LEIDSCH m DAGBLAD. VRQfl! i DREESMANN .X-tXJS DEFT ADYERTEN^IEIS flO CU l«r ro^ol. Des Zaterdags 40 Ots, per n>g*l. Klelno adrer ten tien "Woensdag ft Ot-:., Zaterdag f 1.— bij een maximum annitVi moorden van 30. Incasso volgens post- rjobt. Voor evontueoLo opzending van brieven 10 Ota, porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ct», Bureau NooftJeir»d3plein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie f75, Redactie 1507. PBIJS DEZEK COURANT» Voor Leiden p. 8 mnd. f2.60, p. woeï 0.19 Buiten Leiden, waar agonton gevee* tigd zijn, per week' n 0.10 Franco per poet n 2.00 Zaterdag 29 Mei 1920. Nummer 18477. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Qfficieele Kennisgevingen. VERKOOP VAN BEDDELAKENS EN KATOEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat voor inwoners van Leiden, op Maandag 31 Mei a.s. in de Waag alhier zullen worden verkocht flinke beddelakens van prima graslinnen 150 e.M- breed en beste witte katoen tegen den prijs van BEDDELAKENS. per stuk f 3.65. WITTE KATOEN, per 10 el f 4.70. Het publick behoeft niet buiten c»e Waag te wachten. W. PERA, Wetli. loco-Burgemeester. Leiden, 29 Mei 1020. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Da Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Maandag e. k. aan de Gemeentelijke Viscbwinkels Vischmarkt en Stadshulpwerf Schol yerkrijgbaar is a f 0.22 per pond. W. PERA, Wetk.-Loco-Burgem. Leiden, 29 Mei 1920. DIEFSTAL VAN GAS EN ELECTRICITEIT. 'Aan het publiek wordt bekend gemaakt, 'dat in dct»laatsten tijd herhaaldelijk DIEF STALLEN VAN GAS. RESP. ELECTRI- CITEIT worden ontdekt. Waarschijnlijk is onbekendheid met de ernstige gevolgen daarvan de oorzaak. Dat tegen dergelijke diefstallen streng wordt opgetreden, moge blijken uit het feit, dat de Rechtbank in Den Haag onlangs VON NISSEN HEEFT GEVELD van resp. 3, 8, 1 en 3 maanden gevangenisstraf. Ten einde bovenbedoeld misbruik gron dig uit te roeien, zal op ongezette tijden STRENGE CONTROLE worden uitge oefend, door daartoe speciaal aangesteld personeel, dat tevens is voorzien van een aanstelling als onbezoldigd Rijksveldwach ter, terwijl bij de bevoegde autoriteiten onherroepelijk zal worden nangodrongen op strenge bestraffing van diegenen, wel ke zich aan diefstal van gas of electrici- fceit schuldig maken. Men wordt derhalve gewaarschuwd, zich van dergelijke misbruiken te onthouden. DE DIRECTEUR DER STE DELIJKE FABRIEKEN VAN GAS EN ELECTRICITËIT. Leiden, Mei 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien de verzoeken van lo. S. BAKHUIZEN, om vergunning '.ot het oprichten van een kockfabriek op een gedeelte van het perceel kadastraal bekend Sectie M No. 1001 aan de Roomburgorlaar., waarin zullen worden geplaatst een heete- luehtoven en een zuiggasmotor van 10 P.k. voor het aandrijven van een suikermolen, een amandelwrijfmachine, een speculaas- machine, een deegmengmachine en een vet- molen. 2o. A. C. M .DIEBEN (firma Gebrs. Dieben), om vergunning tot het oprichteii van een benzinebewaarplaats voor ten hoogste £'00 liter benzine, o>p het perceel Witte Singel No. S6, kadastraal bekend Sectie M No. 2161. 3o. de N. Y. Meubelhandel voorheen firma J. F. RAAR om vergunning tot het oprichten van een machinale meubelfabriek in het perceel Middelweg No. 15. kadastraal bekend Sectio I No. 335, waarin geplaatst en in werking zullen worden gebracht 1 electromotor van C P.k. voor het aandrij ven van een cfiiktebank, 2 electromotoren elk van 4 P.k. voor het aandrijven van een vlakbank en een cirkelzaag, 2 electromoto- rcn elk van 3 P.k. voor het- aandrijven van een lintzaag en een fraisbank en 2 electro motoren elk van 1 P.k. voor liet aandrijven van een boormachine en een slijpmachine. 