gemeentezaken, "tweede kamer. binnenland No. 18426 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 Maart. Tweede Blad. Anno 1920. Verhooging van den gasprijs en van de electriciteit. Bij besluit van don Gemeenteraad van 23 'October 191ÏP werd de prijs van het gas vast gesteld op 14 cents voor gewoon- en 15 cents voor muntgas. Dit was do laagste kostprijs, ,welko -destijds op den duur na flinke toeneming ivan den omzet en moderniseerihg van het be drijf bereikbaar werd geacht. De vermeerde ring van omzet zoo was do bedoeling en de .verwachting zou uit de lage prijzen van 14 ,en 15 cents voortvloeien en op haar bourt oen verlaging van den kostprijs ten gevolge hebben. Immers, wel zouden gedurende de eerste ja ren, vooral zoolang de verbouwing der fabriek nog niet tot stand was gekomen, natuurlijk vrij ■aanzien&^e verliezen op de exploitatie worden Igeledaa; maar daartegenover stond, dat men door midJal van een lagen verkoopsprijs vol doende debiet hoopte to verkrijgen en de pro- üuctioxosten daardoor zooveel mogelijk hoopte te beperken. Het spreekt vanzelf, dat de vraag of deze gasprijspolitiok aan de verwachtingen voldoet, thans nog niet voor beantwoording vatbaar is. Immers, voordat haar gevolgen bij -9en omvang -ijk bedrijf als het onze kunnen wor den waargenomen, moeten niet maanden, doch ©nkelo jaren zijn verloopen. Bovendien is met de verbouwing van de gasfabriek door de tjjds- tpmstandigbeden nog geen begin gemaakt kun nen worden. Zónder daaruit dan ook conclusies te trekken, vermeldt de Gascommissie 9Ïechts, dat tot hoden een belangrijke toenoming van het gasdebïet to Leiden nog niet waarneembaar is. Wel is echter do aanzienlijke en veront rustend o achteruitgang, welko in de meeste steden ,waar een andere gasprijspolitiek wordt gevoerd, valt to constateeren, hier achterwege gebleven. Er zijn daarom geen redenen, om den ■eenmaal ingeslagen weg te verlaten en er moet (derhalve naar gestreefd blijven worden, om den prijs van het gas te handhaven op den laagsten productieprijs, die in de toekomst bereikbaar wordt geacht. Bedroeg deze prijs in October van het vorigo jaar, zooaïs gezegd, 14 reap. 16 ets. per kubieken Meter, thans zijn de pro ductiekosten zoodanig gestegen, dat een herzie ning van deze cijfers dienovereenkomstig drin- gond non dig is. De kolenprijzen zijn sinds 1 Maart jX met 10 pCt. verhoogd: de kostprijs van het gas stijgt hierdoor met ongeveer X cent per kub. M. De kosten van de aanstaande loon- on salarisherziening, die kennelijk terug- werkondo kracht tot 1 Januari j.L zal hebben, bedragen naar schatting alleen voor do Gas fabriek pl.m. f 230,000 per jaar; hierdoor wordt de kostprijs van het gas mot 23 ets. per kub. M verhoogd. De laagste prijs, waar toe do productiekosten in de tookomst ooit zui len kunnen dalen, komt dientengevolge voor ge woon gas van 14 op 17,3 ets. per kub. "M. Deze prijs dekt do tegenwoordigo productieprijzen nog op verre na niet cn voorloopig zal ook dan dus nog op eenzelfdo jaarlijksch tokort moe ten worden gerekend ,als bij de vaststelling van de prijzen op 23 October 1919 is aanvaard cn dat op f 250.000 a f 300,000 per jaar wordt begroot. Ongunstige invloed van den verhoogden prijs op den ai2et wordt niet verwaoht, omdat tegenover do prijsverhooging van het gas staat, dat ook de petrobnimprijs sinds October aan merkelijk is gestegen (hij bedroeg toen 19, thans 23 ets. per Liter) en de vaste brandstof mede steeds duurder wordt. Zelfs met verhoogde gas- prijzen zal dus nog zeer goed tegen deze andere brandstoffen geconcurreerd kunnen worden. Ter vergelijking van do in verschillende plaat- son van ons land geldende gasprijzen, aiene het volgende staatje: Amsterdam 16 resp. 23 ets p. M3. Arnhem 22 cents per Ms. 