LEIDSCH m DAGBLAD. 'JTHIJS DER ADVERTENT1EN 80 Ots. per regel. Des Zaterdags 40 Oto, per regel. Kleine advertentiën "Woensdag .75 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens post» reoht. Voor evenfcueele opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer öCM4 Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. fBIJS DEZER COURANT» Voor Leiden p. 8 mud. f 2.50, p. week I 0.19 II ui ten Leiden, waar agenten gevee- tigd zijn, per week K 0.10 Franco per post B 2.00 De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Lvlden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, In zijne vergadering van den lOden Mei 1920, i6 vastgesteld het volgende: RAADSBESLUIT. De Raad der gemeente LEIDEN', Gelet op de voordracht van de Commissie voor de Strafvorderingen, d.d, 5 Mei 1920, No. 151J HEEFT BESLOTEN: het model van het Register, bedoeld in. art. 1, sub 1° van de verordening van 20 November 1919 (Gemeenteblad No. 48), houdende voorschriften betreffende het register, bedoeld in art. 437 van het Wetboek van Strafrecht, opnieuw vast te stellen als volgt: REGISTER, van 1) geboren te 2) van beroep 4) - den 3) - wonende te Leiden 5) die verklaart de navolgende winkels, werkplaatsen, opslagplaatsen of pakhuizen in gebruik te hebben6) LEIDEN, den 7) S) INVULLEN: 1) Naam en voornamen. 2) Geboorteplaats. 3) Geboortedatum en jaar. 4) Beroep 5) Straat en huisnummer. f>) Straat en huisnummer der in gebruik zijnde panden. 7) Datum en jaar der aanbieding van het register aan den Commissaris van Politie. 8) Handteekèning van den houder. De Commissaris van Politie te Leiden verklaart dit register op heden te hebben gewaarmerkt LEIDEN, den De Commissaris van Politie voornoemd, 'Aard der om schrijving vna het gekocht-, ingeruilde, nis geschenk nnn- genomen of in l pand, gebruik I Koopprijs of- wfjr.O WBBIOP of nul welk oojffioik do - goetlcion In hot i f beril VBn don It koepor, hpudor I OI oowanng Ol ecllBlpliCll- gonomon good, tlgo zin go- In to vullen door hen dio volgens de Waar- I ïuc1 pn von, boigwit schatplichtig ,la^en ieef7ud E9n* i woonplaat s nu Othnlte Gewicht plaats ..O.-—....- straat en liuis- banSen de I DUmm< gekocht, 80ne. genomen of mot [r, verkregen z|)n Dagtookening Datum en uur.van do teiug- waarop do Igave dor gouden' goodoron z(jn on zllveron ingekocht ol uit weikon totlicr- n do gocdo- andoron hooide stolling of uit i zijn aange zün onlvangon andoren hoofde bodon. I ontvangen. plaats m en huis vnn degene, aan wicn hot goed wedons vorkocht ol ovorgodaan. Verkoopprijs of waardon v alstnnd. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den lOén Mei 1920. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR De Secretaris VAN STRIJEN. Zijnde deze vtrordeniüg aan ""de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgeus hun bericht van den. 26/31 Mei 1920, B. No. 1087 (2e aid.), G, S. No. J64, in afschrilt medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16en Juni 1920. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij besluit van den 26/31 Mei 1920, B. No. 1087 (2e aid.), G. S. No. 164, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den I6en Juni 1920. "Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Woensdag 16 Juni 1920. Nummer 18492. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke visoh- winkels (Yischmarkt en Stadsliulpwerf) verkrijgbaar is HORSMAKREEL a f 0.14, SOHBLVTSOH a f0.28, PIETERMAN a f 0.20, SCHOT, a f 0.20 en GR.OOTERE SC'BOL a f 0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 16 Juni 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien art. S le alinea, der HINDER WET; Brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend non: lo. M. Segnar, tot het opriehten van een koperslagerij in een achtergedeelte van het perceel Oude-Vest No. 57, kad. sectie H. No. 2731. 2o. Firma Wed. T. J. Bots, tot uitbrei ding van de bestaande meelfabriek aan het Utrechtsche Jaagpad No. 9 kad. sectie M. No. &107. 8o. A. E. van der Voet, om vergunning tot uitbreiding der smederij aan den Morschweg No. 21, kad. eeotie No. 1233. W. PERA, Weth.-Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Juni 1920. STADSNIEUWS. De nieuwe hoogleeraren. Blijkens de „St.-Crtzijn benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in do faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in do sterrenkunde aan do Universiteit alhier dr. Ed. Hertzsprung, onder-directeur van de Sterren wacht alhier, en dr. E. D. van Oort, directeur van hot MitL-eum van Natuurlijke Historie, mede alhier, om onderwijs le geven in do dierkunde. Omtrent prof. dr. Hertzsprung meldt men, dat hij Deen is van geboorte, en gepromoveerd aan do hoogeschool te Kopenhagen. Na zijn promotie heoft hij gewerkt aan dé Sterrenwacht van Mount Wilson, Vereenigde Stalen, waar hij rich voornamelijk op de phyrische astro nomie toelegde. Van Aaar ging hij naar Pots dam en werkte daaraan het Astrophysisch Ob servatorium. Door zi^a huwelijk met een doch ter van prof. Kapt»yn, uit Groningen, voelde hij zich zeer tot ons land aangetrokken,- Hij spreekt nu vloeiend Hollamlsch. Zijn benoeming tot onder-directeur aan de Storrenwac.ht is een aanwinst van beteekonis voor -deze instelling en do benoeming tot bui tengewoon hoogleoraar in do physische astro- nomio zal het onderwijs in dit vak aan de Uni versiteit zeer ten goede komen. Dr. E. D. van Oort werd in 1676 te Barne- veld geboren, bezocht de Hoogoro Burgerschool to 's-Gravenhage, studeerde in de plant- en dierkunde aan de Universiteit te Leiden, was achtereenvolgens assistent bij prof. Martin en bij wijion professor Hoffinan, na wiens dood in 1904 hij zicb naar de Universiteit in Berg be gaf. waar hij eenigen tijd werkto bij prof. Stu- der on in Maart 1904 promoveerde tot doctor in de Zoölogie met den graad,magna cum. laudc op een proefsohrift, getiteld: „Boilrag zur Ou- teologio des Vogelschwanzen". Ir Mei 1904 werd hij benoemd tot conserva tor aan 's Rijks Museum van Natuurlijke His torie, welke betrekking bij bekleedde tot Januari 1915, toon hij benoemd werd tot directeur van deze inrichting. Bohalvo eenigo bijdragen op palaeontïsch ge- "bied, schreef hij verschillende stukken over eystomatische ornithologie. Thans verschijnt o.a. van zijn band het uitgebreid prachtwerk ovor' vogels van Nedeilaml: „Ornilhologia Neerlandica". Hij is corresponding Memher van do Zoolo gical Society te Londen; Foreign Member van do British Ornithologists' Union en Hono rary Fellow van do American Ornitholgists' Union. Aanbesteding Levensmiddelen Gestichten „Endegeest", „Vcorgeesl" en „Rhijngcest". 