No. 18353 LEëDSCH DAGBLAD, Woensdag 31 December1. Derde Biad Anno 1919. PERSOVERZICHT. BINNENLAND, SPORT, FEUILLETON Een IVIeisje met karakter, Misplaatste liefdadig- held.- Het- „WEEKBLAD VOOR DE BURGERLIJKE ADMINISTRATIE" be spreekt het financieel beleid van verschil lende gemeentebesturen, en wijst op do cir- oulaire van den Minister van Binnenland- sohe Zaken, waarbij deze de gemeente besturen had gewaarschuwd voor de geva ren, die dit beleid in den laatsten tijd me debrengt. Hoe groot voorstander de schrijver ook tot nu too was van plaatselijke zelfstandig heid, hij zou het niet betreuren, indien aan deze geldverspilling door krachtige midde len van liooger hand een eindo gemaakt werd?. Het is waar, dat het geldende recht reeds aan het preventief toezicht van Gedepu teerde Staten en aan de repressieve con- èi\61e van de Kroon voor een groot deel deze middelen in de hand geeft.. Maar wanneer wij zien, hoe nog vele van deze roekeloozo Raadsbesluiten do goedkeuring van Gede puteerde Staten kunnen erlangen, en hoe zelfs een burgemeester van Amsterdam niet inziet, dat het op zijn weg ligt om gebruik te maken van het recht, dat art. 70 Gemeen tewet hem geeft, om de aandacht van de Kroon op zoodanige besluiten, waarin voor al de Gemeenteraad van dio gemeente uit munt-, te vestigen, dan blijkt- wel, dat hot toezicht op cfie gemeentebesturen naar ons geldend recht ontoereikend is. Het gaat reeds to vor, wanneer, gelijk in vele gemeenten geschiedt, geld verspild wordt aan den aankoop van bouwterreinen, die misschien in een verre toekomst de ge meente van eenig nut kunnen zijn, aan de luxe van buitenverblijven, die voor theetui nen en volksparken worden ingericht, aan een ongelimiteerde opdrijving van salaris sen en eubsidiën voor ambtenaren en instel lingen in de gemeente. Dit alles brengt de gemeentelijke begroofcing tot een hoogte, waartegen geen middelen tot dekking meer te vinden zijn, en die den gemeenten het recht ontneemt om nog langer bij hot Rijk h. .er haar „financieelen nood" te klagen, maar dit alles kan ten slot-to uit een oog punt van wettigheid niet worden aange vallen. Maar wanneer de Gemeenteraad van Am sterdam gelden toestaat voor do aanschaf fing van een schenl ïg, waarmede men het nieuwe Raadhuis te Rotterdam versieren wil, en een som van f 100,000 voteert ter on dersteuning van do noodlijdende bevolking van Weenen, dan zijn deze uitgaven, daar gelaten haar doelmatigheid cn uit finan cieel oogpunt verdedigbaar, zóó lijnrecht in strijd met do wet, omdat- bij geen mogelijk^ heid is in te zien, hoe de belangen van Rot terdam en Weenen het huishouden van Am sterdam kunnen raken, dat het verwonde ren moet, hoe nog één lid van het Dage lij ksch Bestuur en van den Raad dezer ge meente tob deze uitgave heeft kunnen be sluiten, tenzij rnen willens en wetens zijn minachting voor die wet heeft willen aan den dag leggen. Daarom heeft het ons genoegen gedaan, dat. althans deze roekeloosheid door het be leid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland met hun besluit gekeerd is. Personecle belasting. Op 1 Januari a.s. treedt do gewijzigde Wet- op de personoele belasting in werking. Do grondslagen haardsteden en rijwielen zijn dan vervallen. Maar alt nieuwe grond slagen verschijnenpleziervaartuigen en biljarten. Do gemeenten blijven ook taador de gewij zigde wet ingedeeld in 9 klassen. De gren