LEIDSCH m DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES: SO Ofcs. per regel. Des Zaterdags 40 Ota. por regel. Kleine advertentiën Woensdag fè Cts.t Zaterdag f 1.— bjj een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- jsclit. Voor eventueel© opzending van brieven Jb Cis, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NoordeiRdsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. S mud. £2.50, p. week' Ö.-Ï0 Buiten Leiden, waar agenten gfrree- tigd zijn, per week' 0.19 Franco per post s 8-00 üo derdag 22 April 1920. Nummer 18447. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen eerste blad. Officieele Kennisgevingen. gemeentelijke vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan dé Gemeentelijke. Vischwin- kels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) ver- sche schelvisch verkrijgbaar is a i 0,16 SCHOL a f 0,17 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Btirgem. Leiden, 22. April 1920. drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de arbt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemceno kennis, dat door C. W. PAATS, h.vr. W. PIJPERS, wo nende te Leidon, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in het benedenlokaal van het perceel itforiaansteeg No. 12. N. C. DE GIJSELAAB, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 22 April. 1920. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeeno konnis, dat door A. G. HILLENAAR, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel van het perceel Lan gebrug No. 71. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 April 1920. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LELDEN, op MAANDAG 26 APRIL 1920, des namiddags te 2 uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds- worden voortgezet. -= Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van "t nieuw benoemd Raadslid S. Leman Mzn. 2o. Praeadvies op het verzoek van H. W. Blóte, om bestendiging in de betrekking van schoolarts. (111) 3o. Idem als voron van J. A. Schreuder. (111) 4o. Idem als voren van H. P. Veldhuy- zen. (Hl) 5o. Idem als voren van J. A. Duffels. (111) Co. Benoeming van een lid der Schat- tingscommissic, bedoeld in art. 67 der Wet op de inkomstenbelasting 1914. (113) 7o. Benoeming van een iid van het Be stuur der Vereeniging ,,De Ambachts school". (124) So. Benoeming van een Hoofd der nieu we school 2do klasse vw jongens en meis jes aan den Maresingel. (112) 9o. Benoeming van oen onderwijzeres aan de school der 2clc klasse voor jongens •n meisjes No. 3. (114) lOo. Voorstel tot het openen van het bij art. 29, 7de lil, der wet op het Lager On derwijs bedoeld overleg met den Districts schoolopziener, ten aanzien van de benoe ming van een Hoofd der school der 2do kl. voor jongens en meisjes aan de Heeren straat en van een Hoocd der school 4de klasse No. 1 (vanaf 1 Juli 1920 school 3de klasse No. 5). (117) llo. Praeadvies op het verzoek van mej. G. C. S. Dikshoorn om eervol ontslag als onderwijzer-es in do handwerken aan de school der 3do klasse No. 3. (115) 12ó. Praeadvies op het verzoek van dc firma D. D. Noordman, om een door haar op het errein aan den Haagwcg No. 60 op te richten loods van hout te doen maken. (119) 13o. Idem als voren van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, om een door haar op tc richten brugwachters- huisje op hot perceel Sectie M. No. 156/157, van hout te doen maken. (130) 14o. Voorstel om aan het genootschap „Mathesis Scientiarum Genïtrix" het kos teloos gebruik af tc staan van eenige loka len der Stads-Gehoorzaal, ten behoeve van het houden der algemeene vergadering cn van de tentoonstelling van door de leerlin gen vervaardigde werkstukken. (120) 15o. Voorstel tot verhuring van een ge deelte van het open plein van liet voorm. Invalidenhuis aan E. J. Schoondergang en A. de Groot. (12G> 16o. Verordening, regelende de verdea- ling der gemeente Leiden in stemdistriu- ten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. (137) l7o. Verordening, houdende