AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Zaterdag. Stadszaa! (foyer): Bala vond H* J. van Leeuwen Jr< Halfpegeo. Ztndaf. Hoefstraat 73*. Dansclub „Mobilia". Van 7 tot 10 uur. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur en te halfacht. Nntsgebouw: „De Dageraad". Spr. mevr. 5V.: Drucker. Halfelf. „Patrimonium": Stadsevangelisatie „Je- ruëï". Openbare samenkomst-.s Halfzeven. Schouwburg: „Tooneelvereeniging". „Num mer Zeventien". 8 uur. Stadszaa!: Leidsche Ooncort-Vereeniging. Zanguitvoering door de zangvdh „De Hof stad." Halfdne. Stadszaal: Accordeon-concerf. 8 uur. Maandag. Schouwburg: „Het Hofstad-Tooneel"'.- „Mri Farabic en Keukenmeisje," 8. uur. Clfisdftfl. Schouwburg: Tweede Abomemetofecoftcertv 8 uur. Woensdag. Leger dea Heils: Inzegening. 8 uur. Schouwburg: „The Rosa Lynd Cy", Lon don. „Mid-Channel." 8 uur. Zaal VerhuurdersbondCursusvergade ring I. A. M. V. 8 uur. Dcndtrdafl. Sas60nbeim. N ed.-Herv. Kerk Propaganda-avond Ohr. Jongelingsvereeni- ging „Volg Mij". Halfzeven. VrflrJM- Sphouwburg: Voor den „Katholieken Kring" door „Het Schouwtooneel'„Do Paradijsvloek". 8 uur. Dagelijks. „Hol.andia-Bioecoop- en Variéfcé-fehwttr": Ditrel^jke fee 8 uur, 's Woensdag» en 'e Za terdag» matinée 2 en 6 uur, j.Luxor-Theatec^, Stationsweg: Bioicoep- ea Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 our. 's Woensdags en 's Zaterdag» matinée tf he.) fdrie „Rembrandt- Bioscoop-theater", Hooge- wotrd 49: Woensdag- en Zaterdagmiddag te 8 uur Dagelijks om 8 uur. ,.Thalia-Theater''. Haarlemmerstraat 52, Woensdag- en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks te zeven uren des avonds, behou dens des Zondags, dan te 8 uren. „De Sphinx", Rapenburg 81: Gedurende Januari tentoonstelling van schilderijen, enz. door de werkende leden. Hoofdgroep: J. Franken Pzn. Den Haag, „Scala". Dageüjk» 's avonds te 8 uur. Zondag Matinée. 2 uur. Deze weck zullen 's avonds na acht uren - Zaterdag na tien uren en des nachts geopend zijn de apotheken van 3d. Boekwijt, Vischmaikt 8, tel. 552, en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Deze apotheken zijn Zondag geopend* jon van het 15do r-eg. infanterie, moeten ook worden begrepen ds aan dat bataljon voor dé administratietroepen toegewe- zenen. In den avond van Nieuwjaarsdag werd oen agent van politie op de Haven onverwacht door drie personen overvallen en mishandeld. De agent werd op den grond geworpen en vóór hij den gummistok of sabel kon krijgen ter ver dediging, vielen do mannen op hem aan en brachten heon verwondingen toe. Aanleiding tot deze mishandeling bestond er in het geheel niet. Het driemanschap, vader, zoon en neef, verkeerde onder invloed van dei-ken dTank. De recherche heeft de drie mannen opge spoord en cr is fpfen hen procesverbaal opge maakt. Hedenmorgen, om ongeveer' half tien, reed door de gladheid een wagen van Vaar Gend en Loos door de étalage van het filiaal van de N. V. Leidsche Melkinrichting, aan den Oudc- "Singel. De wagen'was heiaden met kisten glas en had malerieele schade. Gister avond ontstond er in de Slooin- wasscherij der firma Jansen Wijnvloed aan den Maredijk een uitslaande schooitteenbrand, die echter met eigen materiaal kon worden ge- bluscht. Het perceel verkreeg enkele eenige waterschade. Aan heb postkantoor Leiden en de daaroncTcr ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende December 1919 inge legd f 128,880.05 en terugbetaald f 120,948.15 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 48,162. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden: Ver. van Vrgz.