tio. 18492 LEiDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 Juni. Tweede Biad. Anno 1820. BINNENLAND, SJcunverlsening aen Duitschland. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 11 Mei te 's-Grttve.iiage lussehen Nederland en Duitschland gesloten verdrag nopens de verleoning van crerUet en den uitvoer van steenkolen on goedkeuring van de over eenkomst, in verband met dat verdrag, gesloten tussohen den Staat en de Neder- landsche Maatschappij tot ontginning van Steonkolenvelden te 's-Gravcnhage, als mede voorzieningen van geldelijken aard ten aanzion van genoemd verdrag. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend. In het einde van 1919 richtte do Duitsche Regeering tot de Nederlandsche het ver zoek aan Duitschland een erediet van f 200 a f 300 millincn te wilen verleonen tot het oankoopon van lovensmirHeten, nismede van grondstoffen, voor de nijverheid. Do positie, met welke was rekening te houden, was de volgende: De itcgeering is er zich van bewust, dat ook ons land ernstig heeft te lijden onder de cconomi- scho ontreddering van Europa. Niettemin steekt onze toestand nog gunstig af bij dien in de meeste landen, hetgeen ook over de grenzen wordt gevoeld, zoodat het be grijpelijk is, dat van vele zijden het oog op Nederland wordt gericht, wanneer plannen tot wederopbouw van Europa ter sprake komen. De overweging van het verzoek van Duitschland heeft de Regcering tot de overtuiging gebracht, dat het op den weg ligt van iNeüerlana,hetwelk voor den oor log gespaard bleof, ten deze een initiatief te nemen, dat, naar men mag vertrouwen, navolging zal vinden en daardoor belang rijk tot het herstel van Europa bijdragen. Duitschland is een van de landen, welke het moest zijn ontwricht Onze welvaart houdt nauw verband met -'e ontwikkeling der economische toestanden in dat land. Het is voor ons van overwegende betee- kenis Duitschland als afzetgebied te her krijgen het verkeer in onzo havens is voor een goed deel afhankelijk van de wederopleving van de Duitsche nijverheid aan en nabij den Rijnonze industrie moet om aan het werk te kunnen blijven kolen, grondstoffen en halffabrikaten uit Duitschland kunnen betrekken. Er is dus ook voor ons zeiven veel nan gelegen, dat onze Oostelijke naburen den arbeid kun nen hervatten en weder koopkrachtig worden. Het ligt dus voor de hand, dat de hulp, die Nederland kan bieden in de eerste en voornaamste plaats gericht moet zijn op Duitschland en wel in het bijzon der op het Roergebied en Westphalen. Op grond van bovenstaande overwegingen fleeft de Regeering gemeend het verzoek niet te mogen afwijzen, maar onderhande lingen te moeten aanknoopen. Daarbij stond tweeërlei op den voorgrond: Blijken moest, of met een credlet van hoogstens f 200 millioen een steun van werkelijke be- teekenis kon worden geboden, en getracht moest worden het risico aan de crediet- verleening verbonden, tot oen minimum te beperken. Op beide punten leverden de on derhandelingen bevredigende resultaten op Krachtens de overeenkomst, die bij dit ontwerp aan de Staten-Generaal ter goed keuring wordt aangeboden, zal Nederland een tweeledig erediet aan Duitschland openen: een van f 00,000,000 voor den aan koop van leienstni i Ne wl >nd- sohen of Ned.