No. 18438 LEIDSCH DAGBLAD SVSaandag 12 April Tweede Blad. Areno 1920. BINNENLAND Vertraagde postbestellingen. Vanwege liet Hoofdbestuur der Posterijen en telegrafie wordt medegedeeld: In verband mot den beperkten dienst op de spoorwegen op Zon- en feestdagen en de wra- scbelijk'heid, om ook aan het personeel der pos- torijen op genoomdo dagen zoo weinig mogelijk dienst op' te dragen, is tot belangrijke beper king van liet postvervoer op Zon- en feestda gen moeten worden overgegaan. Hierdoor zal men er niet op kunnen rekenen, dat stukken, welke dos Zatordagmiddags na 12 uron worden ter post bezorgd, stccdcs des Maandags in de eerste bestelling worden opgenomen. Weduwen- en Weezenfonds ingevolge dc Invaliditeitswet. Bozer dagen zijn bij de Raden van Arbeid de eorsto aanvragen om weduwen- en weezen- rento ingediend. In verband hiermede vordient het de aan dacht, dat weduwen en wecr.rn van verzekerden, wier verzekering op 3 P' I er 1919 ia inge gaan, reeds va- r ring in aanmerking kunnen komen, wanneer er 15 premiën betaald zijn. Recht op weczenrente hebben wollige of natuurlijke, wettig erkende kinderen beneden 14 jaar, na het overlijden van den verzekerden ovorledon vader. Ook de kinderen van een ver zekerde ovorlcdcn moeder zullen recht op wee- zenrento hebben, indien de vader reeds vroe ger overleden was of indien' dc overleden moe der kostwinster was. Met woltigo kinderen worden gelijkgesteld kinderen, die gedurende hot jaar, aan het over- Iijdon voorafgaando, op kosten van den verze kerde in diens gezin zijn opgevoed (z.g. pleeg kinderen). Het is mogelijk dat ook wettige kinderen benoden 14 jaar recht op uitkeering hebben, in- dion de niot verzekerde vader overleden is, mits 'do in leven blijvondo moedor verzekerd zij. Hot bedrag der rente wordt in zijn geheel uit gekeerd, totdat het jongste kind 14 jaar oud is. Recht op weduwenrentc heeft do weduwe van een verzekerde, mits zij invalide is on or geen vooruitzicht bestaat op zoodanige toeneming ha- rer arbeidskracht, dat zij ophoudt invalide to zijn, of wel, indien zij den 65-jarigen leeftijd bereikt heeft. Do weduwen- of weczenrente, welke thans uit gekeerd wordt, nadat 15 premiën betaald zijn van den aanvang af dor verzekering tot aan den dag van overlijden, bedraagt 3.60 per wcok. Overigens zijn de uitkcoringen afhanke lijk van het totaal bedrag der gestorte premiën cn den duur der verzekering. Ministerie van Landsverdediging. Hel Tweede Kamerlid de heer Rutgers heeft aan den Minister van Binncnlandschc Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Minis ters, de vraag gesteld of de Rcgecring voor nemens is, de Departementen van Oorlog cn Marine te vereenigen. Mond- en klauwzeer. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is aan de burgemeesters be richt, dat het mond- en klauwzeer, hetwelk godurende den staltijd in omvang afnam, sedert de laatste weken onverwacht opnieuw het hoofd heeft opgestoken en zich weder om meer en moer uitbreidt. Het schijnt, dat inzonderheid de markten in sterke mate tot dc verspreiding der ziekt© bijdragen, ten gevolge van den aanvoer van ziek en ver dacht vee. hetwelk na afloop der markten naar verschillende plaatsen wordt vervoerd. Waar hier in strijd met de wet wordt ge handeld, wordt de burgemeester er aan her innerd, dat hij zorg te dragen heeft voor een nauwkeurigs handhaving van dc. wet en een ilink toezicht op de markt. De ex-kroonprins belastingplichtig? Men schrijft aan „Het Volk": Wieringen dreigt nu niet alleen beroemd te worden door zijn kroonprins, maai boven dien door 7.ijn belastingkohier 1920. Althans