AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: K a t w jj k-a a n-Z e eEvangelieprediking, 8 uur. Zaterdag. „De Graan beurs'*: Uitvoering „Leddsche DHettanlenclub." 8 uur. Stadszaal: Balavond van dan haan H. yaa Leeuwen Ja. Halfnegen. Zondag: ,,Den Burcht" of „De Graanbeurs"Con cert. 8 uur. Stadsna!: Ned. Revue-gezelschap. „Kom je nog?" S uur. Delft, „Stads-Doeleo'': Groot© infbrn. eendaagsche hondententoonstelling. Maandag: Schouwburg: N. V, Het Rotterdamsch. Tooneel. Jessonda". Voor dien Kath. Kring. Half acht. Dinsdag: Stadszaal: Debatvergadering van „De Middaghoogte" eü „De Dageraad". 8 uur. Stadszaal (kleine): Alg. ledenverg. 3- October-Vereetoiging. Hallnegen. Dagelijks. Van 9 tot en met 11 Mei Conferentie Stadsevangelisatie „Jeruel". „Hollandia-Bioscoop- en Variété-tbater". Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'a Za terdags matinée 2 en 5 uur. Luxor-Th eater", StationswegËioscoop- «n Variétévoorstellingen. Dagelijks te uur. Rembrandt-Bioscoop-th eater". Hooge- woerd 49: Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur. „Thaiia-Th eater". Haarlemmerstraat 52, (Woensdag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks om 8 uur. Rapenburg 81: Gedurende Mei tentoon stelling Leidsche Kunstclub „De Sphinx" van schilderijen, teekeningen, enz. door wer kende leden. Hoofdgroep H. H. Kamerlingh .Onnes Van 10 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Den Haag: „Scala", 8 uur. Zondag ma tinée- 2 uur, De dienst 's avonds na. acht uren en 's nachts voor spoedeischende hulp wordt waargenomen door de apotheken van C. B. Duyiter, Nieuwe-Rjjn 18, tel. 523, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Het blijkt, dat de militaire politie een mooie aanhouding heelt gedaan, met de arrestatie -van de twee manspersonen, die zij des nachts ter hoogte ran de Nieuwe Meer aanhield met vier nieuwe rijwielen. Gebleken is, dat deze rijwie len ontvreemd waren te Bennebroek en de da ders zijn genaamd J. EL en T. A., alkoinslig .uit Amsterdam. Uit een Terder ingesteld onderzoek is ook gebleken, dat K. mede de dader is Tan den diefstal Tan een- rijwiel van den gemeente veldwachter Bo3, uit Heemstede, en van twee andere fietsen uit die gemeente. Tevens heeft EL na een langdurig verhoor bekend, de inbraken met diefstallen, onlangs, gepleegd te hebben te Hoofddorp hij den horlogemaker De Vlieg en den timmerman Barendrecht. Deze man wordt van nog enkele andere diefstallen verdacht en de politie is dan ook ijverig in de weer deze tot klaarheid te brengen. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd het voorstel van den Raad, waarbij de jaarwedde van de beide wethouders met ingang van 1 Ja nuari 1920 is bepaald op f 1500 voor ieder hun- KATWUK-AAN-ZEE. Van de trawllog- gers kwamen te IJmuiden aan de markt: KW 17, met f 1032; 53„ met f 899; 93, met f 772 en 97, met f 1078 besomming. Het aantal werkloozen in deze ge- me&nte is tot op dit oogenbllk gestegen lot ruim twee honderd. Dat dezen te werk zullen worden gesteld bij de droogmaking»- der Zuiif&izeo, is nog niet geheel zeker. De pogingen om dit gedaan te krijgen le den tut dusverre alle schipbreuk. Door de Reederijvereeniging „Vuur baak" werd besloten, dai 1/5 deel der Kat- wijksche vloot aan de haringvisscherij zal deelnemen. Bij lotng zullen de vaartuigen worden aangewezen, die dan zullen uit varen. De. oudste ingezetene dezer gemeente, de wed. A. Haasnoot, is gisteren 9-1 jaar geworden. Zij mag zich in een goed© ge zondheid verheugen. —De „K. Wr 88 die gisteren op het strand geworpen werd, is heden vlot ge komen en met veel moeite in de haven ge sleept. LlSSE. De Raad heeft adhaesie be tuigd aan het bekende adres van Voor schoten, -in zake afschaffing