's-Gravenhago 20 :s-Hcrtogenbosch 20 Haarlem 18 Dordrecht 20 Delft 17 Hieruit blijkt, dat een prijs van 17 ets., die zooala reeds werd betoogd, eigenlijk al een verminderd tarief is, in verhouding zeker nog laag genoemd mag worden. Acht de grootst mogelijke meerderheid van de Commissie oen verhooging van de gas prijzen tot 17 ets. voor gewoon- en 18 ets. voor muntgas noodzakelijk, do minderheid is van meoning, dat verhooging van de gasprijzen alleen gevonden mag worden door middel van een progressief tarief. In elk geval behooren volgens haar de prijzen voor hen, wier inkomen niet boven een matige welstandsgrens uitkomt, Uiet te worden verhoogd. Orror de herziening der taxieven van de electriciteit liepen de meeningen van Com missarissen der lichtfabrieken uiteen. De directeur stelde ons voor, te bevorde ren, dat het tarief A (enkeltarief), thans 30 cents per eenheid, wordt gebracht op 35 oents per eenheid en het tarief B (duibbel- tarief), voor zooveel het normaaltarief be treft, d. i. voor het verbruik gedurende de maand Januari, van 4 u. n.m. tot 930 n.m., onz. (zie art. 10 der Eleetriciteitsverordening) van 38 cents per eenheid op 42 cents en voor wat het verlaagd tarief, geldend voor ver bruik op alle overige uren, aangaat, van 16 cents op 20 cents per eenheid. Met de voor gestelde wijziging van tarif B kan de Com missie zich wel vereenigen, daar zij met den Directeur van oordeel is, dat een verhooging van de daar bedoelde prijzen met 4 cents per K.W.U., wederom wegens de duurdere pro ductiekosten tengevolge van de prijsverhoo ging van steenkolen en de groote stijging der arbcidsloonon alleszins gemotiveerd en der halve wenschelijk is. Een dor ledn meent, •dat om dezelfde redenen het tarief A met 5 oent.s per eenheid moet worden verhoogd, ook om een goede verhouding tussehen de prijzen van gas en olectrisch lioht te bewa ren. Twee andere leden vinden een derge lijke verhooging echter niet gemotiveerd, nu zij naar hun oordeel met het oog op den fi- nanciëelcn toestand der Electriciteitsfabriek niet noortig schijnt om het bedrijf zonder rroriies te laten werken. Het vierde lid neemt een tusschenstandpunt in en meent, dat een prijsverhooging van 2 oents ter tegemoetko ming aan de hoogcre productiekosten frn ter Compensatie van de loonsherziening voldoen de is, zoodat hij het enkeltarief A op 32 cents per eenheid gebracht zou willen zien. Waar dus ten aanzien van geen enkele wij ziging een meerderheid kon worden bereikt, moest zioh de Oommissie voor zooveel tarief A betreft van een yoorstel onthouden. B. en W. sluiten zich wat de gasprijsver- hooging betreft, by de meerderheid der Com missie aan en geven den Raad in overwe ging in dien geest te besluiten. En met betrekking tot den prijs van elec triciteit stellen zij voor artikel 10 sub b der verordening te wijzigen in dien zin dat in plaats van „38 cents per eenheid (normaal- tarief)" wordt gelezen: „42 cents per een heid (normaaltarief)"' on in plaats van „10 cents per eenheid (verlaagd tarief)'*: ,2^ oents per eenheid (verlaagd