AGENDA VAN OE WEEK. Maandag: Schouwburg.: Gecombineerde Tooaeelis- ten. „De Koopman van Venetië". 8 uur. Dinsdag: „De Burcht*': Openluchtmeeting. S. D. A. P. S uur. Nutsgebouw: Jaarlijksche alg. verg. Mij. ,voor Toonkunst, 8 uur. „Prediker": Jeruël. Evangelieprediking. 8 but. K a t w ij k-a a n-Z e e, Gemeentezaal: Evan gelieprediking. Halfacht. "Woansdag. Universiteitsgebouw (groot-auditorium): Voor dracht L. Ver. voor Wetenschappelijke Voor drachten. 8 uur. Donderdag: Volkshuis: Voorjaarsuitvoering „Doorn roosje". Halfacht. Alp hen, Vereen igingsgebouw der Ned.- Herv. Gem.: Vergadering ouders en belang stellenden Chr- H. B. S. alhier. 7 uur. Zaterdag. „In den Vergulden Turk": Buitengew. alg. verg. Eloctr.- en Gas-Hij.. vco.-heen De Vries cn Stevens. 8 uur. Dagelijks. „Hollandia-Bioscoop- en Variété-tbater". Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zar terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te B uur. „Rembrandt-Bioscoop-theater", Hooge- woerd 49Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theater". Haarlemmerstraat 52. Woensdag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks om 8 uur. Rapenburg 81Gedurende Mei tentoon stelling Leidsche Kunstclub „De Sphinx" van schilderijen, tcekeningen, enz. door wer kende leden. Hoofdgroep H. H. Kamerlingh Onnes Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischende hulp wordt van 17 Mei tot en met Zondag 23 Mei Eersten Pinksterdag ovenals do dag dienst op dezen Zondag, waargenomen door de apotheken van D. J van Driesum Mare 76, tel. 406, en Herdiugh en Blanken, Hoogewoord 171, tel 502. Het Raadslid te Dordrecht de heer W. C. van Eek, heeft aan B. en W. gevraagd, wie de vrouw was, die op 1 Mei j.L, voorzien van een rooden lap, den teren der Groote kerk aldaar heeft bestegen niet het doel een roode vlag daarop te plaatsen. De burgemeester heeft daarop geantwoord,, dat op dien dag mevrouw StoopSncuck Hurgronjo heeft getracht aan den trans van den toren een roode vlag te bevestigen, doch dat dit haar niet gelukt is. In hét ver volg mogen geen menschen den toren meer beklimmen dan voorzien van een bewijs van den commissaris van politie. De Vereeniging voor Faculta tieve Lijkverbranding neeft het nood'g ge oordeeld een tweeden crem3iie-oven te laten bijbouwen op het Crematorium op de be graafplaats Westerveld, te Driehuizen, een en ander in verband met da .--teeds toene mende crematies. J>eze nieuwe oven zal een hoogte hebben van 5 meter, een breedte van ongeveer 2.50 meter en een diepte van 3 meter. De verhitting van den oven heeft plaats door stookolie. Als een unicum in onze da gen van schaarschte aan onderwijskrachten, meldt men uit Putten o. d. Veluwe, dai zich aldaar voor do betrekking van hoofd der Oy X. school in het dorp, niet minder dan 84 sollicitanten aanmeldden. Te Haaksbergen is het ennja- xig kindjo van den landbouwer Ten Doest. in een pot met melk gevallen en verdronken. Men meldt uit Maastri c k t a a n „Het Vad.": Do 21-jarige Leo Curvers, af komstig uit Tegelen (L.), nabij Yenlo, werk zaam als grondwerker to Hoog-Emmorich, gem. Berghol m, is op 26 April aldaar door militairen dor Belgisch© bezettingstroepen op laaghartige wijze vermoeid. Da jongeman kwam meermalen in een café aldaar en gek- echeerd© dan wol eens met do 15-jarige doch ter. Dat.was niet naar den zin van oen paar Belgische wachtmeesters, die zich dan ook zouden hebben uitgelaten, dat zij wel eens zouden laten zien wat zij waren. Op den 26slen April, 's avonds om balfnegen, loon C. loods te bed lag, drongen zij zijn huis bin nen met buu zesv-fl, waarbij do tweo wacht meesters doelloos een paar revolverschoten losten. Met