LEIDSCH m DAGBLAD. VROOM OREESÜÜANN PRIJS DER ADYERTENTIENx 80 OP®1 rc-e©L Dca Zaterdags 40 Ota, por regel. Kleine advertentiën Woensdag 70 Ots., Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- pecht. Voor eventueel© opzending van brieven jO Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS, Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. prijs dezer couranti Voor Leiden p. 8 mud. f2.60, p. week f Ö.'fll Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, por week 0.19 Franco per post a 2.00 Donderdag 27 Mei 1920. Nummer 18475. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen^ gemeentelijke vischvebkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen, Vrijdag, aan de Gemeentelijke Vischwin- kels. Vischmarkt en Stadshulpwerf, Schel- vlsch verkrijgbaar is a f 0.20, grootere Schelvisch a I 0.26 en Schol a f 0.24 per pond. W. PERA, Weth.-Loco-Burgem. drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei- ^Gelefc op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis dat door j, L. VAN DER HOLST wonende te Lei den een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop, in het voorlokaal van het perceel Poelgeest-straat No. 19. W. PERA, Weth-Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. 'Leiden, 27 Mei 1920. STADSNIEUWS. „Het Groene Kruis". Onder voorzitterschap van dr. J. A. Sohreuder hield gisteravond de afdeeling Leiden van de Zuid-Hollandsche vereeni- ging ,,Het Groene Kruis" haar voorjaars vergadering. Belangrijk voor de leden en belangstel lenden was vooral de mededeeling van den Voorzitter, dat de afdeeling mede eigenares is geworden van liet gebouw Pieterskerkgracht 9, waar het magazijn der afdeeling is gevestigd. Dit groote, ruime gebouw behoorde aan mevrouw de weduwe Kneppelhout, die het in bruikleen afstond aan de Yereeni- ging tot bevordering van Christelijk On derwijs voor On- en Minvermogenden ten behoeve eener school, de teekena'cademie „Ars Aemula", die er sinds jaren haar schilderzaal hooft, en aan de afdeeling. -Bij overlijden heeft de erflaatster het ge bouw met toebeliooren aan de drie Ver- eenigingen vermaakt met een bedrag van f2000 voor mogelijk onderhoud. Wanneer de Vereenigingen de stichting niet aan vaardden of later er afstand van zouden willen dóen, zullen de lokaliteiten aan de gemeente Leiden vervallen. De Vereeni gingen mogen het gebouw niet vervreem den. Het bestuur had ernstig de vraag over wogen of de Vereeniging wel het mede bezit zou aanvaarden. Immers, het heeft Voor haar een vrijwel denkbeeldige waar de, daar het onderhoud in vele gevallen meer zal bedrage* dan de huur van het magazijn. Toch was men er toe besloten, de stich ting mede te aanvaarden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental, hetwelk einde 1918 1300 bedroeg, in 1919 was gestegen tot 1500. De verplegingsartikelen verkea- ren in den besten staat, dank zij de goede zorg van mej. G. B. O. van Rhijn, die tijdens de langdurige ongesteldheid' van den heer J. Graf de zorg er voor welwil lend op zioh nam. Verschillende verple gingsartikelen, waaronder zeer kostbare, werdén 1943-maal uitgeleend, tegen f577 keeren in het vorig jaar. Zuster Van der Valk Bouman verricht te haar taak met opgewektheid. Wegens huwelijk vroeg en verkreeg zij eervol ont slag en werd rérvangen door Zuster God- dijn, die niet evenveel toewijding haar moeilijk werk is begonnen. Ook de ma gazijnmeester Wiggers was tot volle te vredenheid van het bestuur en de leden werkzaam. De toestand der geldmiddelen is bevre digend. Met een klein voordeelig saldo sluit de rekening in