AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: Nutsgebouw: Alg. ledenverg. Leidsche poöper. Keuken. 8 uur. „Zomerzorg": Vergadering belanghebbenden boedel A. Verhoog. 8 uur. Zaterdag. „Zomerzorg": „De Sneeuwkoningin". 2 uirr. „Zomerzorg"To one el ver „Oefening baart Kunst".. De dienst des avonds na acht uren en des nachts voor spoedeischendo hnlp wordt van 14 tot en met Zondag 16 Mei, evenals de dagdienst op dezen Zondag, waargenomen door de apotheken van H. J. M. Proot, Maaramanssteeg 17, tel. 435, en G. F. Reyst, Steenstraat 36, tel. 136., bet ongeluk te vallen, waardoor hij zijn knie dusdanig bezeerde, dat |iïj door twee ver pleegsters naar het aldaar staande huis ge dragen moest worden. Later werd hij per auto naar zijn woning vervoerd. Van den B., die Woensdag de Schel penkade en omgeving in rep en roer bracht is, naar men ons mededeelt, dienzelfden, avond door de politie naar „Endegeest" overgebracht-. Vanmorgen is op de veemarkt een als heer gekleed persoon gearresteerd, die, naar omstanders bemerkten, een boer de beurs trachtte te ontrollen. Op het polit-iebureel in verhoor genomen, bleek hij een geboren Rus te zijn. die zeer goed Duitsoh sprak. Heit vermoeden c3cr politie is, dat hier- nog meer van dezo meusehen roitcMoopea. Men zij dus op zijn hoede voor haal Donderdagavond, ongeveer to halfelf, pas seerde een automobiel, komende van Den Haag on gaando in de richting Utrecht, loen de chauffeur plotseling in botsing kwam mot een mast van do Electrische tram, dien hij, naar hij verzekerde, niet had gezien. Het voorste gedeelte der anto was geheel uit elkaar. De chauffeur kwam er wonder boven wonder goed af, maar do inzittende luitenant G., uit Den Haag, was, naar men eerst meende, ernstig verwond. Hij werd naar het Elizabethgesticht vervoerd en daar verbonden. Het bleek daarbij .dat de verkregen kwetsuren niet ernstig waren De auto moest hier gestalt worden. BINNENLAND. Rijks Cement-industriê. Meer en meer begint het duidelijk te gorden, dat het buitenland ons niet meer voorzien kan van cement. De aanvoer neemt af, öa prijzen stijgen onrustbarend, en in België wil men van den toestand gebruik maken om ons fancy prijzen te laten beta len. De commissie inzako de Limburgsche jL'üi-mdustrie voor eenige m.anien door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geïnstalleerd (voorzitter ir. M. Bo- gaerts, secretaris ir. A. J. L. Juten) heeft mede tot taak de bes tuckering van het cesnentvraagstuk en van terzijde vernam men nu, dat zulks, mede met het oog op den toestand deze commissie, aan den Mi nister zou adviseeren om ten spoedigste over te gaan tot een Rijks-cement-nijver heid. Dezo zal dan in Limburg verrijzen. Hef schijnt, dat de Minister naar dezo voor stellen wel ooren heeft. Uitvoer van vleeschwareii. Do Nederlandsche Uitvoermaatschappq reikt aan exporteurs van vleeschwaren con senten uit, waarop aan verschillende adres een in. het buitenland ten hoogste 50 pakket ten kunnen gezonden worden. Dc heffing voor zulke consenten bedraagt één procent der waarde met een minimum van f 2.50 per consent, evenwel slechts onder het be ding, dat do exporteurs zich verbinden, aan' ieder hunner afnemers per pakket, geen 3wo- ger. bedrag in rekening te brengen dan een evenredig gedeelte van de voor het verkrij gen van hot consent betaalde heffing. Uitvoer van hoorn. De Minister van Landbouw heeft tot na dere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitroer van hoorn en kunst hoorn (galalith, bakelitb e- d.) in eiken vorm, en bvongt ter kennÏ9 van belang-lieb- ibendon, dat zoolang do in deze beschikking verleende .dispensatie niet zal zijn ingetrok ken, de uitvoer van bovengenoemde artike len aan geen enkel voorschrift of beper