LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 9 December 1919. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS FEUILLETON, Een Meisje met karakter, j pen of jij naar de gevangenis ging. Het testament, dat je zoo handig gestolen hebt, is het papier zelfs niet waard, waarop het geschreven is."* Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Nummer 18336. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. 3>e Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat aan de ge meentelijke vischwinkels (Vischmarkt en Stadsbulpwerf) voor iedereen Versohe Jïohelvisoh verkrijgbaar is tegen den tijde- 1 ijken prijs van 15 cent per pond. N. C, DE GIJSELAAB, Burgemeester. Leiden, 9 December 1919. KLOMPEN. De Gemeentelijke Duurtïcommissie maakt bekend, dat bij diverse klompcntvlnke'.iers alhier, onder haar controle klompen van velschillende firma's worden verkocht tegtn onderstaande Maximumprijzen (Zie de Win- Lïlknarten): 1- Maneklompen f 110. iVronn enklompen 1. Drielingen 0.75. Halve 0.60. De vastgestelde mlaten zijn voor fialvs klompen van 12 t/ra. ISja c.M. voor drielingen: 19' j t/nr. 22i/2_clb~; .voor vrouwenklompen: 23Y2 t/ni. 2o1/goM.; voor reansklompen: 26V.1 t/m. 29(9 cM. Standaardmonsters van alle soorten zijn Ie bezichtigen bij de bodenkamer ten Shd- buize. De Sub-Commissie voor klompen bestaat Uit de heeren J- H. Nyhuis, Voorzitter, en H J. Baart en M. van der Berg. Gemeentelijke Duurtecommissi HUGES, Voorzitter. SCHOTMAN, Secretarie. Van de Nederlandscho Kamer van Koop handel te Brussel was bericht ontvangen, aat zjj den geheelen propagandadiensttot deelneming van Nederland aan de Eerste In ternationale Jaarbeurs te Brussel op zich genomen heelt en aanvragen tot haar (Lae- kenstraat 35B) kunnen worden gericht. Deze jaarbeurs wordt gehouden van 4 tot 21 April 1920. Nog was van den Consul-Generaal van Noorwegen te Botterdam een schrijven in gekomen, waarin de aandacht van belang hebbenden bij den export naar de Scandina vische landen er op wordt gevestigd, dat de tegenwoordige toestanden op handelsgebied i in de meeste gevallen medebrengen, dat de belangen der Nederlandsche exporteurs 'het best worden gediend door het aanknoopen van rechtstreeksche verbindingen met ieder dier 'landen- Belanghebbenden zullen als re gel beter resultaten bereiken door het aan stellen van afzonderlijke agenten, speciaal voor Noorwegen, dan door hun vertegen woordiging voor alle drie landen in één' hand te vereenigen. Vervolgens kwam een belangrijke kwes- tio aan de orde. Burgemeester en Wethou ders hadden bericht, dat zjj op 2 December niet het gemeentebestuur van Katwijk een 'voorloopige conferentie hadden gehad over de aldaar bestaande plannen tot aanleg van een buitenhaven voor schepen tot 1000 ton inhoud met diepwaterverbinding lot Leiden. Zij zouden nu esn vergadering bïiean willen roepen van personen uit de kringen van handel én industrie, die geacht mogen wor- nen in deze zaak belang te stellen en vroegen het advies der Kamer over de vraag, wie biertoe waren uit. te noodigen. Een lijst werd opgemaakt zoowel van organisaties als particuliere firma's ten einde door inzending daarvan aan het verlangen van B. en W. te kunnen voldoen. len slotte bracht één der leden ter sprake of de invoering van de 45-urige werkweek niet het verzetten van dS weekmarkt op esn anaeren dag dan Zaterdag wenscket'rjk maak te. De gevoelens bleken verdeeld, daar ean wijziging in deze zeer oude gewoonte allerlei bezwaren scheen mede te brengen en beslo ten werd dan ook deze zaak tot een vol gende vergadering aan to houden. I-BIJS DEK ADVEUTliNTlL'Ni SO Ota. per regeL Dea Zaterdags 40 Ota, per regeL Kleine advertentiSn Woensdag 78 Ota., Zaterdag f 1.