de pers bevat de laatste m .anden steeds min ©i meer wereldschokkende beriohbcn, om trent dat fameuze Wieringsche belastingko hier. Plet is echter jammer, dat die beriohten, allo uit Vieringen zelf gelanceerd, steeds lichtelijk onjuist zijn. Daar is eerst het bericht, dal Gedeputeerde Sloten van Noord-Holland niet goed vonden, dat Je kroonprins en zijn personeel werden aangeslagen. Daarna dat die vermaledijde Gedeputeer den, toen de Wieringsche vroedschap toch doorzette, eieren voor hun geld kozen, het kol-ier goedkeurden en dus daarmee die aan slagen van den kroonprins etc. Er. nu het laatste bericht weer, dat nu warempel de Minister zich durft verzetten tegen de Wieringsche magistraten en uit klassegevoel den kroonprins van het kohier wil af hebben. Hce staat het echter met de zaak? De kroonprins en z'tfn gevolg zijn onvrij willig op Vieringen. Nóch het Rijk, d® Gemeente kan hem dus in de belasting aanslaan. Het Rrjk doet het ook niet en doton God. Staten is niets anders gedaan dan Vieringen op naar verzoek inlichten, hoe de positie van dezen kroonprins en zijn gevolg was. Niettegenstaande dat, zette de Raad lien op het kohier, 'dat door Ged. Staten is goed gekeurd. Natuurlijk, omdat Ge'd. Staten er riVv' mee te maken hebben, met «wie or op staan', maar uitsluitend hebben toe te zien, of het kohier volgens d6 verordening is opge maakt. Dat was het geval, goedkeuring kon niet worden onthouden, e.i de kroonprins met zijn volgelingen konden den gewonen weg der reclame bewandelen, waarbij zij zeker gelijk zouden hebben gekregen. De Minister nu schijnt er anders over te aenkeo en schorst deze zaak, speciaal omdat deze aanslagen er op voorkomen. Of de Regeering hier sterk staat, zai nog moeien blijken, maar hoe ook, deze beslissing is niet uit klassegevoel geboren, maar uit sluitend om de reeds vermelde redenen. Als er op Vieringen of elders, andere ge- intPineerden in de belasting zjjn aangeslagen, moeien die spoedig reclameeren, want ook dit is fout. De kroonprins van Djokjakarta. De heer Van Itavesleijn heoft de volgende schriftelijke vragen lot den Minister van Kolo niën gericht: Kan de Ministci mcdcdcolcn, of do geruchten waarheid bevatten, dat de kroonprins van Djok- ja, die hier te lande vertoeft, voornemens is hier te blijven, totdat hij door ovorlijden van den tegenwoordigen hoogbejaarden sidtan diens op volger is geworden? Zoo ja, zijn den Minister de redenen hiervan bekend, cn wil dc Minister, indien dit laatste niet het geval is, alsnog informaties daarom trent inwinnen en die aan de Kamer mode- doelen? Kan de Minister ook mededcclon, wie de uit dit verblijf voortvloeiende onkosten betaalt, o a. het salaris en de verdere uitgaven van den aan den kroonprins toegevoegden gepensioneerden assistent-resident Blok, alsmede hoo groot dat salaris is? De vierde Roode-Kruis-trein. Aan een door het Hoofdbestuur van ,,Hcl Nedorlandsche Roodo Kruis" van den hoor Glinge Fledderus, consul-generaal der Neder landen te Boedapest, ontvangen schrijven, wordt het volgende ontleend: Do met den laatsten Roode-Kruis-trein aan gekomen voorraden koren en spek stellen ons waarschijnlijk in slaat in een zeer groote be hoefte te voorzien, n.I. aan een zeker aantal studenten uit bezet gebied, dio geheel van hun familie afgesneden zijn cn van huis geen steun kunnen krijgen, een wekelijksch rantsoen brood en spek uit te deelen. Wij kunnen hel koren waarschijnlijk gratis gemalen krijgen en zou de stedelijke bakkerij voor hot bakken 3 kronen per brood in rekening brongen, welk laatste be drag natuurlijk door de studenten kan wor den vergoed. Daar dc rectors dor hoogcscholen ons waar schijnlijk alleen Gkristolijko studenten zullen opgeven, - stellen wij ons voor, don twee rabbi- nors van Boedapest te verzoeken, ons ook een lijst van Joodsche studenten uit bezet gebied te geven, zoodat wij ook hier aan ons principe kunnen vasthouden, geen geloofsbelijdenis uit te sluiten. Burgerlijke Stand v Leiden. ONDERTROUWD. C. Ciocman jm. 37 j. en T. C. Delsasso jd. 26 j. I. Frank fort wodnr. 