kende bepaling zal zijn onderworpen. Deze fcesohikkig treedt in werking met ingang van 15 Mei a.s. UitToer van vliegmachines. De Minister van Landbouw heeft toï na dere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van vliegmachines en onderdeelen daarvan, en brengt tor kennis van belanghebbenden, dat, zoolang d© in dezo beschikking verlcendo dispensatie niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van boven genoemde artikelen aan geen enkel voor schrift of beperkende bepaling zal zijn on derworpen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 22 Mei a.s. Uitvoer van turkuchrcodolie- Do Minister van Landbouw heeft tof na dere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van turkschroodolïe en andere preparaten, bestaande uit gesul- foneerde, al of niet verzeepte oliën, en brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zoolang de in deze beschikking verleende dispensatie niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van bo vengenoemde artikelen aan geen enkel voor schrift of beperkende bepaling zal zijn on derworpen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 16 Mei aa Nederland in den vreemde. V. D. meldt: De door bovengenoemde Vereeniging georganiseerde tentoonstelling van werken onzer hedendaagsche kunste naars, die begin Juni te Brighton zal wor den geopend, belooft een schitterend succes te worden. Dank zij den onvermoeiden zor gen, van den voorzitter der Kunst-commis sie, den heer G. W. H. Baard, de medewer king van 'den heer Simon Maris en de andere falen dezer commissi ei, zullen de schilde rijen, keurig verpakt, reeds verscheept wor den. in het geheel bestaat de zending uit cem 175-tal representatieve werken van onze lo vende kunstenaars, opgeluisterd met bet portret van H. M. de Koningin, geschilderd door mevr. Th. v. Dnyl Schwartze, afge staan door de Yereeniging „Arti et Ami- cïJiae." H. M., die als beschermvrouwe optreedt, stond een pastel van H. K. H. PriuseS Juliana, vervaardigd door Thcrsee Schwartze» evenals de door den beeldhouwer A. II®- se'.mL vervaardigde buste van Z. K. H. Prins B endlik, welwillend In bruikleen af. Sch'Tderijen van Breifcner, Kever, Van Ko- flijueairmrg, Monnikendam, Israels, Schaap, Wiegman, Amtzenius, Sluiters, Verster, Voerman, Bauer, Toorop, o.a. zullen aan wezig zijn, naast beeldhouwwerken van kun stenaars als T. Dupuis, Hesselink, Altorf on anderen. Zeer waarschijnlijk zal onze gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swin der en, dié eerc-voorzitter van de tentoonstel, linoseommissie is, evenals verscheidene le den •-au het dagelrjksch bestuur van de Ver. eeniging „Nederland in den Vreemde", de receptie ter gelegenheid van de openings plechtigheid bijwonen. De heer Simon Maris, lid van de Kunst commissie, zal binnenkort naar Engeland vertrekken, om aldaar het een en ander in deze voor te bereiden in overleg met de neeren prof. dr. P. Geyl en J. E. A. Rey- neko van Stuwe, vertegenwoordiger van de Yereeniging „Nederland jn den Vreemde" m Engeland. Ds Nederlanders uii Rusland. Blijkens ontvangen bericht mochten alle met d© „Lingestroom" medegekcanen Ne derlanders, op twee na, die nog in observa tie moeten blijven, het schip verlaten. Het schip zelf moet dan nog grondig ont smet worden en wordt dan door het Rijk, dat de „Lingestroom" zoowel voor het over brengen der Russen uit Nederland naar Revai als voor het vervoer der Nederlan ders uit Rusland naar Amsterdam gechar terd had, aan do Hollandsche Stoomboot- Maatschappij teruggegeven, om weder als vrachtschip bij haar vloot te worden inge lijfd. De uitlevering van den ex-keizer. In ctai Belgischen Senaat heeft de Minisier van Buitenlandsche Zaken in antwoord op een interpellatie aangaande