— bij een maximum woorden van 30. Incasso volgens post- iwcht. Voor eventneele opzending van brieve® JO Ots, poito te betalen. Bewijsnummer 5 0t«, Kamer van Koophandel en Fabrieken- In de dezer dagen gehouden vergadering Van fle Kamer van Koophandel was, op een eenigen tijd geleden daarover ingezonden! (klacht, van Burgemeester en Wethouders bericht ingekomen, dat de verondiepingen in den Nieuwe-Rijn tussclren de zoogenaam de Nieuwevaart en de Stadssingelgracht '.kans vanwege de provincie door middel van en baggermolen worden verwijderd. Besloten werd om in aansluiting bij eenige andere Kam rs van Koophandel bij den Mi nister van Waterstaat op te komen tegen de hooge^opdrgving van de tarieven voor het goederenvervoer per spoorweg, welke nu reeds 150 pCt. liooger zijn dan vóór den 'oclog, en tegen de gewoonlijk veel te late bekendmaking van verhoogingen, waarvan vooral expediteurs meermalen de dupe wor den. Verschillende gevallen kwamen ter sprake, waarin de verhooging nog aanmer kelijk meer dan dit percentage bedroeg. Ook zal adhaesie worden betuigd aan een verzoek van de Kamer te Arnhem enr een billijker regeling vair de schadevergoeding voor tijdens het vervoer per spoorweg ver luien geraakte of beschadigde goederen. Dé [maximum-vergoeding bedraagt nog altijd 60 cents per K.G., welk bedrag absoluut niet meer in overeenstemming is met de te gen- voordige prijzen. Door den Directeur-Generaal der Poste rijen was medegedeeld, dat ten gevolge van het overstelpend getal buitenlandsche post pakketten voortaan geen raadpleging der. geadresseerden meer kon plaats vinden, over hot bedrag der waarde, waarvoor de pak ketten ten invoer moeten worden aangegeven en dc aangifte ten invoer voor de naar de waarde belaste goederen derhalve zal ge schieden overeenkomstig de waardeopgaven Öer douaneverklaringen. Deze oirculaire was echter achterhaald door een tweede, waarin Qo toepassing der eerste met ingang van 8 December, voorloopig althans, beperkt werd tot pakketten uit Frankrijk en Engelandt iyoor de geadresseerden van pakketten uit andere landen blijft dus het raadplegen van hen, die zulks verzochten, nog gehandhaafd. (Vertraging in de behandeling en uitreiking Her pakketten blijkt echter onvermijdelijk te zijn in verband met dö ruimte, die voor bet bewaren dezer pakketten wordt gevor- aord. door CHARLES GARVICE. V r ij naar het Engelse h. (Nadruk verboden.) 54)- Zij is de dochter van een rijk man, een edelman van geboorte; maar hij hetft al zijn geld aan een ander nagelaten en zij ie heel arm. Zij noemde mij eerst niet haar fcaara en ik kwam daar eindelijk bij toeval achterzij had hem geschreven onder oen briefje, dat. ik moest zenden aan een be roemden dokter." „Heel interessant, heel romantisch", merkte Lycett op. „Het klinkt als een ver haaltje uit een tijdschrift. Maar hoe was die i lóaam?" Beoky sloeg de oogen op en vestigde ze j^P de glimlachende oogen tegenover zich. „Oonstanee Desbrook", zei zo. Van het- begin af aan had hij dit ver- Wat is Waarheid? Gisteravond hield prof. dr. G. J. Hea ring,hoogleeraar aan het Seminarium der Hem. Broederschap in het Nutsgebouw een voordracht over bovenstaand onderwerp. Spr. begon met zijn vreugde uit te spre ken over de oprichting van den Nederland- schen Vrijz. Chr. Jongerenbond, waarvan deze Leidsehe Vereeniging nu een afdeeling geworden is. Op het voetspoor van den Vrijz. Ohr. Studentenbond wil men ook in andere vrijzinnige kringen der samenleving- do waarheid der Christelijke religie aan den dag brengen en sterker beleven. In verband met- deze ontwakende behoefte wil de spr. do bekende vraag van Pilatus uit Joh. 18 38 behandelen: „Wat is waar- heid V' Een vraag van twijfel is het. Twijfel nu J is op zichzelf niet verkeerd. Wanneer