De toestand in Duitschland. No. 18427 LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 27 Maart. Derde Blad. Anno 1920. GEMEENTEZAKEN. INGEZONDEN. SPORT Regeeringscrisis. Kijkje aan het roode front in het industriegebied. Verloopt het roode leger Officieel wordt het verzet volgehouden. De Entente weigert Duitsche troepen toe te laten. VRAGENRUBRIEK. De Sladuaal gratis afslaan. B. en W. dee'en dan Raad mede, dat in den zomer van dit jaar de herdenking aal plaats hobbon van her loit, dat 300 jaar geleden de „Pilgrim Fathers" ons land ver heten, om met de „Ma/üo-vor" naar Noord- Amerika te gaan. Deze uit Kugelacd gevlaohie personen 300-tal hebben van hun 12-jarig verblijf is Nederland, 11 jaar in onze gemeente Saet vrijheid genoten. Hun voorganger, John obirsoo, bewoonde een huis in de Klok- «teeg, het tegenwoordige Jan-Pesgns-hot De herdenkingsfeesten zullen daarom in hoofdzaak in onze gemeente plaats hebben en worden bijgewoond door een groot ge tal Engelschen en Amerikanen. Deze herdenking is ran zuiver historische beteekenis en heeft geen politieke strek king. Zij zal daarom gelijk zijn te stellen met de congressen, die in den loop der iaron hier in de Stadszaal werden gehouden en voor welk doel die zaal steeds door den Kaad kosteloos is afgestaan. B. en W. her- moeren slechts aan het Taal- an Letter kundig Congres in 1909, het Congres der Godsdiensten in 1912, het Pharmaceatisch Congres in 1913 en het Natuur- en Genees kundig Congres in 1919. Aangezien de Commissie voor de Piigrim- Fathers-herdenking het voornemen heeft de herdenkingsdagen alhier op 30 en 31 Aug. a.8. in de Stadszaal te houden, geven en W. in overweging hun College te mach tigen de Stadszaal op genoemde dagen kos teloos ter beschikking van de Oommieeie te stellen Verhuring voormalig Invalidenhuis. Nu de Raad, in verband met de nadere aanbieding van den heer J. de Graaf, te Lei derdorp, blgkbaar bezwaar heeft de boven verdieping van den westelijken vleugel van het voormalig Invalidenhuis te verhuren aan den heer Van de Ven, alhier, voor de som van f200 'sjaars, geven B. ea W. in over weging de geheele bovenverdieping met zol ders van het voormalig Inval.denbu.s, tegen sen huurprgs van f 1000 1-0 verhuren aan J. de Graaf Czn., te Leiderdorp, onder de voorwaarden vermeld in No. 74 der Inge komen Stukken 1920. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Nationale Bond tegen Revolutie. Aan alle Vrienden van Orde, Rust en Veiligheid in Nederland. Het in het geheim en openlijk woelen van hen, dio het wettig gezag in ons Vaderland misdadig ondermijnen, moede; verontwaardigd over het feit, dat een goed georganlsoerde kleine groop communisten ongehinderd ijverig voortgaat do gemoederen cenor onwetende massa met utopieën en door het voorspiegelen yan een onbestaanden heilstaat te vergiftigen, die massa om te koopen, met op verdachte wijze verkregen geld uit het bolsjewistisch buitenland, om haar te bewegen ook hier de Russische terreur met al haar verschrikkingen le doeD uitbreken; hebben eenige vrienden van Orde, Rust en Veiligheid te 's-Gravenhage zich roreenigd tot een voorloopig comité voor het oprichten van een goed georgeniseerden: ..Nar tionale Bond tegen Revolutie." Deze Bond zal krachtig front maken nu het nog tijd is tegen olke revolutionaire actie, onier welken naam en welke leuze ook; hij zal de Regeering onvoorwaardelijk steunen in het uitoefenen van Haar Gezag, ook om, zoo noodig, naast do bestaande Vrijheid van staken eveneens de Vrijheid tot arbeiden te verzekeren en voortaan een terreur van stakers to voor- kamen of te beletten; hij zal, bij voldoende uit breiding en financieelo capaciteit, door