No. 18480 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Juni Tweede Blad. Anno 1920. eigen organisaties niet maar meeloop en, niet om minder werktijd, maar om een ideaal een staking uitroepen. Hierop ontstond wederom luid rumoer. De heer Fimmen deelde vervolgens o. m. mede, dat het bestuur der I. T. F. verder besloten heeft tot het uitsproken van een internationalen boycot over Hongarije, om de witte terrein te bedwingen. Het woord was vervolgens aan den heer Sneevliet, die hulde bracht aan de Engel- sche transportarbeiders voor de wijze, waarop zij de Nederlandflche havenstaking gesteund hebben. Hij zcide verder, dat hier in Holland nooit eenheid onder de arbei ders zal komen, zoolang de modernen die eenheid willen volgens het systeem van Po lak en Oudegee3t. De heer Moltmaker trachtte den spreker te beantwoorden, wat hem door een helsch rumoer onmogelijk werd gemaakt. Hij verzocht ten slotte aan de vergadering, onder het zingen van de Internationale uit een te gaan. De stormvloed van 13/14 Jan. 1916. Bij Kon. besluit van £0 Maart 1916 werd een Staatscommissie ingesteld met de op dracht een onderzoek in te stellen omtrent de oorzaken van de buitengewoon hoogo wa terstanden, tijdons den stormvloed van 13 en 14 Januari 1916, voorgekomen op do in Zuid-Holland gelegen benedenrivieren, meer bepaaldelijk op den Rotterdamscliea Waterweg. De commissie is onlaags met haar onder zoek gereed gekomen en heeft op 30 April j.I. haar verslag uitgebracht aan H. M. de Koningin. Binnenkort zal het verslag wor den gepubliceerd. Omtrent den uitslag van het onderzoek deelt ,,Het N. v. d. D." hot volgende mede De commissie is, op grond van beschik bare gegevens, van oordeel, dat, bij een sa menloop van ongunstige omstandigheden, nog hoogere waterdammen bij stormvloed op den Robterdamschen Waterweg zullen voorkomen. Op de vraag: „Zou het mogelijk zijn, maatregelen te nemen om verdere verlioo- ging van waterstanden op het bovenbedoeld deel van den Rottordamsohen Waterweg bij stormvloeden te voorkomen, enzoo ja, waarin zouden dan die maatregelen moe ten bestaan?", luidt heb antwoord dier com missie „Het is mogelijk maaregelen te nemen tot verlaging van de hoogste stormvloed- standen op het binnenlandsche deel van den Rotterdpjnsohea Waterweg. Door water- vrije afsluiting van de Brielsche Maas nabij den mond zou een verlaging van 20 a 30 c.M. bereikbaar zijn." De kosten van de afdamming worden door de oommissie geraamd op 12.5 tot 14 millioen gulden, waaronder begrepen een bedrag van 9 millioen gulden voor ver grooting van de profielinhouden op den Rotterdamschen Waterweg tusschen de zee en de Noordgeul. De commissie is van oordeel, dat de aan de afdamming verbonden nadselen voor de oeverlanden, vissohcrij en scheepvaart te genover de te verkrijgen verlaging van de stormvloedstanden niet van overwegende beteekenis zijn te achten, en dat door deze verlaging te bereiken voordeelen, in het bij zonder voor do gemeente Rotterdam, ten aanzien van de aan de waterkeeringen in de stad te geven OYerhoogte boven den hoogsten stormvloed, en bovendien de met do afdamming gepaard gaande verdieping van den Rotterdamschen Waterweg tuss chen de zee en de Noordgeul en meer krach tige getijbeweging, een uitgaaf van 12.5 tot 14 millioen gulden wel wettigen. „Patrimonium". Het Nederl. Werkliedenverbond „Patri monium" ving te Amsterdam zijn 37ste jaarlijkscbe algemeene vergadering aan. De voorzitter, de heer P. van Vliet, her innerde in zijn openingswoord aan de gevolgen van den wereldkrijg, en aan de verschillende stakingen, in het bijzonder aan de staking in de havens. Voorts be toogde spr. ,dat in deze vergadering naast de bespreking van „socialisatie" de voort gazette reorganisatie van het