No. f8433 LEBDSCH DAGBLAD, Dinsdag 6 ApriS Twesde Blad. Anno 1S20. BINNENLAND ftcgcüitg van de Inkomsten en ultoaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie en voor het dienstjaar 1920. 'Aan 'ie Memorie van Antwoord aan de ffweedo Kamer betreffend)© bedoeld wets- loctwerp ia het volgende ontleend Sedert hot opstellen van de 'Memoiïe van «flfcelichting is geblekeD, dat de exploitatie- jiitgaven niet beperkt kunnen blijven tot de Sn die bcgrooting geraamde bedragen. Daarom heeft de Mnister van Waterstaat opdracht gegeven ,c-on nieuwe ta riefsherziening voor te berei den. Indiening van desbetreffende voorstel len kan spoedig worden tegemoet- gezien. Decentralisatie voor zoover biervan oen - gunstige werking op de koster, van het be drijf ware te verwachten, zal niet voldoen de zijn om belangrijke verbetering van de .uitkomsten te weeg te brengen. Daarvoor ayn deze te veel afhankelijk van daarbui ten liggende en veel sterker werkende in vloeden als prijs- en loonsyerhoogingen en inkorting van arbeidsduur welke nog ande re middelen verciscneti L>it neemt evenwel niet weg, dat het voortdurend streven er op gericht is door reorganisatie een meer economisch beheer te bevorderen - Waar melding is gemaakt van een Nieuw Jaarscdrculairo (geen Nieuwjaarsrede) van den directeur generaal, dient te worden opgemerkt, dat aan de daarin uitgesproken verwachting geen andere betcckcnis mag worden toegekend dan een opwekking, om door onderlinge samenwerking de moeilijk heden te overwinnen die in dezen abnor- malen tijd (abnormaal, omdat o. in. het verkeer is ontgroeid aan de beschikbare middelen zoowel van niatcrieelen als van porsoneelen aard)-zich telkens voordoen Dat zooala eenige leden aanvoeren Van den oienst vermeerdering van het aan tal ontwikkelde vermoedelijk worden hier bedoeld hoogere ambtenaren noodig is, wordt door den Minister betwijfeld Hij is veeleer van oordeel dat bij liet Staat»- bodïkjf der Posterijen en Telegrafie het aantal ambtenaren van hoogeren rang veel te groot is Dat de regeling van het nieuwe Bezoldi girgsbesluit terecht aanleiding geeft tot klachten over achteruitcetting van het per soneel der Posterijen. Telegrafie en Tele fonie, is naar de iheenïng van den minister in het algemeen minder juist. Dat er bij het Staatsbedrijf van de' Pos teryen, de Telegrafie en Telefonie ook te veel ambtenaren van middelbaren rang, (w. o. zijn te verstaan asdsteuten, kantoor bedienden telegrafisten, en andere met de zen gelijk te stellen catPgoneen) zouden rijn, wordt beslist ontkend Aan een tekort aan ambtenaren van dion rang is bet juist too te schrijven, dat de dienst niet zooda nig kan worden uitgeoefend, als het pu bliek zou iiogen verwachten Het is d'-n Minister bekend dnt van ver schillende zijden wordt geklaagd over de onvoldoende uitoefening van den dienst der posteryen. Dc slachten zijn te onderscheiden in: lo die welke een gevolg zijn van vertragingen in het verkeer; -2o. die, welke een gevolg rijn van tekort aan oflréuc-jl of onvoldoen de bekendheid van het personeel inet de dienstvoorschriften3o. die, we'ke eon ge volg rijn vim zonderlinge begrippen om trent dienstver» j'iiog en piiehtsbutruch ting onder het petscneel4o die, welke een gevolg zijn van gebrek aan kantin r- ruimto ten gevolge van een op sommige oogenblikken abnormnle toeneming van het verkeer; ro. die. welke een gevolg zijn van onjuiste of slordige adresseeriug of van andere oorzaken vreemd aan don dienst. Van do ingoKomea klachten valt pl m SO pCb onder die, bedoeld sub Aan de klachten bedoeld 6ub lo kan eerst worden tegemoet gekomen, wanneer trein- en boot verkeer rot den v..