ontvangst en uitgaaf op ruim f5600. Tot bestuursleden werden, in de vaca tures, ontstaan door h$t bedanken van de heeren mr, J. H. Goudsmit en J. Graf, gekozen mej. R-eïmeringcr en ds. J. A. Prins. De Voorzitter bracht hulde aan de aftre denden. die beiden om gezondheidsrede nen,, het bestuur verlaten .In het bijzon der herdacht hij het vele, dat de lieer Graf als penningmeester in het belang der Vereeniging heeft gedaan. Hierna werd de yergadering gesloten. Hollandsche Maatschappij van Landbouw- Afdeeling Leiden. Gistermiddag is bij don heer Meerburg, te Warmond, het examen in melken van het tweede deel der cursisten namens bo-' vengenoemde afdeeling afgenomen. Het grootste gedecle van de bestuursle den, vorige week te Hazerswoude tegen woordig, was ook thans aanwezig en als keurmeester traden op de heeren J. Uit den Boogaard, Oegstgeest, J. Verhoog, Leiden, en O. de Graaf, Leiderdorp. Met voldoend aantal punten slaagden L. P. van der Geest en P. L. van der Geest, J. Stigter, G. Rijlaarsdam Jz. en O. van Staveren, allen te Zwammerdam, J. Landman .on A. Nederburgh, te War mond, en voorwaardelijk slaagde M. Rij- neveld, Zwammerdam. Wederom waren afgevaardigden van de afdeeling Alphen tegenwoordig, en werd het Leidscho bestuur, met den secretaris der commisie, clen heer Ramp, te War mond, uitgenoodigd, een te Oudshoorn voor het eerst te houden wedstrijd bij te wonen, waar ruim 20 deelnemers zullen zijn. Nadat het onderzoek der Candida ten- lijstea voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad in District I reeds Vrijdag door het hoofdstembureau in dit district heeft plaats gehad, had gisteren het on derzoek plaats voor het Ille district. Ook deze lijsten konden de goedkeuring, weg dragen van het betrokken hoofdbureau. Het hoofdstembureau in het lie district zal Maandag 31 Mei de geldigheid van de.- ze lijsten onderzoeken. Hel verzoek yan hei Leidsche Brankweer- comité aan den Gemeenteraad inzake hot reebt ingevolge art. 4 der Drankwet, om aan H.H. de Koningin een voorstel te kunnen doen met betrekking tot bet maximum aantal vergun ningen voor den verkoop van sterken drank te dezer stede, alsmede het yoorstel-Oostveen mot betrekking tol bet ontwerp van wel tot wijziging van do Drankwet, bij de Kamer ingediend door de heeren Rutgers c.s. beeft de Bond Tan Dis-- tillateurs en Likeunslokora in Nederland mede in actie gebraoht. Aan de Raadsleden alhier is vanwege den Bond in brochurevorm toegezonden een adre3 met toelichtende memorio tot do Tweede Kamgr gerioht, waarin op lal van gronden gowaar- schuwd wordt togen hot stelsel van Plaatse lijke Keuze. Daaraan zijn nog toogevoegd oen drietal vlug schriften: ,.De verbodswot in Finland", „Zwe den en de alcohol" en „Pohibition and Labour". Deze geschriften werden den Raadsleden ter •bestudeering aanbevolen, vermoedelijk met het doel om op grond dier .studio tegen het voor- stel-Oostveen te stemmen, In den afgeloopen macht werd in café „Zomerlust" weder een druk hezoeblo verga- RECLAMES a 60 GENT PER REGEL. LEES DE ANNONCE VAN In DIT BLAD. 6017 dering van trampersoneel gehouden ter bespre king van de voorstellen der Maatschappij tot loonsverhooging. Uit de uitvoerige besprokingen bleek, dat het personeel door deze verhooging slechts weinig zou vooruitgaan. Men kon dan ook met deze voorstellen geen genoegen nemen en den hoofdbestuurders werd opgedragen te onderhandelen met de Directie om een meer bevredigende oplossing van het loonvraagstuk te verkrijgen. Men zal zich bij de voorgestelde regeling niet kunnen neerleggen. Dr. J. L. Palache, alhier, staat