AGENDA VAN DE WEEK. Dinsdag: Stadsz&al: Ned. Revue- to Opkette-ge- ïelschap: ,/tKomt ia orde!' S uur. Woensdag: Gebouw Pieterskerkgracht: Alg. verg. „Eet Groene Kruis". 8 uur. .Püiël": Ledeuverg. Leidsche Chr. Oran je-Ver. 8 uur. Samenkomst „Pinksterbeweging" (plaats Liet vermeld). S uur. De dienst des avonds na acht men en des nachts voor spoedeischende hulp, wordt van 25 tot eii niet Zondag 30 Mei evenals de dagdienst op dezen Zondag waargenomen door de apotheken van C. B. Duyster, Nieuwe Rijn '8, fd. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Kelk. Be melkinrichtingen van Amsterdam en Den Haag hebben, r.aar het „Nederl. Tijd schrift v. Melkhygiëne" meldt, een beroep gedaan eenerzijds op den Minister van Landbouw en anderzijds op het gemeente bestuur. Aan beiden hebben zij geschreven dat langer leveren van melk tegen 18.cents onder de verhouding van dit oogenblik niet meer mogelijk is, en er dus hulp moet ko men óf de maximumprijs weg, óf een ga rantie, dat er melk tegen redelijken prijs door de inrichtingen ontvangen zal worcten. H. M. de Koningin-Moeder was Eerstea Pinksterdag in de Kloosterkerk in Den Haag onder gehoor van ds. Molenaar. De Haagsche wethouder van Publieke •Werken inr. P. Droogleever Foriuijn is dezer dagen voor etrngen tijd naar Noorwegen ver trokken. Be Minister van Onderwijs acht door de groote toeneming va/n het aantal stu denten de benoeming van een tweeden hoog leeraar voor de mechanische technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft noodig, meldt „Het Yad." Dank zij het medegaan dei* B.-K. is de Rc-tterdamsche wethouder Heykoop er in geslaagd al zijn amendementen inzake da loonen van het gemeente-personeel te Roftern dam aangenomen te krjjgen, door den R3ad. Be werklieden krijgen vooreerst een loon, yarieerend van 30 tot 40 gulden per week, onderverdeeld in vijf klassen, met een regéé luig, die maakt, dat in iedere klasse na dria jaar het maximum wordt bereikt. Voorts premievxy pensioen en het voornaamste, "te rugwerkende kracht van 1 Januari 1915 af, zoedst de gemeente-werklieden binnenkort een uitkeering ineens krijgen varieerend van '200"tot 700 gulden. Het kan echter best, dat. de werklieden te vroeg gejuicht hebben. Want er is een aan schrijving van Gedeputeerden, dat voor iede re uitgave ook de dekking moet worden aan gegeven. Nu zullen deiocgere loonen gevon den worden uit da meerdere opbrengst den gemeente-belasting, die zóó moet worden opgevoerd, dat sommigen tot 20 percent van' bun inkomen naar den stedelijken entvan ger mogen brengen. Bij' aanneming van heti voorstel 'van B. en W. zou dit bedrag slechts weinig minder hebben' bedragen, zoodat da hooge belasting niet de schuld is van de opgevoerde loonen van wethouder Heykoop. Toch voor-de terugwerkende kracht is da dokking nog niet gevonden. Wèl heeft wet houder Heykoop het voorstel aangenomen gezien, dat B. en W. worden uitgenoodigd daarvoor de noodige dekking, te zoeken. Doch deze dekking moet worden gevonden in da begrooting 1919. En het is nu reeds na te rekenen, dat deze daaruit niet gevonden wordt. Er is dus alle kans, dat Gedeputeerden hun sanctie niet aan deze RaadsbeslbVngi zullen geven. De Christ. Nat. Werkmansbond houdt te Rotterdam zijn bondsdagen en herdenkt tevens zijn K-jarig bestaan in zijn geboorte plaats. Ht-t jaarverslag meldt, dat cüe Bond thans 195 afdeelingen telt. De rekening over i9l9 wijst een kassaldo aan van f 1156 op een totaal van f8382. De begreoting voor 920 sluit op f 6800. Het verslag meldt als zeer waarschijnlijk dat een Christelijke Nationale Landarbei; dersbond zal opgericht worden, die zich hoofdzakelijk zal bemoeien met' de werkloo- zen verzekering. Mevr. E. H. G. Caderhus van Veen heeft bedankt voor het lidmaatschap van. do Provin ciale Slaton van Noord-Holland. De aanwijzing lor vóorzrcnuig in do vacature is bepaald op 27 Mei a.s. Te Amsterdam word Zaterdag de al- gemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot vereenvoudiging van unza schrijftaal. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren mr. di-. R H. baron de Yo6 van Steenwijk, prof. dr. J. J. SalverJa ds Grave, en dr. J. A E. Wartena. In de vacature Emants werd gekozen de heer Alb. Verweij.. Tot arts aan het Volkssanatorium te Helléndoorn is benoemd de heer A. E. v. Vieringen, te Bergen-op-Zoox»^ Zaterdagmiddag bezocht de kroonprins van Djokjakarta "s-Herlógenbosch, om de Kathe draal te bezichtigen. Do heer Vincent Gleerdin leidd: Z ICH. rond, die zeer ingenomen bleek over wat hij lo zien kreeg en betreffende de bouwgeschiedenis vernam. Na'het bezoek werd een autotochtje door de oude stad gemaakt. Per auto keerde Z. K H. daarop naar 's-Graven- hage terug. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bestaande adviseer end.© commissie voor do zaken betreffende de stichtingen van- beurzen voor het onder wijs a. tot voorzitter B. J. A. Sterck, lid dier commissieb. tot leden mr. O. O. So gers en mr. J. Kosters, beiden raadsheer in den Hoógen Raad der Nederlanden. Gedep. Staten van Gelderland maken bezwaar, aan een ouderwijzer te Voorst vergunning te verleenen agent van een levensverzekering te zijn. Ingediend is een ontwerp tot herziening van ver-cliilleniio titels van het Tweede Boek "van het Wetboek van Koophandel en wijziging van daarmede samenhangende artikelen in an dere welhoeken en in de Faillissemcnlswet. De gewone audiënties van de Minis ters van Oorlog en Onderwijs zullen de volgende week niet plaats hébben. GEMENGD IUEÜWS De Piakterdagen hebben uitge mest "door prachtig zomerweer. Zij dl? er „nit trokken", kunnen tevreden z'jn: Hun aantal is bijzonder groot geweest, naar blijkt uit de mededeeliSgen uit onderschei dene plaatsen. Gistermiddag, om on geve er ;er uren had op den Endegeesterstrastw?g oen ernstig ongc-va! plaats. Een 20-jarige jonge dame, uit Lisse, die met haar verlooide aan het fietsen was, kwam door verkeerd uitweken onder een juist voorbijgaande auto. Zij werd binnengebracht in Eude geest", waar eeto dokter constateerde, dat zij een heen had gebroken. Des avond werd zij,naar Lisse getransporteerd. In de algoineerne vergadering van de afdeeiing Voorburg en Omstreken der Ver. tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland is besloten tot het honden van een iijeiiteeltentoon stel! ing van 15 tot en met 20 September a.s. Vrijdagavond vloog, zooals ge woonlijk, de heer Hussni. instructeur-vlie genier aan de Barley's vliegsehro! te Eda boven het dorp. Plotseling verstomde bet geluid der motoren en klon.c een vroolijka marsch door het luchtruim. De neer Hussfci had een vliegiustigen muzikant medé naar boven genomen, die op deze bijzon dere wijze den bewoners van Ed? een sere nade bracht. Aan belangstellenden natuur lijk geen gebrek. De politie te Heerlen heeft aangehouden een vrouw, die drie maal in het huwelijk is getreden, eenmaal in Nederland en tweemaal in Duitsehland f alle drie oebtgenooten leven nog. De vrouw is ter beschikking Tan de justitie gesteld. T e Ma astricht Is instruc- tie gehouden in de zaak tegen politie-ageu- ten, die den communistischen Louis de Vis ser, te Heerlen, op 28 Maart zouden heb ben mishandeld.. Gehoord wenden verschil lende getuigen. Do Visser had uit Den Haag moeten overkomen. Hij moest bij liet verlaten van het gerechtsgebouw doon marechaussees gevolgd worden, omdat men vreesde, dat het publiek het hem lastig zou maken. UIT DE OMSTREKEN ALKEMADE. Naar wij vernemen, is het bericht, als zou het lid der Tweede Ka mer