*r I Juii 1*14 g-i.tnikotij kon omvang is opgeveerd Aan «!c klachten sub 2o wordt de nodige aandacht gesclion- I ker. door aanneming op grooto schaal, ge paard mot verbeterde opleiding op daar l boe in bet vorige jaar nieuw opgerichte 1 cursussen. Tegen overtredingen van liet personeel wordt steeds met kracht opge treden waarbij ondergeteekende gaarne melding maakt van de medewerking die op dit punt van de vakorganisatie! wordt ondervonden. Aan uitbreiding van loca'i- teiten, met name te Omstordam, Rotterdam eu andere grooto plaatsen, wordt de noo- dige aandacht geschonken. Zooals echter uit het vorenstaande blijkt staat het bedrijf in vele gevallen buiten de ooizaak der klachten. In antwoord op de met betrekking tot de regeling van de bestellingen op Zondag ge stelde vragen kan de Minister o.m. het vol gende mededeelen. De invoering van het Zondagszegel heeft tob belangrijke beperking van den omvang lan den besteldienst op Zondag geleid. Wan neer, zooals eenige leden meenden, in som mige gemeenten des Zondags ook de couran ten niet meer woiden bezorgd, geschiedt zulks met instemming der geadresseerden. Met de meening van sommige leden, dat de invoering van het Zondagszegel moet worden afgekeurd, kan de minister niet in stemmen; evenmin met de meening, dat be perking van den Zondagsdienst tot groot ongerief aanleiding geeft. Vooreerst wijst de practijk nit, dat het aantal brieven, waar van door opplakking van het Zondagszegei bestelling op Zondag wordt verlangd, zeer gering is, zelfs zóó gering, dat het ernstige overweging verdient of dit geringe aantal vooral in de kleinere gemeenten de aan de bestelling verbonden zeer belangrijke uitgaven wettigt. Voorts staat op Zondag het zakenleven ge heel stil. De minister zal dus beperking van den Zondagsdienst blijven bevorderen. Hjj doet zulks in de eerste plaats met het oog op de belangen van het personeel, doch ook met het oog op de uitkomsten van het bedrijf. Beperking te zoeken in verhooging van het recht voor bestelling van brieven en telegrammen op Zondag, acht de Minister niet aan te bevelen, omdat daardoor het min der kapitaalkrachtige deel der be.olk'irg zou worden getroffen. Bovendien is die verhoo ging voor brievc-n practisch niet uitvoeroaar. Met het oog op de zeer groote belang stelling, waarin de sport zich mag verheu- ger, acht de Minister het vooralsnog niet wenschelijk op Zondagen telegrammen over I sportzaken te doen weigeren. Wel acht hij bet mogelijk om op Zondag geen stadstelegram- men eo zooals bijv. in Berjeren geschiedt, geen felicitatietelegrammen te «loeo aan nemen, terwijl het zeer.wei uitvoerbaar zal zgn het bestellen van brieven, enz, -op Zondag I ge-heel te laten vervallen. Ter zake van de klacht, dat bij verreke- ningen in buitanlandsche valuta niet epoeaig genoeg rèkening wordt gehouden mes 3e koersen, wordt medegedeeld dat deze koer- j sen eiken dag met de beurs koersen, worden vergeleken en zoo noodig herzien. Naar de meening van den Minister moet links exploitatie ook van de gemeentelijke te- lcioonnetten wenschelijk worden geacht, om dat oerst wanneer alle centrales bij één be- neer zjjn ondergebracht., do meeste waarborg zaï bestaan, dat ook het intarlocale telefoon verkeer naar den eisch kan worden verzorgd. Onderhandelingen betreffende overneming van netten hebben ook jplaats ten aanzien van de netten te Amsterdam en .Rotterdam, - Van die gemeenten is geen aandrang daar- I toe uitgegaan. De minister kan er niet mede instemmen - om aan gemeenten het recht tot eigen ex- ploititie te vorkoopen. Een belangrijke verbetering in de afwik keling van de niet dringende gesprekken kaD vennoedelyk omstreeks 1 Juli a.s. het tijdstip waarop naar verwacht mag wor den de in aanleg zijnde telefoonkabel Amsterdam, 's-Gravenhage Rotterdam in gebruik zal wordeu go- nomen worden te gemoet gezien. Van de inrichtingen, welke voor een ra- dot-lc grafische ber c-h enwisseing met Ind.