3de kwartaal 1920. Gebuild waterbrood, Broodfabriek „Ceres" ad f 0.337=; ongebuild Rog. brood id. f 0.1722, gebuild waterbrood, Loidsohc Broodfabriek, f 0,36, ongeb. Reg. brood id. f 0.1875; rund- vleesch v. d. voorvoet f 2.50, id- achtervoot f 3.25, kalfsvleo-ch v d. voorvoet f 3.25, iel. achtervoet f 4.21, Sam. de. Wolff; rundvleesch v d. voorvoet f 2A2, id. achtervoet f 3.52, kalfsvleesch v. d. voorv. f 3.40, id. achterv. f 4.10, Ph. van Geldercn; Rundvleesch v. d. voorv. f 2.49, id. achtcrv. f 3.36, kalfsvleesch v. d. voorv. f 3.40, id. achterv. f 4.20, firnm G. W. Zandvoort; rundvleesch v. d. voorvoet f 2.48, id. achterv. f 3.48, kalfisvleesch v. d. voorv. f 3.12, id. achtervoet f 4, A. v. Mas- frigt; epek f 2.18 en reuzel f 2.48. Th. H. W. Bergers; 6pek f 2.44, reuzel f 2.62 en rund vleesch v d. achterv, f 3.18, W. Th. A. Ber bers; spok f 2.19 en reuzel f 9.34, I. Zandvoort ■Ir.; beter Rijkscontrolemerk f 2.70, Goudscho kaas (volvet) f 1.75, Leidsche kaas f 1.70, Mij. >,De Landbouw"; boter (room) f 2.50, marga rine f li»* melange f 164, Goudscho kaas f 1.58, Lcidmlie kaas f 150. J. F. v. d. Nat; margarine f 1.20, melange (fijn) f 1.75, Ant. Jargons Oss; margarine f 1.21_ melange f 1.71 N. V. Groningen; China thee f 1.88, Java thee f 1.50. koffie (Java) f 1.50 on f 1.60, Holl.- Thee Verbr. Vereen. Amsterdam; koffie (San tos) f- 1.673, China Thee f 2.021, Java thee f 1.704, Rooktabak 1.433, Goudsché pijpen (bij 2 gros) f 15.92, J. A Draijer, Delft; China theo f 2.f 2 20 en f 2.40, Java thee f 1.55 en f 1.60, .koffie f 1.80, Sohiltmeyer en Buijs, Amsterdam, allea por K.G.; eieren (100 stuks) D. Warring f 13.20; id. P. Visser f 14; id. f 0.50 lager dan de hoogste nóteering to Barneveld, roomboter f 0.25 lager dan noteoring Sierkan, Goudsché kaas f 1.70 p. K.G., Leidsche kaas f 1.90 p KG., J. M. Smeole, Den Haag. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is deze Leiden. Door het lid van den gemeenteraad, den heer K. Sijlsma, wordt oan don Raad voorge steld om in afwijking van hot voorstel van B. en W. vervat in het laatste gedeelte van no. 71 der „Ingekomen Stukkan"' dit Collego uit te noodigeu, het noodigo teverrichten om tot een reorganisatie van do II, B. S. voor Meisjes in den in hun praeadvies goecheWen zin, inet ingang van den cursus 1920/1921, te geraken, en voorts om den Rand. vóór den aanvang van den cursus 1922/1923 met het resultaat van deze reorganisatie in kennis te stellen. Uit een nadere toolichting op dit voorstel blijkt dat do voorsteller de reorganisatie niet het karakter van een proef wil geven. Zooaio in het voorstel van B. en W. wordt bedoeld, omdat z.i. do oudora en verzorgers van meis jes in dat geval hun ldnderÊn, voor wie ze een volledige H. B. S. opleiding wenschen, niet aan het toelatingsexamen zullen lüton deelne men, om niet do kans te beloopen dat deze óver. twee jaar toch weer tot een andere in richting zouden moeten overgaan. Men moet volgons hom aan do school een eer lijke onbelemmerdo kans geven om zich te kunnen aanpassen aan de reorganisatie, zoo als die ook door B. en W. wordt bedoeld. Mocht onverhoopt ook dan nog de reorgani satie geen succes hebben, dan zal men er nog altijd op kunnen terugkomen. Voor hot examen Etjgelsohe handelscor respondentie, afgenomen door do vexeonigiitg van Leeraren, slaagde onze oud-stadgenoot, do heer G. J. B. Bontje, thans wonende te Haarlem Er zijn plannon in voorbereiding om in het gebrek aan ruimte vftor de coHeges aan de universiteit te voorzien. De „Sta.