aanwijzing van de stemlokalen voor .de stemdistrictor. waarin de gemeenteLeiden is verdeeld, voor de verkiezÏDg van leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Stalen en den Gemeenteraad. (137) l8o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbetering yau een G-tal beambtenwoningen van het Open baar Slachthuis. (131) 19o. Praeadvies op het verzoek van dc Woningbouwvoreoniging „De Goede Wo ning", in zake den verkoop aan die ver- eeniging van een terrein, gelegen ten noor den van den Maresingel, voor de stichting van 164 woningen, w. o. een badhuis en oeu pakhuis c-n heb verleenen van een voor schot err een bijdrage, als bedoeld in art. 30 der Woningwet, in de kosten van aan koop.vau grond cn de uitvoering van net bouwplan. (132) 20o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verorde ning van 31 Januari 1918 (Gom. Blad No. 3), betreffende de wed den van ambtenaren ïn dienst der gemeente Leiden; b. tot vaststelling van dc jaarwedde van den onderwijzer, verbonden aan de gestichten „Endegeest", .Voorgeest", en „Rhijngeest" c. in zako do jaarwedde vanden Commissaris van Politie; d. in zake do jaarwedden van den Gemeente-ontvanger cn den Ge meente-secretaris. (122) 21o. Benoeming van een adjunct-Direc teur der Gemeentewerken en c. q. vaststel ling van diens aanvangswedde. (118) 22o. Benoeming van een Bouwkundig- Hoofdambtenaar bij Gemeentewerken. (118) 23o. Voorstel lot vaststelling van een ver ordening, houdende wijziging van de Ver ordening van 24 April 1919 (Gemhlad No. 13), op do heffing oencr plaatselijke direc te belasting naar het inkomen te Leiden, cn tot afwijzing van de daaromtrent inge komen voorstellen van de heeren De la Rio c. s., cn van den. heer Knuttel, alsmede van de desbetreffende verzoeken. (116) 2io. Verordening, regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Ha I vengeld", in de gemeente Leiden. (133)- 27o. Verordening, regelende 'de invorde ring vau de belasting onder den naam van „Bruggeld" in de gemeente Leiden. (133) 28o. Verordening, lioudendo wijziging van de verordening van 19 December 1918 (Gem.blad No. 47), voor de buitengewone school voor Lager Onderwijs to Leiden (herziening jaarwedden). (125) 29o. Voorstel tot" vaststelling van de jaarwedde van den onderwijzer of do on derwijzeres, uitsluitend belast met het on derwijs in het Fransch aan leerlingen der scholen 2de klasse. (127) 30o. Voorstel-:- a. tot toekenning van een gratifica tie aan M. J. Krop, hoofd der Herhalingsschool voor jongens en aan mej. J. M. Enuma, onderwij zeres in de huishoud-, wasch- en kookkunst aan de Herhalings school voor meisjes; b. tot vergoeding van haar reiskos ten vanaf 1 Oct. 1919 aan mej. Enuma voornoemd. (128) -31o. Voorstel om aan de tijdelijke onder wijzeressen C. E. van Parreeren, M. Fruit- man on B. A. van Vel zen een gratificatie toe te kennen. (129) 32o. Praeadvies op do voorstellen van mevr. DubbeldemanTrago, in zake de veratrekking van schoolkindervoeding en schoolliinderkleeding. (134) 33o. Praeadvies op het verzoek van het Leidsch Drankweer-Comité, iu zake het niet meer verleenen van vergunningen, krachtens art. 4, 2de lid; 2o. der Drank wet., - (135) 34o. Praeadvies op het voorstel van den heer Oostveen, om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad van. Negen van den Nat. Bond van. Plaatselijke Keuzo houdende adhaesiebetuigiug aan het door de heeren Rutgers e. a. ingediende Wets voorstel, beoogende invoering van Plaat selijke Keuzo. (136) 35o. Praeadvies op het voörstel der Com missie, belast met het onderzoek naar de billijkheid van het aan de brugwachters Rietkerken en Van Putten verleend ont slag. (121) 36o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in dc plaatselijke directe belasting, dienst 1919—1920. (123) STADSNIEUWS. De De Gijselaar-bank, Ir. het Tweede B'.ad van heden zal men eeïi beschrijving vinden van" de morgen te onthullen -De" Gijselaar-bank, waarvan men onzen kunstcriticus welwilic-nd fo voren oen