4o. De N. V. Eerste Nederlandlsche Ce- nlent-Drijfsteenfabriek om vergunning tot het. oprichten van een fabriek voor het ver vaardigen van cement-drijfsteen op hel per ceel Zoetcrwoudsehe weg No: 39, kadastraal bekend Sectie O No. 175, waarin geplaatst zullen worden 2 benzinemotoren elk van 6 P.k. voor het aandrijven van een breek- machine, een betonmengmolcn. een kalic- '-nengmolen en een pomp, een bewaarplaats joor ten hoogste £00 Liter benzine en een kalkbluscliput. Gelet- óp de artt. 6 en 7 dsr Hinderwet; Geven bij dezen kennis-aan liet publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge- %d zijn alsmede dat op Zaterdag, den 12den Juni e.k. des voormiddags tc hnlfelf op het badhuis, gelegenheid zal worden gegeven «ai bezwaren tegen deze verzoeken in te nengen, terwijl zij er de aandacht op ves ten. dat niet tol beroep gerechtigd zijn *'J. die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- erwet voor het gemeentebestuur of een i'jner ^den zijn verschenen, ten einde hun e*waren mondeling toe te lichten. W, PERA, Wetli. loco-Burgemeester. 'AN STRI-JEN. Secretaris. ^•xlen, £9 Mei 1920. HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Lei den; Gezien het verzoek van de Firma D. D. NOORDMAN, om vergunning tot oprich ting en in-werking-brenging van een Hout zagerij in het perceel Kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie O. No. 558 a. d. Haagweg te Leiden, waarin geplaatst zrl worden een electromotor van 50 P. K. voor het aandrijven van drie verticale Balken- zaagramen. Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog niet geëindigd is; Gelet op artikel 8 der Hinderwet; Hebben besloten: de beslissing op het verzoek te verda gen. W. PERA, Weth.-Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Mei 1920. BRANDSTOFFENCOMMISSIE LEIDEN. De Directeur van het Brandstoffen- bureau maakt bekend, dat hóófden van ge zinnen, die ingedeeld zijn bij Leidsche han delaren en hun brandstoffenkaart voor den a.s. winter nog niet in ontvangst hebben, genomen, zich met hun oproepingskaart kunnen vervoegen op Musis Sacrum (Plant soen) op Woensdag 2 Juni a.s. tusscben, 912 uur v.m. of 5 uur n.m. Voor inwoners der gemeente Leiden, die nog geen oproepingskaart ontvingen, be staat aldaar tevens gelegenheid zich voor het ontvangen van een minimum-rantsoon- kaarfc aan te melden. 6165 De Directeur van het Brundstoffenbureau, KRAMER! Leiden, 28 Mei 1920. gSgi' LET OP DE ANNONCE VAN IN DIT BLAD. 6132 STADSNIEUWS, G. H. Koxhoorn. Dinsdag 1 Juni a.s. zal voor den heer G. H. 'Kokxhoorn. gemeente-ontvanger, alhier, een feestdag zijn. De heer Kokxhoorn zal dan het feit her denken, dat hij op I Juni 1870, dus vijftig jaar geleden, in gemeentedienst trad, aan vankelijk als ambtenaar ter Secretarie, in welke betrekking lig de verschillende af- deelingen doorliep, en later in zijn tegen woordige functie. Om zijn groeten jjver en toewijding, ge paard aan een even groofce mate van accu ratesse, in het bijzonder wat de gemeeate- financiën betrof, wérd hrj op 16 Juni 1S92 geroepen, het aanzienlijk ambt van gemeen te-ontvanger te vervuilen. Het js voornamelijk in deze functie, die hji nu bjjna 28 jaar bekleedt, dat zeer vele ingezetenen den vriendelijken en tegemoet kom enden hoofdambtenaar hebben leereu kennen en hoogachten. Want. het moet ge zegd worden, dat de heer Kokxhoorn de kunst verstaat, om ook met de belastingbe talende ingezetenen, ondanks het vrij hooge heffingspercentage, op goeden, met menig een zelfs op