-Crt,*" borat de statuten van do scheepsbouw en reparaticweff „De Hoop" voorheen Gebrs. Boot, alhier. Doel: het bouwen en herstellen van houteu en stalen sohepen, do uitvoering van cou-tructiei, en den handel in sohepen en onderdeden daarvan, benevens het verhuren van vaartuigen. Kapitaal f 1.000.000, - verdeeld in 1000 aandeden, c-lk groot f 1009. Directie: de heeren Ph. Boot Jac.zn., le Zoetcnroude, on P. Boot Pzn., to Lolden. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de tentoonstelling van hel werk der leerlingen van do Vakschool voor Meisjes, Hec- rengracht 24, die van middag van 2 tot 5 nren was geopend maar ook van avond van 7 tot 9 uren te bezichtigen is. Wij hebben een vluchtig bezoek aan deze tontooni-telling. gebracht en hopen morgen een on ander te vertollen van het vele, dat er lo zien en .T.te bewonderen valt. Het werk, door kleinen en grooten, dienst meisjes en dajnes, meisjes, opgeleid voor eigen huishouding en voor huishoudkundige, vervaar digd, ligt er tusschen een keur van bloemen uitgestald, en de vriendelijke directrice met haar staf van lec-rarcsen wijzen do bezoeksters en de bezoekers den weg, die, even uitrustende in de theezaal. tevens kennis kunnon maken met het smakelijk gebak, door de "leerlingen zei ven bereid. Er is in de Raadzaal nog al een en ander over on naar aanleiding van deze inrichting gezegd; belangstellenden zijn nu in de gele- gonheid van de veelzijdige strekking er van zich to overtuigen. Op do zomerconferenties van den Vrijz. Ohr. Studentenverbond dit jaar te houden te Dievcr (Drente), zal o.lh. prof. Hoering, alhier, behandelen: geestelijke hygiëne. Prof. Roossingh, alhier, zal spreken over een nog nader op te geven onderwerp, terwijl de. De Ligt, van Katwijk-aan-Zee, een referaat zal houden over: „Gebed en gebedspraotijk". Do vierde conferentie (1824 Aug.) wordt geleid door den heer C. Burger,, alhier. Gisteravond omstreeks elf uren kwam ten fietsrijder op den Maresingel alhier zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos en met een bloedende wonde aan het gelaat, bleef liggen. Dit wend opgemerkt door de omwoners, -die hom opna men en binnendroegen in do woning van den hoer H. Na eenigen tijd kwam hij bij en bleek, dat do wond gelukkig niet van ernstigen aard was. Gesteund door eenige burgcre, kan hij te voot rijn kosthuis bereiken. De fiets was deerlijk gehavend. BINNENLAND. Wijziging van de Gemeentewet. Hot óagelijksch bestuur van het Verband van Necerlantteche Fabrikan ton vereenigin- pen schrijft in een adres aan den Minister vnn Financiën Uit de berichten in de dagbladen is het cna gebleken, dat Uwe Excellentie ovcr- weegt, in hoeverre het wetsontwerp betref- fend® wijziging van 'de gemeentewet c-n de wet op de inkomstenbelasting alsnog zou kunnen worden gewijzigd. Wij meenen u daarom niet onkundig te mogen laten van de zeer ernstige bezwaren," die bij ons bestaan togen een speciaal onderdeel vau het bedoel de ontwerp van wet, n.l. dqt, hetwelk de r o- golijkhoid opent, dat de gemeenten een zakc- liike industriebelastin.g in het loven roepen, hierin bestaande, dat elke onderneming voor het gemiddelde aantal daarin werkzame ar beiders. die minder dan f2500 por jaar ver dienen. een belasting moeten befa'en, die het ved-rag van t"12 per arbeider q:ot mag over treffen. De Kegeeriiig motiveert in haar memorie ven toelichting deze nieuwe belasting door