popu laire geschriften de massa naar waarheid in lichten omtrent het doel en de gevolgen van het communisme en bolsjewisme, zooals Rus land dit op den huidigon dag leert. De „Nationale Bond tegen Revolutie" ver- eenige daarom allen, die het "Wettig Gezag wil len steunen en daardoor Orde, Rust on Vei ligheid binnen onzo grenzen wenscben gehand haafd te zien, allen, mannen en vrouwen, zon der onderscheid van rang of stand, van poli tieke kleur of van godsdienstige gezindte. De Bond zal zijn hoofdzetel hebben te 's-Gra- vonhago; overal in Nederland zal hij afdee- lingen trachten le slichten. Wij vragen allen personen, vereenigingen en organisaties ,die hiermede instemmen en de oprichting van den door ons voorgosteldon bond willen steunen, aan een der drie eerste ondergeteekenden hun naam met adres te zen don, ten einde gemeenschappelijk overleg en handelen mogelijk to maken. Deze oproeping is gelijktijdig gozonden aan de voornaamste persorganen in Nederland, met vriendelijk verzoek aan de Redacties, die wel in haar kolommen te wilen opnemen, waarvoor ondergeteekenden bij voorbaat hun oprechten dank betuigen, fl. Z. ZEGERS DE BEIJL, Oud-Ind. ambte naar, 2de Schuytstraat 189. E. L. Graaf VAN LIMBURG STIRUM, 3de v. d. Boschstraat 32. A. MOLLINGER, Oud-Hoöfd-ambtenaar der N.-I. Spoorweg-Mij.7 van Beunlngenstr. 90. J£r. E. J. BEUMER, Lid der Tweede Kamer k der Staten-Generaal. J. H. W. VAN BOMMEL, Voorzitter r. d. Neutralen Middenstandsbond. M. G. E. BONGAERTS, Lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, Ingenieur v. d. Water staat. H. J. RORGHOLS, Lid v. d. Prov. Staten en Gemeenteraad, Voorz. v. d. R.-K. Mid denstandsbond. Mr. A. C. CRBNA DE JONGH, lid van ~de Prov. Staten. B. HAGA, Oud-Agent der N.-I. Handelsbank. J. J. VAN HELL. A. INGENOOL Jr., Directeur Bureau v. d. Nederl, Middenetandabon^ H. G. SILVIUS, Lid Gemeenteraad, Voor zitter van den R.-K. Volksbond. C. J. SNIJDERS, Generaal b. d., Oud-Opper bevelhebber van Leger en Vloot. W. SWAGERMAN, Voorzitter v. d. Christ. Middenstandvereeniging, afd. Den Haag. W. H. VAN TERWISGA, Luit.-Generaal b. d., Oud-Commandant v. h. Veldleger. J. VREEDENBURGH, Oud-Indisch Amb tenaar. Mr. J A. DE WILDE, Wethouder Finan ciën, Lid Tweede Kamer der Staten-Ge neraal. 's-Gravenhage, 27 Maart 1920. Brutaal en ondankbaar, iWederom wordt het land overstroomd met eon aanbieding van den Boskoopschesn kweo- ker John Telkamp. Deze circulaires werden oos, evenals reeds zoovele andere uit Dnitschland, toegezon den. Door de valuta-el lende toch kunnen onze naburen den drukkers hier te lande een doodende concurrentie aandoen, vooral wan neer het belangrijke oplagen betreft. Wat is nu echter het brutale in deze aan bieding? Wel, wij vinden er in afgedrukt een uittreksel uit „De Standaard" van *9 Febr. 1918, waarin staat vermeld, dat de Nederlandsche Regeering vjm plan is om de Boskoopsche kweekers te helpen uit de misère door voor hen een bedrag van 500 000 gulden beschikbaar te stellen als tegemoetkoming in de aankoopprijzen van planten door gemeenten en andere aftellin gen. Deze moesten dan echter speciaal te Boskoop worden gekocht Vcor de andere kweekers te Oudenbosch, Rysber- gen. Zundert, enz. was dit dus niet bestemd! Deae 5 maal honderd duizend gulden worden door de Regeering natmurlyk verhaald op de Nederlandsche belastingbetalers. En wat doen oü de Boskoopsche kweekers? In plaats van dankbaar tp zijn ^n te geven wat der Regeering en indirect ook den belasting be- talendeo burgers toekomt, ml. de porto van IVi cent per stuk als drukwerk, laten zij uit Duitschland gefrankeerd voor 5 Pi of ongeveer 1/8 cent de circulaire hierheen zendeo. Nu