num mer één op de voordracht voor leeraar in de oude geschiedenis aan de Haagsche gymnasia. Zondag a.s. zal de heer A .de Joode, ladingmcester bij de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij, Paul-Kruger-straat 4a, den dag herdenken, waarop hij 30 jaar geleden in dienst dezer Maatschappij kwam, waarbij hij onafgebroken werk- zaamzaam was, de laatste twintig jaren in dezé gemeente. Aan do beliangersstaking is een eind gekomen, na inwilliging van de eischen der gezellen. Gisternamiddag is door een vracht auto van do firma Den Duyn en Van Dor sen, bestuurd door den chauffeur W. M., een lantarenpaal omvergereden. Een glas ruit werd Üaarbij- verbrijzeld. 'Overigens hadden- geen ongelukken plaats. Gisteravond geraakte aan het L'cven- daal een- vicr-jarig knaapje al spelende te water, Er kwamen heel wat menschen bij het geval, totdat een passeereüd melkven ter het jongetje weer op het'droge bracht. BINNENLAND, C'hristelijk-Natiouale Werkmansbond. In de groote zaal van bet sociëteitsgebouw van do Rotterdamsche Diergaarde, houdt de Christolijk-Nationa!e Werkmansbond zijn jaar-Iijksobo vergadering, onder voorzitter schap van den -Jieer P. J. Nahuizen, uit Utrecht. Aan deze vergadering is cca bijeenkomst voorafgegaan, in de Groote Kerk. Daar heb ben het woord gevoerd ds. J- de Visser, uit Middelburg, ds. J. C. M. Scholten en ds. B. ten Kate, beiden van Rotterdam- Do voorzitter van de afdeeling Rotterdam do heer Job. van Meggelen, zegt, na opening met gezang en gebed, dat bet de afdeeling een eer is, den Bond, die te Rotterdam tevens zijn 25-jarig bestaan komt vieren, te ontvan gen. Als voorzitter van de regeiingscommis- sio hoopte hij, dat deze en de afdeeling er in geslaagd zijn, een goed programma samen te stellen. De Bondsvoorzitter was het een bijzon dere eer en een voorrecht, den aanwezigen welkom te heeten, nu hij in blijdschap en dankbaarheid het 25-jarig bestaan van den Bond kon herdenken. De groote opkomst achtte hij een bewijs, dat er leven en bracht is in de afdeelingen. Yii£-cn-twintig jaar geleden werden te Rotterdam de teere plantjes door nog onervaren kweekers in der. grond gezet. Do plantjes zijn geuor den tot een sterken boom. Spr. dacht aan do trouwe bestuursleden, den secretaris den heer A. van Ooy en den penningmees ter, den heer Meyer, die eveneens hun zil veren feest vieren. Hij sprak voor deze oei- den do beste wenschen uit. Gedurende 25 jaar hebben zij met trouw en liefde hun ar beid' verricht. Ontzaglijk veel heeft de Bond aan God en a-an monsahen 'te danken,. In de laatste-jaren is er meermalen ge vraagd of het niet tijd werd de Chrïstelijk- Nationale Bonden te begraven. Vandaag zal men allerminst op die vraag bevestigend kunnen antwoorden; met Gods kracht /.ui len wij zei spr. met ons werk voort gaan; de vakorganisatie voert ons in de materieel© lijn, do Bond heeft een groote taak, om te zorgen, dat ons onze geeste lijke goederen niet entroofd worden. Het zou een wanklank zijn, vandaag do bij' te leggen aan den wortel van onzen Bond. Wij hebben onzen leden niet altijd groote leuzen voorgehouden en groote problemen opge worpen. Wij hebben met en voor elkander gewerkt en wij erkennen, dat God regeert, en Hij ons zal zegenen als wij zijn weg gaan. God geve, dat allen, die iD den Bond zijn, zich willen laten gebruiken als gewil lige instrumenten in Zijn hand. Met nieu wen frisschcn moed en opgewektheid heb ben wij te arbeiden in het heden en den juisten weg te kiezen. Men zweert tegen- woordfig bij organisatie en schakelt het in dividu geheel uit. Was het vroeger