Verbond de aandacht zou bezig houden. Spr. gaf de verzekering, dat het Verbond blijft getui gen tegen den geest van verzet en revo lutie. Uit het jaarverslag bleek, dat het Ver bond thans 245 afdeelingen telt, met een ledenaantal van 15.739, een toeneming sinds het vorig jaar van 1509 leden. eEn voorstel van de afd. Kralingen om den naam van het verbond te veranderen, werd na langdurige discussie ingetrok ken. I11 de avondvergadering werd door ds. J. C. Sikkel, uit Amsterdam ,het onder werp „Socialisatie" behandeld. Spr. merkt "o.m. op, dat het vraagstuk van „productie en consumptie een vraag stuk is, dat de maatschappij in haar ge heel raakt. Vervolgens bestreed spr. den socialisa- tievoorslag der soc.-dem. Voor de levensbehoefte in de maatschap pij moet aldus spr. het levensrecht al lereerst worden geregeld in den arbeids- kring, door bedrijfsorganisatie onder fiet collectief arbeidscontract. Dit contract moet geheol bedrijfsconstitütie brengen, met regeling van recht in het bedrijf, voor alle medewerkers in eigen groepeeringen, en regeling van productie, prijzen, loonen en winsten. Zoo worden bedrijfsraad en scheidsgerecht contractueel ingesteld. De verhouding tot leveranciers en kapitaal wordt geregeld, en die tot den distributie- handel. De verhandelende middenstand moet daartoe tot betere organisatie ko men. De producenten in het ééne bedrijf zijn consumenten in het anderedaarom moet door contract een raad van bedrij ven opkomen mcl sclieidsgereoht, tot oor deel over producten en prijzen, winsten en loonen, wat billijkheid aangaat, en tot internationaal overleg. Voorts heeft in zake productie en con sumptie de overheid het laatste woord. Publieke vertegenwoordiging van het pro- ducietieleven bij do overheid is hiervoor ook noodig. En in den Volkenbond wake de overheid voor de internationale pro- duotiebelangen. Zoo ga dan voor socialisatie onder Gods ordinanties ook het pleit voort onzer Christelijke ,v. actie!, besloot spreker, UIT NED. OOST-INDIE. Naweeën der Kloet-eruptie. Men schrijft aan „De Loc." uit Paree: Zoo stilletjes aan naderen wij den eersten verjaardag der jongste Kloet-eruptie en nu pas doen in deze streken de gevolgen zich eerst recht gevoelen. Reeds in het. begin van den Wéüiaees- son hoorde men allerwegen van over stroomingen, doch nu is het nog iets er ger. De aveg van Kertosone naar Poer- wosari is herschapen in een rivier. De bedding der Brantas is zoodanig ver hoogd, dat het water onder de spoorbrug in de lijn Papar Kertosone in razende vaart het land instroomt. Voor reizigers, die met de expres te Kertosone arrivee- ren en van daar per auto verder willen, is dat een groot ongerief. Dit ondervond Zondagavend een echtpaar van Bogor Ki- doel. Het verkeer met K. is heel slecht geregeld. Er ligt slechts een voetbrug over de Brantas, zoodat een auto uit de lich ting Paree voor de brug moet wachten. Het echtpaar stapte welgemoed over de brug in de overtuiging, dat hun auto daar zou staan, doch zij vonden een groo- te waterplas. Moedig zijn zij daar door gestapt en kwamen eerst elf uur thuis, inplaats van, zooals zij dachten, te zeven uren. Een ieder wordt dus aangeraden door te gaan tot Djombang. Tot heden i3 de v.eg Djombang-Paree nog in uitstekende conditie. De verbinding Paree-Kediri is nog steeds verbroken. In den grooten weg sloeg een paar dagen geleden de brug stuk benevens de trarnbrug. De reizigers voor Kediri moesten even voor paal tien uitstappen en over de kali gebracht worden, waar ze dan de andere tram vonden, die hen naar Kediri bracht. De trambaan is nu weer in orde. Den meesten last heeft de tram de laatste week gehad op de lijn Paree-Ke- poeng. Stuk geslagen is er gelukkig niets, doch geregeld wordt het verkeer cestrend