twij- I fel de uiting is van onverschilligheid! om- trent de hoogste levensvragen, of de uiting van levens- en vragen-moeheid zooals bij den ouden Prediker, dan deugt hij niet, dan leidt hij van de waarheid ai Maar er is ook een twijfel, die de uiting is van ern stig zoeken. Er wordt in onze dagen door velen ernstig gezocht naar meerdere zeker heid van sterkende levensovertuiging. Doch te zeer verkeert men nog in den ban van. verstandelijk weten en bewijzen. Men houdt j het bloot-rationeele voor een overtuiging, om haar morgen weer te verliezen. Wij mo- j gen ons verstand niet het zwijgen opleggen, maar wij mogen evenmin daaraan, het laat- ste woord laten. Dan komen we niet ver. 1 Overtuiging vraagt onze heele persoon. Levenswaarheid moet door het leven heen gaan. „Zoekt en gij zult vinden," zegt de Berg rede. Die laat spr. ook spelden van de waar heid der religie. Doch dan moet het ook een zoeken zijnlo. met ernst2o. met groot verlangen; 3o. in de goede richting. Wat dezen laatsten eisch betrefthet zou voor velen goed zijn, als zij de verstande lijke vraag: Wat is waarheid? voorloopig eens lieten rusten, jom met alle kracht te zoeken naar heiligheid. De hoogste vertegenwoordiger der reli gie, althans der Christelijke religie, is niet de geleerde, zelfs niet- de wijze, maar de heilige. De wijsheid moge het roer zijn van het schip, de heiligheid' is do wind, die. in de zeilen blaast en het stuwt naar het land der waarheid. Christus heeft de waarheid, omdat hij do heilige is. Tegenover hem wacht, zoodat hij niet schrikte of eenig t-ee- ken van ontroering gaf. „Werkelijk?" zei hij. „Jal Freule Des brook is in een Home werkzaam. Wat een zonderlinge samenhang van omstandighe den Hoe interessanti Ja, ik moet zeker een bijdrage zenden. Ik zal het zenden uit jouw naam, hé Becky?" Zij keek hem oplettend aan. „Zij is rijk genoeg om hot zelf te zenden" zei ze. „Zij leeft onder een vergissing om trent het geld van haar vader. Zij is besto len. Haar vader had ha'ar het geld nage laten." Lyoett slaakte bijna een zuoht van vef- liohting. Hij wist nu het ergste. Het was Becky, die het testament gestolen had gestolen bij haar vorig bezoek. „Hoe weet je dat?" vroeg hij; „ik ben de zaakgelastigde en rentmeester van de familie Desbrook. Het eenige testament, waar ik iets van weethet eenige, dat ont dekt is, is het testament, waarbij sir Ralph Desbrook erfgenaam is. Becky zag hem aan met gefronste wenk brauwen. De kalmte, waarmee hij dat be weerde, onthutste haar. staat de onheilige mensch met de Pilatus- vraag„Wat. is waarheid?" Niet op de studieerkamer maar in 't ern stige leven qji in de stille uren daartussclien wordt d© waarheid der religie geboren. Wie de waarheid van het Evangelie vinden wil, beginne met te trachten, Christus te vol gen in dienende liefde. Dan wordt ons veel geopenbaard van wat ons eerst duister was. En dan stelt do rede zich in dienst, om de intuïtief gevatte waarheid op te bouwen tot overtuiging. Deze overtuiging blijft echter persoonlijke verzekerdheid. Zij zegt niet: „dit. is zeker," maar en dat is meer „ik bèn verzekerd". Hierin vond spr. den moed, onr op de vraagWat is waarheid te antwoorden met een persoon lijke getuigenis. De met waimto en overtuiging uitgespro ken rede werd door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd. Socialisatie. Op uitnoodiging van de Leidsehe Studonten- vcreeniging ter bevordering van de studie van het socialisme hield do lieör Pi. Kuiper, uit Am sterdam, in de kleine Stadszaal, gisteravond eon voordracht over: Socialisatie. Dc zaal was goed bezet, echter voor een gróót cTeel ook door niet- studenteiL De voorzitter, de heer Van der Lin den, betreurde het, dat niot meer studenten wa ren