I'ST BE OMSTREKEN, ALPHEN. Blijkens do verschenen re kening en verantwoording van de Gezond heidscommissie, zetelende alhier, over heb afgeloopen dienstjaar blijkt, dat de reke ning sluit met een nadeelig saldo van i 150.83. HAARLEMMERMEER. Mot betrek king tot de electrifieatie van deze gemeen te, vernemen wij, dat te Nieuw-Vennep, daarvoor onder leiding van den Directeur van het gemeentelijk olectrisch bedrijf, reeds opnemingen worden gedaan. Dank zij het mooio weder, komen de landbouwers in deze gemeente thans ban den to kort voor de vele werkzaamheden die op het land te verrichten zijn. Men is roods druk bezig mee het binnenhalen van het hooi, waarvan ae opbrengst bevredi gend en do kwaliteit uitstekend is. De Minister van Arbeid heeft aange wezen voor den verkoop van rentezegels, als bedoeld in art. 230 der Invaliditeitswet: G. S Nagtegaal, lasser dijk 381, Abbenes, gem. HaarlemmermeerW. Brugman, Huigslo- terdijk 37 Abbenes, geur. Haarlemmer meer F. J. M. Mars, Wilhelminalaan 26, Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer. HAZERSWOUDE - De R.-K. kiesver- eeniging „Algemeen Belang" vergaderde in café „Boers" aan den Rijndijk onder presi dium van den heer M. Heijker. Er was een batig saldo van f 43.67%. De aftreden de bestuursleden werden herkozen. Het reglement werd in (lien zin gewijzigd, dat oc«k vrouwen lid der Vereeniging kunnen worden. EATWLJK-AAN-ZEE. Van do trawl- loggers kwamen te IJmuiden aan de markt KW 20, met f 502 22, f 614 40, f 634 44, föSO; 48. f759 65, f563 66, f566 72, 1540 84, f 9S0145, f616 en 173, f661 be somming KOUDEKERK. Gisteren bad een mo torrijder het ongeluk het dochtertje van den fabrieksarbeider M. te overrijden, zoo dat het kind naar Leiden vervoerd moest worden. De toestand was ernstig. Toen de heer P. gisteravond met paard en rijtuig uitging, viel het paard plotseling dood neer. Tot predikant bij de Geref. Kerk al hier is beroeper ds. Tavelaar, van de Haar lemmermeer (Oosteiade). NOORDWIJK-AAN-ZEE. Het vreem de voorwerp dat op het strand alhier ge vonden is, en zooals we jl. Maandag mee deelden, is gisteren door een deskundige weggehaald. Deze constateerde dat het was een „Eleotrische aanvuurlading" van En- gelsche afkomst. OEGSTGEEST. Giistermiddag kwa men drie heeren rustig de Groenesteeg op- peddelen, doch hun rust werd ernstig ver- Btoord. Een der heeren, een onderwijzer der bijzondere school te Rijnsburg, kwam met een collega in aanraking en ia de sloot terecht Do collega's verloren geen oogenblik hun tegenwoordigheid van geest en met vereende krachten werd de dren keling weer op het droge gehaald, waarna zij hun reis, naar Leiden, waar genoemde heer woonachtig is, voortzetten. Alhier is men druk aan den hooi bouw. Het kwantum is redelijk en de kwa liteit in verband met he gunstige weer laat niets te wenschen over. TERrAAR. Beroepen is bij de Ned.- Herv. Gem. te Melissant de heer J. Enbe- laar, cand. alhier. VOORSCHOTEN Op 6 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. .Vernède werd benoemd tot burgemeester van deze gemeente. Er Leeft zieh een co mité gevormd vat ongeveer 35 personon voor herdenking van dit jubileum. In een vergadering zijn gekozen tot leden van het uitvoerend comité: do heeren J. M. van Kempen Sr., J P. Schram de Jong, W. A. 