-Indischen oorsprong (reke ning A)een tweede van f 149,000,000 voor den aankoop van grondstoffen (rekening Bi. Beide rekeningen zullen een rente dragen van 6 pCt. Als onderpand worden tot een bedrag van f 200,000,000 Duitscho schatkistbiljetten bij de Nederlandsche Bank gedeponeerd. De terugbetaling van het levensmidde- loncrediet (rekening A) zal geschieden door verrekoning met 25 pOL van den prijs van krachtens deze overeenkomst door Duitschland aan ons land geleverde steenkolen en aanverwante artikelenmet dien verstande intusschen, dat Duitsch land niet meer dan jaarlijks ten hoogste f 20 millioen op deze rekening zal behoe ven af te schrijven. Men mag aannemen, dat uiterlijk in een viertal jar i het ere diet A door verrekening met de kolcnprij- zon zal zijn afgolost, zoodat hier feitelijk slechts plaats heeft een ruil van levens middelen tegen grondstoffen. Hot levens- middelencrediet zal Duitschland in staat stellen h. t 1. belangrijko hoeveelheden levensmiddelen aan te koopen. Het be lang, dat Duitschland bij doze voedsel voorziening (voornamelijk van het Roer gebied) heeft, bleek ten duidelijkste en koio weken geleden, toen de Regeering zich genoodzaakt heeft gezien op de be slissing der tamers vooruil te loopen door op verzoek van de Duitsche regee ring tot een bedrag van f Sn.ODi.OOO den uitvoer van levensmiddelen op erediet toe te staan. Het Is zeer te hopen, dal Duitsch land zoo spoedig mogelijk in staat gesteld wordt ook voor do overige f 35,000,000 le vensmiddelen in te voeren, aangezien juist in dezen tijd van het jaar de voedselvoor ziening d. t. I. de meeste zorg baart. Het grondstoffencrediet (rekening B) zal het karakter dragen van een zooge- nanmd revolving credit, dat i van een zich steeds vernieuwend erediet, en be hoeft eerst uiterlijk 31 December 1929 te worden afgelost. Voor dit credlet zullen grondstoffen worden aengekocht voor dat deel der Duitsche nijverheid, dat door ex port zijner producten in staat is, opgeno men voorschotten in buitenlandsche munt terug te betalen. Ten einde zoo daadwer kelijk mogelijk steun te bieden is daarbij niet de beperking gemaakt, dat de grond stoffen van Nederlandschen of Nederl.-ln- disohen oorsprong moeten wezen. Duitsch land kan dus koopen op de voordeeligste markt Wol is in de overeenkomst vast gelegd, dat de aanvoer in de eerste plaats over Nederlandsche havens zal geschie den, waaruit vanzelf weer volgt, dat in het bijzonder de nijverheid in do nabijheid van onze grenzen gevestigd, van dit ere diet profijt zal trekken. De rekening B zal telkens worden goed geschreven voor de opbrengst va artike len, vervaardigd 't de grondstoffen, waar voor van het erediet is gebruik gemaakt. Iedere crediet-transactie op zichzelf wordt dus binnen eenige maanden aangezuiverd; het erediet in zijn geheel blijft echter ge durende 10 iaren als bedrijfskapitaal voor de Duitsche nijverheid beschikbaar. Voor de gebruikmaking van het erediet wordt een afzonderlijke organisatie in het leven geroepen, die onder Nederlandsche controle zal werken. In Duitschland wordt een z.g Treuhandgesellschaft (Trust maatschappij) opgericht, die lut beheer zal voeren en de door de individueele Duitsche crectietnemers te stollen zeker heden voor de Nederlandsche Regeering zal administfeeren. De statuien dezer maatschappij zijn bij de onderhandelingen vastgesteld In hel bestuur, dat in overleg met de Nederlandsche Regcering wordi gekozen, zullen zitting hebben eenige van de meest bekende Duitsche zakenlieden, wier na men reeds een waarborg opleveren voor een zaakkundig en eerlijk beheer. Een fi liaal der Maatschappij zal in Nederland zijn gevestgd. Door dit filiaal ril een vol ledige boekhouding van de credieten en de daarvoor gestelde zekerheden worden gevoerd. Het zal voorts belast zijn met de correspondentie met do -Tederlandsche autoriteiten. Een Nederlandsche Rijks commissaris zal over de heele organisatie een algemeen toezicht en comptabele con trole uitoeienenhem komt buitendien kraohtens de bovengenoemde statuten der Trustmaatschappij een recht van veto toe, voor het geval het erediet op andere wijze zal worden gebruikt dan met de beginselen der overeenkomst zou