ö gevorderd worden, is het ontvangst it on te Samheek, wat het technische gedee'te aan gaat, gereed. Berichten uit Indië worden al daar geregeld opgevangen. Wanneer ook het zenJstation nabij Kootwijk voltooid is, zal eerst met beslistheid kunnen worden uitge maakt. of de alsdan hs openen radiotele- giaaföienst aan de verwachting beantwoordt. Naar het zich laat aanzien, mag dit mee ge- ruslneiü verwacht worden. De staking in het havenbedrijf. Het hoofdbestuur van den Centralsn Bond van Transportarbeiders deelt het volgende mede: De scheepvaartvereenig;ngon „Noord" on „Zuid" hebben in de bladen melegedeeld, dat de arbeid zal kunnen worden hervat op de oude voorwaarden, indien de boycot van Nederlandsche schepen door arbeidersorga nisaties in buitenlandsche havens werd op geheven. Daarna zou kunnen worden on derhandeld op grondslag van het in Deo. jl. aangeboden standaardloon, en zou, in dien overeenstemming werd bereikt, terug werkende kracht worden verleend aan de nieuwe loeaen. Het bestuur van den Centralen Bond meent, dat dit voorstel van de werkgevers zelfs niet voor bespreking in een stakings- vergaderiDg vatbaar kan worden geacht, tar- wqi ten opzichte van den boycot van buiten landsche organisaties, het hoofdbestuur op merkt, dat dezen organisaties is verzocht aan de staking van havenarbeiders en zee lieden steun te verleenen, met in-acht-neming van de belangen der eigen leden, en mon niet voornemens is, de door de buitenland sche vakbonden genomen maatregelen op cenïgerlei wijze teo nadeele van de huidige staking te beïnvloeden. Te Heerlen werd door den Alg. Ncd. Mijnworkersbond een congres gehouden wuaraan afgevaardigden van nagenoeg al lo af (Relingen deelnamen. 'J'er vergadering was mede naüwez'g dc heer F v. d. Walle, tweede .secreteris van het N. V' V. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer O. v. d Bilt, op hetgeen door de Vereeniging verricht is op het voor de komende tijden zoo belangrijko werk, dat do modern georganiseer den in do mijnin dustrie wellicht spoedig te verrichten heb ben. Uit het jaarverslag blijkt, dat dc Bond 3656 leden telt. Met 326 nam liet ledental in 1919 toe Door den minder gunstigon gang van zaken in den Bond viel van April tot October groote teruggang te coaistoteeren. Do laatste maanden, na/lat diepgaande wij zigingen in het bestuur en de leiding had den plaats gevonden, begon de Bond weer te bloeien De financieele toestand is goed al zal een aanmerkelijke eontributioveiCiooging tloch niet uit kunnen blijvon. - Nadat eenige sprekers het woord go- voord hadden en na eenige discussie werd mot algemevr.e stemmen de volgende reso lutie aangenomen: ;De Alg. Nod M.jnwerkcrsbond, in open haar congres bijeen op Zondag 4 en Maand. 5 April 1920, gehoord de inleiding betref-* fonde do loon- en werktijdsrcgcling voor dj ondergronrlschc arbeiders stolt vast; dat de actie, govoerd voor de invoering van den 7-urigon werkdag op l Januari 1920, niet tot bet- gewenschte resultaat heeft geleid dat do besprekingen hierover gevoerd in de contactcommissie enkel bobben bevor derd do invoering van den 6 uren-dag op Zaterdag, met ingang van 1 Februari 1920; dat het advies hetwelk tijdens de behan deling van do arbeidswet-Aalberse in de Tweede Kamer, door onto organisatie aan reeds genoemd lichaam werd verhonden, is ter zijde gelegd, omdat de arbeidstijd der oridergi'ondscho mijnwerkers, vastge legd in het Mijnreglement HOC zou worden gewijzigd, evenals voor enkele andere be drijven bij nlgemronen maatregel van be stuur dat bij de behandeling in de Tweede Ka mer van net wetsontwerp, betrekking heb bende op den verblijftijd voor de onder- grondsche mijnwerkers, is gebleken, dat bij de huidige constellatie der Kamer, ook van de ïijio van den wetgever geen verde re maatregelen voor de verkorting van den werktijd rijn te verwaciten, dat. trots liet be vonst,sonde, mede door