-Hertf. yolks- htri:,- Zondagmorgen te halfelf, dr. Fngel- tert-s, van Amsterdam, i Rel. Soc. Verbond: Nutszaal. Zondag avond te zeven uren mej. J. F. D. Mass el, uit Amsterdam. Men meldt ons: Do werkzaamhe den op het voor vüegstation bestemdo terrein onder de gemeente Wassenaar zijn afgeloopen, en de hangars geplaatst. Echter zal nog niet mot den dienst aangevangen worden vóór het Woer in het voorjaaT beter wordt. Als landingsplaats in Engeland is aangewe zen het vliegstation te Hounelow, dat het naast gelegen is aan Londen, waarmede beoogd wordt een snelle en directe verbinding met deze stad. Voor het vervoer van passagiers /van Den Haag naar de Maaldrift zal men een auto 'dionst inleggen. Do werkzaamheden aan en op Het terrein werden onder loiding van luit. Plesman, in op dracht van de Nederi. iAiohtvaartvereeniging, Den Haag, verricht door den aannemer Men kes en den timmerman Van Tol, en vorderde ongeveer acht wekeil werk. Van 1 Januari tot en met 81 De- comber 1919 werden per gemeente-tram te Ain- sterdam vervoerd 183,014,000 passagiers, waar onder 18,379,000 met vröegrit- en vroegritre- touikaarten. Over betzelfde tijdvak in 1918 wer den vervoerd 123,141,960 pas.-agiere, waaronder 19,931,111 met'vroegrit- en vroegritretourkaar- ten. Op de kaasmarkt te Alkmaar was gisteren op een moment een paniekstemming, ten gevolge van de sterke daling der kaaaprij- z&n. De prijzen liepen tot f 55 en f 50 terug en dit, terwijl de maximumprijs f 68,50 is. Deze daling is een gevolg van het vrijgeven door den Minister van 25 pCt. van den verplichten voor raad 22.000.000 K.G., terwijl het binnenland al overvoerd is. Een vergadering van handelaren en produ centen zal gehouden worden om vast le stellen, dat de handel niet meer kan betalen, aangezien het buitenland ten gevolge van de lage valuta geen goedo afnemer meer ie. In het Crematorium te Wester- Veld hebben in 1919 162 lijkverbrandingen plaats gehad. In het geheel is dit sedert de opening 531. Donderdagnacht, is lo Bloemen- daal de villa van den heer S. W. de Glercq af gebrand. Met moeite konden de bewoners ge red worden. Het Gentaaa 1-Getuootschap v.oor Kinderborstellings- en Vacantiekolonies heeft in het afgeloopen jaar in zijn huizen 5063 kin deren verpleegd met totaal 143,095 verpleeg- dagen. In 1918 werden 2772 kinderen en in 1917 219S kinderen verpleegd. Te Renkum is de papierfabriek aan den Rijn van de firma Van Gelder stop ge zet, daar het water een gedeelte van de fabriek heeft overstroomd. Do melkrijder Stor telers, t <r W i 11- terswijk, is iet slachtoffer geworden van den hoogen waterstand. Bij het afstappen van den wagen wist hij niet te onderscheiden waar het ondergeloop en land of de beek was. Hij kwam in de beek trecht, met het gevolg, dat hij ver dronk. In den laatsten tijd komen in Noord-Brabant herhaaldelijk zeer ernstigo stoornissen voor op het provinciaal eleclrisch net. Vooral te Eindhoven ondervindt men daarvan ree da dagenlang de gevolgen, doordat een groot deed dor industrie gedwongen was het bedrijf etil te zetten.Het „Eindhovensch Dagblad" kon Toeds tweo dagen niet verschij nen. De directie der P. N. E. M. wijt de oorzaak aan schaaid&lijko baldadig-hoid, want onder do gemeente Uden en Boekei zijn op meer dan tien plaatsen zware boomtakken en nog wel op plaatsen, waar geen hoornen te bespeuren zijn, en ijzerdraden ter dikte van een pink, die om steenon gewonden zijn, over de hoogspannings lijn geworpen, waardoor kortsluiting ontsloud. De stroomlevering werd gestoord en do machi nes dor centrale stonden aan ernstig gevaar ♦bloot. Hoog water. Het water in den Rpn is thans z66 sterk gewassen, dat een waterstand is bereikt, zcoals in de laatste veertig jaar niet gekend is. De weg in de Rijnkade te Arnhem is op sommige