kettiugen geboeid, sleepten zij hem mee naar een afgelegen plaats. Verschil lende personen hebben dien avond het slacht offer erbarmelijk .hoorén huilen en kermen, terwijl overal op den weg bloedsporen wer den gevonden. Men heeft het slachtoffer er barmelijk mishandeld en later door twee re- (volverschoten iu hoofd en hart, doodgescho ten. Het lijk werd door andere militairen dn een café binnengedragen. Thans zijn do tweo wachtmeesters gearresteerd en in de gevangenis te Mors opgesloten. Volgens de laatst uitgegeven tinten van nuixun?rbsw(izeii vcor automobie len c-n riiL'lorri}/wielen bljjkt, dat in totaal in Nederland zijn uitgegeven 61.710 dien bewijzen, verdeeld als volgt: Groningen (A) 3883; Friesland (B) 2904; Drente (D) 1319; Ovevijsel (E) 3718; Nocxd-Holland (G) 11.914 Zuid-Holland (H) 15.906; Zeeland (K) 2037; Utrecht (L) 3699; Gelderland (M) 6363; Noor I-Brabant (N) 5095; Limburg (P) 2697 jen Departement (R) 2175. In Friesland sterven zeer veel kalveren aan mond- en klauwzeer. Vele boeren hebben geen enkel kalf meer over. £e ziekte heeft een kort verloop en gaat jegaatd mei bertaaodoecingeh. Hot aantal vereenigingen, welk2 adhaesie betuigden aan het wetsvoorstel van de lieeresi Rutgers c.s., bedoelende invo r'ng vata Plaatselijke Keuze, is nu geklommen tot vierduizend Vijfhonderd. Daaronder bev.ndcn zich verschillende hoofdbesturen, 917 vak- vereeaigingeii (van welke 285 Christelijke), J389 Kerkeraden, 508 Christelijke Jongsman- nen-vereenigingen, 337 afdeelingen van de S. D. A. P., 316 Kiesvereenig'.ngen (van welke 304 rechtsche), 287 Chirstelrjke YVerk- liedeflivereenigingen (Patrimonium, 'Jhr. Nat Werkmansbond e.a), 137 onderwijsw reini gingen, enz. Het aantal Gemeenteraden, dié adhaesie betuigden, steeg tot 216. Een redacteur van „Haarlemli Dagblad" heeft een onderhoud gehad m?l prof. Zedler, te Wiesbaden, van wiens ont dekking over do kwestie Lourens CosLsr- Gutenberg, jhr. mr. dr. A." Röell in de Hollamdsehe Maatschappij van Wetenschap pen onlangs mededceling heeft gedaan. Prof. Zedler meent met zekerheid te kunnen be weren, dat beiden de eer toekomt de boek drukkunst te nebben uitgevonden, en dat Coster de eerste was. Hrj heeft een genialen inval gehad. Hij heeft het ineens gevonden, terwijl Gutenberg's uitvinding het werk van veei arbeid is geweest. Het bekende ver haal uit de Keulsch9 Kroniek is .juist. Gu tenberg heeft een Donaat van Oostsr or.der de 0ogen gehad. Dat heeft hem op een denk beeld gebracht eo zoo is hjj langs geheel andere wegen dan Coster tot de boekdruk kunst gekomen. Duur papier. Dat het papier in dezen tijd duur is, weet iedereen. Het is een van do redenen, waarom voor alle druk werk nu veel meer betaald meet worden dan vroeger. Natuurlijk heeft ook het courantpa pier daaronder te lijden. Vóór den oorog was de prijs van het cou- rant-rotatiopapier (d.w.z- papier aan rollen) ongeveer f 11 per 100 kilo, iets meer of iets minder, naar gelang van de hoeveelheid, waarvoor gecontracteerd werd. In die dagen kwam het wel voor, dat men met de fabrie ken van de firma Van Gelder Zonen een con. tract sloot voor een hoeveelheid, voldoende voor één of twee jaar. Toen de oorlog korten tijd aan den gang was, stegen de prijzen. Hun hoogtepunt word bereikt in de laatste periode van de worsteling (de prijs was toen f 43-20) en toen de wapenstilstand gesloten werd, die tot den vrodo moest leiden, werd in het oourantbe- drijf op groote en spoedige verlaging gere kend. Inderdaad is er een oogenblik geweest, waarop het papier te krijgen was voor der tig gulden, maar weldra liep het weer om hoog, en in het loopendo kwartaal moest weer één en veertig gulden betaald