A ti-A.m Timmerman. rcrancier. /QeaweltBa 40. Hieuwslo goni-ots 1 FAMTASIEHOEDEM AGENDA VAN DE WEEK. Zondag: „De Burcht" Harmonie-oonoert. 8 uur. Leger des HealsSamenkomsten te 10 en te 8 uur. Kindersamenkomsten te 9 uur en te half één. Nutsgebouw: Lezing over Spinoza. Half- twaalf. Daarna bezoek aan het Spinoza- huieje te Bijnsburg. Noordwijk-aan-Ze e, Casino Noordwijksche Sportver. Soirée cinemato- grafique. Kwartier over achten. Maandag: Gebouw ïïooglandsche Kerkgracht 40: Openbare verg. Kleermakers en Naaisters. 8 uur. Dinsdag: Katwijk-aan-Zee, Gemeentezaak Evan gelieprediking. Halfacht Woensdag: Vakschool Heerengracht: Tentoonstel ling werk leerlingen. Van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Den Haag, cafe-rest. „De Kroon": Al* verg- deeln. en aandeolh. OniorL Xe- vensverz.-Mij. „VGravonhag©", 2 uur. Donderdag: - „De Burcht"De Zomerspelers. Open- luch tepel„Lansoloet en de Sanderijn". 8 uur. Vakschool Heerengracht: Tentoonstel ling werk leerlingen. Van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Oegstgeest, „Centraal"Gewone aJg. verg. van aandeelh. N. V. Fabriek van Bollend Materieel v.h. H. W. Buben- kamp. Half acht. Dagelijks. Rapenburg 81: Leidsche Kunst club ,,De Sphinx": Gedurende Juni tentoonstelling van werkende leden. Hoofdgroep B. Planjor. Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur- 's Zondags van 2 tot 4 uur. "Volkshuis: tentoonstelling van Noord- en Zuiö-Hollrndsche Kunst- en Volkshuiswerk van Maandag 14 tot en pet Vrjjdag 18 Juni, eisen avond van 7 tot 10 uren, en ook Woensdagnamiddag van 2 tot 4 „Hollandia-Bioscoop en Vanéie-thater". Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Za terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioseoop- •n Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Bembrandt-Bioscoop-theater", Rooge- woerd 49Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theater". Haarlemmerstraat 52, tfoen«3ag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks om 8 uur. De dienst des avonds na acht uren en des naoht8 voor spoedeischende hulp wordt van 7 tot en met Zondag 13 Juni 'evenals de dagdienst op dezen Zondag waargenomen 3oor de' apotheken van G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef- 136 en H. J. M. Proot, Maarmonasteeg 17, telef. 435. ten worden afgekeurd, de vraag te doen rich ten, of zij die dieTen gratis aan de Ned. Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren willen af staan. Bij vele organisaties in alle landen gaan thans stemmen op, om te komen tot stichting van een Internationalen R.-K. Boerenbond. G.Prov. N.-Br. Ct.")ö GEMENGD NIEUWS. SincSs gisteren zijn de landgoedereu vaat H. M. de Koningin, „Raaphorst" en „Terhorst" eiken Woens dag en Zondag voor bet publiek te bezich tigen. Kaarten zijn te bekomen op heb Bureau Vreemdelingenverkeer, Plaats S, Den Haag. Tusacben Duiven en Z eve naar is een auto bij het uitwijken voor een wagen in volle vaart tegen' een boom ge reden. De inzittenden, Leidenaars, bekwa men vrij ernstige kwetsuren. De auto was grootendeels vernield. Uit het Dagboek van een 'Amsterdammer in „Do Tel." Mijn jeug- digo vriend, aldus sprak die oude philosoof, gij zult goed doen u to herinneren, dat in do tijden van den ouden Schiller de wereld geregeerd werd door da Liefde èn den Hon ger. Dat is romantiek on dus voorbij. Nu worden wij geregeerd door den angst. Iu mijn manlijke rijpheid was ik majoor bij do dienstdoende schutterij en vertoonde mij bij parades en andere rampen boven op "n paard. Het was de Angst, die mijin het zadel hield. Wat is heldenmoed anders dan angst Vraag bet allen helden en kijk hoe zij na een heldendaad bibberen, als zij ten minste niet dood