de door verschillende tniinwerkersorgani saties gevoerde agitatie voer de invoering van den 7-urigen werkdag de mijnwerkers zoo spoedig mogelijk de invoering van den 7 urendag voor den ondergrondsehen mijn- arbeid blijven tegemoet zien vervolgens, dab ten.opzichte van de loon regeling, de werkgevers na uitvoerige be sprekingen, niet genegen waren hot toon stelsel in den door onze organisatie aange geven zin, in principe door de overige mijn wcrkcr&orgauisaties, uitgezonderd den Alg Bond van Christelijke Mijnwerkers in Ne derland, onderschreven, ia to voeren dat de argumenten van werkgeverszijde aangevoerd tegen het door ons voorgesta- no minimum-loonstclsc.1, waardeloos wor den wanneer levens wordt betoogd, dat ieder mijnwerker een behoorlijk bestaan moet zijn gegarandeerd dnt hes oiinunuin-lcoristoJssl in meerde- ro bedrijven niet alleen, doch ook in oie mijnindustrieën van do verschillende lan den, hetzij ingevoerd, hetzij een ernstig runt van actie uitmaakt; dab zoolang r.iet de in deze resolutie om schreven hoofdoizchen van de mijnwerkers werden ingewilligd, er van een rustige ont wikkeling van het bedrijf zoomin als van stabiliteit der werkkrachten sprake kan zijn besluit ,hefc Hoofdbesuur op te dragen cle actie voor do invoering van den 7-uren dag en het minimumloon onverzwakt voorb te zetten roept alle mijnwerkers op ter verkrijging van het gestolde doel zich in den Algem. Ned. Mijnwericcrsbond te organisoeren en de propaganda krachtig mede ter hand te Dit jaar viert de Ned. Protestantenbond zijn gouden jubileum. In „De Hervorming" is naar aanleiding hiervan de vraag aan de oiae gesteld, waar de Bond is opgericht. Sommigen zeggen te Drachten, anderen te Uti echt. Ds. Colenbrandor, te 's-Gravenhage, lost de vraag op met de volgende raededee- ling: „De Bond is als „Bond" in Juli 1870 te Utrecht gesticht. Maar die stichting was een lerbelering en een herdoop van de Vereeni- ging „Gewetensvrijheid." En deze is 15 Maart 1870 te Leeuwarden tot stand gekomen op advies van de op vergadering dor moderne predikanten uit het Noorden d.d. 22 Octo ber 1869 benoemde commissie, welke be stond uit B. W. Colenbrandor, pred. te Drach ten, voorzitter; W. Zaalberg, pred. te Ber- gurn, secretaris; A. S. Carpentier Alting, pred. te Dokkum, penningmeester; N. S. Bal sem, pred. te Langerzwaag, en J. F. Corstius, pred. te Heerenveen. Die lieeren nu hebben hun werkzaamheden verricht op do boven-voorzaal Van het hotel „Do Phoenix", te Drachten. Dit Ï3 het aandeel, dat Drachten heeft ge had in de zaak. Niet do Nederlandsche Pro testantenbond is daar ter plaatse geboren, maar zrjn moeder." Onder zeer veel blijken van o_. ling, zoowel uit de gemeente.Steenwijk als uit alle deelen des lands, herdacht de heer J. Godefroy den dag, waarop hij vóór 40 jaar als organist der beide Hervormde ker ken to Steen wijk in functie trad. Onder voorzitterschap van den lieer Ris, uit Rotterdam, is to Utrecht eon al- gemeene vergadering van den Bond van Kommiezen-Verificateurs in Nederland ge houden, welke zeer goed bezocht was Do volgende motie werd met algemeene stem mon aangenomen: ,De Bond van Kom mierfïn-Verificateurs enz gelet op de plaats gehad hebbende bevorderingen tot vorili- catour bij Kon. besluit van 28 Februari, waarzij van den steeds gevolgden regelbo vordering naar anciënniteit werd afgewe ken door met voorbijgang van oudiero kom mie-zon-verificateurs jongere tot verifica teur to benoemen-, sprekt zijn ernstige te leurstelling on verontwaardiging uit over deze achteruitzetting, draagt het bestuur op, crastgo stappen te doen bet aangeda ne onrecht hersteld te krijgen, en gaat over tot de orde van don dag De audiëntio van don Minister van Oor log zaï op Donderdag 8 April e.k. niet plaats hebben. SPORT HollandDenemarken 2—0. Het vorlrouwen, dal wij na den