DAGBLAD. Zaterdag 24 Januari 1920. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. i'lUJS'DER ADVEKTENTIEN: BO Cts. per regel. Des Zaterdags 40 Cts, per regel. Kleine advertentiën Woensdag 75 Cts.} Zaterdag f 1.bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reoht. Vóór eventueele opzending van brieven 10 Ots, porto to betalen. Bewijsnummer 5 CJtS< Bureau Noorrieindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mud. f2.50, p. week f O.lf Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco per po3t „2.90 Nummer 18373. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Do Burgemeester van Leiden brengt ter kon nis van do ingezetenen, dat Maandag aan de gemeentelijke visch winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) Versche schelvisch verkrijgbaar is a f 0.16 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeestér. Leiden, 24 Januari J.920. VERKOOP VAN KATOEN EN FLANEL. De Burgemeester van Leidon brengt ter al- gemeene kennis, dat voor inwoners van Leiden, op Maandag 26 Januari a.s. van 912 uur v.m. en zoo neodig van 2—4 uur n.m. in do Stadsgehoorzaal alhier, zal worden verkocht: Coupons van 10 el witte katoen voor f 3-80; Coupons van 10 cl flanel voor f 4.75. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, ^4 Januari 1920. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lolden, brengen in herinnering, dat den Slisten Januari e.k. de 1ste termijn vervalt van do Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1919—1920, en dat alzoo op den lslen Februari minstens 1/4 ge deelte van den aanslag moet voldaan zijn. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit' om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van hot verschuldigde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan Burgemeestor en Wethaudens voornoemd, N C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 24 Jemiari 1920. ACCINATIE. De Burgemeester van Leiden, geeft do inge zetenen der gemeente, in verband xnet het voor-: komen van enkele gevallen van pokken in ons land, in ernstige overweging zich te laten va©-, cineeren of revaccine>ron. Hij vestigt er de aandacht op, dat inenting elochta zavcn jaar tegen besmetting beschut. N. G. PE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 24 J^uari 1920. ONDERZOEK B300DPRIJSVERHOOGING. Do Gemeentelijke Duurt©commissic maakt be kend, dat zij een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld naar de billijkheid van de onlangs plaafc gehad hebbende broodprijsverhooging. De Commissie kan zich geheel voreonigon met onderstaande, op haar uitnoodiging afgelegde verklaring van den heer J. W. Lucas, Rijks- accountant te Haa-rlem: „De Ondergoteekende, J. W. Luoas, Accoun tant, hoeft in opdracht van de Gemeentelijke Duurtecommissie to Leiden een onderzoek inge steld naar de bedrijfsresultaten van een viertal bakkersbedrijven aldaar. Hij is van mecning, dat uit de in zijn rapporten van 31 December 1919, en 23 Januari 1920, gegeven cijfers blijkt, dat de per 24 December 1^19 plaats gehad heb bende verhooging van den broodprijs met f2.50 per tOO K G. billijk is te achten. 