een fout het individu to verheerlijken, thans vervalt men in dezolfde fout tegenover de organi satie. Do onbekende toekomst ligt voor ons. Zij is alleen in Gods hand Hij zal ons niet verlaten; zijn hard zal den Bond blij ven geleiden. Spr. daDkto de rogelingscommissie voor den door haar verrichten arbeid. Hij hoop te, dat ook op deze fcestvergadering de gode toon bewaard zal worden. Dankbaar voor de achter ons liggende jaren, zullen wij moedig en rustig voortarbeiden. Wat wissel of verander, ons trouw verbond hou' stand. Onder applaus werd besloten een tele gram te zenden aan de Koningin, waarin de Bond H. M. zijn- c-preohte hulde brengt eh Gods zegen afsmeekt over* Haar en Haar huis. Do Bondsvoorzitter sprak daarna den oud-voorzitter, den heer Gennekcn van hier toe. Hij deelde mede, dat de Minister yan Onderwijs, eore-voorzitter van den Bond, Donderdag zou komen. De heer Dekker, uit Hilversum, wenschte namens het provinciaal comité Noord-Hol land het Bondsbestuur geluk en de heeren Van Ocy en-Moyer. Hij herinnerde aan het werk van den Bond en gaf daarbij als zijn meening te kennen, dat deze is aangewezen op de vervulling van een zelfstandige taak. Namens den.Bond overhandigde spr. den voorzitter een bedrag *-an voorlóopig f 1Ö12, waarvan de bestemming bepaald zal worden in overleg met de commissie rail uitvoering. Hij bood den heer Van Ooy «en fanteuil en den heer Meyer een klok. met een paar kandelaars aam - Vertegenwoordigd waren 103 afdeelingen met £>33 stemmen. Het jaarverslag yan, den secretaris gaf geen aanleiding tot "opmer kingen hot werd vastgesteld, evenals de verantwoording van dep. penningmeester én do begrooting. Op die laatste is f 1300 uitgetrokken voor propaganda. Er werd op aangedrongen, de propaganda krachtig ter hand te nemen, en daaraan zóo noodig een hoogcr bedrag te besteden. De pen ningmeester wees er op, dat de provinciale comïté's het geld niet altijd op de juiste wijze besteden. Een afdeeling heeft bijv. f 400 uitgegeven voor vergadering en- f 35 voor do propaganda. Dit is natuurlijk al lerminst de bedoeling. Voorts zal het hoofd bestuur overwegen, of het mogelijk is ook dit jaar een socialen cursus te houden. Bij de voortzetting van de vergadering is aan de orde gekomen een voorstel van de afdeeling Valburg, luidende: De bonds vergadering draagt het hoofdbestuur" op, zich in verbinding te stellen met de Re geering, ten einde te bewerken, dat het bedrag van f 4000, in de landarbeiderswet als maximum gesteld voor den aankoop van een „plaatsje", worde gebracht op f 6000, althans voor kleistreken. Het hoofdbestuur wordt gemachtigd, stappen te doen, ten einde deze zaak op té lossen in den geest van het voorstel Val burg, afgezien van het daarin genoemde cijfer. - Vervolgens is aan de orde het voorstel van de afdeeling Koudum. a. De Chr. Nat. Werkmansbond dringo er bij de Regeering op aan, pachtcommis- sies in te stellen, opdat deze de huurwaar de van de landerijen bepale; b. deze pacht commissies houden ook rekening met het aantal arbeiders die op het bedrijf aanwe zig kunnen zijn, ^net dien verstande: 1ste, dat do eerste 10 H. A. greidland op 5 H. A. bouwland voor bewerking aan den landbouwer zelf wordt overgelaten; 2de, indien er zoon(s) in het bedrijf werken, ook aan deze elk 10 H. A. weiland of 5 H. A. bouwland voor bewerking worden toegewezen; 3de, dat verder voor clko volgende 10 H. A. weiland of 5 H. A. bouw land een arbeider wordt vercischt en dat indien er geen zoon(s) in het bedrijf .werk zaam zijn, ook voor die 10 H. A. greidland of 5 E. A. bouwland een