'A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, L. H. van Wissen, J. A. Mens, A. van Os, A. van Kempen en J. J. M. Lion. Het plan bestaat de feestviering van de Kon. Wil- helmina-Yereeniging te doen samenvallen mei) dezen datum, waarvoor echter het pro gramma nog moet worden vastegsteld. WASSENAAR. In een der laatste nachten is ingebroken in de villa van den heer M., in het park „De Kieviet." Tegen zes uren in den morgen ontwaakte me vrouw omdat zij gerucht waarnam aan de deur van baar slaapvertrek. Zij waar- Bchuwde onmiddellijk haar eehtegenoot. iiVan de bovenverdieping zagen zij toen drie I mannen zich snel door een geopend ven- eter verwijderen, terwijl buiten nog een /vierde persoon, dio waarschijnlijk do wacht had gehouden, zich bij hen voegde. Op de [fiets vertrokken de heeren. Vermist wor- den eenige snuisterijen tot een waarde van f 120. Een groote partij zilverwerk stoncl voor het medenemen gereed. In denzelfden nacht is ingebroken bij 'den caféhouder Van L. aan de Maaldrift. Ook hier werden de bewoners wakker, zoo idat de dieven zich in allerijl verwijderden. ZOETERWOUDE. Terwijl Seh., uit (Woubrugge, zijn rijwiel even onbeheerd had laten staan in de. Bruggestraat alhier, »n hij zich onderhield met den brugwach ter der Leiderdorpsche brug, heeft iemand het karretje gekaapt en rich er mee uffc 'do voeten gemaakt. Gistermiddag kwamen twee wielrij ders op den Hooge-Rijndijk alhier met el kaar in botsing. In volle vaart reden zij op jelkaar in. Van O., uit Leiden, die de jBohuldige was van bet ongeval, daar hij Baar links uithaalde, kwam er vrij goed af 'jdoch Z., uit Leiderdorp, bekwam een vrij jwnstigen bloedneus en de voorvork van rijn rijwiel brak, zoodat hij te voet zijn réis moest vervolgen. De veldwachter Dee- jren&ars, die bij het ongeval tegenwoordig VU) maakte proces-verbaal op. Het percentage van de heffing van den hoofdelijken omslag dienst 1920 is be paald op 3 procent in dezo gemeente, vo rig jaar 2% procent. Deze gemeento is toegetreden als lid der Nedërlandscho Vereeniging van ge meenten. Blijkens de opgemaakte balans-, ver lies- e:i winstrekening distributiebedrijf 1919, heeft At bedrijf een nadeelig saldo opgeleverd van f 21.441.86%. Uit het verschenen rapport, uitge bracht namens Ged. Staten, blijkt, dat bet distributiebedrijf 1917 verzuimd heeft bij het Rijk te declareercn een post voor toe slag melk, terwijl door den oud-burge meester, den heer Van Gils, voor admini stratie f G00 in cSe kwaliteit is genoten, wat in strijd is met art. 75 der Gemeente wet. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Voorzatter de burgemeester. Aanwezig alle loden. Na opening der vergadering leest do secrota- ris het gebed voor, waarna de notulen der vo rige vergadering worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen --tukken: Dankbetuiging van den Rijksveldwachter Do Haart voor verleende gra tificatie, Beschikking van Gedep. Staten in zake Rijksvergoeding in de kosten van het Lager Ouderwijs over 1920. Goedgekeurde ver ordening op do heffing van begraaf rechten. Goedgekeurd reglement van orde voor de ver gaderingen van den Raad. Besluit van Gedep. Staten, waarbij de reclames van H. Koning en de wed. \V. Bemme tegen den aanslag in den Hoofdelijken Omslag worden afgewezen Deze stukken worden voor kennisgving aan genomen. Overeenkomstig den wensch van Gedep. Staten wordt do huurwaarde van de woning van het hoofd van school A nader vastgesteld op f 300 per jaar. Op een adres van do Zuid- Hollandscho Propaganda-Commissio van de Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhou- dendo Dranken, vragende, dat de Raad zooveel mogelijk gebruik zal maken van het recht tot verlaging van het aantal vergunningen, wordt gunstig beschikt. Het verzoek van de familieloden van den