is het natuurlijk ieders recht, om op 4fn voordeel uit te zjjo, doch als mem door iemand zoo aan een extratje van een half nullioen geholpen wordt, dan mag men toch ook wel wat aan dankbaarheid denken. Brutaal is het echter om in de aan bieding het courantenbericht af te drukken en zoodoende den Nederlandschen medebur gers als het ware te zeggen: „Wij wilden destijds wel Uw goede centen, doch nu ge ven wij ze aan den Duifcscher/ De beste straf zou nu voor de steeds ker mende Boskoopsche kweekers zijn, die, naar ztf toegeven, het toch thans van <je Neder landers moeten hebben, wegens valuta van een verbod van invoer, van hen niet te koo pen. Dat zij maar probeeren om hun olanten Daar Duitschland te ver koopen! Misschien, dat zjj daar uit dankbaarheid voor de daar geplaatste orders ook wel eens wat extra willeD geven om hen uit hun misère te helpen! ï'i'g hen ook zal straffen door hun verderec hon ook zal straffen door hun verderen steun te onthouden. Zij verdienen heusch niet beter. A. v. T. VOETBAL. Overzicht i In de groote Westelijke staat de competi tie stil door den oefenwedstrijd van het Ned. elftal. Er valt weinig te zeggen van dezen strijd, die ondanks het advies van de Pers en Propagandacommissie tooh weer in het Stadion wordt gehouden (in één der Sport bladen lazen we hierover een minder, vleiend stuk voor het bondsbestuur wij zijn het met den schrijver ervan volkomen eens). Het Zwaluwenelf tal, dat de tegenpartij van ons nationale team zal zijn morgen, zegt ons niets; volgens hen, die de provinciale spe lers dikwijls aan 't werk zien, zijn er min stens nog een half dozijn van dergelijke Zwa luwen elftallen op te stellen. Intussohen is de afwezigheid van Dó Kessler een gewel dige verzwakking voor het Ned. elftal. Im mers Dé Kessler is niet alleen de beste links buiten, maar door z'n goede kijk op 't spel tevens „de" man, die onze nationale ploeg moet aanvoeren. De „N. R. Ot.'' meldt nog: Eerst na afloop van den oefenwedstrijd van het Noderlandsch Elftal tegen de Zwaluwen, zal definitief be paald worden of Felix dan wel Haes op 5 April tegen de Denen medespelen zal en op welke plaats de eventueel te kiezen speler uitkomen zal. Door de Nod. Elftal-Oommis sie wordt ni. een omzetting van de voor hoede overwogen, waardoor de Natris links buiten,Boelie Kessler rechtsbuiten en dan Felix of Haes midden-voor spelen mi. A. S. C. kan morgen de beslissing bren gen in 3 D of D. V. 0. dan wel Alphen kam pioen zal worden. Immers verliest D. V. 0., dan staat Alphen nummer één. Dat de Lei- denaars het tot een overwinning brengen, lijkt ons na de inzinking der laatste weken op z'n min9t genomen twijfelachtig. Als voorbereiding voor den wedstrijd tegen het Ha&rlomsche bondselftal op 28 April en voor de wedstrijden der Z.-Hollandsche bon den, organiseert de L. V. B. een reeks oefen wedstrijden voor het Leidsohe elftal om zoo doende te komen tot een zoo sterk moge lijke samenstelling der Leidsche ploeg. Mor gen krijgen we als eerste de tweede klasser V. 0. S. op bezoek, die natuurlijk wel ster ker zal blijken dan de Leidenaara, vooral omdat hot Leidsohe team ons nogal zwak voorkomt. De samenstelling geven wij hier onder. G. Zandbergen (L. F. O.) dooL G. r. Kimmonade (Hugenoot), GnaaJ- mane (U. V. S.) achter. J. Poptie (L. F. 0.), P. Raar (Hugenoot), A. Kenia (A. 8. 0.) midden. B, Qoddiju /TT- V, 8.^, H, de Heer /Lugdu- num), H. Ketj'. n (Benesteijn), M. v. Veen (D. L. V.), H. W.ijnaendts (A. S. 0,) voor. De L. V. B.