LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 14 Januari 1920. STADSNIEUWS BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS FEUILLETON. De Gouden Keirer. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Ots. per rog el. Des Zaterdags 40 Cts. per regel. Kleine advertentiëa Woensdag ?5 Ots., Zaterdag f 1.brj een maximum a«rtal woorden van 30. Incasso volgens post- rcoht. Voor eventueole opzending van brieven 30 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer BCttf. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 nmd. £2.50, p. week f 0.19 Buiten Leiden, waar agenten geves tigd zijn, per week 0.19 Franco per post „2.90 Nummer 18364. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Geloof en Wetenschap. Roeds vaker hadden we getwijfeld oï de 'werken nib de bloeiperiode pnzer letter kunde der 17e eeuw, met name die van Vondel, zich over het algemeen nog wel leenen ora een hedendaagsch zelfs in door- en ee ontwikkeld publiek in een declamatie- avond bezig te houden. Na gisteravond, toen voor de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" alhier, in d n foyer der Stadsgehoorzaal dr. Willem Royaard3 den avond vulde met gees tesproducten nit genoemd tijdvak, is die twij fel geheel verdwenen om plaats te maken voor zekerheid in dezen. Het publiek van heden voelt by declamatie van Vondel de schoonheid der verzen van den prins on zer dichters niet mee? aan, allhans niet der grootere werken als het duizend Alexandry- nen giooto „Geboortklock". Dat wordt het te wijdloopig, to doorspekt met mythologi sche gelijkenissen als anderszins. Dan treedt in aanvankelgk onrust, later verveling en tenslotte nemen velen de vlucht, üi heusch, het lag ni«t aan den declamator. In tegendeel, Roya-iids heeft zich, al moge het dan waar zgn, dat zijn stem niet onge rept meer is, qpn>ai\w getoond een declama tor van grooto kracht cn met rijke verschei denheid van nuanceering. Van zijn voor dracht, door een toelichting voorai verdui delijkt, ging gevoel voor de schoonheid der verzen uit. maar, gelijk gezegd, voor de greote werken is het publiek brj oanhooreo niet ontvankelijk ganoeg meer. Tiet staat te ver daarvan reeds af. Voor de pauze, toen Royaards een reekd kleinere poëtische geestesgaven gaf, was de belangstelling heel wat grooter. Het trof ons daarbij echter hoe juist Vondel weer het minste succes had eu Huygens on Breeroo veel meer instemuuig kregen. Speciaal de laatstgenoemde, d'.e vertegenwoordigd werd door „Lustigh Boerengeselschap". „Wilfc- zan ;h' en „Beeckz&agh", het' eerste een ver- hecrIrking van Vendei van het buitenleven, het tweede gericht aan de oudste dochter van zijn landeiijken gastheer, die een anderen toon ademen dan Vondel's xrewune werk, de den het ook, maar „Olyftack" en „Prince- lied" kregen o.i. een succes d'estime. Hopen we, dat de zee: talrijke aanwezigen, de foyer was toch zoo goed als geheel ge vuld, thuis z;ch de moeite eens zullen jreven Vondel in zelf-teruggetrokkenbeid te leien, wellicht zullen zij dan tot de ontdekking Lemen, dat er vee', schoonheid ook vcor het heden nog ligt begraven in zijn werk, zoowel groot als klein. De Vcrbruiksvcreeniging „Ons Voordeel". Gisteravond werd in de kleine Stadszaal een zeer druk bezochte ledenvergadering gehouden van do coöperatieve verbruiks- vereeüiging „On3 Voordeel De zaal was geheel gevuld met leden, gelokt wellicht door de woorden op de convocatie: .,Be- iangrpe mededeeungen van het bestuur." De vergadering werd geleid door den Voorzitter, den haer A. Balfoort, die over deze groote belangstelling het genoegen van het bestuur uitsprak, en mededeelde, dat de zaken goed gingen. Het ledental