strooken. Eindelijn zal oen h. t. I. gevestigde gemengd Neder- landsoh-Duitsche commissie aan do or ganisatie worden verbonden, wolke com missie op ongeregelde tijden zal bijeenko men ter bespreking van vragen, die zich bij de practijk der zaak mochten voordoen. A" geschillen, die bij de naleving van de overeenkomst mochten rijzen, zullen beslist worden door scheidsrechters. De Regeering meende verplicht te zijn als voorwaarde voor het erediet to stellen, dat Duitschland cenigo zekerheid gaf ten aanzien van de levering vai steenkolen. Te meer waarde hechtte zij daaraan, om dat hoogst onzeker Ï3 of geregeld en in belangrijke hoeve lheden steenkolen uit andere landen zullen kunnen worden be trokken. Als kolonloverancier komt togenwoor- dig behalve Duitschland feitelijk alleen Amerika in aanmerking. Met het oog op een en ander is het voor onze kol onvoorzien ing van werkelijke be- toekenis, dat bij de overeenkomst Duitsch land zich h:sft verbonden gedurende een tijdperk van vier jaren maandelijks ten minste 90 000 ton steenkolen cn aanver wante producten aan Nederland te leve ren. Duitschland verbindt zich zoo moge lijk meer te leveren. Men mag vertrou wen, dat door bijkomstigen aanvoer uit andere landen, riiët name uit Amerika, de kolenvoorziening van ons land ongeveer op het huidige peil zou zijn te handhaven. Een der moeilijkste punten bij dc onder handelingen is geweest te komen tot een prijsbepaling voor de steenkolen, die Duitschland ons zal leveren. Men is het ten slotte bic over eens geworden, dat Nederland voor de Duitsohe kolen zal vol doen den prijs, dien het betaalt voor En- gelsche en Amerikaansche kolen c i.f. Hol- landsche invoerhaven onder aftrek van het vrachtverschil, dat zijn oorzaak heeft in het feit. dat de kolen ons worden ge leverd nan de Duitsche mijnen en met Ne derlandsche treinen herwaarts worden vervoerd. De kolenprijs in ons land in het loo- pende jaar en de eerstvolgende drie jaren zal ten gevolge van deze regoling nauw verband houaen met de hoogte der zee- vraohten. Aangezien volgens de cvereenkomst de contractueels prijs der Duitsche kolen zich zal regelen naar den middenprijs van Amerikaansche en Engelsche kolen c. i. t Nederlandsche havens, zullen als gevolg van de Regeeringsvrachten de prijzen der Duitsche kolen ook lager zijn dan indien invoer uit overzcesche landen uitsluitend met vrije schepen zou geschieden. Duitschland verbindt zich tot levering van steenkolen tot het einde van 1923. Verdei is overeenstemming verkregen met betrekking tot een regeling om in de na bijheid van de Limburgsche grens op Duitscb gebied liggende kolenvelden aan de kolenvoorziening hier te lande dienst baar te maken Duitsohland verbindt zich de ontginning van op Duitsch gebied gelegen kolenvel den door een op Nederlandsch gebied ge legen schacht toe te staan indien zulk een schacht dezerzijds wenschelijk mocht wor den geacht cn voorts om tot 31 Maart 1951 voor 60 pCt. der productie dezer velden tot een maximum van millioen ton jaarlijks uitvoervergunningen naar Neder land te goten, met dien verstande, dat deze uitvoer onvoorwaardelijk zal zijn en dus vrij van alle heffingen. Voorshands is de productie der velden in quaestie, die nog slechts met één mijn geschiedt gering. In 1920 zullen vermoede lijk 50.000 ton worden gedolven Volgens een aan de Regcering overgelegd plan van exploitatie zal deze hoeveelheid stijgen in het t'-.idvak elndisende 31 December 1923 tot plm 200 000 ton per jaar, terwijl ge rekend wordt een productie van l.Wri.OOO ton te bereiken in 1BÏ1 en van 2,500,000 ton in 1939 Naar aanleiding van het bericht, dit de Minister van Financiën overweegt in hoever het wetsontwerp b:treffende wijzi ging van do