verpleegde H. Schouten, tot verhoogbig van do bijdrage in do kosten van verpleging, wordt toegestaan. Aan de afdeeling „Het Groene Kruis", te Nieuwerbrug, wordt 1 40 subsidie verleend, op voorstel van den heer Ruling, zoodat het voor,-lel van B. en W., om f 25 too to staan, als verworpen is to beschouwen. Aan do gemeente-ambtenaren wordt premie- vrij pensioen verleend. Het voorstel van den heer Ruling, om afzonderlijk to stemmen over het pensioen der ambtenaren en over het we duwen- ?n weezenpehsioen, wordt niet ge steund. Aan den Folder Zuidzijde en Boezem wordt op verzoek f 200 subsidie verkend voor het in laten van versch water. Het adres van den Raad der Federatie voor Vrijwillige Burgerwachten in het Baljuwschap Alphen aan den Rijn, verzoekende een subsidie in de kosten van aanleg van een schietbaan te Alphen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan den wegwerker G. Burggraaf wordt op diens verzoek om verhooging van salaris en een toeslag ad f 100 over 1920, een verhoogiug toegekend tot f 23 en een toeslag ad f 50 over een half jaar, op voorstel van den heer Stap per. Een voorstel van den heer Van Dijk, om het salaris te verhoogen tot f 25 werd ver worpen met 10 stemmen. Het advies van B. en W. luiddo om deze zaak by do bcgrooting te behandelen, omdat het niet gewenscht ia telkens tot tusschentijdscbe vorboogingen over te gaan. Het bestuur van het Muziekgezelschap vraagt f 200 subsidie tot het geven van volks concerten op Zaterdagavonden; een voon-tel van den heer Beijen op f 100 toe te slaan wordt verworpen. Door bewoners van do Bruggestraat is een verzoek ingediend, om, met het oog op het enorme automobielverkeer, dezo straat stofvrij te maken. Goedgevonden wordt aan B. cn W. over te laten do besproeiing van de kom, naar behoefte to doen plaats hebben. Door enkelo gepensioneerde ambtenaren is verhooging van pensioen aangevraagd met 40 pCt. Op advies van B. en W. wordt goedgevonden dit adTes bij do begroeting to behandelen. Aan de urt- noodiging van Godep. Staten tot het verkenen van een bijdrage ad f 20 aan de Politieschool to Hilversum voor politiecursussc-n, wordt niet voldaan. De staat van schoolgelden over hel lsto kwartaal wordt vastgesteld. Do burgemeester deelt mede, dat door hem cn door B. en W. is geadviseerd om do dis tributie van Regeeringsbruinbrood zoo spoe dig mogelijk op te heffen. De Raad kon hier omtrent niet meer geraadpleegd worden, zooals aanvankelijk het plan was, omdat antwoord werd verlangd vóór 8 Juni. Ingevolge advies van B. en W. wordt beslo ten het terrein van do asch- en vuilnisbelt in Oud-Bodegraven to verkoopen voor f 1700 en een coniraet aan to gaan met de Associatie „Straatweg Gouda-Bodegraven", tot het in erf pacht bekomen van een stuk grond; de erfpacht bedraagt f 0.15 per vierk. M. per jaar, het perceel zal voldoende afgeheind moeten wor den, terwijl een opzegtermijn van 6 maanden wordt bedongen. De heer Van Dijk hoop!, dat B. en W. nog naar andere terreinen zullen uitzien, hetgeen wordt toegezegd, omdat ook het Dag. Bestuur dit terrc-in als tijdelijk wil beschouwd zien. Do heer Batelaan wcnschl, dat in het verslag zal worden opgenomen het geen aan het slot van de inlichtingen van B. en W. is geschreven aangaande het adres van do gemeente Zwammerdam, en waaruit blijkt, dat de vele klachten aangaande de tot-stand-ko- ming van de aseh- en vuilnisbelt zijn to redu- ccoren tot één: van den heer Vink, die intijds zijn bezwaren heeft ingediend, hotgeen door de gemeente Zwammerdam verzuimd is. Tevens wordt