opgekomen. Iri de eerste plaats zijn deze vergaderingen voor hen bestemd. Echter is het ook een groote voldoening, dat zooveel arbei ders aanwezig zijn, wal weer niet te verwon deren is, bij dit voor hen'bij uitstek belangrijke onderwerp. Hierna gaf hij het woord aan den spreker. Er wordt door tegenstanders beweerd, aldus ring deze aan, dat niemand weet, wat socialis me en socialisatie is. Spr. wil nu trachten uit een te zetten wat onder deze beide begrippen moet worden verstaan. Socialisatio is het middel om uit het kapita lisme te komen tot het socialisme. Om nu duidelijk te maken wat het socialisme is, wilde spr. corst 'het kapitalistisch voort- brengingsproces behandelen. De voortbrenging heeft een gemeenschappe lijk belang, een belang voor het kapitaal en voor hét proletariaat. Eerst bij dc verdeeling van het voortgebrachte komt de strijd er over, welke wij klassenstrijd noemen. Er wordt thans door een onbepaald aantal kapitalisten op chao- tisclio wijze geproduceerd, enkel uit winstbe- lang, zonder dat daarbij gelet wórdt op een voor alles wenschelyke productie. Een ander slecht gevolg van dc kapitalisti sche productiewijze is de werkloosheid. ZoolaDg dit zoo is, blijft elke verbetering der techniek een Vloek voor ligt proletariaat, waartoe dc con currentiestrijd ook nog mede werkt. Verspilling van productieve kracht is daarvan hot gevolg, naast de geelde verspilling aan den anderen kant door betrekkelijk weinige onder nemers, aandeelhouders en anderen, die genie ten van hot arbejdslooze inkomen (kapitaal grondrente en óndernemorswerk), waardoor pa rasieten worden gekweekt. Door de uit concurrentiezucht- en winstbejag geboren massaproductie, waaruit maatschappe lijke crisissen ontstaan, wordt meermalen do productieve kracht eeiter natie verminderd, waardoor afzetgebieden elders moeten worden gezocht, wat leidt tot imperialisme. Uit dit kapitalistisch productieproces ver klaart spr. ook den wereldoorlog, die een gewel dige verspilling van productiekracht is geweest, zooals de wereld voor dezen niet heeft gekend. Trusst en kartels hebben wol remmend ge werkt tegen het vergooien van productieve kracht door concurrentiezucht, doch zij hebben op hun beurt weder kapitaalmagnaten gevormd die do productie drijven in de door hen ge- wildé richting. Dank zij de steeds toenemende, macht der vak verenigingen, hebben de werklieden weten te verbeteren hun maatschappelijke positie, doch daarmede is nog niet het kapitalistisch voort- brengingssysteem verdwenen. Dit zal eerst ge-, öchiedon door socialisatie, welke leidt tot socia* lisme. Daartoe zal men komen door: Je. afschaffing van privaat grond- en produetiebezit; 2e. af schaffing der voortbrenging uit winstbejag; 3o. afschaffing van arbeidsloos inkomen voor niet- werkers; 4e. geen klasse-scheiding van onder nemers en arbeiders; 5e. geen chaostische pro ductie, maar productie naar behoefte; 6e. op heffing van oorlogscrisïssen on werkloosheid". Hoe tot dozen staat van leven der maatschap pij te komen? Door socialisatie, is het antwoord. Staats- en gemeentebedrijven geven geen goed beeld van deze socialisatie, meent spr. Dit komt, omdat zij nog altijd werken op ka pitalistische wijze in een kapitalistische maat schappij, waar de leidende organen voor een socialisatiebedrijven noodig, worden gemist. „Dat is niet waar", zei ze. „Ik weet het zeker „Zoo? Hoe woet je dat?" vroeg hij met minachting en eenigszins uit de hoogte. „Omdat ik het testament heb, waarbij het geld aan haar wordt nagelaten. Lycctt je behoeft niet te probeeren mij verlegen te maken. Ik ben vanavond hier gekomen om je de waarheid te zeggen. Ik zag je het testament verstoppen, dat blikken trom meltje, onder dön zonnewijzer." Zij wees het a-an