er op te wij zes, cat in een fabrieksp taais öc kosten vaa oatcrwijs, met name van nm- bachtsondorwljs, de politie, de armenzorg, de brandweer, belangrijk hooger zijn dun in een gemeente,, wiur weinig nijveriieidsonclerne- ptdngen gevestigd zijn. Deze moti'veoring spruit,.qJ. voort uit dê ver keerde premisse, dateen' genigstzins belang rijke industrievestiging in een gemeente tot govolg heeft, dat zich daar ©6n bevolking vestigt, die niet in staat is haar aandeel in de kosten der gemeentehuishouding te dra gen- Mocht dit ton tijde van de indiening van •het wetsontwerp in 1909 misschien het geval zijn geweest, thans kan een Zoodanige bewe ring niet staande worden gehouden. De ar- boiderstoestanden hebben zich in de laatste tien jaar zoodanig gewijzigd, dat ook de ar beiders in staat zijn, hun deel in do gelde lijke Lasten der gemeente bij to dragen. En wanneer in sommige gevallen de loonen der arbeiders nog niot op eon zoodanig peil zou den zajn gebracht, dat daaruit bjv. de ver hoogde WQTtinghuren zouden kunnen wor den betaald, dan vinden zij thans in hun vakorganisaties het orgaan om op afdoende wijze te bevorderen, dat aan hun loden een loon wordt uitbetaald, overeenkomstig de oischen van hun geestelijken en maatschap* pelijken. staat. Wij verwerpen dus de premisse, dat een ar beidersbevolking haar deel in de kosten de? gomeentehuishoud'ing alsregel niet rechts- streekaf zon kunnen betalen. Voorts zouden wij de aandacht van Uwe Excellentie er op willen vestigen dat de voor gestelde belasting bij haar - toepassing tot zoor groote onbillijkheden aanleiding zou geven- Het ontwerp van wet houdt geen re kening met het feit, dat vele bedrijven, of schoon van grooten omvang, slechts weinig personeel behoeven, terwijl andere van be trekkelijk geringe beteekeni3 dikwijls een groot aantal arbeiders" in dienst hebben. Do belasting uitsluitend naar het aantal arbei ders te berekenen, schijnt ons daaromheen' groote onrechtvaardigheid. Voorts is denbbitar, dat b.v. het brandge vaar, waarop de memorie van toelichting v/ijst, in een onderneming, die grooten deels machinaal werkt, aanzienlijk groote-r is, dan in oon zoodanige, waar uitsluitend handen arbeid wordt verricht en dus omgekeerd evenredig is aan het aantal arbeiders. Ook het nieuwo voorgestelde artikel 239 bis zal, naar wij vreezen, tot ongewensehte gevolgen aanleiding gevc-n. Een gemeente, waarin arbeiders hoofdverblijf houden, die in oon andere gemeente werkzaam zijn, zal krachtens deze bepaling aan laatstbedoelde gemeente een tegemoetkoming in haar finan cieel© lasten" kunnen vragen. Maar da ar do of zal op een gemeente, waar de onderneming gevestigd is, een verplichting tot betaling kunnen worden gelegd diegrooter is dan het bedrag, dat zij zelf krachtens artikel 242e van de in haar gemeente gevestigde industri- oele ondernemingen kan heffen.- Immers in nrtikcl 239 bis mist men een soortgelijke be paling als artikel 242e, waardoor do van de andere gemeente te vragen tegemoetkoming het bedrag van f 12 per arbeider niet mag to boven gaan. Wij achten het evenmin van beteekenis ontbloot, dat oen kleine gemeente, waarin arbeiders hun hoofdverblijf houden, die in een naburige groolo gemeente hun werk hebben, door het vragen van een zoodanige tegemoetkoming de groote gemeente zal sti nt uleeren een zakelijke belasting op bet be drijf in te stellen. Wij