worden, zoodat de hoogste oorlogsprijs dicht genaderd was. Thans heeft evenwel de prijs een sprong gedaan, zooala het bedrijf nog nooit heeft be leefd. Aangekondigd is, dat met nieuwe kwartaal, dat is dus 1 Juli, het courantpa pier negen en vijftig gulden zal kosten, dus meer dan vijfmaal zoo duur als vóór den oorlog. UIT DE OMSTREKEN, HILLEGOM. Zaterdagavond verg:der de do afd. ïïillegom van het Holl. Jiloem- bollenkweeikers-Genootschap. Besloten werd •jisi betalingstermijn 1 Mei goed te keuren. Daarna besprak men bed rijf sa3ngelegenhe- den betreffende gemaakte prijzen voor bollen Aan den Raad dezer gemeente is door den Handels- en Kantoorbediendenbond „Mer- ourius", den EiHegomsehsn Bestuurde sbond en den Christ-. Besturenbond per adres ge vraagd om verhooging van den aftrek voer noodzakelijk levensonderhoud bij de plaatse lijke belasting, om verhooging van den kin deraftrek, sterkere progressie, en om een gemeentelijken storingsdienst. Adreis nlen willen den aftrek voer levensonderhoud bren gen op f 900 voor gehuwden en opi f 750 vcor ongehuwöen. Den kinderaftrek Wil men met do helft verhoogen. HAARLEMMERMEER. Tot onder wijzer aan de bijzondere school aan den Sloterwcg Rijk in deze gemeente, is benoemd de heer J. P. Luijk, te Ooster- land. KATWIJK-AAN-ZEE. Te 's-Graven- li ago zijn geslaagd voor het examen als sqhipper op zeilzeevisechersvaartuigen L. v. o. Bent, J. C. van Beelen en O. van Bee!en, alien alhier, en als stuurman op zeilzeavis- sohersvaarfcuigen J. v. d. Plas, alhier. -Van de trawlloggers kwamen te LJmui- der. aan .de markt:.KW 17, met f194; 22, met f721; 25, met f467; 46, met f662; 49, met f492; 72, mek f450; 116, met f657; 142, met f591; 147, met £508; 152, met f431; 97, met f1139 en 172, met f 461 besomming. Tot voorzitter van d© ambaebtstee- kcnschool alhier is benoemd de heer J. Scnff. Deze heeft deze benoeming aange- Zaterdagmorgen vertrok weder een transport Oostenrijksche kinderen. Dit wa ren kinderen, die èn alhier, en te Katwijk aan den Rijn verpleegd werden. Het af scheid was weder hartelijk. Dit droeg het stempel, dat er in dien koi-ten tijd banden gelegd zijn. Een collecte in de Ned.-Herv. Gem. alhier voor de huwelijksbijbel heeft f 70.10 opgebracht. Sedert eenige maanden zag het er bij den ingang van ons dorp, aan het Duin oord, onooglijk uit. Een groote hoeveel heid zand, dat bij het vprlagen van de rails op een hoop was bijeengebracht, was hiervan de oorzaak. Dit zand is nu weg gehaald en het terrein weder in den vori- gen toestand 'gebracht. De entrée van ons dorp is hierdoor weder aanmerkelijk ver beterd. De 13-jarige Van der P., was gister avond op het strand aan het stoeien met den 13-jarigen Van D. Zij kregen twist over een balletje.; De 18-jarige Van P. wordt op een gegeven oogenblik zóó boos, dat hij zijn mes trok en zijn kameraad v. d. P. een verwonding aan diens hoofd toebracht-, zoodat geneeskundige hulp in geroepen moest worden. Toezegging van beroep bij de Nod.-Horve Gem- alhier is gedaan aan d?. Voorsteegh, te I.Ts?l monde. LISSE. Aangenomen i- lie: beroep d-iaij de Geref. Kerk alhier door dr. Th. Ruys Jr., prop. te Bloemendaal. NIEUW-VENNEP. De heer J, H. Ohristiaanse, te De Bilt (U.) heeft zijn be noeming tot gemeente-veldwachter aan genomen. NOORDWIJK. De stoomwasscherij van welker opriohting wij onlangs melding maakten, zal tot naam voeren ..Thijswijk* Opening zal plaats hebben op 25 Mei a.s. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Do kust- visschers waren de afgeloopen week over het algemeen gelukkig.