AGENDA VAN DE WEEK. Dinsdag. „Prediker'*Evangelieprediking. Kwar tier voor achten. Schocrwborg: N. Y- Intiem Theater Pi- feuisse. 8 uur. Stads zaalZevende apologetische cur sus. Halfnegen. Volksgebouw: Vergadering L. Bestuur- dersbond inzake ongeregeldheden, Mara- singel. 8 uur. 0 eg at ge est, „Het Witte Huis": Aan- deelhoudersveig. N. V. Bouwgrondexploi- latie-Mcatschapprj „Julianas-park". Hal lacht Woensdag. Kerk Hooigracht: Openbare samenkomst in het belang dor Evangelisatie. HaHacht. NutsgobouwBuitengew. alg- verg. Ver>. van Oudleorlingem van „Mi S. G'.!' 8 uur. Schouwburg: N. V. Nationale Opera. „Oavalleria" en „Paljas". Halfachfc. Donderdag. Stadszaal: Generale repetitie Mij.; tot Bov. der Toonkunst. Halfacht. Vrijdag. Stadszaal: Uitvoering Mij. tot Boy. der Toon kunst. 8 uur. Zaterdag. VolksgebouwSoirée .dansante». Maandag. VolkshuisVoordrachtenavoncL 8 uur.; Dagelijks. Rapenburg 81: Leidsche Knnstcluh ,-De Sphirrx*'. Gedurende April tentoonstelling van wrken door W. Schumacher en 0. J. .van Urk. Van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. StadszaalLeidsche Alg. "Winkcl-Eta- lago-Tentoonstelling (,,L. a. w. e. t.") van 21 t»t en met 23 April. Van 10 uur tot baJf- twaalf. Concerfc van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur. „Holl on dia-Bioscoop- en Variété-tb ater". Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Za terdags mat-inée 2 en 5 uur. Luxor-Thènter", StationswegBioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. „Rembrandt-Bioscoop-theater", Hooge- woerd 49Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 nur. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theater". Haarlemmerstraat 52, Woensdag- eo Zaterdagmiddag te 2 uren. Eageljjks te zeven nrea des avonds, behou dens des Zoodaga, dan te 8 uren. De dienst "a avonds na acht uren en 's nachts voor spoedeischcnde hulp wordt waargenomen door deap\>theken van G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en H. J. M. Proot, Maarsmansst. 17, tel. 435. vollcing in dat jaar slechts 3078 personen, tegen 12,598 in bet vorig jaar. Deze gerin ge toeneming moet, behalve aan de hooge sterfte, mede aan de vestiging- en vertrek- cijfera worden toegeschreven. In tegenstel ling met vorige jaren overtrof ditmaal het aantal vertrokkenen dat der gevestigden met 485 personen. Het aantal overledenen^ per 1000 inwoners bedroeg 15.55, een cij fer, dat sedert het jaar 1900 niet meer in de Amsterdamsche sterftecijfers terugge vonden wordt. Men kan rekenen, dat de griep-epidcmïe aan ruim 2000 personen het leven gekost heeft. Men meldt ons van W i e>- ringen: Per motorboot der heeren Gebr. Kaan arriveerden alhier 1000 M. werkspoor met de noodige kipkarren. Deze materia len, benoodigd voor vervoer van steenen, rijshout, enz. voor de droogmaking der Zuiderzee, werden te Westerlahd gelost en opgeslagen. Met den bouw der los- en laad stijgers aan het Schuithornderhoofd is do aannemer Hermans reeds begonnen en zoo dra die gereed zijn, worden de eerste Rijn aken met steenen enz. verwacht. Tevens ar riveerden een motorstoomboot en een tjalk beide met rijshout geladen, voor de Zui- derzeedroogmaking. Daar de los- en laad- steigers nog niet gereed zijn, worden de schepen gelost in de haven de Haukes, waar het rijshout binnendijks wordt opge slagen. Op een gedeelte laud der voorma lige quarantaine-plaats is met de betonnen onderbouw voor de plaatsing van een di rectie verblijf voor het personeel belast met het toezicht op de Zuiderzeewerken, be gonnen. Het infanteriekamp bij Hars kamp zal gedurende de aanstaande zomer maanden om beurten worden betrokken door eenige nader aan te wijzen bataljons infan terie welke