tarief), terwijl het artikel overigens ongewijzigd blijft. [Vergadering van gisteren. interpellatie-Wijnkoop. Aan de orde is de behandeling van het vei2oek van den heer Wijnkoop, om verlof lot het richten van vragen aan den Minister V3Ï* Buitenlandsohe Zaken over de berichten, die in de couranten hebben gestaan omtrent onderhandelingen van de Nederlandsche au toriteiten met diverse autoriteiten in Duitsch land over kolealeverantie en levensmidde- lerivoirziening. Heb verzoek wordt toegestaan. De inter pellatie zal straks plaats hebben. Verschillende ontwerpen. Aan de orde zijn: 1. Wetsontwerpen wijziging der wet van 23 Juli 1885 (Staatsblad No. 142) tot rege ling der Staatsloterij, enz. 2. Wetsontwerpen wijziging en aanvul ling van de Weduwenwet voor de Ambtena ren 1890. Bij No. 1 verklaarde de lieer HEEMS KERK. (A.-R.) zich tegen dit ontwerp. De Minister vaü Financiën, de heer DE VRIES, zegt, dat de verhooging van de pilzen der loten geldt alleen om de in komsten der collecteurs iets te verhoogen. Met de loterij als zoodanig heeft dit ont werp niets te maken. Beide ontwerpen worden goedgekeurd. Interpellatie-Wijnkoop. Thans is aan de orde de interpellatio- Wijnkoop. De heer WIJNKOOP (C. P.) stelt deze vragen: 1. Wil de Minister mededeel en of het waar is, dat Nederlandsche autoriteiten gewei gerd zouden hebben zich met Duitsche Ra- den-autoriteiten in zake de kolen vooi zi ening van Nederland in te laten? 2. Zoo ja, wil de Minister dan meedeel en wie die Nederlandsche autoriteiten zijn en waarop een dergelijke weigering berust! 3. Wil do Minister meedeele», wat er ia heb algemeen waar is van de beweerde wei gering; om in overleg met de autoriteiten in het Duitsche Roer-gebied levensmiddelen uit Nederland voor steenkolen uit het Roerge bied te ruilen? 4. Wil de Minister ook mededeel en wat or waar is van het "bericht omtrent onder handelingen van een deputatie uit het Roer gebied met den Ned. gezant te Berlijn en van do afwijzende houding, welke die ge zant schijnt te hebben aangenomen.? 5. Ten slotte: wil de Minsiter m het algemeen mededeelen "hoe zijn houding is ten opzichte van de facto-auboriteiten, in de diverse gedeelten van Duitschland, in zake de economische en andere aangelegenhe den, die, tussclien Holland en Duitschland aan de orde zijn? Dezo vragen licht hg nader toe, waarbg hij inlicht'ngen vraagt over de ware houding der Regeering naai* aanleiding van eenige kxanten berichten. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer VAN KARNEBEEK, antwoordt: ad. 1. Door het Ministerie van Landbouw is een telegram ontvangen uit Ham van ean Actions ausschiiEs, om levensmiddelen te rui len met steenkolen. Wat die Ausschuss is, weet spr. niet. Levensmiddelen mag men hier vrij koopen, maar Nederland kan niet met andere autoriteiten onderhandelen over keien-leveranties dan met de officieele auto riteiten. ad. 2. Deze vraag vervalt door het anUooid op vraag 1. ad. 3. Ook deze vervalt. ad. 4. Uit de telegrafische berichten van den gezant blijkt, dat geen deputatié zich bg hem heeft vervoegd. Ook is niet geble ken, dat de gezant eenige verklaring heeft afgelegd. Hg had daarvoor ook geen op dracht. ad. 5. Die „diverse" gedeelten zijn niet duidelijk. Bedoelt de interpell-nt alleen hen, die zicli in het Westen opwierpen, of cok in het Oosten? De vraag of de Regeering mot andere autoriteiten kan onderhandelen d^n de