de beslissingen var den volkenbond ten aanzien van de schuldige Duitsche officieren er den nadruk op gelegd, dat de Nederlandsche regee ring de uitlevering van den gewezen kei zer weigert, die in Nederland blijft onder do verantwoordelijkheid van de Nederland- scbe regeering. H. M. de Koningin heeft Woensdag vóór Haar vertrek uit de hoofdstad nog een rijtoer gemaakt. De tocht ging allereerst naar de Joden buurt, waar het gerucht zich reeds verspreid scheen te hebben, dat de Koningin zou ko men. In dichte drommen stonden de bewo ners voor de huizen, luid juichen; toen de koninklijke stoet passeerde. Or word de goeddeels reeds uitgebroken Uilenburger straat gepasseerd om van daar langs do Prins Hendrikkade door de Plantago uaar de Sarphatistraat te gaan. Overal kwamen de bewoners uit de huizen; en de meeste juist to laat, om de Koningin te zien pas- seeren. In een langzaam gangetje ging het verder naar de Museumbuurt en het Park wegkwartier, wat wel een contrast oplever de met de zooeven verlaten buurt. Langs het Rijksmuseum ging het verder langs de Spiegelgracht in de richting van het Paleis. Daar stapte H. M. nog enkele oogenblikken uit. Tegen zeven uren verliet het Koninklijk Echtpaar het paleis; de koninklijke stan daard werd neergehaald. Juist op tijd be reikte de stoet het Centraalstation, om met den trein van 6 uur 58 min. naar Het Loo te vertrekken. Aan het station was aan wezig generaal-majoor Forbes Wels. Op het perron stonden groepen weeskinderen van verschillende gezindten, die de Koningin en den Prins hartelijk toe juich te n. Aan den Koninklijken salonwagen nam H. M. afscheid van den generaal-majoor en den burgemeester. Onder het gejuich der kinderen zetfco do trein zich in beweging. Des middags had een deel van den vrij willig en landstorm, onder commando van mr. E. J. Korthals Altes, op den Dam voor H. M. de Koningin gedefileerd. In Mei 1919 vormde zich op verzoek van de Regeering een Nationale Landstormcorc- inissie, met de bedoeling om vrijwilligers ta werven onder de verlofgangers van Militie landweer en Verplichten Landstorm, welke vrijwilligers ter beschikking van de Regee- ring zouden komep, indien het grondwette lijk gezag mocht worden bedreigd. Deze commissie, onder leiding van den beer If. Colijn werkzaam, heeft 26 gewestelijke Land 6tormcommisiën in het leven geroepen, wel ke leiding geven en voorlichting bij en aau de werving voor den Vrijwiligen Landstorm. In de stelling van Amsterdam is eveneens een commissie werkzaam, onder leiding van mr. H. Verkouteren, voorzitter, terwijl ver der als leden hiertoe behooren de heeren Jac. v. Oversteeg, Walrave Bossevain, dr., S. H. J. Vos, kapelaan P. van Dorfs en res. kapt. art. H. L. Schall, secretaris De tofcalo sterkte van den Landstorm in het geheel© land is op heden ongeveer 47.000 man, waar onder pLm. 1700 res.-officieren. In de stel ling Amsterdam is de sterkte ruim 300Ó m.au Een deel van dit corps hield nu met vaan- del eu muziek eeu défilé voor H. M. de K;>- ningin. Tal van patroons hadden hun per soneel, voor zoover dit aan den Landstorm verbonden is, dezen middag vrijaf gegeven om het défilé op den Dam te kunnen ma ken. Bovendien kwamen afdeelingen uit Edam, Volendam. Weesp, Am stel v >tn, eu Haarlemmermeer om mede te getuigen van den geert, welke het corps bezielt. De burgemeester van Den Haag, de heer Patjjn, heeft een blindedarmoperatie ondergaan. De operatie had een goed ver loop. De gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Leiden hebben, in samenwerking met het bestuur van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, een adres gericht tot de Tweede Kamer, betref fende de financieel© verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Volgens „De Ned." ligt het in het voornemen van den Voorzitter der Tweede Kamer, om in de Pinbsterweek ale werkzaam heden te doen aanvangen op Woensdag na Pinksteren, en alsdan in openbare behan deling to nemen de wijziging der Gemeen tewet, ook als de behandeling der Onderwijs wet nog niet mocht zijn afgeloopen. De Centraio Nederlandsche Ambte- naarsbond heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Binnenlancfeche Zaken met verzoek, te bevorderen dat: lo. het BezolcEgingsbeeluit-lSSO aan een technische herziening worde onderworpen, waarbij worde uitgegaan van 't streven o mdo achterstelling van het lagere en mid delbare, technisch personeel op te heffen; 0o. daarbij als .grondsl-ag wordt aangeno men do logisch in elkaar rittende „Depar tementale organisatie", welke slechts 12 sa larisgroepen kent, waarin zoowel die vaate knechts als de secretaris-generaal rijn op genomen; 3o. volle vrijheid wordt gegeven aan die met deze herziening te belasten Commissie om wijzigingsvoorstellen ten aanzien der bestaande personeelsformatie en titulatuur aanhangig te maken4o. over een:-. ?mming wordt gebracht tusschen de salarissen der burgerlijke Rijksambtenaren van de militairen, van de rijkswerklieden en van bet tijdelijk en los personeelöo. de salarissen in de lagere rangen belangrijk worden opgevoerd. ..Het Volk" meldt dat het Tweede Ka merlid Brantigam, secretaris van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, door cfe Regeering zal worden aangewezen tot afgevaardigden der arbeidersorganisaties naar de internationale Zeeliedenconferen tie, die te Genua gehouden wordt. Als zijn technisoho adviseurs zullen worden aange wezen do heeren Vink, van de Christelijke en Zwaga, van de R.-K. transportarbeiders organisaties. GEMENGD NIEUWS Dank zij hot goede voor, vooral na den middag, is er gi-leren. veel geprofiteert van do rijks lenteveldcn, waarin de natuur zich dit jaar bijzonder vroeg verheugt. E. en "W. van Den Haag hebben bij den Raad een voorétel ingediend betref fende tariefwijzig-kg bij de Haagsehe tram. Te Zuidschai-woude zijn in het zelfde gezin de moeder en tweo kinderen over leden aan „kmgenpest". De vader is thans ook ongesteld. („Maasbode"). Ernstig spoorwegongeluk voor komen. Do „Tilb. Ct." meldt: Zaterdagavond is do groots mailtiein Maas trichtRotterdam door de oplettendheid en den kordaten moed van den dienstdoendea wa- gonmeester IT. A. Lucassen aan een vreeselijk gevaar ontsnapt Te 7.05 uur reed trein 186, komende van Maastricht lellende 15 rgroote personenwagens stampvol met reizigers bezet, getrokken door hvoo groote Jumhomachines, het station te Til burg binnen. Bij het vertrek bemerkte Lucassen, dat er iets haporde aan het onderstel van een der middelste wagens; de oliepot van een der wie len bewoog zich bedenkelijk op en neer. Het flitste hem plotseling door den geest, dat hier misschien over enkele minuten een ontzettend ongeluk te gebeuren stond, maar het treinper soneel waarschuwen was niet meer mogelijk. Do locomotieven trokken in onheilspellend vlug ger vaart de logge massa verder. Er was maar één kans op redding: tetrachten op den trein te springen en do Wessinghouse aan te zetten. In ijlende vaart rende Lucassen over het perron en later door het mulle kiezelzand langs de wagens. Tweemaal waagde hij tevergeefs den sprong: door zich vast te klemmen aan de treeplank reddo hij zichzelf het leven. En derde poging bracht hem op de treeplank. Nu ijlings naar do rem. En vóór nog de overweg bereikt was, daar voelden hondenden reizigers, die geen flauw begrip hadden van den doodsnood, waarin zij hadden verkeerd, plotseling een he- vigen druk op de wielen en enkele meters ver der stond do trein stil. Een onderzoek bracht aan del