zijn. Waarom trouwt het ineerendeel der mannen? Uit angst, omdat ze „hot" niet ai durven maken. Waarom werkt een huivador en is hij zuinig? Uit angst .voor den ouden dag. Wat is onze' heele hygiëne van tegenwoordig. Niéts dan angst voor de pest en de rest. Waarom begon Duitschland den oorlog en sloeg het Europa aah stukken Uit angst voor Enge land. Waarom lijmt Engeland Duitschland en Rusland weer in elkaar Uit angst voor .'Amerika en uit angst Indië te verspelen. Waarom al onze sociale hervormingen? Uit angst voor do revolutieWaarom kondigde !Troelstra in November zijn revolutie per advertentie aan Uit angst, dat Wijnkoop 'hem een dag voor zou zijn. Waarom gaf hij het na twee dagen op? Uit angst, dat Scha per en Vliegen en tPe rest hun baantjes zou den kwijt raken. En als jolige Theo op 9 November 1918 gehuild heeft, zood&t de tra nen liom langs de gekleede jas liepen, is dit dan te bevreemden? Neen. Want hij weende uit angst. Eo bij zal gedacht heb ben aan de „Klaaglioderen" „Zijn tranen loopens over zijn kinnebak" of aan den Psalmist, waar deze zegt„Ik doornat mijn bodstede met- tranen". En als Theo zijn re volutie-wet heeft ingediend, is het geschied uit angst en als Troelstra er oppositie te gen maakt, is heb uit angst, dat hij avond of morgén de bak'indraait en als de alge- meene staking een „sof is geweest, dan was het door den angst der werklui hun SO of honderd gulden in do week te verlie zen en als ik deze zesde whisky-eoda op jou "gezondheid en kosten ledig, is bet uit angst, want het is kwart over éénen en ik heb mijn vrouw beloofd halftien thuis te zijn. Do heele wereld, mijn jeugdige vriend, is angstAngst Naar V. D. meldt, is de behandeling der zaak tegen den ex-direc teur van het Amsterdamsche Sportpark, den heer John Coucke, door de rechtbank te Amsterdam bepaald op Dinsdag a. s. T e D~o orn gaat hetge- rucht, dat de ex-keizer van plan is een ge deelte van zijn buitenplaats te verkoopen, en wel een stuk bosch .(de Ijskelder ge naamd), gelegen tusschen Molenweg en Straatweg, dus buiten de omrastering. Aan7 vankelijk heeft de ex-keizer getracht, dit gedeelte voor het publiek af te sluiten. Nu dit niet gelukt is, zal het verkocht worden als bouwterrein. Hierdoor zou natuurlijk dit schoone bosch verloren gaan, wat zeer zeker een geweldig verlies zou beteekenen, daar bet de geheelo entrée van Doorn be heer scht. Gisterenisop eentotnogtoe niet opgehelderde wijze een der barakken in de legerplaats te Harskamp in brand geraakt. Daar in deze barak geen man schappen gehuisvest waren en er overigens geen andere oorzaken voor den brand aan wezig waren, Destaat het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Het gebouw is tot den grond toe afgebrand. Eenigen tijd geleden heerschte er ontevre denheids onder de manschappen over de hoedanigheid van het eten. Naar aanleiding van het bericht in „De Avondpost", dat de Lande lijke Federatie van Bouwvakarbeiders aan de Begeering een sehuld heeft van zes ton, wegens ten onrechte ontvangen werkloos heids ui tkeeringen, verklaarde het bestuur niets van dit bericht te begrijpen. Integen deel heeft de Regeering nog oen schuld van een halve ton, waarvan juist toezegging is gekregen, dat dit geld zal worden uitbe taald. Bovendien is het uitgesloten, dat door deze Federatie te veel-aan werkloos- heidbuitikeeringen zou zijn ontvangen. Er wordt zeer streng de hand aan gehouden, dat bij stakingen de werklieden dadelijk worden overgeplaatst van do wertloos- heidska3 naar de wee^standskas. Tusschen den dienst van het Rijk betreffendo de werkloosheid en de Federatie is- niét de minste strubbeling Op aandrang van de groote visschorijrcederijen aan de Engelscbe Oostkust worden de Hollanöfeche vissehers- vaartuigon aldaar geweerd on kunnen deze daar niet meer- markten. Met ingang van 16 Juni is ook het bunkeren voor de Ned. trawlers niet meer mogelijk. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft het te Steenwijk en omliggende gemeenten sterk gevroren. De vruchten op de zware gronden kwamen er goed af; doch die op de hooge en lichte gronden hadden veel te lijden. Veel ak kers aardappelen, boekweit en boonen zijn geheel of voor een groot deel verloren. Bij Dinxperlo hebben de gemeenteveldwachter en een Rijksambte naar in eea afvoerbuis dor waterleiding vier handgranaten van zwaar kaliber ge vonden. Ver v alsch Tn gen.Nu do han del met het buitenland weer ecnigsrins be gint op te leven, moet het „"MW. tegen do VervaOschingen" helaa9 weer melding maken van bedriegerij, door het leveren van ondeug delijke waar. Een groote partij „HoRandsche cacao'1 natuurlijk zonder eenig fabrieks merk bleek eerstens slechts 12 pCt. vet in plaate van 25 pCt- te bevatten, en was verder vermengd met en zeer groote hoeveelheid ftjn gemalen cacaodoppen. Tegelijkertijd werd een monster „Zwitaersche honig" ont vangen, welke bij een gehalte aan dextrine van ruim 30 pCt., geen honig, doch aardap pels troep met een weinig honig-e.-aepoe bleek to zijn. Een en ander werd natuurlijk tegen „concurreerendo" prijzen aangeboden. Poëzie cn Proza. Eon bak- vischje schreef eens op een bank in het 'boseh: Onder deze groene hoornen, "Wil ik levenslang wel droomen! Lotje. Een nuchter man schrééf er onder: Onzin/Lotje, Trouwen mot je! UIT DE OMSTREKEN. ALKEMADE. Ter gelegenheid van de installatie van den burgemeester had om zes uren een rijtoer plaats van den burge- méester, diens eclitgenoote en de leden van den Baad naar de verschillende buurt schappen der gemeente. Het eerst werd halt gehouden te Nieuweweteiyng bij het viaduct, waar het fanfarecorps speelde en de heer W. Boog een toespraak hield na mens het personeel van Bijz. en openbare School. Eenige zangnummers worden uit gevoerd o. a. het bekende „Wilt heden nu treden voor God don Heero", onder leiding van den heer J. Pronk. Dan ging de sioet naar Rijpwetering waar bij café Van Benten schoolkinderen en muziekkorps stonden opgesteld. Onder lei ding der onderwijzeressen voerden de kin deren eenige zangnummers uit oh „Onder ling Genoegen" speelde er lustig op los. Hier bood Lena Strijk, het dochtertje vau weth. Strijk, een bouquet aan en ook.deze bracht haar toespraak ovenals baar voor gangsters Rika Los en Greta Broekhuizen, er best af. Ook een dochtertje van den heer Beelen bood nog een bouquet aan. Thans ging het naa Oud-Ade. Hier zon gen de kinderen en hield pastoor Van Stra len een hartelijke toespraak, er op wijzend, dat Oud-Ade, hoewel klein, toch een werk zaam en meelevend deel der gemeente is. Een dochtertje van den heer Castelijn bood een bouquet aan. Burgemeester, eehtge- noote en genoodigden werden in de pastorie geïnviteerd waar pastoor Van Stralen cfen eerewijn aanbood. Halftien (ras men weer te Roelolarc-nds- veen terug, ingehaald door de muziekkorp sen. Plaats werd 'genomen op heb balkon der burgemeesters woning en in den voortuin etcarden zich de plaatselijke muziekkorp sen er brachten een serenade. Vanaf het bal kon richtte de burgemeester zich tot de niöLschenmenigte, die zich had verzameld. Hi; sprak den wensch uit, dat Alkemade ifooit spijt zou hebben van 'deze feestelijke ent vangst. Hij rekende op den steun van alle burgers en vertrouwde op Gods onmisbare zegen, zonder welken niets is te beginnen. Nog -geruimen tijd bleef men gezellig bijeen. Het was een welgeslaagd feest. Een woord van dank aan de regelingscommissie err- ce Alkemadescke burgenvacht blijve hier niet achterwege. En ons blad moet e3n bij— zor.