vriendschappelijken voet om te gaan. Wij twijfelen or dan ook niet aan of vele: ingezetenen zullen den geachten jubilaris op 1 Juni a.s. gaarne willen complimentee- rer. en hem persoonlijk de hand drukken. Zijn wij wèl ingelicht, dan zal daartoe de gelegenheid bestaan des middags te zijnen, huize aan den Rijnsburger,weg. Officieel feestbetoon zal échter, op ver zoek van den heer Kokxhoorn, achterwege blijven Mathesis Scientiarum Genitrix- Gisteravond hield het Genootschap „Ma thesis Scientiarum Genit-rix" in de Kleine Stadszaal zijn 35ste jaarlijksche algemeenc vergadering, geleid door den voorzitter ir." A. M. Touw en bijgewoond clbor bestuur, directeur en leeraren, benevens een aantal léden. Vóoris waren tegenwoordig het Dage- lijksch. Bestuur dier gemeente en vertegen woordigers, van het bestuur der Verceniging „De Ambachtsschool" cn van de Verceni ging tot bevordering van de opleiding lot Iustrumentmakers. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, worden da notulen der vorige vergaderiug gelezen en onveranderd vast- Als bestuursleden werden herbenoemd de heéren dr. C'. A. Crommolin, L. van der Laan en W. van Rossuin du Chattel, ter wijl in da vacature ir. P. Hoogenboom, niet herkiesbaar, werd -benoemd prof. dr. W, van der Wóude. Uit de rekening en verantwoording der geldmiddelen, vooraf uagez'en door i»?n commissie die verklaarde dat alles in vol maakte orde was bevonden, bleek dat de ontvangsten en uitgaver. voor A., algemeene vakken bedroegen f 32,218.64 met een na- deejig saldo van 4103.50. Voor B. Electriciteitsleer en Electrotecii- niek waren cïe ontvangsten en uitgaven f 8816.81 Vi met een tekort van f 1030.65'A». De stand van het Pensioenfonds werd medegecUeld door den heer Scliuyt, waar uit bleek, dat do ontvangsten en uitgaven daarvan bedroegen f 7027.&31A. Do huishoudelijke werkzaamheden waren hiermede afgeloopen. Nadat de leerlingen waren binnengelaten hield de Voorzatter een herhaaldelijk door, applaus onderbroken rede, waarin hij ver slag uitbracht van de werkzaamheden cn de lotgevallen van het Genootschap over het afgeloopen jaar. De Voorzitter ving aan met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tiot het Dag. Bestuur der ge meente en vertegenwoordigers van zuster verenigingen. Zeer stelde hij de tegenwoordigheid van het Dag. Bestuur der gemeente op prijs en sprak het vertrouwen uit dat, wanneer Ma thesis eerlang zal aankomen met de reeds lang voorbereide plannen tot reorganisatie der school het zal mogen rekenen op de welwillende medewerking van B. en VV. dezer gemeente. Hierna wijdde spr. eenige waardeereudo woorden aan den heer G. van Driel, die ruim 40 jaren aan do school verbonden is geweest. Met dankbaarheid zullen do vele oud-leerlingen, thans gevestigde mannen in de maatschappij, terug denken aan den leermeester die op do hem eigene kalme cn bezadigde wijze het fundament heeft gelegd voor hun verdere ontwikkeling. Over bet algemeen kan met een gevoel van bevredi ging worden terug gezien op den afgeloo pen cursus. Het onderwijs kon weder go- regeld worden gegeven en de moeilijke tijden, die het doormaakte tijdens de mobi lisatie, geraakten weer op den achter grond. Waarin echter nog geen verbetering is gekomen dat is in de voor het onderwijs oe- schikbare ruimte. 