37 j. cn H. van Frank jd. 27 j. N. E. Dool, jm. 23 j. en C. W. van der jWilk jd. 31 j. V. F. van Wijk jm. 23 j. cn H. J. van Galen jd. 22 j. W. Zeilstra wednr. 32 j. en G. S. C. Blöte jd. 33 j. H. Sanders jm. 26 j. ©n L. Bernard jd. 28 j. A. P. Speekman jm. en M. C. Monde jd. G. P. van Tienhoven jm. -29 j. en N. M. C. Hoyack jd. 22 j. J. F. C. van den Burg jm. 24 j. en P. P. J. van der Vlist jd. 20 j. G. H. Kleinhans wedur. 44 j. en M. E. van Abswoude jd. 40 j. L. J. H. Luxembourg jm. 23 j. en C. J. F. M. Paulssen jd. 21 j. G. J. Biesot gescb. m. 46 j. en T. Landkroon jd. 34 j. P. Klaver jm. 27 j. en C. M. Boots jd. 23 j. J. H. de Winter jm. 26 j. en AL Prins jd. 25 j. R. A.-E. van Tliuyne jm. 29 j. en J. Prevo jd." 24 j. B. J. van der Lin- gen jm. 22 j. en C. Philippo jd. 23 j. P. Pillekers jm. 27 j. en M. Kurrels jd. 24 j. J. L. van As jm. 25 j. en S. E. van der Heijden jd. 2-5 j. KUNST EN LETTEREN. Nationale Opera. Door de Nationale Opera wordt als laatste voorstelling in dit seizoen aangekondigd voor Woensdag 14 dezer in den teidschen Schouw burg „Cavaleria Ru3ticana" opera in een be drijf (2 afdeelingen) van 0. Mascagni, gevolgd door „Paljae", Muziekdrama in 2 bedrijven met Proloog van R. Leoncavallo. In eerstgenoemde opera treden op: Greta San- thagens Mandors (Santuzza) Greta do Hartogh (Moeder Lucia) Annic Hofman (Lola) Jan Slcinmetz (Turiddu) Jan Blok (Alfio). In de opera „Paljas" treden op: Annie Ligt- hart (Nedda) J. R. Sohulze (Canio) Anion Dirks (Touio) Andrö Span (Silvioa Cornells Emau (Beppoa). Beide opera's staan onder leiding van Ilenri Zeldenvust, de regie is van P. Versturme. SPORT VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. M. V. V'.—Be-Quick 0—4. West. Ie klasse D. F. C.—A. F. C. 4—1 OvcrgangscompetitieConcordiaW. F. C. 3—1. Overzicht. Do Groningers hebben zich te Maastricht ernstige candidaten beloond voor de cerotitot van kampioen van Nederland. De uitslag 4O in hun voordeel moge dan wal te sterk gekleurd zijn, de overwinning was volkomen verdiend. Waar in 't Westen alleen de wedstrijd D. F. G.A. F. C. doorging, een wedstrijd zonder bc- teekenis, is noch het Westelijk kampioenschap noch wie zal degradeeren beslist. Een tegenval ler waar de Westelijke kampioen a s. Zondag reeds in 't krijt" zou treden, wat nu natuurlijk onmogelijk is. Het Nederlandsche elftal. Do volgende spelers zijn uitgenoodigd, om den toer mede te maken naar Italië en Zwitserland. M. van Beurden, H. Denis, H. van Dier- men, J. L. van Dordt, H. J. Kessler, mr. J. H. H. Kessler, captain, H. Mommcrs, J. A. de Natris, Mee Neill, Ed. v. Roes- sel, C'. W. Ruffelse, J. H. Steeman, P. Stevens, A. W. Verlegli en B. Verwey. Nederlandsche clubs naar het buitenland. Ajax zal vermoedelijk in Juni een toer maken naar Spanje. H. B. S. in Mei naar Scandinavië. HOCKEY. Voor den beker is gespeeld: Arnhem A- Bloemendaal 0—1. KORFBAL Een verregende dag. Dc regen trad gisteren weer eens als spelbre ker op, waardoor vele verccnigingen tevcrgcef- s-cho reizen maakten. P. O. S. uit Enschedé, dat al Zaterdagavond gekomen was, kon onverlich ter zake terugkeoien om nog eens de verve lende reis naar Amsterdam te maken. Wanneer deze wedstrijd nu wordt vastgesteld is nog een groolo vraag, (laar tot en inet 2 Mei D. E. V. of zelf moet spelen of vertegenwoordigers van het Amstcrdamsche twaalftal moet geven. Ook D. T. V. en Deelos maakten een vcrgcef- sc-lie reis, terwijl verschillende verccnigingen hun seriewedstrijden moesten uitstellen. Eindstand West I A. Doordal D. E. D. haar protest, dat in do"2de instantie onderzocht werd. verioren heeft, wordt de uitslag van den wedstrijd Vitesse (L.)