No. 18398 LEIDSCH DAGBLAD Maandag 23 Februari. Tweede Blad Anno 1920. SPORT KUNST EN LETTEREN^ FEUILLETON Met de Lappen op het Hoogland. VOETBAL Do uitslagen van gisteren luiden: NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Wost. lo klasse: Sparta—Ajax C—0; U. y. V—H. V. V. 1—0; A. F. C.—D. F. C. 3—1; QuickH. B. S. 24. Overgangscompoti'iio: Spartaan Concordia 40; V V. A.V. U. C. 41; 't Gooi f—Feyenoord 01; W. F. G.Hercules 61; S. V. V.Stormvogels 21. 3e kl a s 8 o: DelfiaA. S. G. 12; D. V. C.— (Alphen 3—1. Oost le klasst: TubantiaViios-se 30; Be-QuickQuick 31; Z. A. C.U. D. 6O. Zuid. lo klasse. N. O. A. D.N. A. G. (10; 't Zesde—Willem II 0—1; M. V. V.— bred an ia 50; WilhelminaV. V. V. 21. Noord, lo klasse: Be-QuickAlcides 8—0; AchillesFord-ward 50; Frisia W. V. V. O—1 LEIDSGHE VOETBALBOND. Eerste kl.: A. S. C. II—L F. a II 1—1. Tweede kl: HugenootLugdunum II 1—11. Derde kl.: A. S. C. Ill—U. V. S. III1—3 Bekercompetitie: Beresteyn IU. V. S. I 05. Overzicht. De wedstrijden var. gisteren hebben den strijd om de eerste plaats weer zooveel span nender gemaakt. H. V. V. heeft de leiding aan V. O. C. moeten afstaan, doordat de Haagsche het in Utrecht 'jiet heeft kunnen bolwerken tegen Jan Vos o.a. De uhs'ag 10 nitu'sch.o, g.efc aan dit het er gespannon heeft. V. O. C. was vrij en is nu door de nederlaag van II. V. V. één punt op deze voor. H. B. S.'en U. V. V. hebben respec tievelijk de derde en vierde plaats bezet, gereed op bij elke misstap van één yan de concunenten naar boven te schieten. II. B. S. bleek het gisteren tegen de verwachtin gen in, makkelek te hebben op Hanenburg, met 42 werd van Quick gewomm. Ajax en Sparta spoelden gelijk; maakten samen geen enkel doelpunt; 0—O-uitslagen komen nogal e&Aa voor, dit jaar. A. F. 0. valt op eigen terrein niet mee blijkbaar. D. F. C, dat zich in Dordt lang niet voor de poes toonde, kreeg in Araster dam een 31-nederlaag te slikken. Prach tig vooruitzicht voor V. O. C. A. F. O. 19 de eenige uitwedstrijl nog voor de Rotterdam mers. A. S. C. bracht het in Delft wel tot een overwinning, maar het wa9 net aan. Een beetje anders wel dan de 80 hier in Lei- Aen In de bekercompetitie v-r.n den L. V. B., kreeg Beresteyn I haar coc-voelste ne- deilaag in successie te boeken. U. V. S. I beieikte door een 50-overwïrming de tweede ronde. A. S. C. II én L. F. C. II speelden ge- lyk. Hadden de L S. C.-re3er7es geen zin gisteren, of was L. f\ C. II zoo volledig? De Hugenoot verrichtte geen onverdienstelijk werk, door maar met 111 te verliezen van Lugdunu ii II. In de derde klasse ten slotte verloor A. S. C. Ill van U. V. S. III. L. F. C. I!—A. S. C. II 1—1. Direct na don aftr\p ontwikkelt zich een vlug spel met A. S. G. iet3 >"ji de meerderheid. Toch verhindert dit niet, dat L. F. C. na ongeveer 20 minuten spelens do loidinj noemt. Spoedig ech ter maakt A S. G. gelijk (11). Even hierna krijgt L. F C. een penalty te nomen. Deze wordt er in getrapt, maar aangezien er niet gefloten was moef.t deze nog eens genomen worden. Voor do tweede maal genomen weet do A. S. C.-keeper de bal echter to houden. Spoedig hierna is 't rust. Na d« rust ia A S. G. voortdurend in de meerderheid, maer weet dit niet in 4<-ripunten uit te drukken. Herhaaldolijk worde 't L. F. G.- doel bedreigt. Als uil eon van de vele corners gedoelpunt wordt, wordt dit wegens buitenspel ongeldig verklaart. Uit een van de weinige L. F. C.