officieele, kan niet behandeld worden. De heer WIJNKOOP (O. P.) is niet tevre- den. Het is nu de vraag wie waarheid spreekt: de Minister of de goediogelichte dagbladcorrespondenten. De Minister geeft gein antwoord op de vraag wie bevoegde autoriteiten zgn 'in Duitschland! Om die vraag gaat liet. De MINISTER zegt, dat er niets aanhangig is bg de Regeering. De autoriteiten acht spr. hen, die het gezag ontkenen aan de wetten des lands. Do heer TROELSTRA (S. D. A P.). be toogt, dat do heer Wijnkoop alleen de politieke kwestie heef! behandeld en do belangrijker© van do voeding liet rusten. Spreker heeft zoo juist medodeelingen gekregen uit hot Roergebied en hij stelt een groot vraagtceken achter -de vraag of daar oen Rpdenregeering bestaat. Afgezien van dezo vragen, zou hij wel willen weten wat de Regeering denkt to doch ton aanzien van do voeding in het Roergebied. Met do facto-regee- ringen kan de Minister geen rekening houden. Gisteren was er hier in Den Haag een deputa tie voor de levensmiddelen-aangelegenheid. Spr. heeft deze ontmoet en het waren geen commu nisten. Wil de Regeering mi met eenige lar gesse handelen tegenover het Roergebied? Hij doet ook eén beroep op andere partijen, om nu mode te werken aan de voorziening van levens middelen. In verband met de transportstaklng is thans medewerking even gewenschf als bij het transport van levensmiddelen naar Wecnen De interpellatie wordt gesloten. Verhooging der pensioenen. Voortgegaan wordt met de behandeling van hot wetsontwerp tot verhooging der pensioenen. Do heer KOOLEN (R. K.). stelt voor dit ontwerp tijdelijk tot morgen af te voe ren en inmiddels de Commissie van Rappor teurs overleg te laten plegen met den Minister. De heer KETELAAR (V. D.) zegt, dat hij geen overzicht kan krijgen. Het ontwerp wordt aangehouden. Intcrpellatie-Bcumer. Aan de orde is de intcrpellatóc-Beumer over do uitvoering der Invaliditeitswet. Do heer BEUMER (A. R.) vraagt een wette lijke regeling voor hen, die gewetensbezwaren hebben voor de verzekering. Voorts vraagt hij een herziening voor do kinderen, die bij ouders in dienst zijn. De Minister van Arbeid, do heer AAL- BERSE, doet eenige mededeelingen over het ontwerp ter voorziening in de gemoedsbezwa ren, dat van den Raad van State reeds terug is. Van de 869 aangegeven gevallen bleek ln 79 gevallen werkelijk gemoedsbezwaren aanwe zig te zijn. Wat de dienstbetrekking tussehen ouders en lrinderen betreft, wacht spr. do beslissing van den Centralen Raad van Beroep af. Neemt dit een zoodanige dienstbetrekking aan, dan zal de Minister een wijz ging van de wet overwegen. Over de buitensporige uitgaven van de Raden van Arbeid, waarover de heer Beumer sprak, sprekend, wijst hij er op, dat er wel hooge prijzen voor aankoop van huizon zijn betaald, maar dat men in aanmerking moest nemen, dat aankoop moe--t plaats hebben. Binnen zeer en- kefo dagen zal de Kamer bereiken een zeer uit voerig antwoord op de vraag van den heer Hermans, over den aankoop te TieL Men zal dan zien, dat een absoluut onware, frappante, ergerlijke en scheeve voorstelling van het geval is gegeven. De campagne to Tiel ia gevoerd door iemand, die zelf een huis te koop had aan geboden tegen een veel te hoogen prijs. Toen die koop niet doorging, is hij de campagne be gonnen tegen den daarop gevolgden aankoop. Een algemeene maatregel van bestuur voor invoering van dagzegels is ia