AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: „In eten Vergulden Turk": Jaarlijksobe alg. verg. N. V. ...De Leddeche Sleep-Stoombootmaat- echappij". 8 rarr. De dienst dee avonds na acht uren en des nachts voor spoeóeischende huïp wordt van 7 tot en met Zondag 13 Juni evenals de dagdienst op dezen Zondag waargenomen door de apotheken van 6. F. Reyst, Sleenstraat 35, telef. 136 en H, J. M. Rroot, M a arm anssteeg 17, telef. 436. van het gemeentelijk net als een spinneweb over het zeer lage gebouw loopen. Met de eerste aldaar gebouwde antenne die slechts 4 Meter boven het dak hing, onder deze telefoondraden, en naar een 30 Meter ver wijderden gevel van een ander huis liep, zoodat zij ter hoogte van de tweede verdie ping der naburige huizen rondom door ge bouwen was ingesloten, kon niettemin ge werkt worden naar Rotterdam (30 KM.) en Amsterdam (60 KM.) De apparaten zijn geheel ingericht voor bediening door niet vakkundigen. Daarom zijn de handgrepen, welke bij do bediening noodig zijn, tot een minimum beperkt. Het artikel geeft dan bijzonderheden om trent de inrichting der stations. Met volle energie werkende, bedraagt deze op de antenne 260 watt (dat is 4.8 a 5 amp. in de antenne); evenwel kan ook met klei nere energie gewerkt worden, van 85 watt (2.8 a 3 amp. in de antenne). Deze klei nere energie is reeds voldoende om den af stand van 60 KM. tusschen Amsterdam en Rotterdam volkomen goed te overbrug gen, ondanks de kleine en ongunstige an tennes. Het geBproken woord wordt veel zuiverder en klaarder overgebracht dan bij de lijnte]efonÏ6 het geval is. Deze telofonie-installatie bij do firma Gilissen heeft het bewijs geleverd, dat de draadlooz© telefonie reeds thans in staat is een rol te spelen in het zakenleven van onzen tijd. Ook zal het niet lang meer duren, dat de dr&adlooze telefonie wordt aangesloten aan het gemeentelijk telefoonnet, zoodat men van uit zijn woning naar de woning van een ander op grooten afstand spreekt, eerst „met draad'' tot aan de centrale, dan „zonder draad" naar de andere cen traio en van daar weer „met draad" naar het huis van den opgeroepene. Volgens den Raad van Patroons vereenigingen zal het bouwbedrijf te 's-Graven- hago binnen enkele dagen grootendeels worden stopgezet! Voor vele patroonsvereenigingen is het niet mogelijk om met Moderne Bonden en Landelijke Federaties van Bouwvakarbei ders overeenstemming te verkrijgen om een collectieve overeenkomst aan te gaan, op den grondslag van de met de Christ. Bonden van Bouwvakarbeiders overeen gekomen voorwaarden. Het is voor de patroonsvereenigingen on mogelijk, om, gezien de vele partiëele con flicten en stakingen, het bedrijf op nor male wijze voort te zetten. Bovendien wordt in het stakadoorsvak sinds 1 Maart algemeen gestaakt. Naar aanleiding daarvan wordt in een door den Raad van Patroonsvereenigingen gehouden vergadering besloten om de be trokken werknemers-organisaties aan te schrijven, dat, bij aldien deze weigerach tig blijven om de laatstelijk van patroons zijde gedane voorstellen to aanvaarden en de Btaking in het stukadoorsvak op te'hef fen, tot uitsluiting alhier zal worden over gegaan van die werknemers welke lid zijn van bonden, waarmede geen collectieve overeenkomst is afgesloten. Tenzij er van die zijde tijdig bericht in komt om alsnog de patroonsvoor3tellen te aanvaarden en de staking te doen eindi gen, zal de uitsluiting te s-Gravenhage, Maandag een aanvang nemen. Tegelijk zou dan do Alg. Ned. Stuka doors Patroonsbond de Uitsluiting landelijk uitbreiden. Indien deze maatregelen niét- het ge- wenschte gevolg hebben, zal worden over gegaan tot algeheele landelijke üit-sluiting