-aanvallen denken we L. F. C. nog te -zien doelpunten maar de rechtsback van A. S. C. weet do bal nog jukt uit 't verlaten doel te trap pen. Even voor 't einde weet A S. G. nog eens te doelpunten, maar ook dit doelpunt wordt we gens buitenspel geannuleerd. Een kleino over winning voor A. S. G. had do verhouding beter weergegeven. Scheidsrechter B-löte voldeed uit stekend. KORFBAL- Uitslagen. WestIA: Vitesse (L.)—D. V. D. 6—2. D. T. V.—Fluks 5-0 (regl.). West IB: Deetos—H S. V. 4—5. West IG: AdvendoHaarlem 02. West IIE: Rood-Wit—H. S. V. II 2—2. Oost IA: Z. K. G.Be Quick 50. Oost IB: WilhelminaD. O. S. 2—3 Overzicht. De strijd om de laatste plaats is beslist in het voordeel van Vitesse, zooals wij wel hadden, verwacht. Een zware strijd is het anders niet geweest, want D. V. D. vertoonde nu nog minder spel als do vorige week tegen Fluks. Het was dan ook een slappe wedstrijd, wat eenigszins wol do schuld, was van het onvolledig-zijn dor Amsterdammers, daar een invaller in het mid denvak alleen den plicht vervulde het twaalftal te completeeren en verder maar eens toezag hoe men 1ste klas spel speelt. De Nie had daardoor dubbel werk, wat vooral uitkwam in den aan val, die anders zoo gevaarlijk is, maar nu door te weinig steun geheel gevaarloos was. Boven dien bezit D. V. D. de fout te weinig de dames in het spel te betrekken, wat juist bij Vitesse een tegenhanger was, waardoor het samenspel der Loidenaars stukken beter wojs dan dat van D. V. D. Vitesse heeft weer eens haar stadgenooton laten genieten van mooi spel, „dat „up to date" was. Wel miste zij Nieuwenhuizen, maar deze werd goed. vervangen door Sohüdel. In 't begin was het al te zien, dat Vitesse met de eer ging strijken. Haar aanval begon al direct gevaarlijk op te zeilen, maar dc goedgerichte scholen rol den weer den mand uit. De Amriordamsche aan val is totaal ongevaarlijk. Niemand verwondert bel dan ook dat A. v. d. Reydon na 11 minuten spelens mooi 10 maakt, en zijn broer spoedig daarop er 20 van maakt. Vitesse's zwaksto aanval krijgen we nu door de wisseling. Zeer slordig wordt er gedoeld in dit vak. Door zeer goed middenspel houdt Vitesse de overhand. De Nie redt veel in de Amsterdamsche verdediging, maar kan toch niet voorkomen, dat Ballego na een half uur nummer 3 door den korf zwengelt. Scküdel bederft dan nog een paar kansen door gedekt doelen, waarna even voor rust Reuss een kleino kans benut, zoodal rust ingaat met 31 voor Vitesso. Na de thee geeft D. V. D. een beetje heter partij, maar mooi spel laat zij zelden zien, een gevolg van te langzaam plaatsen. Vitesse met Nysingh in den aanval is zeer gevaarlijk. Dezo heeft echter met zijn verre -schoten geen succes. Zijn partner Van Noort tracht het dichter bij den paal te doen, wat hem ook goed afgaat. Twee keer hoeft dezo moor cn meer op den voor grond tredende speler succes. A. v. d. Reydon maakt daarna zijn tweeden en Vitesse's zesden doelpunt. Even voor tijd weet Brinck aan do bewaking van Nysingh te ontsnappen en zorgt voor een 62-eindstand. D. V. D. mpet door dezen nederlaag do degradatie-wedstrijden spelen. Fluks gaf haar wedstrijd legen D. T. V, ge wonnen, daar zij door vele zieken en verhindo- ringen niet in «staat was behoorlijk uit te komen Naar we vernomen hebben heeft zij D. T. V. ver zocht den wedstrijd opnieuw te laten