ütr.woord van dank neerschrijven voor de goede regeling, voor de pers getroffen. En moge het slot van dit versiag een woord van hulde wezen, een eeresalnnt, aan hem, die twee maanden lang het bur gemeestersambt met toewijding en eere waarnam. ALP HEN De heer C. Stapper, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het examen in boekhouden en a. v. BODEGRAVEN. De Raad zal Maan dag, des morgens te halftien, een openbare zitting houden. H A A R.T.EM ÏUVIU1 EER.. Wij vernemen nog, dat de Raad op het adres van den heer J. N. Backhuis, to Zwanenburg, om overeenkomstig de bepalingen van het des betreffend Kon. besluit een subsidie van de gemeente te mogen ontvangen ad f 9500, tot het boawen van vijf dubbele middenstands- woningen. met 13 tegen 2 stemmen afwij zend heeft beschikt. HAZERSWOÜDE- De heer F. Bak ker us, van Schoten, gaf in een der lokalen van de Chr. school op het Dorp een voor stelling met zijn stereoscopische glasfoto's. Het voordeel van het gebruikte apparaat is, dat twaalf leerlingen tegelijkertijd de beelden, die zeer duidelijke voorstellingen op aa-rdrijkskunciig gebied zijn, op gemak kelijke wijze kunnen waarnemen. Een prachtserie uit Palestina besloot de zéér talrijke collectie. De carbid-gasver 1 ichting zet aan de foto's een eigenaardige bekoor lijkheid bij. HELLEGOM. In openbare veiling wer den in bod gesteld: twee burgerwoonhuizen aan de Van-den-Ende-laan no. 14 en 16 door H. J. Spilker op f2250 en Adr. van der Jagt, en aan de Weeresteónst-raat een heerenhuis door P. G. Smit-, te Hcemstedt, op f 11,600, bloembollengchuiu' door F. Rijn- veld op f 8200 en bouwterrein door F. Rijn- veld op f 3200. KAT WIJK-AAN -ZEE. De kustvis- schers hebben deze week zeldzame besom mingen gemaakt. De besommingen vari- eeren deze week van ruim f 100 tot onge veer f 300. De electrifïcatie nadert haar vol tooiing. In vele zaken is het nieuwe licht reeds ontstoken. Het noordelijk gedeelte van ons dorp is des avonds geheel verlicht. Wegens het koude weer is het voor de badonderneme-r vier dag-m nauwelijks de moeite waard geweest om dc badkoetjes naar omlaag te brengen. Een twee- a drie tal baden per dag werden er slechts geno men. Toen hot weer Vrijdag begon te bete ren, wtis dit onmiddellijk merkbaar. Het aantal baden steeg reeds in den namiddag tot twintig. De haringhandc-laars hebben bericht gekregen, dat zij 30 pC't. van hun voorraad haring voor het buitenland mogen afleve ren. Toen de voerman J. Vrijdagnacht- naar huis ging, zag hij een tweetal personen in het Duinoord, die kennelijk niet veel goeds in den zin hadden. Zij hielden zich op ver dachte wijze voor deuren en ramen op. J. stapte naar deze personen toe, doch zij gin gen aan den haal met hun rijwiel, dat zij verderop tegen een muur hadden geplaatst. Zij verdwenen in do richting Katwijk-aan- den-Rijn. De politie, die hierna werd ge waarschuwd, stelde dadelijk een onderzoek in, doch beeft niets bijzonders kunnen ont dekken. De aanwezigheid ran J. is stellig oorzaak geweest, dat deze personen hun slag niet hebben kunnen slaan. Van de trawloggcrs kwam te IJmui- den aan dé niarkt de KW 142, met f -156 be- Bgmming. Op de aanbeveling voor directeur van gemeentewerken te Vlissingen is geplaatst de heer C. Ouwehand, kapitein der genie Oost-Ind. leger, thans alhier. LEÏMUIDEN. Op 16 Juni a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer N. van Immerzeel als brievengaarder alhier in dienst trad. OEGSTGEEST. De jongste vergade ring van den Raad, welke na de rondvraag overging in een geheime bespreking ter be handeling reclames H. O. sup pk kohier 1919 en vaststelling primitief kohier H. O. 1920 ging om 