door een zandlaag van een paal, die het water achterlaat. Die verkeersstremming is vooral hin derlijk voor de schoolgaande kinderen. Ve len komen pas tegen 7 uren 's avonds thuis, terwijl ze 's morgens pas tegen halfnegen op school komen, hoewel 3e tram om 20 minuten over zeven moet ar- riveeron. Wel is licht te begrijpen, fioe vermoeiend dit voor de kleintjes moet zijn, 's morgens goed zes uren van huis met een trommeltje boterhammen en eerst tegen zeven uur thuis met een lee- ge maag. Gisteren is bovendien de brug bij Nobo in den weg van Paree naar Ke- poeng weggeslagen, zoodat er geen ge bruik gemaakt kon worden van karretjes of fietsen. Men is op de tram aangewe zen, die nu juist niet een luxe vervoer middel is Zoo gebeurde het een dag of drie gele den ,dat de reizigers, in de trarn Papar- Paree geweldig door elkaar geschud wer den. Yelen liepen wonden op aan hoofd en handen. Wat was er gebeurd? De laatste tram van Papar was vijf kwartier te laat en naderde zoo tegen circa halfacht Paree. Even voor de stad rood de tram op een grobak, die te dicht langs de rails stond. De grobakvererder had geen licht en durf de niet verder en had de kar daar maar neergezet in de meening dat er toch geen tram meer kwam. Daar de tram altijd zonder licht rijdt, had de machinist de kar niet gezien, zoo dat een botsing onvermijdelijk was. Men kan zich de schrik der reizigers voorstel len, als men bedenkt dat verlichte wag gons tot de vrome wensohen behooren en alles dus in het donker zat. De tram was weer te laat, omdat ze haar naam K(oerang) S(toom) Maat schappij) geen oneer wilde aandoen. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Vacatures-Rekenkamer. Aan de orde is het opmaken van de voordracht aan H. M. de Koningin ter ver vulling van de vacature in de Algemeene Rekenkamer, ontstaan door het eervol ont slag, op verzoek verleend aan mr. Th. Ph. baron Mackay. Eerste candidaat: Uitgebracht werden 81 stemmen. Hiervan verkrijgen dr. W. C. A. baron van Vredenburch 42, mr. S. de Vries Cz!n., Minister van Financiën, 13; mr. G. Jannink, oud-lid van de Tweede Kamer, 2; A. Ossewaarde, secretaris van de Alg':m;eie Rekenkamer, 4; jhr. G. A. A. Alting von Geusau, oud-Minister van Oorlog, 4; jhr. C. L. van Suchtelen van de Haore, gepen- sionneerd kolonel, 2; J. F. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer 1; F. do Hart, chef der Intendance bij het Ministerie van Ma rine, 1; W. F. Beek, hoofdcommies b'y" de Rekenkamer, 5; J. Bergq, referendaris Bui- teblandsche Zaken, 3; en mr. J. B. Breukel- man, referendaris Raad van State, 1 stem. Zoodat als eerste candidaat op de voordracht geplaatst is dr. W. C. A. baron Van Vre denburch, oud-3ecretaris van d.n Pensioen raad voor Burgerlijke Ambtenaren en van den Militairen Pensioenraad, oud-lid van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage. Tweede candidaat: Bij eersto stemming verkrijgt de heer J. F. Heemskerk, lid der Tweede Kamer, 39 van de SI stemmen; de andere zijn verdeeld ov;r verschillende can didates Een tweede vrije stemming is noo dig; hierbij verkrijgt de heer J. F. Heems kerk 45 stemman, zoodal tweede candidaat is J. F. Heemskerk, lid van de Tweed? Kamer. Derde candidaat: By eerste st;-mmiag ver krijgt de heer A. L. Klerk de Reus, g.'peti- siohneerd generaal-nujoor, 18 stemmen; ds andere stemmen zijn verdeeld. Na t.vee vrije stemmingen en twee herstemmingen wordt 3de candidaat mr. G. Jannink, l d der 2de Kamer. De heer Jannink kreeg 43 stemmen, tegen de heer A. L. Klerk de Reus, gepen- sienneerd generaal-majoor, 39 stemmen. Aan de orde is hierna het opmaken van de voordracht aan H. M. de Koningin ter vervulling van de vacature in de Algemeene Rekenkamer, ontstaan door liet overlijden van den