punten verzakt. De schipbrug levert bij het ver keer moeilijkheden op door de sterke hel ling, welke de brug heeft aangenümen. Aan de overzijde van Arnhem van den Rijn staat alles blank en de verschillende boerenerven, dio er verspreid liggen, zijn geheel geïso leerd. Alleen met roeïbooten kunnen de be woners den Eldenschendijk bereiken. De Stadsblokkeniveg aan de overzijde is'geheel overstroomd en de keienbestrating op ver schillende plaatsen weggespoeld. Met zaklcen zand zijn de gaten in den weg dichtgemaakt. Het stoomschip „Tengbergen" is bij' de aan legplaats op de kade geloopen, doch dorr het schip te lossen werd het weer vlot. Gok de „Noordbrabant", die aan do liooge kade wilde meren, is door den groeten diep gang van het schip vastgeloopen op de be- nedenkade. Uit Doetinchem: Door den hoogen water stand is het tramverkeer op de Schipbrug te Doesburg verboden. Passagiers moeten over de brug loopen. De door de gemeente Doetinchem gebouwde houten noodwoningen moesten ontruimd worden, daar het water er t'innensticomt. Enkele nieuwe fabrieken z'(n omgeven door water en niet meer te berei ken. De weg naar de buurtschap Dich'.eren dreigt onder te loopen. Uit Deventer: De IJsel blijft wassen. De dijken, die de „Hoven" en de buurtschap ,',De Steenen Kamer" beschermen, loopen ernstig gevaar. De weg DeventerZutphen ia op verscheidene plaatsen overspoeld, zoo dat het tramverkeer met Gorsel en Laren is stopgezet. Verschillende steenovens langs den IJsel zjjn overstroomd. De stadswijken Achter de Muren, Welle, Haven, Bokkings- hoog en het Rijstenbergherpark geheel M grootendeels ondergeloopen. Achter den even eens blank staanden weg naar Terwolde reikt het water tot den winterdijk (rijksstraatweg). Uit Zutfen: Gistermiddag is wederom een deel van het Noorden der stad onder water geloopen. De drukking van heb water tegen den spoordijk werd zetj hevig, dat deze dreigde onderloopscb te worden. Het water sijpelde er al doorheen eu er spoelde reeds zand weg. Oni den djjk, waarover het verkeer met Deventer, Enschedé en Winterswijk wordt onderhouden, in veiligheid te brengen, stak men.toen een dam door, die het water aan de stadszjjde van de spoorljjn tegenhield. Door het water aan beide zjjden van den dqk even hoog te brengen, wilde men de drukking op den dijk. verminderen. Dit ge lukte en het gevaar voor doorbraak werd afgewend. Nu liep echter het water met groot geweld door de gemaakte opening de omge ving van den Coehoornsingel binnen. Spoe dig stond' hier alles blank en drojigi het water de tuinen, sousterraius en kelders der huizen binnen. .Voor de bewoners, ilie op niets verdacht, geen tjjd hadden gehad iets in veiligheid te brengen, beteekent deze oveistrooming een grooten schadepost. De ontevredenheid is dan ook aJgemeen. Uit Tiel: De schotbalken in de coupures in den Waaldrjk zijn aangebracht. Na 1883 is dat brj open water niet weer gebeurd. Door Ret stormweer was de verbinding met Maas en Waal geheel verbroken. Thans wor den voetgangers- weder per stoomhoót ever- gezet. Uit Vreeswjjk: De sluizen te Vreeswijk zijn gesloten. De scheepvaart langs den Rijn op Amsterdam staat daardoor stop. Uit Maastricht: De Maas is, hoewel lang zaam, nog steeds wassende. De peilschaal aan de Maasbrug teekeode gisteren 3.96 M. Iu den nacht is zij weder 5 c.M. gewassen. ALKBMAD'E. Eerstdaags zal uitbe taling plaats hebben van 'de bedragen door het Rijk, wegens weddeverhoogingen der onderwijzers over 1918, aan gemeente en schoolbesturen verschulcïïgd. Het personeel der o. 1. scholen zal zich nu spoedig ook in het bezit daarvan gesteld zien; de meeste bijz. scholen echter betaalden reeds bij voorschot-. BODEGRAVEN. In