's avonds elf uren uiteen. Het te heffen peroentage over 1920 zal gelijk zijn met 1919, nl. 3% pCt. (In het verslag staat abusievelijk vermeld dat aan den gemeente-ontvanger f 15 per jaar voor kantoorhuur is toegekend dit moet zijn f 150). Gisteravond ging in do laan van Oud- Poelgeest eea paard, voor een kar gespannen, op hoi. De bestuurder viel 'vau den bok cn kwam onder het voertuig terecht, waardoor bij kneuzingen opliep. De heor Kosters, arts, ver leende de eerste hulp; daarna werd de man naar zijn buis, niet ver af, vervoerd. VALKENBURG. In overleg met den u rrondïssementa-school opziener, maakten B. cn W. het volgend drietal voor onderwij zeres alhier op: moj. A. P. Klok, J. J. van der Linde en M. J. Hoekstra, de eerste in vaste betrekking tfe Burgerbrug, gemeente Zijpe, de andere twee tijdelijk te Bergen- op Zoom. VOORSOHOTEN. „Benvenuto" ver schafte gisteravond aan vele begunstigers en genoodfigden een mooion en aangenomen avond. Begunstigd door een prachtigen zomeravond, kwamen alle nummers bijzon der tot baar recht en eveneens de mooie tuin met zijn lommerrijke stoffage. Alle nummers werden netjes en zuiver uitge voerd. In bet bijzonder kunnen genoemd v^rden Fantasje sur l'Opéra „Freischutz" aS. G. Verhey en Abechieds standchen, W. Her- furtb. In beide nummers kwamen de soli bijzonder t-ot bur recht en ontving de ver tolker* van den 'piston-solo' m „Abschieds- standschen", de heer Segers, een extra ovatie van de zijde der toehoorders en directeur. Het moge „Bénvènuto" goed gaan, het geen to hopen is, want dan gaat het nog beter een genotvollen avond te verschaf fen, en hcosch de contributie is niet te hoog en dat in zoo'n duren tijd! Hoe beter kaüs, des te beter kunnen er onkosten gemaakt worden. VOORHOUT. De beer Langoveld, secretaris-ontvanger dezer gemeente, is ernstig ongesteld. WADDINGSVEEN. Tot burgemeester is benoemd de heer P. A. Troost. WASSENAAR. Uit een schuur van Van E. alhier is een in goeden staat verkeerend rijwiel ontvreemd. Een dame, die op het fietspad bij „Den Deijl" reed, schrok zóó hevig van een motor rijwiel, dat baar achterop reed, dat zij haar stuur kwjjt raakte en mot bet motorrijwiel in botsing kwam. Met vlccschwonden aan handen en beenen werd rij bij "Shn heer G. binnen ge dragen, alwaar ook bleek, dat haar haar door do hitte van den motor deerlijk was geschroeid. Togen den motorrijder, dio zeer onbesuisd khd gereden, werd proces-verbaal opgemaakt BUITENLAND DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Terwijl in Frankrijk dé strooming, die on der leiding van Poincaré werkt voor mis likken van Spa, aan kracht wint, terwijl de terugkeer van Giolïfcti in Italië men zie daarvoor onder dit hoofd een bij zonder krachfcigo stoot geeft voor misluk ken, ziet men öfn Duitschland tbann een streven om, als het maar eenïgszïns kan. Spa te doen doorgaan, hetzq 21 Jnnï, 5 Jnli of wanneer ook. Bat bewjjs, dat, zooals de conferentie te Spa was bedoeld, er voor- Laitscbland wel heil in te zien was! De rijkskanselier en de minister van buitenl. zaken zouden, al zijn ze demissionair, d'e zaken kannen leiden, onder voorbehoud, dat de Rijksdag het resultaat zou moeten goed keuren. Is het ncodig te zeggen, dat da entente aan een Spa, waaneer daar geen Buitsche regeering verschijnt, die ip haar oogea voldoende waarborgen biedt, geen waarde meer zal hechten en misschien dankbaar van de Buitsehe impasse gebruik zal ma len, om uit de eigen impasse te komen? De Raad van don Volkenbond, die Maan dag bijeenkomt over de Perzische aangele genheid - eigenlijk Engeischo aangelegen heid! zal zich waarschijnlijk ook inlaten met het geschil tusschen Poieo en Tsjecho- Slowakije en misschien ook met eea gerezen