vaststellen. Wij geloovcn wel, dat de Amsterdammers zoo sportief zullen zijn dit verzoek in te willigen. Voor de verrassing zorgde H. S V. door den gedoodverfden kampioen Deetos een nederlaag toe te brengen, zoodoende het Rottcrdamsche O. S. C. R. hot kampioenschap bezorgende. Voor Deetos was het een groote tegenslag, door het kampioenschap te verliezen met den laatsten, cn oenigst verloren wedstrijd. Onvolledigheid schijnt ook een groote factor van dezen nederlaag te zijn geweest H. S. V. toonde weer eens tot raro dingen in staat te zijn. De 5I-overwinning wa3 alleszins verdiend. Daar het doelgemid- delde van O. S. C. R. 2,87 ("66 v. en 23 ten van Deetos 2,60 (52 v. en 20 t.) is, wordt dus O. S. G. R. door beter doelgemiddelde kampioen, die H. 8. V wel een lauwerkrans mag schenkou voor de bewezen diensten aan haar kampioen schap In IG behield Haarlem haar goede kansen op het kampioenschap door een magere 20 overwinning op haar stadgenooten. Den vol genden week wordt hier het pleit beslist. S. V. II zorgdo er voor, dat de kansen van Fluks II nog meer stegen, door gelijk te spelen tegen Rood-Wit, dal nu 2 punten bij ónze stad genooten ten achter staat. Fluks II moet nu al een zware nederlaag krijgen om van haar plaats verdreven te worden. In hot Oosten won Z. K. G. met behoorlijke cijfers van Be-Quick, daardoor dc tweede plaats behoudende. Met cijfers van een papieren over winning bleef zij de Nijmegenaren do haas. In IB is het kampioenschap beslist in het voordeel van D. O. S., zooals wij van lo voren voorzien hadden. Toch was het maar een over winning op het kantje af. In" ieder geval vol doende om ongeslagen kampioen te worden. GYMNASTIEK. Het 10-jarig bestaan van „Brunhilde". De dames-gymn.-vcreenigrag „Brunhilde" heeft het 10-jarig bestaan op bijzonder veel zijdige wijze Herdacht. Werd er begonnen met een oudejaarsavondviering in de Har monie in den intiemen kring van bestuur en leden, gevolgd door een schitterende feest viering op Zaterdagavond 14 Februari in de Stadsgehoorzaal, waaraan ook belangstel lende vrienden der vereeniging hebben ge profiteerd, terwijl de leden hebben kunnen hooren wat „Brunhilde" op het gebied van de gymnastiek vermag te presteeren. Zon dag heeft de jubileerendo vereeniging haar Zusterverconigingen deelgenoot gemaakt van haar jubileum en tegelijk haar naam als gymnastiekvereeniging hoog gehouden. „Nationale Dames-Gymnastiekwedstrij- den" stonden pp het programma en van heindo cn ver waren d'e clubs overgekomen om zich hier onder leiding van „Brunhilde" met elkaar te meten en vertegenwoordigers van het Kon. Ned. Gymn. Verbond van het Gewest Zuid-Holland en van Zustervereen. waren overgekomen om getuige van dezo wedstrijden te zijn, die stonden onder lei ding van den heer Ant. Mctz, terwijl als juryleden optraden mevrouw G. J. Kruyft- hooftKonings, Leiden en de heeren H. C. Th. W. Kok, Delft, C. J. Hage, Den Haag, M. A. A. Steyns, Leiden, J. H. F. Som- mer, Dordrecht, A. F. Rooseboom on P. Schuddebeurs, Rotterdam. Do wedstrijden duurden met een middag pauze van 's voormiddags 0 tot 's namid dags halfvijf en hadden een schitterend ver loop. Zelden zijn dameswedstrijden gehou den waarbij zulk superieur werk is gele verd Ieder toeschouwer en er waren er velen was vol lof en deskundigen verze kerden ons dat als geheel genomen deze wedstrijden eenig waren wat de