oefunwodslrijd van het Ncderlandsch olflal tegen de Zwaluwen uitspraken is niet beschaamd. Wjj zijn dan ook wederom in do nieening, dat na zulk een oefen wedstrijd veel geschrijf achterwege kan blijven, vooral mot de noodigo op- on aanmerkingen aan het adres der Elftal-commissie. Het weer was uitgezocht voor een voetbal wedstrijd, al was do zon, welke na de rust door kwam, oen weinig hinderlijk voor dc spelors. Als Mutters om 5 minuten over halfdrie voor den aftrap fluit, hebben heide elftallen zich volle dig opgesteld. N odcrland. Mc. Neill Denis Venvey Van Roessel Bosscbart Steeman De Nalris Kosslcr v. Bourdon v. Dort v. Diormen An donjon Hansen Steen Bobde Dan in Aaly Lykke Groethan Ringstcd Joergensen Sophua Hansen Denomarkon. Onmiddellijk ontwikkelt zich een snel, door- lastond spel, met de Denen iels in de meerder- boid. Een Dccnsche aanval levert hen een hoek schop op. daar Mac Meill 'n laag schot al val lende nog over de uitlijn kan wegwerken. Doze hoekschop levert de Denen niets op, cn onze voorhoede komt weer in actie. Boelie Kos.-ler krijgt nu de bal toegespeeld on gaat er alleen vandoor, loopt do Deensche back voorbij en schiet onhoudbaar langs Hansen. Een oor- vordoovend gejuich breekt los van alle rangen van het geheel gevulde Sladion en iri het veld wordt Kessler door zijn medespelers de hand geschud. Het gaat nu weder snel van doel tot doel, met dan do Denen, dan de Hollandera een lijd ach ter elkaar in de meerderheid, waarbij het vooral om het Deensche doel niet aan spannende mo- m ent on ontbreekt. Weer zien wij Kesaler op goal schioten, waar Hanson op zijn post is on do'bal het veld in zond. Als do Natria, die rooral in deze periode, zijn meerdero vond in don hem bewakenden Deen' eon hem tocgespeeldo bal op 't doel schiet, springt do bal van do paal weder in het veld. Eon der Docnscho achterspelera stond reeds naast den doel verdediger en sloeg naar den bal, zonder hem evenwel te raken. Nu komen de Denen weer opzotton en blijven do laatste 10 minuten voor de rest in de meer derheid. Mac Neill krijgt verschillende schoten te verwerken, wat hem naar behooren afgaat, terwijl onze achterhoede haar handen vol- heeft tegen het werkelijk uitstekende sa menspel der tegenstanders. Vooral in deze periode valt het op, hoe het bij de Denen' mangelt aan de „finishing touch''; ze spelen) goed sameD, maar dicht by doel gekomen, blijven zo nog samenspelen, totdat Denis of een ander bon de bal ontneemt. In deze pe riode vooral toont onze geheclo achterhoede subliem spel en als de rust ingaat, zien wij met -vertrouwen do tweede helft légere v»t< Eenigo minuten over half vier wordt wo- derom begonnen en pakken de Hollanders dadelijk vurig aan, terwijl ook de Denen zich' -niet onbetuigd laten. Het spel wordt nu vu riger en daarbij forscher en als het een en kele maal in ruwheid ontaardt, weet scheids rechter Mutters de gemoederen te kalmee- ren, wat vooral een paar malen noodig bleek, toen v. Roessel het met den Dccnschen links buiten te kwaad kreeg. AJs de beide achterhoeden beurt om beurt want bliksemsnel gaat het va-n doel tot doel, de handen vol hebben gehad, krijgt de Na- fris op de lijn den bal voor dc voeten, rent er mee langs oen paar toesnellende Denen cn doelpunt. Het gejuich, dat nn losbreekt, duurt minutenlang voort, iedereen jubelt, lach-t: mon weet den wedstrijd is gewonnen. Nog een dik kwartier moet er gespeeld worden; in deze periode verlaat van'DortJ hot veld om gelukkig al na eenige minuten weder in bot veld te verschijnen. De Denen1 vallen nu verwoed aan, maar er is voor hen1 geen doorkomen aan-, de Hollandsche ach- FEUILLETON DE HOEVE IN 'T BROEK. Een roman uit Masooren door RICHARD SK0WR0NNEK. (Nadruk verboden.) SO) De aderen zwellen in je vaders voorhoofd op, maar hij blijft volkomen rustig. „Mijnheer de landraad, ik