geschil tïtfwchen Polen en den vrijstaat Dant- zig. Om snêfc de Polen tot een overeen komst te komen, ljjkt wel uiterst lastig. Patek, Poolsehe minister van buiteaL za ken, die volmachten heeft, dio hue waarde belxouüen, al is het kabinet afgetreden, is te Parijs gearriveerd en zal daar o.a. met Benes. zijn collega vaa Tsjecbe-SIowakije onderhandelen over Teschen. DUITSCHLAND. Het Wolffbwreau haast zich om eèn te genspraak te geven van het bericht, dat president Ebert zich niet opnieuw beschik baar zou stellen. Tegen 24 dezer zal Fehrenbach den Rijks- dag bijeenroepen, wordt gemeld. Maar als er clan nog geen regeering 7s Veranderingen den toestand is er feite lijk niet veel. Alleen schijnt het z.g. chris telijke klok, apt zi_a van het centrum had afgescheiden, weer tot toenadering tot het centrum bereid en tot samenwerking waardoor de coalitie een 26 stemmen zou winnen en dus op 248 van de 460 komen. Maar het bestuur der meerderheids- socialisten heeft als houding aangenomen, dat alleen bij een toetreden der onafhanke- lijken tot de coalitie verder meegeregeerd worden kan. Muller polst nu de onafhan- kelijken daarover, doch 't. resultaat zal een weigering zijn, daarover is men het 'eensj Daarna, voorspelt, men, zal Strcsemann, Timborn of nog een meerderheidssocialist misschien Bauer het probeeren om een ministerie ih eikhar te zetten. Onder bepaalde 'voorwaarden zou de Duitsche volkspartij ook bereid zijn een neutrale houding tegenover' de coalitie aan te nemen, heet hei,.maar er bestaat feite lijk geen coalitie meer, dus dat geeft ook al niet veel. De onzekerheid duurt onverminderd voort, dat is het resultaat nog voor heden, In de bondsstaten doet zich'deze Rijks- dagverkiezing zonder resultaat ook gevoe len. Zoo zal ook ih Saksen het ministerie heengaan, maar da zaken afdoen tot na liet afhandelen' yan eeniofe noodzakelijke wetten bij tijd en wijle.' Landdagverkiezin. gen zullen kunnen worden gehouden. In Brunswijk voeren de rechtsche pUN tijen obstructie om te verhinderen, dat er een zuiver socialistisch bewind wordt inge. steid. In hoeverre succes zal worden ver. kregen door een middel hier tegen rechta onder diens felle afkeurig zonder veel f sultaat gebruikt? DENEMARKEN. De onderhandelingen tusschen de bot», werkers en zeelieden eenerzrjds en de werk- gevers anderzijds, hebben tót. eea verge%' geleid, zoodafc de staking det^boohverken, en zeelieden geëindigd is. ITALIë. Bevestigd wo-rdt, dat de Koning aan Gio. litti het Vormen van een ministerie heeft op. gedragen, waartoe deze de bespreking^ reeds is begonnen met goed resultaat. Dar toch Giolitti! De „Frankfurter Ztg." verneemt verd-,; dat hij zelf minister van binnenlandsche 21' ken zal worden, niet naar Spa gaat en hu: nieuwe kabinet den 20en dezer aan de Kamt-: zal voorstellen. De bijzondere correspondent van de „Ma tin" te Rome schreef d.d. 9 Juni, dat de tionalistiscke partij den terugkeer van Gio- litti niet meer zoo scheen te vreezen. Het is waarschijnlijk, zoo niet zeker, dat de huilt nationalistische partij geruststellende beloi- ten had ontvangen- Een vriend, van den ge wezen president zei de na afloop van de Ka merzitting tot den correspondent, dat als Giolitti weer aan het bewind kwam, hij ver moedelijk de overeenkomst van Londen zou toepassen. Tevens zou hij al het mogelijkt doen, om de rechtmatige nationale wenschoi, van het land te verwezenlijken. Daar elke buitenlandsohe politiek op een solieden bin- nenlandsehen toestand moet steunen, zou hij zich vooral toeleggen op het binnenlandse! herstel. Zijn plan omvat groote en ingrij- pendo hervormingen, in samenwerking mei het parlement ondernomen, en een vaste po litiek, gesohikt om het land