licht, dat een dor wagenassen ruim 3 c.M. verbogen was, zoodat bij een ietwat snelle vaart, elk oogen- Mik oen vreeselijk déraillement had kunnen volgen. Do wagen werd uit den trein geschakeld en voorzichtig naar het raccordement der C. W. P. gevoerd, waar hij eerst te halfelf 's avonds aankwam. De wagenmeester Lucassen werd, toen bleek, welke moedige daad hij had verricht en hoe groot hot gevaar was, waaraan hij honderden had ontrukt, van alle kanten gelukgewenscht Verschillende reizigers 1ste klas betuigden por- soonlijk hun dank aan den dapperen kerel en ook zijn superieuren erkenden, dat zonder zijn optreden de trein een schier wissen ondergang zou zijn tegemoet gegaan. Do „Zutphensohe Courant"' B e- richt, dat Gedeputeerde Staten hun goedkeu ring hebben onthouden aan het besluit der pro visoren van het Bornhof om f 2000 te schen ken voor den wederopbouw van den Wijnhuis- toren. Onder Groen] o is bij een land bouwer een bruiloft gehouden, waarbij ongeveer 800 gasten genoodigd waren, en waar voor dezen maaltijd o.a. tweo koeien, drie pinken en drio schapen waren geslacht! Do deskundigen, belast met- het justitieel onderzoek naar het gebeurde op de Groninger kermis, zijn tot de conclusie gekomen, dat de heer Hommerson bij den douw van de Rodelbaan twee palen, genum- merc 2 en 8, verwisseld heeft. Een der pat en had een breuk, waarom hij den an deren paal gebezigd heeft op de plaats; vaar de eerste meest worden gebruikt; daar- bb kwam, dat deze tweed© paal een inker ving had en niet was gestut. Toen nu op de plaats, waar geen menschen behoorden ce staan de helling yoor het platform ongeveer 30 h 40 personen stonde» te hossen, is die paal doorgebroken met het hekende gevolg. De zaak wordt nader onderzocht. UIT DE OMSTREKEN. ALKEMADE. De brigadier-brigade commandant dor RijksveldWacht A. H. P. J. Bodaan is bevorderd tot majoor-brigade commandant. ALPHEN. Te Utrecht is als onderwij zeres geslaagd mej. M. van der Beu, al hier. Op de ten toons telling voor banket bakkerij te Rotterdam heeft de firma Have- laar en Co., alhier, voor speculaas een eer sten prijs gekregen. BODEGRAVEN. Op Hemelvaartsdag wercl hot speelveld van da in c!e vorige maand opgerichte Bodegravensche Voet balver eoniging in gebruik genomen. De ver- ceniging bad Kampong I, van Utrecht, en Olympia I, van Gouda, citgonoodigd tot den eersten wedstrijd. Kampong won met 1—0. Daarna volgde een wedstrijd van de jongo B. V. V. tegen Olympia I, welke laatste do overwinning behaalde met 6I. IIAZERBWOUD'E. Op het concours van den Zuid-Holl. Bond. gehouden op He melvaartsdag te Schiedam, behaalde „Do Harmonie van Hazerswoude", onder leiding van den heer M. Bolderdijk, te Leiden, een lston prijs met 60 punten in de 4de afdee- ling en een 2den prij3 in de 2de afd. marsch- wedstrijd. KATWHK-AAN-DEN-RIJN. Het Harmonie-corps alhier heeft zich gisteren naar Schiedam begeven, om mede te dingen naar het aldaar te houden concours van mutiek-vereenigingen. Dit deelnemen is met gunstigen uitslag bekroond geworden. Een 1ste prijs werd in do 3de af deeling be haald en een 2de prijs in don marschwed- strijd. Directeur van ons muziekgezelschap is de heer VcermaD, uit Leidien. Het is voor deze Vereeniging zonder twijfel een mooi succes geweest-. Hierover zeer voldaan, gaf dit gezelschap gisteravond bij thuiskomst het marscbnnmmer in de gemeente tö boo retn. KATWIJK-AAN-ZEE. Alhier rijn een aantal Duitsche fourage-wagens aangeko men. Deze worden nu vertimmerd en kun nen dan weder worden gebruikt. Heerscbt in menig bedrijf slapte, dit kan in het bouwvak gelukkig niet gezegd worden. In dit bedrijf is nog volop werk. Van de trawlloggers kwamen te IJmizi- den aan de markt KW 145, met f 701 en KW 153, met f 579 besomming. Woensdagavond vergaderde alhier de afd. Katwijk van de Nat. Chr. Geh.