c© heer Engels ernstig in aanmerking komen voor het burgemeesterschap dézer ge meente, van allen grond ontbloot, ALPHEN. De Min. van Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter den heer G. M. Lindenbergh, alhier, bij de havenwerken te Delfzijl. BODEGRAVEN. Het was in den iau> sten tijd alhier met het plegen \an diefstal len wat beter geworden. Thans hebban dieven echter weer eens hun slag geslagen in het pakhuis van de N. V. Gouda", al hier, waaruit zij in den nacht ruim 60 fca-- zen gestolen hebben. HILLEGOM. De bouwvereenigiog „Goed Wonen", kan eindelijk den bouw van 67 arbeiderswoningen op den 2£en Mei onder Hillegomgche aannemers aanbeste- den. Er zullen elf blokken aan drie stra ten op de Krocht gebouwd worden. De ge meente stond 'dit terrein in erfpacht af.. Twee typen huizen en twee winkelhuizen worden gezet, voor grootere en kleine ge zinnen. Architect is de heer H. A Heid- stra, vroeger hier, thans te Schoten wo nende. Dit zijn hier de eerste woningen -met Rijks- en gemeentesteun. Het gemeente-gasbedrijf alhier heeft in 1919 met een verlies van ruim f 15,000 gewerkt. De onkosten stegen sterk, bijv. salarissen en loonen met meer dan f 11,000, terwijl heb gas 2 cents per Meter minder opbracht. De sluitcijfers zijn van de 'ba lans f 423,558,69^ en van de winst- en ver liesrekening f 190.676.54.. Geslaagd zijn als coupeuse mej. M. Schoonderbeek. en als costumière de da mes M. Berbée, D. Methorst, M. Verhoef, R. Naber, en K. Warmerdam, allen leer lingen van de Mode-Vakschool alhier. Aan de aannemers firma Joh. Kraan en Co., alhier, is opgedragen de boven bouw van het koloniaal Instituut te Am sterdam. Deze firma maakte ook den on derbouw. Het werk kost eenige millioenen en vordert .4 a 5 jaar tijd. Zaterdag is er een Openluchtsamen komst aan de Wilhélmina-1aan gehouden, door de afdeeiing van den Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze. Zij ging uit van do Nat. Chr. Geheel-Onthouders-Vereeniging, de Gereformeerde Veréeniging voor Drank bestrijding cn de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende Dranken. Het woord voerden de heeren Perfors, A. Bakker (Schiedam) en I. C. Baars. De opkomst was niet groot. HAZERSWOUDE. Het was voor onze Harmonie" een aangename taak haar muziekdirecteur, dien heer M. Bolderdijk, die met zijn familie per auto van Leiden kwam, met muziek en ontplooid vaandel in te halen., Na een omgang door het dorp, waarbij honderden zich op de maat voort bewogen, vereenigden de leden en hun lei der zich in het bovenzaaltje' van café „Boers". De eere-voörzitter, do heer A. Fortgens, en familie, daartoe uitgenoodigd door het bestuur, zaten mede aan en com plimenteerden de Vereeniging en den direc teur met het behaalde ueces op het gehou den concours te Schiedam. Met een feeste lijke toespraak opende de heer Fortgens dit gezellig samenzijn, waarna de heer Bolder- dijk op hartelijke en waardeerende wijze antwoordde. Ook de neer Bolderdijk, een neef van den directeur, wiens auto, toen bandenpech bijna den tocht naar Ha- zerswoude verhinderd had, onmiddellijk goede diensteil had bewezen, liet zich als spreker niet onbetuigd. De voorzitter, oio heer A. van Rjjssel, voerde op geestige wijee het woord on drong tevens aan op voortgezette en volhardende studie, ton einde hoogero successen te behalen. Ook het telegram van de beschermvrouwe, de douairière Visser van Hazerswoude, van Bloem endaal, werd gehonoreerd. Onder dat alles kwamen de kurken en de tongen los en ontstond er een aangename en op-- gewekte geest, waarbij ook de echtgenoote van den directeur en de overige dames ce gezelligheid op waardige wijze wisten ie bevorderen. Eindelijk scheidde men noo.do uit déze feestvergadering, die niet kon na laten den