van dio werknemers, welke lid zijn van de betrokken bonden. Dinsdag is in een tuin in de omgeving van het Julian a-van-Stolberg- plcin in Den Haag, liggende op twee aschemmers, gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk ge slacht. Het was gewikkeld in een stuk van „De Nieuwe Courant", en het Zondags blad van 23 Mei 1.1. derde blad van „Do 'Avondpost". De oorzaak van den dood is vermoedelijk verworging. Om den hals zat een streng zwarte sajet, bestaande uit zes draden en een strookje batoen. Van de straat schijnt dit lijkje door de open staande tuindeur in den tuin te zijn ge bracht. Een kort ontslagen hulp- brievenbesteller yao het postkantoor te Rotterdam heeft aan de politie aldaar bekend, toen hij nog in dienst van de post was, meermalen uit bestellingen op de be- stellerskamer postwissels te hebben ont vreemd. Die postwissels had hij dan met valschen naam onderteekend, en de be dragen, er op vermeld, geïnd. Van de post wissels, groot f 80 en f 200, staat do ver duistering reeds vast. In eet gezin te Utrecht, zijn drie leden ernstig ongesteld geworden als gevolg van vleeschvergiftiging. Bij on derzoek is gebleken, dat zij vleesch ge nuttigd hadden, dat van buiten de gemeen te was ingevoerd door een slager, die ge regeld ondeugdelijk vleesoh van buiten be trekt. Te Nijmegen is gister avond de kapokfabriek aan de De-Ruiter-straat voor do helft afgebrand. De brand wordt toegeschreven aan het warmloopen van een motor. De 42-jarige fabrieksarbeider Van der V. bekwam ernstige brandwonden. Op hot Hooge Bookol, te Lonne- ker, is het lijk gevonden van den 27-jarigen ongehuwden sigarenmaker Do J., dio kort to - voren in gezelschap van zekeren M. -verkeerde. De marechaussee heeft het onderzoek inzaka de wijze, waarop De - J. om het leven is ge komen, in handen. Bij eon landbouwers vrouw to Lathum, bij Doesburg, werd verleden jaar en in 1918 oen tweeling geboren, terwijl thans de vrouw van een drieling bevallen is. Alle zeven kinderen zijn nog in leven. Op de sigarenfabriek der firma Gebr. CJaassen, te Hapert (N.-Br.), zijn weder een groot aantal sigarenmakers te werk ge steld. Ook op andere fabrieken wordt het leven diger, alhoewel nog voel personeel werkloos is. Naar ,Do Tol." verneemt, komt in Nederland geen hoogoven-bedrijf. De teóhnfccho leider dor oombinatie, de heer Cox, heeft den oorspronkelijken opzet onuitvoerbaar verklaard. Reeds geruimen tijd geloden heeft hij zich daar om teruggetrokken. Volgens de meoning van den heer Cox zou een Nederlaadsch hoogoven- bedrijf slechts gesteund door zware invoerende rechten kunnen bestaan. Indien Nederland goedkoop ijzer en staal wenscht, heeft het zijn grenzen elechts open te stellen voor de zekor komende overproductie van zijn naiuuretaton. Do Nederlandscho combinatie, die den heer Cox verzocht had de oprichting van het hoogoven- bedrijf, voor te bereiden, is voor deze argumen tatie gezwicht. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE 's-GRAVENHAGE. G., uit Leiden, tegen wien op verzoek van de Huurcommisao Voorburg ptoees-ver- baal is opgemaakt, omdat hij een onbemid delde weduwe een schandelijk hooge huur op bovendien ergerlijke voorwaardenhad afgedwongen, is door den kantonrechter ver- oordeold tot een boete van f750, subs. 2 maanden hechtenis- UIT DE OMSTREKEN. BODEGRAVEN. Ds. J. H. F. Remme, te Huizen, heeft toezegging van beroep ont vangen naar de Ned -Herv. Gem. alhier. KATWIJK De jachtclub „Gortel", waarvan Z. K H. do Prins der Nederlan den lid is, hield gistermiddag een schiet wedstrijd op een der schietbanen, gelegen onder deze gemeente. Om aan dezen wed strijd deel to kunnen nemen, was de Prins met klein