arbeider wordt voreischt. Het Kamerlid, de heer Bakker, geeft te kennen, dat de Staat niet te ver moet in grijpen. De vergadering spreke zich uit voor de pachtcommissie3, en wachte het rapport van de staatscommissie af. Overi gens moet men de richting van het klein grondbezit uit, ook opdat d grond inten sief bewerkt wordt en de opbrengst toene- me. Het hangt van de pacht niet af hoe hoog het loon is; de pacht moet afhangen van het loon, van de opbrengst van den grond en de productiekosten. De Voorzitter zegt, dat 't niet aan twij fel onderhevig zal zijn, dat do meeste af gevaardigden het eens zullen zijn met den heer Bakker. Spr. zou het zeer betreuren,, als men in andere bedrijven den weg op ging van het drukkersbedrijf. Hij gelooft, dat de vergadering met het eerste deel van het voorstel accoord kan gaan, dat de Bond overigens in deze urgent moet blijven en te gelegenertijd zijn wenschen aan do Regeering moet voorlegger. Koudum wijst zijn voorstel in dien zin, dat. voor b. gelezen wordt: Doze pacht- commissies houden zooveel doenlijk ook rekening met het aantal arbeiders, dat op het bedrijf werkzaam kan zijn. De heer Bakker bestrijdt ook deze wijzi ging. Koudum vereenigt zich daarna met de zienswijze van hefc hoofdbestuur, het geen ook de vergadering, doet. Na een langdurige discussie werd het eerste deel van het voorstel-Koudum aan genomen; ten opzichte van het tweede ge deelte zal men-diligent-blijven. Men vereenigde zich na afloop van de vergadering gisteren aan een gemeenschap pelijkén maaltijd- in het sociëteitsgebouw- Des avonds was er in ,,De Doele" een mu ziekuitvoering met zang van het gemengde bondskobr Hedenmorgen maakten afgevaar digdén en leden een boottocht door de ha vens waarna te elf uur de vergadering werd voortgezet. Broodkaarten, Als wiitebroodkaart voor het ISSste tijd vak:, van 28 Mei tot en met 5 Juni a.s„ zal dienen de Rijksbroodkaart in de bruine kleur op groenen ondergrond. De gewezen Duitsclien Kroonprins. Het Tweede-Kamer-lid de heer Schaper iieeft tot den Minister van Binnenland- sche Zaken do volgende vragen gericht: 1. Is het gezien het antwoord van den Minister van 17 Mei j.l., in zake de kos ten, besteed aan de gewezen vorstelijke personen uit Duiischland dan niet juist dat einde 1919 o.a. ten behoeve van do voormalige kroonprinses, als gast van den gewezen kroonprins, voor de inrichting èener logeerkamer 6 a 700 gulden zijn be steed, bijv. voor mysteres, fluweelen over gordijnen van f 240, Japansche matten; tafel- en andere kleedjes7 2. Zoo ja, hoe is du te rijmen met dei verklaring van den Minister, dat bij de inrichting der woning niet op ontvansgt? .vart gasten is gerekend? 3. Is de voormalige kroonprins niet in' 'staat, e'venals zijn vader, do kosten van' FEUILLETON, DE HOEVE SN 'T BROEK. Een roman uit Masoercn door RICHARD SKOWRONNEK. (Nadruk verboden.) 62) Toen hij eindelijk met L-eentje op zijn armen door liét water ging, kreeg hij de overtuiging, dat Guzek dezen we-g zoo auw niet meer gaan zou, want tegen zijn ewoonte was Slowik hen tot aan den oever nagcloopen. Daar stond) hij luid klagend' een tijdlang en -wierp zich toen opeens in het water om hun na te zwemmen. Mis- RcbieiT was liet, omdat hij zag, dat zijn jonge baas het geweer had meegenomen, om op de jacht te gaan. Misschien ook ont waakte in hom dat geheimzinnig instinct, hetwelk de dieren op de menschen voor hebben, en dat hem ingaf, dat met het heen gaan van dë7.e twee menschen nu de tijden van het Broekeiland voor altijd voorbij waren De oude heer van den Lisker hof zat op zijn gewone plaats