Gemeentewet 2n de wet óp de inkom3tenbelast"ng alsnog zou kunnen worden gewijzigd, heeft het dajeüjkich be stuur vam het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereenigingen ia een sdre3 aan dien Minister te kennen gegeven, dat by die Vereenigingen zoer c-rnstige bezwaren bestaan tegen een speciaal onderdeel vin het bedoelde ontwerp, n.l. dat hetwelk de mogelijkheid opent, dat de gememten een zakelgke iudu3triebelasing in het leven roepen. Verzocht wordt, die induitr'ebelas- ling alsnog uit hot ontwerp te nemen. Het hoofdbestuur d r Wre :ni"ing van Hoofden van Scholen in Nederland heeft aan den Minister van Onderwys een adres gezonden, naar aanleiding van hel amen- dement-Ossendorp op art. 23 der L. O.-wet, wa rdr.or de hoofdei v:n sc'.ol n v.orlaan zullen worden belast met het onderwijs, sr. een klas. Adressanten vragen, dat er -jen bepaling za! worden voorgesteld, waardoor de nieuwe toe/tand al'een zsl wordsn inge voerd aan die scholen, waar een nieuw hoofd moet worden aangesteld, en het am- bulanlisme te laten be3taan nan die scholen, waar het bij de in-werking-tr.ding der wat gevonden wordt- Wannier die bepaling mar hel oordeel van den Minister te ver zou gaar., vraagt het hoofdbestuur v n de hoof den van scholen, die geruimen tijd ambu lant zijn geweest, of il e een eenigszins ge vorderden leeftijd hebben bereikt, vry to stellen van het geven van onderwijs in een vaste klasse. TWEEDE KAiER, Vergadering van gisteren. Anli-revolutie-onlwerp. Voortgega.n wordt met het wit ron'.werp in zake bestrijding van revolut onrira woe lingen. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) vraagt liet woord om een motie van orde in te dienen, waarin de wensêhelykheid wordt uitgesproken, dat de Regeer.ng alsnog de gelegenheid moet worden ge je/en om aan de Kamer nadere gegevens cmtr n. ue ur gentie van dit omwerp te ver .trekken en in afwachting daarvan de be .and lng te schorsen. De VOORZITTER stelt voor in het ge- heei' een halfuur spreektijd voor deze motie te geven. Dit voorstel wordt aangenomen met 54 tegen 16 stemmen. De heer TROELSTRA meent, dat de Mi nister niet heeft aangetoond, dat er in ons la'nó voldoende aanleid ng beslaat om dit ontwerp urgent t9 achten. De heer VAN RAVESlEIJN (Comm. P.) meent, dat alle teekenan er op wijzen, dat deze Regeering handelt ondsr den druk van de haute finance van Amer ka. (Hila riteit). Ea van Frankrijk (Gelach). De Mmis- ter glimiacht en gelooft het niet, mair gpr. zal het toch zsggan. Do heer MARuHANT (V.-D.) meent, dat het aannemen van de mote geen effect zal hebben. Hy acht het beter thans het wetsontwerp af te handelen. De motie-Tro.lslra wordt verworpen met 56 tegen 15 stemmen. Ark 1 wordt goedgekeurd. Art. 2 Het voorstel lu'dl: „Aanslag tot een feit bestuit ziodra het voornemen der daders zich door een D g.'n van uitvoering heeft geopenbaard". De heer DRESSELHUYS (V. L.) verde digt zjjn amendement, om in dit artikel achter het woord zich in te voegen de woorden ,,in den zn van artikel 43", waar in de vraag aan de orde komt, of iemand, die van zijn reads in staat van uitvosr.ng verkeer end voornemen, afzet, .-trufb .ar is. Het strafbaar maken van een niet voltooid feit acht spr. niet onredelijk. Spr. wil ech ter de mogelijkheid van s.raffelco.heid by vrywillig terugtreden openlaten De juris prudentie van den Hoogen Ra.d over art 45 van het Wetboek van Strafrecht blyft hierdoor bestaan. De heer BEÏÏMER (A.-R.) stelt een re dactiewijziging voor op het amendement- Dresselhnys, warrdcor z i. nog dud lyk-r wordt aangegeven, dat da juris: rudontie van don H Raad wordt gehandhaafd. De heer MARCHANT (V.