zen, waarbij do belastbaarheid van percee- len naar de huurwaardJe en de belastbaar heid van het mobilair aanvangt, zijn enkele guldens naar boven geschoven. De huur waardebelasting, tot dusver 8 procent van de belastbare huurwaarde na aftrek van een orbelastbaren norm, is in het vervolg 10 pi-jcent. De belasting van liet mobilair is in zoo verre veranderd, dab do heffing begipt bij een verkoopwaarde van f 200, oud f 140. Ook hot tarief van den zoogenaamden kinderaftrek de vermindering der belas ting naar do grondslagen huurwaarde en mobilair in verband met- het aantal kinde ren heeft eenige wijziging ondergaan. Do maximumaft-rek, tot dusver 12 procent voor elk kind, is o-pgevóerd tot 14 procent. Terwijl vroeger bij eon belastbare huur waarde van meer dan f 175 in een gemeente der 9de klasse, f 875 in een gemeente 1ste klasse, geori kinderaftrek meer- werd ver leend, is deze huurwaardegrons voor de 9de klasse thans f 400, voor de lsfco klasse f 1200. Naar den grondslag dienstboden zullen in tegenstelling met vroeger nu ook belast worden: gouverneurs en gouvernantes, juf frouwen van gezelschap, secretarissen en rentmeesters. Daarentegen is vervallen het speciale tarief voor dokterskoetsiers. In het vervolg zullen koetsiers en chauffeurs van doctoren onbelast blijven; zij 7,ullc-n be last worden met f 3 (zoogenaamd gemeng- den dienst), als zij doorgaans en hoofdzake lijk werkzaam zijn in het beroep. Het tarief voor een jager, uitsluitend voor de jacht dienende, tot heden f 18 is gebracht op f 100. Eveneens wordt, met f 100 belast elko schipper of andere persoon, uitslui tend voor de pleiziei vaart dienende. Geen belasting zal meer verschuldigd zijn voor paarden van rijtuigverhuurders en on dernemers van personenvervoer, tenzij dan, dat de personen één of meer paarden ook voor eigen genoegen bezigen. Voor dokters- paarden geldt hetzelfde als voor dokters kostsiers. Motorrijwielen blijven op gelijke wijze be last als nu. Automobielen echter zullen be last. worden naar de waarde en niet langer naar het aantal paardekracht-cn. Driewie- lige motorrijtuigen vallen in een afzonder lijk tarief van f 15 Pleziervaartuigen, tot nu toe betrokken onder de mobilairbelasthig, zoodxit dus al leen gebruikers van perceelcn er voor aan geslagen konden worden, vormen voortaan een afzonderlijken grondslag, waardoor ieder houder van zulk een vaartuig belas tingplichtig wordt. D'e belasting houdt ver band met dc waarde. Roeiboot-en, en zeil- booton met geen groot er zoilcppervlakte dan 16 M2, blijven onbelast. Biljarten in koffiehuizen en andere voor het publiek toegankelijke inrichtingen wor den belast met f 20, die in woningen met f 50 en die op andere plaatsen met f 35. Bil jarten, die, om gebruikt te worden, in den regel worden verplaatst, blijven onbelast. Het college van zetters heeft onder de ge wijzigde wet geheel afgedaan. D'e aansla gen worden in het vervolg vastgesteld door den inspecteur alleen. Zoowel voor dienstboden, paarden, mo torrijtuigen, pleziervaartuigen als voor biljarten, die in strijd met de wet niet zijn aangegeven, zal heb bedrag der belasting worden verdubbeld. Wijziging van de termijnen, bedoeld in de artikelen 523, 526 en 549 van het Bur gerlijk Wetboek on afschaffing der wet van 9 Julr 1855 (SfW. No. 67). Ingediend is bij do Tweede Kamer een ont werp- van wet, om de termijnen, zooals dio zijn vastgesteld in de