23 Januari 1920, (w.g.) LUCAS." Do Gemeentelijke Duurtecommissie, HUGES, Voorzitter SCHOTMAN, Secretaris SCHOEN REPARATIE. Be Gemeentelijke Duurtecommissio maakt be kend, dat voorloopig de navolgende schoen makers: P. DREEF, Marialaan 4. L. J. F. *rAN GILS, Nieuwe Rijn 72. A. M NOORDELOOS, Molens teeg 15. J. PLU, Woudendorphof 6. J. SCHRAMA, Verlengde Mauritss-traat 46. M. SJARDIJN, Lage Rijndijk 37. P. J. VAN STADEN, Nieuwe Rijn 110. S. TELJEUR, Haag weg 96, C, VEERMAN, Hoetetraat 87, Jrijn uitgekozen om onder geregelde deskundige controle, van bovengenoemde commissie, hun werk af te leveren tegon de onderstaande MAXIMUMPRIJZEN: Heerenzolen en hakken f 3.75 Heerenzoïen 3. Heereuachterlappen 0.80 Dameszolon en hakken 2.75 Dameszolen 2.15 Damesachierlappen 0.60 Het publiek wordt uitgenoodigd, oin gegronde klachten over het werk van bovengenoemde schoenmakers of overschrijdingen van do ma ximumprijzen, lor kennis to brengen van de Sub-Commissie, Dr. W. Stuurman, Mevrouw Eerdman'j, Plantsoen 71, den heer J. J. van Stralen, Bakker Korffetraat 8, of van het Se cretariaat der Commissie lm Raadhnize, Kn- Oier no. 7. De Gemeentelijke Duurtecommissie, HIJGES, Voorzitter. SCHOTMAN, Secretaris, Ds. W. Briët. f In den ouderdom van ruim 71 jaar is gis teren overleden, een onzer, vooral in de kringen der Ned.-Hervormden bekende en geachte, ingezetene, ds. W. Briët, rustend predikant dier Gemeente. Ds; Briët was sedert go-ruimen tijd zwak van gezondheid, Hij was aan zijn kamer gebonden en in de laatste dagen kon hij het bed niet verlaten. Toch kwam de mare van zijn overlijdlen voor vele gemeentenaren,nog onverwacht. Ds. Briët werd te De Meer, gemeente Vleuten, den 14den Juli 1848 geboren, waar zijn vader predikant was. Hij bezocht te Utrecht het gymnasium en studeerde aan de Universiteit aldaar in de theologie, waar prof Yan Oosterzee een zijner leer meesters was. Na volbrachte studie werd hij in 1872 door het Provinciaal Bestuur van Gelder land toegelaten tot den Heiligen Dienst en spoedig daarop beroepen als predikant te Houten, bij Utrecht, waar hij in het begin van 1873 zijn intrede deed. Er ging van don jongen voorganger roep uit en na eenige ma.len in onderscheidene plaatsen te zijn beroepen, veranderde hij in 1878 van stand plaats door het aannemen van het beroep naar Voorthuizen en Bameveld. Deze 'Ge meente, waarin hij zich vele vrienden ver wierf, verwisselde oh, Briët in 1884 met de Gemeente Gorkum. Mot leedwezen zag men den voorganger, die er zeer geliefd was, in 1890 naar Leiden vertrekken. Hier ter stede had ds. Briët, die tob de confession eele richting behoorde, vooral in de eerste jaren een groofcon toeloop van hoorders, die echter in den loop der jaren, zooals gewoonlijk, zich matigde. Hij bleef echter, ook onder zijn ambtgenooten, waar van hij mettertijd de nestor werd, groot© achting genieten. Hij was in de Gemeente zeer gezien. I hoofdzaak wijdde cfce-ze predikant zich dan ook aan zijn Gemeente, en trad op maatschappelijk gebied niet bijzonder op den voorgrond. tSommige zaken hadden echter zijn hart en daaraan gaf hij zich gaarne. Zoo was hij een der oprichters van het Dialcones- senhuis, waarin hij de geestelijke \erzor- ging geheel belangloos op zich nam, ter wijl hij tot aarfzijn dood voorzitter van het bestuur dezer instelling was. Als voorstander van heb Christelijk On derwijs wijdde hij ook daaraan zijn kracht en werd hij indertijd aangewezen tot voor zitter van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs aan on- en minvermogenden al hier, welk©, functie hij bot voor korten tijd vervulde, toen hij meende haar aan een jongere kracht te moeten overdragen. Eindelijk was hij tot aan zijn dood lid van het College van Regenten van de Rijks werkinrichting, aan welker werlczaamheden hij met toewijding deelnam. Hoezeér deze voorgangeren©urger in Leiden en daarbuiten geacht was, bleek bij menige gelegenheid en ook bij z.ijn afscheid van zijn Gemeente in 1916, toen de grijze predikant op bijzondere wijze gehuldigd word, ook door deputaties uit zijn vorige standplaatsen. Nu is hij na een werkzaam en welbesteed leven heengegaan, doch zijn nagedachtenis zal in do kringen, waarin hij geleefd en ge werkt heeft, langen tijd blijven bewaard Ds. H. P. Fortgesns, te Lage-Zwaluwe, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. alhier (vac.