-wecbtrijden zijn afgelascht, uitgezonderd KweekschoolLugdunum III, die 's ochtends zal worden gespeeld. De „Sportkroniek" meldt, in het niet-of- ficieol gedeelte van het blad, dat de voor zitter van den N. V. B. een voorloopig on derzoek heeft ingesteld in de bekende zaak v. d. WolkGroosjohan. Uit dit voorloopig onderzoek is gebleken, dat deze spelers in derdaad niet voor Sparta uitkwamen ten einde V. 0. 0. daardoor op gemakkelijke wijze aan het Westelijk kampioenschap te helpen. Het geval is thans in behandeling gegeven aan het Westelijk Districtébestuur. Met belangstelling zien wij het verdere verloop dezer kwestie tegemoet. HOCKEY. Het programma voor morgen geeft aan: NED. HOCKEY- EN BANDYBOND. Oost. Oom petitie: Arnhem Vic toria. Zuid. Competitie: MaastrichtVenlo De gr ad. wedstrijd: VictoriaHil versum. In Nijmegen districtwedstrijden. DAMES-HOCKEY-BOND. le klasse: T. O. G. O.—H. D. M. I 2e klasse: H. D. M. II—H. O, 0, II; B, D. H. O. II—G. H. V. KORFBAL* Programma voor morgen. Kamp. van Ned.: D. E. V.D. V. D, D. O. S.—O. O. Oost I B: Delden—A. K. 0. Zilveren Bike tak: Dee tosD. O. S. O. Vriendech. wodstr.: Leidsch Twaalftal— Oomb. Vitesse (L.)FJu-ks. Overzicht. We zullen dezen keer ons overzicht eens beginnen met een beschouwing over het ver- tgenwoordigend twaalftal onzer stad, daar Leiden een van de uitverkorenen is het korf bal de beide Paaschdagen te propagandee- ren tegen andere vertegenwoordigers. Het is zoer goed gezien van de verschillende bon den om deze wedstrijden vóór een voetbal wed strijd te laten spelen, waardoor het voetbah minnend publiek tevens in do gelegenheid wordt gesteld over het dikwijls te veel af gekamde korfbal te oordeelen. Dat men Lei den daarvoor heeft uitgekozen lag nogal op den weg, daar in 't algemeen hier de fijnste snufjes op korfbalgebied worden gegeven. Wat het twaalftal betreft lijkt ons dit op papier zeer sterk, daar men niet alleen van oordeel is geweest de sterkste spelers(ster3) er voor te kiezen, maar ook het onderling verband te bewaren, waardoor er 2 bijna ge heel volledige Fluksvakken en één van Vi tesse de Leidsche kleuren zullen hebben te verdedigen. In den aanVal zien we één dé butant optreden n.l. Ragut, die als Fluksspe- ler altijd op den voorgrond trad en. dan ook niet Ouwerkerk een aardig partuur kan vor men. De andere drie aanvallers(sters) zijn meer dan eens voor een vortgenwoordjgon-d twaalftal uitgekomen en bezitten daardoor de noodige routine voor zulke wedstrijden. Het middenvak wordt gevormd door de vlugge Vitesse-aanval, die ook al hun sporen hebben verdiend op „interprovinciaal" en „-stedelijk" gebied. Dit vak is een waarborg voor het snelle spel, dat juist korfbal zoo mooi maakt. Ten slotte zien we een zeer hechte verdediging, waarbij de twee man lijke verdedigers al sedert 6 jaar deel uit maakten van vertegenwoordigende ploegen, terwijl de verdedigers van het „zwakke ge slacht'' ook al bekenden op dit gebied zijn. De leiding onder Van Zimmeren waarborgt ons een krachtig optreden. Het niet opne men van den Vitesse-aanvoerder verwonder de ons eenigszins, maar wij geleoven, dat dit gedaan is om het vakverband niet te breken. Om nog meer aan elkaar gewend te raken, zal zij morgen een oefenwedstrijd spe len tegen de rest van Vitesse en Fluks, wat een aardigen strijd kan geven. Na dit plaatselijke praatje stappen we over naar de hoofdstad,"waar D. E. V. haar laat- sten kampioenswedstrijd van het Westen moet spelen. Wij vernamen echter, dat deze waarschijnlijk niet door zal gaan wegens oen te houden meeting op het Parkschouw- burgterrein. Treedt deze echter niet als spel breker op zoo voorzien we weer een over winning van D. E. V. D. D. V., dat nu wel het spel der D. E. V.'ers eenigszins zal ken nen, zal er wel voor zorgen, dat de overwin ning niet te groot wordt en moet in dit op zicht 