voorbereiding. Do heer V^N RAPPARD (V. L.) dringt aan op wetswijziging voor do kwestie der kinderen in het bedrijf der ouders werkzaam. Voorts op regeling van do risico-overdracht De heer De WYKERSLOOTH DE WEER- DESTEIJN (R K.) wouscht do ouders vrij te laten om hun kinderen te verzekeren. Gaan zij later in loondienst, dan hebben zij daar alle voordeel aan. De heer SNOÜCK HENKEMANS (C. H.). heeft eenige bezwaren togen de invoering van dagzegcis. De heer HERMANS (S. D. A. P.) ontkent, dat de campagne tegen do groote onkosten der Radon van Arbeid een campagne tegen de In validiteitswet is. De heer VAN RIJCKEVORSSEL (R. K.) komt op tegen de bewering, dat do particuliere verzekering zoo duur is. Het zijn daarbij alle maal kleine bedragen ,dio relatief meer onkos ten met zich brengen. De heer DUIJS (S. D.) betoogt, dat de cam pagne tegen do Invalidïtciswet uit denzelfden hoek komt ais bijv, vroeger tegen do Ongeval lenwet het geval was. Spr. wijst bijvoorbeeld op de Risicobank van oud-Minister Po.-dhuma. Echter biedt de wet zelf al aanleiding voor criiïek en verzet. Spr. heeft dit vroeger her haaldelijk voorspeld. Hij dringt aan ep groote vereenvoudiging van deze wet. Spr. vraagt, hoe het korrlt, dat nog zoovele ouden van dagen hun rente niet hebben. Men zegt, dat dit het gevolg is van verregaande slordigheid. De heer TEENSTRA (V. D.) stelt een motie voor, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken, dat de risico-overdracht gemakkelijker zal kunnen geschieden. Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. Na een antwoord van den Minister, o. a. dat hij bij een volledige ^herziening dor verzeke ringswetten de ri>ico-overdrackt nafder zal over leggen, wordt de interpellatie gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag elf uren. Wenschen varr het M. li. L, O. Op aaneticht'ng van dö heeren Pietersen, Moena, Ouwejan- en Slotboom, hoofden van U. L. O.-schclen, is dezer dagen in Den Haag een vergadering gehouden van Chris telijke onder\v,"z;rs bij het meer uitgebreid lager onderwijs, in welke vergadering oa- zwaren tegen de Lager-Ondewijawet-De Visser werden tot uiting gebracht ten aan zien van het M. U. L. 0. Getracht zou wor den, ook m verbinding zoo noodig met an dere vereenigingen en met de ouders der leerlingen, die bezwaren uiteen te zetten, opdat goede bestaansvoorwaarden voor het M. U. L. O. zullen kunnen worden ver kregen De vergadering heeft de volgende conclu sie* aangenomen: 1. De voorgestelde opheffing der 9(10)- jarigo M. U. L. O.-school 13 in lijnrechten ptrgn met des Ministers verklaring, dat "dezo school haar bestaansrecht heeft bewe zen. De voorgest.Ide splitsing, waardoor de organische bouw en paedagogische eenheid verbroken wordt, is een groote belemmering voor den bloei der M. U. L. O.-school. 2. Het is ongewenscht en onnoodig den naain M. U. L. 0. te veranderen in U. L O. 3. Mocht onverhoopt de 9-jarige M U. L. O.-school verdwijnen, dan behoort da nieuw voorgestelde M. U. L. O. vier klassen te tellen. 4. Een lagere school met 6-jarigen cursns moge dan gecombineerd worden met een 4-jarige M. U. L. "0.-(kop-)school onder één hoofd en in één gebouw. 5. Aan zulle een gecombineerde school worde voor elke 100 leerlingen één onder wijzer boven het gewone aantal toegestaan. 6 Het minimum-aantal leerlingen der M. U. L. O.