No. 18377 LEiDSCH DAGBLAD Donderdag 29 Januari. Tweede Blad Anno 192Ó. GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. Met de Lappen op het Hoogland. UIT DE OMSTREKEN. Benoemingen en ontslag. Onder overlegging van een desbetreffend advies van den heer Inspecteur der Gym nasia bevelen Curatoren van het gymna sium ter herbenoeming tot tijdelijk Ieeraar in de natuurkunde aandr. T. van Lohui- zon, onder mededeeling dat de benoeming geacht worde ingegaan te zijn met ingang van 5 Dec. 1919. Door B. en W. wordt den Raad in over weging gegeven om den heer G. B. Engel tjes met ingang van 1 Mei 1920 eervol ont slag to verleen en uit zijn betrekking van onderwijzend-plaatsvervangend hoofd aan de school 4de klasse no. 1 aan de Haver- straat. Eveneens met ingang van 16 April aan mej. E. J. O. Schoondergang als onder wijzeres aan de openbare lagere school der 2do klasse voor Jóngens en Meisjes, no. 3 Vermindering gemceirtetuintjes. Onder wijziging naar een advies van do Oommissie voor die Teelt van Voedingsge wassen gov en B. en W. in overweging dit jaar slechts het gedeelte van het Raamland ter grootte van pl. m. 0.80 H.A., deel uit makende van het perceel sectie M, no. 866, wederom ah gemeente-tuintjes uit te geven. Overeenkomstig het gevoelen der Com missie en dat van den Directeur van Ge meentewerken zullen de terreinen bij Ende geest, het Posthof en den Haagweg, die in vorige jaren ook vcor de teelt van voedings gewassen zijn gebruikt, evenals de percee- len op het Raamland ter grootte van pl.m. 1.62 H.A., welke de vereeniging „Teellust" niet meer voor 'tuintjes wenscht te huren, publiek worden verpacht. Een nieuwe drukpompmachine voor de Duinwatervoorziening. Door de Leidsche Duinwatermaatschappij werd van den Raad toestemming gevraagd tot het plaatsen van een grootere hoog- druk-pompmachine ter vervanging van de beide bestaande pompmachines in den wa tertoren te Katwijk. Noch bij de Commissie van Fabricage, noch Jl j den Commissaris der gemeente bij de maatschappij bestaat tegen deze vervan ging, waardoor de capaciteit zal worden verhoogd, be-swaar. B. en W. gevsn den Raad mitsdien in overweging goed te keuren, dat wordt over gegaan tot het plaatsen van deze grootere hoogdruk-pompmachine onder dó gebruike lijke voorwaarde, dat de Commissaris der gemeente bevoogd zij zich in de uitoefening van zijn toezicht op de uitvoering te doen vertegenwoordigen door den Directeur der Gemeentewerken, met dien verstande, dat op- of aanmerkingen slechts door tusschen- komst van den Commissaris bij de Directie dor maatschappij zullen worden aange bracht. Ontheffing van het bepaalde bij art 19 der verordening op het Bouwen en Sloopen. B. en W. geven in overweging aan J. H. Meyers alhier toestemming te verleenen den gevel van den aan de te verbouwen perceelen Haarlemmerstraat Nis 98 en 100 te maken aanbouw aan de Spijkerboorsteeg te doen optrokken over een lengte van 4,50 M., gemeten van af den achtergevel van het perceel Haarlemmerstraat 102, hoek Spijkerboorsteeg, tot een maximum-hoogte van 5 M., over een lengte van 3.70 M., ge meten vanaf 4,50 M. van dien achtergevel, tot oen maximumhoogte van 8,50 M. en verder over een lengte van 6,50 M. tot een maximum-hoogte van 7 M. boven de kruin van den weg, een en ander onder de navol gende voorwaarden lo. dat de kap van den aanbouw aan de Spijkerboor jteeg onder een hoek van ten minste 30 graden terugvalt en dat 'in die kap aan de ijdo der steeg geen dakvensters worden aangebracht 2o. dat do gevellijsten aan de zijde der steeg niet meer dr.n 5 c.M. buiten den gevel uitsteken. Eveneens geven zij den Raad overeen komstig het advies der Gezondheidscommis sie in overweging aan de Leidsche manu- facturenhandel Resink en Co. voorheen J. van Cleef, alhier, toestemming te verleenen Uit het Deensch vertaald door M. D. Z. (Nadruk verboden.) 