wa3 reeaa over de 1100 gestegen. Alleen verwachtte .men meer kooplust van de leden. Het winkel bezoek was in den laatsten tqd zeer afge nomen. Een gevolg dcarvan is geringer verkoop Niettegenstaande dit. staan de zake i goed, do^h het bestuur heeft bedrijfskapitaal noo- dig, mede doordat e? nog aanzienlijke voor raden in het magazijn aamwezig zijn. Een en ander bleek uit het accountants onderzoek, dat na het opmaken der balans, het bestuur lïad laten instellen, en waarvan de resultaten door de pennihgmee^teres. me vrouw Ten Bosch, we. den meleg;de:l-l, w:ar- uit bleek, dat er reeds voor meer dan f85.000 was verkocht én na behoorlijke afschrijving nog een kleine winst -was te boeken. De heer Van Ewyk zette vervolgens uit een, boe "het 'doel, om de prjjzen der ver schillende verbruiksartikelen te drukken, was bereikt. Wan. eor echter de Vereeniging zou worden opgeheven, vreesde men een nieuwe prijsstijging. Hi) 'hoopte d?.n ook, dat de leden Tiet bestuur door een obligatielening in staat zouden stellen de zaken og den oudfcn voet voort te zetten. De heer Akkerman deed nog uitkomen, dat „Ons Voerdeel" geen gewone winstmakende coöpeiatie wilde zijn, maar een strjjdver- eeniging, in dien zin, dat zij de verbrui kers wil beschermen tegen, prijsopdrijving, en woeker. Er volgde op deze mededeelingen een zeer uitvoerige gedachten wisseling, waarbg het bestuur critiek niet werd' gespaard en verschillende bezwaren tegen de gestie van het bedrijf werden aangevoerd, hoewel men den ijver van het bestuur prees en zjjn goede bedoelingen waardeerde. Een voorstel om; de Vereeniging om te zetten in een zuivere verbruikscoöperatie, werv om praeadvies in handen vaa het be stuur gesteld, terwijl eindelijk het voorstel, om onder de leden een obligatie- leeniDg in aandeelen van £10, rentende 4 pOi., te sluiten, met op elf na algeraeene stemmen werd aangenomen. Staande ie vergadering werden reeds meer dan honderd aandeelen genomen. Door een gelapte schoenzool verraden. Eenigeti tijd geleden maakten wij melding van een diefstal bg den heer De la B. aan den Stationsweg alhier, waar een aantal gouden en zilveren voorwerpen werden ge stolen. Van den dief of de dieven goen ander spoor dan enkele simpele voetstappen in den tuin achter het huis, waarvan de politie voor de securiteit toch maar een photografie maakte, waaruit bleek dat een der scnoen- zolen met een zwaar stuk leer was gelapt. Nu gelukte heb de politie dezer dagen in verband met een diefstal van drijfriemen tij de firma Hoogenstraaten een zekeren Van der M. te arresteeren (ook door ons medegedeeld). Een rechercheur merkte op dat deze man ook zulk een stuk leer onder aan der schoenen had. Zijn voetafdruk werd met de genomen photografie vergeleken en bleek er precies op te gelijken. Van der M. bleef echter ontkennen. Bij onderzoek in zftn woning werden echter gesto'en voorwer pen van d°n diefstal bij De la B. gevonden, waardoor, Van der M. niet meer kon ontken nen. Zoo werd hp door een schoenzool ver- iaden. Omtrent het veertigjarig jubileum van. mr. W. van der Vlugt als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, waarvan wij gisteren melding maakten, kan nog worden medegedeeld, dat zich een commissie had gevormd uit zijn oud-leerlingen, om den hoogleeraar hulde te brengen. Deze com missie bestond uit de heerenMinister mr. P. J. M. Aalberse, prof. mr. Anne Anema; prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga mr. G. G. van der Hoevenmr. A G. Leendortzmr. J. A. Loeffjhr. mr. F. F. M. J. Michiels van Verduynenprof. mr. A. S. Oppenheimmr, L. J. Plemp van Duivelandmr. J. M. J. Schippermr. Gerbert