-mr. dr. J. Schokking) aange nomen. Bij Kon. besluit is voor den tijd van een jaar benoemd tot commies bij het bestuur van den postcheque- cn girodienst de heer R. C. Rientsma, alhier. Van Rijkswege zijn nogon beurzen, ieder van f 500 jaarlijks, ter beschikking gesteld van hot bestuur der Ghf. Kweekschool voor Onder wijzers, en Onderwijzeressen alhier. Door den R.-K, Diocosano-Land- en Tuin- bouwbond alhier, zijn herbenoemd tot afgevaar digden bij het Kon Ned. Landbouw-comité, do heei-en N. Dekker, te Obdam; A. H. J. Engels, te. Alkmaar; H.» Klaver, to Alkmaar, en G. J. van Marrewijk, te Loosduinen, en benoemd tot afgevaardigden de hoeren J. Pijnackor, te Lisse, en H. Ruijter, alhier, Het ledental van den R.-K. D.-Vrou- wénbond alhier is, blijkens het jaarverslag der secretaresse, gestegen tot 102?. De af- deeling telt thans zeven ondenfdeelingen, waarvan er in het afgeloopen jaar vijf rijn opgericht, nl. Hulp in de Hu'shouding, Naai en Verstelcuraus, Spaarkas, Propiga^daclub en Zangkoor. De Kulmveetentoonstelling had gisba ren en vandaag een druk bezoek. Ook vanavond wordt veel publiek ver wacht, mede met het oog op het concert van Sappho", dat in don Foyer wordt gegeven. ïn het „Luxor-tlieater" gaat thans de 2e serie van de teadenzfilm „J'aceuse." Ook deze serie is al weer even boeiend als de eerste, zoo niet boeiender'en doet vol span ning het slot tegemoet zien, terwijl de an dere hoofdfilm- „De Eeuwigdurende strijd", welke voorstelt den symbolischea strijd tus- Escheü lichaam, ziel en verstand, eveneens een prachtwerk is. Do zanger Van Trigt gaf weer evenals de vorige week eenige van zijn mooie liedjes ten beste, terwijl een jongleuse ons haar reuzenhandigheid liet zien. 'fc Is wel mee van het allerbeste, wat wrj op dit gebied zagen. De nieuwe directie van het „Rembrandt- theater'\ heeft besloten voortaan ook een varieté-nummer te geven. t Is John Paulton, die er nu, tussohon de films door, als humoristisch goochelaar, met succes optreedt. In het „Thaiia-theater" is het vooral „Fe^ mina", een drama, dat de aandacht waarvl is. Als levend artist- treedt er op een "jong kunstschutter, Willy Book, dio in danrea- uitrusting zijn kunststukken verricht. Hg doet knap werk en is een navolger van den beroemden Teil. „De Maangodin" gaat voort in de „Hol- laridia-bioseoop" de bezoekers in extase te bremgen en Harry Boulanger zorgt er voor veel vermaak. Gisternamiddag had op Jon Loidsohc- Straatwog een aanrijding plaat-s tusschen een van Ocgstgoest komend© stadstram en een bloc ker swag en, bespannen met paard, van de firma A. D., alhier. De.wagen bekwam nogal mate rieels schade; het achterwiel werd -in elkander gereden en de achtera-s brak middendoor. De treeplank van de tram werd stuk gereden. Ter Rijkspostspaarbank is aan het postkantoor alhier en zijn bij- en hulpkan- toien in December op spaarbankboekjes in gelegd f 123.880.05 en terugbetaald de som van f 120.946.15. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald i 7933.90. Het aantal nieuw uitgegeven, spaarbankboekjes bedroeg 155. Door tusschenkomst der te Leiden N ge vestigde kantoren werd, ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven eeu nomi naal bedrag van f 6300 en afgeschreven f500. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 5800. Het 'aantal alhier uitgereikte, nieuwe Staafcs^phuldboekjes bedroeg 2. Ingelcfrmen is voor „Schoolkindorvoeding" f 12.50 (opbrengst van zilverpapier, thoelood en oude postzegels) van de Meisjesschool' 2de klas, Breestraat; f 1-28 van N. N., een ovor- schot, en f 21.50 opbrengst collecte van j.l. Zondag, op ..Nut en Vermaak" gehouden. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden: Vereeniging van Vrijzinnige Hei vormden'. Volkshuis: Zondagmorgen te half elf, ds. Van der Ulissel. De aardappelvoorziening. Do directeur van het Rijkskantoór voor Aard appelen heeft in een onderhoud met oen ver slaggever van de „H. Cl." medegedeeld: Er zijn in» ons land meer dan genoog aardap pelen, zooveel zelfs, dat wij den uitvoer naar het buitenland hebben kunnen toestaan van vrij groote hoéveelheden veen- en zandaardap- pelen. Do hoeveelheid kleiaardappelon is echter .niet zoo groot, dat wij - daarmee tot aan het begin van den volgenden oogst zouden genoeg heb ben. Ooiv-p ronk elijk heeft do Regeering zich de bosehikking verzekerd over een hoeveelheid van pl.m. 20,000 wagons kleiaardappelon. Deze zouden met de z.g. vrije aardappelen voldoende moeten zijn voor ©uze behoefte tot einde Juni. Toen cch-tcr de vrije aardappelen in prijs gin gen stijgen, "werden langzamerhand enkoio hoe veelheden van bovengenoemde 20,000 wagons vrij gegeven. Toen dezer dagen een inventarisatie plaats had, bleek, dat tal van boeren zonder vergun ning vrij belangrijke hoeveelheden hadden ver kocht. De overgebleven hoevelheid was toen nog pl.ru. 11,000 wagons. Deze hoeveelheid is, bij uitsluitend gebruik van kleiaardappelon, slechts voldoende tot be gin Mei. Do Regeoring wil daarom ook trachten eenige partijen zandaai'dappelen in consumptie te brengen. Suikerbons en Suikerkaart. Vanwege het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt de aandacht or op govostigd, dat de Rijks^uikcrbons no. 9 tot on met 12 uiterlijk Maandag 26 dezer bij het Rijks- j kantoor voor Suiker moeten worden ingeleverd om voor verzilvering in aanmerking te komen. Do Minister van Landbouw maakt bekend, dat in bet tijdvak van Maandag 26 Januari tot en met Zondag 2 Februari e.k. geldig zullen zijn de bons ros; 16 cn 17 der RijkssuikerkoOrt. De watersnood in Noord-Brabant. Het Tweede Kamerlid de "heer Van Rijckevorsel heeft de volgende vragen tot den Minister van Waterstaat gericht: Is de Minister bereid, met het oog op dezen watersnood in Noord-Brabant, mede te deelen lo. zijn oordeel over de zorg door beheer ders voor de Maaswaterkeerende werken over de naleving der voorschriften omtrent inspectie, voorraden noodmaterialen, be richtendienst, voorkoming en inperking van doorbrakenover de werking van toe zicht en oppertoezicht 2o. gegevens omtrent do standen der Maas in België en Nederland ter onderlinge vergelijking der critieke perioden in 18S0 en 1920 3o. zijn oordeel over het resultaat der sedert 18S0 uitgevoerde verbetering der Maas, scheiding van Maas en. Waal en ver legging van den Maasmond 4o. zijn zienswijze over den invloed der ontbosschingen en draineeringen in het stroomgebied der Maas in Frankrijk, No- derland cn België op hoeveelheid en toe vloed van het opp er water Dc verplaatsing