—D. E. D. 32. De eindstand ondergaat daardoor eenigc verandering en wordt dus: ges. gcw. gel. vcrl. pnt. v.L gcm. D. E. V. 10 7 3 li 54-11 1.40 Fluks 10 6 1 3 13 42-29 1.30 Vitesso (L.) 10 4 2 4 10 39-39 1 D T. V. 10 4 1 5 9 40-45 0.90 D. E. D. 10 3 1 6 7 33-39 0.70 D. V. D. 10 3 1 G 7 30-45 0.70 Nabetrachting. Vroeger dan andere jaren zijn de competities geëindigd, een gevolg van het kleine aantal twaalftallen, die in dc competities speelden cn van den kwakkelwinter, die wel is waar ten nadocle van de ijssport, maar een voordeel voor korfbal en andore balsporlen was. Wij blijven dan ook gelukkig verschoond van zojnerkorfbal Laten wo daarom onzo competitieoverzichten met een nabetrachting sluiten. In de eerste plaats stellen wij ons dan de vraag: „Kunnen we tevreden zijn over tic ver richtingen onzer Leidsckc le kiassers in de nfgoloopeu competitie?" Volmondig kunnen wc daarop antwoorden met ja, want gaan wc den eindstand der W. I A klasse na, zoo zien we dat Fluks en Vilcsso tot do hooggeplaatste dezer afdeeling hehooren, wat wjj niet verwacht hadden na dc enkele de bacles die onze Voreenigingen hebben gehad Een kampioenschap van één der twaalftallen was ons natuurlijk aangenamer geweest, maar w'o mogen niot altijd hot mooiste en aange naamste verwachten, waarbij dan nog komt dat een traditioneel Leidsch kampioensohap onzen korfballers te verwaand zou maken, wat zeker afbreuk zou doen op hun sport. Beschouwen we de prestaties der 2 Leidsche clubs afzonderlijk, zoo bcginucn wc het eerst met dat twaalftal, dat zich het best geplaatst Iiecft van dc Leklenaars, n.I. de kampioenen van 1918-1919. Fluks noemt de 2e plaats in achter D. E,_ V. met slechts één punt verschil, terwijl zelfs- haar doelgcmiddcldo beter is dan van do kampioenen. Hoewel het succes in hel begin van het seizoen wissolend was, eindigde zij dc competitie nog zeer goed door 3 spreken de overwinningen en als zij op 3 Jan. 1.1. legen D. E. V. niet zoo hopeloos uitvorm was ge weest, waardoor zo met don oneven goal van dc drio verloor, dan zou zo kunnen spreken van ongeslagen te zijn in 1920 en zelfs met den ceretitcl zijn gaan strijken. Maar gedane zaken nemen geen keer. Opvallend is weer dat zij het minst aantal legenpunten heeft, wat zeker wijst op hei beste gedeelte van haar spel, n 1. het verdedigen. Vitesso (L.) neemt do derde plaats in, dank zij een paar overwinningen in het laatst van het seizoen cn door het verliezen van het pro test van D. E. D. tegen haar. Na een vrij on gelukkig begin heeft ze zich ten slotte nog zoo hersteld, dat zij een plaats inneemt haar spel en naam waardig. Van dc 20 te behalen punten kon zij precies de helft bemachtigen, wat nog niet zoo slecht is, als men bedenkt, dat dc kampioen er maar 14 had. Haar doelgcmid- delde bleef op het doode punt slaan n.I. 39-39. Vitesso's kracht zat niet zoo zeer in bepaald vakspcl maar in baar samenspel, dat zij soms wol wat te ver door voert, daardoor baar pro ductiviteit verminderende. Toch is en blijft haar fijn samenspel oen van de kenmerkendste fac toren, waardoor men