Scholten; jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje prof. mr. A. A. H. Struyck'en en mr. A. 11 .Zimmerman. Prof. Van der Vlugt heeft echter, als reeds vermeld, dezen herdenkingsdag in alle stilte willen vieren en zich buiten Leiden teruggetrokken. Slechts heeft hij gisteren één lid der commissie ontvangen, die hem verzocht heeft, zijn portret te doen schilde ren, opdat dit later opgenomen zal worden in de portrettengalerij der Leidsche Se naatskamer, en die hem een album heeft aangeboden, waarin de namen vermeld staan van de oud-leerlingen, die dit ver zoek door bet zenden van een bijdrage heb ben ondersteund. Mr. dr. J. Schokking, alhier, is herbe noemd als lid van het Alg. College van Toe zicht, Bijstand en Advies voor het Rijks tucht- en Opvoedingswezen. De heer J. F. Piek, alhier tot arts be vorderd, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij dc landmacht. Te rekenen van I dezer is ontslag ver leend aan den heer J. Hazolhorst als ama nuensis 2de klasse bij 's Rijks Museum van Oudheden, alhier. Door den Minister van Onderwijs zijn o.a. benoemd in commissies tot het afne men van de examens voor nuttige hand werken te 's-Gravenliage al9 plaatsvervan gend lid mevr. C. J. W. Elisse, geb. Ver- burght, alhier; te Rotterdam, als lid mej. P. O. van Borselen, onderwijzeres aan de Ohr. Kweekschool voor Onderwijzers on Onderwijzeressen, alhier, en inej. H. Pel, onderwijzeres aan de Gtcm; Kweekschool voorOnderwijzers en Onderwijzeressen il- hiera. Morgenavond geeft in de Sladszaal de stat in uziek van het vierde regiment infanterio een concert ten voordeele van hot sanatoriumfonds _,,Ons Belang". Het bestuur van dit fonds deelt ons mede, dat bij dezo uitvoering, onder leiding van den ka pelmeester den heer Gerardus Dik, geen bloem pjes, enzi ton verkoop zullen worden aangebo den, zoodat de kosten tot het bijwonen or van alleen bestaan in het koopen van een bewijs van toegang met verplicht programma. Onder dankzegging voor de groote belangstel ling van het geachte Leidsche publiek, steeds oudervondon bij het doel en het streven van het bestuur door met financieels hulp mede te hel pen hot lijden van zieken te verzachten, ver- waoht het voor dit veel belovend concert met een welverzorgd programma een grooten toe loop, zoodat het plaatsbespreking op morgen middag van twaalf tot twee uur ten zeerste aan beveelt. In het „Luxor-theater" wordt a.s. Vrijdag het eerste deel gegeven van de drieweekscho se riefilm „J'acouse". Deze film is getrokken uit een roman van denzelfden naam, van den schrij ver Abel Ganco, en is één vlammende en ver nietigende beschuldiging tegen den oorlog, die duizenden menschen ten grave sleepte, en hot vandalisme in staat stelde zijn lusten over de wereld te doen botvieren. Deze prachtige, d iep-tragische film geeft ons een beeld van den strijd in de loopgraven, van ongelooflijke staaltjes van heldenmoed en va derlandsliefde," maar tevens van diep schrijnend bovenmenschelijk lijden achter het front, van hen, die daar zijn achtergebleven, de vrouwen en de kinderen, beroofd van alles, wat hun dierbaar was. Het telkens weer herhaalde J'ac- cuse, Ik beschuldig den oorlog, die zoowel de moeders als de zonen dood", zijn even zooveel slagen in het aangezicht van hen, die dezen vreeselijken strijd hebben ontketendl Grootsch hot einde, als de dooden uit het graf opstaan en zich naar hun woningen bege ven, om te weten of zij hun leven niet nutteloos hebben gegeven. Geweldige tragiek schuilt hior- in, wanneer allen, die op laffo wijze gebruik heb ben gemaakt van den dood hunner mannen, va ders en zonen, het „J'accuse!" naar het hoofd wordt geslingerd! - Wfj twijfelen er niet