prestaties betreft. Wij laten hieronder den uitslag volgen: V ij f k a m p, 12 deelneemsters1ste prijs „Donar", 'a-Gravenhage 236% p Y ij f k a m p,6 deelneemsters lste prijs „Sparta" Amsterdam met 258p.; 2-d'o prijs „Kracht en Vlugheid" Amsterdam met 2-52% P- 3de prijs „Scheveningcn" Scheveningen met 238 p.4do prijs „Em ma" 's-Gravenhage met 235% p. Personeele wedstrijd. lste graadlste prijs rr.ej. S. Sol van „Voorwaarts" Den Haag 46 p.2de prijs mej. M. Ingenhoff „Sparta" Amsterdam 45% p. 2de graad: lste prijs mej. C. Mendels „Kracht cn Vlugheid" Amsterdam 43 p. lste prij^ mej. D. Ingenhoff „Sparta" Am sterdam 43 p. Wedstrijdoefeningen naar keuze. lste prijs „Donar" Den Haag 63% p. Op herhaald verlangen werd dit 'nimmer (knolsoefeningen) herhaald 2de prijs „Scheveningen" Schevcningen 59% P- J 3de prijs „Sparta" Amsterdam 59% p. 4de prijs „Aspasia" Rotterdam 56% p. Buiten mededinging ..Brunhilde" Leiden 59% p. In de keurig versierde grooto zaal vol van electrische schittering, waarvoor de fir ma De Vries on Stevens baar medewerking had verleend, had gisteravond een feest avond plaats waarin.de prijzen bestaande uit medailles plaquetttes en kunstvoorwer pen door vereenigingen cn ijzondere npr- sonon geschonken werden, uitgereikt. De voorzitter van den Loidscheu Turn kring. den heer A. Dirks 'uer tevens optre dend als bestuurslid van het K. N G. V sprak zijn vreugde uit over deze welge slaagde wedstrijden en dankte allereerst de turnsters voor hun kranig werk cn de lei ders voor de uitnemende leiding, alsmede de juryleden die een niet benijdenswaar dige taak hadden te vervullen gehad. Hier aan verbond hij een woord van erkentelijk heid aan "de schenkers der prijzen, waarvan hij in het bijzonder noemde den burgemees ter cn den wethouder van onderwijs rnr. Van der Lip, die beiden een medaille be schikbaar stelden. Dat „Brunhilde" in de wedstrijd oefenin gen naar keuze zulke hooge punten behaal de, clced hem genoegen en hij bracht daar voor een eerc-saluut -aan de jubileerendo vereeniging in de eerste plaats aan de wak-, kere presidente mevrouw DiebenKonings Deze reikte vervolgens onder gepaste toe spraken, de verschillende prijzen uit wat herhaaldelijk ccn storm van toejuichingen veroorzaakten. Een der donateurs de heer Trouw uit Den Haag voerde nog het woord onder aanbie ding van een eere-plaquette aan de jubi-* leerende vereeniging ter herinnering aan liaar jubileum waarna voordrachten en dan sen elkander in aangename afwisseling op volgden. Wij mogen uit het keurig programma niet onvermeld laten twee nummers vol van schittering en glans n.l. Menuet en Schen- kelliod, eveneens het optreden van eenige artisten, door bemiddeling van de directie van het Luxortheatef door het bestuur ge ëngageerd. Woensdag 25 Februari zullen cBe feeste lijkheden worden besloten met onderlinge wedstrijden van adspiranten en sub-adspi- ranten. LAWNTENNIS. Wedstrijden met het buitenland. Do internationale commissie van den N. L. T. B. heeft niet alleen besloten tot deelneming aan dc wedstrijden om den Davis-cup, doch ook tot deelneming aan andere internationale ont moetingen. Daaronder in do eerste plaats do deelneming aan do Olympische spelen, waar hoen oen zoo sterk mogelijke ploeg zal worden gezonden, eventueel ook voor de damesnummers. Voorts zal ook de landen-wedstrijd tegen Bel gië weer in eere worden hersteld. In