het afgeloopen jaar werden op de wekelijksche markten alhier aangevoerd 5397 wagens Goudsche kaas, waaronder 1920 wagens met Rijks- merk, te zarnen 244,992 stuks 5 2 wagens Leidsche kaas met 80 stuks, te zamen 5399 wagens, aanbrengende 245,(172 stuks, verte genwoordigende een gewicht van pl.m. 1,470,752 kilogram. Er werden 4932 wagens kaas meer aangevoerd dan in 1918. Voorts werden ter markt gebracht 593 lammeren. De arrondissementsrechtbank te Utrecht veroordeelde A. J. E„ zakkenhan- delaai; alhier, tot 9 maanden gevangenis straf wegens diefstal van twee rijwielen ten nadeele van de firma H. F. K.H. G., koopman, alhier, kreeg 4 maanden gevange nisstraf, wegens verduistering van geld ten na-deelo eener N. Venn. Tot ouderling van de Ger. Gem., al hier, is gekozen de heer J. J. Veerman en tot diaken de heer C. Muis. KAT WIJK-AAN-ZEE. De algemeene ledenvergadering der Reederijvereeniging „Vuurbaak" heeft tot lid van het hoofdb^ stuur der Reedersvereeniging voor de Ne- derlandsche Haringvisscherij gekozen de heer A. Ouwehand Dzn., in de plaats van den heer P. Meerburg, die heeft bedankt. OUDEWETERING. Door tegen een der ringen aan te rijden, welke voor het vastleggen van schepen in den weg zijn aan gebracht, kwam de heer P. v. H., alhier met fiets en al in de Wetering terecht. Met toegeschoten hulp was hij gelukkig spoedig uit zijn koud bod verloet. Ged. Staten hebben aan 1-.' R.-K. Pa rochiaal Kerkbestuur, alhier, toestemming verleend tot het bouwen van een R.-K. school met gesticht in de naoijheid der be graafplaats. SASSENHEIM. Tot organist van de Ger. Kerk is benoemd de heer H. C. van Ginhoven, in de plaats van den heer J. Zeilbot Het verzoekschrift der vrijzinnigen van de Ned Herv. Kerk alhier, om minstens viermaal per jaar een vrijzinnig predikant te laten optreden, is door 45 .personen onder teekend. Buiten deze onderteekenaars, zjjn er nog velen, die met het adre3 sympathi- seeren. De Jongedcchtersvereeniging „Doreaj" heeft aan 32 behoeftige gezinnen 94 kle dingstukken uitgedeeld. RJJNZATERWOUDE. Ds. G. Th. Smit is beroepen bij de Ned.-Herv. Genï. te Piershil. Z0ETEHW0UDE. Ten gevolge van' do annexatie zijn op 1 Januari 1920 naar de gemeente Leiden overgegaan 1316 per sonen en 251 personen naar de gemeente Zotteiwoude. Het aantal kiezers, dat voorkomt-op de thans van kracht zijnde kiezerslijst, hetwelk overgaat, bedraagt respectievelijk 312 en 54. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. - Voorzitter: de burgemeesier. Afwezig; wethouder Warmerdam en de heer A. van Nooit. Do Voorzitter opent met gebed. Ingeko men: een verzoek van veldwachter Steen- voorden, om tegemoetkoming in de- schade '.an zjju gestolen rijwiel. De Voorzitter stelt voor den veldwachter f50 schadevergoeding te geven. Voor de tweede maqj werd hem een goed rijwiel ont stolen. Hoewel het laatste rijwiel werd opge- spodïti, was dit in desolaten toestand: de banden vernield en de trapas er uit'verwjj- dera. De heer C. van Eeuwen wil 80 geven, omdat Steenvoordea de schade van het eerst gestolen rijwiel alleen heeft moeten dragen. Besloten wordt niet meer dan f50 te geven. Aan de feestcommissie wordt uit de ge meentekas een bedrag van f325 toegestaan, hoowel zij niet voldaan heeft aan den eisch om iekeniug en verantwoording te doen. De feestcommissie was van meening, dat, als er zoo weinig vertrouwen in haar gesteld werd, zrj beter ontbonden kon worden. Thans kwam de quintessence aan de orde. El' werd n.l. met algemeene stemmen besloten „Het harde Pad", (sinds jaar, en dag een twistappel) te verleggen. De firma Guldemond, te LisSe, krijgt het lecht bedoeld pad te verleggen. Het zal voortaan loopen langs het groote bollenhnis naar den Kerkweg en moet verbreed worden tot 2 M. De firma Guldemond gaat tevens accoord met het voorstel van B. en W. om den Gó-weg te verbreeden tot 8Vj M. en en zij zal zorgen voor de zandleverantia. Da gemeente betaalt de kosten van het •verharden van den weg. Bij rondvraag wordt besloten den Lange- veldeiweg te verbeteren.: t Hierna geheime zitting.; m BUITENL. WEEKOVERZICHT. Een jaar is dan weer Heengegaan en een nieuw is aangebroken. 