aan, of „Luxor" zal weer bestormd worden, zoodat iederen avond het bordje: „Uitverkocht'' weer dienst moet doen. Gisfcernamiddag 'te zeg uur ongeveer kwamen twee personen dia in tegenoverge stelde richting elkaar op het rijwiel ontmoet- ter, met elkaar in botsing. Een van de twee die er goed afkwam sprong onmiddellijk weder op de fiets en reed weg, waardoor hij onbekend kon blijven. De ander, P. J. Vink. koopman Groenhazengrac'nfc, die vrij baidhandig van zijn voertuig werd geslin gerd kre-eg ernstige verwindingen aan het hoofd en moest het St. Elizabethgesfcicbt wor- dën ingedragen. Na daar te zijn verbonden, kon hij tegen negen uur weder naar zqn woning gebracht worden. Suiker. Do Minister van Landbouw maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 12 Januari tot on mot Zondag 18 Januari e.k. geldig zullen zyu do bons nos. 14 en 15 van de Rijks suikerkaart. Hef vervoer van militairen. Naar hot Corr.-Bureau moldt, heeft gistermid dag op verzoek van den Mjnislor >an Oorlog ad interim, don heer Ruys de Bcerenbrouck, en uaniens hem, in het Departement van Binnenl. Zaken, een conferentie plaats gehad met eenige autoriteiten der spoorwegen betreffende do kwestie van do intrekking van de faciliteiten bij het vervoer voor eigen rekening van dienstplich tigen. Is het Oorr.-Bur. wol ingelicht, dan is tenge volge van de besprekingen nader het uitzicht geopend, dat niet tot 1 Februari zal behoeven gewacht to worden op liet tot-slaud-komen eener regeling, doch dat reeds eerder, wellicht reods over een week, alleszins afdoendo faci liteiten voor de betrokken militairen zullen ver kregen worden. Verzekerd werd, dat in deze de zeer tegemoet komende houding der betrolckon spoorwegmaat schappijen van veel invloed op de to verkrijgen resultaten is geweest. Rechtstoestand Ambtenaren. Ingediend is een wotsontwerp tot regeling van don rechtstoestand van ambtenaren. In hoofd zaak heeft de Regeoring het rapport van de be treffende Staatscommissie tot hot hare ge maakt. Alle ambtenaren (slechts enkele uilzonderin gen) krijgen de bevoegdheid zich met hun grie ven tot den rechter te wenden. Do Regeering wil echter rekening houden met de bijzondere eischen, die de praotijk 6oms telt en do gelegen heid openlaten om dringende redenen voor amb tenaren van een zekere groep (bv. van provin ciën, gemeenten cn waterschappen) van enkelo voorgestelde bepalingen van het materïcele recht af te wijkon. De Rcgoering heeft in het ontworp een rechtspraak georganiseerd, die do regeling van dc Beroepswet op den voet volgt. Duitsche kolen. Naar uit Zovonaar wordt gemold, is de staking in Duitsohrand na van dien aard, dat inder daad de uitvoer van steenkolen naar Nederland officieel voor onhepaalden tijd is stopgezet. De kolen prijs* Men deelt ons mode, dat onze raming van den prijs dor Duiteche kolen volgons het contract, waarover onderhandelt wordt, te hoog is, al thans wat betreft de grens van het maximum (f 80), dio wij noemden, f 60 zullen zij wel kos ten, en als de prijs der Amerikaansclie kolen stijgt, komen de Duitsoho natuurlijk evonveel hoogor. („Hbld.") Uitvoer van manufacturen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Oldenzaal heeft, meldt de „N. R. Ot.'\ van den Minister van Landbouw, op een vraag bericht ontvangen, dat hot hem vooralsnog niet ge- wenscht voorkomt, het uitvoerverbod van manu facturen op te heffen. Ook kon de Minister geen aanleiding vinden, om to bevorderen, dat de N. U. M.