- Wij hoorden van besommingen van boven honderd gulden. Aan alles kunneu wij bemerlxa, dat de badtijd nadert. Vooral gisteren kreeg men op het strand het idee van zomer, aangezien er vele badstoelen waren ge plaatst en vele vreemdelingen zich op het strand bewogen. NOORDWI.TKERHOUT. „De-Echo der Duinen." directeur de heer H. van TJitert. behaalde op het concours te Schie dam een tweeden prijs in de 2de afd. marschwedstrijd en een derden prijs in de tweede aldeeling. OUDEWETERING. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. van Oude- en Nieuwe- wetcring ds. A. Hijmans, te Goudswaard. RIJNSBURG. Het mond- en klauw zeer is hier nog niet geweken. Van den vee houder G. R. stierven wederom twee kceien aen die ziekte. SASSENHEIM. Zaterdagmorgen ont dekte de heer P. K., dat zijn rijwiel uit een schuurtje verdwenen was. Later op den dag werd het teruggevonden in een sloot van den Menneweg. De fiets was be paald niet zoo mooi als die van den heer P., die eveneens vermist werd. Dit rijwiel werd door de politie in beslag genomen in een café'te Leiden, waar het door den dief, zekeren v. d. P., van hier, een goe de bekende van de politie, te koop werd aangeboden. De koop ging natuurlijk niet door en de eigenaar was des avonds weer in het bezit van zijn rijwiel. De dader is gearresteerd en naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Gistermorgen werd de heer H., in de Hoofdstraat, door een motor met zijspan- wagen aangereden. Alles liep zonder per soonlijke ongelukken af, alleen de kleeding van den heer H. was gehavend. Op het politiebureel werd de schade vastgesteld en door den motorrijder vergoed. WARMOND. Onder voorzitterschap van den hopman baron Van Heemstra, verga derde gisteravond de Warmoadsche Burger wacht, in heb lokaal „De Zon". De onder- commandant, de heer Van Delft, las na de opening de meciedeelingen voor met- be trekking tot do groote schietwedstrijden. Na het schieten in den kringwedstrijd zullen drie vijftallen van de beste schutters mede dingen in provincialen wedstrijd, vain waar weer eenigen der beste schutters zullen deel nemen aan den natiooalen wedstrijd, die ver moedelijk te Breda zal gehouden worden. De hopman gaf hierna op eenige vragen, in verband met het voorgelegene gedaan, nog nadere- t e chtirgea w aruit oa. bleek dab eventuee'.e prijswmnenden naar de verafgele gen banen, in wedstrijden voor verdere mede dinging, niet op eigen kosten behoeven te reizen, zoo dit bezwaar voor hen mede brengt. 1 Hierop volgden de verkiezingen. Voor lid van het bestuur, wegens vertrek van tien heer W. de Groot, werd gekc-zen de heer O. Moeken. Voor ledeik van de commissie voor aankoop van prijzen werden geko?.ein do heeren Van; Delft, J. van Beek en De 3/ries. Voor sectie-commandanten de heeren J. Euynhoven, 1ste 8eetie; Van Essen 2de; a. Papóü 3de; J. van Beek 4de. Voor groepscommandanten J. H. Haver kort' en M. de Vries, 1ste sectie; 0. Moeken e.n A. Versluis 2de; L. de Nie en A. Nedêr- burgh 3de; en A. Bader en G. v. Winsen 4de sectie. Door verschillende leden werden hierop, inlichtingen gevraagd, over de openstelling der banen to Katwijk en de gelegenheid tot. schieten daar. De hopman stelde voor, om vooi het prijs schieten te bepalen de middagen (van 2 tot 5 uren) van Donderdag 3 en Zaterdag 5 Juni; fcerwjjl majoor Laurier zich ook, bij genoegzame deelneming op den 2den Pink sterdag beschikbaar stelde voor de leiding. Aantreden en patroon-uitreiken zal dan dos morgens te halitien op het Raadhuisplein plaats vinden. Na nog een ernstige aanmaning van den hopman, dab degenen, die thans ais sectie- en groepscommandant waren gekozen, zich vooral met ijver moesten toeleggen, cm, zoo het noodig zou wezen, de rechte man pp de rechte plaats te zijn, in alles volkomen be rekend te zijn voor bun taak, sloot deze met een dankwoord voor de opkomst. V,OOEBCHOTEN. Het zendings'feest op „Raaphorst" wordt niet georganiseerd door een afdeeling van een zendingsgenootschap maar door de Ned.