1919-heeft weinig be antwoord aan de verwachtingen, dio daarom trent werden gekoesterd, toen in. ^^OYcinber 1918 de wapenstilstand een einde mankte aan den titanenstrijd in oud-Europa. 1919 zou wor den hot vrodesjaar, zou de wereld hergeven de genietingen en zegeningen des vvedes en dor welvaart allerwegen. Maar eilacy, hoe weinig is idiaanvan terecht gekomen. Hef jaar as v- streken zonder zeilis officieel don vrede te bren gen, zonder terug te doen keeren de oude wel vaart van weleer. Of 1920 het er beter zal af brengen? Wij hopen het ten zeerste, doch zijn nog niet overtuigd, dat het zoo zijn zal, helaas. Weliswaar is de eerste aanblik gunstig, op 0 Januari immers zal do vrede met Duitschland een feit worden, maar hoe zal de loop van za ken zich verder ontwikkelen? Een niet te beant woorden vraag, daar en gelukkig ook maar de toekomst in ondoordringbare nevelen is gehuld. Eerst aan het eind van het jaar, wan neer de balans van het credit en de!l)et van 1920 wordt opgemaakt, het antwoord Nadat de vrede met Duitschland rechtsgel digheid zal hebben gekregen, nadat zoovele moeilijkheden moeizaam zjjn overwonnen, be ginnen oogenhlikkelijk nieuwe, wanneer alle bepalingen van het vredesverdrag ten uitvoer gebracht zullen moeten worden. Het uitspreken van de hoop, dat de overwinnaars in den we- reldkrijg daarbij een. meer op het welzijn der gansche menschheid gerichte gedragslijn zullen volgen dan het geval was om zoover te komen, is zeker niet overbodig. Gelukkig zijn er enkele aanwijzingen, dat inderdaad in die richting de gedachtengang der entente-diplomaten bezig is zich te ontwikkelen. Blijkbaar heeft het heen- gevloden jaar hen doen inzien, dat do welvaart en voorspoed van het eigen land niet te hor stellen meer is dan door te zorgen voor herstel der geheele wereld, dus met inbegrip der vroe gere vijandelijke landen, te uitgeput als de oor log ook de overwinnaars heeft. Eigenbaat zit in de eersto plaats voor bij deze wisseling van gedragslijn, maar waar toevallig ook het wel zijn der gansche menschheid daarmee gediend wordt, moge die wisseling zich verder blijven voltrekken I Heel wat werk heeft 1919 onafgedaan ach tergelaten, dat het pas begonnen jaar zal heb ben te verrichten. Wanneer wij. daarvan het een en ander eens willen opsommen, het treden in bijzonderheden zou om te ver voeren dan willen we allereerst noemen: de stich ting van den volkenbond, een der idealen op deze aarde, zoo werkelijk een volkenbond te vormen is, die in etaat zal zijn te beantwoorden aan de eischen, daaraan te stellen. Het is juist, dat na het in-werking- tred en van het vredes verdrag van Versailles machinaal als het ware een volkenbond bestaat, edoch dfie volkenbond is nóg maar non D|aP goeUe xjen ting en is geenszins het ideaal, waarnaar ge streefd wordt, dat den menschen in de eerste plaats moet brengen: vrede op oaTdo. Onbe- roikbaar, zeggen velen, en met zonder reden, want is dor menschen boosheid niet groot en bovendien oen ideaal iets, dat in werkelijkheid niet te bereiken valt, doch laten dezulken dan niet vergeten, dat ook het streven schoon is "en althans een heel eind de weg, leidend naar hot ideaal, is af tc leggen. Dat offers