4) Hot was stil weer, met bedekte lucht eenigo rendieren liepen vreodzaaiïi te gra zen, terwijl andere gingen liggen om te herkauwen, maar plotseling raakt de heele kudde als op commando in beweging, er ontstaat een dreunend geraas, de Lappen schreeuwen, de honden blaffen, doch na korte poos wordt de rust hersteld en het merken wordt voortgezet. Eenigo uren la ter, toen ik naar de hut was teruggekeerd, zei men mij. dat ik met de kudde mee moest gaan, als die op weg naar het gebergte voorbij de hut kwam, dan kon ik zien, hoe do rendieren over Repasaejokk zwommen. In don namiddag werd de tontdeux 1) opengerukt en men riep naar binnen: „De kudde komt!" Wij hoorden reeds het geluid en spoedig zagen wij de rendieren de open plek in hot bosch 'dwars overste ken. Alles, wat op beenen staan kon, was in een oogenblilc buiten, om te genieten van het gezicht van dat levend eigendom, Met gestrekten hals, wuivend borsthaar, den kop achterover en het kleine witto altaartje recht-op, vlogen de dieren als een visioen over do vlakte. De honden keften, 1) De tentdeur is een deel van do hut bedekking, uit huiden bestaande, maar waartegen latten zijn bevestigd. den gevel van de door haar to stichten ge bouwen aan de Lombardsteeg over een lengte van 11.80 M., gemeten vanaf den achtergevel van het pakhuis van der Werf- straat No. 25, hoek Lombardsteeg, tot een maximum-hoogte van 6.70 M. boven do kruin van den weg te doen optrekken, on der de navolgende voorwaarden lo. dat de kap der gebouwen aan de Lom bardsteeg onder een hoek van ten minste 30 graden terugvalt en dat in die kap aan de zijde der steeg, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders, niet meer dan één dakvenster met een buiten- werksche breedte van ten hoogste 1.75 M. wordt aangebracht j 2o. dat de gevellijst aan de zijde dor steeg niet meer dan 5 c.M. buiten den gevel uitsteekt. Een derde verzoek om toestemming tot overschrijding der maximum-hoogte ingevol ge artikel 19 der verordening op het bou wen en sloopen is ingediend door de firma Gebr. van Wijk en Co. alhier. Deze firma wil, na afbraak van de perceelen Hoogewoerd No. 134 en Runstraat Nos. 6, 6b en 8, aldaar een wolpakhuis bouwen, waarvan de zijgevel aan de Runstraat over de volle lengte vao 20, 34 M. een hoogte zal verkrij gen van 15 M. Aangezien het pakhuis zal komen te staan op den hoek van de beide genoemde straten, mag de hoogte ingevolge het 2e lid van ar tikel 19 anderhalf maal de breedte van den meest breeden weg bedragen, evenwel met dien verstande, dat dit maximum voor den gevel aan den minst breeden weg slechts over een lengte van ten hoogste 15 M. geldt. Voor het verdere gedeelte van den gevel geldt weder de algemeene bepaling omtrent de maximum-hoogte. De Hoogewoerd is ter plaatse 11.40 M. breed, de Runstraat 7.28 M. Over een lengte van 15 M. mag de zijgevel derhalve een hocgte hebben van 17.10 M. en over de ver dere 5.34 M. een hoogte van 10.92 M., d.i. 4.08 M. minder, dan de teekening aangeeft. In tegenstelling met de Gezondheidscom missie komt het B. en W. voor, dat ook dit verzoek voor inwilliging vatbaar ia Zg' ge ven dan ook den Raad in overweging aan deze firma de gevraagde toestemming te ver leenen onder voorwaarde echter dat de ge- vellgst aan de zrjde van de Rijnstraat niet meer dan 15 c.M. buiten den gevel uitsteekt. Stichting van een volksbadhuis. Overeenkomstig hun toezegging leggen B. en W. aan den Raad over een ontwerp voor een volksbadhuis. Het badhuis is gedacht od het terrein van het tegenwoordige gynt- nastiekgebouw tegenover de school 3e klasse No. 2 aan de Van der Werf straat en ^s zoo danig ontworpen, dat het tevens dienst kan doen als schoolbad. Het badhuis bevat een marnienaf'deeling met 12 cellen voor stort- of douchebaden, een vrouweoafdeeling met 9 cellen voor 7 stort- en 2 kuipbaden en een kinderafdeeling, waarin 28 kinderen gelijktijdig een open stortbad kunnen nemen. Voor mannen en viouwen zrjn or afzonderlijke in- en uitgan gen; de kinderen moeten gebruik