heer H. de Ras. Eerste candidaat: Uitgebracht werden 78 stemmen; hiervan verkrijgt jhr. G. A. A. Alting von Geusau 49 stemmen, de andere stemmen zijn verdeeld, zoodat eerste can didaat is jhr. G. A. A. Alting von Geusau, oud-Minister van Oorlog. Tweede candidaat: Tweede candidaat wordt met 42 van de 65 stemmen nu-. L. J. M. Basquin, hoofdinspecteur Rijkstucht- en Opvoedingswezen by het Depart?m?nt van Justitie. Derde candidaat: Derde candidaat wordt met 35 van de 64 stemmen L. M. J. Hoe- bens, inspecteur der directe belastingen, enz. te Eindhoven. De lijst van candidaten zal H. M. de Koningin worden toegezonden. I nterpollatlo-1 n validitoiiswel. De heer DUYS (S. D. A. P.) vraagt ver lof voor een interpellatie tot den Minister vsfe Arbeid over de'uitvoering van zijn door de Kamer aangenomen motie be'.r effende wijziging van de loonbedragen in de kla.isen der Invaliditeitswet. tWoeiisdag zal hierover worden beslist. Herziening zeerecht. Benoemd worden tot leden der bijzondere deskundige commissie voor de wetsonlwee- pen betreffende de herziening van het zee recht, de hoeren Visser van IJzendoorn, Sanne?, Nierstrasz, Beumer en Van Schaick. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor. aan de agenda voor de openbare vergaderingen ver schillende wetsontwerpen toe te voegen, waarbij de anti-revoiutiewet. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) op de beteekenis van dit wetsontwerp, dat van zeer ingrijpenden aard is. Da beu and ?i li'ng van een dergelijk ontwerp mag nijt geschieden op een wijze, wslke vrijwel ge lijkt op overrompeling der pers, ook da juridische pers moet gelegenheid hebben zich hierover uit te spreken. In 1903 zijn wetsontwerpen van gelijk soortige strekking behandeld, welke min der ver gingen en gemakkelijk?r te begrij pen waren. Tegenstand on ernstig? critiek is tegen het aati-revclut.'e-ontwerp verno men. Spr. heeft bezwaar tegen deze over haaste behandeling en beroept zich op het oerdeel van het „Weekblad voor het Recht", dat een ernstige bestudecring gewenscht acht Er zrjn bovendien nog voldoende andere onderwerpen, welke nood.g behandeld die nen te worden. Spr. protesteert er tegens dat door de houding der Regeer.'ng het ont werp inzake de gemeent?bel.;st ngen niel eerst behandeld kan worden, ge ij c spr. zoa wenscken voor te stellen. Er zjn ook t-ai van moties, welke eerder behandeld kun- hen worden; spr. noemt er een zestal. Hij weet, dat er alle kans is, dat de meerderheid het voorstal van den Voorzit ter zal aannemen; by voorbaat prote3teerf hij hiertegen. De heer VAN BERESTEYN (V.-D.) vraag! inlichtingen over de behandeling van zijn interpellatie over de liquidatie d;r aardap- peldrogerjjen. Besl t.ln wordt d z interpellate te bahar* delen bij de supp,etoire j^uidbouwbegroo- ting "betreffende de beschikbaarstelling van levensmiddelen voor het eerste half jaar 1920. De heer VAN RAVESTEYN (Comm. P.). critiseert de stompzinnigheid en achterlijk heid der bezittende klasse in ons land, in! verband met het anti-revclatie-ontwerp. Hjj noemt dat een infaam product van hui chelarij. De VOORZITTER protesteert ea hamert (Rumoer en geschreeuw bij de soc.-dem.),; De heer VAN RAVESTEYN (Comm. P.). acht maar één houding gepast en dat is. obstructie 'tot het uiterste. Z. i. had deze obstructie veel eerder moeten ingaan. Obstructie zou de eenige taktiek geweest zijn tegenover de anti-revolutcwet. Maar. spr.'s groep is daarvoor te klein. De heer VAN STAPELE (S. D. A. P.): Jelui menschen gaan naar het buitenland De heer VAN RAVESTEIJN (Comm. P.) zal hierop thans niet ingaan, umriut er samenwerking noodig is. Spr. doet een beroep op de groote soc.