AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: Pieterskerk: A-capella-uitvoemg van „Sureum Corda". 7 uur- Stadszaal (kleine zaal): Alg. verg. „Mathe sis Scientiarum Genitrii." Hallacht. Warmond: Hotel „De Zon": Gaa-deaion- stratra. Zaterdag. „Zomerzorg": Eerste feestavond afd. Lei den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden. 8 a or. De dienst des avonds na acht uren on dee nachts voor spoedeischende hulp, wordt van 26 tot en met Zondag 30 Mei evenals de dagdienst op dezen Zondag waargenomen door de apotheken van O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807.. Gisteravond omstreeks tien uren is door tot- dusverre niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan in een winkelzaak in feestartikelen, 2de Jan-S teen-straat 124' te Amsterdam, welke gedreven werd dooi den heer Bakker. Do vlammen sloegen plot seling fel uit. De winkelier slaagde er in zijn vrouw, die ziek te bed lag, door een tuintje achter het huis en over een lage schutting uit het brandende huis te redden. Over een lage schutting, bracht bjj haar bij buren onderdak. Daarna wilde hjj in zijn huis teruggaan om zijn geldswaarden in vei ligheid te brengen, doch men slaagde er in hem terug te houden. Intusschen had het vuur den geheel en winkel en het achter huis verwoest en zich ook reeds medegedeeld aan de bovenverdieping, die sveneaas groo- tendeels uitgebrand is. De brandweer heeft het vuur spoedig weten te bedwingen, zoodat de hoogere verdiepingen van het perceel «echts waterschade hebben bekomen. De winkelier, wiens boedel en voorraad ver zekerd was, was zoodanig oveirstuur, dab het onmogelijk bleek inlichtingen omtrent de oorzaak vau hem ba bekomen. Tijdons een kort, maar hevig onweer sloeg te Zwolle de bliksem» in «Jets toren van de St.-Michaëlskerk. De blik semafleider werd vernield; op verschillende plaatsen werden leien afgeslagen; het aan den toren bevestigde vangnet voor "draad- looze telegrafie werd vernield. De telefoontoestellen van de meeste ge- abonneerden werken niet meer, het tele foonverkeer is grootendeels stopgezet. Nog op een vieffcal andere plaatsen sloeg de bliksem in, waarbij slechts geringe gebade werd aangericht. Pinkstermaandag zijn in Fries land meer dan 100 motorrijders geverbali seerd, meest wegens onvoldoend rijbewijs pi te snel rijden. Onder Eelde is afgebrand de arbeiderswoning van J. Bos. Een 2^-jarig knaapje kwam in de vlammen om. Duur veen. Een oppervlak van pl.m. 30 hectaren veengrond voor 3 jaar te Ekslermond voor f 65.000 gekocht, bracht het dezer dagen tot f 160.000. De verveners beleven gouden tijden. C,N. v. d. D.") Aan het gohoolo personeel dor N. V. Heimat Machinefabrieken te Helmond, is ontslag verleend. Dit Zuid-Limburg schrjft men aan de „N. R. Ct.":: Bj den hoogea mar- kenkoers neemt het smokkelen van Neder land naar Duitschland weer hand over hand tce, Vooral levensmiddelen, in heb bijzonder boter, vet en koloniale waren, worden de laatste dagen in groote hoeveelheden oven de Duiische grens gebracht. In de grens gemeenten hebben de winkeliers in levens middelen het weer druk als in den smokkel- bloeitjd van twee jaar geleden. Het smok kelen is thans zooveel gemakkelijker dan voorheen, omdat slechts enkele douanen de grens bewaken, en. de draadversperring ge heel is opgeheven. Ook aan de Belgisch-Nederlandsche graas tiert de smokkelhandel weer welig. Jenever en nadere alcoholhoudende' dranken gaan bj honderden liters frauduleus de grens over. Do smokkelaars komen uit België terug met schoenen en kleedingstoffen, die in Neder land aanmerkel jk duurder zijn dan in België. Dat de jenever in groote hoeveelheden voor