van tollen. De Voorzitter sprak den heer Knetsch, die de gemeente verlaat en dus heengaat als Raadslid, waardeerend toe, en de heer Segers nam zitting. De gasprijs werd ver hoogd tot 20 ets. per kub. Meter. Broepeu is bij (le Gereformeerde Kerk alhier dr. Th. Buys Jr., prop. te Bloemendaal NIEDW-VENNEP. Door een 25-tal werk- kozen vaa hier werd een demonstratie gehou den voor het raadhuis te Hoofddorp. Een paar afgevaardigden werdon door den burgemeester Je woord gestaan em van raad en advies gediend. NOORDWIJK-BINNEN. .Tot voor* zit ter van do „Ring Sassenheim en Om streken" afd. Ned. Jongel.-Verbond werd benoemd de heer B .E. J. van Noorf, alhier. NOORDWiJE. Do heer J. Marijt, alhier, is te Haarlem toegelaten als onderwijzer. EGORDWIJKERECUT. In café Van den Berg waren alle R.-K. tuinders opge- roepai, om te komen tot een R.-K. land en tuindersvereeniging, opdat de tuinders niet langer lid blijven van hun neutrale vereeniging. De heer De Ruyter, uit Lei den gekomen, hodfcte, dat thans meer suc ces zou behaald worden dan drie jaar ge leden. De Raad vergaderde gisteravond met gesloten deuren. OEGSTGEEST. Als bestuursleden der Bur gerwacht alhier zijn herkozen de hoeren Hassel- bach en Van Hiele. De tuinman G. de Groot, Groenesteeg alhier, had het ongeluk te vallen, met het gevolg, dal hij zich ernstig bezeerde met een zeis en hij zic^ onder geneeskundige behandeling moest stellen. ODDEWETERJNG. -in de consistoriekamer der Rem. Kerk vond een geanimeerde bespre king plaais over het ontstaan van het kwaad in do wereld. WARMOND. In „De Zon" vergadexdo gis teravond do afd. van „Het Groene Kruis", al- kior, onder voorzitterschap van den heer M. do Vries, secretaris der afdeeling. Bij den aanvang der vergadering deelde de waarnemende voorzitter mede, dat de reden-van de afwezigheid des Voorzitters, alsook het niet eer houden van do jaarvergadering, waren gele gen in diens droevige familieomstandigheden, van den laalsten tijd. Hierna werden de notulen gelezen en het jaar verslag, uit welk laatste te vermelden is, dat 42- maal gebruik gemaakt is van het magazijn, het ledental met 12 toegenomen ia en thans 220 be draagt, en oen bijdrage is verleend voor aankoop •van een wagentje van f60. De rekening, hierop voorgelezen,gaf aan inkomsten, met inbegrip van batig saldo groot f 175.88, een bedrag van f404.9773, aan uitgaven f 163,91, zoodat het ba tig saldo bedroeg f 211.06. De heeren Oudshoorn en Koppers, die de re kening nazagen, bevonden doze in. orde, watkpa de begrooting 1920 werd goedgekeurd met in ontvangst en uitgaaf f410. Bij deze begrooting was het Salaris van den magazijnhouder van f 27.50 op f 50 gebracht, wat werd goedgekeurd. Deze verhooging ook terug te laten werken over 1919 werd om administra tieve redenen niet goedgekeurd, doch daarvoor in de plaats een gratificatie gegeven. Voor de hierop volgende verkiezing van een lid van het bestuur deelde de voorzitter mede, dat de heer Yaa Dijken, niettegenstaande naar voor gevraagd, niet genegen was bevonden voor een herkiezing in aanmerking te willen komen. Of deze nadien van meaning veranderd was, wist spreker niet, mogelijk weL Bfj de eerste stemming verkregen do hoeren Van Dijken en A. Oudshoorn een gelijk aantal 6 temmen. De heer Oudshoorn gaf hierop als zijn mee ning, dat zj. er veel voor te zeggen viel, iemand uit den werkmansstand voor deze vacature te nemen. De tweede stemming bezorgde echter den heor Oudshoorn de meerderheid, en hij had geen bezwaren zich de benoeming to laten welge vallen. Bij de rondvraag informeerde de heer Ouds hoorn over het houden der vergaderingen: de heer Koppers, maakte de opmerking, om de bus jes, door de Vereeniging te laten maken, te ver deel en onder de leden van de Vereeniging, die daarvoor in aanmerking kamen. De eerste krijgt de gevraagde inlichtingen; met de laatste op merking zal rekening gehouden worden. ZWAMMERDAM. Mej. H. M. A. Bax. alhier, is te Haarlem toegelaten als onderwij zeres. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest: Ned.-Herv. Gem. Zondagmor gen te tien uren, in de kerk, dr. J. Riemene, van Leiden, en in de Bewaarschool aan den Morsch do heer H. M. van Beek, 's Avonds te halfzeven, ds. A. J. Ruys, in „Irene", Zwaminerdam: Rem. Geref. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, ds. Goedhart. Burgerlijke Stand. Omstreken. HAARLEMMERMEER. - Bevallen: C. A. M. Lijs-Vernooij, d. J. Hulsman- Blokker, z. T. van Raam-Koopmans, d. A. G. M. Calvelage-Boerlage ,d S. G. A. Maarse-Maarse, d. M. Polder- vaarfc-Romeijn, z. H. Seger-vün der Leede, d. A. Möhlman^-ua Kooker, z. M. C. Molenaar-Plessius, -H. J. W. Kroes-Koenen, d. J. Duyster-Eikelen- boom, d. L. Groeneveld-van der Blom, d. J. W. Oostwouder-Luijt, d. M. M. Beers-van der Geest, z. H. van 't Land- Tocs, d. Th. A. Hulsbosch-van Lies hout, d. A. C. Bouman-Gorlee, d. Ondertrouwd: A. Strik 2-1 j. en J. Bos 23 j. J. de Groot 26 j. en H. de Hoop 26 j. J. O. Marcus 22 j. en C. J. Kauff- man 21 j. J. Baartse, 26 j. en A. van der Luit 25 j. P. Aarsen 23 j. en M. Speelman 20 j. Th. deGroot 31 j. en Th. M. var. Saase 23 j. H. Bras 26 j. en A. van der Stelt 25 j. G. P. van Helden 27 j. on N. Tak 2S j. Gehuwc!: W. A. Haverkort 25 j. en O. Wiering 22 j. H. H. wan der Meer 21 j. en O. Pecht 20 j. M. Timmer 31 j. en C. M. Cornelisse 28 j. N. Weber 31 j. en E. Spnans 31 j. H. G. P. Briët wodr. 38 j. en N. Dol, wed. 39 j. Overleden: Johannes Cornelis Clemens, 2 dagen, z. van P. Clemens. Maria. E. Nouta 65 j. wed. van A. Jansen. Wil helmus van Loon, 12 d. z. van L. van Loon. Margaretha Kramer, 31 j„ d. van K. Kramer. Wühelmina C. van der Linden, 28 j. geh. met K. Verbaas. Hendrik P. Harbus, 7 mnd., z. van D. Marbus. Hendrika E. Verhoeve, 70 j. wed. van K. Koningen. Simon G. Bonlje, 22 j. ongeh. z. van J. A. Bontje. Jacoba Seger, 3 d. d. van G. W. Séger. Gerritje van Marsbergen, 58 j. wed. van D. Eveleens. OEGSTGEEST. Geboren: Jannie Garda, d. van W. de Hooïj en J. M. van Delft. -- Sofia Johanna, d. v. C. J. Hooij- mans en M. P. v. d. Ham. Ondertrouwd: D. v. Egmond 30 j. te Rijnsbirrg én Heemskerk. Gehuwd: P. A. Lijesen 24 j. te Leiden en S. M. v. d. Pijl 2iJ j. .Overleden: J. G. y. d. Lee, J3 j. RIJNSBURG. Geboren: Pietertje, D. vain D. v. d. Valk en N. Schuitemaker. Wille mijntje, D. van F. Heemskerk en Joh. de Mooi}. Overledën: Margriettha, oud 32 j.. echt genoot© van Joh. Smit Nicolaas. oud 7 mhd., Z. van N. Binnendijk en "Grïsje van Egmond. Ondertrouwd: P. Heemskerk jm. 29 j. eti A. v. d. Haak jd. '25 j. J. Boekee jin. 21 j. en A, Zwaan jd. 21- J~. WOUBRUGGE. Bevalen: .W. A. van Leeuwön, geb. Brugman, K. Gehuwd: J. J. Disseldorp jm. 29. j. ett "W. C. Hoogevefla jd. 23 j. RECLAMES, A 60 CENTS PER REGEL. BOE NIERKWALEN TE VOORKOMEN. Nu den ernst van nierkwalen voor den bedachtzamen lezer duidelijk is geworden, valt te hopen, dat de middelen tot voor koming algemeen zullen worden toegepast. Want hoe moeilijk het ook valt nierfckwalan te genezen, rij kunnen gemakkelijk voor komen worden. 