gerust te stel len en het weer vertrouwen in te boezei Voor Spa kon dit wel eens den doodsteek beteekenen. Men zie ook de oorlogsliquidatk en het weekoverzicht. OOSTENRIJK. Plotseling is in Oostenrijk ook een kabi netscrisis ontstaan de vierde in Europa! tengevolge van meeningsverschillen in de coalitie tusschen socialisten en christen-sc- cialisten. Rijkskanselier Renner en alle so cialistische ministers en onderministers zijc daarop heengegaan en vervolgens het heele kabinet. De staatspresident heeft echter ge vraagd voorloopig in functie te blijven iot een oplossing is gevonden. Reeds lang broeide het in de coalitie', thans is de scheur naar buiten getreden. Of deze nog gelascht zal kunnen worden? Voor Oos tenrijk is het te hopen, warr anders moeilijk te zeggen is, waartoe het berooide land zal1 vervallen. Een meerderheid heeft geen der partijen RUSLAND. Terwijl de „Daily Chronicle", het or- gaan van Lloyd George, meldt, dat tie zen ding van Krassin goeden_ voortgang heefi, komen uit de bronnen der tegenstanders van een overeenkomst met Rusland pre cies andersom luidende berichten. Voorloo pig houden we het echter maar op de „Daily Chronicle" In den oppersten economischen raad schijnt Frankrijk te hebben doorgezet, dat Krassin tal van nieuwe aanvullende vra gen zullen worden g( steld. Frankrijk doet blijkbaar nog alles, wat hel kan, om de toenadering tot Rusland te voorkomen, zoolang de oud-RussiBche schuld niet in vollenomvang wordt erkend. In Franki .^.-: is trouwens tegen Engeland de stemming door een en ander weer al lertreurigst. Daarbij komt nog, dat juist licht is gaan schijnen over een destijds tusschen Clemenceau en Lloyd George ge troffen regeling over Klein-Azië, waarbij Clemenceau Mosoel met de rijke petroleum bronnen en Mesopotamia heeft opgeofferd voor Syrië en Cilecie, naar het heet. Later, zon Clemenceau'tot den Engelschen pre mier gezegd hebbei - „Als het belang van Mosoel en Mesopotamië mij bekend was geweest, had ik niet toegegoven. Als u mij gezegd had, dat afstand van Mosoel he: verlies van zulk een belangrijk stuk betee- kende, zou ik het u geweigerd hebben. Deze verklaring heeft sensatie gewek: en vooral Bnancl uitte zich in de Kamer commissie heftig en zei, dat de Fransche belangen niet vertegenwoordigd zijn ge weest en dat onkunde heeft geheerscht. Briand moet van plan zijn deze kwestie in cle Kamer te bespreken. Behalve Turner, heeft nu ook Shaw, dé tweede Engelsche arbeidersafgevaardigde die uit Rusland is teruggekeerd, zich wei nig rooskleurig over sovjet-Rusland uitge laten. Over Lenin zeide Ifj: Hjj schip# seer vastberaden te zrfn, iemand, die pre cies weet wat hij wil eu buitengewoon doctri nair. Hij beschouwt zijn meahngen alsof het bewezen feiten zijn. Hg is niet alleen vei- Blind door de kracht waarmee hij zjjn eigec standpunt handhaaft, maar hij is ook on- gejoófeljjk verkeerd ingelicht. Lonm heeft een brief meegegeven voan de Engelsche arbeiders om hen bot daad werkelijke arbeidersactie aan te zetten, er-' kennend', dat een communistische partjj daas eigenlijk nog niet bestaat, maar de Engel sche leiders verklaren reeds, dat Lenin blijk baar niet de minste kijk op de Engelsche toestanden heeft ea dat zegt genoeg. Sylvia Pank'nurst was volgens Lenin de eenige in Engeland, die hem en zijn stre ven begreejh BUITENLANDSCH GEMENGD. In de Fransche Kamer heelt de onder staatssecretaris voor de koopvaardij meege deeld, dat er van de 2,500,000 ton, waaruit de koopvaardijvloot in 1914- bestond, 1,110,000 ion door den oorlog verloren is gegaan; 950,OW ton zijn teruggewonnen en het totaal tal m*® tot 3,500,000 kunnen witbroden,, saaihij'

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2