artikelen 523, 526 en 549 rjyi hot Burgerlijk Wetboek, en bij de" wet van 9 Juli 1855 (Staatsblad no. 67) te verkorten ten opzichte van hen, dio bij vermoedelijke of be kende scheepsrampen zijn vermist. Blijkens do Memorie van Toelichting kun nen, naar de ge-Mende wc-ttelijkc bepalingen, vrouwen, gehuwd met visschers, die in de laat ste ooiüogsjaren, vermoedelijk veelal toiT gevolge van ontploffing van mijnen op zee zijn omgeko men, zonder dat ooit omtrent hun lot of het lot van het vaartuig, waarop zij waren uitge varen, eenig bericht is vernomen, nog in geen jaren een nieuw huwelijk sluiten. Op het be staan in verschillende zeevisSchersplaa-tseri. van zoodanigen noodtoestand, welke uit een zede- Ijjk "oogpunt bedenkelijke gevolgen zou kunnen medebrengen, werd de Minister van Justitie d-o laatste maanden gewezen in adressen, in de eerste plaats door den kerkeraad van de Ned.- Herv. Gemeente en dien van de^Geref. Kerk te Katwijk-aan-Zeo, met adhaesie-bcduigingen van kerkeraden te Sohevenmgen, Y-Ia'ardingen, IJ mui den, Egmond-aan-Zee en Maassluis. Wil men inden toestand, zooals de hoven- genoemde adressen dien schetsen, spoedig ver- ar, dev.'iig l>reng$n, dan* is 'daarvoor het beste middel bet indienen van oen wetsontwerp, dat in don Negentienden titel van het Eerste Bock van het B. W. geen piiaeipieole veranderingen brengt. Daarom heeft de Minister, die het mot de strekking der adressen volkomen eens is, den wog gekozen, aangewezen door -do wet van 9 Juli 1855 (Staatsblad No. 67),-waardoor hij op een hieronder te noemen uitzondering na, Je bepalingen van liet B. W. ongemoeid laat. - Door de termijnen, in do wet van 1855 ge noemd, to bepalen op één jaar voor alle daar genoemde gevallen, worcll het doc-1 bereikt van een snelle voorziening. Do termijn van één jaar is niet Ie kort. Men kan veilig aannemen, (lat. indien er van do vissoliers^of van hun schip in dien tijd niets is vernomen, het vermoede lijk overlijden kan worden uitgesproken. Trou wens. met de toepassing van het (zij het ook hij dit wetsontwerp) gewijzigde artikel 523 B. W., is toch nog een halfjaar gemoeid, zoodat (levtermijn -van afwezigheid feitelijk ruim l1/- jaa-r moet geduurd hebben vóór rechtsvermoe den van overlijden kan worden uitgesproken of vergunning tot hol aangaan van een nieuw huwelijk kan worden gegeven. Daarbij moet niet worden vergeten, (lat toch altijd de artike len 525 en 550 B. W. hun waarde behouden. Eerste Kamer. Do leden van de Eerste Kamer ziju tot -hor vat ting dor werkzaamheden bijeengeroepen te gen Woensdag 7 Januari a.-v. do3 namiddags to hal'fdrie. Rijkskantcor voor Pluimvee en Eieren. Do Minister van Landbouw, Nijs'eiheid, cn Handel brengt ter kennis, dat (le liquidatie van do afdoeliug Pluimde van het voormalig Rijks- kantoor voor Pluimvee en Eieren op SI Decem ber 1919 geëindigd is en dat briefwisseling omtren t^ pluimveen ongelegenheden na dien da tum dient te worden gericht aau de afdeding Volksvoeding van zijn Departement. Salarissen spoorwegpersoneel. In con conferentie lussdhcn de.directie der Nod'Crlandschc spoorwegen en vertegenwoor digers der organisaties is medegedeeld, dat aan. het personeel voor 1920 per maand een extra- week salaris zal worden toegekend. Voedseluiireiking te Boedapest. Do lieer Glingc Fiedel crus, consul-generaal der Nederlanden to Boedapest, bericht aan het hoofdbestuur van bet Nederlandsohe „Roocle Ivruis", dat hij met den leider'der „Landes Kirrdèrschutz Liga" aldaar in bespreking is over do "inrichting van een ,,1-Icim", waarin 200 kin deren opgenomen en. eventueel een grooler aantal kinderen gevoed zullen kunnen worden. De inrichtih-g van dit .Jioim" zou gedeelte lijk verricht worden door deze Liga; do exploi- tatio, het beheer der levens- en der geldmid delen zou echter in Nodcilajidsche handen moe ten blijven. De heer Clinge Fled clerus zou gaarne voor dit doel de beschikking hebben over eenige HoEandsche dames, die uit Nederland zouden moeien komen cn ziek eenogen tijd aan. dit werk zonden trillen wijden. Het hoofdbestuur van het Nederlandscho „Roodc Kruis", Prinsessegracht 27, 's Graven- hago, verneemt gaarne schriftelijk, met opgave van referenties en condities (liefst niet gesala rieerd, echter onkosten vrij) wie zich voor dit werk hesohikbaar stellen. Onder groote belangstelling is gister middag' mr. Th. H. de Meester, oud-Minister van Financiën eh lid van den Raad van State, op „NieW Elk en Duinen", bij- Dell Haag ter ruste gelegd. Onder de talrijke aanwezigen merkte men .op: den vertegen woordiger van H. M. de Koningin, mr. G. J. Ph. graaf van Schinimelpenninck; de le den der Regeer log mr. Ruys de. Beeren- iuouck, mr. De Vries en "mr. Heemskerk; de leden van den Raad van State, mr. dr. Van Leeuwen; vice-president, mr. Cort van dor Linden, mr. De Vries, prof. Fabius, prof. Struycken, prof. dr. Josephus Jit-ta, piof; Oppenheim, mr.' Hasselman, generaal Cool, en mr. G. Bake, referendaris van den Raad van State; de oud-ministers uit het kabinet-De Meester: Krans, mr. Fock, voor zitter der Tweede Kamer, generaal Staal, vice-admïiaal Cohen Stuart, mr» Van Raalte en mr. Rink; de oud-ministers Idenburg, Oit Loeff. dr. Lely, prof. Ant. van Gijn en Rambonnet, Tets kvan'Goudriaan; den thesaurier-generaal Trip. Verder het hoofd bestuur der Liberale Unie, vertegenwoor dig u door den voorzitter prof. Heer es; de oad-Kamèrleden A. Roodhuyzen, mr. Patijn„ latmink e.a., leden der Tweede Kamer, hoofd ambtenaren van de departementen, Deze stoet sloot zich aan bij den familie stoet. Boden van den Raad van State, om ringden de lijkbaar. Toen de kist boven den kelder was neer gezet, trad mr. Ruys de Boerenbrouck naar voren, om den staatsman, die stad, land en kolonio meer dan 40 jaar- met voorbeeldigen trouw diende, daarvoor den dank der Re- geering te brengen. Mr. Rink sprak als huisvriend en als po litiek vriend. De oudste zoon van den overledene, mr. S»: de Meester, heeft in gevoelvolle woorden voor de eer, zijn vader bewezen, bedankt. Allereerst den vertegenwoordiger der Ko ningin. 'Zijn vader had het Koninklijk Huis hartelijk lief. Deze hulde wu. hem bijzonder hebben goed gedaan. Daarna dankte spr. do Regeering, mr. Rink en alle aanwezigen, waarvan sommigen van zoo- yer gekomen. De Commissaris der Koningin in de pro- vinqie Zuid-Holland was door een vergade ring van Ged. Staten verhinderd van zijn deelneming blgk te geven.; Do heer R. G. Doorman, generaal-majoor hui-ten dienst, heeft zijn functie als comman dant van de Haagscho Burgerwacht neerge legd en met ingang van 1 Januari is door den burgemeester als zijn (opvolger benoemd dc gepens. luitenant-generaal W. H. van Terwis- ga, iBij Kon; besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement 'a Gravehhage, ter standplaats 's Grajvenhage, de