in hun garnizoen over geen schistbamn van voldoende lengte of veilig heid kormen beschikken tot het honden vau schietoefeningen op groo'.e afstonden en het beoefenen van het gevechtssehieten. Ook zuilen enkele weerbaarheidscorpsen en er kende schietveroenigingen, op aanvrage, zoo mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, voc-r hun oefeningen op bepaalde tjjden van een ol meer schietbanen in het 'Kamp te kunnen gebruik maken. Mot den avondtrein kwam 3 dezer to Hattem oen dame aan, die bij haar familie ging logeeren. Ten einde haar familie te verrassen, die een villa in do bos schen bewoont, plaatste zij haar koffer aan den kan', van don weg, pakte haar mando line uit en ging voor de villa dansen en zingen. ,,Er wordt aan de deur niet gege ven". werd al spoedig bericht; maar de volhardende zangeres bleef spelen, tot zij bemerkte, dat haar koffer, die een aan zienlijke waarde bevatte, verdwenen was. Zij heeft bij advertentie, echter-tevergeefs, f ion uitgeloofd, om den koffer weer in haar bezit te krijgen. Bij een vechtpartij op den Oostzeedijk te Rotterdam werd door A H. aan H. O- K.: een steek in onderlijf toegebracht, waaraan hij in het ziekenhuis overleed. De dader is gearresteerd. Het anderhal f-jarig.e doch tertje van C. N., uit de Heerenstraat, te Gouda, is onder verdachte verschijnselen van vergiftiging gestorven. Op last van do justitine is het lijkje naar Rotterdam over gebracht. De vader en de moeder van het kindje zijn mede naar Rotterdam gebracht ep de justitie heeft voldoende termen ge- vondeu, den. vader aan te houden. Door den schrik werd eos spoorbeambte op de spoorlijn Nieuwe SchansLeer, in de eerste helft van Maart toen hij voor een locomotief werd wegge haald, spraakloos. De vorige week, toen hij in een ziekenhuis na warme baden een koud bad kreeg, kon hij als vroeger weder spreken. De Luchtvaarttentoons tel ling te Leeuwarden had Zondag, ten ge volge van het regenachtige weder, zeer weinig bezoek. Dientengevolge hadden geen passagiersvluchten plaats en is de aan gekondigde parachuut-demonstratie een week uitgesteld. "De Redactie van „Licht en Dief de* schrijft een eaquête uit over de vraag: Waarom ik zelden of nooit meer ter kerk ga. Wanneer een predikant die vraag op deu man or- stelt, is men meest te beleefd, om op Sea man ai te antwoorden. Daarom vraagt de re dactie een schriftelijk antwoord, dat niet (y-ns onderteekend behoeft te worden, als :nen niet wil. Zij hoopt de antwoorden naam loos "te publiceeren in het blad en mocht de stroom te groot worden, dan zal men een gioot b'.ad to hulp roepen. Omdat het even eens belangwekkend is, de redenen te weten, dio anderea wel tot kerkgaan -nopen, vraagt de Tedactie, dat ook zij hun beweegreden ontvouwen. "Men kan zijn antwoord zeaden aan Hilbrandt Boschma, te Ruurlo. Met ingang van 19 April wordt tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van gummi aderleidingen en van auto-wheels. Samen één Pon. In „De Loods"1 geeft P. v. d. Hem eSn prent, waarop Mi nister Ruys de Beerenbrocek wordt afge beeld, den nieuwen Min. van Oorlog (wiens hoofd vervangen is door een gulden) voor stellende aan onze legerhervormers. De minister-president zegt: „Is 't zoo naar den zin der heeren? Voor oorlog .en marine sa men één POP." RECLAMES a 60 CENTS PER REGEL. Beg?nie si is-Onderneming I Directie': H. KEEREWEER, AALMARKT 16. .TELEF. 861. UIT DE OMSTREKEN. HOOFDDORP. Naar wij vernemen, heeft ds. K. Boama, Geref.. predikant alhier, voor het beroep naar Kralingen (Rotterdam) bedankt. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Gistermid dag hield de ondar-afdeeling „Noordwijk en Omstreken" van den Alg. Neö. Politiebond eon openbare vergadering, waarin als spreker op trad do weled. gestr. heer A. L. Koster Hcnkc, oud-commissaris van politio to Amsterdam, se cretaris van het hoofdbestuur van genoemden Bond. De vergadering, welke wowl gepresideerd door den heer Vooys, inspecteur van politie te Katwijk werd bijgewoond door den burgemees ter en het gemeenteraadslid den heer K. Zand bergen, te Rijnsbnrg. Na oen woord van welkom, behandelde spre ker het onderwerp: „De bevoegdheid en do taak der politie en de plicht der Overheid". Spreker bepaalde zijn gehoor hij de noodzake lijkheid, om ia het snel verloop van den tijd den politieman zijn bevoegdheid te doen ver staan, zooals dat in de laatste jaren, met het oog op do vele en velerlei wotten, noodig is ge worden. De taak der politie, uie, volgens spre ker, zeer vereenvoudigd zou kunnen worden, als er een uniforme instructie kwam, schetste spreker als een vaak moeilijke. In hel tweede deel zijner rode besprak hij de morecle en do finaucicele verplichtingen, die do Overheid je gens de politio dient te hebben, bevat de model politieschool to Hilversum en de opleidings school te Amsterdam aad, en trok te velde te gen do hedendaagsche pogingen, het wettig ge zag om lo werpen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door een viertal aanwezigen, die door spreker werden beantwoord. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank aan den spreker dezo verga- doring. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de trawllog- gers kwamen te LJmuiden aan de markt de KW. 25, met f 512; KW. 84, met f 374; KW. 147, met f 778 on KW. 172, met f 455 be somming. NI EU WE WETERING. Het verkeer met rij- en voertuigen over de Ringvaart ia hersteld en vindt plaats door middel van een pont. Het voetverkeer blijft over de brug plaats vinden. OECSTGEEST. Met iDgang van 15 April is benoemd tot commandant van do Burgerwacht dè heer, 0. Peltenbuxg, to Leiden. OUDEWETERING. Werd slechts en kele dagen geleden de prijs van de boter van f 1. 60 op f 1.50 gebracht, thans is hij opnieuw verlaagd en f L40 per pond ge worden, VOORHOUT. Alhier is opgericht een Ghr. Hist, Kieayoxeeniging met aanvanke lijk vijftien leden, met een voorloopig ge kozen besiuur van drie leden, namelijk do hoeren A. Eigenbrood, voorz.; C. v, d, Tang, seer., en G. Brussel, penn.-corresp. Burgerlijke Stand. Omstreken. ALPHEN. Bevallen: M. van Niauw- poort gob. Tijssterman, Z. M. v. d. Burg geb. in 't Yeen, D. S. Uithol geb. Kloijne Z. P. C. IJkema geb Koblenzwij, Z. J. M. Stoop geh. Piet, levcnl. Z. Overleden: A. Batenburg wed. van W. v. d. Bosch 78 j. GehuwdH. v. d. Leden jm. 26 j. en H. Schinkel jd. 21 jaar. BODEGRAVEN. BevallenJ Bezuijen geb. van t. Wout, Z. K. Strcefland geb. van Vliet, D. A. A. Oskam geb. van Eijk Z. W. M. Walraven geb. Kouwenhovcn, D. H. G. Kromwijk geb. Oorschot1, D. E. A. Koora geb. Ylot, D. A. van Dam geb. van Leeuwen, Z. Gehuwd: L. A. Blok, 27 j. en M. Olie- mans 24 j. HILLEGOM. OndertrouwdL. van Til en L. van der Vooren. H. J. M. Willema en M. J. H. Jenje. P. A. Zeestraten en A. M. van dor Meer. BevallenH. M. Leiten geb. Weijora Z. Overleden: J. van de-r Schrier m. 62 j. M. A. Aiders M. 31 j. KOUDEKERK. Bevallen: A. Yergunst geb. de Wit, Z. LEIDERDORP. Geboren: Neeltje, D. van W. Blom en C. van Winkel. OvorlccEiiGrietje Ouwerkerk 57 j, echt genoot© van J. de Jong. Ondertrouwd: Frederik Riecholman 24 j. to Den Hélder en Susanna Adriana Par- inentaer 31 j. VOORSCHOTEN. Geboren: G er rit Frederik, Z. van Q. F. Meyer en S. van Egmonc). Johanna Maria Berra'detta, Z. van G. J. van der Meer en J. M. C. van Geest. Ondertrouwd: W. D. van Wijngaarden, 26 j. en H van Dam, 26 j. G. Glasber gen, 