-Herv, Zendmgsvereeni- ging te Voorschoten'. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, zijn bij mej. wed. Van Adrichem, aan den Rijndijk, 15 kippen gestolen. Deze ïftjn ter Slaatse vermoedelijk geslacht en aldus me egenomen. In het vervolg zal het verboden zijn het badhuis binnen te treden met brandende sigaar, sigaret of pijp. Aan dit verbod moet streng de hand worden gehouden. Het is gebaseerd op het "erarsreiden van een cO- frissche lucht, in hoofdzaak tegenover de dames-bezoekers, en uit een hygiënisch oog. punt. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 17 Mei, 5e Klasse. le Lijst. Nos. 7361 8033 21(555 elk I 1000. Nos. 1062 1860 4748 G847 15162 elk 1 400. No. 8247 f 200. Nos. 1755 1901 8912 13226 13417 14093 20513 21096 elk f 100. BUITEfêUMD DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De conferentie te Spa >9 dan eindelijk of ficieel uitgesteld. Lloyd Gorge en Millerand hebben daartoe te Folkestone besloten. Ge wacht zal worden tot na de algemeene ver kiezingen in Duitschland op 21 Juli. Er is dus nu voorloopig weer tijd ter be raadslaging. De besprekingen loopen in grondbeginsel over de volgende drie punten: Ten le- Zal de schadeloosstelling den vorm aannemen van een vaststaand totaal bedrag of van een overeengekomen Santal jaarlijk- 'sche aflossingen tot een vastgesteld bedrag, of zal zij bestaan uit een overeengekomen aantal jaarlijksch© aflossingen, die, uitgaan de van een zeker minimum, toe of af zullen nemen naarmate Duitschland's vermogen om te betalen grooter of kleiner wordt? Ten 2e. Zal Frankrijk behoudens de voorafgaande betaling der kosten van de be zettingslegers en van het deel der schade loosstelling, dat aan België toegezegd is de voorkeur krijgen voor zijn verwoeste streken? Ten 3e. Zullen de staten, welke recht op schadeloosstelling hebben ten opzichte der bondgenooten nog verdere voordeelen genie ten bij een vermindering der verpliohtingen van de staten, die tot betaling gedwongen zijn? Wat het eerste punt betreft, zal het be sluit, dat blijkbaar ten gunste van een to taal bedrag zal uitvallen nog verder onder zocht dienen te worden door de deskundigen en ook nog moeten worden goedgekeurd door Italië en België, terwijl hot niet voor goed zal worden vastgesteld, voordat de Duitsche ïegeering do gelegenheid heeft gehad om ook haar standpunt bloot te leggen. De Fransche aanspraak op voorkeur voor de schadeloosstelling zal door den Engcschen eersten minister met de meeste sympathie ontvangen worden. Wat de dertle vraag betreft, is het moei lijk tot een besluit te komen, zoolang Ame rika de voornaamste geldschieter zijn meening niet te kennen heeft gegeven. Het is mogelijk, dat van de gelegenheid gebruik wordt gemaakt ook nog andere pun ten te bespreken, welke van dringende be- teokenis zijn, zooals bijvoorbeeld de Poolsche 'aanval op Rusland. In Spa wordt niettemin alles reeds voor do ontvangst in gereedheid gebracht. De ge. nieenteraad heeft een eerste subsidie ad 30000 frs. goedgekeurd. Een bericht, dat in Duitsohland met vol doening zal worden ontvangen, is, dat de Franschen hedenmorgen 4 uur beginnen zouden met de ontruiming van Frankfurt etc. De Belgen waren gisteren blijkbaar reeds op den terugtocht. Do wijze waarop de Franschen aftrekken, is minder sympathiek voor de Duitschers. Zij nemen toch eenige gijzelaars en een borg tocht van een millioen Mark mee als waar borg tegen incidenten. DUITSCHLAND. Op 19 en 20 Mei houdt de National e V