5303 De natuurwetten matigheid, opge wektheid en voldoende lichaamsbeweging die er toe dienen om het lichaam in orde te houden, rijn ook de voornaamste regels om nier-uitputting te voorkomen. Zware maaltijden, laat naar bed gaan, overdadigo prikkels, overwerking, zorgen, eenzaamheid, luiheid en vadsigheid, zijn alle urinezuur vormende gewoonten. Zij vergiftigen het bloed, tasten de nieren aan en veroorzaken pijnlijke verschijnselen als stijve, ontstoken en rheumatische gewrich ten, rugpijn, spit, nier-waterzucht, ischias, niergruis of' -steen, en blaasontsteking. Als gij reeds een nierkwaal hebt, laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u dan hel pen om gezond te worden, en past daarna op voor herhaling. Foster's Pillen kunnen nog behulpzaam rijn. Zij verbeteren en voorkomen derhalve, bijtijcis genomen, nier- swakte. Fosters Pillen geven verzachting aan de urinewegen, regelen de blaas en versterken de nieren. Zij dienen tot niets anders en rijn geen alles genezend middel. Zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Foster's Pillen doen slechts één ding, maar doen dit goed. Alleen eoht,' wanneer op de verpakking de handteekening van James Fest-er voor komt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen rijn te Leiden verkrijgbaar bij de bekende dro gisten A f 1,75 per doos of f 10.per zes doozen. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie met inhoud, diverse sleu tels, fluweelen reticule, wollen das, gouden medaillon met 2 portretten, 2 nieuwe roo- de zakdoeken, nikkel kraagnummer 1026, wandelstok, doublé lorgnet in étui, zilveren dameshorloge, lederen visitekaarten-étui, witte zakdoek, dameshoed met speld, da mesbont, abonnementskeart N. Z. H. T. M van A. Piecardt Wieringa, bus van een rij— tuigas, eenige onderdeelen van een motor rijwiel, zwart konijn, 10 plakzegels, wit kinderschoentje, pakje inhoudende hand doek en luier, schoolboekje rood, wit eu blauw koper voetstuk van een petro leumlamp, haarvlecht, gouden manchet knoop, zwarte kindercape, pakje thee, grif felkoker, bijtel gemaakt van een vijl, rie ten taschje met inhoud, rood kinderschoen tje, grijze wollen das, zilveren kettinkje met R. K. medaille, gouden broche, blauw zijden taschje met inhoud, zilverbon in lin nen zakje, rozenkrans, zilveren ketting met bedeltjes, notitieboekje^ 3 muziekboeken, witte herdershond, hamer en nijptang, kin derspeelwagentje, 3 sleutels aan een touwtje. Gevonden in de Electr. Tram (Sta'dsliin) Parapluis, zwarte mof, wollen das, hand schoenen, rekenboekje van H J. W. van Meurs, ledige pórtefeuille, cirkeltrekker, gouden damesringetje, mazaik knoop, kruis van een rozenkrans, zilveren Zeenwsche broche, polikliniekkaart van S. 'de. Vink.. Gevonden in het Postkantoor: Bruin dekkleed, gemerkt V en D 16. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag behalve Donderdag en Vrijdag van 1 tot 3 uur n.m; ten poli- tiebureele alhier. BUITENLAND DE OORLOGS-LIQUIDATIE. Over Spa wordt nog veel geschreven, maar het zijn allemaal hypothesen enz. Duitschland heeft de ujfcnoodiging der waarts thans officieel aangenomen. Op de agenda staafi blijkbaar alle bekende pun ten, zooals reeds is vermeld. Op de agenda van de Raad van den Volkenbond die 14 dezer te Rome verga dert, staan de volgende punten: Voorbereiding van de eerste vergade ring van den Volkenbond, de begrootiug van den Volkenbond en de samenstelling van de permanente commissie ter bestu deering van de kwestie der ontwapening. DeFransche militaire autoriteiten heb ben in Thracië een volkstelling gehouden, die, naar de „Temps" uit Sofia verneemt, de volgende uitkomsten heeft gegevenEr waren 86000 moslims, onder wien 74000 Turken en 12000. Pornaten (Mohammedaan sche (Bulgaren), 66000 Grieken en 54000 Bulgaren. Verder zijn er kleine minder heden Joden en Armeniërs. Griekenland, hoewel dus het minste ver tegenwoordigd, krijgt niettemin Thracië, gelijk bekend. BELGIE. Dg Kamercommissie tot heraening van de grondwet heelt geweigerd het kiesrecht aan de vrouwen toe te staan, maar rich .verklaard yoor haar verkiesbaarheid. DUITSCHLAND. Op de socialistisch© conferentie to Berlijn heeft kanselier