-D.) acht het een fout, dat door de Regeering net be grip „pog'ng" wordt u'tjebr/id Hy me t, dat iemand, die vryw.l ig t.rugtr edt on z n voornemen laat varen, straffeioos moet blyven. De heer VISSER VAN IJZEN DOORN (V. L.) verdedigt het standpunt, dat ook by tydige terugtreding de aanilagp'eger strafbaar moet kunnen zyn. Deg ne, die z'66 ver komt, dat hy e?n ain.-fag ih eerste stadium van volbreng n; st?It. i- r/.di zoem zwak individu, dat de maatschappij tegen hem beveiligd moet worden. De heer KOOLEN (R.-K.) bestrijdt hot amendement Hij ziet in art. 4-3, waarnaar liet verwijst, niets dat bet vc or nemen van een aanslag nader behandelt !De lieer TROELSTRA betoogt, dat "in 'dit artikel toch weer zit de voorbereiding in qlgemeen en zin. De Minister van Justitie, de heer HEEMSKERK, zegt, dat nooit voorberei dende handelngen ondar dit arilkel val' n zullen. In spr.'s redactie ligt d't'z. i. dui delijk opgesloten en de daarin schuimde contravc-rse is uitgemaakt door de juris prudentie van den Hoogen Raid Do MINISTER zegt Het beginsel „begin van uitvoering" is door den Hoogen Raad zeer scherp omlijnd en dit artikel grondvest zich op dit begin sel. Met de strekking van het amendement dat het artikel in de/.en geest zal wor- don geïnterpreteerd gaat spr. mede. Hij acht hot amendement echter overbodig, al wil hij het, liefst mot het sub-amendementr Beumer, wel aanvaarden De heer DRESSELHUYS (V.-L.) neemt het sub-ainendoment-Beumer over. De heer MARCHANT (V.-D.) verwijt den heer Visser van JJzendoorn, dat deze in zijn eigen beginselen geen kracht genoeg vindt om de revolutie te bestrijden en daar om op dezelfde gronden als de rechter zijde vóór het wetsontwerp is. Daarom Ï3 do Minister ook enthousiast over hot amen dement. De MINISTER neemt het amendement, zooals het thans is aangevuld, over. Art. 2 wordt aangenomen met 55 tegen 24 stemmen. Tegen stemmen de sociaal-de mocraten, de communist Van Ravesteyn, de vrijzinnig-democraten en de beeren Otto en Van de Laar. Art. 3 wordt goedgekeurd. Art. 4 luidende Artikel 96 van het Wetboek van Straf recht wondt gelezen als volgt: ,,De samenspanning tot een der in de ar tikelen 9295 omschreven misdrijven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaren. Dezelfde stvaf is toepasselijk op hem, die met het oogmerk om een der in de artikelen 9295 omschreven misdrijven voor te be reiden of te bevorderen: lo. een ander tracht te bewegen om het misdrijf te plegen, te doen plegen of mede to plegen, om daarbij behulpzaam te zijn of om daartoe gelegenheid, middelen of in lichtingen te verschaffen 2o. gelegenheid, middelen of inlichtingen tot hot plegen van het misdrijf zich of an deren tracht te verschaffen 3o. voorwerpen voorhanden heeft, waar van hij weet, dat zij bestemd zijn tot het plegen van het misdrijf 4o. plannen voor de uitvoering van het misdrijf, welke bestemd zijn om aan ande ren te worden medegedeeld, in gereed heid brengt of onder rich heeft 5o. eenigen maatregel van regeeriags- wege genomen om de uitvoering van het misdrijf te voorkom tn of te onderdrukken, tracht te beletten, te belemmeren of te verijdelen. De voorwerpen, in het voorgaande lid, onder 3o. bedoeld, kunnen worden verbeurd verbeurd verklaard." De heer DRE-SSELHUYS (Y.-L.) wenschfc een lid toe te voegen, luidende: „Ten aanzien van het in artikel 9-1 om schreven misdrijf is niet strafbaar hq, van wien blijkt, dat hij enkel in algemeenen zin staatkundige veranderingen voorbe- reindt of bevordert." Spr. zet uiteen, dat vast moet staan, dat emeeno propaganda buiten dat ontwerp t. Hij wil daarbij tevens de leer van den voorwaardelijken opzet terzijde stellen. Do heer MARCHANT (V.