der Mij. „Zeeland." Een te Vlissingen gevormd comité, be staande uit vertegenwoordigers van allerlei richting, heeft aan den voorzitter van den Ministerraad en aan den Voorzitter van de Tweede Kamer het volgend telegram gezon den: „Ondergetekenden nemen namens de be volking' van Vlissingen en Zeeland de vrj- heid dringend te verzoeken pal te bljven staan voor de nationale en provinciale be langen, die, volgens de hardnekkig loopen- J de geruchten, grootelrjks geschaad dreigen to worden door de verplaatsing van de Maatschappij „Zeeland", waardoor onze pro vincie, en Vlissingen in het bijzonder, in een staat van isolement zouden geraken en zulks niettegenstaande de uitspraak der Regeering op 18 Juli 1919 'in do Tweede Kamer, dat onzo nationale maildienst over Vlissingen zal blijven gehandhaafd." De vierde Roode-Kruis-trein. Hot hoofdbestuur van het Nodorl'andscko „Rood© Kruis" bericht, dat het vertrek van den vierden trein met levensmiddelen, enz. naar Weenen en naar Boedapest is bepaald op Dinsdag 17 Februari a.s. van Rotterdam. Do lading wordt Vrijdag 13 Februari gesloten, zoodat goederen, dio niet vóór laalstgomelden datum zijn ontvangen aan de loods Sumatra van dc Rotterdamsckc Lloyd, Lloydkade, Rot terdam, niet meer met dozen trein vervoerd zullón kunnen worden. Buiten hot begeleidend personeel in dienst van het Ncderlandsche „Rovde Kruis" worden geen passagion- met de levensmiddelentreinon vervoerd. Reizen naar bezet Duitschland. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat, naar de consul-generaal dor Nederlanden te Wiesbaden berielit, Nederlan ders, die zich naar of door het bezette gebied in Duitschlaud wenschen te begeven, krachtens verordening van de Inter-Geallieerde Commis sie vcOr het Rijngebied, slechts een Neder- landsch paspoort behoeven, geviseerd door een Dultschen consulaïron ambtenaar hier te lande. Een visum van een der geallieerde mogendhe den of wol één sauf-c-onduit, is dus niet meer vcreischt. H. M. de Koningin heeft benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst jhr. nu. dr. W. F. Eöeïl, te Amsterdam. De afdeeling Rijnstreek van de Ver. van Chr, Onderwijzers verklaart zich in een motie tegen opneming in het program ven actie van wettelijk verplichte schoolverga deringen en dost dit uit overweging, dat de vrijheid der scholen zoo weinig mogelijk door wettelijke bepalingen aan bandeö moet worden gelegd. Het Delftsch Studentencorps heeft ge- di rende een week den rouw aangenomen wegens het overlijden van het Corpslid den heer L. M. van der Linden. Op 14 Februari a.s. zal de N. V. Kaasr handel-Maatschappfj „Gouda", te Gouda, den dag herdenken, waarop voor 50 jaren de firma C. van Eyk, te Gouda, van welke fir ma de naamlooze vennootschap _de opvolg ster is geworden, werd opgericht. Op dieii dag zal ook de huidige oudste directeur, do heer J. L. van Eyk, zijn 50-jarig saken- jubi leuni herdenken. Mr.- W. Zevenbergen heeft gisteren het ambt van hoogleeraar in do juridisch© facul teit aan de Vrije Universiteit to Amsterdam aanvaard met het houden eenor rede over: „Leemten in. de wet". De Raad van Alkmaar nam, na uit voerige bespreking over de afkeuring van de film „Het gevaarlijke pad" met links tegen rechts een motie acan, waarin wordt uitgesproken, dat de keuring van films al leen moeb geschieden voor personen bene- dkn 18 jaar. Men meldt, dat dr. D. Bruins, rector van heb gymnasium te Zutphen, na ruim 40 „aar dienst, ontslag heeft aangevraagd. Uit de leerlingen van den