'Reeds op de 131st3 jaarvergadering, in 1916 werd door spr. gewezen op het nijpend gebrek aan behoorlijke schoolruimte cn mededeeling gedaan van de plannen die bestonden en van de stappen, welko door het bestuur waren gedaan om zoo spóedig mogelijk daarin verbetering to brengen. De ongelukkige oorlogsjaren hebben ech ter ook hier haar invloed laten gelden. Tijdelijk moesten de reorganisatie-plannen opgeschort worden. In April jl. heeft ech ter het bestuur opnieuw aan het Rijk en de gemeente do noocSige subsidie-aanvra gen met toelichtingen ingezonden voor -'e exploitatie van een nieuw schoolgebouw en met vertrouwen gaat het bestuur ook in dezen den toekomst te gemoet. Het Genootschap telt thans 3 leden van verdienste. 13 buitengewone léden en 262 gewone leden. "is. Spr. verheugde zic.li in de herbenoeming vac de afgetreden "deden, sprak woord:n van waardeering- tot dtu heer rioogeabooru. die nee'ngaat omdat 'hij niet herkiesbaar nas *e'n verwelkomde prof. Van der Woude als een oude bekende in het bestuur. Met leedwezen vermeldde de voorzit :-r het bedanken ais penningmeesteres van mej. Groll, al moest het bestuur de redenen vaa haar heengaan bil ijken. Dr. J. C. Schalk wijk werd bereid gevonden deze moeilijke taak van haar over te" nemen, waarmede spr. hel Genootschap gelakwen'schte. In Jjet corps der san ooi kwamen in den afgeloopen cursus de volgende mutaties voor: Met ingang van 1 October 1919 ver kreeg' de heer J. Bergetten op verzoek eervol ontslag als leeraar in het natuur- teekenen, schetsteekenen en ontwerpen Zijn lessen werden overgenomen door de hee- rén H. D. Wassink en H. van Batenburg. De heer Ir. J. J. Planjer verkreeg op 1 Augustus eervol ontslag wegens z'rjn benoeming tot bouwkundig-ingenieur bij de gemeente Utrecht. Ter vervanging van den heer A. Th. 'Sterk, wien met ingang van 1 Mei 1919 eervol ontsiag werd verleend voor h'et geven van practïsche oefeningen in de electrotech- 'niek aan de leerling-monteurs, werd be noemd mej. H. van der Horst. Met ingang van den wihtercursus 1919 1Ö20 werden tot- leeraren aan de school benoemd de heeren W. J. Stoufceudgk, civiel-ingenieur. en leeraar aan de H. B. S. te 's-Graveahage. als opvolger van den hé er Pla'njer en dr. W. E. van Wijk, leeraar aan de bijzondere H. B. S. te Voorschoten, om gedurende den wintercursus ia de 3de klasse onderwgs te geven in de natuur kunde. De zomercursus van 1920 is aangevan gen met 405 leerlingen, tegenover 433 in 1919. In het afgeloopen jaar werden we derom eenige prijsvragen uitgeschreven, waarvoor bekroningen weiden toegekend Evenals de vorige jaren werd ook nu weer door het houden van excursies aan de leerlingen gelegenheid geboden hun kennis te vermeerderën en hun blik te verruimen. Het Genootschap mocht in het afgeloopen jaar. weder meerdere practisck? blijken van- I belangstelling ontvangen, waaronder in de eerste plaats werd vermeld een gift 'van f50 va'n de oud-leerlingen van ,,M. S. G.". 1 Met waardeering vermeldde de voorzit- I ter de oprichting en het werken der Ver- eëniging van Oud-Mathesiansn, een verce niging. die in den laatsten tjjd door het hou den van lezingen vooral naar voren treeft Tete slotte wijdde de Voorzitter harte lijke wo or dén van waardeerlng aan den direc teur. leeraren, leeraressen, assistenten en leerlingen der school, door wier samenwer king het alleen mogelijk is, dat :,M. S. G." is en blijft de mooie, nuttige onderwijs instelling. waarop Leiden trotsch kan zijn. Hierna las de secretaris de namen der leerlingen voor. die eervolle vermeldingen hadden behaald en overhandigde de yoor- zirter. de diploma's vato leerling-monteur en mo'nteur en van de afgelegde eindexamens (dezer dagen reeds door ons vermeld.) Tér. slotte reikte hjj de behaalde meda:!!es uit voor de bekroonde prijsvragen. Wq geven hier nog den uitslag der be kroonde prijsvragen. Bouwkunst- 1st? prijsvraag. Het tee kenen van twee gevels, doorsneden platte grond. de bekapping van een buitenhuisje, schaa' 1.20. met detailleering. volgens ge geven plattegronden: lste prjjs, kleine zil veren UTedaiile: J. Stigter; 2de prijs, groot» Irc-hzen medaille: L. Th. van der Laken. 