voor het raam, van waar h'j zijn eigendom en een stuk van dv 'dorps straat kon overzien. Hier zat' hij reeds jaren tang dag aan dag sedert hij bij een ernr-ti- val van zijn paard) beide v oeten had ge- roken cn waarbij nog de jicht, c>ie plaag, .van den ouderdom, hem -het gaan uiterst SWfarliik. lraakle- Toen hij. zich destijds niet tegenzin en sleehls omdat liet niet an- 8"'S, deze plaats aan het- venster liét nchten, om het bedrijf, waarvan hij stands de drijvende kracht was geweest, ten min ste onder de oogen te hebben, was hij een krachtige zeventiger geweest met nog een lichte schemering van grijs over het volle haar. Hij geloofde toen, dat dit onnatuur lijk zittend leven hoogstens een paar weken or hoogstens maanden zou duren. Nu was zijn haar sneeuwwit geworden, zijn jiren telden reods in de zeventig en hij begon .nu langzamerhand! de hoop op te geven, dat hij den weg over zijn goed en do dorps straat door nog eens anders zou afleggen dan in de nauwe kist, dio voor een iedcF op deze wereld hefc laatste bed was. Soms hoopt® hij, dat de dag, waarop zijn acht zonen hem langs dezen weg zouden dragen, zooals hij in zijn laatsten wil te kennen had gegeven, zeer nabij mocht zijn, want hij meende, dat hij nu wel lang ge noeg geleefd had, en er kon op deze wereld niets meer gebeuren, dat hij niet reeds ge zien had. Als hij aan al de jaren teug- dacht, die tusschen zijn jeugd en zijn ouder dom lagen, dan meende hij, dat- daarin al les besloten lag, wat een veelbewogen men- schenleven kon doormaken. Oorlog en vrede had hij beleefd, vreugde en droef heid, arbeid en rust-. Hij had liefde onder vonden en haat, van alles meer dan de ge- "wone menschelijke maat -is, cn nu wachtte hij op hefc laatste, het sterven. Maar soms scheen het wel, alsof de doocl hem had ver geten. Zijn vrouw wa-s hem reeds lar.g ge leden ontvallen en allen, die met- hem jong waren geweest, waren heengegaan; slechts hij alleen was nog over. En nog altijd ston den zijn oogen helder in zijn hoofd en kwa men er nieuwe gedachten in zijn brein op,_ er. niets gebeurde er in den hof of op het* veld, dat in strijd was met zijn wil. Zoodra de knechts in den hof onder liet bereik van deze oogen kwamen, spanden zij zich nog meer in dan anders. De zonen waren allen reeds lang hef huis uit, op den jongste na, die, volgens den wensch van den ouden heer, eenmaal het vaderlijk goed zou er-ven. De oudere broe ders benijdden het hem niet, want zij eer biedigden eïen wil van hun vader en door zijn helder verstand waren zij allen goed bezorgd. Zij woonden verspreid in de drie dorpen Lisken, Roseggen en Rekowen, als gezeten boeren, hetzij in een welvarende hofstede in get rouwd, of door vader in staat gesteld, zich op een geschikt moment door aankoop to vestigen. Het ging allen goed, want zij hadden in do harde school vair den va-der niet alleen het landbouwbedrijf in den grond geleerd, maar ook, dat een boer met overleg moet handelen en vlijtig zijn, als hij het tot iets wil brengen. Dit was hefc beste deel van hetgeen zij mede kregen en het; verzekerde hun een gestadig toenemen van hun wel vaart. Do oudste, die in Roseggen woonde, bezat reeds ongeveer achthonderd morgen grond en het ging den anderen evenzoo, bijna zonder hun eigen toecfoen, want hun buren werkten ziek door draak en luiheid bijna vanzelf van hun hofsteden af, reden naar de markt met een hooggeladen wagen meti graan en brachten als het beste deel van de ontvangst oen klein vaatje snaps mee, of hingen op een halve honderd mor gen grond zoo lang den grooten mijnheer uit, tot hun niets