21 j. en C'. van den Wijngaard, 21 j. OverledenJ. G. van Ommen, geh. met) G de Nijs, 53 j. Jansje Dorrepaal, wed. E. T. Daudey, 77 j. "WOUBRUGGE. Bevallen: J. Windhorst geboren Molenaar, D. D. Boer geb. Vaat Jperen, Z. Gehuwd: A. J. A. Bunfcsma jm. 20 j. en M. Kraan jd. 21 j. WASSENAAR. Ondertrouwd: A. Hooger- hrugge on M. van dér Marei. L. Parle- rHet en G. C. van dér Kamp. W. van Hage en C. W. Gardien. C. G. Hogervorst en TE Gardien. Geboren: Pie ter, Z. v. K. A. Dekker en G. de Jong te Gouderak. Anna Alida, D. r. N. Lamboo en M. J. de Smit. Overleden: Tetje Vlaming, eebtg. van O. P. Kuiper 92 j. Antje Brouwer, wed. van M. van Veen 79 jaar. BUITENLAND. De toestand in Duitschland. Met razende snelheid hebben de gedach- lenwisselingen tosschen Londen en Parijö plaats gehad. Overhandigde de Engelsche gezant lord Derby, Zondagmiddag één uur de Engelsche nota, gisteren c-nder de tele grammen vermeld, waaruit bleek, dat En geland door de nota van "Millerand nog niet vuldaan was, waar het meende, dat de Fran- eche premier een slag om den 3rm had ge bonden, Zondagavond had Millerand reeds weer geantwoord, waarop gistermiddag om 12 uur het Engelsche antwoord reeds af kwam. Tevens hadden Derby en Millerand neg oen mandeling onderhoud, met het ge volg. dat de kwestie nu van de baan heet te zijn, hetgeen ook daaruit blijken kan, dat zoowei in het Engelsche parlement als in de Fransche Kamer nu verklaringen door de resp. regeeringen zullen worden afgelegd. Het lijdt geen twijfel, dat Frankrijk over de geheele linie bakzeil heeft gehaald. K&- *orfd is, dat herhaling van een eigenmachtig optreden, in welken vorm en onder welke omstandigheden ook, is uitgesloten. Te vens schijnt de bezetting van Frankfort, Darmstadt enz. weldra te zullen eindigen. .Men heeft er, om Frankrijk althans schijn baar een eervollen uitweg te verschaffen, blijkbaar dit op gevonden, dat de bezetting nu zal eindigen, zoodra Duitschland da sterkte der troepen io het Roergebied hoeft teruggebracht tot wat is toegestaan 'tot 10 April. Te San Remo zal dan wel wordeai.be- slist op heb verzoek der Duitsche regeering om de vermindering der troepen in Duitsche land tot 18 Juli te mogen uitstellen. "Maar de Duitsche regeering reéus eeo aanvang heeft gemaakt met het terugnemen van troepen, geljjk gisteren vernield, zal vermoedelijk spcedig het aantal, dat er zijn irag. zjjn bereikt. Van c-eo verdere uitbreiding der Fran sche bezetting, waaraan wij gisteren reeds twijfelden, is dan ook geen sprake. De be richten daaromtrent z'rjn in de wereld geko men, dcordat de Franschen hun voorposten uit militair oogpunt eenigszms naar vo ren hadden geschoven. Misschien zal het Belgische regiment, dat aan de bezetting van Frankfort zou deel- nen.en en derwaarts is vertrokken, halver wege wel worden opgehouden. Blijft op buitenlandsch terrein de situatie voor "do Duitsche regeering door eeu en ander uiterst gunstig, in de binneolandsche politiek is het andersom. Daar blijft in de eerste plaats de kwestie der burgerwachten kwaad bloed zetten. De Beiersche premier hi eft voor eigen risico reeds verklaard, dat^ wanneer de regearing blijft volharden bg het opheffen der burgerwachten, hij niet zal terugdeinzen voor een afscheiding. In hoe- Verre daaraan waarde is te hechten, i3 on- zekef, temeer, waar het Beiersche kabinet met een crisis wordt bedreigd als gevolg van een geschil met de democraten, die jiib het ministerie zullen, treden, wanneer hun geen genoegdoening wordt verleend inzake een verbod proclamaties aan te plakken. In tweede nlaatg lossen de saltan in het Roergebied niet onverdeeld gunstig. Door de zachtheid waarmede de troepen optreden, wordt slechts voor