bloei van onze muziekvereeniging te doen toenemen. De heer Z., die op den Gemeene weg met zijn rijwiel achter een auto aanreed, is zoodanig komen te vallen, dat hij zich aan handen en gezicht ernstig bezeerde, waardoor hij verbindt rd is zijn werkzaam heden te verrichten. Hij vertoeft nu voor- loopig met ziekenverlof buiten de ge- De heer F. Kuiper is met ingang van 15 Juni a.s. benoemd tot commies ter ge meente-secretarie te Waddingsveen. Tegen dien datum is aan genoemden heer eervol ontslag verleend als ambtenaar ter Secre tarie alhier. KATWUK-AAN-ZEE. Van de trawi- loggers kwamen te JJmuiden aan de markt KW 143, met f 453; 45, met f 306: 147, met f 262; 173, met f 451; 40. met f 450; 66, met f 579 43, met f 273; 15, met f 205; 17. met f 260; 9, met f 174; 49. met f 349; 138, met f«293 53 met f S16; 34, met f 244; 116, met f 297; 25, met f 432; 22. met f 471.; 130, met f 283; 102, met f 309; 46, met f 360 162, met f 271; 97, met f29^93, met f 104; 74, met f 125; 114, met f 95; 20, met f 242; 69, met f 180; 28, met f 241; 26, met f 185, 105, met f 152; 129, met f 168; 142, met f228 144, met f 403; 16, met f 290; 168, met f 242; 65, met f 215; 56, met f 106 en 172 met f 194 besomming. Zondagavond werd in de Ned.-Herv. Kerk en in de Geref. Kerk alhier bidstond gehouden voor de haringvisscherij. In de Ned.-Herv. Kerk ging voor dr. Rutgers, en in de Geref. Kerk ds. Impeta. Beide gebouwen waren goed bezet, De eerste bemanningen zijn naar de haringvisscherij vertrokken.; Tweeden Pinksterdag is alhier buiten gewoon druk geweest. De meeste kiosken sloten 'al vroeg in den avond, omdat zij uit verkocht warén. Gisteren reed een motorrijder op de Voorstraat tegen een rijwiel, dat zeer ern stig beschadigd werd. Als door een wonder hadden hierbij geen persoonlijke ongeluk ken plaats. De motorrijder betaalde da delijk de aangebrachte schade: KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Toen de koopman IJ. van Duijn, van Rjjnsbuxg, met nog twee heeren Zondagavond een water tochtje maakte met zijn motorbootje door het Katwijksch© Kanaal alhier, geraakte dit vaartuigje plotseling onklaar, en wel zoo danig, dat het binnen enkele minuten zonk. Aangezien het ongeval kort aan den wal plaats vond, sprongén dc inzittendenuit de boot in het water, en bereikten allen den wal. De heeren kwaaien alzoo met- den schrik en een nat pak vrij. Toen de landbouwer v. d- G., alhier, een rijtoertje met paard en toets zou maken', achrok het paard voor een auto, zoodat het begon le steigeren, met het gevolg, dat het inspan in stukken brak, en hij het paard weer op stal moest zetten, en zijn reisje uit stellen. LISSE. Zaterdag hield de vrijwillige landstorm en dito Burgerwacht een schiet wedstrijd op de schietbanen te Katwijk- Om streeks 80 personen namen hieraan deel. Van don landstorm wanen de prijzen nog niet vastgesteld, daar er nog een gedeelte met marga meet schieten. Van de Burgerwacht wareu de prijswinnerslate prijs J. W. A. Lefeber; 2de prijs M. Zandbergen; 3de prijs J. C- die Haan; 4de prijs C. Jonkman reep. met 78, 74, 73 on 73 punten, J. v. d. Z., veroordeelt tot 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal met inbraak bij don heer G., heeft hiertegen hooger be roep aangeteekend- De Raad vergadert Woensdagnamiddag te* twee uren. LEIDERDORP. De bazaar ,in deze week alhier te houden, wordt hedenavond geopend. Het zal de moeite waard zijn er op de volgende dagen eens een kijkje te gaan nemen, en ge- wenscht om er flinke inkoopen te doen. Do inzendingen overtreffen de verwachting. Men vindt er fraaie handwerken, kledingstuk ken, luxe-artikelen, levensmiddelen, sigaren, chocolade, koffie, thee, enz. en natuurlijk vele aantrekkelijke dingen voor de lieve jeugd. Het is te