-Onth. Vereen, in „Casa Cara." Aanwezig waren 27 leden. De Voorzitter opende op de ge bruikelijke wijze cfe vorgadering en riep den leden het wolkom toe. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Onder de ingeko men stukken kwamen voor een schrijven van het bestuurslid den heer B. van der Bent. die bedankte voor.de functie van 3de secretaris. Tot afgevaardigde naar de te houden meeting te 's-Gravoahage werden gekozen mej. Iterson en de heer M. van Dijk, en tob afgevaardigden voor de open bare vergadering te Voorschoten, te houden op 10 Juni e. k., worden gekozen mej. Iter son en mej. Van der Bent. In de plaats van het afgetreden bestuurslid dien heer v. d. Bent werd tot tweedo secretaris gekozen de heer J. van Dijk, te Valkenburg, die deze benoeming aannam. De Voorzitter deelde mede. dat er op Hemelvaartsdag door dezo afdeeling een propaganda-fietstocht door de gemeente zou worden gehouden, met het oog op de opening van de blauwe week. Mej. Yenema en de heer Van Dijk werden door den voorzitter benoemd tot het nazien van de boeken. Do Voorzitter sloot hierna de vergadering. Deze vergadering, die met gebed en het ziggen van een Psalm werd geopend, werd met dankgebed en het zin gen van een Psalm weder gesloten. Er werden de laatste dagen- door de garnalen-vissehors veel garnalen gevangen. Ondanks den grooten aanvoer, blijft de prijs hoog. Ongeveer f 5 wordt vcor een mand besteed. Er zijn de laatste dagen zeer veel kwal len op do kust gesignaleerd. Dit werd op het strand duidelijk zichtbaar. Groot© hoe veelheden zijn er met hoog water op het strand geworpen. Voor de wandelaars min der aangenaam. N00RDWIJK. Op de tentoonstelling voor banketbakkerij te Rotterdam heeft de üeor Van der Werf, alhier, ©eo eersten prijs behaald voor marsepain. De heer E. de Groot mocht op 11 Mei j.l herdenken-, dat hij 45 jaar als gemeente secretaris was werkzaam geweest. Dezen zomer zal wéder een halfuur- dienst door de Electrische Trammsatschap- PU worden ingevoerd van af 15 Juni, tot en met 15 September. NÖORBWIJK-AAN-ZEE. Ds- L. *0. IV. Ekerlng, alhier, komt voor o<p het drietal RECLAMES a 60 CENT PER REGEL. VOORKOMING EN GENEZING VAN AAMBEIEN. De gewone oorzaken van aambeien zijQ een verkeerde voeding, gebrek aan lichaam^ beweging, verstopping en leverkwalen, en do zekerste maatregel tot voorkoming er van bestaat in hot zorgvuldig, vermijden van deze oorzaken. Aambeien zijn in werkelijkheid opgezette aderen, in- of uitwendig. De aderen en de: haar omgev weefsels worden ontsto ken, en hei:k en pijn treden op, ter wijl in vele jjovallen bloedverlies plaats vindt. De lijder dient niet op koude steenen, natte plekken of stoelen met zachte kus sens te gaan zitten, terwijl plaatselijke af koeling en te veel inspanning van de be treffende spieren de kwaal verergert. De omgevende deelen moeten zorgvuldig gereinigd worden met een spons en lauw water en door een weinig drukken met een zachte doek gedroogd worden. Foster's Zalf zal bijzonder geschikt be vonden worden voor het genezen van alle vormen van aambeien. Zij maakt oen einde aan den jeuk en het bloeden, en gaat de ontsteking tegen, zoowel bij in- als uitwen dige aambeien. In enkele der ergste geval len was dén doos Forster's Zalf voldoende om volkomen genezing te bewerkstelligen. De jeuk hield bijna dadelijk op, en hei bloedverlies en de opzwelling der aderen verdwenen. Foster's Zalf let op den juisten naam is te Leiden verkrijgbaar bij de bekende drogisten a f 1,75 per doos. 5542 voei' predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te VlaardingeQ. Deze week waren ongeveer 60 perso nen bijeengekomen in „De Poolstar" tot het