-D.) geeft ver schillende artikelen van de Strafwet aan, die al de in dit artikel aangegeven daden raken. Do heer VAN RAVESTEYN (Oomm. P.) vraagt schorsing der beraadslaging. Do vergadering wordt verdaagd tot mor gen één uur. FEUILLETON FABBII1E3EOOK Roman naar heb Engelsch van BOOTH TARKINGTON. (Nadruk verboden.) 10) T— „Wel, ik ben dicht bij de vier en twintig,' zei Mary, zich naar hem toekeerend. „Tot dusver heb ik nog niet van iemand kunnen houden, die mij ten huwelijk vroeg, en dat kan wel nooit gebeuren Een jaar of zoo ge leden heb ik alles gehad, wat ik maar kon begeeren u en papa gaven mij dat alles en h-et wordt tijd, dat ik mot teruggeven begin. Ongelukkig weet ik niet, hoe ik dat moet aanleggen, maar er moet iets gedaan worden." „Maar je behoeft or Diet op die manier over te spreken," hield haar moeder kla gend vol. „Het is niet het is niet „Neen, het is niet," zei Mary. „Dat weet ik." „Hoe kwam zij er toe jo te dineeren t« vragen!" vroeg mr. Vertrees, niet op rijn gemak. „Een zeer ongewoon iote." „Parvenu's gastvrijheid,"- legde Mary uit. „Wij waren zoo heel hartelijk en ge woon. Mij dunkt, mrs. Sheridan zou het zelfde gedaaji hebben op de manier, waar op oen vriendelijke oude vrouw op oen farm een buurman vraagt; maar het was miss Sheridan, die het vroeg. Zij draaide ®r een tijdlang om heenje kon zien, dat oj het graag wou zij heeft een vreeselijke 0111 alles klaar te krijgen, en ik had bet gevoel, alsof zij daoht, dat het indruk dsn jongen Lamhorn zou maken, hij ons daar vanavond aantrof. Het is een soort van inwijdingsfeest, en zij spraken er maar aldoor over, totdat het meisjo haar moed bijeen raapte en de invitatie er uit flapte. En mama Mary was weer het slachtoffer van een niet te bedwingen vroolijkheid. „Mama beproefde ja te zeggen, maar rij kon dat eenvoudig niet Zij stikte en jankte ik bedoel, u hoestte, lieve. En eindelijk, papa, zei zij, dat u en zij hadden beloofd vanavond naar een lezing in de Emerson Olub te gaan, doch dat haar dochter maar al te gaarne het groote feest zou bijwonen I Dus daar ben ik tn daar is mr. Jim Sheri dan en daar is do klokt Diner om halfacht!" En zij liep dc kamer uit, waarbij zij haar op den grond gevallen bont met haastige graoie opraapte Toen zij twintig minuten na zevenen be noden kwam, stond haar vader in de hall onder aan de trap, om haar door do duis ternis te begeleiden. Hij keek op en be schouwde haar, toen rij de trap afdaalde, en rijn blik was teeder cn trotscb, alhoewel zeer bedrukt. Maar zij glimlachte en knikte vroolijk, en toen zij beneden wa3, legde zij haar hond op zijn schouder. „Niemand zal ten minste vanavond arg waan krijgen. Ik zie er uit alsof ik rijk .was, nietwaar, papa?" Dat deed zij. Zij had iels over zich, dat vereerende vriendinnen „koninklijk" noem den. Een hoofd grooter dan haar vader, was zij even recht en had een lenige hou ding als een jong athleet; haar bruin haar en bruine oogen had rij van haar moeder, doch overigens aarddo zij naar een krach tiger en levendiger voorvader dan een van haar beide ouders. „Ik zie er toch niet te rijk uit, om in den kijker te loopan?" „Je lijkt op alles, wat mooi is, Mary," zei hij heesoh. „En mijn japon?" Zij wierp haar zwart fluwcelen mantel open en een praoht van wit en zilver kwam aan hot licht. „Denkt u, dat er den volgenden winter in Nizza iets mooiers zal wezen?" Zij lachte, terwijl zij haar schitterende gestalte weer in den mantel hulde. „Twee jaar oud! Niemand zou dat vermoeden! Ik heb het toilet ver maakt!" „Je kunt alles, Mary." Er lag in rijn toon iets eigenaardigs- nederigs on nog iets meer een beteekenis Diet verbloemd en toch iets diep-veront- Bohuldigends. Het was alsof hij haar iets aan de hand deed en in denzelfden adem daarvoor vergiffenis vroeg. En nu werd ook rij voor een oogenblik even ern3tag als hij Zij nam haar hand van