kijkje heeft laten nemen. Wij "publieoar-en deze uitvoerige, verklarende bespreking mat opzet een dag te voren, opdat men enigs zins gedocumenteerd het monument, ter eere van onzen burgemeester opgericht voor het geen deze tijdens de crisisjaren voor onzs goede Sleutelstad heeft gedaa'n, kan b ;- schouwen, wanneer het morgen aan de cri- tiek vain de communis opinio is prijsgegeven. Mogeïi wij een dringend verzoek richten tot de burgerij morgein, den dag, dat uit (naam van Leiden's ingezetenen den burge meester een tastbaar Kijvend aandenken zal worden geschonken, door het uitsteken van de driekléur relief te geven aan den tot uiting te brengen dank? In opdracht van het Luxor theater zal de heer Willy Mullens de plechtigheid filmen. De „L. A. W. E. T." m. Zooals wij gisteren na de opening nog konden meedeelen, erlangde-de winkel-éta- 1 age-tentoonstelling van de talrijke genoo- j digden, die na de openingsplechtigheid J haar bezichtigden, een bijzonder gunstige beoordeeling, wat zij trouwens ook bon voile verdient. Ouzo winkeliers, die zich die moei te en kosten hebben gotroost een standi in te nemen, hebben getoomd, iets te kunnen. En al is de eene etalage mooier dan de andere, wat voor een doel roet den aard dei- geëtaleerde goederen en artikelen sa menhangt, al de 39 stands zijn de moeite van een ernstige bezichtiging ten volle waard. In het algemeen kunnen wij getuigen, dat de Leidsehe winkeliers bier toonen met het beste, wat er ïn de versohillendo branches aan te Lieden is, te kunnen uitkomen. Wij hebben uit de inleidende rede van dien heer J. Kamerbeek kunnen vernemen, dal1 heb voornaamste doel dezer tentoon stellingen, die ook in andere provincieste den zullen worden georganiseerd, is de in gezetenen er van te overtuigen, dat zij voor hun inkoop e i niet naar do groote steden behoeven te gaan maar evengoed, zoo niet beter, bij eigen stadgenooten terecht kun nen. Voor onze gemeente wordt) c.i. dit doel zeer wel bereikt, te meer, waar, zooals gis teravond roods as gebleken, de belangstel ling zeer groot is. Gisteren toch hebben niet minder dan 2000 behalende bezoekers do tentoonstelling bezocht en heden liep het weer druk. In den foyer was het gisteravond! op sorn- inige tijden zóó druk, dat van een behoor lijke bediening geen sprake kon zijn. De directie van hot Reclame-Bureau deel de ons mee, dab zij voor vanavond en do volgende avonden maatregelen heeft geno men, dat men daar een poosje rustig kan zitten. Wat de tentoonstelling zelve betreft, moe ten wij nog even de aandacht vestigen op een stand in de groote zaal T an den bloe mist G. van der Lee, aan den Haailemm'er- weg 17. Deze stand zou oorspronkelijk inge nomen zijn door een winkelier in ijzerwa ren. De heer Van der Lee heeft nu, bij wijze van pendant van den bloemenschat, door den heer Jan Kriest (,,De Koepel") tentoongesteld, uit zijn Hoomenvcorraad iets moois van gemaakt. De firma Vroom en Drcesmann maskeert deze kleurige uit stalling .met eenige rieten meubelen. In de kleine zaal vroeg nog do mooie stand No. 29 van de firma Van der Vlist, kapper aan de Haarlemmerstraat 273, onze bijzondere attentie voor haar overweldi gend grooto coleetic haarworken. Een draaiende buste vertoont er voor ieder, die er belang in stelt, het nieuwste Fransche kapsel. Verder kunnen de dames er te kust en te keur, haar vlechten en wat dies meer zij uitzoeken. Maar ook voor dc mannen weet deze firma tc zorgen. Noemen wij slechts haar groote collectie scheermessen cn gilettes., Gedenken wij ten slotte nog do smaak volle étalage van de firma Van Cleef, Haarlemmerstraat172—174, die met haar keurige collectie dames- en kindcrconfectie en den stand van den beer L. Demmenie, Haarlemmerstraat .169, wier keurigö col lectie schrijfmachines o. a. 2eer de aan dacht trekken. Beide stands gingen wij den eersten dag wel wat heel vlug voorbij. Broederschaps-Feder a tie Gisteravond hield de afdeeling. Leiden der Broedersohaps-Federatie haar eerste bijeenkomst in de