er gadering haar laatste rittingen. Dit schijnt met eenig ceremonieel gepaard te zullen gaan. Met- de verkiezingspropaganda en het stellen van candidaten is men druk doende. Erzberger's rol is niet uitgespeeld, het cen trum in Wurtemberg heeft hem met 350 tegen 27 stemmen canchdiaat gesteld. Dat hij nog gehaat is, bewijst anders wel het feit, dat te Esslingen, waar hij sprak, een moordaanslag op hem is gedaan, die mis lukte. Rustig is hot trouwens nog niet overal, Zoo is te Sangerhausen in Saksen weer de rovolutio uitgeroepen cn oen revolutionair bewind ingesteld, Of het een nieuwe Hölt- riade zal blijken I Pacelli, de nuntius te Munchen, zal de eerste nuntius worden te Berlijn. De goed keuring van die ze benoeming is aan de Duit sche regeering gevraagd. FRANKRIJK. Geen verandering in het aspect der stakin gen. Niet aHecn wordt een algemeene vermin dering van de staking gemeld, maar eveneens de stichting in verschillende sleden van on afhankelijke syndicaten, die zich afscheiden van de C. G. T. Jouhaux heeft het eerste verhoor ondergaan in de instructie, welke tegen de C. G. T. is be gonnen wegens overtreding van de wet op de vakvoreenigingen. Doministerraad heeft besloten, dat de re geering op geen enkele wijzo zal lu6Schenbeido komen om de uitvoering van de disciplinaire maatregelen, welke naar aanleiding van do sta king zijn genomen, te verhinderen. ENGELAND. Wat vroeger een uilzondering was in het En- gelscho puhlieko levcD, komt thans meermalen voor. Is onlangs op een bijeenkomst der libe rale partij te Leamington het aan de zes libe rale ministers met hun aanhang onmogelijk gemaakt, om zich te uiten, tengevolge waarvan het conflict onder de liberalen zoo is verscherpt dat een definitieve brouk onvermijdbaar schijnt in het Lagerhuis heeft men minister Addrion belet het woord te voeren. Overal, men ziet het, verwildering der zeden. OOSTENRIJK. De regeering heeft een derde aanvullende be- grooting ingediend waardoor het deficit op 101/» milliard kronen wordt gebracht. Bij de lagere arbeidskrachten der rechterlijke macht ie een staking uitgebroken. 1 ITALIë. Aan Bonomi. minister van oorlog in Jj^ binct Nitii, is de vorming van een nieuw binet opgedragen. Of deze echter slagen zal n nog een groote vraa.g. RUSLAND. Van het Poolsche offensief geen nieuwj 'Trolzky zou naar het front zijn vertrokken. Do Poolsche vertegenwoordiger in Estlom} heeft verklaard, dat het Poolsche offensief een deel is van het program voor het sluiten r,m een alhantio tusschen de randstaten can d9 Noordelijke IJszee tot do Zwarte Zee. Do pCl_ len wenschen de Oekrajionsche leiders bij Btaan hij het vormen van een stabiele TOgeonJS om ook ezen staat gelegenheid te geven zich bij de alliantio aan te sluiten. Deze alliantie is be doeld al- een muur tegen do Gcimaonsch-Ru.. siseho alliantie. Aan Finland zou door Sóvjet-Ru9laud ion nieuw vredesvoorstel zijn gedaan. Do Engelscho arbeiders delegatie, dio de tuatio in Rusland gaat opnemen, is te St. p«_ tersburg gearriveerd. Van onlusten daar of tg Moskou, zooals telegrammen einde vorige weef wilden doen doorschemeren, schijnt absoluut geen sprake te zijn geweest. De wensch enz. VEREENIGDE STATEN. Do Senaat heeft met 43 regen 38 stemmea de resolutie aangenomen, waarbij do oorlogi- toestand met Duitschland en Oostonrijk vcor geëindigd wordt verklaard. Er is dus geen twee-derde meerderheid ta bovendien zal president Wilson gebruik mahca van zijn veto-recht, dat lijdt geen twijfel. Een verkwikkelijke geschiedenis, dio vrede, sluiting door Amerika! De socialistische conventie heeft zich uitge sproken tegen aansluiting bij de 3e internatio nale van Moskou en blijft lid van dc 2e, zij liet onder eenige reserves. BUITENLANDSCH GEMENGD. Volgens den correspondent" der „Daily News" te New-York, zijn aldaar de troon ca 64 huishoudelijke zaken van keizer Wilhelm aangekomen, om binnenkort onder den ha mer te worden gebracht. De echtheid er vr wordt gewaarborgd. Van de 400.000 acres verwoest gebied ïal do streek der Somme is volgons een draad loos bericht uit Parijs reeds bijna de helft ia cultuur gebracht. Het zal een graanoogst m ruim 3 millioen bushel opleverca. 