uitvoer wordt c-pgekocht, blijkt uit het feit, dat in sommige grensgemeenten de liter xrm'evoer 80 cents duurder kost dan in het overige deel van het land. Het Huis Doorn is, zij het in stilto niet geheel zonder luister door den nieuwen be woner betreden. Do „hof-maarschalk" in schit ter ondo uniform met de Marsohallsslab in de hand, wachtte boven aan de trap, die naar de hal voert, Die Deutsche Fahne, in handen van den hauemeister. groette het es-keizerlijke paar drie maal weemoedig, symboliek. De es-keizerin wier hartkwaal haar het traploopen verbiedt, werd in een gereedstaanden draagstoel de trap op naar boven gedragen. Er waren tal van bloemstukken in. Dicpgeroerd namen de ex-monarch en zijn gemalin de hulde van het 'zeer klein troepje getrouwen in ontvangst. Slechts weinige minuten daarna reeds brachten tal van auto's do aan zienlijken uit den omtrek aan om do nieuwe be woners van het Doomsche lustverblijf to ver welkomen. Menig bezoek is sindsdien reeds op den Huize Doorn gebracht. Zaterdag arriveerde de tx-kroonprins in het niouwe ouderlijk huis om er de Pinksterdagen door te brengen. De begroeting was van beide 2ijden zeer hartelijk, zonder ceremoniëeL Do Pinksterdagen zijn er 's ochlends en 's avonds godsdienstoefeningen gehouden, ge leid door don ouden Berlijnschen hofprediker. De ex-keizer staat des ochtends te zes uren cp. Eiken ochtend, toen bet nog niet te warm wos kloofde hij zijn oigen haard-vulling. De laatste dagen ia er echter, geen brandstof Epodig. Woensdagmiddag halldrio vertrok do ex- troonprins weer. Gistermiddag maakte* bij ben uitstapje op het motorrijwiel van zijns vaders chauffeur. Even werd eon visite op het Huis Saaidenberg ge bracht en vervolgens over Amerongem terug gereden. („Tel.") INGEZONDEN. (Buiten Verantwoordelijkheid der Redactie), Ds. Van der Vaart Smit en do Nieuwe Leidsche Courant. Dit een onderhoud met Ds. Van der Vaart Smit te 's-Graveland, is mj gebleken, dat de Directie van de „N. L. C." hem, die y.o no er twjfel, op verdienstelijke wjjzc zijn medewerking verleende aan het )V eek blad „Het Vaandel" niet heeft bejegend, zooala tegenover een man van zijn positie en be kwaamheden past. De Directie met wie ik daarna de zaak besprak heeft dit erkend en heeft haar leed wezen daarover betuigd. Na en op grond van de hier onderstaande pertinente- verklaring van 'den Heef Th. Wil- mer den Hoofdredacteur van de R.-C. „Leid sche Courant", wil Dr. Van der Vaart Smit aannemen, dat de hem door" de Directie aer „N. L. C." vroeger gedane mededee- lingen thans wijziging behoeven en dat gezien de besliste verklaring van den Heer IVilnier thans aanvaard kan worden dat de „Nieuwe Leidsche Courant" niet staat onder censuur van de R.-C. „Leidsche Courant." Ondergetekende kan persoonljk verklaien dat het schriftelijk contract dat Mj in Maart 1.1. in origineel heeft gezien, geen woord dienaangaande inhoudt. Een enkele nadere vriendschappelijke be spreking der onderlinge verhoudingen, zt>o- aJK die door Dr. Van der Vaart Smit meer malen werd gezocht doch die door om standigheden niet plaats vond, zou allicht dit geheel zoo onaangename conflict heb ben kunnen voorkomen. De verklaring van den Heer Wilmer ge richt aan de Redactie van de „Nieuwe Leidsche Courant" luidt als yolgt: Geachte Redactie! „Zonder mj te willen mengen in den „strjd, gevoerd tusschen Uw Blad eener- „zjds en Dr. H. W. van der Vaart Smit „en het Leidsch Dagblad" anderzijds, wil ik „gaarne verklaren, eo acht mj daartoe „zelfs verplicht dat het volstrekt onwaar „is dab „de Redactie van het Katholieke „orgaan het recht van inzage en het recht „van veto heeft over de copie der „N. L. C." „Do Redactie van de „Leiusche Courant" „kan geen enkel stuk, van welke strekking „dan ook weigeren. „Nooit is ook dcor de „Nieuwe Leidsche „Courant" eenig copio aan ondergeteekende „oi aan welk Katholiek dan ook oer inzage „aangeboden. „Ik meen met deze pertinente onomwon- ..dev. qq otivoprwaardelijke 7vegenspraak de „sensationeele mededeeliog in het „Leidsch „Eagblad" te hebben teruggebracht tot haar „ware proporties: „Een volstrekte «wwaar- „heid." Hoogachtend, +-f TH. W ILMER, Hoofdred. „Leidsche Courant.