verband met verschillende ohlslandigheden zal hij dit jaar in België worden gehouden. FEBRUARI-TENTOONSTELLING LEIDSCHE KUNSTCLUB DE SPHINX. HOOFDGROEP G. A. FELDMAN. r. De collectie ingezonden studies van dezen jongen ernstigen werker biedt ons een goede gelegenheid een inzicht in zijn streven en kun nen te verkrijgen. Er is één eigenschap, welke den stempel drukt op ai zijn schilder- en leekenwerk, dat is de uit- gc-proken voorkeur voor het kleine gegeven, do liefde voor bet detail. Waar een ander achteloos voorbij gaat, daar staat vaak Feldman in liefde volle bewondering Hem treft de typische groei wijze van dc helmsprietjes in het duin, de fijne nuanceering van kleur in het sohijnbaar een tonige eener zandhelling, (hij behoeft er niet zoo als vele anderen doen. kleur in te brengen), hem treft het verborgen liggen van kievitseieren in het open veld. Als hij buiten is vraagt de natuur in duizend details zijn. volle aandacht. Do natuur pakt hem houdt hem geheel om vangen, in het kleine Hot werk, dat hier hangt geeft dunkt me het beeld eener afgesloten periode. Enkele dingen wijzen uit dat nieuwe mogelijkheden zich voor hem zullen opdoen. In do eerste plaats bespreek ik dan de land schappen. Als ik U vraag of Feldman den voor keur geeft aan den morgen, den middag of den avond, aan don vroolijken zonneschijn of aan het meer trieste herfstweer, dan zult U het antwoord schuldig moeten blijven, en tot do ont dekking komen, dat ze allo dat typisch koelo ""hebben. Schaduwen vallen op weide en akker grond, terwijl er verder niets is dat op lichtval duidt. Hier is het slemminglooze, dat ook vele onzer primitieve schilderijen hebben. Dat dit atmosfeer-loozo goen opzet i3, wijst da natuurgetrouwe weergavo der onderdeden uit Er is hier niets dat duidt op decoratieve bedoe lingen, op neiging tot hot vlakke versieren. Het atmosferische staat nog niet binnen het bereik van Feldman. Bij den maaier zult u zeker niet verwachten, dat dezo zoo aanstonds zich het zweet van het voorhoofd zal vegen; do gloei hitte der korenvelden is aan dit schilderij ge heel vreemd. En waarom? Omdat do dotails zoo zeer zijn liefde, maar ook zijn kunnen vragen, dat hij aan een beheerscht weergeven van het geheel niet toekomt. Het duinlandschap ver toont dezelfde karakteristiek. Het is niet ruim, het is niet wijd; je zoudt er geen uren kunnen dwalen door die eenzame vlakten met hun begroeide pannen. We missen het kleurïg-zich- vervorren. En waarom? Omdat do onderdeelen, het kleme gegeven, hem te veel in beslag nemen. Anderen geven in begintijd den grootcn opzet met breeden streek, zonder karakter, om door nauwgezette studie zich te verfijnen, to verdie pen; Feldman zal zich moeten ontwikkelen naar de groote samenvatting, zal zich moeten ontwik kelen van het detail tot de synthese. Zijn weide met paarden en een ver(?)gezicht op Delft geeft hetzelfde op te merken. Wij, ge wend aan onze zuivere noordelijke aanvoeling van atmosfeer, zien direct het vreemde in deze schildering. De schaduw der paarden is niet reëel, want het schaduwgevende licht ontbreekt. Ook de dierstudies laten duidelijk zien, dat ecu organische samengrooi van dier en omgeving nog aan dezen schilder vreemd is, on waar hij Natuur moot fantaseeren en zich buiten het werkelijke voorbeeld beweegt, is hij zonder eenige kracht en leeg. De loopende tijger lijkt, zonder