gevolg naar bet. sehietterrein ge komen. Dc auto kwam op het aangekon digde uur bij <lo can-tin e aan. De kamp wachter, sergeant Woud, had reeds te vo ren alles in gereedheid doen brengen, zoo dat onmiddellijk met het schieten een aan- - vang kon worden gemaakt. Er werd met geweer M. 95 geschoten op een afstand van 150 Meter. De verschillende beweegbare doelen stelden wildo zwijnen en herten voor. In aanmerking nemonde, dat het be weegbare doelen waren, waarop geschoten werd, werden er vele treffers gemaakt. De Prins was bijzonder goed op sohofc en werd winnaar van den eersten prijs. Omstreeks 7 uren was dc wedstrijd geëindigd en tufte de auto naar Xoordwijk. Alhier werd een inschrijving gehouden voor leerlingen, dio toegelaten wenschten te worden tot d'o Ned -Herv. scholen. On geveer 160 leerlingen hebben zich aange meld-, waarvan er slechts ongeveer 100 ge plaatst kunnen worden. Do 12-jarige B., die met eenige kinde ren aan het spelen was, had het ongeluk van een hoogte te vallen en brak zijn arm. Hij ia ter verpleging in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. XOORDWIJK Do heer Th. to Brake heeft- als secretaris van de onderafd. Noord- wijk en Omstreken van den Alg. Ned. Po litiebond bedankt. Te Delft as oir het postkantoor do brievenbesteller J. v. S. op heeterdaad be trapt op het stelen- van oen brief. De man ■werd rced9 lang verdacht cn daarom scherp in hot oog gehouden. De politie arresteerde hem, hij is geschorst in zijn ambt. Do politie vanhet Bureau iWarmoesstraat, te Amsterdam, heeft gis termorgen. een bezoek gebracht aan een lokaliteit op het Damrak, waar een kwak zalver uit Leiden zijn spreekuur hield. De wachtkamer was overvuld met „patiën ten", mannen, vrouwen en kinderen. Zij overviel den wonderdokter toen hij bezig .was een „patiënt" te onderzoeken. Instru menten en „geneesmiddelen" werden in beslag genomen, dokter en bezoekers daarna naar het politiebureel geleid, waar van oen en ander prooes-yerbaal werd op- gemaakfjj NOORDWIJKAAN-ZEE. De heer O. van Duin M.zn., heeft tegen 1 September a. s. ontslag aangevraagd als koster der Ned.-Herv. Kerlc alhier. NOORDWIJKERHOUT. Bij den land bouwer ,B.} alhier, stierven reeds drie koei en aan mond- en klauwzeer. Thans brengen de bakkers weder el- ken clng versch brood, wat in geen drio jaar het geval was. Vrijdagavond om halfaoht vergadert de Raad, OUDEWETERING. Ds. A. Hijmans, die voor hier en Balk bedankte, woont te Goudswaard en niet te Gouda, zooals gis teren verkeerdelijk is gemeld. SASSENHE1M. Bij de heden graa- veTkooping van het gewas in don Kooy- polcïer werden aanmerkelijk lager prijzen besteed dan het vorig jaar. Het verschil was wel 50 pCt. a 60 put. Sommige perceelen zijn niet gegund. De uitholling overdwars iu onze dorps straat veroorzaakt nogal (moeilijkheden, omdat de weg daar zeer smal is. Vandaag moest, een wagen, geladen met steenkool, passeeren. Een der wielen brak. De in houd van den wagen kwam op den weg terecht. TER-AAR. Tot onderwijzer aan de R.-K School alhier is benoemd mej. O. Broek mans, te Groningen. VOORHOUT. Installatie van den nieuwen burgemeester. Hedenmorgen had de intocht van den nieuwen burgemeester, den heor G. Bul- ton, onder begunstiging van prachtig we der, plaats. Aan „De Koehocrn", grens der gemeen te, waren een 6toet van ruiters en het fanfarecorps opgesteld, en werd de bur gemeester bij zijn aankomst door fanfares begroet. Toen werd de tocht aanvaard naai- het dorp, waar men tegen elf uren aankwam. Een groot aautal belangstellenden had zich reeds bij het- Raadhuis opgesteld, als ook schoolkinderen, onder leiding van de onderwijzers dor O. L. S. de heeren Meijer