hierin aangetoond dat Zwammerdam toelaat, dat op een terrein in Oud-Bodegra ven een ai-ch- en vuilnisbelt wordt ingericht, dat de lucht, aldaar voor de omwonenden wordt verontreinigd door tal van mestschuiten, tal va n mesthoopen, door het houden van var kens, door het toelaten, dat aldaar een werk plaats van vnunnakpTs met gebruikmaking van carbolineum is ingericht, enz., waaruit volgt, dat Zwammerdam zelf waar moet be palen welke waarde aan haar klacht is lo hechten. Wordt goedgevonden het Raadsbe sluit tot het voeren van ecu procedure ter zake in te Lekken cn hiervan aan Gedep. Sta ten kennis te geven. Tot gemeente-arts wordt voor het nog loo- pcudo jaar benoemd do heer J. J. van Brug gen, in do plaats van den heer Marsman, dio vertrokken is. Goedgevonden wordt in do desbetreffende verordening op to nemen, dat onder do be- bouwdo kom ook valt de Prinsenstraat, als mede het tegenover die straat gelegen gedeclto van de Zuidzijde. Op voorstel van den heer Housdens wordt ook besloten aan do Noord- zijdo de kom uit te breiden tot voorbij do niouwgebouwde woningen van do Woning- bouwverceniging. Op verzoek van het ministerie van Arbeid wordt aan het besluit tot aankoop van grond ton behoovo van Woningbouw, toegevoegd een bepaling aangaando de aflossing in jaarlijkscho termijnen. Het door den heer Slapper ingediendo voor stel tot hot brengen van een wijziging in do verordening op don hoofdelijken omslag, wordt na bespreking door den heer Van Dijt, met al- gomceno stemmen goedgekeurd. Do leden der Coaimissiën voor do Reclames, voor de begrooting en rekeniDg on voor de pu- blieko werken, worden door het lot aangewezen. Door B. en W. is aan den Raad gezonden een plan tot verbinding met Gouda door mid del van een auto-dienst. Dc voorzitter geeft uitvoerige inlichtingen. De heer Claushui- voelt meer voor gemeente-exploitatie; do heer Van Dijk is van oordeel, dat de zaak veel eenvou diger kan worden opgezet, dan door dc Auto- Maatschappij „Amovam" is geschied. Nadat verschillende leden het woord gevoerd heb ben, wordt goedgc\ onden nadero bosprekingen met do „Amovam" to voeren. Het adrc3 van de Woningbouwvereniging om een voorschot van 1 204.282.-10 tot het bou wen van 29 woningen lokt veel bespreking uit. Do beer P. Bateiaan wil eerst advies van B. en W. vragen. Do voorzitter acht dit niet noo- dig, maar zegt, dat toch ook nog het advies van de Gezondheidscommissie, dio deze week vergadert, moet inkomen alvorens een beslnit door den Raad kan genomen worden. De heer Beijon bepleit sterk dc directo behandeling. Mot 1 stem meerderheid wordt besloten het ver zoek to renvoyeeren aan B. en W. voor advies. De Raad gaat daarna in geheime zitting tot behandeling van dc reclames tegen het sup pletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag en tot bespreking van het kohier voor 1920. Na heropening wordt omtrent do reclames beslist en het kohier 1920 vastgesteld evenals het kohier van do hondenbelasting. LEPMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad was tegen gisteravond halfacht spoedeischend bijeengeroepen. Om acht uur was er, behalve den burgemeester, nog maar één Raadslid, de heer Visser. Wij hebben toen maar niet langer gewacht en zijn onverrichter zak© vertrokken. VOORHOUT- Gemeenteraad. Voorzitter de heer G. Bulten, burgemeester, Aanwezig allo leden. No opening werden voorgelezen en behan deld ocnigo ingekomen stukken. Goedgekeurd werd het aangaan van do lecnig groot f5000 van do Mij. Gemcente- Crediet. Ook was ingekomen de berekening van do