hoeren H. G. C, Dénis, J. A. Euese en C. Kasteleijn, allen cait- didaat-nötarie, wonende te 's Gmvenliage. In Januari 1920 zal te Amsterdam een WcrtM-Couferentio der Mizrachie (wetsgetrou- we Joden, georganiseerd in de Zionistische Be weging) bijeenkomen. Vele mannen van naam, onder wie do Opperrabbijn van Engaland, do CShackain-Bascki van Jaffa, e.a., zullen aan deze besprekingen, welke een min of meer ver trouwelijk karakter zullen dragen, deelnomen. Er is reeds oen comité van ontvangst gevormd. -Men mëlclt uit Amsterdam: -Gistermorgen hield het bestuur der Veree- ruiging Beurs voor den Diamanthandel een re ceptie ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan dier Vereeniging. De groote Beurszaal was gevuld met leden en tal van vertegenwoordigers van aHe bij den diamanthandel en industrie betrokken organisa ties. Bovendien waren aanwezig do burgemees ter van Amsterdam en wethouder M. de Vlu-gc. Op het sieriijk met- planten en bloemen ver sierde podium had het bestuur der Vereeni ging metde leden der feestcommissie plaats genomen. n Do voorzitter van de feestcommissie, de heer M. Mok, hrtxclit ia Lcrinrterïny op welke wijze de Beurs een der grootste organisaties in den (liarnanthaiicM is geworden. Hij huldigde het bestuur en bood do Vereeniging een som gelds aan, welke door leden en bezoekers der Dia mantbeurs was bijeengebracht en bestemd was om aangewend te worden tot stichting van een fonds, ten bate -van dc leden.. Do voorzitter der VèreetfSging Beurs voor den Diamanthandel, de heer A. de Paauw, con stateerde met blijdschap, dat de Beurs na eon bestaan van 30 jaren is geworden de meest gebiedende noodzakelijkheid. Met groote dank baarheid aanvaardde spr. -de eom. door de lo den aangeboden, on die vergezeld ging van een door eon calligraaf bewerkt album met do na men der schenkers. Het bestuur besloot spr. zal dezo gelden 'aanwenden voor een zeer nuttig work van socialen aard. Hierna betrad de burgemeester van Amster dam het spreekgestoelte, om een woord van. hulde te spreken. Do heer Henri Polak, voorzitter van den A. N. D. B., hield eveneens een rede. Na hom voerden nog andere personen hel woord. De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft te Utrecht een vergadering gehouden ter bespreking van. 'het feit, dat do moderne spoorweg -orgaiiisa tie de samenwer king met de andore Bonden dreigt te verbre ken, indien deze laatsten iicli niet voör een „scherpere actio'1 uitsproken. Men bracht hulde aan het hoofdbestuur,'dat den moed had tegenover de socialistische or ganisatie mot haar 1800 loden een eigen en zoo noodig Zelfstandig standpunt in te nemen, cn waarschuwde, dat niet door het nemen van lichtzinnige besluiten de positie van het spoor wegpersoneel in gevaar zou worden gebracht. Eenjarig word besloten aau het hoofdbestuur opdracht te geven aan de Regeering en aan de directie dor Spoorwegen mecle te doelen* 'dal do Bond liet noodzakelijk acht, dat door .sa- menwerking de positie van het spoorwegperso neel afdoend wordt geregeld, doch dat gedu-t -rondo de onderhandel ingen over de nieuwe re geling de Bond zioli noch voor het heden noen voor de toekomst aan eenig besluit van scher pere actio wensoht to binden. Ook word een motie aangenomen, waarin' aangedrongen werd op toepassing van een duurtetoeslag bij de loonregeling. In „Irene" te Utrecht werd.' een. al-gems: - ne vergadering