Nutszaal. Het'programma, vermeldde, behalve eetaige zangnummers, 'een viertal sprekers, die iu korte trekkein doel en streven hunner Ver- eeniging uiteenzetten, om zoodoende te ko men tot onderling begrijpen en waardeer-m. Bijzonder aangenaam was het onder dezen ook mej. Marg. Meyboom te hooren, die in samenwerking met eenige anderen als het ware den stoot heeft gegeven tot op richting der federatie begrijpende, dat, ondanks vele verschillen, één machtig stre ven woont in de vereenigingen, die da Broe derschap erkennen. Het was zooals de voorzitter der afda ling, prof. Roessingh zeide: ,.een welge slaagde avond, die in een volgend seizoen zeker herhaald zal worden." De zaal was geheel gevuld met led-Sn der aangesloten groepen en bood een prettigen aanblik door.de vele mooie bloemen, die ten slotte Ön aan do zangeres: mej. Ritman. èn aan de verschillende spreeksters 'en vrien delijke theeschenksters werden aangeboden. Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Ons Voordeel". In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de Leidscho Coöperatieve ga- bruiksvereeniging „Onv Voordeel, die in de Graanbeurs werd gehouden en zeer druk bezoohb was, werd besloten aangesloten te blijven bij den Landelijkon Bond van ver- bruiksvereenigingen in Nederland. In do plaats van do bestuursleden me-, vrouw Metz en don hoor BaJfoorb werden' benoemd do heeren S. Th. Buys en A. Nij- holt, terwijl in de Commissie voor Toezicht benoemd werden mevrouw EerdmansHoll en de heer A. Marks. Tob voorzitter werd in de plaats van den heer Balfoort, de heer J. G. F. van Ewijk gekozen. Aan den heer Balfoorü, aan wiens initia tief de ■oprichting der vereeniging te dan ken is geweest, werd hulde gebracht voor alles wat hij in het belang dor vereeniging heoft. gedaan. Aan heb eind der vergadering werd door het bestuur mededeeling gedaan van de groote toeneming van leden in den laatsten tijd, waarooor de onnet ook veel groot'er is geworden. Toch wilde men voorloop ig neg niet over- goaji tot het bezoldigen van bestuurscSsrïj der Coöperatie. Mej. G. J. de Vries, alhier, staat op 'de voordracht ter benoeming van een tijde lijke leerare3 in liet Engelsch en Engelsche lettevkuiide aan de H. B. S. voor Meisjes in Den Haag. Met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, is tot I Mei. 1921 bènoemd tot amanuensis lste klasse aan de Veeartsenijkundige Hoöge- school te Utrecht, de heer J. van der Sluys, alhier. De Leidsehe Chr. Oranje-Vereenigïng Zat op den a.s. Verjaardag van "Prinses Juliana, Vrijdag 30 April, op haar post zijn, Des avonds zal zij een openbare verga dering honden, waarin als sprekers hopen op te treden de predikanten H. J. Kouwen- hoven en M. J. Pim3eh'e, beiden alhier. Later zal worden bekend gemaakt hoe het pro gramma er verder zal uitzien. Het godgeleerd studentengezelschap „Beréschiet" zal op 9 Juni honderd jaren hebben bestaan. Laagste i.aschrjjLster bij de door liet' Koloniaal Etablissement té Amsterdam ge- ho-idea aanbesteding van sajet is de firma J, en A. lo Poole. alhier, voor f7S76. -De muziek lent in het Van-der-Werff- park is herrezen ten teeken van ifaderende opërilucb t-concerten. De auto-dienst Leiden, Boskoop, Ha- zerswoudc, zal 3 Mei weer beginnen; drie ritten heen en terug. Ter Rijkspostspaarbank alhier en zijn bjj- en hulpkantoren is in Maart op spaar bankboekjes in den Jpop der maand ingelegd: f 120,165.551/2 en terugbetaald f 115.883.56. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4.2S1.991/2"; Het aantal alhier- nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 153. Door tusscheinkomst der hier gevestigde kantoren werd, t2r Directie op Staatsschuld- boekjes ingeschreven een nominaal bfdrag van f1600 en afgeschreven f250. Derhalve meer ia- dan afgeschreven f1350. BINNENLAND. Salaris-regelingen. Blijkens het Voorloopig Verslag van het af- deelmgsonclerzock der verschillende desbetref fende wetsontwerpen tot bogrootingswijziging spraken vclo leilen cr huu voldoening over uit, dat de Regeering gelegenheid hoeft gevonden, de nieuwe salarisregeling met ingang van i Ja nuari j.l. ia werking tc doen treden. Verschillende leden gaven als hun meening tg FEUILLETON DE HOEVE IN 'T BROEK. Een roman uit Masoeren door RICHARD SKOWRONNEK. (Nadruk verboden.) M) De oudste was onderwijzer, cie tweede, was meubelmaker en verdiende in da et-ad bij rijn meester con goed stuk brood, en de oudsfco zuster was getrouwd in het dorp met Schikkorven, een klein landeigenaar, die weduwnaar was en van zijn eerste vrouw twee kinderen had. Maar zij was gelukkig en tevreden, hoowel zij zich van den vroe gen morgen tofc dan laten avond moest af tobben, want zij was vrij en kon lachen als zij het maar in haar hoofd kroeg. Maar zij, als jongste, zat hij' do ttvco verbitterde, oude monséhen als oeu betooverdo prinses an het kasteel, waar oon boozo feo haar hot) lachen verboden had, werkte in hot huis houden als eftn dienstmeid en verlangde naar het stukje blauwo hernel, dat in dezo wereld toch ook wel voor haar woggologd zou zijn. Wat haar ouderlijk huls zoo grauw en somber maakte, had zij gehoord op den dag, nat. zij voor het eerst naar school was ge gaan. Niets op de woreld is vreoselijkev um een gedachtenloos pratend kind en het was een kind geweest, dat haar voor het u-sfc over haar vader do oogen had gc- opond. .•iMaak jo tooh niot zoo dik,'! had de dceh- i' van hoer Sewcik legon haar gezegd. s je in den hemel kon komenzou je met de halvo plaats tevreden zijn." En toen zij versohrikt vroeg, waar-om dan zij juist niet in den hemel zou komen, had de an dere hoonend geantwoord: „Nu, vnaag dat maar aan jo vader, die de drie Baginsky's vermoord heeft. Hij zal liet wel weten, maar ik denk niet, dal hij heb je zeggen zal!" Toen had zij haar vader gevraagd of dat waar was, dat zij om do drie Baginsky's niet ïn don hemel moohb komen. En haar vader waa stilletjes van tafel opgestaan en do kamer oitgogaan; maar haar moodov had haar streng bestraft en haar verboden ooit weer met zulke onzinnige vragen te komen. En als één var. de schoolkinderen cr weer eeus over mocht beginnen, dan moest zij het togcm don onderwijzer zeggen, maar zij moest er thuis over zwijgen. Vader was nu eenmaal ziek en zwak en hij had zich iil genoeg geërgerd over do domme praatjes. Maar na liet middageten had da oudste zuster haar stillcbjes in den tuin meegeno men, waar achter dJo hooge boonostaken de gele zonnebloemen stonden, en tegen baar gezegd „Natuurlijk is hot waar, hij heeft ze ver moord, want Wilhelm heeft het duidelijk gehoord, dat hij toen 's nachts is opgestaan en zijn laarzen heeft aangetrokken. En ook, dat hij later weer thuisgekomen is, en toon is er nog later iemand voor heb huis ge weest en die heeft met moeder door het raam gesproken. Maar wc moeten den mond houden, want anders, als dc andere men sehén het liooron, komt liij in de gevange nis en dan hebben we niets co eten In dal uur, ondbr de gele zonnebloemen, was een zwarte worm over haar onschuldig zieltje gekropen on zij had opeens a-nderc oogen gekregenoo-gen, waarmee zij ieder woord eivelko blik van baar ouders door- vorsebte, of zij zich niet eens zouden ver raden. En zoo was zij opgegroeid naast haar ouders, maar er was altijd oen muur tus- schen hen in en met haar broertjes en zus jes was zij ook eigenlijk alleen vorboaden door dit heimelijke medeweten. En die gin gen ook om de ouders heen met spiedendo oogen, ei- was geen teeder in elkaar op gaan, geen vroolijk spel als elders ir. de huizen, waar do oudeirs soms meu hun kin deren zelf weer tot kinderen worden; al leen als toevallig do naam Baginsky ge noemd werd, dan stietbeu zij elkaar onder de tafel aan en lebten op, wat voor gozïch- te-n hun ouders zouden zotten En de een voor, de ander na, hadden zij zich gehaast het ouderlijk huis uit te ko men, zoodra zij er too in staat waren ge weest; alleen zij had moeten achterblijven, omdat zij de laatste was en haar moedor toch oen hulp in de huishouding noodig had. Zij stond 'a morgens