met éen bovenden vinger. „Ik stond te wachten,»totdat ik bij je binnen kon komen dien avond. Nadat ik bij je van daan gegaan was, bleef ik wachten in het laantje; toen ben ik teruggegaan en heb het testament uit het trommeltje geno men „Dus je hebt het toch gestolen 1" zei hij sissend. „Pa<s op, Becky; dat was een straf bare misdaad. Ik kan er je voor naar de gevangenis zendenen inderdaad zou ik dat moeten doen indien de diefstal bekend werd. Ik ben een achtenswaardig advocaat en ik zou mijn plicht moeten doen, hoeveel moeite mij dat ook zon kosten." Zij glimlachte droevig. Hot socialistisch bedrijf eisclit gemeenschap pelijke samenwerking. In deze maatschappij zijn de menschfen en do dingen nog niet voldoende socialistisch aange legd. Zij zijn nog niet gereed de socialistische problemen ten volle tot uitvoer te brengen. Over neming der bedrijven door de arbeiders, zooals de communisten willen, zou nog tot een groo- tere chaos leiden. Men kan nog de dito-bed rijf s- menschen niet missen. Wel moeten de arbeid ders racdezeggingschap in do zaken hébben. Er moeton afzonderlijke organen geschapen wor den, waarin arbeiders, bedrijfsleiders met ver tegenwoordigers der overheid en der producen ten zitting zullen hebben. Spr. verwacht van een zoodanige socialisatie een ontzaglijke vorgrooting van productieve kracht. Als het systeem volkomen was, is be rekend, dat de maatschappij zou kunnen be staan bij een menschelijken arbeidsplicht van 5 A 6 jaar. Om dit eenigszins te motiveoTen, deed spr. uitkomen de ontzettende productieverspilling bij het thans bestaande systeem en de geweldi ge bedragen van het arbeidsloos inkomen. Hoe zal men tot dozen toestand komen? Spr. •gelooft niet aan een plotselingen overgang tot het socialisme. Hij wil er goloidelijk toe over gaan on liefst in oen periode van maatschap pelijke rust, al zal hij, wanneer hot gezamenlijk proletariaat n&ar de macht wil grijpen, hen niet afvallen, doch hij zou aan hot welslagen twijfe len Verder zou hij bij deze geleidelijke sociali satie de medewerking van de ondernemers heb ben. Onteigening acht hij ook hierom minder gewenschf, omdat do ondernemers dan de be drijven zullen saboteeron. Spr. raoont geduld te moeten hebben. Slaat uw slag nicl te vroeg! roept hij den arbeiders toe; anders bereidt gij een catastrophe voor. Jk besta uit twee stukken, zeide spr., een revolu tionaire wil en oen theoretische bezinning en langs den weg van samenwerking van deze twee meent hij tot de oplossing te komen, welke ons zal voeren uit het kapitalisme tot het socialis me. Aan het debat werd deelgenomen door de hoe ren Van Welsen, Last student, en dr. Knuttel. De beide eersten bepaalden zich tot losse opmerkingen, de heer Knuttel voerde een meer uitvoerig en principieel debat Hij kwam tot de conclusie, dat het betoog van den spreker is ge weest door en door reactionair; dat hét stond buiten de werkelijkheid, en dat het niet was Marxistisch. Volgens debater wordt het kapitalisme met een bankroet bedreigd en staat men nu voor de vraag: Nu of nooit? Wil spr. uitstel van algeheele socialisatie, dan kan hij haar voorgoed uitstellen. Dat hij het op het oogenblik allés beheer- schende valuta-vraagstuk niet eens heeft aan geroerd, bewijst wel, dat hij buiten de werko- 1 lijkheid staat. Waar het kapitalisme volkomen radeloos ia, I zal bij voortduring van den bestaanden toe- I stand de chaos steeds grooter worden. Invoo- I ring van socialisatio zal dezen chaos niet stui- ten. Wij gaan, zoo was dr. Knuttcl's slotsom, I niet naar hot socialisme, maar naar het eom- immisme. De heer Kuiper beantwoordde de debatera uitvoerig en tot ongeveer middernacht toe. „Kunst na Arbeid"* 't Was gisteravond voor hot eerst, dat de nieuwe, jonge