maken van den in- en uitgang der vrouwen; ove rigens is him afdeeling streng gescheiden van het eigenlijke volksbad. De bovenverdieping van het badhuis be vat de woning voor den badmeester, tevens stoker der centrale verwarming, en van de badvrouw, de verwarmingskelder bevindt zich aan de voorzijde van het gebouw en bevat tevens de ketels voor de centrale verwar ming der aan de overzijde der straat te Douwen nieuwe school; door een ondergro-nd- sche buisleiding wordt het warme water (eventueel stoom) naar het schoolgebouw geleid. De bouwkosten van het volksbadhuis met schoolbad volgens hetovergelegde plan, waarmede ook do Gezondheidscommissie naar instemming heeft beiuigd, worden door den Directeur van Gemeentewerken globaal ge- iaamd op plm. f125.000, inclusief de uit gaven voor verwarming en verlichting, doch exclusief die voor den inventaris, als bad- en handdoeken, meubilair, gereedschappen en dcigelgke. Aangezien echter de verwarmingskelder van het badhuis ook de ketels voor de ver warming der aan de overzijde der straat te bouwen nieuwe school zal bevatten, wordt op dien bouw later een bedrag van plm. de mahnoii cm vrouwen liepen als de wind. Bij de hutten was een vroolijk geroep, een aanwijzen en herkennen van enkele rendie ren in de kudde. De hulsmoeders, die daar stonden, gingen niet met den troep mee, maar zij verheugden zich over het mooie gezicht. Toen al die schoonheid en al dat gewoel uit het oog verdwenen was en geen rendier en geen roode kwast meer tusschea de berken was te onderscheiden, gingen de vrouwen weer terug naar haar kleine kin deren en huiselijke plichten, terug naar de alledaagsche bézigheden, maar haar ge dachten en haar scherp gehoor volgden de kudde, en in haar verbeelding deden zij nog alles mee, zooals zij het in haar jeugd hadden gedaan. Hoogor op werd op een open plek in heli bosch het merken nog een tijdlang voortgezetdaarna rustten zoowel de men- schen als de rendieren een poos uit, voor dat het zwemmen over de rivier begon. Het was voor de eerste maal, dat de jonge kal veren het koude water, hetwelk uit ijs en sneeuw kwam, zouden voelen, en de stroom was snel. Een boot roeide- den heelen tijd bij de uitmonding van. de bergrivier in de Forne, om bij de hand te zijn tot redding van de jonge dieren, als zij dóVr den stroom werden meegesleept, 't Was een roepen en springen en jagen, om alle rendieren over te krijgen de kalfjes waren bang voor het water en liepen weg, de moeder er achter aan, tot zij ingehaald waren en het water ingejaagd. Rendierkoeien en jongen liepen elkaar te zoeken. Eindelijk tóch waren zij allen in de rivier.. Zij was één en al schuim door de zwembeweging van die duizenden dierenals een levend tapijt schoven de vele grijsbruine ruggen oïlder een bos van geweien over naar den anderen oeverv Zoo- f16.000 uitgespaard, zoodat d3 bouwkosten van het badhuis feitelijk op plm. f109.000 moeten worden geschat, terwgl men in nor male tijden vermoedelijk met een bedrag van f 46.000 zou hebben kunnen volstaan. Blijkens ingesteld onderzoek door den di- iecteur van Gemeentewerken, zal het jaar- lgksch tekort ongeveer f19.000 bedragen. Uit een en ander blijkt wel, dat de op richting van een volksbadhuis en heb daar aan verbonden schoolbad van de gemeente gioote offers zal vergen, uitgaven, welke B. en W. met heb oog op het gr-oote hy giënisch belang, dab door de inrichting kan worden gediend, alleszins gewettigd achten. Verder dan het stichten van één badhuisj met -daaraan verbonden schoolbad, zouden zg daarom echter voorshands niet willen gaan dit als praeadvies op het indertijd door den heer Knuttel ingedieud voorstel om op 5 6 punten der stad volksbadhuizen te stichten Zij geveu den Raad tenslotte in ovérwegiag voor de uitvoering van bo vengenoemd plan een bedrag van f125.000 beschikbaar te stellen. Nog een Volksbadhuis. Door de woningbouwveieen'ging „De Een dracht", alhier, werd aan dea