*"- Met beleefden dank voor de plaatsing, i Hoogachtend, P. E. RRIËT. Uit bovenstaande blijkt,, dat do medede lingen van ds. Van der Vaart Smit, dooi den heer Wilmer als sensationeel gebrand merkt, afkomstig van den directeur der „N. L. Ct." en in ons blad in oonige-inge zonden stiukken gepubliceerd, volkomen juist zijn geweest. Door bijgaande verklaring van den heer Wilmer wordt inderdaad wijziging ge bracht in deze mededeelingen vau den directeur der ,,N. L. Ct.", maan in vollen omvang worden deze niet weersproken, zoo als ieder, die hét verloop van zaken in deze nauwkeurig heeft gevolgd, moet opmerken. Waar ds. Van der Vaart Smit de kwestie in handen der anti-revolutionaire kiesveiv eeniging alhier heeft gegeven ter onder zoek, zal men, naar wj vertrouwen, het re sultaat daarvan te zjner tijd wel vernemen. Red. „L. D." VEREÊTERING. In 'heb ingezonden stuk over „De Salarieering der Apothekers assistenten te Leiden" in ons Blad yan gis teravond staat "abussiveljk als Bondeeisch opgegeven f2400—f2450. Diti móet ziih f1400—f2450. Ü1T DE OMSTREKEN ALKEMADE. De nieuwe burgemees ter, de heer L. H. H. J. Voesere, is thans hoofdcommies ter Secretarie van Nij megen iemand van middelbaren leeftijd en R.-K Maandagnamidcïag om twee uren. ver gadert de Raad. HAARLEMMERMEER. .Verwoed wordt, dat heb water in de Ringvaart, langs den Hüigsloterdjk en den Leimuiderdjk. alhier, besmet ia door typhus-bacciUen. In verband daarmede, zijn de bewoners van die buurten; ernstig gewaarschuwd tegen het gebruik) van ongekookt water; vocral uit de riugi vaart. De Raad vergaderde gistermiddag. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd be noemd de heer J. Th. Ottet tot otider-i wijzerea aan school No. 6 te Abbenea rnej. C. N. J. Kolg tijdel jk' aam die schooi werkzaam en tot onderwijzeres aan School No .4 te Hoofddorp, mej. C. Zoeter, thans in geljke betrekking werkzaam aan school No. 11 te Lisserbroek. Hierna werd voort gezet de behandeling van het voorstel van; E. en W. tob herziening van- de jaarwedden] van de ambtenaren ter gemeenie-secretarie.i Na hreedvoerige discussie, werd het voor-- RECLAMES a CO CENT PER REGEL. Heem geen proeven. Met een nierkwaal moogt gij nleta wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en blocdarm zijt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door urlne- etoornissen, zenuwpijn®11 en rugpijn, neom dan geen proeven. Er bestaat maai- al te zeer réden om verstandg en onmiddellijk te handelen. 6058 H Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraandoening aan, die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door ver waar] oozing of verkeerde gewoonte, met tertijd tot niergruis blaasontsteking, rbeu- matiek, ischias, niersteen, nier-waterzucht en urinezuurvergiftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen wijdt, spoedig aan dacht aan de nieren. Laat overworking, te laat naar bed gaan, een verkeerd dieet of onnoodige prikkels na en neem in tegendeel een eenvoudige, goed verzorgde leefwijze aan. Dit zal de in het lichaam ge vormde vergiften verminderen, die de teers nier-filters overspannen hebben. Neem om de