meer overbleef dan een afgeschilde wilgestok. Zij mochten dan nog blij zijn. als hun rijko buurman hun hon derd thaler gaf. om aan gene zijde van het groote water een nieuw leven te begin nen Slechts een van de zonen yan den ouden heer, op één na do jongste, was om zoo te zoggen uit den aard geslagen, maar niet in den slechten zin. In hem- was hefc oude ja gersbloed zoo krachtig ontwaakt, dat hij voor hefc rustige boerenleven niet, deugde. Daarom had zijn vader eindelijk zijn -toe stemming gegeven, dat hij houtvester jou worden. Hij had zijn moederlijk erfdeel ontvangenachthonderd thaler cn een driejarigen hengst met teugel en' zadel cn was d/e wijde wereld ingetrokken. Maar ook bij hem was alles goed terecht gekomen. Hij zat nu op een voordeelige houtvester s- plaats in Litauen, was met een Duit sob e vrouw getrouwd, de dochter van zijn op perhoutvester, cn daar zij een schrandere en werkzame vrouw was, had hij een flink bestaan. Zoo kon dus de oude lieer aan den avond van zijn leven met tevredenheid op een welbesteed leven terug zien. Wat hij in cJo harten van zijn kinderen geplant haci, was goed opgekomen en droeg rijkelijk vruchten. Als hij nu zoo alles overdacht-, dan verheugde-hij er zich over, clat hij weer over een groot deel van liet- vaderlijk erf goed heer cn meester was, zij het dan ook op andere wijze, dan zijn voorgangers het geweest waren. Hij rag zijn geslacht ver meerderen en zich uitbreiden. Hij telde, er reeds over dc dertig, die van zijn bloed af stamden, en zijn naar droegen; zonep en kleinzonen en onlangs wa? hem zelfs een achterkleinzoon geboren. Dien had hij lang aangekeken en behalve oen rijke gave, ook menigen goeden wensch in den wieg gelegd. Alles was dus goed bezorgd cn als eens de dood over don drempel trad, om hem eindelijk op te roepen, dan kon hij hem als één vriend de. hand reiken cn me' een ge rust hart met hem heen gaan, want hij liet niets achter, wat hij niet trouw verzorgd had. Eene was en, die hij vóór zijn heen gaan nog gaarne .zou geholpen hebben, m&a-r deze was van den dag af, cïat zij zijn! huis verliet, steeds haar eigen, weg ge gaan, en had nooit, zelfe in al baar nood'èn! niet, bij hem raad of hulp gezocht. En. toch was zij onder de acht zonen rijn eenige dochter geweest, en had zij hem steeds zeer na aan diet hart gelegen Reeds toen zij yóór vijf en dertig of bijna veertig jaar Adam Baginsky naar den Broekhof volgde,, had hij voorzien hoe alles loopen zou, want deze man had een onrustige natuur, hij had plezier in allerlei wilde ondernemingen en hij was zoo lichtzinnig, dat hij voor een kleine winst zijn leven op hefc spel zette. Destijds zou hij hefc aanzoek gaarne heb ben afgewezen, maar dat giDg nic-fc aan, want de vrijer stamde af uit een van de oude geslachten en zijn dochter zou ten ge volge van deze weigering gestorven zijn, zóó lief had zij dien man. Naar zijn waar schuwing had zij niet gehoord en hoewel hij haar wél" zijn zégen had meegegeven, had hij zioh niet kunnen weerhouden bij het afscheid-riemen re zeggen: „Mijn kind, ik lean je niet geluk; wenschen, want- ik voor zie. dat je je ongeluk te gemoet gaat. En dat zeg ik je nu, opdat jo je nier eenmaal zulü komen beklagen, dat ik jo niet goed geraden.heb En zooals hij het voorspeld had. was he6 uitgekomen de vrouw had in haar leven zwaarder beproevingen doorgemaakt dan een paar mensclienschouders eigenlijk: dra gen kunnen. Eén ding was echte:* niet uit gekomen. zij had zich nooit- bij hem over haar lot beklaagd. (Wordt vervolgd)»-

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1