Muller een rede gehouden, die de aandacht verdient. Het „Hbld."' geeft daarvan volgend uittreksel: Wij moeten niet alleen tegen rechts, maar ook tegen links voortdurend de demooratie en de republiek verdedigen- Wij kunnen zeg gen, dat wij sedert den 9en November altijd slechts voor de keus hebben gestaan, van twee fouten één te maken. De feiten waren sterker dan de raenscdien. AjIs so ciaaMemo er a ten mogen wij ook niet vergeten, dat wij sedert 9 November coalitie-politiek gevoerd hebben, eerst mot de onafh ankelij ken en daarna met de democraten en het centrum. Wq hadden bij de verkiezingen voor de Na tionale Vergadering niet de meerderheid ge kregen. Hadden de onafhankelijken onzen raad gèvolgd en hadden de verkiezingen on middellijk na den 9en November, onder den indruk van de zegevierende revolutie plaats gehad, dan zouden wij in Duitschland1 een sociaal-democratische meerderheid hébben gekregen. Ook mogen wij niet vergeten, wat wij tijdens den wapenstilstand ons moesten laten welgevallen. Daarop moeten wij juist nu, voor de dagen van Spa, wijzen, nu wij hopen, dat eindelijk ook bij. onze vijanden het verstand zal zegevieren en nu wij hopen, dat eindelijk ook een politiek van verzoening on tegemoetkoming gevoerd zal worden. (In terruptie: „Frankfort aan de Main!") Xk geef, niettegenstaande Frankfort, toch de' hoop niet op, dat ook in Frankrijk de dag zal aanbreken, dat het gezond verstand ze geviert. Die dag is er nog niet, maar aiïïe volken van het vasteland hebben zich in de vijf oorlogsjaren doodgevochten, ook de over winnaars, en zullen op een goeden dag moe ten erkennen, dat zij op elkaar zijn aange wezen. (Instemming)- Eilike partij, ook elke coalitie-partij, zal den verkiezingsstrijd zelfstandig voeren, want de drie cbalitie-partijen befceekenen drie wereldbeschouwingen: die van het cen trum, de burgerlijke democraten en de so ciaal-democraten. Deze drie wereldbeschou wingen zullen in den verkiezingsstrijd tot het einde zich zeil trouw blijven. Zij zullen dit in Duitschland nu beter dan ocit te vo ren kunnen doen, omdat alle gebreken van het vroegere kiesrecht verdwenen zijn. Wie een gevestigde wereldbeschouwing bezit, zal ook achting hebben voor de we reldbeschouwing van andoren. Alleen vech terebazen schelden elkaar wederkeerig uit. Dit mogen in het bijzonder zij zich aantrek ken, die links van ons den broederstrijd voe ren. Wij willen den strijd ook naar links fat- soonlijk voeren, fatsoenlijk natuurlijk ook togen de coalitiepartijen, en wij zullen nooit vergeten, dat wij met deze partijen e©D sink weg van de Duitsche geschiedenis gezamen lijk hebben afgelegd, een stuk weg, dat zoo steenachtig was als nooit te voren in de Dudtsche geschiedenis een weg geweest ia. (Levendige instemming). Brengen de ver kiezingen ons geen meerderheid don zullen wij weer coalitie-politiek voeren. Wij zullen dan echter trachten in de coalitie een ster kere factor te worden dan wij nu zijn. Thans nog oenigo woorden ovor de poli tiek der regeering. Na den staatsgreep van Kapp werd een ar beide raregee ring geëisoht. Dit was op demoratischen grondslag onmo gelijk en daarom hebben wij sociaal-demo craten, ons er tegen verklaard. Zij zooi slechte mogelijk geweest zijn, wanneer de arbeiders- v©rtegen\voordiger8 van het centrum er aan hadden medegewerkt. Ik had voorgesteld de onafhankelijken in de coalitie-regeering op te nemen. Dat zou in het buitenland een uitmuntenden indruk gemaakt hebben, want dan hadden wij in Duitschland een republikeinsch blok gehad, dat ons aanzien in het buitenland zou hebben verhoogd. Maar de onafhanke lijken hebben dat van de hand gewezen (hoort, hoort!). Zij wilden niet, dat dit republikeinsche blok tot stand kwam, ze