0. S. 0. R. maaT eens navolgen. In het Oosten zal 0. O. niet veel pleizier beloven van haar Ensohedeesche reis en het zou ons al zeer verwonderen, wanneer ze het er boter afbracht, dan in haar eigen stand plaats. D. 0. S., met het kampioenschap van het Oosten voor oogen, zal haar kans dan ook niet laten ontsnappen. Voor de competitie is nog eena vastgesteld DoldenA. K. 0. Wanneer deze ontmoeting doorgaat, wat in het Oosten nooit zeker is, dan zal A. K. 0. met de puntjes gaan strijken. Voor de Z. E. wordt in Gorinchem Deetoa D. 0. S. 0. gespeeld, een strjjd dus tue- schen ongeveer tweo gelijkwaardige pleegen. Toch gelooven we, dat" Deetos zich de sterk ste zal toonen. Vitesse, alhier, zal op den grooten Korf baldag te Ensohede een propaganda wedstrijd spelen tegen D. T. V. LAWNTENNIS. Noordwijk is opgenomen in de 1ste klasse ran de oompetitie van den N. L. T. B, R. de G., te L. Ada de overeenkomst van weck tot week ia aangegaan en iedere week wordt afgerekend, moet van weers kanten op min.stens één week vooraf wor den opgezegd. Het kostgeld gaai door ook als de ko6tgangor 1 of 2 dagen uit ia, tenzij daaromtrent vooraf bepalingenzijn getroffen. Waar de vakvereenigingon te Berlijn vast hielden aan het hun toegekende vetorecht ten aanzien van do te benoemen ministers on zij dit vetorecht met alle geweld wilden toepassen op Schiffer, die in verbinding was geweest, naar hun meening, met Kapp c.8., terwijl de democraten hun partijman in geen geval wil den loslaten, ontstond de regeeringscrisis. Na jhet aftreden van Bauer droeg president Ebort de vorming van een nieuw ministerie aan Her man Müller op, maar deze bedankte. Later zou hjj op aandrang van den president toch hebben aangenojnen en zou hij er in geslaagd zijn een ministerie in elkaar te zetten waarvan reeds bij zonderheden worden gemeld. Het zou weer uit de drie meerderheidspartijen bestaan mot hand having van vele ministers uit bet kabinet Bauer als deze zelf, Giesborts, Bell, Gessler en*., maar zekerheid ontbreekt nog on daarom zullen we op de volledige samon stelling nog maar niet dieper ingaan. De parlomentarie commissie van actie der Beierscbe boerenpartij heeft trouwens een tele gram gezonden, waarin, voor het geval een zui vere arbeidersregeering werd gevormd, met doel treffende tegenmaatregelen wordt gedreigd, o.a. mot hot staken der leveringen in den scherpsten vorml Zoo ia Duitschland ten prooi aan de macht der partijen Naast de regeeringscrisis ook in Pruisen is de kabinetscrisis nog niet volledig opgelost is het Westfaalsch-Rijnlandsch industriegebied, dat alle aandacht trekt. Het schijnt wel, dat daar een toestand heerscht, het best te verge lijken met dien der Fransche revolutie. Het grauw gewapend baas, trots slechte leiding en alle? wal dies moer zij, toch overwinningen be halend op geregelde troepen onder aanvurmg van tot hyena's verworden wijven.... Een interessant kijkje aan het front dor roo- den geeft de bijzondere correspondent van het „HWd.'\ die o.m. schrijft: - „De eerste indruk van dit front was: wat een roode-kruis-vrouwen! Overal lagen ze langs de wegen verspreid, de kroegen waren er mee gevuld, de lasfcauto's brachten niet meer soldaten aan, doch een mengsel van weinig soldaten en veel onderweg naar bin nen goheschen meiden. En, zooals mij een woedend spartacistisch hoofdman verklaar de: dat was geen rood leger meer, maar een roode-kr ui3-leger. U dit genre roode-kr uis-zusters te be- scluïjven, is heel lastig, wil men fatsoenlijk blijven. Het was werkelijk meer dan erg. Maar behalve al deze wijven en meiden was er ook een ongelooflik aantal man nelijke roode-kruis-menschen, meest meer dan gore