-hefling van 1 pCt. verlaagd wordt, in verband met hel feit, dat de N. O. M. met minder heffing dan 1 pCl. genoegen noemt, indien haar door belangheb benden wordt aangetoond, dat dezo heffing te hoog is. Uitvoer toegestaan. Do Minister van Landbouw beoft besloten met ingang van 15 Januari tot nadere aankon diging dispensatie te verleene®. van het verbod van uitvoor van jutogarens, jutedook on jute zakken. Baksteen uit België. De LimburgscUc sleenfabrikanlen, die voor heen een scherpen concurrentie?!rijd tegen el kaar voerden, hebben zich, hoofdzakelijk om aan dien strijd te ontkomen, het vorig jaar in een bond vereenigd. Het bestuur van dien bond bepaalt do prijzen voor dc verschillende soorten steen, doch het publiek is maar matig met die wijzo van doen ingenomen. Het erkont, dat de prijzen van vroeger f 10 f 12 per 1000 steenen)' vcol te laag zijn voor de tegenwoordige omstan digheden, maar bet houdt zich er van over tuigd, dal de thans geldende prijzen van f30 f85 per 1000 stuks zeer stork zouden dalen, wanneer er vrije concurrentie in het steenbak kersbedrijf gebleven was, terwijl dan evenmin de steonen zooveel kleiner van afmetingen ge worden zouden zijn. Nu toch bakken verschil lende fabrikanten steenon, die slechts 21 a 22 c.M. lang ziju. bij een breedte van 10 c.M., ter wijl do normale maat is 25 c.M. lengte bij 12 c.M. breedte. Een en ander heeft bij de ondernemers van bouwwerken groote ontevredenheid doen ont staan en onkelen hunner hobben in den laatsten tijd getracht zdch in België van bouwsteen te voorzien, wat aan sommigen gelukt is tegen 60 francs por 1000 stuks, zoodat ze, wanneer mol uitvoer uit België en invoer in ons land geen bezwaren worden on der vonden, de beschikking krijgen over steenon van normale afmetingen (12 bij 25 c.M die, bij doa tegonwoordigen koers van don Bolgischon franc op sleohls on geveer f20 per 1000 stuks aan de grens kotnen. De beide nieuwbenoemde leden van den Rand van State, do heeren mr. J. A. Looff on J. J". Rambonnet, hebben .gisteren in de algemeono vergadering van den Raad in handen van den vice-president den ambtseed afgelegd en vervolgens zitting ge nomen. De vice-president sprak bij deze ge legenheid een kort welkomstwoord tot hen, daarin de hoop uitsprekende, dat zij lan gen tijd tot nut van liet land in hun nieuwe functie mogen werkzaam zijn. Binnenkort is, uaar ,,Do Amsterdam mer" verneemt, te verwachten de benoe ming van drie nieuwe professoren a-n de Vrije Universiteit to Amsterdam, en wel één voor de modisohe en twee voor de theo logische faculteit. Ter vervulling in de vacature wijlen ds. D. J. van Aalst bij do Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam, is opnieuw een drietal gefor meerd, bestaande uit ds. M. van Grieken, te Delft; ds. K. van As, te Dirksland, cn ds. J*. Goslinga, te Utrecht. Een gerucht, als zou de Minister vap. Financiën, mr. S. do Vries, belast worden met de leiding van het nieuw op te richten defensie-departement, kan het Corr.-Bur. uit. de beste bron absoluut tegenspreken. Dezer dagen is te Utrecht een buiten gewone algemeene vergadering gehouden door de confessioneel© vereeniging, waar het kerkelijk vraagstuk werd besproken. Beide inleiders, dr. F. J. Los en dr. H. Schokking, spraken zich niet uit tegen boe delscheiding en voor reorganisatie. De laat* ste stelde echter voor aan nieuwe gemeen ten, die niet met de reorganisatie meegaan en die zich van de Kerk afzonderen, uitkee- ringen, wachtgelden en pensioenen, te ge ven, die bijv. met 50 jaar afloopen. De besprekingen konden niet tot een ge meenschappelijke uitspraak leiden. Zondei tot een beslissing to komen, is de vergade ring uiteengegaan. Bij Kon. besluit zijn aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen benoemd: a. met ingang van den datum, waarop hij ter aanvaarding van zijn ambt uit Neder- landsch-Oost-Indië