gehouden van do Unie van Christelijke Onderwijzers on Onderwijzeressen in Nederland, onder voorzitterschap van deb heer P. van Duy-vendijk, to Amsterdam. Do vergadering was zeer druk bezocht. lit zijn openingswoord wees de voorzitter op de verkregen gelijkstelling in financieel opzicht van de Christelijke onderwijzers met do open bare. Toch moeten de salarissen verbeterd, worden, willen de onder,wijzovs niet achterstaan bjj do arbeiders. Ons volk moet worden voor bereid, om een voorbeeld to stellen aan andere landen, wat -de levenspositie betreft van dc on derwijzers. De nieuwo wet-Dc Visser zal voor, ons veel goeds brengen, doch een betere rege ling in do school is noodzakelijk. Dc Unie heeft door aansluiting bij het Chris lelijk Vakverbond getoond begrepen lo hebben wat zij op maat schappelijk gebied te doen heeft in samenwer king met de andere vakbonden. Spreker heette ton slotte do vertegenwoordigers van het Chris telijk Vakverbond, de hoeren Kruithof en Ame- liuk, welkom. De secretaris deeklc mede, dat de Unie thans 1660 leden telt. Spreker wees er op, dat het hoofdbestuur aan den Schoolraad heeft ver zocht een regeling te treffen, waardoor even- tueeïe samenwerking mogelijk zal worden. Uit hot jaarverslag van den secretaris bleek' o.a., dat het aantal afdeelingen steeg \an 17. tot 32. De begrootiag voor 1920 werd vastge-. stold tot een bedrag van f 16.040, aan ontvang sten en uitgaven-. Vervolgens werden na eenige besprekingen' bepalingen vastgesteld, regelende de positie van den vrijgestelde. Do Raad van Nijmegen beeft aangenomen een motie, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van een nieuw gemeente huis. De Boud van Nederlandsche Onderwij zers nam te Zwolle een voorstel-Den Haag aan, om zich tegen het schoolparlement te verkla ren. Aan huwgerechtigde onderofficieren (leef tijd 27 jaar) is het dragen van burgerkleediag buiten dienst toegestaan. -4 Bij de Rijkspostspaarbank is in Novem ber f 9£4.136.Sé1/? meer ingelegd dan terugbe taald. KORFBAL, Jaaroverzicht. Nu 1919 bijna verstreken is, en de eerstvol gende match dn 1920 gespoeld zal worden, sul len we eens de verrichtingen onzer le klasse, clubs gedurende het afgeloopen jaar nagaan. Wo zullen dit over 2 perioden doen, ml. 'de twee de helft van het seizooii 1918'19 en de eerste helft van het seizoen 1919'20. Voor do tweedo helft van 1918*19 moeien wij in de eerste plaats mem oreeren het schitte rende seizoen van Fluks. Zij heeft de eer van Leiden die Vitesse zooveel jaren opgehouden hééft gered, door niet alleen kampioen barer afdeeliug, maar ook van Nederland te worden. Zij heeft er voor gezorgd, dat het Leiclschc korf bal zeer hoog stond aangeschreven, zoodat ver-) tegenwoordïgers van andere steden mot een hui- door CHARLES GARVICE. lU r ij naar het En gels'oh. (Nadruk verboden.) 771) Het rook hier ook al oven akelig als het er uitzagtweo of drie vuilo •en gemeeno mamion stonden to drinken bij de t-oonbank, bij duwdo hen op zij en vroeg 'een glas cognac. Zij vloekten tegen hem, maar Btonden stil om hom met verbazing aan te zion, want waarlijk, mijnheer Lycett Grayson, de geachte notaris, zag er uit "als een patiënt, ontsnapt uit een krankzinni gengesticht. Het meisje aan het buffet echonk hem een glas slechten cognac in; maar. hoe slecht cïie ook was, hij dronk het glas in één slok uit, wierp een geldstuk op ae toonbank, waggelde het vertrek uit, -half gestikt in den vergiftigen drank. 