-dem. fractie. De heer SCHAPER (S. D. A. P.): Laaü dat maar aan ons over! Obstructie zou het middel zijn om arbeiders, de den ernst van de zaak nog niet inzien, tot een actie te brengen. Hij hoopt, dat de arbeidersklasse de obstruc tie zal steunen. Mocht de meerderheid toch de wet doordrijven, dan moet de geheele linkerzijde bij de stemming Je' zaal verlaten, zoodat het ontwerp den smaad treft, dat het aangenomen wordt door de rechterzijde, met behulp van de reohtsche enkelingen en van monsieur. Van Groenendael. Gelijk de „Zutphen- sclie Courant'" liecft aanbevolen, ten aan zien van de Zondagswet. Mevr. GROENEWEG (S. D. A. P.) vraagt uitvoerig behandeling van haar. motie betreffende moederschapszorg en; doet hiertoe een voorstel. De heer KOLTHEK (Soc. P.) kan zich' niet vereenigen met behandeling der an ti-revoiutiewet. Er zijn aangelegenheden welke veel eer voorziening behoeven. Het kwade geweten drijft de Regeering tot de zen spoed; draom durft zij het oordeeT der natie niet rustig af te wachten. Da. arbeidersbeweging verkeert in eon toe stand van tijdelijke malaise en nu komt de reactionnaire regeering om de arbei dersklasse te mollen. Dat is de tactiek van een sluipmoordenaar. De VOORZITTER hamert. Rumoer dei, soc.-dem. Geroep: Juist. Volkomen juist.) De heer KOLTHEK (80e. P.) critiseerb. verder- de houding der Regeering Een Kamer, die haar volgt, is onwaardig het PERSOVERZICHT. Mannequins. In „DE EVOLU TIE" lezen wij naar aanleiding van do vraag van mevr Grocneweg tot den Mi nister van Arbeid, of het hem bekend is, dot bij 3e mode-show van de firma Ger- ion (e 's-Gravcnhage, onder de manne- nuilis aldaar een kind was van vier jaar: De geheele mannequins-historie is ons steeds geweest ten ergernis, ten ergernis jjuvenal voor wat aangaat de dwaasheid dér vrouwen, die meencn iets te moeten aaDtrckken, omdat het een ander, afge richt om er op zijn voordeeligst uit te zien, too goed kleedt Wij zien in het exposee- ren van een kleedij, die niel is de eigene, in het anderen langs zich heen trekken als gevoellooze poppen ter schouwing van Uein en snit, aan beide zijden iets zoo dégoutants, dat wij niet gaarne aan een dergelijke vertoon ing zouden willen me dedoen. Dit neemt echter niet weg, dat onder vele ondelicate, wansmakelijke za ken ook de mannequin burgerrecht heeft verkregen en zij, lang niet altijd meisje van opvoeding, het is, die den vrouwen der groote wereld leert, hoe zij loopen, zitten zich bewegen moeten. Bij de ens- ceneering der mode-show nu lijkt ons dat vierjarig meisje lang niet het ergste toe. In zekeren zin kan men dit arbeid noe men, maar dan toch zeker een arbeid, die het kind noch vermoeit, noch onaange naam aandoet. Waarschijnlijk heeft veel eer dat kindeke een prettigen dag gehad. Gevaarlijker wordt de zaak als men er ook oudere kinderen voor bezigt. Zoo men cr geen stokje voor steekt, zal dit na tuurlijk plaats hebben en zullen wij eerst daags krijgen: de leerling-mannequin. Waarom eigenlijk ook niet?" BINNENLAND, Transportarbeider-internationale. Door de Ned. Ver. van Spoor- en Tram weg-personeel, do Nederl. Federatie van Transportarbeiders cn den Centralen Bond van Transportarbeiders is te Amsterdam een openbare vergadering gehouden, waar in de vertrouwenslieden der internationale transportaxbeiderabeweging het doel en de working der Transportarbeiders-Interna tionale in de naaste toekomst uiteenzetten. Te Amsterdam was voor het eerst het op het congres te Ohristiania benoemde be stuur dezer internationale vakorganisatie bijeen, om te beraadslagen over de maat regelen ter behartiging van de belangen der transportarbeiders, nationaal en inter nationaal, en te overleggon, wat de trans portarbeiders over de heele wereld moeten doen, „om weerstand te bieden aan de overal het hoofd opstekende reactie." Eorate spreker