juist van een hoogstaand spel te genieten krijgt. Was haat verdedigen nel zoo good, dan zou haar zeker een hoogcre plaats zijn beschoren. Ook over dc 2o klasse twaalftallen of liever do reserve-twaalftallen want 2e klas spel mogen we het eigenlijk niet noemen mogen wo tevreden zijn. Ook hierin toonde Fluks zich sterker don haar blauw-witte collega's. Het tweedo twaalftal der rood-witten werd onge slagen kampioen harer afdeeling, zoodat ze nu mot de andere 2e klas kampioenen mag strijden om den eeretilel der gelicelo 2e klas. Van pro motie naar een der lo klassen zullen we maar zwijgen, want dit is zoo goed als buitengesloten Haar sterkte zit hoofdzakelijk in do heeren. daar de demos nog zeer ver ten achter staan en nog opgekweekt moeten worden tot zeer bruikbare roserven voor het lo twaalftal. Vitesse (L.) II eindigde evenals haar lc twaalftal op dc derde plaat-?. Veel succes heeft zij dit seizoen niet gehad, wal hoofdzakelijk te wijten is aan te jonge spelers(sters) waaruit dit twaalftal hostaal. Tegen grootere en forschere spelors(slers) kon zij hel ook niet bolwerken, Ondanks haar boter spel. Ook in dit twaalftal bemerkt ir.cn al de sporen van het zoo be roemd gcwo'dcr. korte samenspel van Vitesse I. Alles bij elkaar genomen zien we dat Lei don haar naam van een der beste korfbalcen- tra's le zijn, nog zeer goed heeft opgehouden. Ten slotte nog een overzicht der uitstagen tus- scneii de Leidsche clubs en de andere I A-ei>?. D.B.V. D.T.V. D.E.D. D.V.D. Fluks Vit. Fluks 2—i 5—3 4—5 4—1 2—0 1—2 8—5 4—2 3—1 7—3 Vit. (L.) G—1 4—5 5—5 5—2 0—2 5—9 3—3 3—2 G—2 3—7 GYMNASTIEK. L. G. V. Donar. Gisteren vergaderde bovengenoemde ver oeniging in G'af. „Centraal". Na oen ope ningswoord van den voorzitter worden dc notulen van de vorige vergadering voor gelezen, welke oiacranderd worden goed gekeurd. De agenda voor deze vergade ring bevatte slechts één punt, cn wel be spreking over event, te houden feesteiijkhe den in October a. s. met het oog op hot 15-jarig bestaan der verecniging. Er werd besloten een fccstuitvoering te geven, waar van do lijnen voorloopig eenigszins werdea besproken. Er zal getracht ^Worden naast hot werk van de Vereeniging zelf, een kcur-afdee- ling tumors to vormen, van de beste krach' ten uit het land. Het bestuur kwam reeds in het bezit van meerdere toezeggingen. Ook zal men trachten de gymnastiek voor vrouwen dien avond to doen propa- gceren, door de medewerking te vragen van een dnmesvcreenigiug. Verder we-den er nog enkele extra nura mers ter spake gebracht, welke wij hier nog niet nader kunnen noemen, daar hier over nog geen definitieve beslissingen vie len. Tc oordeeicn haar den opzet van een en ander geloovcn wij, dat wij in October a.s.: een avond zullen krijgen van hooge gym nastische waarde. BILJARTEN. Een wedstrijd, in Den Haag gespoeld, tusschen Amsterdam, Den Haag en Gro ningen, is gewonnen door Amsterdam met 2259 p. tegen Den Haag 2185 en Gioningen 1979. Voor Amsterdam speelden Brants, Drukker, Berg en Welzonbachvoor Den Haag Muller, Frank, Eesten en mr. Ten Bosch; voor Groningen Van der [Woude, De Schepper, Albronda cn Feenstra. Bos lioudl zich kranig te Parijs. In zijn twee de ontmoeting sloeg hij met 500 punten in 17 beurten met een gemiddelde van 29.41 Baudarl met 230 punten in 17 beurten mot een gemid delde van 13.47. De hoogste series van Bos wa ren 101, 109 en 99; hoogste serie van Bau darl 50. ZWEMMEN. Zaterdagavond zijn 20 IJ-leden naar En geland vertrekken om daar te toeren,- Hedenavond wordt te Manchester den eer sten wedstrijd gespeeld. VRAGENRUBRIEK. C'. H., te L. Leiden, Woubrugge, Lan« geraar, Nicuwveen, Vrouwonakker, Uithoorn Waverveen, Vinkevcen, Baarnbruggo, Loe- ncrsloot, Vreeland, 's-Graveland, Bussum.