scherp omrand te zijn, toch uitge knipt. Het water achter de eendstudies ia niet meer dan een ongelukkige vulling van een. leege plek. Zuiver komen daarentegen de staande leeuw (no. 24) en de slapende leeuwin (no. 23) uit tegen de neutraio fond. De schijnnatuur der andere dierstudies is daarbij een leugen. In een onderwerp als het nestje met kievits eieren is Feldman geheel zich zelf, het is gaaf en goed geaquarelleerd; juist om de eenheid die er in is te vinden fe het na de nos. 24 en 28 misschien wel het beste stukje, het typeert den maker in zijn tegenwoordige ontwikkoling: een geestig waarnemer van kleine wisselingen in vorm en kleur. In een volgend nummer over Feldman en da andere inzenders meer. Min. De staking der tconeelspelers. Op do conferentie, Zaterdag tU3sohen af gevaardigden van Tooneoldrrecteuren en de Ne rforlandsche Toonoelkirastenaars-Voreeniging ge houden, onder voorzitterschap van den bnrgo- meester van Amsterdam is nog geen overeen stemming bereikt. De besprekingen zuilen dezo week worden voortgezet. Bij het gezelschap-Bouwmeester is d« sta king thans ook ingetreden, daar het te Amsterdam den „besmetten" Frascati- schouwburg wikle bespelen FAILLISSEMENTEN. Opgeheven: P. Meijer, werkman, Voornsche-straat 93a te Schiedam. M. Meijer, werkman, Bingleystraafc 59. te Rotterdam. F. AL van der Velden Jr., Jan Porcell'S- straafc 14a. te Rotterdam. Th. E. Blom, te Amsterdam. Curator; mr W. A. Hecker. C. P. Bastiaans, to Blaricum. Curator* mr. H. L. Hoeffelnian. H. J. Uphoff reiziger. Utrecht. J. C. Adams; te Amsterdam. Geëindigd: R.-K. Verbruiksvereeniging „Do Voorzorg", Stratum. E. Abbas, aardappelhandelaar. Hoogkerk. M. van der Pool, koopman, Utrecht. J. F. Theijn, stoffeerder te Rotterdam, en J. F. van der Boomen, koopman te Vechel, wo nende te Rotterdam. Gosterbaan, Eindhoven. A. A. T. Weminers, koopman, en A. van Ravel, grossier in byoutericen, beiden to Rotterdam. Uit het Deensch vertaald door M. D. Z. (Nadruk verboden.) 85) Afgeschrapte beenderen legt men in de boasso, van waar men zo later naar buiten brengt. Maar het schouderblad wordt nooit weggelegd, voordat men or met het mos een gat in heeft gemaakt, wat samenhangt met een oud bijgeloof, waarvan men de bcteokenis niet meer weet, al blijft het ge bruik nog bestaan. Natuurlijk wordt er van 1 de beenderen wat aan de bedelende hon den gegeven, maar men let er op, dat het beenderen zijn, waar en hend wat uit ha len kan. Krijgt een hond een been, te ge lijk hoort hij het hevel„Daar buiten er mee," en gehoorzaam verdwijnt do hond met zijn buit. De grootste traktatie voor de Lappen zijn vette mergbeenderen. Ook rendierton gen behooren tot de lekkernijenmaar die *riigt meu ni6t dikwijl-,, daar de meeste verkocht worden. Tot het fijnere van het rendier worden vooral de oogen gerekend. Om te voorko men, dat de kinderen ze nemen, maakt men hun wijs, dat er, als zij de oogen eten, één oog midden op hun voorhoofd komt. In de kaakbeenderen van het rendier is ook een weinig merg, dat men er uithaalt en opeet, maar volgens het geloof van den ouden tijd moet je altijd het merg uit het eeno kaak been aan den hond geven, dan kan je zeker zijn, dat het beest» je helpt in gevaar. 