rijn schouder en legde toon weer vaster daarop, opdat hij door don druk de ver zekering zou voelen „Wees maar niet ongerust," zei rij op zachten toon cn ernstig. „Ik weet wat u wenscht, dat ik deen »al." hoofdstuk: ve. Het waa een pronkerig, schitterend feest maal en tevens zeer luidruchtig, want aan hot eind van de lange eetkamer bevond zich, tussohen eenige planten verscholen, een orkest. Na een aanvankelijke stijfheid waren de gasten wel genoodzaakt hun stem men zooveel mogelijk te verheffen. Hot ge heel© gezelschap van vijftig personen zat aan een groote, langwerpige tafel, voor d» gelegenheid door timmerlui in elkaar ge zet doch daw de tijdelijkheid van haar be staan zich door niets verried, scheen zij een permanent continent van damast cn kant met kusten van kristal cn zilver, oploo pend tot zich uitspreidende boschjes van orchideeën, lelies on witte rozen klaar blijkelijk een bewoond vasteland, want er waren drie wondermooie, schitterende go- bouwen, een in bet midden en- een aan elk eind, witte wonderen, door een bekwaam vakman in beeldhouwwerken van ijs ge wrocht. Het waren miniatuurmodellen en Btelden de Sheridan Building, de Sheridan Apartments en de Pump Works voor. Bijna al de gasten herkenden ze zonder vooraf ingelicht te rijn, en beweerden, dat rij do gelijkenis uitstekend vonden. Aan het boveneind van de tafel zat het hoofd van het geslacht met de keur van zijn familie en van zijn gasten om zich heen daarop kwamen aan beide zijden de buren van het „oude" huis, en dan, in rong af dalend, de vazallen en volgelingen op richters, kassiers, hoofden van departemen ten en soort-gelijken. Aan het bcneden-eind troonde de vrouw van het hoofd als een vergoeding voor dp minder gewichtige gas ten. Hier zat ook, tusschen de onderhoo- rigen, Bibbs Sheridan, een godwee gast, die zich er over verwonderde hoe iemand naar hem kon kijken en eten. Er werd echter veel en voortduren gege ten, want het waren gezonde menschen, die begrepen, dat een diner iets waa, dat in hot lichaam moest gevoerd worden door middel van een opening in het gezicht, door de natuur voor dat bepaalde doel verzon nen. En bovendien, niemand keek naar Bibbs. Hij vond het heel aangenaam aan zichzelf to worden overgelaten zijn stem was niet krachtig genoeg, om rich zonder inspan-. ning in het rumoer verstaanbaar te maken, on er word te vlug om hem heon gepraat on te onafgebroken, dan dat hij op zijn temerige wijze het bij kon houden. Hij voelde zich daarom opgelucht, toen zijn buren, elk op zijn beurt, na een beleefd in- formeeren naar zijn gezondheid, zich om draaiden om levendige"- antwoorden in andere richting te zooken. Want het praten ging met het eten onophoudelijk door. Heb klonk boven het gedreun van hot orkest, het gerammel en gerinkel van zilver en porselein en glaswerk uithet was een ont zettend gegons van stommen. „Ja, sir! Begonnen zonder een dollar!.. „Gelo strooken op den overrok" Ik zog, „Wilkie," jou afdeeling moet zich van 't jaar uitbreiden, zeg ik" Vijftien percent gemaakt in een en dertig we ken Een van de grootste mannen in de grootste „Mijn vrouw zogt, dat zij mijn broek zal moeten uitlegen als mijn eetlust „Zog, heb je dat beeld van een Turk in do hall gezien? Een van do mooiste dingen, die ik ooit„Geen dollar, geen nikkelen munt, geen rooden cent krijg je van mij zeg ik, on zoo mar cheerde hij op en Jado baby is nu heb vierdo kind, dat zij hebhon verlo ren Wel, zij zijn in de hoogte en werden welgesteld Ja sir! Geen dollar op zijn naam en kijk eens wat Wacht maar, de bevolking van deze stad zal heb millioen bereikt hebben ear dat rij tot staan komtWel, als u me groo ter zaak kunt aanwijzen (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5