to brengen zijn, "grooto offers, dde echter latei' zich zelf zullen blijken te beloonen. Los zal men zich to maken hebben van de oude sleur der buiten- landsoho politiek; breken moet men met het aangaan van aparto bondgenootschappen, die do tegenpartij verplichten ter afweer elders steun te zoeken, waardoor van zelf twee vijan delijke kampen worden geschapen. En helaas, daarvoor voelt men nog weinig blijkbaar. Ame rika houdt vast aan do Momroeleer, Frapkrijk sluit een verdediglngsverdrag was ook de oudo driebond geen z.g. „verdedigingsverdrag''? and Engeland en Amerika, Het kleine Belgiö zelfs zoekt militaire aansluiting na&r het Wes ten en zoo zonden wc nog meer'kunnen aanha len, wat strijdig is togen een goede volken- bon cl s-w eg-bewandel ing en neerkomt op een vasthouden aan den ouden gang van zaken. Een bewijs, kan men zeggen, dat do huidigo leiden de politici zelf niet gelooven aan do mogelijk heid van een iets to bet eekenen hebbenden vol kenbond, vastgeroest als 'zij zijn aan de poli tiek van weleer en dat van een volkenbond eerst sprake kan zijn, wanneer zij hebben plaats gemaakt voor een jonger geslacht, dat meer - geloof heeft in en vertrouwen op het welslagen van plannen in dio richting. Een enkeling, zoo als b.v. Wilson, is te zwak om op to Toeien legen den stróoni van tegenstand, dat heeft het verscheiden jaar le duidelijk bewezen. Als verder onafgedaan werk van 1919, dat 1920 zal hebben af te doen, hebben we: vrede mot Turkije, vredo mei Hongarije, regeling der Triume-kwestie, de verhouding tot het bolsje wistisch uitwas der maatschappij, en dan de diverse privó-a angelegenhodcn van Jcder land op zich zelf, lo veel en van le veel verscheiden heid om zelfs maar aan te beginnen. De vrede met Hongarije schijnt niet zooveel last meer te zullen opleveren, de vrede met Turkije daaren tegen het tegenovergestelde. Ton aanzien van den zieken man, die evenwel neg nimmer ziek genoeg bleek om lo overlijden, schijnt men het in entente-kringen nog nooit geheel eens tc zijn, blijkbaar verdeeld van meening over de buit-ver deeding. Het verloop van tijd sedert de wapenstilstand werd gesloten, is Turkije even wel tón goede gekomen en misschien zal ook verder uitstel het land der halvo Maan gunstig „zijn. Vooral, wanneer èidh blijft ontwikkelen het nationalistisch oh amine daansoho streven, dat langzamerhand in kracht toeneemt, Enge land, dat vreest voor overslaan van deze bewe ging naar zijn kolonies, gelijk trouwens in Egypte al lot uiting komt, wordt, zoodoende ge dreven in voor Turkije gunstige richting. Van een volledige verdeeling van Klein-Azië of een totale verdrijving van den Turk uit Europa zal niebs meer komen, dat staat al wel vast. Moei lijkheden zal echtor de kwestie van do mandaten over Armenië etc. opleveren, nu Amerika voor de eer van mandataris bedankt, gezien de hou ding van den Senaat tegenover het vredesver drag. Hoewel heel weinig uit het! enïontG-kaim'p over ceh vredo met sovjet-Rusland wordt ge- 69 boord, schijnt het tooh daaiheen to gaan. Dat nu ook Denikin beslissend verslagen moet zijn, men zie onder het hoofd Rusland voor bijzon dorheden, zal zeker goed doen aan de vredes- geneigdheid der entente-landen, waar duidelijk gedemonstreerd wordt, dat een met ^geweld terneerwerpen van het Russische sovjet-bestuur tot de onmogelijkheden behoort; tenminste wanneer geen geregelde ententé-troepen die taak op zich nemen en daaraan is geen denken meer. Ook de entente-volken zijn het vechten meer dan moe en vooral zoover wan huis voor in hun oogen en niet volledig ten on-i redhte vreemde belangen. Te Kopenhagen, waar de onderhandelingen tusschen Litwinof, den Ruesischen