typen, die zich hadden laten mee voelen naar het front, waar wel eens wat te plunderen kon vallen. Aan de vuurlinie zelf was niet veel van dit gespuis te zien, doch in de kroegen, langs do wegen en vooral om de veldkeukens, (Se ér ook voorzichtigheidshalve niet aan dach ten naar de vuurlinie te gaan, picnicten zij in het heerlijke voorjaarsweer en gaven er publieke of half-publieke voorstellingen met de roode-kruis-znsters, waarbij het maar goed was, dat er geen kinderen hier rondzwierven om het mee aan te zien. An ders hadden zij heusch geen „Aufklaru.ngs''- film meer noodig gehad. Dat was wel de eerste triestige indruk van dit front, dat walgelijk leger van schooiers, dat als „Sanitater" en „Sani- tatschwester" hier rondschooierdeo, een in druk, die nog te triestiger werd, toen aan de vuurlinie zelf de gewonden kalm bleken dood te bloeden, omdat ei* haast geen ver plegend personeel en heelemaal geen dok ters bleken te zijn. Maar wat was er wel achter het front? Waar geen gevaar bestond, daar was ieder een vol Wakenden ijver. Daar werden we, menscheo in burgerpakjes, elke tien paa door tot de tanden gewapende roode-l^ger- soldaten aangehouden en onderzocht. Kerels met prachtige roover-hoofdman-uitrustingen en blanke sabels maakten daar veel drukte en deden er heldhaftig. Daar hadden wjj ook reeds staaltjes van pcrJogsdilettantisine gezien, zooais het doel loos schieten door honderden op „Noske"- vliegfcuigen die kilometers ver weg waren. Maar aan de vuurlinie zelf werd het mili taire schouwspel werkelijk dol. Overal langs de straatwegen naar Wezel iagen troepen in het gras te luieren, terwijl honderden huis waarts wandelden. Mgn metgezel, die juist van een zenuw- achtigen proletariër, die op 'n fiets reed zoo hard h(j kon, vernomen had, dat „Noaka* doorbrak, dat men direct hulp moe3t halen, vroeg dien menechen, waarbm zjj daar lar gea cf weggingen. Maar men maakte bem al zeer gauw duideljjk, dat hier aan dit fronl iedereen ach met zjjn eigen zaak te be moeien had en leerde al spoedig voorzich tigheidshalve te zwjjgen. Wjj ontmoetten mannen, die hun kaloon- nen over den straatweg moeizaam terug ei eep ten en die, ofschoon over den weg hon derden wagens met roode-kr uis-zusters re den en de veldkeukens haar paarden ook niet noodig hadden, deze dieren niet bezaten. Op den straatweg stonden pal bp elkaar verscheidene mjjnen werpers, kanonneö, zware machinegeweren. Daar lagen groote hoeveelheden zware mjjnen in haar rietea draagkorven, kisten munitie, stapels gra^ naten. Eert granaat van „Noske'\ gelukkig eea „Blindganger", sloeg vlak in de buurt im Dat de uitwerking van zoon granaat hier op dien keienweg honderd maal erger moest zijn dan in de granaat-absor ee e de landerijen er naast, dat die muni te-op slag plaats hier al bjj^ter slecht gekozen waa^ scheen geen mensch in te zien. Wp vroegen naar den leider van het ge vecht. Die bleek sedert den vorigen dag verdwenen, evenals zijn plats vervanger. Die waren naar Essen terug, s'aoen of mis schien versterkingen halen, want elke stad en elk dorp moet voor zijn eigen menscben zorgen. De_ troepen uit Essen, die hier op den lin kervleugel vochten, bleken thans te worden aan gevoerd door een 20-jarig jongmenach, een overigens zeer kalme, zeer energieke en ver standige jongen, die kort en zakelijk rapport uitbracht; hij wist niets, Wie links, wie rechts van hem stonden, of het vrienden of vijanden waren, hoe sterk de tegenstander was, hoe sterk zijn eigen troepen waren hij wist niets. Er was geen leiding, en geen telefoon. Er was geen eten en er was ternauwernood munitie. Er was niet voldoende geschut en geen verbinding met de andere