- 65.7 K.M. FEUILLETON DE M8JEVE IN 'T BROEK. Een roman uit Masoeren door RICHARD SKOWRONNEK. (Nadruk verboden.) 15) Jan was niet vuur Mijven doorsproken en toen hij zoo aan het woord was, merkte hij in hot geheel niet, dat zijn gezellin al een heel tijdje in zichzelf liep te la-Jieu. Nu keek hij op. „Lijkt het,' u zoo belachelijk, juffrouw?" Ja, natuurlijk! Een broer van mij preek te net zoo als u, maar nu hij benoemd is, praat hij wel anders! Hot "is immers erbar melijk, zooals dio mensche-n betaald wor den, en als zij willen trouwen, dan moeten zo zich een vrouw zookern, dio goem oischen heeft. Zoo een, die genoeg heeft aan lucht, liofdo en een beetje aardappelswant meer krijg jo niet!-' Zij logde mot eon energioken ruk de hark ©p haar andoren schouder. „Nu, daar moeten ze mij niet mee aan komen Jan wilde, dat hij nu iets galants zou moeten zeggen, bijv., dat zoo'n aardig mcisjo natuurlijk iets beters mocht verwach ten, maar, hij kon do passende woorden niet vindon. Zijn jonge gezellin beviol hem zoo goed en hij voeldo in zijn rechterarm eon heel merkwaardig iets, alsof hij dio moest uitstoken en om hot tengere lijfje loggen, ©aair vlak bij hom Maar ook da,armee ging het al eyonzoo als met do gal auto oDmorlring. Do lust' bestond, dooli (He moed ontbrak om or aan te voldoon. Trouwens, hot was daartoo ook al to laat, want zij iorwijderdo zioh van hem als liad zij zijn gedachte ge raden en zotte haar weg op hot smalle voetpad voort, dat naast den greppel liep „Ja, wat ik nog vragen wou," bogon zij na ©en poosjo weer geheel onbevangen, „u zeade, dit u geon leeraav wilde worden. Maar wat wilt u dan gaan beginnen?" „Ik wil worden wat' mijn vader was!" Zij trok een beetje haan neusje op, om het onbevredigende antwoord „Nu bon ik nog oven wijs als te voren! Wat was uw vader dan?" „Boer!" „Hier, in doze streak?" J an herinnerde zich, hoe zij hom kort te voren geantwoord had 'op zijn vraag, waar zij naar toe ging, en hij zei glimlachend „Ja, hier in deze 6treok!" „Verder op of vlak bij? „Je kunt het van hior mét je vinger aan wijzen." „Dat kun jo wel naar allo kanben," lachte zij. „Maar wacht! eens, is het daar?" Zij lichtte haar sierlijke hand op cn wees met oen bruin vingertje in de richting, waar achter het bosch de Broekhoevo lag. Jan knikte. ,,Ja, daar is hot!" Over het beweeglijke geziclit-jo van het jonge meisje kwam een uitdrukking van schrik. „Dus u bent Jantje van do Baginsky's?" „Nu, Jar.tjo niet meer," antwoordde hij lachend, „maar overigons ja, zoo ia het." „En wilt u nu voorgoed hier blijven?" vroeg zij bezorgd. Jans borst verhief zioh door oen diepe zucht. „Ja, dat wil ik! En nu zeker nog liever (3an te voren!" Een donkore blo3 kleurde plotseling haar hals en wangen en zij verhaastte haar tred, zoodat hij haar nauwelijks kon bijhouden. „Maar, beste juffrouw, waarom loopt u opeens zoo hord?" „Ik, loop ik hard1? Wel, de zon brandt zoo, dab heb vandaag zeker nog gaat' rege nen en nu moesten wij zien, dab wo het bood ten minste nog op schelven zetten Bij een dwarswegje, dat links van den weg het bosch insloeg, bleef zij ceoi oogen- blik" staan. „Zoo, hier moet ik inslaan! Adieu, mijn heer Baginsky!" Jan keek haar met zijn blauwe oogen emeekend aan. „Krijg ik niet eens een hand tot- af scheid?" Zij trok do schouders op. „Och, hes dient immers nea-gens toe!" Maar toen stak zij hem toch haar kleine, door wind en zon ge bruinde hand toe. Hij greep die on drukt© haar