2de prijsvraag. Het teekenen volgen- schets vah een trap met glaswand, schaal 1.10 mot detailleer.ng. lste prijs: gr. br. medaille: W. P. Broers Thz.; 2de prijs: kl br. medaille: Joh. van Iterson. Halndteekenen. lste prijsvraag. Ont werp vaïi een zeshoekvullmg naar gegeven motief, lste prijs: gr. br. medail.e R. Kors- wagen; 2de prijs niet toegekend. 2de prijsvraag. Schetsteekening van een voorwerp ia de natuur (renaiss3ncestoel). lste prijs: gr. br. medaille: W. F. Broers Thz.; 2de prijs: kl. br. medaille: H. y. d. Eogaart. Boetseer en. Het boetseeren naar een foto. lste prjjs. gr. br. medailie: J. van dél- Zon; 2de prijs kl. br. medaille: W- F. Broers Thz. PI eis tcrteekeöen.. Het teekenen vat. een Grieksche nokversiermg. let; prijs: gr br. meda.Ee: P. A. dé Graaf; 2de prijs kl. br. medaille: H. Korswagen. Op het podium, dat door de goede zorg var. een der leeraressen, mej. De Baat, met bloemen was versierd, prijkte het vaandel vat het Genootschap. Er heerschte in de vergadering, die ook door den wethouder van onderwij#, mr. J. C. van der Lip, werd bijgewoond, een opge wekte geest. Na bet einde der rede van den Voorzitter werd spontaan het Mathesianenlie-i staand, aangeheven. Na afloop werd de tentoonstelling van leekeningen en werkstukken, in dezelfde zaal aangericht, bezicht'gd. Deze tentoon stelling is voor belangstellenden openge steld hedennamiddag van 4 tot 8 uren en morgén, Zondag, van 2 tot- 4 uren. „Sursum Corda". Hoewel de Pieterskerk niet zoo rol was als vorige jaren, zat de vrij talrijke schaar aandachtig luisterend neer, gestemd en ge sticht- door do mooie tonen van gewijden zang en muziek. Hoo kwam het toch, dat het- aantal bezoekers minder groot was dan. anders. Was de ziekte van mevrouw Noor dewier oorzaak hiervan? 't Zal voor velen wel een' teleurstelling zijn geweest, deze z&ngeres met haar rijk, vol sopraangeluid niet te hebben mogen hoerenmaar die genen, die daarom weggebleven zijn, heb ben ongelijk gehad, want over het algemeen is deze ui'voering uitstekend geslaagd. Louis Robert verstaat de kunst- zijn koor pianissimo te laten zingen, of wel den toon wondermooi te laten afnepien. Getroffen werd men dan ook door den inzet van liet „Sanctus" uit d'e „Mesa Papae Marcelli" van Palcslrina. Toch vraagt deze muziek om heviger bewogenheid, meer glans in de voordracht. „Regina, Coeli" (een kerklied, dat niet uitsluitend middelecuwsch is, maar in de Katholieke kerk nog wordt.gezongen) van Orlandus Lassus den Belgischen Or pheus zooals men hem wel noemt is wat ligging betreft Loog en moeilijk; de man nenstemmen waren hierin minder van ge halte dan het vrouwenkoor..Heel eigenaar dig is het, dat dit koor zoo bijzonder mooi van toon is in zijn pianissimo, en deze min der. van kwaliteit wordt, wanneer zij aan zwelt. De evenredigheid van het geluicb- volume was weer geheel gelijk in de twee Russische zangen van Dmit-ré Bortnjanski. Het Russisch klinkt mooi hoewel ik de uitspraak niet ken. maar aan het Latijn kleefden foutjes. „Sursum Corda" weet steeds een belang rijk programa samen te stellen, wat men te danken heeft aan den Inmstzinnigen diri gent, en steeds rioodigt zij mooie solisten, waarvoor men het bestuur heeft te danken. Wat Pie'rluigi (bijgenaamd Palestrina) voor de Katholieke kerkmuziek heeft ge daan, deed Bortnjanski aan het Liturgisch gezang in Rusland, en hoogstaand zijn zijn