Raad verzocht haar een strook groods aan de Medusastraat te verkoopen, ten einde op dien grond met voorschot overeenkomstig de bepalingen der "Woningwet, een Volksbadhuis te stichten. B. en W. zijn van oordeel, dat de stich ting van dergelijke badhuizen met het oog op het groote hygiënisch belang, dat daar aan verbonden is, zeer zeker een offer van do gemeente waard is. Ook de wgze, waarop adressante tot die oprichting wil geraken, lijkt hun een gelukkige. Indien toch het be- noodigde kapitaal van het Rijk als voorschot te verkrijgen is, behoeft de gemeente alleen heb jaarlijksch tekort bij te passen; althans \ocr zoover het niet mogelijk blijkt daarin ock het Rijk voor een gedee.te te doen bij dragen. Ook met de exploitatie heelt de ge meente geenerlei bemoeienis. Met het hou den van toezicht kan zg volstaan. De plaats, waar de Vereeniging het bad huis, dat uit twee afdeel.ngen, één voor mannen en één voor vrouwen, elk met 12 badcellen. bestaat, wil bouwen, lijkt B. en ,W. met de Gezondhe.dscommissie bfczonder gelukkig gekozen. Het terrein toch is ge legen in een zich ontwikkelende arbeiders wijk, alwaar, ook bg tot-stand-koming van een volksbadhuis in de Van-der-Werfstrait zeker groote behoefte zal blgken te be staan aan een dergelgke inrichting. Bo vendien kan het badhuis, waaraan adre-sante ook een schoolbad wil verbLiïen, worden benut voor het baden van de leerlingen van edn paar lagere scholen. Up cfie wg'ze kan het schoolbad in de Van-der-Werf-:trant wor den ontlast en is "het mogelgk den kinderen in meerdere mate gelegenheid tot baden te verschaffen. De door de gemeente fce betalen vergoeding zou op fO.lO per schoolbad kunnen worden bepaald, terwijl het aantal schoolbaden ware te ramen op £10,0C0 per J3ar. Ondor de voorwaarden, waaronder 3. en V. voorsbellen het voor de stichting bemoe digde voorschot ad f 60.000 en de by droge in het geraamde tekort to verleenen, is o. a. opgenomen, dat de tarieven voor ie baden do goedkeuring van clit College be hoeven, terwjl verder is gestipuleerd, dat een bijdrage van ten hoogste f 3400, d. i. bert op de gewijzigde exploitatierekening geraamde jaarlijksch tekort, van gemeen tewege zal worden gegeven. Overigens zijn do voorwaarden ontleend aan. die, waaron- voorschotten en bijdragen ten behoe ve van den bouw van arbeiderswoningen door den Raad plegen te worden in uit zicht gesteld. Onder opmerking, dat ook een prijs van f 1538 voor dep to koop gevraagden grond ter oppervlakte van p.lm. 480 vierk. Me ter hun voldoende voorkomt, geven U cn W. den Raad alsnu in overweging I. te besluiten aan de woningbouw ver eeniging „De Eendracht" voor het sub II genoemde doel to verkoopen een op de si tuatie nader aangegeven terrein, ter op pervlakte van pl.m. ^30 vierk M., deel uitmakende vaa het kadastrale perceel ge meente Leiden. Sectis K No. f6S5, gelegen aan de Medusastraat, -hoek Verlengde Sie- boltstraat, togen den prijs van f 1538. dra de rendieren aan land kwamen, schud den zij zich en stonden in een kring van glinsterend vocht. Nu wij in de booten, en de honden, ons achterna in razende vaart; wij moesten zoo gauw mogelijk aan den an deren kant zijn en de kudde bijeenhouden, eer zij op de vlucht sloeg. Op een groot moeras aan den voet van het gebergte werd het merken het overigo deel van dien dag voortgezet. De mannen en de knechts merkten de kalveren, de meisjes en de honden hielden de dieren bij elkaar. Ieder meisje had haar vasten post aan den buitenkant van den troep. Onder een gietbui sprongen wij doornat op do niet heel veilige hoogtetj es-tusschen kniehoog struikgewas, over gaten en rots stukken, dikwijls in het water tot over den enkel. Het is niet gemakkelijk vele dui zenden schuwe, nog half wilde dieren in een betrekkelijk nauwe ruimte bij elkaar te houden. De meisjes dirigeerden de hon den mot muzikale commandogeluiden, die bij de Lappen in gebruik zijn onder het hoeden dor kudde. Do