afgezant, en O'Grady, don vertegenwoordiger van Engeland, zijn hervat, nadat O'Grady geluisterd had naar Litwinof'e vredesgefluister en zijn regeering mondeling daarvan op de hoogte had gesteld, schijnt het thans op een vergelijk nit te loo-< pen, zonder veel uiterlijk gedoe, zoo heel stille-; tjes. Zekerheid te dezen aaaizien heeft men evenwel slechte wanneer de .overeenkomst goed en wel geteekend is, dat houde men in het oog. Fiume, Italië's nachtmerrie, heette al wel tienmaal geregeld, maar 1b het nog altijd niet. d'Annunzio's heerlijkheid ia echter uit, dat ie op zich zelf eeir goed ding, voor de rest on^ zekerheid. En dan nog de te regelen kwesties in ieder, land afzonderlijk, gelijk gezegdI Of 1920 ddt allemaal in orde zal weten te brengen? DE OORLOGS-LIQUIDATIE. 1 Von Leraner, do Duitscho zaakgclastigdo te Parijs, heeft kou gevat en mag zijn kamers niet verlaten. Of dit van invloed zal zijn op de uitwisseling dor ratificatie, op 0 dezer imperia* De „Loks! Anzeiger" merkt, afgezien van de ziekte van ven Lorsner, reeds nu melding van uitstel tot 10, wellicht 12 dezer, in verband met nog te treffen maatregelen voor do gebieden, waar een volksstemming gehouden zal moeten worden. Het secretariaat-generaal der vredesconfe rentie heeft gisteren aan de Duitsche delegatie een nota doen overhandigen heirekking hebben-* de op de Duitsche militaire en polilielxoepen, wier aanwezigheid in Opper-Silezië werd gecon stateerd. De Duitsche autoriteiten bobben naar dit gebied de uit de Baltische landen geko-i mon troepen overgebracht. Bovendien hebben do „Sicherheitspolizei" en de „Einwohner* wehren"-' in Opper-Silezië een abnormale ont-<. wikkeling gekregen. Deze toestand is niet ver-ï ecnigbaar met de verplichtingen welke aan Duitschland worden opgelegd bij het aanetaanw do in werking treden van hot vredesverdrag,; heet het. Do „Daaly Telegraph" is begonnen met dé publicatie van een reeks bescheiden over de pogingen van keizer Karei van Oostenrijk om oen afzonderlijken vredo m<?t de geallieerden te sluiten. Ze loopen. van het laatst van 1916 tot Mei 1917. Ze zijn alleen van historisch belang. LUXEMBURG. Collart, directour-gcneraal van het dopartw ment van landbouw cn industrie heeft zijn ont-* slag genomen. De rogeering zal voortaan uit zes in plaats van uit vijf loden bestaan. De katholiek Raymond de Walia isbenoemd tot directeur-generaal van landbouw. De ingenieur Anloine poscatore Dulreux is benoemd tot di recteur-generaal van nijverheid en spoorwegen» DUITSCHLAND. Solicidemaim heeft nu een aanklacht in.- gediend tegen Sonnenfeldt, die hem be sehuldfigde f 100.000 Mark bclooning to heb-, ben gesteld op het vermoorden van Lieb-i knecht en Rosa Luxemburg. Te Berlijn hebben de restaurateurs beek» tdn inde derde weelc van Januari de slui-' ting van alle hotels en restaurants voor tc bereiden, als de regcerinq blijft bij de afwijzende beschikking op hot verzoek om ontheffing der woekerbepalingen. In de spoorweg wereld is lijdelijk verzet van de zijde der arbeiders merkbaar, met Frankfort vooraan, waar zeer radicale ele menten zetelen. Een staking is binnen af* zionbaren tijd niet onmogelijk. Fiirst Wede], do vroegere stadhouder van Elzas-Lotharingen, is in den ouderdom van Vt1 jaren in Stockholm overleden. ENGELAND. Bij liet Lagerhu-is is een wetsontwerp inzakf eteun aan werklooz.cn ingediend.- De minister van arbeid schat hot aantal arbeiders, dat on der de wet zal vallen, op 1.750.000 pond ster" ling en de jaarlijksahe kosten op 3—4.000.000 pond sterling. De steun bij werkloosheid word' verhoogd tot 15 shilling por weck voor man* non en 12 shilling voor vrouwen»

Leidsch Dagblad | 1920 | | pagina 2