verzwakte nieren te her stellen een speciaal .Mergences middel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig erkend. Zij genezen Met alles, maar- worden aanbevolen als succesvol ge neesmiddel voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uitsluitend voor dËt Boort riekten rij werken niet op de maag, lever of ingewanden. Hot gedeponeerde fiandelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt- voor op elke echte doos, Foster's Rugpijn Nieren Pillen rijn te Leiden ver krijgbaar bij de bekende drogisten, a f 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. atel-Koning, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, verworpen met 9 tegen 8 stemmen „waarna het beken de voorstel van B. en W. werd aangenomen, met 9 tegen 7 stemmen. Met het oog op het ver-gevorderde nun werden enkele punten aangehouden. HOOFDDORP. Tot tijdelijk onderwij zer aan de openbare lager school alhier, is benoemd de heer G. "Kt, te Veis en. Op de Donderdag alhier gehouden gei tenmarkt, was de aanvo?r zeer gerïog. KATWIJK. Mej. D. Geervliet is in Den Haag geslaagd als costumière. KATWIJK-AAN-ZEE. Do oudste in gezetene dezer gemeente, de wed. H. Haas noot—De Bost., is overleden. Zij was 92 ja ren oud. Gisteravond hield de afcl. Katwijk van de N>-8hr. G. O. Vereen, een'vergadering in „Oasa Cara", welke vergadering door 24 leden werd bijgewoond. Na opening en voorlezing van een hoofdstuk uit den Bijbel werden do notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. In behandeling werd geno men een voorstal om een neutrale zangver- eemging op te richten Mt do leden van deze Vereeniging met die van die N. V. Dit voor stel verkreeg geen meerderheid en werd al- zoo verworpen. Besloten werd met het op raakten van een zangvereeMging nog eeni- gen tijd te wachten, totdat de Vereeniging wat sterker geworden 'is, en wanneer dan blijkt, dat hiervoor nog sympathie bestaat dan Mt de eigep Vereeniging een (derge lijke VerecMging op te richten. Een voor stel van den heer Burgerhout om de contri butie te. venhoogen en te brengen van 29 op 30 cents per maand, en zulks met het oog om meer schriftelijke propaganda te kunnen maken werdl aangenomen. Deze verhooging gaat in met 1 JuM e.k. Vervol gens wordt besloten, dat, wanneer er leden rijn, die in een tijdsverloop van drie maan den nog geen contributie hebben betaald deze te schrappen na bem eerst op déze na latigheid te hebben gewezen. Een drietal bestuursleden namen op zich, om de per- Bonen, die te zwak bleken te zijn zich van drank te onthouden te gaan •bezoeken en hun op de ernstige gevolgen van heb drank gebruik te wijzen. Een voorstel, om een vaste som beschikbaar te stellen tot het ma ken van propaganda, speciaal in do „blau we week", werd aangenomen en cEt bedrag bepaald op f 10. Een drietal leden trad weder tot de VereeMging toe. Verder werd deze avond doorgebracht met het doen van voordrachten, welko in den smaak vielen. De vergadering, dié door den voorzitter met gebed was geopend, werd op dezelfde wijze met dankgebed gesloten. Tot bedrijfsleider in de afd. brood bakkerij van de coöperatieve verbruiks- vereeMging alhier is aangesteld de heer B. alhier. KAIWIJK-AAN-DEN-RIJN. Girier- avotod vergaderden in hotel ,,De Roskam" de ledén der Coöperatieve Boerenleenbank alhier. De Voorzitter, de heer Jac. van d=r Gogtéta, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer J. v. d. Perk, dï notulen der vorige vergadering las. Het financieel verslag vak den kassier vermeldde" a it vo!