zal vertrekken, tot ge woon hoogleeraar, om onderwijs te geven in de algemeen© erfelijkheidsleer voor plant en dier, dr. J. A. Honing, te Medan (Ne« derlandsch-Oost-Indië)b. met ingang Vair 16 dezer, tot gewoon hoogleeraar, om on derwijs to geven in de landbouwplanten teelt, H. lv. H. A. Mayer, zich noemende en schrijvende H. K. H. A. Mayer Gmelin, thans buitengewoon hoogleeraar aan ge noemde hoogeschool, tevens onderdirecteur van het aan die onderwijsinstelling verbon den instituut voor veredeling van land bouwgewassen, onder gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag uit laatstbedoelde betrekkingen. - Zooals bekend, moet volgens art. 1 van het Vredesverdrag onze Regeering, indien Nederland zonder stemming in den Bond wil worden opgenomen, binnen de eerste twee maanden na do in-werking-treding van het verdrag, een verklaring van aan sluiting bij den bondssccretaris inzenden. In verband hiörmede wijst ,.Het Volk" er op, dat het besluit omtrent de aansluiting dus moet vallen vóór heb Paaschcongreg van de S. D. A. P. Het blad stelt voor, vóór de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, een Partijraad te houden. Naar ,,Hct Centrum" meldt, hebben do leden van den Ned. R.-K. Grafischen Bond do nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten voor het boekdrukkersvak en voor het boekbindersvak met overgroote meer derheid -aanvaard. Door Provincialo Staten van Frioriand is, ter vervulling van de vacature-H. Pollcma, anti- rev., die benoemd is tot burgemeester van Lem- sterland, gekozen tot lid van Ged. Staten mr. P. S Gerbrandy (anti-rev.), advocaat-procureur en lid van den Raad te Sneek, met 43 stemmen en 5 blanco. De gewone audiënties van de Minis ters^ van Landbouw, Nijverheid en Handel, -ad interim Minister van Marine, en van. Waterstaat, zullen morgen niet plaats heb ben. Men meldt oqs uit Leiderdorp; In de nabijheid van de Leiderdorpsehe fcrug was het een ongewone drukte van nieuws gierigen, die een krikje kwamen n men naar de werkzaamheden van het lichten van het gezonken vaartuig. Een geheeie vloot van vaartuigen lag aan de beide kanten der brug langs het jaagpad gem erd, wachtend om hun reis te vervolgen. Te ongeveer vijE uren des namiddags was de vaart weer vrij. De Haagsche recherche heeft gisternacht in een huis aan de Tv,entstraat in Den Haag gearresteerd J. F. en A. K, die ve: dacht werden zich te hebben schuldig gemaakt aan een berooving in den nacht van 12 op 13 December, in het perceel f lelterijkade 17 te 't-Gravenhage. Het 'ge roofde bedrag bedroeg 24,000 francs, 3.750 mark en f400. Te H o f-v a n D e 1 f t is gisternacht op drie plaatsen ingebroken. Teil huize van de hteien De W. en G., oud-ingenieur van door EDGAR POE. K) Ja, massa, dood als een oude spijker, dood, zonder leven. Ach, hemelWat nu te beginnen 1 riop Legrand, de wanhoop nabij. Wat te beginnen? zei ik verheugd, ein delijk een motief vindend om ook een woordje mee te sprekennaar huis terug gaan en slapen. Komweo3 verstandig, kameraad; het is laat, donk aan je bes tofte. Jupiter! schreeuwde hij, zonder in het minst naar mij te luisteren, hoor je me? Ja, massa, ik hoor u heel goed. Snijd een stuk van den tak af met jo mes en zeg me of het hout werkelijk dor ia. Dor, massa, erg dor, hernam de neger weldra, maar het kon nog erger zijn. Ik zou misftchien iets verder op den tak kunnen gaan, maar ik alleen. Jij alleen, wat bedoel je? Ik bedoel den kever. Hij is erg zwaar, de kever. Als ik hem loslaat, zal de tak mis schien wel den neger alleen kunnen diagen. Vervloekte kerel 1 bromde Legrand, toch ©enigszins opgelucht, wat voor non sens zeg je daar? Als je den kever laat