was de heer E. Bevin, secretaris van de lingelsohe bootwerkers- federatie. Hij wenschte don Nederlandschen transportarbeiders hartelijk geluk met den stryd, welken zij pas gestreden hebben. Toen do heer Bevin zijn rode beëindigd had, zoo lezen we in de „N. R. Ct." wilde do voorzitter, de heer Moltmaker, het woord geven aan den heer Döring, voor zitter van den Duitschen Transportarbei dersbond. Eerst heette hij echter welkom ter vergadering den heer J. Oudengcest, secrotaris van het Int. Vakvcreenigingsver- bond. De vele in de zaal aanwezige leden der Federatie hieven toen een woedend ge huil on gebrul aan, schreeuwden, dat zij Oudengeest, dksn verrader van 1903, er uit zouden smijten, of dat zij zouden weggaan bij wijze van protest, als Oudegetat niet heenging. Het gelukte den voorzitter niet, de gemoederen tot bedaren te brengen. Daarop hield de heer Sneevliet een toe spraak, waarin hij zijn geostverwanten aan spoorde, om deze vergadering niet tot een vortooming te maken, maar zich kalm te houden. Daarna was hot den heer Döring mogelijk zijn rode uit te spreken. Deze be toogde o. m. dat de Duitscke arbeiders klasse den oorlog niet gewild heeft. De heer Bidegarai, secretaris van de t'ransche spoorwegorganisatie, zette ver volgens uiteen db voorgeschiedenis van den 'ongaten grooten strijd der transportarbei ders in zijn land en de geschiedenis van vezen strijd zelf, die nog niet geëindigd is. De heer Fimmen, d&e die drie redevoerin gen vertaald had, voerde vervolgens liet woord als secretaris. Hij werd herhaalde lijk door interrupties gestoord. Spr. ver weet den arbeiders in Nederland, die aan jle moderne arbeiders altijd gebrek aan so lidariteit verweten, dat het hun zeiven ont breekt aan solidariteit, zelfs wanneer hun Hoe lord Ganonbury aan zijn vrouw kwam. SJit het Engelscb, dcor F. GRIBBLE. (S1 o 6.) Blijkbaar hadden ze hem zelfs niet gezegd, de klok gerepareerd moest worden, ea vermoed, dat juffrouw Petrowitch de handpalm der, bedienden had gekriebeld. verbazing van den kruier over het ge wicht van de klok gaf een oogenblik nog zweem van gevaar; maar ik praatte schieljjk weg. ,.^uIes," zei ik, „dit is geen alledaagsche' Mok. nct i8 eea Hlok met een héél apart spert- uurwerk. Behandel haar zeer voor- icnlig en gooi er niet mee; ik geef je v.intig francs, als je handig bent." Hij grinnikte cn deed, wat ik vroeg; een altuur later had hg de klok tegen den '•lur van Bertie's appartement gezet, nam y^iog tot zich en verdween. st°nd ons af te wachten in zyn ispak met een gepakt valies voor zich- i!n.\ en ®en gepakt valie3 vol kantjes en 'jes voor de jongedame. «bauw, gauw," riep hij 111e toe; „gauw, «fel, den sleutel!" Hij stak haar in het gat en draaide haar. rond- Do deur van oude grootvaders-klok opende zich en een jong meisje viel er, uit, zcoals ik begrepen had, dat zij doen zou, in Bertie's armen. Viel er uit, begrijp me wel, zij stapte er niet uit. Zij was zoozeer geschokt ge worden, dat het een gewoon mensch zee ziek gemaakt had, want de laatste drie kwartier had ze geen frissche lucht gero ken. Zij was dus bijna gestikt en wit als een doek, en als Bertie haar niet had opgevangen, zou zij bewusteloos zijn neer gestort. „Goede hemel!" riep hij uit, terwijl hij haar. op de canapé neerlegde, en ik wat wijn van het buffet baalde; ik bemerkte' opeens, dat zijn gezicht en zijn stem nog andere ontroering uitdrukten dan zorg alléén. „Wat is er, Bertie?" vroeg ik zacht, hoe wei een zweem van begrijpen in mij ont waakte. „Wat er. is? Zie je niet, wat je hebt gedaan?" „Gedaan, gedaan? Wat heb ik gedaan?" Ik dacht, dat hij ine verwijten ging, êat het meisje onderweg zoo geleden had. maar zijn ontsteltenis was iets anders. „De duivel mag je halen," siste hij. „Jq