en Zwart. Van alle openbare en ook van de meeste particuliere Avoningen wapperde de vader- landscho driekleur. Bij aankomst Averd do eclitgenooto van den burgemeester ecu bloemstuk aangeboden door bet dochtertje van den wethouder W. van der Laan, Catootjo vau der Laan. Nadat do kinderen eenige liederon hadden gezongen, dio door. den burgemeester Aan het bordes van het Raadhuis werden aangehoord, werd door den weihouder "W. van der Laan de openbare vergadering van den Raad geopend. Spreker heette de aanwezigen, waaronder do pasloor cn den regent van het Seminarie Hageved, dr. P. de Haan,dr. Bots, verschil lende dames en notabelen, alsook eenige fami lieleden en huisgenooten van don nieuwen bur gemeester welkom, om daarna de ingekomen Btukken voor te lezen, w. o. het Kon. besluit van do benoeming van burgemeester Bulten. De wethouder zei, dat het lieden een zeer buitengewone vergadering was, nu Voorhout een burgemeester kreeg, speciaal voor deze ge meente, iets wat sedert menschenheugenis niet was- -voorgekom en Eenige ingekomen stukken werden afge handeld, w. o. het verzoek, de kermis niet langer to bestendigen, uitgaande van de Oranje-Vereeniging en over de straatver lichting, welke stukben voor kennisgeving werden aangenomen. Intusschen blonken voor het Raadhuis do fanfares van Voorhouts Muziekgezel schap, 'directeur de heer Bolderdijk, van Leiden, waarvoor de burgemeester dank zei. Evenals deze directeur werd ook de leider van den kinderzang gecomplimen teerd door den "burgemeester. Hierna werd de burgemeester de nu vol- stroomende vergaderzaal binnengeleid, door wethouder W. v. d. Laan, en nam hij met zijn echtgenoote plaats, waarna de hoer Van der Laan den nieuwen burge meester installeerde. VOORSCHOTEN. Do eigenaar van „Het Haagscho Sohouw" kwam hedenmor gen tot clo minder aangename ontdekking, dat er dezen nacht een bak met bloemen ontvreemd was. De Burgerwacht hield gisteren een schietwedstrijd to Katwijk. Er waren 35 deelnemers. Eerst 5 proefschoten, daarna voor ge- en ongeoefenden 5 schoten om prij zen en 5 schoten om een kistje sigaren. Groep I. Geoefenden1ste prijs f 5, R. v. Mullingen 47 p.2de prijs f 2.50, A. de Graaf Az. 40 p.3de prijs f 1, G. G. v. Bemmelen 33 p. Groep II. Ongeoefenden: lste prijs f 5, A. J. Tnrion 43 p.£de prijs, f 2.50 J. W Eggink 31 p.3de prijs f 1, J. 0. v. d. Peet 29 p. Een kistje sigaren ge wonnen door D. Limbuj-g met 45 p. WARMOND. Do ,;Sts.-0rt." bevat de statuten van de Mij. tot Expl v.h. Hotel, Café en Restaurant Paviljoen „De Leede", alhier. ZEGWAARD. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier door den heer P. Deddens, cand. te Rotterdam. ZOETERWOUDE. Naar aanleiding van c-en adres A-ar. verschillende drankbe- strijdersvereenigingen 6tellen B. en W. den Raac? \-oor een voorstel te doen die voor den verkoop in logementen, alleen aan lo geergasten voor den tijd van vijf te verla gen van. 17 op 10 Het A-ervoer van de 42,000 klinkers vanaf den Rijn naar den Zuidbuurteche-weg is door B. en W. gegund aan L. A'an Haastrecht, alhier. Tot secretaris-penningmeester vau den Kleinen Cronestednschen of Knotterpolder is benoemd de heer J. Binnendijk, alhier. Burgerlijke Stand. Omstreken. LISSE. Ondertrouwd: H. Vogelsang cn G. M. van der Meer. J. G. Scholto en L. de Kwaa steniet. G. a'an Pijpen en A. Biesheuvel. Geboren: Bernardus Ferdinandus Louis Ma ria, D. van F. F. B. de Meulder en van A. W. A. Takkenberg. Johanna en-Johannes, D. on Z. van J. Vaneveld cn van 0. Oudskoorn. ZWA MMERDAM. Bevallen A. van Zijl, geb. Hoogendooi-n, Z. P., Molenaar, gob. SchouteD, D. Gehuwd: A. Borst 26 j. jm. en 0. Da niël jd. 26 j.: KUNST EN LETTEREN. De