val len, draai ik je den nek oml Voorzichtig dus, Jupiter; veivsta je? Ja, massa, het is niet mooi, een armen neger zóó te behandelen 1 Luister nu maar liever, wanneer je zoo ver mogelijk op dien tak kruipt, zon der den kever los te lat on, krijg je een dol lar, zoodra je beneden komt! Ik ga al, massa, ik ben er haast, hernam de Deger rap; ik beai bijna aan het eind. Aan het eind l riep Legrand, zachter gestemd. Wil je zeggen, dat je aan het eind van den tak bent? Dadelijk ben ik er, massa o 1 oo Goede Hemel! Wat zit daar op den boom? Wel? juichte Legrand, wat rit er? 01 het is maar een schedel iemand, die zijn hoofd op den boom ge laten heeft, en de kraaien hebben er het vleesch van af gepikt l Een schedel, zeg je? Mooi zool Hoe zit hij aan den boom Wat houdt hem tegen? Ohij zit er stevig op maar ik moet even kijken. Hal dat is grappig 1 Er zit een groote spijker door den doods kop, die liem vasthoudt aan den tak. Goedl Doe nu precies wat ik je zeg gen zal, Jupiter, hoor je? Let opZoek het linkeroog van den doodskop. Oio! dat is gekHij heeft heelemaal geen linkeroog Verduivelde stomkop 1 Kun je je rech terhand onderscheiden van de linker? Ja, ik weet het, ik weet het welmijn linkerhand, daar kap ik hout mee. Natuurlijk, want je bont linksch, je linkeroog is aan denzelfden kant als je linkerhand. Nu kun je het linkeroog van den doodskop wel vinden of de plaats, waar het oog gezeten heeft? Gevonden? Hierop volgde een lange pauze. Eindelijk vroeg do neger Zit het linkeroog van den doodskop ook aan denzelfden kant als zijn linker hand? Maar de doodskop heeft geen handen! 't Hindert nietl Ik heb hot linkeroog gevonden. Daar is het linker oog! Wat moet ik nu doen? Laat den kever aan het touw er zoo ver mogelijk doorheen zakken, het touw goed vast houden, hoor Ziezoo, massa Will, ik heb het ge daan 't ging heel gemakkelijkkijk daar komt hij I Gedurende deze samenspraak was Jupi ter onzichtbaar geblevendoch het insect, dat hij liet zakken, verscheen thans ben- gelond aan het touw, schitterend als een gouden kogel bij de laatste 6tralen van de ondergaande zon. Indien Jupiter hem had los gelaten, zou hij vlak aan onze voeten zijn terecht gekomen. Legrand nam oogen- bÜkkelijk de zeis, beschreef een cirkel van drie, vier yards middellijn om het insect heen en beval aan Jupiter het touw los t© laten en af te dalem Mijn vriend stak nu een stokjo in den grond, düiAr, waar de kever neergevallen was, haalde een soort centimeter uit zijn zak en bevestigde een der uiteinden aan het dichtst bij zijnde plekje van den boom stam. De centimeter uitrollend tot den stok, ging hij hiermede voort in de rich ting, aangegeven door do beide punten den stok en den stam tot op een af stand van vijftig voet. Onderwijl maaide Jupiter de struiken weg. Op het aldus ver kregen punt, zette hij een tweede stokje in den grond, en dit als centrum beschou wend, trok hij in het ruw een cirkel van plus minus vier voet middellijn. Vervol gens nam hij een 6pade, gaf er één aan Jupiter, één aan mij en verzocht ons zoo vlug mogelijk to graven. Eerlijk gezegd, heb ik nooit veel lust gevoeld voor dergelijke aardigheden en vooral in dit geval, zou ik er gaarne voor bedankt hebben I De nacht begon to vallen en ik was knapjes moede van de wandeling. Ik zag echter geen kans er af te komen, en daar bij vreesde ik do wonderlijke opgeruimd heid van mijn vriend te storen. Had ik op Jupiter's hulp kunnen rekenen, ja, dan zoa ik niet geaarzeld hebben onzen armen pa tiënt naar huis to brengen, al ware het met geweld maar ik kende het karakter van den ouden neger maar al te goed. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 1