hebt mij de verkeerde' zuster gebracht!" „Je wilt toch niet zeggen, dat „Kijjk maar. eens!" antwoordde Bertie woedend. Ik keek helaas! er. kon geen twijfel over zijn. Beide zusters waren op Bertie verliefd. Juffrouw Anna, de leelyke, had hoop. gekoesterd, evengoed als juffrouw Rosa, die mooi was. Ik, die geen van bei den direct kende, had den brief bjj onge luk aan 'Anna; gereikt; en hier was nu Auna, onbewust van de vergissing, uitge strekt, meer dood dan levend, op Bertie's canapé en grijpend naar Bertie's hand. En Bertie's gezicht 1 Het was als het gezicht van den man, die op heeterdaad op een mis daad botrapt wordt. Hij keek wanhopig naar mij. alsof hij het mijn plicht achtte hem' van dezen stap te bevrijden, en ik stotterde het eersto, wat maar voor mijn geest kwam: .Bertie, or is maar één uitweg; zet haar weer in de klok, voordat zij wakker wordt, en zend haar naar Dupont, zooals het programma luidde." Het was eon laag voorstel en ik" bloos, als ik er aan terugdonk, en ik zou voor Bertie ge bloosd hobbon, had hij or naar gehandeld. Maar 'daar jbesjtond geen kans voor. Bertie was een Engelscb gentleman en hij was er de man niet naar, om het arme meisje van schaamte te laten omkomen, als zij uit de klök zou rollen, midden in de werkplaats van den vreemden klokkemakbr. ..Charlie," zeido hij, ,,'daï zal niet gaari, ëri dat begrijp je zelf ook wel," en ik moest be kennen, dat hij gelijk had. Toen ging hij wat terug, en achter het meisje staande, keken wij elkaar aan. Als Bertie iets anders dan Engelscb geweest was, zou hij ge. huiïd hebben. Maar nu beet hij zich op de lippen. „Charlie," sprak hij. „de eenige eervolle uit weg is: door te gaan." „Ja, ik denk dat ook." „Ik kan niet eerst één zuster compromitlee- ren cn daarna de andere trouwen, nietwaar?" „Neen, ik geloof van niet." „Daarom moot ik de zuster trouwen, die ik gecompromitteerd heb. Ik ik veronderstel, dat zij van mij houdt „Ik geloof dat stellig. Zij zou niet door de stad, middenin een klok, rondgerold zijn, als zij het niet voor jou deed. Maar vraag het haar zelf. Zij komt weer bij." „Ja, ik zal het doen." Hij boog zich over het meisje heen met ver anderde uitdrukking op zijn gezicht; maar het toeval wilde, dat zij het eerste sprak. Ik kon niet nalaten te luisteren. „Lieveling, ik ben zoo golukkig. Ik heb zoo veel vertrouwen in je Ik zal alles doen om jou gelukkig te maken." Dat was alies, maar zij sloeg haar armen om Bertie's hals en stak hem haar gezicht toe voor een kus. Hij kuste haar heel voldoende en nam haar hand Ik geloof, dat zij den gan- schen namiddag daar gezeten zouden hobbe£ de handen in elkaar, maar ik kwam tusschen.-» beide, bet moesL „Vooruit, Bertie, als je uiet haast maak? mis jij je trein en als ik niet haast maak om die klok naar den man terug te brengen, is o[ meer dan eenige kans, dal ik gevat wordt ala dief." Ik zond den concierge om een rijtuig ed stopte Bertie en zijn bruid er in cn zag ze gaao. Het bleek later, dat zij do beste vrouw van do wereld voor Berlic werd cn dat Bertie bcol blij was over deze vergissing. Er was alleen maar één ding, waar bij onge-i rust over was. „Charlie," zeide hij. toen liij mijn hand vatte bij het beengaan, ..Ik weet, je bent journalist, maar „Bertie," viel ik hem in de rede, „ik ben eerst gentleman, dan journalist, daarom, j£ kunt gerust zijn. Het romannetje komt in gecd courant." i En het gebeurde niel, cn bot gebeurt nïot j hoewel ik veronderstel, dat het een duizerfi dollars waard zou zijn om dit ..smulnuminerljo" I te publiceeren, thans, nu Lord Canonbury naaf 1 Amerika gaat als gezant En daarom zwijg ik or over. Men heeft uit eenmaal beginselen of men heeft die niet. Y_ B

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5