kosten voor verlichting van den 's-Graven- damsclienwcg, dio voor tien lichtpunten zou bedragen f910. Dc heer Roozen zou met do heeren Van der Volk en Werkhoven dan maar minder lichtpunten willen geven, byv. vijf- Voor verdere afdoening om de hoogo kosten wordt dit verwezen naar B. en W. Hot adres van den Politiebond over 'des veldwachters salaris wordt thans mot voor stellen van B. en W. in behandeling ge bracht en na ruime bespreking en verwerping van verschillende voorstellen, dio meer wenschten t© geven- dan B. en W., ten slotte ale voogesteldo aangenomen, ook wat do va- cantledagen aanging, welke verschillende ieden wenschten uitgebreid te zien. Mededeeling geschiedt hierop, dot do Oraa_ je-Yereeuiging het verzoek deed om afschaf fing van dc kermis, als verouderd instituut, enz-, en de gezamenlijke eaië-houders om het behoud, wijl hun groote lasten, door do buitengewone inkomsten, die de kermis geeft nog oen weinig gecompenseerd worden. Do heer Van Werkhoven vindt niets kwa dere in de kennis dan in een Oranje-feest, en stelt voor een referendum te doen houden. Door den heer Van dor Voet wordt voor- gestold de ingezetenen in do gelegenheid te stollen te ariressoereD. Hij is niet tegen een kennis doch wil dan tegen een „drooggeleg de". De hccT De Groot wenseht een adres ter teekening to loggen voor vóór. en tegen standers. Dc heer Colijn meent, dat heel weinig in gezetenen voor do kermis zich interesseeren. en is voor afschaffing. Bij de hierop volgende stemming worden 4 3temmen vóór en 8 stemmen tegen ophef fing uitgebracht. Tegen stom den dc heeren De Groot, Van der Voet cn Van Werkhoven. De kermis is dus afgeschaft- Tot Ambtenaar van den Burg. Stand werd gekozen do heer G. 'Bulten, tot waarnemend gemeente-secretaris, wegens ernstige ziekte van den tegenwoordigen functionaris, den heer Verheul, 1ste Ambtenaar ter Secretarie, die gelijktijdig de geëischte eeden in handen van den Voorzitter afleggen en voor Ge meente-Ontvanger (tijdelijk) do heer P. L. v. d. Hulst, die met den heer P. N. Venter waren voorgedragen. De beëdiging van dezen zal in een spoedig uit te schrijven vergade ring plaats vinden. De vergadering werd hierop gesloten. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Voorzitter opent de vergadering. ,§et blijkt ,dat alle leden behalve de hee ren De Graaf en Van Leeuwen (Rijndijk) aanwzeig zijn. Alvorens tot bot lozen der notulen over te gaan herinnert do Voorzit ter do leden er aan, d..t bet juist vandaag een halvo eeuw geleden ie, dat do eerste seten van liet gemeentehuis werd gelegd. Daarna had do beëodiging plaats van den nieuwen secretaris, den heer Sineets. Nadat dezo de vereischte eeden had afge legd sprak de Vootzitter hem toe. Daarop dankt de heer Smeets voor de tot hem gerichte woorden. Vervolgens dankt de Voorzitter den beer De Rijcko voor hetgeen hij tijdens do ver vulling van waarnemend secretaris heeft gedaan. Daarop werden de notulen van het ver handelde in de vorige Raadsvergadering door den secretaris gelezen en onveranderd vastegsteld. Voor kennisgovang wordt o.a. aangeno men Schrijven van den betaalmeester to Den Haag, meldende dat aan den gemeente ontvanger is betaald f 970.77%, en een dito van den Rijksontvanger te Leiden, cïat is betaald f 4-2-1.63. en f 329.98. Schrijven va nGed. Staten, dat do wed. A. J. Lager berg—Vreeburg niet ontvanke lijk is verklaard in haar beroep tegen den aanslag hoofdelijken omslag dienst 1919; dat do huurwaarde van de woning van het hoofd der bijzondere school Zuidbunrt is vastgesteld