'Maar het wa-s een geestrijk vocht in ieder geval en het gaf hem eenigermate zijn evenwicht terug. Hij liep naar het eind van de straat, hield zich vast aan een lantaarnpaal, wisch- ibe het zweet- van zijn voorhoofd en keek om rioh heen. Een politieagent, die heen en weer liep aan de overzij van de straat, stak over en sag hem aohter-doohtig aan, „Hei daar, mijnbeer 1" zei hij. „Blijf daar inieb zoo staan, Loop liever -door." ,.U hebt gelijk", zei Lyoett, „volkomen gelijk; ik ben niet heel wèl. Kail u me niet een rijtuig bezorgen?" De agent, een fooitje verwachtende, liep met Lycett naar het eincl van de straat, die uitliep op een grooten verkeersweg, cn riep een cab aan. Hij zette er Lycett in. „Waar naar toe, mijnheer?" vroeg hij, terwijl hij zijn shilling in zijn zak stak. Lycett keek hem verwezen aan. „Stom-dronken is die man, hoor!" merkte de koetsier op, volkomen hoorbaar. De opmerking deed Lycett als 't ware ontwaken. Hij schaamde zichde vernede ring verhelderde zijn. geest eenigszins. „Ik bon niet dronken," zei hij werktuig lijk. „Rijd mij naar het Waterloostation en rijd wat vlug. Ik zal je den'dqjrbelen prijs betalen." Ja, het was maar beter, dat hij naar huis ging. Het hielp niets of hij to Londen bleef. Men kon evengoed een naalcl in een. hooiberg zoeken, als Constance in dio uit gestrekte wildernis van monschcnzielen. HOOFDSTUK XXIX. Het was een buitenkansje, dat Olarenc© den trein naar Deshrook nog kon halen. ■Lady Marchmoht had Constanco willen meenemen naar het hotel; maar Clarence verlangde niets liever dan haar op de Grange te hebben. Aan het station bestel de hij eenige ververschingen voor zijn moe der; Constance wou liever niets eten of drinken. „Ik kan niet, ik kan niet', zei ze. Het was een verschrikkelijke reis. Constance eoheen nog versuft, nog verbijsterd te zijn en lag maar achterover in een hoek van den coupé met dichte oogen on onbeweeg lijk, behalve een trillen van haar lippen en een" zenuwachtige beweging van haar handen. Lady Marchmonb zou bezweken zijn on der de opwinding on de vermoeienis vofr de reis, indien zij niet zoo geheel vervuld was met onrust over Constance. En zij kon niets doen om het meisje te helpen, want- Constance was het zich nauwelijks bewust, wannéér men tot haar sprak. Er scheen geen eind aan de reis te komen, ofschoon het een sneltrein was. Eindelijk kwamen zij toch te Desbrook aan. Clarence had getelegrafeerd om een rijtuig en eveneens aan sir Ralph, dat zij kwamen. Hij was aan het station. Hij kwam nader, toen de trein zijn vaart verminder de maar Clarence, met een instinctmatig gevoel, dat bijna evengoed was als wijs heid, gaf hem een wenk een weinig ter zijde te gaan. En Ralph stond op een kleinen afstand en zag hen het bleek® meisje dat ex uit zag of het verblind was, uit den coupé helpen en naar het rijtuig geleiden. Hij zou alles ter wereld hebben willen geven om naar, haar toe te gaan, haar hand aan te raken en een woordje van troost tot haar te sprekenmaar hij begreep, dat. Clarence gelijk haden hij bleef op een afstand en zag too met zijn geheele hart in zijn oogen. Vlak voordat het rijtuig vertrok, kon hij een woord met Clarence spreken. Hij greep zijn arm, nam -liem ter zijdie buiten het be reik von Constance. „Is het is het te la-at?" vroeg hij met heesohe stem. ,,Ik ik weet het niet", antwoordde