Zoiuerspolers onder leiding Tau Anfon Verheyen- Zooals wij reeds berichtten zal Donderdag 17 Juni a.s. op „Den Enrcht" alhier, 's avonds ten acht ure een voorstelling gegeven wor den' van h'ot zoo zeer beroemde spel uit de Middeleeuwen j.LauseloeÉ ende Sanderijn". Hot Avordt gespeeld onder de boomen, met 'de oude muur als achtergrond, tenvijl het terrein verlicht is. Een fantastische .voor stelling dus. Vereeniging van Letterkundigen. Op 'de onder voorzitterschap van den neer dr. P. O. Bouters gehouden Vergadering van bovengenoemde vereeniging Averd en een tweetal moties, waarin meer of minder rcherp afkeuring Averd uitgesproken over de houding van den voorzitter met groote meer derheid verworpen. Tengevolge van de beperking: \an het aantai "bestuursleden van 12 op 9 wensciite het geheel© bestuur af te treden,, terwijl de opnies Fenna de Meyier en Annio Salo mons zich niet herkiesbaar stelden. Als can did aat voor het voorzitterschap was nog gesteld de heer Is. Querido. Herkozen wer den de heeren dr. P. C. Bontens, Herman Robbers, Ooraélis Veth, Frans Mijnreen, qn Frans Bastlaanse, nieuwgekozen de beetuurs- candidaten dr. P. H. van Moerkerken Jr. en Karei Wasch, terwijl herstemming moest piaats hebben tusschen den heer J. B. Ubïnk en mevr. Kooy van Zeggelen. De heer Ubink trok zich hierop terug, omdat hij het beter vond dat althans één atouw bestuurslid -was. De heeren Ubink, Henri Bake'.s en Dop Bles werden aangewezen om een plan te vor men voor een coöperatieve uitgeverij. BUITENLAND. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Tusschen de Turksche nationalisten on de officieele Turksche regeering was reed; stil zwijgend een wapenstilstand gesloten; de Fran- schen hebben hetzelfde gedaan, naar het heet tot uitwisseling der gevangenen. Maar dat is een beetje te doorzichtig. Het bewijst, dat do kracht van hei Ttirksche nationalisme niet te geringschatten isC Iu overeenstemming daarmee zijn dan ook ettelijk o berichten over het stoeds in kracht toe nemen der positie van Moestapha Kern al. Armenië zit nog &teeds naar een bescher mer te staren, die echter maar niet komt. Nu Amerika het mandaat weigert, wil ook Enge land er niet aan en do andere geallieerden hebben vroeger reeds heizelfde verklaard. Een bericht, dat van vorstand getuigt, als het juist blijkt, is, dat Polen en Tsjecho-SIowakije, inziende, dat van een volksstemming in Teschen en omgeving toch niets goeds komt, besloten zouden hebben tot arbitrago ven een autoriteit, die in Europa een buitengewoon gezag geniet. Da stemming in Oost-Pruisen en "West-Prui sen wordt Zondag 13 Juni gehouden. DUITSCHLAND. Na onze beschouwing, gisteren aan de cijfers A'an den uitslag dor verkiezing vast geknoopt, kunnen we kort zijn, waar geen a'erundering in de situatie ie gekomen. De onafhankel ijken schijnen rechte, hoe wel het geen meerderheid achter zich kan krijgen, zelfs niet, wanneer het centrum meedeed, voor de regeering te -willen Ja- ten opdraaien. Rechts doet moeite om met de meerderheidssocialisatie tot een coalitie te komen, die echter daarvoor be danken, en, gezien de houding der onafhau kelijken, daarin wel volharden zullen ook. President Eberfc zal, zooato reeds 'eerder gezegd, heel wat -te stellen hebben, voor een kabinet in elkaar ie, dat ook maar op heb eerste gezicht bestaanbaar kan worden geoordeeld. Opnieuw werpt men een balletje op over een economisch ministerie! Ook de regeeringen der diverse bondsta ten, met uitzondering van Baden, zullen wel heengaan. In Bronswijk is hét reeds geschied. Over Erzberger heet her, dat hij 2ijn mandaat zou neerleggen, al6 de eenheid van het centrum gezien de afscheiding