willen nog steeds naar Moskou, welks poor ten tot nu toe gesloten zijn, daar zij in hun partij nog democraten hebben, maar zij moeten voortdurend op grond van hun te Leipzig genomen besluiten met Moskou rekening houden. [Wij waren dus tegen de vorming van een arbeïdersregeering, omdat dit op de- mocratiscben grondslag niet mogelijk was en daar wij er allen van overtuigd waren, dat dit onder dó toenmalige omstandig heden noch voor de Duitsche arbeiders, noch voor het Duitsche volk een geluk zou ziin geweest. t Wij zijn nu eenmaal op het buitenland aangewezen. Onze geheele productie is ten gronde gericht, want alles was vijf jaren lang op den massamoord ingesteld. Ons goud is lettcriijk in kruitdamp op gegaan, en het gevolg is, dat thans millioe nen' Duitschers, niet alleen arbeiders, mn .->.!• ook kleine patroons, geen heel hemd meer aan het lijf hebben. Een arbeidersregeering, die dezen fail lieten boedel zou hebben overgenomen, zou nog graoter moeilijkheden te overwin nen hebben gehad, dan een coalitie-regee ring, want de regeeringen in de landen onzer vijanden en die in de neutrale lan den zijn kapitalistische regeeringen, en zij stellen in een zuiver socialistische re geering niet bet vertrouwen, dat zij in de burgerlijk-kapitalistische regeeringen stel- len. Een arbeidersregeering in Duitschland zou slechts mogelijk zijn, indien de Duit sche arbeiders eendrachtig waren en bij de a. s. verkiezingen de meerderheid be haalden. Het is een gematigde verklaring, die veel goed zou kunnen doen, wanneer men er naar luisteren wilde. Doch dat is de vraag. Van onafhankelijke «n .communistische zijdë wordt toch geregeld het vuurtje van de scheiding in het volk aangewakkerd. VolgenB de „Freiheit", het blad van de onafhankelijke socialisten, hebben de Ber- lijnBche zadelmakers en behangerB in een algemeene vergadering met 1200 tegen 6 stemmen besloten, hun vroegeren collega den rijkspresident Ebert' uit do organisa tie te stooten, omdat hii het doodvonnis. gewezen tegen de communist Kopp, heeft bekrachtigd. De commissie van onderzoek naar dea staatsgreep van Kapp heeft tot nu toe 14 gevallen onderzocht en voorgesteld de g©. neraals von Hölsen, von. Lettow-Yorbeck en Strempel en de overaten von Wangen- heim en von Ledebour, den kolonel voa Klewitz en majoor Mathias in staat van beschuldiging te stellen en uit den dienst te ontslaan. Voorts worden met verlof ge. zonden en in staat van beschuldiging ge. steld generaal von der Hardt, kolonel von Wetzell en de majoors von Sydow aa Bock. De Pruisische Landsvergadering heeft met de stemmen van de Duitech-aabiona- len en de volkspartij tegen een wet aange nomen voor het in cultuur brengen van onbebouwd land in Pruisen. De mfinister- president wees op het verlangen van het volk om terug te keeren naar het land en kleine landeigenaars te worden met klei ne eigendomsrechten. Men moet aan dit verlangen tegemoet komen. Er zijn onge veer 6^fj millioen H.A. alleen in Pruisen voor dit doel beschikbaar. FRANKRIJK. De spoorwegstaking loopt ten einde, die ander mijnwerkers en dokwerkers duurt nog voort en zelfs is er nog kans op uitbreiding in deze tak ken van bedrijf. Dal de G. G. T. echter zolf den metaalbewerkers heeft verzocht niet zonder haar bevel te staken, kan men ook als eea gunstig toeken opvatten. De regeering moet vast van plan rijn ia gae- nerlei bespreking te treden, zoolang het werk niet algemoen hervat is. -De arrestaties van leiders houden aaa, ter wijl levens vele raddraaiers ontslagen rijs. On der de gearresteerden is Lorriot, lid der socia listische fedoratic van do Seine, wien Lonkt den titel: vertegenwoordiger in het Westen der sov jet-republiek verleende, onder beschuldiging van tegen de