- getode: En werden 441 posten behandeld, oktvangen f176,996.95 en uitgegeven f 176.070.58, het kassaldo bedraagt 12610.19. Ito omloop waren 175 spaar boekjes, bijgestort voor f 58.865.19, terug-* betaald was f74,143.09; tótaal spaargelden (E 6768.90, tegeta f82,969.80 vorig jaar. Hét totaal der, voorschotten bedroeg f34,400 De stalnd der loopende rekeningen gaf voor opgénomen f 87.134.87, voor gedeponeerd f68.131.87. Het tegoed bij de Oetotrale Batok liep terug yan f45,094.40 tot f9543.01. De totale whist bedroeg f 696.12, waardoor de reserve steeg tot f2146.61; het ledental bedroeg. 57. Tot bestuursleden werden herkosjin de heereta Joh. v. d. Gugten en A. van Paridon eb tot kassier, werd herbenoemd d_- heer- P. J. Aarts. Het salaris van dezen funetio- baires wordt met f 100 verhoogd. Beslotek werd tot aansluiting bij den öfi- lakg8 opgerichten kring van Boerenleenban ken. Het percentage voor inleggélden werd gebraqht op 3.48, dat der voorschotten op 4.50 pCt. De Voorzitter verzocht den ieden voor d.'n goeden gang vau zaken en in het voordeel der Bqtok zooveel mogeljjk zich op den aangegeven tijd te vervoegen bij den kas sier, alsook om voortaan vlugger te zijn tén opzichte der aanvragen om verenging van het voorschot, daar het bestuur andera tot zijn leedwezen zou moeten overgaan tot het treffeto van maatregelen, dra voor de beirokketoen minder aangenaam zouden zijn. Na roödvraag sluit de Voorzitter ie ver gadering met dank aan de leden voor de opkomst LEIDERDORP. Met ingang van 2 Juni a.s. is herbenoemd tot burgomeester de heer G. van der Valk BoumaD. NOORDWUK-AAN-ZEE. Do ploeg nettenboete ters, welke den geheel en winter netten herstelde \*oor de „Oceaan-Visscherjj Maatschappij" van Umuiden en half Maart onvorwacht moest eindigen met dit werk, kreeg thans weer bericht om a-s. Maandag andermaalte komen boeten. Hec niouwe badgebouw zal, naar men ons meedeelt, II Juni in gebruik worden ge nomen. Ln de gisteren gehouden algsmsene vergadering van aandeelhouders der N V. Hotel - Maatschappij „Noordwiik-aaH-Zee" (Palnce-Hotel) te Noordwijk-aan-Zue, is de balans en winstrekening over het boekjaar 1919 'goedgekeurd em het dividend op dL preferente aandeelsn na ruime afschrijving bepaald op 5 pCt De aftredende commissaris, de hesr F. Oremers, werd met algemetke stemmen her kozen., - - 4 NOORDWIJK-BINNEX. In do Zee straat had gisteren een auto-ongeluk plaats doordat twee van deze voertuigen met elkaar in botsing kwamen. Twee dames kre gen verwondingen doordat er rMton bra ken en begaven rich daarom naar een ge neesheer. De auto's waren zwaar bescha digd. N00RDWIJKERH0UT. Wegens stij ging van het aantal leerlingen der Openbars School (Zilk) wordt het peraotoeel uitgebreid met een onderwijzer. Vanwege de „Herv. Restauratie-Com missie" wordt alhier een publieke verloting gehouden; de opbrengst zal o. a. strekken ter aanvulling van het tekort in de kosten van f3500 der nieuwe begraafplaats. De Raad komt a.s. Zaterdag bjjeen. NIEUWYEEN. Met ingang van 1 JuM a.s. wordt de kommies 2de klasse J. Mans van hier overgeplaatst naar Amersfoort NIEUWKOOP. Op de kiezerslijst ko men hier Yoor, voor de Tweede Kamer 1425, Prov. Staten 14Ó2 en Gepoeante-raad 1373 OEGSTGEEST. Als onderwijzer is te Haarlem geslaagd de heer H. L. C. Bchiitz, alhier. Moj. JW. van Dijk is in Den Haag ge slaagd ale costumière. RUNSBURG. Morgenavond te zeven uur vergadort do Raad ter voortzetting van de be handeling van den Hoofd. Omslag. Do op 16 Mei j.L van kracht geworden kiezerslijst bevat 1585 namen. VOORiSOHDTEN. Onder leiding van den heer Chr. Eggink, bij verhindering van den heer M. Lakeman, vergaderde gister avond de burgerwacht. Het afgeloopen jaar ovenals de werkzaamheden, werden her dacht, waarna het jaarverslag werd gehou den. Hieruit bleek, dat