directeur van de mannen-zang- vcreeniging „Kunst na Arbeid", de heer Jan Gouvóe, in het openbaar dit koor leidde. Hij 1 heeft hot knap gedaan. Er ging bezieling van hem uit. Hij dwong "als het ware den halven kring oudoren dan hij, naar hem op te zien en hem als directeur to volgen. Hij is nu reeds in staat gebleken zijn vrijwillig afgetreden voorganger, den heer Ph. Rank Azn., die de Vereeniging zoo tactvol wist to leiden, te kun nen vervangen, hotgccn dezen, die gisteren nog met vaderlijke zorg de uitvoerenden met raad bystond, met voldoening zal hebben gezien en gehoord. Of de nieuwe directeur ook goede nummers zal weten te kiezen, moet nog blijken, maar wij hebben er goede hoop op: daar is hij musicus voor. Voor dezen avond deed het koor het nog, met één uitzondering, met oude nummers, maar het zong ze heel goed, met gevoel, beschaafd en over het algemeen heel zuiver. „0 Moeder" van Fr. Silcher vond vooral door de uitnemen de vertolking er van een aandachtig en dank baar gehoor. Maar ook „Hollands Glorio" van R Hol en het nieuwe nummer, „Veni Creator Spiritus" van Joh. H. Loser, werden terecht hoogolijk gewaardeerd. „0, Pepila", van Mul ler, en Jagerkoor uit „Der Freischiitz", van von Weber, brachten als steeds ook nu véél vroo- lijkheid in de groote zaal der Stadszaal teweeg. Het studenten-gezelschap „C-Dur", en wel de „Ik ben niet bang voor dc gevangenis, j Lycett," zei ze. ,.Jo kunt mij daar naar toe zenden, als je wilt. Heb kan mij niet .sche len. Alles, wat ik begeer, i3, dat er recht vaardigheid geschiede aan dat jonge meisje, dat zoo aardig voor mij geweest is. Ik ben hier gekomen, om de volle waarheid te ver tellen, je te vragen het testament bekend te maken, haar het geld terug te bezorgen. Ik zal aan geen levende ziel, behalve jou, vertellen' hoe ik het gevonden heb. Je kunt het „ontdekken," je kunt op de een of an dere manier wel een mouw aan passen; .maar mijn bedoeling is het bekend te ma ken, te maken, dat zij het geld krijgt." Lyoett stond op, leunde tegen den schoor steenmantel en begon zijn nagels in orde te"maken; toen lachte hij. „Mijn lieve Becky, je praat als de heldin van een melodrama 1 Je gevoelens doen je hart eer aan. Ik wou, dat ik hetzelfde kon zeggen van jo hoofd; je was vroeger oen heel verstandig meisje, maar je gezond ver stand schijn je in dit geval in den steek te laten. Lieve Becky, het zou hoegenaamd geen nut doen, dat testament bekend te maken, en ie zou freule Desbrook nlete hei- PBIJS DEZER COURANT» :Voor Leiden p. 3 mud. f2.10, p. week fOAfl Buiten Leiden, waar agen^n ge vestigd ztfn, per week u M n n O.Uï Franco per post mm u n p 2.50 boeren J. dc Moll van Otterloo en M. S. AV Ybes, beiden viool, J. C. van Sandick, cello, en M. M. Schim van der Loeff, piano, verleende zijn welwillende medewerking:. De heeren ver gastten de talrijke hoorders op „Bagatellen" van Dvorók. Het ensemble-spel vóór de pauze sprak niet zóó tot allen als de, soli van de bei de violisten dit er na deden. Toen kjvam er aan den bijval bijna geen eind. De vleugel was een pvachtinstrument van de firma Bender. Na deze 46ste welgeslaagde uitvoering, waar uit weer gebleken is ook door de soli over welke inderdaad goede krachten deze ver eeniging reeds beschikt, mogen wij zeker wel opwekken tot versterking van „Kunst na Ar beid", door toetreding tot haaT als werkend lid, kunstlievend lid of donateur. Steunen velen haar, dan kan zij een krachtige Vereeniging wordefi, die een eerste plaats in de rij te dezer stede inneemt. Steun Qostenrijksche kinderen* Gisteravond vergaderden, op uitnoodi ging van hefc bestuur van den Leidschen Bestuurdersbond, de besturen van de plaat selijke vakcentrales hier ter stede. Doel der bijeenkomsb was te