weet niet, of u een jager kent, en van wien u hert jagen geloerd hebt. Ik, Adam Baginslcy, "heb heb van mijn vader geleerd, die weer van zijn vader en zoo voort, want de Baginsky's wa-- ren al heeren en jagers, voordat de koning van Pruisen in dit land is gokomen. Hoo kunt u mij dus eon strooper noemen?" Dan steekt me dho landraad zijn neus in de lucht en zegt: „Over uw wijze van jagen I heb ik berichten ontvangen van don ko- I ninklijkan jachtopziener Holder. Overigens als u tien onhobbcJijkhcden veroorloofd, zal ijl ik u buiten de deur laten zetten." Toen lacht je vador en zegt; „Mijnheer do landraad, dat zouden uw klerken niet klaarspelm, al waren het er twintig in plaats van tien. Maar ik wil mij om u ook niet opwindjn, want u bent jong en u weet mot wien u voor u hebt. Dus ik zal een klacht indienen oven het stuk broekland", en als ik hot proces gewonnen heb, zullen ,wo elkaar nog nader sproken over dat jochtbevijs." En hij draait rich om, en g«t d-.vars over de markt naar den advo caat «Daarna is een kwade tijd gekomen, want zoo'n proces is nog niet ten einde als dén rechter uilfepraak heeft gedaan. Als je verliest, dan ga jo naar een andoren rech ter, on verliest de ander, dan doet die het zelfde, en do advocaten zeggen dan maar: „In appél gaanMaar wij hobben aldoor maar weer gewonnen, want je vader kon bewijzen, dat zijn vader al in hot Breek turf had gestoken, zonder dat iemand het hem verboden had. Drie jaar heeft het pro ces geduurd en in dien tijd. was je vader haast ziek, omdat hij nooit op jacht ging. Do hazen en reeen hebben van onzon oogst gevreten als schapen, en do wilde zwijnen groeven onze aardappelen uit; nïaar je va der heeft geen geweer aangeraakt-, omdp.t hij zijn recht niet bederven wilde, zooals hij zei. Maar als hij dien jachtopziener Holder tegenkwam, dood hij altijd rijn oogen dicht, om hom niet te rien, omdat hij bang was, dat hij zich aan hem zou vergrijpen. Wamt hij had immers indertijd, toen dc nieuwe wet kwam, aan den landraad geschreven, dat je vader een strooper was! Dit was alleen maar uit wraak, wamt hij had met je vader een twist gehad in do Dengosser her berg; om een kleinigheid maar- er zijn men- Bohen, die zoo iets niet vergeten bunnen Met zijn voorganger hadden wij altijd in vrede geleefd en die was oen aardige, vrien- delijko man en dikwijls was die bij ons te gast." „Nu, dan komt do dag, dat je vader de laatsto uitspraak hoort in zijn proces en hij had gewonnen. Tob in Berlijn hadden ïij de reenters aangesproken, maar dat wa ren reohb'vaardigo rechters, a-1 ging het dan ook tegen heb koninklijk domeinbost-uur en rij zeiden: Adam Baginsby is in zijn recht en bet stuk broekland behoort hij rijn larnd." Maar wat hielp ham zijn recht? Toen hij met het vonnis in de hand voor den land raad kwam, glimlachte die maar zoo'n beetjo cn zei„Mijnheer Baginsky, u had u dat procos kunnen besparenheb blijft bij mijn uitspraak, u krijgt geen jachtbewijst" „Mijnheer do landraad," zoide je vader, ,,u neemt nog wraak op de woorden, die ik voor drie jaar tot u gesproken heb. Ik heb er al dien tijd over nagedacht en ik wil allereerst beginnen mot vergeving to vragen. Het spijt mij. als ik ten opzichte van gezag in gebreke bon gebleven; maar riet u, mijnheer do landraad, ik was toen in mijn goed recht on u kunt mij golooven, ik ben altijd een eerlijk jager geweest. Maar nu vraag ik ook van u, dat woord „stroo per" terug to nemen 1 U kunt het zonder cenig bezwaar doen. want u weet niet, hoe ik mij op jacht gedraag, en die opziener Holder :s oen vijand van mij!" ,,Ib heb niets terug te nemen," zegt dn landraad, „en als u met mijn antwoord riiet tevreden bent, dan kunt u een klacht tegen mij inbrengen." „O, neen," zegt je vader, „van proceieeren hob ik nu genoeg en ik wil weer op jacht gaan. want ik heb drie