honden schieten dan naar alle kanten uit, maar als er een hond is, die iets verkeerds doet en onrust onder de kudde brengt., wordt hij teruggeroepen met een schreeuw, die afgestorvenen uit den doodsslaap zou opwekken. Als men de Lappen heeft gehoord bij hun werk, begrijpt men waarom hun stemmen in het gewone gesprek dikwijls zoo zwak en heesch klinkenzij overspannen hun stem bij het hoeden, als de honden gecomman deerd moeten worden of teruggeroepen het zijn lange afstanden en een ongeloof lijk lawaai, dat zij moet-en overschreeuwen. Misschien sparen de Lappon in het gewone leven onbewust hun stemorgaan, tot het in ernst, gébruikt moet worden. Wie met II. Hun Collego te machtigen aan te vra gen on te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot groot f 60,000, of zooveel minder als in verband met do kosten van het door de te Leiden gevestigde woningbouwver- eeniging „De Eendracht" toegelaten als vereeniging, -uitsluitend werkzaam in het belang van de volkshuisvesting bij Kon. be- eluit van 6 October 1913, no. 70 te stich ten volksbadhuis en den aankoop van den daarvoor benoodigden groncl zal noodig blij ken, ten behoeve van de verstrekking aan deze vereeniging van een evengroot voor schot. Nog een voorschol aan „De Eendracht". Blijkens een adres wenscht de woning- bouwvereeniging „De Eendracht" in d9 door haar met voorschot ingevolge de be palingen der Woningwet gebouwde 47 wo ningen in de DTie Octoberstraat en omge ving de bestaande closetpotten per priva ten te voorzien van waterspoeling. De ge raamde kosten ad f 2000 vraagt zij als voor schot van do gemeente, die- dan op haar beurt weder bij het Rijk op een voorschot tot dat bedrag zou kunnen aankloppen. Rente en aflossing van cKt voorschot wil adressante vinden door verhooging der huurprijzen met f0.05 per week. Aangezien haar voornemen, ook naar het oordeel van de Gezondheidscommissie, uit hygiënisch oogpunt is toe te juichen, mee- nen B. en W. den Raad te moeten radón op het vorzoek van dp vereeniging in te gaan. KATWIJK Gemeenteraad. Afwezig: de heeren C. den Duik, Cv van Dnyvenbode met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering en hield een Nieuwjaarsrede, waarin hij o. a. herdacht de rampen met de „KW. S5" en de „K.W. 47". Mededeeling wordt gedaan van escige ingekomen stukken, o. m. brieven van Ged. Staten, waarbij toezend ng van goedgekeur de begrooting voor 1920, suppl. kohieren. Vorzoek van het bestuur d:r bijzondere school te Katwgk aan den Rijn om aan de Kroon de aanvrage te doen, dat voor het geven van onderwijs in de Fransche' en Engelsche taal nh gewonen schooltijd extra-beloonkig wordt uitgekeerd. Het adres der gemeente SmalliDgerland, waaraan adhaesie wordt be tuigd. Bij de behandeling der agenda wordt be noemd tot onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de o. 1. school II de heer F. W. Kruger, te Dordrecht; met de benoemde stonden op de voordracht de heeren Scheer- beek, van Hoogezand, en J. Renaud, va'n Rotterdam. Op het verzoek van den heer P. de Best om in K.oop te mogen hebben een perceel grond bij de tramremisie, ad f4 per vierk. M. wordt gunstig beschikt. Overeenkomstig het verzoek der Ambachts- teekenschool te Katwgk-aan-Zee werd de sab- sidie aan die school verhoogd niet f 332.50 en gebracht op f772.50. Deze verhooging was een gevolg van de aanschrijving van Zij De Excellentie den Mi nister v. 0., K. en W., waardoor de sala rissen van het onderwgzend personeel der school met f 1330 zgn verhoogd. Bet verzoek van de Drankbestrijders-ver- eenigicgen, betreffende toepassing van art. 4, 2» 2de der Drankwet en voorstel van B. en W. te dezer zake, wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren \ran der Gugten,. De Ruiter Zijlker en R. Ouweband. N dat laatstgenoemde nad bedankt, wordt de heer Meerburg benoemd. De instructie van d?n gemee.jte-ontvanger wordt, in verband met het besluit tot aan sluiting der gemeente