deed aan dc hoofdbezigheden van eten en schreeuwen. „Zeg ze. dat zo Nancy Lec" moeten spelen", schreeuwde hij over de tafel heen zijn vrouw toe, terwijl do muzikanten mid den in het lied van den Tproador waren. „Vraag dien vent of zij „Nancy Loc" niet kennen!" En teen do dirigent verontschul digend met zijn hoofd schudde, in antwoord op een gehoorzaam gegil van mrs. Sheri dan, en de Toreador mei-kracht werd'voort gezet, begon Sheridan halt vergeten frag menten van „Nancy Lee" té brullen. „O. thc-re she stand" and waves lier'hands while I'm away! ,,A sailer's wife- a saiioVe eta? should be I Yo ho oh. oh? „Oh, Nancy, Nancy, Nancy Lee! Oh Na- hancy Lee- „Hei daar, oudje", schreeuwde hij. „Vraag ze of ze „In the Gloaming" willen spelen. In the gloaming, oh my darling, la; la luim tee Nu als zij dat niet ken nen, hoe staat h'et dan met Larboard Wateli Ahoy? D a t is goede muziek. Van die soort muziek houd ik Kom, begint u, mrs. Gallin, breng ze daar in uw hoek aan het zingen! Wat is er, jullie daar! Vooruit maar! „What joy ho feels as ta turn dum tee dee dum steals. La-a-rboard watch, ahoy!" Geen opwindende dranken brachten het hunne toe tot deze opbruisingen, de tafel der Sheridans had nooit wijn gedragen, en rneer uit schroom, dan wel uit overtuiging was dip er nu ook niet op to vinden. Mi nerale watoren werden echter overvloedig uit flossohen, in servetten gewikkeld, ge schonken en bleken de* gasten ten volle te voldoen. En geen wïj'd zou den gastheer in oen betere luiro hebben kunnen brengen on vroolijber hebben kunnen stemmen. Zelfs Bibbs was geen belemmering in het geluk van dien avond, want, zooals mrs. Sheri dan had gezegd, hij had „plannen met Bibbs" plannen, die enkele dingen weer zouden terecht brengen, die vorkeerd wa ren gegaan. Aldus sloeg hij op do tafel en. galmde do oude liederen uit, en als hij die niet meer wist, begon hij weer met zijn vriendelijke plagerijen of keerde zich naar Mary Ver- trees," die, rechts van hem in zijn buurt, om de ronde bocht der tafel zat, en vertelde haar zijn lévensloop Mannen, minder naïef dan hij, hadden haar die schatting betaald, want zij was een meisje, dat iederen man, met wien zij in aanraking kwam, er onbe wust toe bracht haar zijn levensloop mee to doelen enkel hot zien van -haar was daartoe voldoende. Het diner scheen als 't ware om Mary Vertrees on den vroól ijken gastheer to draaien, zooals in een tooneelstiik alles draait om den held en do heldin daarvan, zij waren de grijze-koning-en do van sterren schitterende prinses van dit schouwspel. Zij maaktén elkaar het hof en ieder maakte him het- hof Aan het beneden-eind. dicht bij de Pump Works van suiker, waar Bibbs zat, werden hoorbaar gissingen gemaakt en bewondoring geuit. „Ik ben benieuwd wio dc damo- is, dio zoo met- deu ouden man weot op te schiotcn." „Het moet een rijke erfgename zijn „Erfgename? Beware me, ik zou er dan nog toe kunnen komen een rijk huwelijk t-o doen" Edith en Sibyl straalden. In heb eerst hadden zij miss Vertrees met een bijna ang stige bezorgdheid gadegeslagen, benieuwd welk een rampspoedige uitwerking Sheri dan's platte aardigheden en andere din gen op haar zouden hebben. Maar zij scheen van alles verrukt en het meest van hem. Zij behandelde hem, alsof hij een aar dige, oude, vroolijke kwant, was, dien zij uitstekend begreep, om wien zij het uit-- sohaterdo van lachen, wanneer hij blufte waarschijnlijk zijn eerste ondervinding van dien aard in zijn leven, Het bracht hem in verrukking. Zooals hij aan t-afel verkondigde, had zij, „zooiets over zich". En dat had zij inder daad. Roscoo Sheridan, aan haar rechter hand, kwam terstond bi] het begin van het feest, tot die ontdekking. Sinds zijn huwe lijk, drie jaren geleden, had geen dame hem zoo lang en onderzoekend inet oen blik uit haar schitterende oogen vereerd en met dien verbiisterenden blik. zei zijn lieftallige buurvrouw en het waren de eerste woor den, die zij tofc hem richtte: „Ik hoop, dat wat toeschietelijk is, mr, Sheridan". Roscoo -was bepaald van zijn stuk ge bracht en niet in staat ieta anders te zeg gen als: „Wiuirom?" Zij keek hem weer opzettelijk met den- zelfden blik aan, wat met een even grooto verbijstering als de zijne door zijn zuster aan den anderen kant der tafel word opge merkt. Niemand, zoo dacht Edith, zou zich hebben kunnen voorstellen, dat Mary Vor- trees een meisje was, dat „werkelijk zou flirten" mot getrouwde mannen zij scheen geheel het tegenovergestelde. Edith be schouwde haar als iemand van het „echte ras" „een fijn meisje," en de blik, waar mee zij Roscoe aanzag, verblufte haar nu. Roscoo's vrouw zag dien ook en zij was er ook door in de war gebracht, ofschoon niet, omdat Roscoo getrouwd was. „Daarom!" zei Mary, Roscoo's mono syllabe beantwoordend. „En ook, omdat wij allernaaste buren aan tafel zijn, en er wachten ons vervelende oogenblikken, als wij het niet samen kunnen vinden." Roscoe was een jonge man met plicht matige opvattingen, een en al effecten en fondsen, en groot gebracht in het geloof, dat, als een jonge man trouwt, „dan is hij getrouwd en oen gezeten man." Het was „volkomen in den haak," vond hij voor een man zoo oud als zijn vader, om bloemrijko compbmentj es te zeggentegen een mooi meisje al» deze miss Ver trees, maar waf> hemzelf betrof een jonge getrouwde man gaf hot geen pas, het zou zelfs niet geheel Eodclïjk zijn. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1