van het z. g. Ohristelijke blok feitelijk al een fictie bedreigd wordt door zijn aan blijven. ENGELAND. In de Egyptische kwestie schijnt naar aanleiding van het bezoek van den natio- nalistischen leider aan Londen, waar deze met de leden der regeering onderhandelt, een gunstige wending te komen. Defini tief is echter nog niets bereikt. Op Ierland zal de spoorwegstaking voort gaan, de besprekingen zijn afgebroken. De Ierscho arbeiderspartij heeft den stakers steun beloofd. Minister Winston Churchill heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de legerraad heeft besloten generaal Dyer toe te staan een nieuwe verklaring af te leggen over zijn optreden als opperbevelhebber in In- dië, te Amritsar. ITALIë. Nauwelijks was do Italiaanaehe Kamer bijeen, of Nitti heeft het ontolag van zijn pas gevormd kabinei. aangekondigd. Het van af zijn' vorming zwak staande derde kabinet Nitti gaat daarmee heen en of er nu Avel een vierde zal velgen, is zeer twij felachtig, om niet te zeggen uitgesloten. Nitti verklaarde tevoren nog, tïat hij het decreet betreffende d'en brocd-prijs, dat feitelijk den val der regeering hoeft ver oorzaakt als druppel, dio dia -emmer deed overloopea, introk, hetgeen de socialisten mot hoera's begroetten en dien roep„leve de over-winning van liet proletariaat." Wat nu, is de groote vraag. Het reg.ee- ringsprobleém is in Italië ook een lastige kwestie, waar om zoo to zeggen een werk- krachbige Kamermeerderheid niet is t-e vinden. Natuurlijk worden reeds weer aller lei namen genoemd, in de eerste plaats van Giolitti, maar voorloopig is dit niets dan raden. Of zc-lfs voor Giolirti's terugkeer een mogelijkheid bestaat, lijkt ons nog zeer de vraag I Inmiddels is door een en ander Spa op nieuw bedreigd. Wanneer een nieuw kabi net optreedt, en day ligt thans zoo goed als zekor voor de hand, dan zal er nog heel Avat onder de geallieerden onderling to gelen vallen, waar men mag aannemen, dat Italië dan sterker dan Nitti deed' —'het geen hem ook kwalijk is gonomen vasthouden aaa de Italioanschc eiichen be treffende Duitschland'e schade A-©rgoe<iii,; ete. Voorloopig schijnen de pessimisteE: die van oordeel zijn, dab Spa tengevolet van telkens nieuwe gebeurlijkheden uit dec treure zal worden uitgesteld, tot een kiat in den kabel komt-, nog zoo. slecht- niet te zien HONGARIJE. Steeds is door rechtsche bladeE ontkent 1tot in het buitenland en in ons land toe dat er in Hongarije een witte ter-, j reur bestond. De laatste tAvijfel, die ©elf, ter nog bestaan kon, is nu verdwenen, waar zelfs personen als Apponyi en Hm- zar I-uiterlijk in de Nationale Vergadering hebben gepleit voor het doen ophouden der „ziekteverschijnselen" in Hongarije een uitwas van een militaire dictatuur. De. ze militairen slaan eehter een zeer hoe- gen toon aan, dreigen zelfs de National Verga déringl Uit Weenen wordt reeds het aftreden A-an het kabinet gemeld, maar berestigins hiervan ontbreekt nog. Hongarije zal nog een smakelijk proces hebbon door te maken, voor en aleer d& toestand daar zuiver is. RUSLAND. Over Krassin's zending eens geen nadere bijzonderheden voor 't oogenblik. Men hoer. de Fransche pers anders maar even in zien om duidelijk waar te nemen hoever h-r Engelsche en Fransche standpunt wel fe c-lkaar loopen De „Éclair'* deelt het memorandum mede, dat Erassin aan de geallieerde economisch-: delegatie hoeft overhandigd. Het doenmerr: bestaat uit 3 doelen: teD eerste de voorwan; den voor de onderhandelingen, ten twee-l een opsomming van de producten, well:- Rusland zal kunnen uitvoeren en welke- he; wenecht in te voeren, en ten derde- een &ai- vullende nota- Als voorwaarden worden