troepen. Terwijl wij praatten werden wij onder vuur genomen van uit de beide flanken. Uit alle hoeken kwamen roode soldaten aanrennen, be vreesd voor omsingeling; het bleek maar een vergissing van kameraden, die immers even min wisten waar zij waren en wie daar lagen. Een radelooze verwarring, waarin iedereen zijn stem was kwijtgeraakt door het eeuwige ge schreeuw en die op een komische revue zon hebben geleken, als niet telkens dooden en ge wonden voorbij gedragen waren; vijftien Esse- naars hadden op eigen houtje de brug over de Lippe wilien nemen; vijf slechts waren levend van dit moedige maar nutteloos avontuur te ruggekomen. Wie niet direct doodgeschoten was, bloedde dood, daar er geen dokter was en al dat ,,Sa- nilatspersonal", dat om de veldkeukens ver achter de vuurlinie zat, absoluut onkundig was. Van de enkele werkelijk flinke proletarische zusters sneuvelden'er hier twee. Ik hob zelden een zoo tragisch-komische si- tua're meegemaakt al« op dien linkervleugel van da' roode leger, waar zwaar geschat vuurde zonder waarnemer; patrouilles uitgingen zon der instructies'; troepen in het vuur gingen zon der leiding, andere naar huis keerden zonder orders; maar ook gewonden stierven zonder dokter; waar iedereen krijschte en brulde en orders gaf, waarnaar niemand luisterde". Merkwaardig is, dat de kern der Spartacis- ten uit vreemdelingen /estaat Wel voegen ar beiders uit de streek zelf zich bij hen, aange lokt door de hooge soldij van 60 mark per dag, doch dezen zijn lang niet zoo fanatiek als de vreemdelingen. Verschillende officieren van het oude leger, waaronder ook een broeder van den bekenden vlieger Böicke, hebben zich bij de roode troepen aangesloten en geven er thans de leiding. Volgens de laatste berichten zou de toestand te Wezel voor de regeeringstroepen beter wor den, ook door verloopen van het roode leger. Be geruchten over hot naderen van verster- kingslroepen, hoewei nog nimmer bevestigd doen er ook het hunne toe bij, want al is op verschillende plaatsen de staking reeds weer in gang, het woord troepen heeft aan vrees-aan jaging toch nog niet geheel afgedaan. Officieel wordt echter aan opgeven niet ge dacht. Op een nieuwe bijeenkomst te Hagen van vertegenwoordigers van aile drie socialistische partijen uit de industriestreek, waaraan ook ver tegenwoordigers van do arbeidsraden en het grootste deel van den districtsraad, de Essener vergadering van arbeidsraden, hebben deelge nomen werden de afspraken van Bielefeld een voudig een grondslag voor verdere onderhande lingen genoemd, en werd besloten aan de ro- goering te Berlijn de volgende nieuwe voor waarden voor een wapenstilstand voor te leg gen: ie. XXe arbeidersklasse bohoudt voorloopig haai wapens. Er moot begonnen worden met het vormen van een arbeidersweerbaarheid. 3e. Het front blijft bestaan, doch er wordt oen afbakeningslijn getrokken bij wederzijdsch overleg. 4e. De wapenstilstand, die tot dusver slechts ■door een deel van de vechtende troepen in aoht genomen is, wordt voor beide partijen ver plicht gesteld. 5o. Do hier toegestane voorwaarden zullenj voor het geheele rijk van kracht zy'nl 6e. Indien de regeering deze eischcn niet in* willigt, zal de algemeene staking opnieuw ui^i geroepen worden. Dat spreekt duidelijke taaH Hoe de opstand gedempt woorden moet, at< thans door een of andere Doitsche regeering wordt een raadsel, want de Fransche bladen be* richten thans definitief, dat de door het mini» torie-Bauer gevraagde machtiging tot het eandeg van 60.000 man nieuwe troepen naar het Ruh* gebied niet zal worden verleend. Het gaat do» hard benMn« or., r~"

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 9