op f 200. Van de gezondheidscommissie, zetelende te Alphen is de voorgestelde wijziging van do bouw- en woningverordening terug ge komen, met verzoek deze wijziging te her zien, daar do redactie niet duidelijk is en wat er bedoeld wordt met do uitdrukking met een meervoud van 40 vierkante meter. Zoo goed mogelijk wordt besloten aan de wenschen dor gezondheidscommissie tege moet te komen. Tijdens de behandeling van dit punt komt de heer Do Graaf ter ver gadering. Van het gemeentebestuur van Zuid- Beierland is een adres ingekomen, waarbij wordt kennis gegeven, dat docr den raad dier gemeente ee motie is aangenomen inzake de reorganisatie van de politie. B. en W. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemon en geen adbaesie te betuigen daaraan. Wordt aangenomen. Door de Vereeniging ter Bevordering van do Belangen van Verplegers en Ver pleegsters „Nosokomos" om de wijkver pleging te maken tot een gemeentelijken tak van dienst, gediplomeerde verplegers aan te stellen, de wedde van de verplegers en verpleegsters te bepalen op f 1800, wordt ter zijde gelegd als ongezegeld. Van het bestuu - der afdeeling Leiden en Omstreken „St.-Antonius van Padua", van den Nederlandschen E.-K. Bond van Over heidspersoneel „Sint-Paulus" is een ver zoek gericht aan den Raad, waarbij verzocht wordt het daarheen te leiden( dat er worde overgegaan tot herziening der salarissen van het personeel in dienst der gemeente, nl. door het maximum-loon to brengen van 22 gulden op 28 gulden per week Vervol gens dat een permanente kindertoeslag worde verleend van een gulden per week voor alle kinderen beneden do 15 jaar, wel ke toeslag aanvangt bij het derde kind met terugwerkendo kracht tot 1 Januari 1920. "Voorts dan een weck verlof met vacantie- toeslag. Besloten wordt dit adres to be handelen bij punt 8 der agenda, zijnde een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een kindertoeslag. Door den heer Straathof is verzocht het daarheen te leiden, dat de verschillende eigendommen of open erven, grenzende aan den opnebaren weg, niet worden afgeras terd met prikkeldraad, dit ter voorkoming van ongelukken door hot vee, dat zich daaraan bezeerd of nog erger zoodat een voonrts er bij gehaald moet worden. Arti kel 75 sprekende over afsluiting van open, onbewoond erf, belendende den openbaren weg spreekt niet over prikkedraad maar wel van schutting, hek of muur bet is dus verboden. Na eenig heen en weer gepraat wordt bcshloten dat B. en W. een nader onderzoek zal instellen. Van deai vergunninghouder Schuur is een verzoek ingekomen om zijn aanslag in het vergunningsrecht voor li6t loopende tijdvak te verlagen en te bsengen op het wettelijk minimum Ook door Roeleren is een zelfde verzoek gedaan. Een voorstel Stadhouder afwijzend ie be schikken wordt aangenomen met negen te gen een stem hl die van den heer Kompier. Door eenige ingezetenen van de gemeen te is een verzoek ingediend om de klok van den toren zoodanig te herstellen dat men verzekerd is dat zij den juisten tijd aan geeft benevens het voorzien van een minuut- en uurwijzer. Na discussie, waaruit bloek, dat men er over 't geheel veel voor voelde, werd op voorstel van den wethouder Kompier het verzoek naar B. en W. gerenvoyeerd om advies. Burgerlijke Stand. Omstreken. LISSE. Gehuwd: A. van Zanten en I. M. Frerik- P. de Bruin en J. J. Tibhoe!. J. van Eeuwen cn A. de Vreede. Geboren: Hubertus Cornells, z. van J. F. van Vancveld on S. M. Kanbior. Maria Ge- rarda, d. van C. va-n der Aart en H. G. Lam- mersc. Necltje, d. van J. van