pl. min. 120 leden rijn, verschillende oefeningen rijn gehouden, maar dat er sedert verleden najaar weinig leven meer gezien ia. Het doel wordt nog maals Mteengezet en een woord van opwek king den aanwezigen toegeroepen. Onder dankzegging wordt dit jaarverslag aan vaard. Yan den heer R. Eggink is bericht binnengekomen, dat hij bedankt als be stuurslid. Bij acclamatie werd besloten de burgerwacht te doen aanhouden en beter te gaan oefenen. De aanwezige gegradueer den werden tot gr oeps- en sectie-comman danten benoemd en tob bestuursleden cfe heeren Lakeman, Schrasser Bért en baron SchimmelpenMnck van der Oye. Het nieuwe bestuurslid, de heer Schasser Bert, hield daarna een toespraak tot de aanwezigep. Besloten werd Woensdag 9 Juli en bij slecht weer, Maandag 14 Juli te gaan schieten op do schietbanen te Katwijk. Aan «3d rondvraag namen enkelo leden deel, waarna do vergadering werd gesloten. WADDINGSVEEN. Do zangvereeM ging „Excelsior" alhier, behaalde op het concours to Gouda den eersten prijs. Nu de heer Vos zijn papierfabriek van de hand doet!, zal de Noordkade haar laat- sten papiermolen missen. Wij weten uit vroeger jaren, welk ecu bedrijvigheid aan de Noordkacle heerschte. Bloeiende fabrie ken gaven handen vol werk; zeer yoleua vonden daar een middel van bestaan. Een paar andere papiermolens brengen ons in herinnering welk een welvaart hier hcersch- to en hoo het papier-, alhier vervaardigd, tot ver over de grenzen werd verzonden. WASSENAAR. Ito deze gemeente arri veerden gisteren weer een 18-tal Hongaar- Sche kinderen. Bjj het afrijdeto van de Klip had gisterén mej. Van G. het ongeluk door te stoel remmen een salto mortate te inaken. Bewusteloos eto met gapende woncte bleef zij op deto weg liggen. De politie, spoedig ter plaatse, legde eeh noodverband. Na eetoigen tijd was zij weer, in zooverre op dreef, dat zij per rijwiel huiswaarts kon gaan. ZEVENHUIZEN. Onze predikant, J. B. Jansen, heelt voor de roeping naar dé Geref. Kerk van Andel (N.-Brab.) be dankt. ZOETERWOUDE. Van 14' tot ëri met 17 Juni zal, behoudens goedkeuring van God. Sla ton, de Hoog-enbróek-weg en Oostbroékwog voor hot verkeer met voertuigen worden afgesloten wegens gedeeltelijke vernieuwing van den weg. KERKELIJKE BERICHTEN. Boskoop: Ckmfessioneele Ver. „Salvatori", Zondagmorgen te haiftien a? Hetogeveld van Zoeterwoude; 'e avonds h de Ned.-Herv. kerk, 'te zes uren, dezelfde voorganger. 5 Oegstgeest: Ned.-Herv. lSem. Zon- dagmorgeta te tien uren, in „Irene", dr. a M. Brouwer, en in de Bewaarschool aan dea Morsch, de heer H. Vuurmans. 's Avonds te halfzeven, in „Irene", ds. A. J. Ruyg. Zwammerdam: Rem. Geref. Ge®. Zondagmorgen te tien uren, mej. M. Eelnum Doopsgez. prop. te 's-Gravenhage. BUITENLAND DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De „Evening Standard" meldt, dat Italjj Servië on Roemenië hebben verzocht om dezpli. de behandeling ten opzichte van hun schuldei, aan Engeland, als dit laatste in de overeen komst van Hythe heeft toegestaan aan Frank- rijk en België, n.1. dat de betaling hunner scboP I den zal afhangen van en parallel loopen met de betaling der schadevergoeding door Duitschland. Of dit Engeland ook met. te gortig zal worden? Gardiner de vroegere hoofdredacteur der „Daily News", die in Duitschland reist, maant tot een verslandigo politiek te Spa. „Als do con-, forentie te Spa, zegt hij, „niet een einde maait aan hot ontbindingsproces in Duitschland, wordt Duitsobland een lijk, dat do wereld ver giftigt." Naar schatting bedragen de kosten van don volkenbond hot eerste jaar 250000 pond ster ling. Alle loden van den bond zullen samen dit bedrag hebben op te brengen. In