fainnenlandsche veiligheid van den staat te hebben gecomplolteenL ENGELAND. In het Lagerhuis heetf Mc Curdy, de minister der voedselvoorziening, een zeer pessimistisch gelnid doen boorer. Hij zeide toch om.: „Wij moeten erknnnon, dal de verw&obtiKgen van een jaar geleden met op een soliedec grond slag waren gevestigd. Er geen kans op verbe tering von den aanvoer en den prijs Ttm sui ker en wij moeten rekening houden met de ver minderde weroldopbrengst van tarwe in de ko- "mende twaalf maanden. De Vereenigde Staten hebben vier millioen ton minder te wachten. Ik vrees, dat wanneer er geen verstandig en voor zichtig staatsbeleid waa van de zijde der im- porteerende landen, er dén stijging zal rijn in den prijs van tarwe, welke zich in den prijs van alle andere benoodigdheden zal doen govaoien.'-' Te Londen is een overeenkomst goteckeud tus- s oh en de federatie van iarnsp or tarb eiders en de werkgevers in de havens. Volgens dio overeen komst zal een standaardloon van 16 schilling per dag met oen werkweek van 44 uur worden betaald in de voornaamste Britecho havons. RUSLAND. Van het Poolsche offensief geen nieuws, De bolsjewiki melden, dat het overschot van Denilrin's leger, dat na de overgave van Noworoseibk zich langs de kust v&H de Zwarte Zee had teruggetrokken «u in hoofdzaak bestond uit Koeba-kozakken, zioh ten Zuiden van Sotsjy heeft overge geven. Het zijn in het geheel 60.000 man, onder bevel van de generaals Boskretof en Morozof. De troepen, die zicb onder geueraal Wrangel in de Krim hadden teruggetrok ken, houden zich daar goed staande. Zij beschikken ook over oorlogsschepen. Do bolsjowiki hebben te Bakoe 300,000 poed benzine, 25 millioen poed petroleum, 2 millioen poed gasolie, 1^4 milhooa poed machine-olie, 115 millioen pod mazoet en 80 poed ruwe olie buitgemaakt. (1 poed is 16.33 K.G.). VEREENIGDE STATEN. De minister van arbeid Wilson, heeft bepaald, dat het lidmaatschap dor communistische partij geón voldoenden grond oplevert voor deportatie van vreemdelingen. Senator Knox heeft bij het debat over zijn motie om den oorlog mot Duitschland en Oosten rijk eenvoudig voor geëindigd te verklaren, voor- gestold met Duitschland over een afzonderlijk vredesvordrag to onderhandelen, waarbij rile en do wederzijdsche rechten en verplichtingen tus- schen beide partijen zullen worden gewaarborgd. In verhand met de gebeurtenissen in Mexico ia een Amcrikaansch smaldeel voor dinoct ver trek naar do Mexicaansche wateren gereed. Een paar Amerikanen zijn reeds bij de opstan den in het land der pronunciamento's godood. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ludendorff is bezig een aanhangsel bij zijn herinneringen te eehrijven. Daarin cuüen belangrijke documenten van den geooraien staf worden opgenomen, die de bewering moeten logenstraffen, dat hij de almachtige dó<3tater ia geweest cn dat zijn politiek schuld heeft aan Duitsohlands nederlaag en ineen storting- Baron Ernst Waldburg.'zoon van den over deden Aartshertog Ernst van Oostenrijk, die gehuwd was met een burgerlijke dame, is :n Boedapest overleden. Hij was vroeger officier, doek na den dood van zijn vader werd hij ober-kellner ia een bekend café in New-York. Op 69-jarigen leeftijd is hij thans in de grootste oüeade in een ziekenhuis overleden., terwijl zijn fanu- lie aan de grootste ontberingen is prijsge geven. Gp Ierland duren de hongerstakingen op grootè scha at voort. Te Weenen is een scheuring in dc mc *- listische partij ontstaan, daar de conua-n-9" ten, in strijd met de meerderheidssocial^' -3> op een algemeene staking aansturen. Gemeld wondt, dat de binne n geh a aide oogst van Nieuw Zuid-W.nles kleinste is sinds 1897.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2