composities. Evenals verleden jaar werd het zesstem mig „Crucifi8cus" van Lo-Ui gezongen en' als laatste nummer „Salvum fac Regem" van den beroemden theoreticus Haupt- Mou heeft het voorrecht gehad freule Repolaer van Driel ou George Robert- als solist-en te hooren. Deze altzangeres i ezit een echt vrouwelijk altgeluid, dat. niet al tijd even belangrijk is. In het begin kwam zij niet rustig op dreef. De toon leed onder een hevig vibrato, waaronder ook de toon hoogte te lijden had, wat zich later her stelde. Vol innigeu eenvoud zong'zij „Dig- naro o Domino" uit het Dettinger „Te Deuin" van Handel. Smeekend klonk haar „Miërere". De aria van Bach slaagde min der gelukkig. De twee Bretonsclie gezan gen, „Disons li) Chapelet" en „Le Para dis"- werden sober en muzikaal doorvoeld gezongen, maar het mooiste schonk zij ons in „Het Kerksken van te lande" van den Belg August de Boecli, waarin zij stil wist te verrukken door haar intens zeggen, wat toch zoo sober was. Op het orgel begeleid de George Robert met goeden smaak en zonder zijn machtig instrument te laten do- mineeren. Als solist hoorde men hem in een „Chaconne" van Baehs voorlooper Joh. Paclielbel. Pas torale f. gr. t." van Bach en liet Chora! a kl. t." van César Franck. Jammer was het, dat deze knappe organist niet de vrije beschikking had over een mooier instrument, want er ontgaat- hem geen enkele toon, en rustig ontvouwen zich do verschillende stemmen iu deze polyphone muziek. Zou men een oogenblik de muziek van César Fra -.ok mogen vergelijken met die van Bach, dan zou men moeten erken nen, dat do XVilde eeuwsche componist' grootscher is in zijn bouw en opvatting; maar hoo uitecnloopend beider opvatting moge geweest rijn. men moet erkennen, dat do religieuze verhevenheid van Bach's toon- sclieppingen door Franck in zich opgeno men zijn, en hij deze in zich zelf lieeft ver werkt en bij onder diens invloed gekomen is toi zijn eigen zoo geheel van Bach ver schillend© devote overwegiugjn. -Het waarlijk mooie gezang van „Sursum Corda" deed hoti gewone dagelijksche leven: voor enkele oogenblikken vergeten, en dat men hiervoor dankbaar was, daarvan ge tuigde de aandacht, waarmede geluisterd werd. Twee menschen verdronken. Te Iaat. om er uitvoerig melding van fa' kunnen maken, bereikte ons gisteren het be richt, dat aan den Lage-Rijadijk, bij de grend van onze gemeente en Leiderdorp, een zeer droevig ongeluk had plaats gehad, waarbij twee menschenlevens vielen to betreuren. Dit ongeluk heeft zich als volgt toegedra gen: De landbouwer B. J. Nieuwenhuyzen, vart Nieuwkoop, had met eenige- leden zijner fa milie en enkele buren de Leidsche markt» bezocht en reed in den namiddag met eert brik. bespannen met» een nog jong paard, huiswaarts. Even voorbij de Spanjaards- brug, ongeveer tegenover de woning vatij "der. heer Jac. de Graaf, schrok het paard, sprong ter zijde naar "den Rijnkant, waar de wal yrr stijl is, met het gevolg, dat paard en' rijtuig in het diepe water vielen. Van da zeven inzittenden wisten drie er uit té sprin gen, die dus op het droge bleven. Vier per sonen stortten in den Rjjn. Hoewel er op het oogenblik van liet ongeval weinig? men schen in de nabijheï-l waren, kwam er toch Van alle kant-en hulp opdagen. Het geval had juist over de grens van Leiden, onder Leiderdorp plaats, zoodat, hoewel een in specteur van politie uit Leiden aanwezig was. het - reddingswerk onder leiding van der. burgemeester van laatstgenoemde ge meente plaats had. Het gelukte nóg twéé drenkelingen te redden. Van de twee anderen waren,'toen zij eindelijk waren .opgehaald,, helaas de levensgeesten