Egmond cn J. do Smit. Barbara Jacoba Theodora, d. v. B. Tolido en J. M. Bcmehnan. Overleden: Anna Adriana Boot, wed. van P. Bakker, 83 j. BEBLIJNSCHE BRIEVEN. ia Dramatische dichters van onzen tijd. Do nieuwo tij'd heeft in Duitschland een nieuwe generatie van dichters -doen geboren worden. Die nieuwe generatie is als de oude: vol gloeienden hartstocht, vervuld van een diep ge loof aan een toekomst, dio verlossing zal bren gen; maar zij is ook met zich zelf nog niet in het Teine, zij is nog verward en vormloos. Dc dichters van deze nieuwe generatie zijn gerijpt in do verschrikkelijke tijden van oorlog cn re- Tolutïe. Het noodlotsjaar 1914- vond hen niet in hot kamp van hen, dio vol waren van eea oa vlammend nationalisme, maar trof hen aa saamgevoegd tot een groep, die afzijdig stond i van do afschuwelijke eischen, dio plotseling aan een heel volk, aan eiken enkeling, aan bijna al|Q' volkeier. van Europa gesteld werden. Wel trok, I ken velen van hen medo teu strijde en deden hun plicht als dc andere millioencn, maar in bon groeide een steeds sterker wordend verlt< tegen een maatschappelijke orde, onder welker I heerschappij iets zoo afschuwelijks mogelijk was. Reeds tijdens den oorlog, maar toen t10„ 1 bedwongen door de almachtige militaire cent I suur, uitten zy zich in krachtigo litteraire I nifeslen, waarin pacifistische gedachten ver. bonden waren aan revolutiouairo denkbeelden Maar eerst toen do grooto stormvloed ov« Duitsebland was losgebarsten, kwam do nume- rieke beteekenis en de geestelijko kracht van hen, dio tot dezen groep van idealisten en revo lutionaire denkers behoorden, ia volle klaarheid aan het licht. Het sprak vanzelf, dal zij zich tol hel toonoe| wendden. Nog eenmaal zou hot loonecl worden I do spreoktribuno van een nieuwen tijd, de bcod- 1 schapster van met hartstocht ontwikkelde pro- gramma's, de draagster van een nieuwe Da jongeren erkenden do beteekenis van hei tooneel voor propagandistische doeleinden. Maar het was do vraag of hun talent voldoende was zich van het tooneel als instrument te be dienen Het bleek al spoedig, dat de eigenaar- digo mentaliteit, die de Duitsche jeugd van on zen tijd behcerscht, zich ook van dc nieuwe dichters had moester gemaakt. Wij zien het, duidelijk en klaar, dat het op- groeiend geslacht, dat zijn vroegere illusies door do gebeurtoni-sen van de laatste jaren heeft zieu vernietigen, behcerscht wordt door een ab soluut intellectualisme. Een helder verstand, logisch 'denken, maar ook een zoekend en tas tend tbeoretisocren, spelen een grooto rol cn dringen de vroolykc, oprechto onbevangenheid van een zuiver levensgeluk op den achtergrond Ouderen van dagen verbazen zich telkens weer tot welk een graad van gerijpt oordeel, tot welk och mate van koele, nuchtere bedachtzaamheid jonge mannen, maar ook jonge meisjes, ten on zent gekomen zijn. Ik voor mij ben er van over tuigd, dat dit geslacht voor de toekomst aan Duitschland goed werk zal verrichten. Maar voor waarachtig artistiek „scheppen" leent zich dit alles weinig. Men ziet overal, dat naast grootscho theorieën, naast haarfijn uiteengezet te denkbeelden, welker beteekenis niemand zal kunnen ontkennen, de organische groei van een schoppend organisme ontbreekt. In de moderno Duitsche muziek zoowel als in do exprcBsionirtischo schilderkunst is een cere braal tasten, oen hartstochtelijk' roeken naar nieuwo vormen, een al te duidelijk uitgesproken afkeer van het oude merkbaar. En in do dicht kunst is het niet anders. Dat verschijnsel komt nergens sterker aan