komen tot instelling van een comité uit de verschil lende richtingen der vakbeweging, welk comité een groot0 steunbeweging voor de noodlijdende Weensche kinderen zou op touw zetten. Alle uitgenoodigde besturen waren ver tegenwoordigd. De vertegenwoordigers van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat deelden mede aan deze steunbeweging niet. te kunnen medewerken, aangezien zij niet sympathiseerden met den opzet der steunbeweging. Zij verlieten daarop de vergadering. Door cis overige vertegenwoordigde vak centrales werd besloten een comité samen te stellen, dat zich met de voorbereiding en uitvoering der werkzaamheden zal be lasten. In dit comité hebben zitting: Voor den. R.-K. Volksbond, H. Goddijn, 1ste Binnen- vestgraehfc 9J. P. M. de Keuning, Schut terstraat 23avoor den Chr. Besturen bond. N. de Graai, Trompstraat 15 M. van den Berg, Sophiastraat 64; voor den Leidu schen Bestuurdersbond, T. Groeneveld, Morschweg 19, en J. J. v. Stralen, Hee ren gracht 32. Besloten werd nog twee plaatsen ip heb comité open te houden voor vertegenwoor digers van den Neutralen Bestuurders bond, welke niet tot de bijeenkomst waa uitgonoödigd, maar die alsnog zal worden aangezocht tot medewerking. De eerstvolgende vergadering van heb comité zal plaats hebben Maandag 15 De cember a.s. Reeds thans doet- hist comité een beroep op de werkgevers en luin arbeiders, om aa-n den oproep van het comité, om ten bate van de noodleidencfe Weensche bevolking, hun offervaardigheid te toonen, gevolg te geven. Gisteravond hield de Vereeniging van Mathesianen in het Natuurkundig Labora torium een zeer clruk bezochte vergadering, waarin de heer Van der Starre een voor dracht hield over het wezen der electri- citeit. De vergadering werd met een kort woord door den voorzitter, den heer P. Jansen, geopend,, die in zijn inleidend woord dank bracht aan de hoogleeraren Kamerlingh Onnes en Kuenen, door wie de Vereeniging in staat werd gesteld de vergadering hier te ontvangen en voor zoo ver noodig van de aanwezige toestellen gebruik te maken. Met genoegen constateerde de voorzitter de aanwezigheid van eenige bestuurders en leeraren van ,.M. S. G.", waaruit hij meende te mogen afleiden, d'at men met 'fc streven der Vereeniging sympathiseert. Hierna gaf hij het woord aan den heer Van der Starre, die een met demonstraties en proeven toegelichte uiteenzetting gaf van het wezen der electriciteifc. Deze hoogst interesante en naar ons oor deel wetenschappelijke lezing, die zich ech ter niet' voor een beknopt courantenverslag I leent, werd met bijzondere aandacht ge volgd en aan het slot hartelijk toegejuicht De Voorzitter dankte den heer Van der Starre voor hetgeen hij aan de aanwezigen had te hooren en te zien gegeven. Bij do derde opvoering alhier gisteravond in den Schouwburg van „Nummer Zeventien", was deze weer bijna geheel bezet. Het publiek verkeerde van het eerste tot het laatste oogen blik als het ware in één groote lachbui. Her haaldelijk en op spontane manier werden dan n—utmawj—1u 1 i i 7 Zij kreeg eerst een kleur van teleurstel ling maar toen kwam er twijfel in haar oogen. „Waarom heb jij het dan gestolen en ver stopt?" vroeg zij heesch. „Evenals jij wordt ik dikwijls door mijn gevoel meegesleept-. Ik verborg het testa ment, hield het achter, zooals jo zag, omdat ik liever geen misverstand1 zag rijzen tus- sohen sir Ralph en freule Desbrook, die zijn pupil is. Het testament is niets waard, om dat het andere, waarbij sir Ralph tot erf gename benoemd wordt, van*, lateren da^ turn is." Hij verkondigde die leugen zóó mooi, dat Beoky hem op dat oogenblik geloofde. Zij viel in haar stoel neer en haar oogen wer den voohtig. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1