geweken. Dr. Da Bruyne, uit Leiderdorp, kon slechts T?ea dood van deze -twee constateercn. Het waren! kinderen van den landbouwer N„ ci'ei 23- jarige Martinus Jacobus, en diens jongeVei zuster Petronella, 17 jaar oud. Ook het paard, waaraan; met het oog bp de pogingen tob redding der menschen, niet do noodige zorg kon worden besteed, moest, vastgebonden als liet zat, eindelijk ook dé worsteling met het water opgeven. Ook heb dic-r werd ten slotte levenloos opgehaald. Er heerschte natuurlijk onder ïïei vijf overlevenden diepe verslagenheid. Tocül moest er worden gehandeld."De lijken wer den op de brik gelegd en overdekt en zoë werd de zoo droevig onderbreken tocht, dié opgewekt was aangevangen, eindelijk weer voortgezet en de reis naar Nieuwkoop aan vaard. Daar aangekomen, bleek de droeve mare den scoet reeds te zijn vooruitgegaan. Er heerschte, zoo wordt ons van daar mede gedeeld, groote verslagenheid in het- dorp_ an de deelneming in het lot van de zoo zwaar getroffen familie is er algemeen. Prof. dr. H. Kamerling Onnes is be noemd tot buitenkuitJsch lid van de Natio nale Academie van Wetenschappen te Washington. Bq Kon. besluie is benoemd tot assie- tent-landbouwconsulent de hger H. A. dé ■Wilde, alhier. De dames H. Cvaa de Laar en F. Wartena, alhier, zijn te Haarlem, waar deze examens thans zijn geëindigd, geslaagd als onderwijzeres. Geslaagd zijn alhier voor het apothe- kers-assistent-exar.en de heeren H. van Kuyl, geb. te Nijmegen, en W. F. Schmal, geb. te 's-Gravenhage. De heer P. Werkman, alhier, is be noemd tot lid en onder-voorzitter vaa de commissie, in 1920 belast' met het afnemen der*examens in de Fransche taaltot leden zijn benoemd mej. J. P.- W. Rijke, alhier, mej. dr. C. Serrurier, docente alhier, en de lieer J". van Rijekevorsel, te Katwijk- aan-den-Riju, tot plaatsvervangend lid de heer J. M. E. Buffin, alhierin de Ho.og- duitsche taaltot lid, de heer J. M. N. Kapt-eyn, lector, alhier, lid dr. L. Polak, privaat-docent-, alhier, en de lieer J. Ver- wer, alhiertot plaatsvervangend lid dr. G. G. Kloeke, allüer in de Engelsche taal: do heer Th. Neervens, te Katwijk. De directie van liet „Luxor-thëater"- blijft ook' in het' zomerseizoen, mooie pro gramma's geven. Wij wijzen even, om slechts iets van het vele te noemen, op „Do Treinwolven", een inderdaad buiten gewone film. -Gisteravond, te ongeveer, hahfclf, zakte op de. Prinsessokade de 64-jarige J. J. L., wo nende aan de Langel»rug, plotseling inéén» Hij werd lu het posthuisje aan do Bïauw- poortsbrug binnengedragen, waar prof. 'Cal- ear, die juist passeerde, slechts den dood kon tonstateereu- Do man was door een hartver lamming getroffen. Iu den afgeloopen nacht' hebben bal dadige handen de brievenbus iu de Bilóer- «Hjkstraat bij »ien Wiuo-Singel omver ge haald; En alsof dit uier genoeg ware. heb- ben vermoedelijk dezelfde personen de ta feltjes, die onder de waranda van het ca6! heek Heerenslraar-Wïtte Singel s-tonden', weggedragen en hier c-a «Jaar voor de deuren van huizen geplaatst, terwijl zij de bewoners gingen belten. In den afgeloopen nacht zijn uit de practische kastjes, welke door de Leidsche Reddingsbrigade (L R. B.) hier en daar la.Dgs het water zijn geplaatst en waarin reddingslij nen zijn aangebracht, welk- kunnen worden gebruikt, wanneer er iemand te water geraakt is, deze reddings lijnen ontvreemd eu wel aan den Morsch- smgel en aan de Jau-vnn-Goyen-kadc. Men heeft eenvoudig de glasruit stuk geslagen en de lijn uit het kastje wegge nomen. Reeds eerder schenen daartoe po gingen aangewend te zijn.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1