oud-hoog- Icriaar der Rijksuniversiteit te Groningen, dr A.. G. van Hamel, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heer en J. J. Sad- verda de Grave, te Groningen; C. de Boer, te Amsterdam; J. A. H. Meltrop en ruej. W. van Stockum, te 's-Gravenhage, om voor de Senaatskamer een portret van hun leermees ter te doen vervaardigen. Dank zij de belangstelling, die dit plan neeib gevonden bij vele leerlingen van prof. Van Hamel en bij mevrouw de weduwe Van HamelVan Stockum, heeft het comité den kunstschilder dr. J. Nieweg kunnen uitnoo- digen een beeltenis te maken van den man, dio gedurende vele jaren e«en sieraad der Groningsche Hoogeschool is geweest. Na mens de deelnemers heeft het comité het portret aan den Senaat der universiteit aan geboden. Eenigen tijd geleden heeft de heer M. van Wijhe E.zn. (Ohr.-Hist.) in den Raad van Apeldoorn zijn stem uitgebracht voor een amendement, door een der sociaal democratische leden gesteld, hetwelk be oogde, ook aan ongehuwde onderwijzeres sen bij bevalling vijf maanden verlof te ver- 1 eon on. De gemeentelijke Christelijk-Historische Idcsvereeniging aldaar heeft hierover her haaldelijk vergaderd, met uitnoocifiging aan den beer Van Wijhe, om zijn standpunt toe te lichten, hetgeen deze schriftelijk deed. Een commissie word benoemd, die den di recteur van het doorgangshuis „Hoènder- loo" bezocht, welke bij dÜ© gelegenheid ver klaarde, zijn standpunt in den Raad wel bewust te hebben ingenomen en daarbij te persisteer en. In de laatste vergadering der Ohr.-Histo rische kiesvereeniging is nu een motie aan genomen, waarin wordt uitgesproken, dat de houding van het betrokken Raadslid niet in overeenstemming is te brengen met de opvattingen omtrent zedelijkheid, cïie „bij ons burgers van de Chr.-Historische begin selen bohoorein voor te zitten, noch met een richtige toepassing van art. 35 le lid der wet op bet L. O. De vergadering sprak haar pijnlijke verwondering en afkeuring uifcypver de besproken houding on noodigde den heer Van Wijhe uit, zijn mandaat als Raadslid neer te leggen. Naaf men verneemt, zal do heer Van Wijhe eohter de motie naast zich neerleggen en als Raadslid aanblijven, wijl hij, blijken# uitlatingen in do bewuste Raadsvergade ring, het onjuist en onrechtvaardig acht, zoolang er wetten bestaan, die den man in een dergelijk geval straffeloos laten, wel d< vrouw te treffen. Verschenen is een vierde verslag van de Crisis-enquête-commissie, vermeldeode den uitslag van het onderzoek naar enkele ver dere opderdeelen van haar taak. Dit verslag betreft de volgende punten: 1. verbod van iuvoer van buitenlandsche n.gge; 2. geschil tusschen een kaashande laar en het Rijk omtrent verzekering van kaas; 3. anonieme klachten tegen den Regee- ïings-commissaris, belast met de Rgtosgrasii- vei zameling ia do provincie Noord-Brabant; 4. verstrekking van ceel-coupons door het Ri.Tkskantoor voor Zaden; 5. de Rijksldee- dmgveorziening; en 6. de bereiding van vee voeder uit afvalproducten. Do Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst blijft het besluit tot staking van de medische behandeling der leden van het Alg. Mijnwerkersfoods! handhaven zoo lang met door heb fondsbestuur aan de ge stelde ©ischen wordt voldaan. Het fonds bestuur, tot een conferentie te Amsterdam uitgenoodigd, blrjft zijnerzijds vasthouden aan zijn voorwaardelijke intrekking van het sta- kmgsbeslitit en za/ aan de uitnoodiging geen gevolg geven. Naar men meldt, heeft zeer binnenkort een conferentie plaats tusschen de R.