aan den post-chèqne en giro-dienst aangevuld met de bepaling, dat de ontvanger over de post-chèque- en giro-rekening niet kan beschikken, dan on der voorwaarde, dat het advies omtrent de beschikking pér chèque behalve door den ontvanger ook door den burgemeester moet z^n geteekend. Overeenkomstig het voorstel der Gas- en Wa terlei din gcommissiè wordt 4e gasprijs met de rendieren te doen heeft, moet ook rap zijn van beweging en bliksemsnel van ge dachte. Zelfs als de kudde op de vlucht slaat, moet men van het oogenblik gebruik weten to maken, en den vangstrik suizend zwaaien, zoodra men het dier, dat gevan gen'móet worden, in den troep heeft ont dekt. De lus wordt geworpen, en, nauwe lijks los, weer gereedgemaakt tot. een vol gende vangst. Te gelijk moet er goed op de hondengelet wordên en te midden van het gewoel uitgekeken naar een bepaald ren dier! Een ongeschikte of ongeoefende hond kan groote verwarring toweeg brengen door met slecht begrepen ijver te blaffen en mid- dïen in den troep te vliegende kudde wordt dan verspreid als kaf in den wind, en de hond krijgt een menigte razende scheldwoorden te hoorenbeschaamd sluipt hij weg, gevolgd door vloeken en booze blik ken. Als er tijd voor is, krijgt hij natuur lijk ook slaag, wanneer hij iets heel kwaads gedaan heeftmaar anders hebben do Lap pen als stelregel, dat men niet te gelijk moet knorren en slaanóf het een, óf het ander. Men moet namelijk oppassen den hond nipt te beleedigen. Als een voor het werk flinke hond meent, dat hij te hard behandeld is, gebeurt het, dat hij eenvou- 'dig gaat zitten toekijken zonder een poot te verroeren, hoe zijn baas ook commandeert; alleen zoete woordjes en vriendelijkheid kunnen hem zachter stemmen, zoodat hij het werk weer opvat, maar de staking kan 34 uur duren. Enkele honden zijn lui en willen niet hard loopon, als het juist noodig is; andere zijn vuur en vlam. Met glinsterende oogen en spanning in iedere spier volgen zij de be weging dór kudde, on wee het rendier, dat uit den troep springt! Het krijgt een blaf- ingar.g van 1 Februari e.k. gebracht op 26 cent per kub. M. Komt in behandeling het advies der Raais-» commissie op het accountantsrapport, be treffende de administratie der Gasfabriek ovet 1917 en 1/918. De commissie beatoed de heerei» Den Duik, Kruyt en De Rui ter Zijlker en sprak als haar eenparige meening 'alt, dat zij na bestudeering van hel rapport de meening kuld'gt, dit de v:rgis- singen, door den adniinlst-a-leur bega in, ge dijende de periode, waarover het onderzoen loopt, het gevolg waren van te velerle: en te druLke werkzaamheden, en geen enk.le inaal de gedachte aan oneerlijkheid brj haar. is gewekt. een meening, die ook de accoi?n«< tanfc is loegedaan. De heeren Kruyt en De Ruiter Zijlker, die vroeger gedurende vrg langen tijd als leden der Gascommissie met den heer Ko- bus als administrateur h bben s m ingewerkt, stellen er prijs op te verklaren, dat zij door het rapport niet zijn geschokt in hun oor deel, dat de heer Kobus de Katwijkeche Gasfabriek tijdens zijn admin'strat'.ef heli er, eerrijk en naar zijn beste krachten heeft gediend. De heer N. Parlevliet zegt: Met de resul taten van het onderzoek van den accoun tant kunnen wij tevretleü zijn, omdat éij be vestigen. wat ik trouwens reeds geloofde, dat administratief do zaak ii orde wa«. Wat mij betreft, ik had niet het oog op fouten in de administratie van de twee laatrte jaren, maar in het bijzonder op fouten v:.a het fabriekspersoneel. Ik bei nie': ov^taigd, Jat ajfcjjd met de noo.iige zorg"op de eigen dommen van do fabriek is gepast en ook niet, dat de goederen steeds tegen ^en be hoorlijken prijs zjjn verhandeld. Ik geef toe, dat napieiten nu niet meer he'pen kan en dat gedane zaken geen keer ö-?men Mnar wat wel kan. is, een grondige contrile op de voorraden en een behoorlijke controle van het geheele personeel. Ik ho p. dat Je nieuwe krachten, die aan onz> f