-scholen, vereischt om aan spraak te maken op vergoeding der kosten, dient, ook in gemeenten met meer dan 100,000 inwoners, niet hooger gesteld te worden dan 24. .7 De akte wiskunde dient niet te worden afgeschaft. 8 Het onderwijs in zingen, teekenen en handenarbeid worde voos de M. U. L. O.- school facultatief gesteld. 9 Het minimum aantal uren voor de vakken a1. van art. 2 behoort niet hooger to zgn dan 10 in de klassen, waar de verdere vakken van art. 2 worden onderwezen. 10. De aklentoelagen (resp. h 50, 153, 250 en 450 gulden), die de bij het in-werking- treden der wet de in functie zijnde onder wijzers genieten, krachtens art. 16qnater, blijven gehandhaafd, indien door splitsing der tegenwoordige M. U. L.O.-school deze onderwijzers aan een lagere school worden geplaatst of van het onderwijs, waarvoor de toelage genoten werd, noodgedrongen ont heven worden. Mond- ©a klauwzeer. Op de vraag van het lid der Tweede Ka mer den heer Teenstra betreffende de maat regelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, heeft de Minister van Landbouw cLd. 24 Maart geantwoord, dat do maatrege len ter bestrijding van het mond- en klauw zeer, welke in April 1919 voor een gedeelte buiten toepassing waren gesteld, niet weer als vroeger genomen zijn, toen de weidetijd voorbij was, aangezien van de weder toepas sing der opgeheven maatregelen geen vol doend nut werd verwacht. De Staatscommissie, aan welke o.m. is op gedragen een onderzoek in te stellen naar de beste wijze, waarop het mond- en klauw zeer zou kunnen worden bestreden, heeft zich met dit standpunt vereenigd, doch heeft tevens den wenseh uitgesproken, dat, met het oog op het hernieuwd optreden van het mond- ©n klauwzeer, handhaving van de niet opgeheven maatregelen, o.m. de aan gifte en het markttoezicht, haar zeer ge- wenscht voorkwam. De noodige maatregelen worden te dezen opzichte genomen. Mr. Treub naar Rusland. Naar aanleiding van een in „De Tel." ver schenen bericht over oen reds van mr. Treub naar Rusland kan dit blad het volgende mede doelen: De regeeringen der geallieerdo landen heb ban een commissie samengesteld, die tot op dracht heeft, de toestanden in Rusland te gaan bestudeeren. Zij hebben onzen landgenoot prof. oir. M. W. F. Treub uitgonoodigd in die com missie zitting te nemen. De heer Treub die vermoedelijk het eenige lid van de neutrale landen zal zijn heeft de uitnoodiging in ernstig beraad genomen. Neemt hij haar aan, dnn zal hij geruim on tijd afwezig zijn. Alle leden zullen óén of twee secretarissen mogen meenemen. Intusschen zijn de entente-regoeringen nog in overleg met de regeering der Sovjet-repu bliek, want zij hebben, wat de veiligheid en het vervoer .der commissie betreft, zeer vele en strenge eischen gesteld. De toestand bij de Duitsche grens. Het Haagsoho (Jorr.-Bureau meldt: In verband met berichten in de pers over oen mobilisatie »van het leger wordt ons uit de beste bron verzekerd, dat geen maatregelen te dezer zake in uitvozring zijn. Intusschen hebben als gevolg van het door ons medegedeeld overleg van den Mi nister van Oorlog a, i. met de militaire autoriteiten voorbereidingen plaats, om in geval van noodzakelijkheid in het Oosten des lands met spoed over de noodige troe pen te beschikken, waartoe o.m. het op roepen onder de wapenen van een drietal lichtingen der aldaar gelegerde tweede di visie is voorbereid. Gelijk gemeld werd, zijn Woensdag te 's-Gravenhage aangekomen oen der wet houders van Easen, dr. Helm, de