ecrl heel Hein gedeelte voldaan aan het inleveren der wapenen. Zoo zijn er to Esson in plaats van het vcrwaéhle aantal van 8000, nog maar 1000 geweren ingeleverd. In andere steden is het aantal eveneens bespottelijk klein. In het Wupperdal en het Bergsche land, waar geen troepen mogen binnenrukken, zijn de Spartaciërs trouwens buiten schot. Zelfs de socialistische partijleiders vinden dat do regcc- ring in haar tegemoetkoming aan de radikalcn te ver gaat en hebben to Berlijn vertoogen ge houden. Verder heeft het centrum een verga dering gehondan, waaraan behalve tal van afge vaardigden ook de rijksministers Bell en Gios- berts dealnamen. Er werd scherpe kritiek op het regecringsbeleid geoefend en een motie in dien geest aangenomen, waarin als redmiddelen tegen de anarchie geêiséht worden: oplioffing en verbod vau allo politieke raden, doorzetting van de uitlevering van de wapens, oprichting van een sterken pcütietroop zonder politieke kleur, gelijke bestraffing van de samenzweerders van rechts en links, controle op buitenlanders in het industrie-gebied, waar geen werkloozo vreem delingen geduld kunnen worden. Onder het centrum in hel "Westen wordt do stroom tegen het blijven in de rcgeeringscoali- tie steeds sterker. En in do derdo plaats heeft do roovorhoofd- man Höltz in Saksen op ruwe wij20 huisgehou den. Zaterdagavond brak er in Plauen een groo- to paniek uit Op het sein, dal de regecrings- troepen in aantocht waren, lieten de roodo gar disten de klokken luiden. Zij gingen over tot ernstige uitspattingen, plunderden villa's en andero particuliere woningen, vorder de wijn restaurants en koffiehuizen, braken de brand kasten open, persten de menschen onder be dreiging geld af en stelden zich in het bezit van gijzelaars. Zondagochtend in do vroegte ont ruimden do roode gardisten do kazernes, het stadhuis en het station. In auto's namon zij, met medeneming der gijzelaars, de vlucht van Plauen naar Falkenstein. Daar begonnen Zon dagnacht, op het vernemen van het bericht dat do rijksweermacht in aantocht was, door Höltz gevormde brand-convmando's hun werkzaam heid, staken alle villa's in brand en sloegen aan het plunderen. De stad leek een vlammenzee! Daarop vorliet Höltz met zijn roode gardisten Falkenstein in de richting van Klingenthal. In Klingenthal -werden de fabrikanten ge dwongen groöte sommen uit te betalen. In auto's vluchtten de bandieten naar da Boheemsche grens, die door troepen van Tsjecho-Slowakije wordt bewaakt. Holtz heeft getracht te weten te komen hoe hij zou worden behandeld, wanneer hij go- dwongen zou zijn zijn toevlucht op Bo- heemschen bodem te zoeken. Het ant woord, dat hij dan geïnterneerd zou wor den, en, wanneer Duitschland daartoe het verzoek deed, zou worden uitgeleverd, scheen hem zeer onaangenaam aan te doon Dö communistische partij, die onlangs uit de meest Knksstaande elementen der communisten is gesticht, heeft te Berlijn haar èerste vergadering gehouden. Daarin werd gezegd, dat Duitschland onmiddel lijk voor een burgeroorlog staat en dat niets meer do overwinning de* revolution- naire communistische arbeiders kan ver hinderen. De te verwachten Bcheiding van Zuid-Duitschland, die wel Diet lang meer zal uitblijven, zal de nederlaag van kapitalisme en bourgeoisie nog boepoedi- gen en de komst van de radenregecriug en do vorming van een werkelijk rood le ger verhaasten 1 DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De gezamtenennferentie, waaraan lord Derby weer deelnam een bewijs te meen, dat het conflict tasschen Engeland en Frank rijk is geeëindSgd heeft deu tekst goed gekeurd van den brief, die heb antwoord der geallieerde mogendheden op do aan merkingen