-K. Batic cms vereeniging in de textielindustrie en het hoofdbestuur van den Ned.^ R.-K. Texbielarbeidersbond „St.-Lambertus", aan gaande de slechte naleving van heb collec tief. contract. De Nederlandsche Zionistenbond ont ving als bijdrage voor het Joodsch Nationaal Fends uit Weltevreden een som van f 14.000. Do gewone audiëntie van den Minister van Binnenlaudscho Zaken zal Woensdag 28 Janüajsi o, k. niet plaats hebben. ALKLMADE. Op Dinsdag 27 ert Woensdag 28 Januari a.s. zal in deze ge meente door jongedames, volgens regeling van een Damescomité, een algemeene col lecte worden gehouden ten bate van behoef tigs vatersnoodlgdénden. ALFHEN. Hier is een orgelfonds der Ned.-Herv. Gem. gesticht. Het benoodigd kapitaal is £40,000. BODEGRAVEN. Voor het Nutsdepor tentent alhier trad als spreker van het hoofd bestuur op mr. G. J. Salm, te Amsterdam^ met net onderwerp: „Een reis door het Heelal". Op zeer boeiende eu populaire wgz>5 deelde spr. het talrijke publiek veel wetens waardige mede over ons zonnestelsel, ver duidelijkt met lichtbeelden. Na- de pauze voerde de spr. zjjjn gehoor in den geest mede fiog verder in liefc heelal, naar de sterren. Ook dit gedeelte was zeer interes sant. Het Bodegravensch Muziekgez.lschap^ onuer directie van den heer J. Vink, te Leiden, gaf in het hotel „Van Haaften" voor: een vrt. talrgk publiek een uibvoeriug. die uitstekend slaagde. Een aangename afwisse ling in he1 programma waren de zangnum mers van mej. Jo Trip, van het conserva torium te 's-Gravenhage. Een kracht:g applaus verwierf de zangeres met haar liederen. HAZERSWOUDE. In het bestuur der, „Werkvorschaffing" werden gekozen dr. Doornbosch en de heer L. Blonk, in plaats van dr. Mayer, die uit de-gemeente \erlrok, en den heer H. van Beek, die overleed. Tot bestuursleden van de Tuia.le'^-sver eeniging „Luctor et Emerge' zijn gekozen de heer en H. Binnendijk, C. van den Bosch Czn. en H. Miiller. In de ledenvergadering der A.-R. kies- \ereeniging „Nederland en Oranje" word door den heer Y. de Bruyn ingei-eid: „Tweeërlei Democratie". Door do he eren Joh. Matze en B. Voortraan werden enkele vragen gesteld, die tot breedvoeri.ge be spreking leidden. Door de Chr. Meisjesvereeniging „Ly- dia" verden in he"t afgeloopen vereenigings- ]aar 72 stuks goederen vervaardigd, die aan behoeftige gezinnen werden uitgedeeld. HOOFDDORP. Bij Kon. besluit is be noemd tot directeur van hefc post- en tele graafkantoor te Hoogezand de heer K. E. A. Vries, thans in gelijke betrekking alhier. KATWIJK. De Raad vergadert a.s. Dinsdagmorgen te halfelf. KOUDEKERK. De heer D. Verhorst, alhier, is benoemd tot inspecteur der Vader- landsche Hypotheekbank te Deventer. De „Harmonie van Hazerswoudë" hield gisteravond een uitvoering in het café vato de Erven Van Egmond. Jammer, dat er zoo wemig belangstelling was, daar „De Har monie" wel een woord van lof toekomt-. LE1MUIDEN. Naar wij vernemen, wordt ernstig overwogen het stationneereh van een rijksveldwachter aan den B'Iderdaimi onder deze gemeente. Daarvoor zal yan de gemeente een woning worden gehuurd. LI8SE. Hier is een comité gevormd voor de huisvesting van noodlijdende Protas- tantsche Hongaarsche kinderen. Presidente is mevrouw De Gr an ffVan Vket. De leden van het comité zullen trachten door een persoonlijk bezoek de ingezetenen op te wekken één of meer kinderen in htm -gezin op te nemen. Ook zal het Comité gaarne geldelijke bijdragen aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1