het licht dan op het too- noel, welke ijzeren en eenvoudigo wetten niet met zieh laten spelen. En zoo hebben w(j dan in Berlijn een too- neelseizoen achter den rug, waarvan ko corstateeren is, dat al het nieuwe, dat ge bracht) werd, mank ging aan de genoemde fundamenteel© fouten. Maar ook daar, waar met van een succes gesproken kan worden, zelfs daar waar' een echec geconstateerd! moest worden, waren het toch het harts tochtelijke willen, het diepe en eerlijke ge- voei dio den toeschouwer aangrepen en boei den. Geniale scheppingen hebben wij niet gezien of gehoord. Het sterkste bewijs van talent gaf Ernst Troller met „Die Wand- lung." Troller is een wilde, vurige geest, die een rol heeft gespeeld bij de communis ten-revolutie in Miinchen, gevangen werd genomen cn thans zijn idealisme in de ge vangenis kan overdenken. Met het noemen van dit eeno geval is tevens aangegeven: de kring, waaruit deze dichters voortkomen: do uiterste linkervleugel, waar de minst ra dicale politieke opvatting heerscht, die ver der wfl gaan dan socialisatie en andere uiterlijke veranderingen, die veeleer meti heilig innerlijk vuur streeft naar een gees- tesvernieuwing, naar een wezenlijke veran dering van een nationaal en internationaal gemeenschapsgevoel, die in de dictatuur vac het proletariaat het middel ziet om dit ideaal te verwezenlijken. Zooals zij den oorlog verafschuwd heb ben, zoo zijn zjj niet bevredigd door het ver loop van de Duitsche revolutie en dat niet) slleen omdat het doel van de politieke om wenteling niet is bereikt, maar omdat zij in dat verloop datgene missen, wat ook Ima- nuti Kant, voor honderd jaar in de revolutie van dien tijd miste, een wezenlijke veran dering van de mentaliteit der menschen. Dat alles spreekt uit Troller's „DieWand- lur.g." De dichter beeldt in dat werk uit, het) lijden van een jongen man, in wien wij den acteur zelf hebben te zien. Een jong lsraë- leit wordt, als de oorlog uitbreekt, soldaad om daarmee te toonen, dat hij dezelfde rechten heeft als anderen. Hij doorleeft alle ellende van den oorlog, on hij vindt slechts bittere ontgoocheling. Hij leert zi;tf do voosheid en de slechtheid der wereld co zinneloosheid van haar sociale struc tuur, de ellende der massa, de hulpeloos heid van hen, die helpen willen. Dan wordt hö volkstribuun, maar. ook dan moet hij ontgoocheling en teleurstelling overwinnen. Nu'is hei niet het brutale geweld van bed militarisme en kapitalisme, dat hij tegenovefl zich vindt, maar het alles vernielende egoia- me, dat hij te overwinnen heeft. En met alia kracht, die in zijn ziel leeft, tracht hij zijn 1 itgercoten in zijn lijden, de ongeluk- kigen, de ontberenden, de proletariërs, bet besef Lij te brengen vatn een hooger loven, waarin de menschen elkaar begrijpen, zoekt hij her. te doen beseffen, dat er is de sche mering van een nieuwen tijd, waarin al:d menschen zich als broeders ea zusters ver eenigen tot een gemeenschappelijk geluk. Enkele tooneelen van dit aan goede sco nes rjjke stuk zijn van een meesleep en de bracht. In de tafereelen die aan het frond spelen ziet men vriend en vijand dan gra- wfci\ken doodendans uitvoeren; in de zalen van een lazaret krijten de ongelukkig en liun wee uit over hun gebroken jeugd; in dw&o- pende extase schrijden aan hot slot, handj ip hand, de burgers van een nieuwa were.® oen komonden dag tegemoet. Maar groote ideeën bleven hier tooh ook or.\ cldoende uitgewerkt docr eet» volxoiuc gebrek aan vorm. Er waren avonden m

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 6