vroeg cp voor haar werk cn ging 's avonds laat naar bed met een moe lichaam, en dab alles zonder vreugd of een vriendelijk woord. Do moeder kreeg het niet in haar hoofd om haar oen vriendelijk woord te zeggen, cn dc vader liep maar rond met zijn geel achtig, ingevallen gèzïohfc, alsof alles hem. tot last- was. En zoo verwonderde zij zich Eog dikwijls over zichzelv?, dat haar soms wel eens een vroolijke gedachte in 'b hoofd kon komen, als zij alleen was of dat. het zoo in haar opkwam, hardop te gaan ringen, als zij door' het bosch liep. Want ook als zij in do toe komst zag, ontdekte zij er mets blij's. Er was daar een leelijké pummel altijd om baar heen, dio zijn grove handen naar haar uitstrekte, do oudste van BogcLvn's zonen, cai toen haar moeder dat gemerkt had, waa zij voor 't eerst na langen tijd weer vrien delijk togen haar, geweest, cn had haar al lerlei goeden raad gegeven, lioo zij dien on verwacht en vrijer aan zich moest binden en hem er toe brengen, dat hij niet maar zoo een grapje op 't oog had; maar ernstig naar haar zou komen vrijen, en ook tegen den wil van zijn vader alles door zou ze tten. Want burgemeester Bogdan had het met zijn oudsten zoon hoog voor en hij had een heel ancSere bruid voor hom uitgezocht, do erfdochter van den groeten boer Rasum, dio zoo trotsch was, dat zij de andere meis jes in het Dlugosser dorp nauwelijks aan keek. En daar had zij in zekeren zin het recht toe, want de oude Rasum had! geen zoon en als zij eens trouwde, bracht zij moor weiden en akkers mee dan het lieelo bezit van de c-vorige boeren in het dorp uit maakte. Bovendien, na don dood van haar vader hog de hoeve; die met den witton muur er om heen op den borg lag als een vesting, twee koetspaarden en twaalf werkpaarden on daarbij,een kudde vee, die nauwelijks te tellen was. Maar do andere dochters kregen niets dan een uitzet, elk twaalfhonderd thaler, con dubbel-stel beddegoed, een melkkoe on zes schapen, want de oude Rasum wildo, dat zijn hoeve voor altijd in haar geheel zou blijvenook nu hij geen manlijken erfge naam had. Malia Rasum had echter al nveor dan een half dozijn vrijers afgewezen, alsof zij op j een prins zat te wachten, en ook burge meester Bogdan had al een blauwtje ge- loc-pen voor zijn oudbbon zoon. Maar hij j liet niet af en wachtte rustig zijn dag af. I Malia Rasum was met- cïat blauwtjes laten loop en al zes en twintig geworden en zag er heelemaal niet meor uit, als oen jong meisje. En dus dacht hij, dat rij metter tijd wel murw zou wonden, en als Daniël Bogdan eerst maar eens op do Broekhoevo zat, dan zou ile oudé Rasum ook .niet meer zeggen: „Mijnheer Bogdan, u bent, naar wat ik zoo van u hoor, oen welvarend man geworden, on heb is flink van u, dat u al tijd weer hoogerop wilt. Maar riot u, ik ben een ouöerwetsch man en ik geloof al tijd, dat er nog dingen bostaan, die ook niefc met geld tc koopen zijn. Das u zult mij gelijk geven, dat ik op de hoeve van Rasum geen zoon van een keuterboer rien wil, want zooals u weet ben ik verwant aan da Baginsky's van Baginsky en do Skowron- neks van Lisk en er moet toch nog eenig onderscheid tussehen ons blijven, die van het begin af aan op dezen grond als heeren. gewoond hebben en u, die vroeger onze dog- looners ge-weest zijn." -Daarop waa db heer Bogdan niet opge stoven, maar bad doodkalm geantwoord:' „U hebt gelijk, roïjnhëf-r Rasum. als u zegt, dat uw voorouders heeren geweest rijn ea de mijue daglooners. Ik zelf héb nog op do Bagiusker hoeve gewerkt voor zea zilver- groschen per dag on den kost. Toen heb ik met de weduw.e van- Jan Zeek zes mor gen land getouwd en ik ben keuterboer geworden. Nu ben ik groote boer en bur gemeester ïn Baginsky en als ik er zbi ia heb, kan ik het heole dorp uitkoopen, maar ik wil niet», want al dat land is maar eea last. Dus ik zog maar, uw voorouders zijn misschien ook in 't klein begonnen zooaJ» ik, het verschil is maar, dat rij hot vroeger gedaan hebben. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1