bekende mijnwerbersleider Otto Hue, en nog twee gedelegeerden der Rijnsch-Westfaalsche steden, om onderhandelingen aan te; knoopen met de Nederlandsche Regie ring over de onmiddellijke voorziening van het Roergebied met levensmiddelen. Ten einde mogelijk misverstand te voor komen, vestigt men er van gezaghebbende zijde de aandacht op, dat deze delegatie geenszins optrad als vertegenwoordigers der revolutionaire of sparticistische ele menten in het Roergebied, Reeds gerui- men tijd vóór de huidige opstandige bewe ging wareD door een commissie van Rijnsch-Westfaalsche sleden; waarvan de bedoelde delegatie deel uitmaakte, onder handelingen voor den aankoop van le vensmiddelen met Nederland aangeknoopt en het bezoek der delegatie aan ons land hield alleen verband met deze onderhan delingen. Intusschen kan nog opgemerkt worden, dat het bij dit bezoek niet tot on derhandelingen is gekomen. In Den Haag vergaderde de Neder landsche afdeeling van het Amerikaansche „Roode Kruis". Op voorstel van den heer Mulertt werd de Amerikaansche gezant tot Eere-voorzitter benoemd. Tot bestuurs leden van deze afdeeling werden gekozen de heeren Eugène Mulertt, kunstschilder te Katwijk-aan-Zee, voorzitter W. Alonso, Rotterdam, vice-voorzitterMiles O. Han nah, 8ecr.-penningmeestermevrouw Ma- hin, Amsterdam, echtgenoote van den Amertkaanschen ConsulmejListoe, Rot terdam mr. O .W. van der Hoogt, Den HaagJ. W. W. Mac Donald, Den Haag, en A. Rreyer Senior, Den Haag. Op den Bond van Roode-Kruisvereenigingen, te houden te Genève, zal deze afdeeling wor den vertegenwoordigt door den voorzitter, den heer Mulertt. Tot een van de urgente bezigheden, waarmede deze afdeeling zich in de eerst volgende dagen zal bezighouden, behoort 0 m. oen in te stellen onderzoek naar -ie nagelaten betrekkingen hier te lande van gesneuvelde militairen, die als Nederla.i- ders in het Amerikaansche leger werden opgeroepen, ten einde deze betrekkin ge q, welke hiervoor in aanmerking komen, gel- dc'ijke uilkeeringen te kunnen doen toe komen. Eik militair in het Amerikaansche leger was verzekerd. Deze uitkeeringen varieeren van tien tot twintig duizend collar. Tot burgemeester van Overschie is be noemd. de heer E. G. KonLngs. B. en W. van Amsterdam hebben den Raad een ontwerp-adres aangeboden, te richten aan de Tweedo Kamer, over de Sa larisregeling der onderwijzers en onder wijzeressen, neergelegd in het ontwerp j_»a- ger-L/nderwijs-wet Zij betoogen daarin, dat algeheele ontwrichting van het lager onderwijs slechts zal kunnen worden voor komen, door een onmiddellijke en af doende verbetering van de salarieering zoowel van het vaste als van het tijdelijke personeel. B. en W. stellen voor, dat de Raad er met den meest mogelijken ernst bij de Tweede Kamer op zal aandringen te bevorderen, dat zulk een verbetering tot stand komt. Vanwege de Ned. Christen Studenten- Vereen iging zullen van 2 tot 7 on van 12 tot 17 Juli te Nunspeet twee zomerconfe- renties worden gehouden. Do Raad van Utrecht besloot lot het in- 6tollen eener commissie, die tot taak zal heb ben, na te gaan, in hoeverre in de gemeente lijke huishouding kan worden bezuinigd, welko commissie zal worden benoemd uit den Raad op aanbeveling van B. on W. Tijdens dc ver gadering werd oen der oudste Raadsleden, de heer G. W. van de Kasteele, door een beroerte overvallen, nadat hij even te voren over de be- zuinigingscommissie