der Hongaarsahe afvaardiging"" moet begeleiden. Het document zal in den loop van deze week overhandigd worden. Op voorstel van de commiHsio voor le luchtvaart keurde de conferentie een "wijzi ging goed van artikel 5 der overeenkomst. Do commissie voor de volksstemming in Tesehen heeft besloten, dab de lijsten voor 10 April klaar moeten zijn. De Btenrmang zal in de eerste dagen van Mei plaats vindon. De actie der Dettische minderheden in de 2e zone van Heeswijk heeft althans dit opgeleverd, dat de Pruisische xogcering van plan is, alle voor Noord-Sleeswijk gel tiende wotten en voorschriften, welke in Denemar ken als tegen de Denen gericht beschouwd worden, voor zoover dit. niet reeds vroeger "geschied is, terstond op te heffen. In TroDssylvania wordt druk propaganda gemaakt voor een afzonderlijken bufferstaat tussohen Hongarije en Roemenië, hetgeen Roemenië natuurlijk geenszins aanstaat. BELGIE. Het is niet uitgesloten, dat België weldra voor een kabinetscrisis zal staan. De pre mier wil n. 1. de wet op de oorlogswinst belasting, door de centrale Kamersectio verworpen, toch in do Kamer brengen, on der het stellen der portefeuille-kwestie. FRANKRIJK. De minister van Financiën Marsal heeft de Kamer in kennis gesteld met de defini tieve uitkomst- der laatste leening. De in schrijvingen hebben 15 milliard 700 milKoen bedragen. ENGELAND. In de katoenindustrie dreigt een crisi9. De werkgevers oordeelen dc looncischen der arbeiders buitensporig. Zij stellen ar bitrage door de regeering voor. HONGARIJE. Graaf Paiul Teleki treedt op als minister van buiteml. zaken. Hij huldigt het stand punt, dat de buitenlandsche politiek niet steads van net paalement openlijk kan won den behandeld en den minister do vrije hand moet worden gelaten. Om echter ooa- bact met het parlement, te bewaren, ia hij voor het instellen, van een commissie voor buitenlandsohe anncelemmheden. - RUSLAND. De Russische sovjets hebben zeker eens oolijk willen wezen. Zij hebben ml. de hoogste1 onderscheiding, welke zij kunnen toekennen, de orde van de Roode Vlag, toegekend aan. Clemenceau en Winston Churchill, „uit er-< kcutelijkheid voor de groote rol, welke zij bij dc ontwikkeling der internationale om wenteling gespeeld hebben". De Poolscho delegatie, die met ,de aige- vuardigden der Sovjet-republiek te Boryssof over vrede gaat onderhandelen, komt onder leiding van Patek, den minister van bui ten! andsche zaken. Op het laatste voorstel der bolsjewiki om do vredesonderhandelingen in een onzijdigc-n' staat te houden en niet alleen bij Boryssof, maar op het geheele front de vijandelijkn heden te staken, heeft de Poolscho regeer ring weigerend geantwoord- VEREENIGDE STATEN. De spoorwegstaking, hoewel niet door, den vakbond goedgekeurd, breidt zich nog steeds uit, waardoor behalve óe> voedsel voorziening van New-York en andere ste den ook :1e industrie wordt belemmerd. In Illinois, Ohio en Pennsylvania liggen de staalfabrieken reeds stil; te Cleveland zijn 2000 arbeiders werkloos geworden. Terwijl sommige stakers loonsvcrhooging en een aohfcurigeii werkdag oischen, stellen andteren geen definitieve eischen. Men ziet in de staking de hand van radicaio elemen ten, die ie bestaande weridi edenerganl&v- ties willen opheffen, daan zij hun optreden in heb belang van de werklieden niet krach tig geoioeg achten. Naar beweerd wordt, sturen de stakers aan op een drievoudig verbond van spoor weg-, transportarbeiders en mijnwerkers, naar het Engelsche voorbeeld. De nieuwe vereenigingen der stakers worden niet erkend door da spoorwegen, noch door de vakverccnigingon, die elko on derhandeling met de stakers t?genworkeu uit angst-hun invloed daarbij in te