vertrouwen,' dat bovenstaande bezwa ren door Uwe Excellentie bij de hernieuwde overwoging van het ontwerp alsnog ernstig onder de oogen zullen worden gezien. Wij vleien ons met de hoop, dat Uwe Excel- lentio do zakelijke industrie-belasting alsnog uit het ontwerp terug zal willen nemen- Een belangrijke uitspraak inzake do Invaliditeitswet. Bij de uitspraak van 10 Juni 1920 heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, be slist, dat in hot algemeen tusschen on kinderen, die tn het bedrijf of de huis houding dier ouders werkzaam zijn, en van hun ouders kost, inwoning, kleeding on zak geld genieten, geen arbeidsovereenkomst be staat. Bedoelde kinderen zijn derhalve niet in loondienst werkzaam en niet verzeke- ringspliehtig, ingevolge de Invaliditeits wet. Wel kunnen zich, naar het oordeel van den Cent-ralen Raad, gevallen voordoen, waarin tot het bestaan van een arbeidsover eenkomst zou moeten worden besloten, doch! dit zullen uitzonderingen: zijn op den regel; dat tusschen ouders en hun .kinderen geen arbeidsovereenkomst bestaat. Deze uitspraak is in het bijzonder van belang "voor de landbouwende bevolking; waarbij het_ samen werken van ouders en kin deren in eenig landbouwbedrijf algemeen voorkomt, in welke omstandigheid dan ook een dor belangrijkste oorzaken mrtg worden: gezien van het verzet, dat in het bijzonde? op het platteland zich tegen do Invalidi teitswet openbaarde. Hoewel do bovenbedoelde uitspraak van den Oontralen Raad zich niet verder uitlaat' over de gevallen, waarin deze arbeidsover eenkomst zal kunnen worden aangenomen zullon daaronder in het bijzonder die geval len behooren, waarin het kind niet bij zijni ouders inwoont, doch in zijn eigen onderhoud voorziet door het voor zijn arbeid in het be drijf zijner ouders verdiende geldloon. Als gevolg van doze uitspraak zullen dé routekaarten, welke zijn opgemaakt voor kin-1 doren, werkzaam in het bedrijf of de huis houding hunner ouders, en welke opma king derhalve ten onrechte blijkt te zijn ge schied, nietig worden verklaard, terwijl de waarde der inmiddels op de nictigverklaarde ren tok aar ten geplakte rentezegels vanwege de Rijksverzekeringsbank zal worden terug- betaald- Spcelkaartenbelastifig. Handelaars en winkeliers in speelkaar ten, herbergiers, koffiehuis-, logement- en socicteithoude-s worden herinnerd aan hun verplichting tot het doen stempelen van de bij hen voorhanden spellen kaarten vóerr 1 Augustus 1920, onder gelijktijdige voldoe ning van de belasting. De spellen kaarten kunnen tegen stor ting van het verschuldigde beeürag op ieder ontvangkantoor der accijnzen ter stempe ling worden aangeboden. Na 31 Juli 1920 is het voorhanden hebben van ongestempelde spellen kaarten in ma gazijnen, winkels, koffiehuizen, logemen ten, herbergen, sociëteiten en dergelijke in richtingen verboden, op straffe bij de wet bepaald. Broodkaarten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat voor de 36e broodkaartenperiode als wittebroodkaarten aanvullingskaarten voor wittebrood en dag- broodkaarten zullen gelden de kaarten van verschillende kleuren, en welvoor het 141ste tijdvak de paars gekleurde, voor heb 142ste tijdvak de oranje gekleurde, voor heb 143sto tijdvak de gr,-en gekleurde en voor het 144ste tijdyak de rood gekleurde. Deze kaarten hebben oen paarsen onder grond.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1