1 ïuilliocn van de 60 millioen vierkante meier loopgra ven en granaatkuilen zijn opgeruimd cn 11 millioen vierkante el prikkeldraadversper ringen. Toen de wapenstilstand kwuin, waion er 306 steden en dorpen meer of min verwoest Zij vormden een streek van 41/# millioen vier kante el puinhoopen. Do huurt van de steden Amiens, Ham, Nesle en Ailiy-sur-Moye is zoo goed als opgeriiimd en ook een aantal der omringende dorpen en meer dan 8000 vtui do 20.000 beschadigde huizen zijn hersteld en bewoonbaar gemaakt- lö.OoO loodsen zijo opgericht en van dé 1200 industrieel© gebou wen, welke meer of minder vernield waren, zijn er weer 320 in voib en 40G in gedeelte lijke werking. Verder zijn do rivieren en nalen hersteld en zyn de vijvers en bronneu weer in gebruik, welke eerst grondig gezui verd zijn, terwijl ook de spoorwegen, 7-vowel de hoofd- als de zijlijueu. hersteld zijn. TELEGRAMMEN De besprekingen nabij Folkestone. LONDEN, 16 Mei (R. O.). De Engelscha en Fransdie kolenregelaars, die bij da besprekingen te Hythe tegenwoordig wa ren, rijn bet eens geworden over een plan, waarbij aan Frankrijk de levering van een minimum hoeveelheid kolen, ge lijk aan die, welke de laatste 8 maanden geleverd is, verzekerd wordt. Ook werd overeengekomen, dat Frankrijk 45 pCt. van Engolands totalen kolenuitvoer zal nemen. Frankrijk hoopt een besparjng in de vrachten te verkrijgen, welke niet uit voerbaar was zoolang de levering onze ker was. "PARIJS, 16 Mei (R, O.). Millerand en Marsal, te Parijs teruggekeerd, gaven hun voldoening te kennen over de resul taten der besprekingen te Hythe. LONDiEN, 16 Mei (R. O.). Met betrek king tot de beslissing der conferentie te Hythe inzake de gelijktijdige delging van schulden der geallieerden onderling, wordt nader verklaard, dat als Dunscn- land betalingen heeft te doen, die rich over een zeker aantal jaren uitstrekken, de geallieerde debiteuren de geallieerde crediteuren op dezelfde tijdstippen zullen voldoen, doch indien Duitschland in twee jaren niet betaalt, zal ook de betaling tusschen de geallieerden onderling wor den uitgesteld. Reeds bestaat een over eenkomst omtrent de verdeeling van reeds door Duitschland betaalde bedragen. LONDEN, 16 Mei! Reuters bijzonders correspondent te Hythe seint, dat bij d# eindbeslissing ter conferentie omtrent Duitschlanu een billijke en redelijke oplos sing van het ingewikkelde vraagstuk over wogen is. Aan. Frankrijk zijn zeer belang rijke concessies gedaan, die aan Engeland heel wat zullen kosten, doch Engeland heelt alleen zulke concessies gedaan, dio als bil lijk en rechtvaardig ten gunste van Frank rijk worden be'schouwd. De gezantenconferentio. PARIJS, 16 Mei. (W. B.) Naar verluidt,, heeft de gezantenconferentie een beslissing genomen omtrent de grenzen tusschen Duitschland en Denemarken overeenkom stig artikel 110 van het Versailler' vredes verdrag. Het besluit zal de volgende wee bekend gemaakt worden. (Dit wil zeggen, dat de 2de zóne Sleeswijk bij Duitschland blijft. i> „L. D."> De Raad van den Volkenbond. ROME, 16 MeL (Havas.) De Raad vau de» Volkenbond hield gisteren «n riet openbare e»

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2