's Avonds, als allen te gelijk aan don ^^ng f?aan met het in-orde-maken van hun nachtleger, is het in de hut een heele drukte. De vellen en dekens, die opgerold gelegen hebben, tegen het «ontzeil, zijn zoo koud, dat men ze alleen met wanten aan kan pakken. Dikwijls zijn ze stijf bevroren en met rijp bedekt, zoodat zij met een stok voor het vuur geklopt moeten worden, vóór men er onder kruipt. Maar de dik ke schaapsvacht of het rendiervol met de wollen deken er over is warm en goed. Het vel is zoo lang, dat-het over hoofd kan getrokken worden, anders zou men niet voldoende beschut zijn tegen do koude van den nachtmaar voor wie het niet gewoon is, is het moeilijk ademhalen in al ciio dikke wol. Aan het voeteindo is het bontvel om geslagen en aan de kanten dichtgenaaid eigenlijke slaapzakken zijn bij de Lappen niet in gebruik. Onder zich heeft men maar een enkel vel en soms is het koud, als de rijslaag niet dik is, de sneeuw daaronder hoort men soms kraken maar dat doet er niet toe, als men overigens goed en warm ligt. Do sneeuw onder de takken smelt niet onder de slaapplaatsen, wel soms rondom het vuur. Inga had 's nachts do kinderen bij zich, en dan was er altijd gekibbel. ,Ik had het zoo koud, je trok het vel weg, ik wil dat kalfsvel hebben voor mijn voeten," „neen, dat wil ik hebben, want ik ben al leen van achteren warm," roept Nilsa. En dan begint de strijd om Te plaats, .schuif wat naar den kant," maar dat wil niemand graag. Natuurlijk geeft de zachtmoedige Inga bijna altijd toe aan de eischen der kinderen, zij is sterk en gehard en voor haar zelf is het haar onverschillig boe en waar zij ligt. Oudere menechen zetten ook wel de muggentant op, omdat die beschut. Die lichte tent was in het schijnsel van het vuur een gepaste achtergrond voor Sara'a moode figuur, als zij 's avonds voor het vuur zat. Ondanks haar leeftijd zij was bij de zestig w<as zij slank en sierlijk, zoo als bijna allo Lappenvrouwen. Bijzonder mooi was zij in haar gelen onderpels met wit bont aan de handen, cn de hooge, witte opstaande bontkraag, een prachtige omlijs ting voor haar verstandig, bruin gezicht met do levendige oogen en het zwarte baar, dat ónder haar rood kapje I03 uithing. Eens op een avond zat zij met do welge vormde handen in haar schoot, rechtop en statig, in gepeins verdiept. Ik kon opeens een uiting van bewondering niet onder drukken. Bij Inga vond dat dadelijk weer klank, zij keek naar haar moeder en zei met. trots: „Do mooiste uit het Rais- gebergteZij ma-akten vroeger gedichten op haar 1" Sara werd ernstig boos on wilde Inga het zwijgen opleggen; het was zondig aan zoo iets te denken en er over te pra ten. Inga kreeg oogenblikkelijk de opdracht hot morgenhout te gaan halen en te zorgen voor de schors, waarmee het vuur moest aangomaakt worden. En Inga gehoorzaam de. Een glad berkenstammetje werd op het vuur gelegd en rondgedraaid tot het ge makkelijk was de schors met het mes er af te halendie stukken werden nog verder bij het vuur gedroogd en in de boassa weg gelegd om den volgenden dag te worden gebruikt. Wanneer het vuur nog bard brandt, als men wil gaan slapen, wordt het met. water gebluscht, of de brandende stuk ken zóó uit elkaar gehaald, dat ze spoedig uitdooven. Dat wordt gedaan, al is het nog zoo koud. De nachtrust in een Lappenhufc wordt ook dikwijls gestoord, het zij door de hon- d!en of door laat terugkeerende wachters, die het vuur opstoken en bun eten warmen. De meeste onrust komt echter door de hon den. Als je goed en wèl denkt in