jaar lang geen geweer aangeraakt. In de wet, die onze Kopiiig heeft uitgevaardigd, staat met, dat een landraad almachtig ia Daar staat alleen van driehonderd morgen land en die heb ik. Dus nu kunt u begin nen met mij te procedeer én, zooals ik mab u geprocedeerd heb. Adieu, mijnheer de landraad, en als u in dit heele district oen gendarm vindt, die rich verstout, mij mijn geweer af te nemen, dan zal ik nimmer meer op jacht gaan." „Zoo heeft je vader tot dezen landraad gesproken als een beer en bij is kalm de kamer uitgegaan. Ik weet het van den klerk, Wülarncisk, die toen nog leerde bij den landraad. De heele stad heeft er óch over verheugd, want die landraad was zoo trotsch, da-fc niemand hem mocht lijden. Later is hij woggogaan naar een andere stad, en de menschen zeiden, dat hst, om die zaak met, jo vader was. Maar wat hielp het? Je vader word er tooli niet weer lovend doorl" Dus dienzelfden avond is je vader naar huis gegaan en toen Singer en Matka tegen hem opsprongen, heeft hij gelachen en hij zei: „Verheugt je er op, hondjes, morgen begint de jacht wear. Maar wees niot boos, dat ik geen jachtbewijs heb; de landraad wou or mij geen geven!" Maar naar den jachtopziener stuurde hij een bode en tiet hem zeggen, dat, wanneer hij wildo, dan kon hij den volgenden dag komen kijken hoe Heer Adam Baginsky op rijn grond een haas zou schieten, met de buks, maar zon der jachtbewijs. Wij hebben er toen alle maal hartelijk om gelachen, je broers en ik. Alleen jo moeder, die bad en smeekte maar, dat hij niets zou doen wat in strijd was met de wet. Maar je vader hield op met laohen en zei tegen je moeder „Vrouw, tegem do wet doe ik niets, allcon togen dtin landraad. En laat hij nu maar drie jaar lang tegen mij procedeer en, zooals ik tegen hem geprocedeerd heb!" Jan had in adomJooze spanning geluis terd. „Maar, G-uzek, was er toen niemand, die tegen vader zei, dat moeder gelijk had? Jo hebt tooh zelf gezegd, dat in het dis t-rietblad had gestaan, dat do landraad) heeüemaal vrij was om het jachtbewijs te geven of te weigeren aan wien hij wilde? Vader had rijn proces moeten doorzettaa en ik ben er van overtuigd, dat hij evengoed rijn goed recht had gekregen als mat' dat stuk broekgrond Samuol Guzek glimlachte droevig. „Wees niet. boos, heermaar dat begrijp je zoo niet. Toen het ongeluk gebeurd was, hebben wij ons hot hoofd or ook over ge broken, hoe het wel had kunnen vermeden worden. Zeker, over het st-uk broekland had je vador gelijk gekregen, maar over het jachtbewijs had hij heden t-on dage nog kunnen procedsaeren! Want zie ja, 'neer, deze wet was meer togen de boor en gericht, opdat zij op hun grond en op den gemeente grond niet meer zouden mogen jagen. De schrijver Willameiski heeft mij alles uitge legd, dat cr al zoo'n wot was overal elders in het land, maar bij ons alleen niet, omdat wij vroegor toch bij Polen hoorden en ndet bij Pruisen. Dus wildon rij hier do boeroa met de andore boeren- gelijk maken, maar wat bij dio anderen misschien een recht is geweest., dat was bij ons onrecht. Want rio je, heer, de boeren in Pruisen zijn altijd boeren geweest en die hebben er nooit aan gedacht een geweer to nemen, en op jacht te gaan. Maar je vader in Baginsken, de oude Sköwronüek, in Lieskcn, die zijn schoonvader was, want je moeder is ceai Skowronnek, en Easum, in Dlugossen, had den een recht om op jaoht to gaan, omdab hun voorouders edelen waren geweest on der den koning van Polen. Nu vraag ik je, hoe kan ineens onrecht worden, wat vroe ger recht is geweest? En je zult zeggen, dat) daarom in die wot gceboan heofl, van die driehonderd morgen, on wie zo had, dlio mocht op jaoht gaan. Jawel, prosit, als do landraad hem oen jachtbewijs gaf 1 En cLiet had daar genoeg excepjdes tegen in te brengen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5