genoemd; ophef fing van den oorlogstoestand, daadwerke lijke opheffing van de blokkade; de moge lijkheid van het hervatten van economisch* betrekkingen nog voor een definitief vre desverdrag is geteekend, wordt toegegeven. Als bijzondere voorwaarden toot de herrz;- ting van de economische betrekkingen war den genoemd de economische vertegenwoor diging op de basis A-an geljjgereehtighe;: vaststelling van juridische grondslagen vc/.r de economische onderhandelingen en her verïeenen A'an bepaalde faciliteiten - voor ecooomisehe'vcrtegenwoordigcrs, opdat zij ia geregelde A»erbinding met hun land WfjveL; verzekering dat geen versmelting xan dè bepalingon van het toekomstige vredesver drag met do huidige financieel© en oeen-> misohe operaties zal plaats vinden; vaststel ling van do wijze van betaling; herstel var de vrijheid in verkeersmiddelen te kind en tei- zee en opheffing van de versehillenilT tijdens den oorlog uitgevaardigde verbod©- op den-vrijen handel-in bepaal5-; artiketer. Onder de artikelen, welke Rustend t êadeiijE rai kunnen uitvoeren, worden genoemd: fe rn erhoul, mijnhont, boschproducten, fcirs, ter pentijn en dergelijke, fijn hout. vlas, graas:, minerale oliën van allerlei aard, varkeashsgr, paardehaar. huiden en hoorn, leder, pelsen-, af val van ijzer, staal en nikkelpantseringen, af val van koper, messing, nikkel en tin, graphki, mangaanorts, producten der bouwinüustrk, speelgoed, kant, kaviaar, vïsch on hop. Onder (le artikelen, welko Rusland wenscht in te voe- rea worden genoemd machines voor den mijn bouw, kranen, pompen, buizen, werktuigma chines, zagen, bijlen, locomobielen voor d*a I boschbouw, dynamo's» medicamenten, verbanc- s* off en, machines voor da metaalindustrie, pfc- gen, raaimaohines, eggen, locomotieven,, machi nes en machinedeel en voor de textielindustrie, weefstoelen, spinnewieks, reservededen tooi automobielen, papier cn materiaal voor druk kerijen, machines voor de petroleumindustrie en zeep. Van het front melden de Polen in laase communiqués nieuAve vorderingen, die echter weinig in overeenstemming zijn met de waarde, die men er te Warschau aan poogt te gevra. zss Poolsdie -lichtingen zijn ouder de wapenu geroepen. Uit Rome komt nog bericht over het .gevan gennemen door do rooden a-au een aantal Ite- liaansche matrozen van den kruiser „Etna" !t Batoem. VEREENIGDE STATEN. Meer en meer wordt duidelijk, dat een der hoofdpunten bij de campagne voor de" presidentsverkiezing zal Avorden al of nkt ratificatie van het a-redesverdrag. Op de republikeinsch© conventie, te Chicago bij een, gelijk men weet, heeft Lodge de hou ding dei- republikeinen in het Cohgr«« volkomen gedekt, Avaarbij hij verklaarde, dat het volk zal moeten beslissen tnaschcc Wilson's plannen en de vrijheid en onaf hankelijkheid der Veroenigde Staten. Nog maals bleek uit Lodge's rede. hoezeer df republikeinen den strijd persoonlijk tegto Wilson hebben gericht. De democraten zullen de ratificatie v» het a-redesverdrag daarentegen geheel vaarden. Pershing's ontslag brengt men in ver band met zijn wensch zich door do republi keinen te doen candideercn voor het pï®- sidentschap. BUITENLANDSCH GEMENGD. België krijgt vau Engeland de 3 oorlogs schepen, destijds voor de haven van Zet- brugge tot zinken gebracht en weer gelicD cadeau. De „Miltyg-Ztg." bericht, dat een ans:- chistisch complot is ontdekt, oui oen mooru aanslag te beproeven op Ex-keizer Kar» r- Genève. Zeven samenzweerders zijn hechtenis genomen. ZAA-are regenval heeft in Oost-Canada Je boschbranden gebluacht on daardoor tiri" merhout voor oen .waarde van yele bu lioenen gered,.-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2