te dutten, wandelen zij ongegeneerd over je heen en gaan liggen waar rij willen, soms dwars over je gezicht. En als zij nog maar bleven liggen, wanneer zij eenmaal een -ilaats hebben uitgezocht, maar na een korte poos zoeken zij een oudere, en als zij bij strenge koude ondier je bontvel kruipen, krijgen ze het spoedig te warm cn moeten er weer on der vandaan, tot zij opnieuw op liet punt van bevriezen hun manoeuvre herhalen. Aan die soort onrust kan men zich intus- schen wel wennen, zoodat men er doorheen slaaptmaar als de honden tegelijk wild blaffend de hut uitvliegen, moet men veel wakker worden en luisteren In een omme zien kan in de heele sida een geblaf zijn, alsof de hel was losgebroken, en zeer dik wijls is het loos alarm, want de waakzame dieren blaffen bij ieder nog zoo ver verwij derd geluid, dat- zij hooren, en de eenzame wildernis heeft zooveel geluiden. Gelukkig zijn de honden streng opgevoed en weten, dat zij binnen niet mogen blaffen. Misdoet een hond tegen dien regel, dan krijgt hij een schorpe terechtwijzing: „Blaf jij, als je in de hut bent?!" Onze oigen honden waren niet overmatig waakzaam. Sara be weerde met minachting, dat zij „niet zou den blaffen, al zagen zo zichzelf verschijnen als oen spook." Voor wie niet gewend is buiten te sla pen, kan ook het weêr een reden zijn, dat men geen oog dicht doet. 's Winters, als de hutten in heb bosch wórden opgezet en het hard vriest, hoort men voortdurend het kraken van het hout; in de groote boomen klinkt het eene schot na het andere, en ook he,t water in de boasso doet je schrikken, als hot op den bodem van den ketel be vriest; maar de meest aanhoudend» rust verstoorder is de storm. Onophoudelijk klapt dc deur met haar houten latten tegen de deurspijlen, totdat eindelijk de heele deur opgelicht wordt en boven op de hut blijft liggen, tot dc volgende windvlaag haar er weer afgooit. Staat men op on bindt de deur vast, dan is het niet aan te hooren, hoe de wind er aan rukt en tornt; dan is bet nog beter, als de heele deur er uit is, en de wind vrij door de opening bin nen kan komen. En als het alleen maar do deur was, die leven maakteneen, heel do hut kraakt als een schip in nood, on do vacht, welke haar dekt, klappert op bot houten geraamte vlak bij je ooren, zoodat er geen denken is aan slaap, 't Gebeurt ook wel, dat de touwen, die het tentzeil spannen, hier en daar losraken of geheel breken en met geraas vliegt de eene helft van de bedekking dc lucht in en het hoozo weer heeft vrij spel in de hut. Nu is het met de rust geheel uit waar men op heeft liggen wachten, is gebeurd, on het is nog genadig, als maar de helft weg is, het is betrekkelijk gemakkelijk dat stuk weer over het geraamte to dekken en het» vast te maken, al is het Diet prettig in duis ternis en storm dat- berookte tentzeil, dat» zwart is van het roet, to moeten hautee- ren. Erger is het, als de storm de heele hut» wegslingert, wat op het hoogland- kan ge beuren, als de storm plotseling losbarst. Kan men den storm voorzien, of voelen, dat de wind verontrustend toeneemt, weet men zich bijtijds op verschillende manieren te beveiligen, bijv. door steenen te leggen aan de buitenzijde van het hutzeil, of wind stuiten op te zetten aan do binnenzijde.. Maar overvalt de storm in den nacht, dan kon het ergste gebeuren. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5