wenschen. dat een ruim debiet de vele bomoeienissen van do dames zal beloonen en de Handwerkschool er een groot profijt van hebben zal. De rekening van den polder Achthoven over 1919 is vastgesteld in ontvangst op f 1384.79 in uitgaaf op f 1324.21. Saldo f 60.58. De be- grooling over 1920 is gesteld op inkomsten en uitgaaf op f 1745 22. De omslag ie bepaald op f 430 per Hectare. De Raad vergadert Woensdagmorgen te tien uren. NOOR.DWUKERHOÜT. - Zaterdag ha dal hier op verschillend© tuinen een greeneveiling plaats, ten overstaan van no taris Binnendijk, ie Noofawijk, en onder directie van dm heeren Bader, Homan, Hoo- jjewoning en Geeirlings. Het- gew as was mid delmatig. flat der narcissen best. De be stede prijzen waren o.a. La reine fé per bed; emperor f 15 per bed; empress f 15 pen beo; Sir Watkin f 18 per bedVictoria extra eveneens f 18 per bed. Ds. L. D. Poot ontviug als Pinkster- gave de som van f J35 ten bate van het.^or gel fonds, vam iemand, die onbekend wenseht te blijven. r Het gouden echtpaar Broekhof had Maandag een blijden dag. De belangstel ling der dorpelingen was algemeèn. Ónder groote feestvreugde bracht de „Echo der Duinen" een serenade. NOORDW1JK-AAN-ZEE. De Pink sterdagen zijn, begunstigd als zij werden door zeldzaam mooi weer, voor onze bad- plnrrft ontzettend druk geweest. Allee was zooais middc-n in den zomer, present. Wy zagen onze bekende paarden weer draven met hun verschillende ruiters, echte zand ruiters some, maar ook dat behoort bij de strandvreugde. Veel baden warden geno men, waarvoor op den tweeden dag gere geld gelegenheid wae. Vier visschersboot- ten waren ingericht als passagiersbooten ook deze maakten, cn vooral den tweeden dag, beste zaken, daar zij van des mor gens tot dos avonds telkens veel passagiers hadde-n. die. al waren er enkelen blijkbaar bang voor ..zeeziekte", toch met veel vreug de den tocht meemaakten. In het dorp en op de boulevards was het ook gezellig druk. Naar wij uit goede bron vernemen, zal aan het einde van den Noord-Boulevard ©en lichttoren worden gebouwd, waaraan men in 1921 zal beginnen. Het badseizoen is voor de Pinkster dagen in zijn geheel geopend. De kustvieschers hebben de verloopen week geen hooge besommingen gemaakt; wel waren de dagen, dat zij visebten, goed, maar de meeste dagen kon men we gens het ruwe weer niet uitzeilen. Ons dorp bezit nu een medicus meer, doordat de heer J. A Coenraads Neder- veen zich alhier ale arts heeft gevestigd. BUNSBÜRG. De Raad vergadert he denavond t© zeven uren. ROELOFAREHDSVEENMet bijzon dere plechtigheid werd hier het feest ge vierd van hot Genootschap der H. Kindsheid. Onder leiding van den weleerw. heer J- D. Sist er man--. kapelaan, trok een kinderstoet door het dorp. Het stoffelijk overschot va/n den heer F. H. van Wïchen, in leven lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, is van hier overgebracht naar de Heilige-Land-stichting bij Nijmegen en daar in het familiegraf bij gezet. SASSENH-EJM. Aan de Postbrug, on der deze gemeento, kwam Zaterdag door een kleine aanrijding met- een rijtuig een wielrijder in de vaart terecht. Hij wist zich zelf spoedig t© redden doch de fiets werd eerst even later door een voorbij^ varend© schipper opgepikt ©n aan den. eigenaar ter band gesteld. Do heer P. van Rijn, alhier, slajgdo te Amsterdam voor kaatoonstenograaf (sten. Groote"), 130 lettergrepen per minuut. VOORSCHOTEN. In een sgeeituin le dezer plnatee beeft gistermiddag een ern stig cügeluk püaatB gehad. Een familie met kinderen uit Den Haag waren zich aan het vermaieh toen plotseling een 4-jarig kind getroli-in werd door een schommel. Dr. R. Birkhoif v.as direct ter plaatse ai verlamde geneeskundige hulp en oordeelde overbren ging noodzakelijk- Daartoe