Clarence, „ik zou het wel denken. Ja, ik weet het haast zeker. In Godsnaam, Ralph, pas op. Laat ze je niet zien. Zij is heel ziek. We zullen haar oppassen. Keer terug naar de Hall en wacht af I" Sir Ralph keerde zich om, met verwron gen gezicht en opeengoperste lippen. Toen het rijtuig op de Grange aankwam, bracht lady Ma-rchmont Constance naar boven. Constance was niet buiten-kennis maar zij was nog versuft, verbijsterdhet was of zij zich bewoog in een droom. Zij wist waar zij was en haar hart- deed haar pijn; maar was vervuld met een groot ge voel van dankbaarheid. „Ik bon hier op de Grande? Wat ben ik blijHier ben ik veilig", zei ze. „U laat niemand bij mij toe, nietwaar?' „Neen, neem lieve Constance", zei lady Marchmont. „Je bent hier volkomen veilig. Niemand wordt bij je toegelaten. De dokter wercï ontboden. Hij begreep het geval dadelijk. „Hersenziekte, lieve mevrouw, veroor zaakt door overwerken en overmatige her seninspanning. Freule Desbrook heeft zeker moeilijkheden gehad, angst, drukking op de hersens, waardoor deze inzinking is ver oorzaakt. Ik heb haar van kind af aan ge kend. Zij is altijd prikkelbaar geweest, een van -cïie hooggespannen naturen, die zich zelf zulke ziekten bezorgen.Zij moet vol komen kalm gehouden worden vol-ko- men kalm. Zij heeft oen uitstekend gestel dat hebben alle D'esbrooks en zij zal over niet al te langen tijd geheel beter zijnmaar zooals ik u zeg, zij moet- vol-ko- men kalm gehouden woi'den." jn het- geheele -huis heersohte volkomen Stilte, do bedienden bewogen zich onhoor baar en spraken fluisterend. Sir Ralph kwam ioderen dag informeeren. Clarence braoht uren met hem door in do rookka mer, steecüj -pratende over den toestand van Constance. Eens op een morgen werd zij wakker met een meer bewust-en blik In haar oogen. „Ik !>en op de Grange, nietwaar?" vroeg zij. „Sraoht u mij niet- Har, lady MaTohmont? Het wS* org vriendelijk van u. Ik heb het Home wel wat heel plotse ling verlaten, geloof ik. Ik moest aan miss Herbert schrijven. Ben ik in mijn pleeg zusterskostuum gekomen of heb ik de klee» ren aangedaan, waar ik in gekomen was? I£at wou ik wel eens weten. Mijn hoofd is nog erg verward." Lady Marchmont gaf een wenk aan de verpleegster „Haai de Icleeren van freule Desbrook even, als u zoo goed wilt zijn." De ver-pleegstèr haalde ze en legde ze op het bed. Constance zat op en nam ze lus teloos in de hand. „Ja," zei ze, „nu herinner ik het mij. Ik heb deze kleeren aangedaan. Het doet er niet toe." -Zij zat ze nog bijna werktuiglijk te be kijken. Op dat ©ogenblik kwam Clarence de kamer in. Hij had steeds binnen mogen komen met vergunning van de pleegzuster, ook gedurende' Constance's'halve bewuste loosheid. „Clarence," eei zo, „Wat heb ik je veel moeite gegeven! Ik herinner mij heel goed, dat je mij gevonden hebt in het- park, en Hat lady Marohmcnt en jij mij hier gebracht hebben. Het is alles net een droom voor mijik kan je niet genoeg danken. Wat zegt men ook weer„Oude vrienden zijn de beste." öla*?nce kwam bij het bed en raakte haar hand geruststellend aan. „Hoe gaat het, Constance? Gaat het be ter? Dat- is heerlijk. Je zult weldra weer beneden kunnen komen. Mijn vader vérj heugt zich daar al op. Hij heeft zich vree gelijk ongerust gemaakt dat hebben wij allen gedaan. Ralph Hij zweeg een oogenblik en wachtte. Maar

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 9