boeteu.. Do abtorney-g eneraal te Washing ton heeft de kwestie overwogen van interventie door do regeering. BUITENLANDSCH GEMENGD. Naar de „Berliner Ztg." am M." uit Bochum verneemt, heeft Zondag in do mijn Bruohstrasse bij Langondrcer oen ontplof fing plaats gevonden Veertien man zijn gedood, zeven zwaar gewond, van wie één gestorven is, terwijl cte overigen in levemsr gevaar verkeer en19 man zijn licht ge kwetst. Te Soest (Pruisen) zijn een eer.dekker en een tweedekker met elkaar in botsing geko men. Beide machines stortten neer, en werden totaal vermeld. De drie vliegers werden gedood. Wolff meldt uit Koningsbergen, dat Za terdagochtend in de opslagplaats van do maatschappij voor legergoedoreu ten Noor den van Rothenstein groote ontploffingen plaats vonden. Het is nog niet mogelijk da plaats, te naderen, waar de ontploffingen, hebben plaats gehad. Men schatte het aan tal gewondesn Zondagmiddag op 200 en het aantal dooclen op ongeveer 100. Tor audiëntie heeft Reamer, Ocetenrijk's kanselier, van den Paus 1 millioen Ure ont vangen voor liefdadige doeleinden. Na afloop der volksfeesten te Messina ia aldaar door onbekende oorzaken een paniek ontstaan, waarbij elf menschen gedood en een groot aantal gewond werden. Volgens particuliere berichten, die'socia listische Kamer-afgevaarcfigden ontvangen hebben, is het in het bakken van Austurië in Spanje tot een botsing gekomen tusschen politie en stakers. Elf stakers zijc gedood, vele gewond. Een trein van den viaductspoorweg te New York is uit d© rails gesprongen, noen hij voorbij Trinity Ohurch reed. Een dec wagons viel van de viaduct op straat.: Twaalf passagier# rijn gewondde bestuur der van de motorwagen is zoek. In Guatemalan, in Midden-Amerika, heeft weer eens een soort pronunoiaineat© plaats gehad. President Cabrera, 15 Maart 1917 voor de derde maal als zoodanig geko zen, is verdreven door Carlos Herrera, die hem wegens krankzinnigheid buiten het land zal do-en verplegen. Er rijn dooden en gewonden gevallen. Belletjes op de Duitsche beurzen. Gisteren is het op do beurzen van Ben lijn, Hamburg en Frankfurt tot zulko too- neeieoi gekomen, Jat de beurzen gesloten moesten warden. Over het verloop der Ber- lijnsche beurzen wordt gemeld Er heerscht© een ontzaglijke opwinding over hot besluit dar regeoring om buite-n- landsche effectan in verband met de uit voering van hot Se deel van het vredes verdrag in beslag te nemen1. Don meesten indruk maakte evenwel het besluit om als norm voor de prijsbepaling van de effecten dio in do termen van inbeslagneming val len, den löon Januari aan te wijzen. Dit gaf aanleiding tob heftige verwijten aan hot adres van het - beurs o est uur. Zelfs kwam het tot daden. Ih alle hoeken van do beura wertï gemanifesteerd. Heftige protest en aan het adres liter regeering volgden elJcaar op.i Men verweet haar, dat rij deze maatrege len genomen had zonder vooraf overleg te plegen met vaklieden eai bankiers e*u ter vens, dat rij haar besluit met veel vroeger, onmiddellijk na 10 Januari, had medoire- cheld. De handtel begon met ontzaglijke koersverliezen op allo buiteulandsche eftcc-. ten ten gevolge van het feit, dat de beur» nog in" het onzekere verkeerde over den om vang van den maatregel. Noch in valuta noch in effecten kon het tob eenige no'.-ee-l ring komen. Do overgrooto mearcferheid dof, beursbezoekers verlangde, dat de beurs ge sloten zou worden. Het beursh.-kuur zou bijeenkomen om te confe-reeren over cïe her opening van dö beurs en Loven;; over dö vraagstukken, waarvoor men zich door dei regeeringsmaat-reeelen geplaatst ziet. Vevn schillende effecten, die anders jjeeDeri-A.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2