werd welwillend door dein heer C. J. A. Boom diens auto beschikbaar, gesteld. De toestand van de kleine was bedenkelijk. Niettegenstaande de tarieven worden verhoogd, raakt de stoomtram Den Haag Leiden Lelijk onderhevig aan. verval van krachten er- 'geeft bljjkbaar de voorkeur er aan, dit onder Voorschoten ie doen. .Wederom heelt gisteren een tjokvol© tram even buiten deze gemeente si aan, omdat er ges- water genoeg was. Mst vereende krachten kon men aan het water dragen en na verloog van een uurtje pauze ging men verder. De samenkomsten van het Leger d is Heils, op Tweed én Pinksterdag gehouden in „Duivenvoorde", werden bezocht door ongeveer <500 personen. Dank zij het bijzonder mooie weer was het Tweeden Pinksterdag in het land- gced ..Raaphorst" een pngekende drukte. e Ycorschotetasche Zen ding vereniging hieic haar Zendingsdag en. kan dezen als bij zonder geslaagd noemen. Onder het lommer der boomeü, m een soort vallei, was em spreekgestoelte opgericht en had de groote Schare toehoorders en Jcehoorsters zich rondom neergevlijd. Door verschillend 2 sprekers en ook een spreekster werd liet woord gevoerd én de koraalnummers werd n zeer goed uitgevoerd door de Chr. Muziek vereeniging „Athalia", van Leiden, welke Vereeniging bij ontstentenis van den h:er Ncordamus, werd gedirigeerd door'den hen- P. J. van Leeuwen, uit Leiden. VOORHOUT. De Raad vergadert Donderdagavond te zes uren. ZOETERAVOUDE. Door de burger wacht alhier zal deze weck de eerste schiet wedstrijden worden gehouden om prijzen en wel voor Hooge-Rijndijk op Donderdag avond en voor het Dorp op Vrijdagavond Zeer binnenkort zal te Katwijk wedstrijd worden gehouden met Bcherp. ZEVENHUIZEN. Tot onderwijzer aan de Bijz. School alhier is bpnoeimd de hee>r J. K. Voogd', van Sc hoon© cl Ij kè-. i BUITENLAND DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Het is mei de Pinksterdagen vrij rustig ge- DuiUchlaad heeft Zaterdag officieel kennis gékregen van de verdaging der conferentie van Spa tot 21 Juni. waarvoor ook haar toestem ming wordt gevraagd. De Volkenbond heeft legen begin Juli te Bruseei een internationale financieele confe rentie bijeen geroepen, die do betaling van de schadeloosstelling, welk bedrag te Spa i« vast gesteld, zal regelen en besMtcn zal tot de uit gifte van een interna li onale leening, die ten doel heeft deze "betaling- gemakkelijker te maten. Er zullen 25 naties op de conferentie vertegen woordigd zijn, ook DuhseWand en Oostenrijk. Elke vertegenwoordiger za! den staat van zijn financiën, van zijn huitenlandsche schuld en van zijn huitenlandschen handel mededeelen. Bovendien zullen de wisselkoers, de beperking van den invoer en industrieele regelingen be sproken worden. Tussehen Frankrijk en Duitsehland i? op 't oogenblik het wrijfpunt het gebruik door de Franschen van de kleurlingen bij het bezetten van het Duilsch gebied. Naarstig wordt van Duitsche zijde alles verzameld, wat in binnen- on buitenland daarover tor afkeuring wordt ge schreven en als nieuw feit geeft men volgend bericht: In het geheel zijn te Frankfort 182 aan klachten tegen de Franscho bezetting wegens verschillende crimineele misdrijven tijdens de bezetting ingediend» 76 er van hebben betrek king op zedenmisdrijven. Men heeft doze aan klachten niet ingediend voor en aleer de Fran schen waren afgetrokken aangezien men vrees de voor weerwraak op de negers. Van Fransche zijde is men nu opgekomen te gen de „leugenachtige beschuldigingen" ten aanzien der zwarte troepen, wier trouw en toe wijding worden geroemd. Het effectief van hot Rijnleger telt op een totaal van 85.000 man slechts 23.400 inboorlin gen, waarvan 7490 zwarte troepen (Senega- leezen en inboorlingen van Madagascar) ei\ 15.950 Algerijn3clie en