briek wer ken, zullen blijk geven aan dit belang alle aandacht te wijden. Dan hebben wij allicht kans op betere financieels resultaten, dan wij tot nog toe konden boeken. De heer J. W. Kobus, op wiens verzoek het accountantsonderzoek indertijd werd in gesteld, wordt daarna gedechargeerd voor de door hem' gevoerde adm'nistratie der Gasfal riek, terwijl tevens wordt oesiotea da indertrd door hem gestelde zekerheid op te heffen. Het rapport der Zeehaven-commissie, waar in wordt voorgesteld het plan voorloopig te laten rusten, wordt aangehouden en zal in middels aan de leden in drnk worden toe gezonden Vervolgens wordt de rondvraag gehou den, waarbij de heer N. Parlevliet de aan dacht vestigt op de heerschende werkloos- beid. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ten deze diligent zijn, eerstdaags zal worden overgegaan tot het afgraven van de strard- reep tusschen de Voorstraat en de Oude Kerk; verder is bij het Domeinbestuur aan gedrongen op het bespoedigen van een te nemen besluit tot verkoop van gronden ten zuiden vaD het dorp Katwgk-aan Zee, welke vóór z'ó als bouwgrond in exploitatie wor den genomen, moeten worden gelegaliseerd. Eindelijk houden B. en W. zich onledig met de voorbereiding der voorstellen, die wel dra zullen worden gedaan niet betrekking tot de berghaven. Dan hoopt men een ge deelte van den Wassenaarsciie-Weg onder handen te nemen, terwijl half Februari zal worden begonnen met het leggen dar elec- triscbe kabels, waardoor vele handen werk zullen krijgen. De heer N. Parlevliet stelt voor. dat de Raad besluit voortaan het financieel beheer der gemeente te doen controle.ren door een expert, door den Raad te benoemen, welk voorste] wordt gesteld in handen van B. en W ter finie van advies. De heer Meerburg wenscht ingelicht te worden of na beëindiging der haringv's^cherij reeds een werkloosheid intreedt in den zin van be: werklocsbesluit 1917, zoodit direct uitkeerineen plaats hebben. De Voorzitter zegt, dat uitkeering plaats heeft 23 dagen na beëindiging der vïsscherjj iorh dat uit betaling ad rt3.per dag ook pl at- heeft aan vlssc-hers, die in December f2500 en meer gage ontvangen, terwijl de g?meent>3 daarvan fl bijdraagt. (Zie vervolg Eerste Blad.) fenden hond achter 'zich, die het uithoudt tot hij kans ziet vóór het rendier te komen en dat terug tc jagen. Dikwijls geeft het uit zichzelf de vlucht op en keert goedwil lig in den troep terug. Tusschen rendie ren en honden komen min of meer ernstige schermutselingen voor. Ik zag zoo'n go- vecht tusschen Benno en een groot ren dier. Benno hoorde thuis in die hut naast onshij was blind aan het eene oog, stok doof, tandloos en heel oud, met slechts een stompje staart. Maar het was een hon.dl Had hij maar een oog, hij zag er meege hoor was niet noodig. Benno wist zijn werk zonder commandowoord. Hij was er het vroegst bij en het laatst, al was het voor zijn oude beenen een heel ding. Hij koos zijn plaats zóó hoog, dat hij het deel vao do kudde, hetwelk onder zijn bereik was, kon overzien. Hij werkte op eigen verant woording, zonder' baas, en de rendieren hadden respect voor hem. Zij kennen na melijk de honden en hebben meer of min der ontzag voor hen, al naar dat die hond is. Maar eens ging het voor Benno ver keerd een groot rendier een stier was uitgebroken en Benno had hem doen omkecren, maar, in zijn dienstijver, bleef hij tegen het rendier blaffen 'en bijten, tot zij dicht bij de kudde terug waren. Het rendier werd boos, keerde plotseling weer om en beukte op het oude lichaam van den hond, zóó dat de slagen waren te hooren. Trotsch ging de stier terug tusschen de kudde do hond gaf geen geluid, maar hinkte stil naar zijn plaats. Later ging hij weer aan 't werk en scheen dc vernedorihg vergeten. In zijn jonge dagen was 3enno voor geen geld te koopzoo'n hond is voor het werk meer waard dan een paar mannon. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 5