het woord had gevoerd. Ten deele over de rechterzijde van het lichaam verlamd, werd de heer Van do Kasteele per auto huiswaarts gebracht. Do „Neutrale Partij" heeft in haar alge- rpfene vergadering te Utrecht op 23 dozer do wenschelijkheid uitgesproken meer aanfluiting fce zoeken met de plaatselijke Neutrale Kiesver- eeaigingen en verder besloten met kracht haar acre voort te zetten. Zij heeft in verband daarmede eon corumissio samengesteld^ bestaande uit de heeren dr G J. Wjjchel, te Amsterdam, voorzitter; H. Spek, ta 's-Gravenhage, secretaris; L. J. EL de Leijer, te 's-Hertogenbosch; L. N. Hillinga, lid van den Gomeenteraad te Vlissingen, en J. L. Goppe- jans, te Zaandam. Met ingang van 1 April 1920 is de diroo- te-ir van het post- cn telegraafkantoor te Lok- kerkerk, de heer G. Roswinkel, uit 's Rijks dienst ontslagen. De in de gansch West-Friesland en ook ver daarbuiten bekende arts G. CL van Ba'en Blanken te Spanbroek, vierde Woensdag zijn 40-jarig arts jubileum. Aan do R-K. Kerk t© Irnsiun is doop wijleoi don heer D. Klaver, aldaar, 50,000 gelegateerd. In afwijking van een voorstel va-n B. en W. om die kermis te Middelburg af te schaffen heeft- de Raad met- 11 tegen 0 stemmen besloten, de kermis dit jaar te doen doorgaan, doch zes dagen in plakte van tien. Met 10 tegen 7 stemmen werd tot in voering van een t-apverbod gedurendo die dagen besloten. Pdov. Staten van Over ijs el hebben f 1,404,000 subsidie toegestaan voor het Twente-Rijn-kanaal on f 70,000 voor een zij tak Her.gelo-Born.o- De Minister van Financiën deelt me de, dat reeds in het midden van het vorige jaar-door den Minister van Binnenland- sche Zaken met do commissie voor heb ,,K#rt. Verslag" is overlegd aangaande een verhooging van dien abonnomentsprijs. De commissi o zag bezwaar in een verhooging. Zij meende, dat daardoor een ruime ver spreiding van het „Verslag" zou worden tegengegaan Ten slotte Ret de commissie de beslijaing aangaande een verhooging aan de Regeering over. Intusschen wa»s de tijd te ver gevorderd, om voor het loopen- de zittingjaar nog den prijs te verhoogen. Thans is de abonnementsprijs voor het a.s. zittingjaar bepaald op 2 zonder eenige korting. Te zijner tijd kan een nieuwe ver hooging overwogen worden. De tegenwoor dige oplaag bedraagt pl.m. 26.500 exem plaren. Een tweede reeks van IO.OCO liundtee- keningen van werkgevers is gezonden aan den Minister van Arbeid met verzoek wij ziging te brengen in de Invaliditeitswet, Binnen enkele dagen zal het derde 10.000- tal den Minister bereiken. In dit verband herinnert men er aan, dat de werkgevers die dit adres hebben geteekend, daarin op den voorgrond erkennen, dat het plicht ia voor oude cn invalide arbeiders te zorgen, en dat (Re zorg wettelijk moet worden ge regeld. Hot hoofdbestuur der Vor. „Volkcondor-' wijs" heeft zich 'per aclres gericht tol do Tweedo Kamer met oen aantal bezwaren tegen het aanhalige ontwerp van wet voor liet algemeen vormend lager onderwijs. Dc Ned. R-K. Bond van Spoor- en "Tramwegpersoneel „St.-Raphaël" deelt „Het Centrum" mede, dat de Tramwet van 15 December 1917 op l Juni 1920 in working zal treden. Met ingang van den zelfden datum treden de niAiwe dienst- en rusttijden voor het tramwegpersoneel in working. In Februari is bg de RgksposUpaarw bank f 1,099,747.26 meer. ingelegd, daa terugbetaald - Jj

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5