Noorwe gen wordt reeds 130 000, in Zweden 180.000 kronen voor dit doel aangevraagd. BELGIE. De regeering heeft een nederlaag gele den. De Kamer heeft n.l. met 94 stemmen tegen 38 en 1 blanco het voorstel van den minister-president vérworpon, om een in gediende motie niet in behandeling te ne men,. waarin voorgesteld wordt alle oud strijders, die niet meer dan 9000 francs jaar- Cjijksch inkomen hebben, vrij te stellen van het betalen der belastingen. DUITSCHLAND. De" verkiezingscampagne breidt ach na tuurlijk meer en meer uit-,, nu de datum 6 JuM nadert. Van regeer ingswege toont men rich over werkelijke revolutie-plannen Met bijzonder ongerust. Er dreigt echter weer een staking aan telegraaf en telefoon. - In verschillende met de Pinksterdagen te Berlijn gehouden vergaderingen van te legraafpersoneel is besloten aan de regee ring een ultimatum te stellen dat 1 Juni a.s. afloopt voor het inwilligen van den edsch tot 100 pCt. loonsverhooging. Als zulks dan Met is geschied, zal het telegraaf- en telefoonverkeer op den dag der Rijksdag- verkiezingen in het gebeele rijk stopgwvst worden. Voorts zal aan alle -verkeersarbei ders in het rijk verzocht worden om sym pathies takingen. FRANKRIJK. Na stormachtige tooneelen, waarbij het zelfs bijkans tot een duel tusschen eerngo Senatoren kwam, heeft de Senaat het re- geeringBontwerp tot het leggen van 25 pCt. extra op de inkomstenbelasting voor vrij gezellen en echtparen zonder kinderen aangenomen. Eveneens heeft de Senaat het vredesver drag met Oostenrijk geratificeerd. Duide lijk bleek nog eens bij het debat, hoe Ooe- tenrijk van Frankrijk veel gedaan kac krijgen mits het geen aansluiting zoek' bij DMtschland, tenzij dit in een Noord en ZMd-Duitschland uiteenvalt. De toestand van president Deschanel is dusdaMg, dat geen bulletins meer zullen wordep uitgegeven. In een onderhoud met Alfred Capuf heeft Clemenceau gezegd, dat hij geen en kele polemiek meer zal aangaan in woord noch geschrift met wie ook en over welk onderwerp ook.. Ik heb, zei hij, gezegd wat ik had te zeggen en gedaan wat ik heb kunnen doen. Mijn taak is te groot, te inspannend, en te samengesteld ge weest, .dan dat ik den dwazen hoogmoed koester, haar in volstrekte volmaaktheid te hebben verricht-. Ik denk er Met aan, mij te verdedigen tegen de een of anüeie insinuatie of- do een of andere vergissing te herstellen. De moreele kracht, welke ik tijdens den oorlog heb waargenomen, is op het oogenblik nog even noodig voor- Frankrijk als zij het geweest ris. Ik heb- aldus do oud-premier, slechts mannen om' mij heen getroffen en geveld bij wie ik den wil van een nederlaag voelde. IERLAND. Volgens de „Daily Mail' zullen nog weer troepen naar Ierland gaan, waar reeds een 40,003 man zijn. De boycot over schepen en treinen met muMtie duurt voort-. In cïe Vereenigde Staten komt verzet te gen de door senator Mason ingediende rO' solutie tot erkemiing der xepubliek Ierland een geste, die do goede betrekkingen tus schen Amerika en Engeland ernstig s°u schaden, SPANJE, De staait van beleg is afgekondigd over de geheelo provincie Guipurcoa. Officie el e berichten uit San Sebastiano melden, dafc betoogers, die naar het gouvernements gebouw trokken, om afzetting van den gou verneur te ejschen, een afdceling gendar merie uitjouwden, die daarop een charg'- uitvoerden. Van beide zijden schoot men ca een betooger en drie ..gendarmes zijn dood, terwijl zeven betoogers efnstig gewond. RUSLAND. De Polen moeten bij Minsk' een nieuwe neder laag hebben geleden, waardoor de bezel ting ral diwo stad door de rooden vrijwel zeker heet,

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2