houden van een cursus der Woodbrookera ir. Holland. Sprekers waren: dr. P. Eldering, van Rotterdam; prof. K. H. Roessingh, van Leiden; ds. J. Wuite, van Leiden, on ds. G, J. Sirlcs, van 's-Graveohage. Cursus-leider was ds. G. J. Sirks. Voor de meeting van het Leger des Heiïs, gisteren alhier in de duinen gehou den, was bu'tengewoon veel bellangslelling. Majoor Wijkhuizen leidde dGze eameckomrt. Vmcheidene personen voerden het woord, afgewisseld door zangstukken. Om vier uren eindigde de leider met gebed. OEGSTGEEST. Uit-genoodigd door het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnigen, afd. van de „Liberale Unie'*, werd in „Het Witte Huis" oen spreekbeurt gehouden door mevr. F. S. van BalenKlaar- Nadat do Voorzitter, do heer Van der Klauw, de aanwezigen w.o. ook vrouwen, welkom had geheeten en met een kort woord gewezen had op den politieken strijd van 1918 en de groot© versnippering in alle mo gelijke partijen en groepjes, en hij had aan- gespooró-, in het bijzender de vrouwen,o in zie h aan te sluiten bij d© bestaande partijen, gaf hij 't woord aan de spreekster, na haar dank te hebben gebracht voor haar bereid willigheid, om voor deze afdeeling op te tre den. Spreekster begon met te wijzen op den zedelijken plicht der vrouwen om van het verkregen kiesrecht op juiste wijze gebruik te maken. Zjj ried den aanwezigen aan, vooral den vrouwen, toe te treden afe lid der „Liberale Unie"- Nadat zij nog op duidelijke wijze het pro gramma der ..Liberale Unie" nader had uit een gezet, eindigde zij haar rede- Hierna werd gelegenheid gegeven tot vra gen stellen, waarbij spr. nog eens duidelijk uiteenzette do indeeling van Nederland in 18 kiesdistricten en wel op hot district Lei don, waartoe deze afd. behoort. Van de ge legenheid, om als lid toe te treden, werd ruim gebruik gemaakt. Hierna sloot do Voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de talentvolle rode van do spr., de hoop uitsprekende, dat mocht spr. nogmaals optreden voocr deze af deeling, do belangstelling grooter zal zijn. GUD'EWETERING. Te Haailem is ge slaagd voor onderwijzeres mej. T. Bonda', alhier. RIJNSBURG. Het fanfarekorps „Wil- hei'rama", gaf een muziek-uitvoering in de tent alhier. Uitgevoerd werden de verplichte nummers voor het concours, te Rotterdam te houden. Het muziekstuk „Matinee Prin- tamère", fantasie Anthony Violafc, had een goede ontvangst. „Die Kronungsmarch" uit „Ler Prophet", van Meyerbeer, beloofde ook een groot succes. Besloten werd met de msrseb „Les Cadets de Brabants". VOORSCHOTEN. Dank zij de oplet tendheid van onze gemeentepolitie, hadden 1 - nk en Terhorst in den nacht van Woens dag op Donderdag in den Starreoburger- poïder een mooie vangst. Terwjjl zij op sur veillance waren in het middernachtelijk uur. ontdekten zij jn genoemde polder onraad en bleek weldra, dat elf viscnatroopera uit Den Haag bezig waren met netten het wa ter leeg te halen. Een gedeelte weid hier, en de rest aan het station in beslag geno men. hetgeen bestond uit een paar zegecr, keerneh en een groote hoeveelheid visch, waarbij van flinke afmeting. De visch ia ge schonken aan het kinderhuis „Nieuw-Voor- dorp". Bij den hear V.. aan heb Haagsehe Scheuw, vervoegde zich dezer- da-gea etc leverancier met het doel een schuldvorde ring te.innen. Toen hieraan niet gauw ge^ neeg werd voldaan, werden door deze bÖ' bovengenoemde de ruiten ingeslagen. E®"< dure quit.mtie! Docr de afdeeling Voorschoten van Zendinggenootschap zal Tweeden Pinkster dag een Zendingsfeest worden gehouden- .Was dit vroeger ia het Benvenutoperl-r, thans zal dit worden gehóuden op „Raag- aorst' heb landgoed van H, M- dóKft~ ciiigin, onder "Wassenaar. JtJfi

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2