Marofckaansche tirail leurs. De koloniale regimenten tellen 20 pCt. Europeanen. Misdrijven tegen de zeden, die zeer streng door de krijgsraden worden gestraft zijn betrekkelijk zeldzaam geweest in verhou ding tot het aantal der bezettingstroepen. £r wordt aan toegevoegd, dat de gekleurde troepen juist beschermd moeten worden togen Duitschs vrouwen van verdachte zeden. De klachten over de aanwezighoid der zwarte troepen schijnen, aldus wordt ten slotte gezegd, niet uit gaan van de bevolking van het Rijn land, maar van Duitsoho publicisten, die er be lang bij hebben om daarin elementen te vinden voor een campagne tegen de bezetting door de geallieerden cn tegen do uitvoering vau het .vre desverdrag. 't Is een kwestie, dio nog lang niet van do baan is! 4 Juni is ais datum bepaald voor het onder teekenen door Hongarije, van het vredesverdrag, dat het in arrenmoode wel heeft moeten accep teer en. Inzake de 2e zone van Sieeswjjk is de beslis sing ten gunste van Duitsehland, gelijk moeilijk ^nndera te verwachten was. De nieuwe grene valt samen met do linie van Klausen. Buitendien 2al Duitsehland onder deelneming der geallieerde groote mogendheden een vérdrag met Denemarken aangaande bescherming der minderheden sluiten, tot waarborg .der rechten; der Deensche minderheden in de streken die bij Duitsahlaud blijven. President Wikon zal optreden als arbiter bij het vaststellen cte* Armeensche grens. DUITSCHLAND. Le kwestie van de opheffing van deft uitzonderingstoestand, die in de Nationale .Vergadering het kabinet bijkans in de haven nog deed vallen, is nu aldus opgelost, dat de staat van beleg, waar het maar eenigs- kon, is opgeheven. De commissie van onderzoek, \yelke doei het ministerie van rrjksverdediging is inge steld, heeft tot dusver 88 aanklachten Je gens officieren, die aan den staatsgreep van Kapp hebben deelgenomen, behandeld. Vioe- admiraal Ton Trotha en schout-bij-nacht voa Levetzovv zijn uit den dienst ontslagen. De Duitsche werkgevers zijn, naar het hert. allen er van doordrongen, dat thans de hoogste loonen, die betaald kunnen v/or- deu, worden gegeven. Ge-zien de actie, die er echter in tal van bedrijven pog bestaat, om de loonen koog er op te voeren, is de kans niet uitgesloten, dat een groote lcracht- proei in 't verschiet ligt. FRANKRIJK. President- Deschanel is op reis naar» Mout brison als floor een wonder aan den dood ontsnapt. Na eenigen tijd in den trein te hebben gerust, kreeg hij last van de warm te. Hij belde 'den bediende, die blijkbaar in slaap gevallen was, en niet kwam. De president stond op, om het groot© venster te openen. Daar bem dit niet dadelijk ge lukte, spande hij al zijn krachten in. Men veronderstelt, dat het raam toen plotse ling openging, zoodat Deschanel zijn even wicht verloor en uit den trein viel. Nie mand merkte dit en de trein reed door. Ondanks de hevigheid van den val, raak te Deschanel niet buiten kennis. Na zich van de rails verwijderd te hebben, legde liij te voet in de duisternis een afstand rati twee kilometer af en ontmoette eeu spoorwegarbeider, tot wien hij zeide: Ik zat in den trein van den president en beu er onderweg uit gevallen. Ik ben Descha- - nel. president vau de republiek. De werk man bracht den president naar het dichtst bijzijnde station. Men telefoneerde om een auto en Deschanel reed naar Montargis, waar hem de eerste genèeskundige hulp ten deel viel. Lfit .het medisch onderzoek bleek, dat dc toestand van den president, geen enkele >edon tot bezorgdheid gaf-; Deschanel is gekneusd, met ecuiga kleine schrammen aan gelaat en linkerbeen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel heeft men hem onmiddellijk met serum tegen tetanus ingespoten.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2