hartelijk. „Waarom dient hot nergens toe? Moet het nu dan juist de laatste keer zijn. dat wij olkaar zien?" Zij wennde haar hoofdje af en hij zag dui delijk, dat aan haar lange win pare een kloino traan hing. En toen zij hom uozo maal antwoordde, zuohtte zij diep. Ja, dat moet wel! En houd mij nu maar niet langer meer vast, want ik moet wer kelijk hooi gaan halen. Als ik er niet bij ben, voeren do vrouwen niets uit!" Zij wilde haar hand lostrokken, maar hij liet het niet toe. Sind3 hij het traantje ge zien had, was hij zeldzaam moedig gewor den. „Neen, zoo gaat 'b niet, hoor! Eorat moet ik weten wie u benb.l" „Wie ik bon?" Over haar gezicht gleed een vluchtig lachje. „Nu, wat mij betreft, de boschnimf, dio zich zoo tegen den mid dag aan den eenzamen wandelaar ver toont." „Do bosehnimf Hij lachte luid. Neon, hoor, d'.o is oud.en rimpelig; een spook met lange l-anden." „Dan kent u liet sprookje niet. Eens ver schijnt zij Fe ai in do gedaante van een jong meisjo en zij lokt- hem al dieper het bosch in. En als liij haar volgt, dan brengt zij hom op een plek, waar hij in don grond moet wegzinken. En als hij dan zijn armen uit strekt, opdat zij hom zal helpen, lacht zij hem uit eu toont zich in haar ware ge daante." „Zoo!Nu, dan maar gauw. voordat zij veranderd is En voordat zij e>r op bedacht was, had hij haar tegen ach. aan getrokken en snel een kus op haar roode lippen gedrukt. Zij maakte zich met een heftigen ruk los en haar oogen vlamden van toorn. „Wat veroorlooft gij u wel, mijnheer Ba ginsky ?1 Daartoe heb ik u toch geen aan leiding gegeven?" Jan liet zijn hoofd zinken, volkomen schuldbewust Zijn handelwijze kwam hem zelf plotse ling als iets verschrikkelijks voor en hij be greep zelf niet- hoe hl? er deli moed toe liad gehad. „Lieve juffrouw," zeido hij eindelijk stot terend. „Gelooft u mij tofch, ik heb er hee- lemaal niet meer bij gedacht-. Heb kwam zoo ineens bij mij op, ziet u, en als ik u nu zoo aankijk, hoo mooi u bent en hoe goed die frissche kleur u staat Zij hief afwerend haar handje op, maar haar gezicht stond niet meer zoo boos. „Neen, lioo zei u straks zelf? Zoo gaat hot niet-, hoor!" „Maar u bent ook niet boos op mij en ik mag u gauw weer eons torugzlen?" Zij schudde heb hoofd. „Dat kan ik u heusch niet beloven en wat ik u bidden mag, dring- er nu niet meer op aan. Het is mijn schuld niet, maar het is nu eenmaal niet rnders." „Mag ik don nooit weten wie u bent?" „U zult het ste'.iig eens weten, ab u liier blijft, ©n dan zal het u spijten, dat u met mij gesproken hebt. Meer kan ik u werke lijk niet zeggen, want ik zou toch wel graag willen, dit- u ten minste nog eer. paar uur vriendelijk aan mij dacht." Zij had zie oogen neergeslagen cn de laat ste woorden waren aarzelend over haar lip pen gekomen. Maar Jan bad hei andere niet eens gehoord. „Dus heb is u niet onverschillig hoe ik over u denk?" ..Of bet- mij onverscliillig is?" Haar oogen vulden zich met tr-inea, maar zij wendde baar blik niet- af, en zag hem vol in 't gezicht-. „Ja, juist, van u is het mij niet onver schillig." Jan greep weer naar haar hand en zij liet- hem dia gewillig. „Nu, dan beloof ik u, dat ik niets zal r.avorschen cn vragen de lieve God zal er wel voor zorgen, dat wij elkaar terugzien Maar nu een verzoek, dat u niet moogt. af slaan. Er zal zoo dadelijk een ernstige be slissing genomen worden, en straks zal ik weten of met mijn moeder voort in vrede of in onmin zal leven. Geef mij daarom een vriendelijk woord mee op inijn wegik go- loof, cl<f> net mij geluk zal brengen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5