en ZWARTE PIET, vet Rund- en Lamsvleesch Neemt vooral Attentie Prijscourant VETTE LAMSL/iPPEN f075. st.NICOLAAS 1 n/crfAcófojt -jCe urn I /um -ttuA/o I müu PIANO koop bfj KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. Telefoon Intercommunaal 1202. Haarlemmerstraat 238, hoek Pelikaanstraat. U KUNT DOEBEOOF 640i Koopt 8EEI opgeknapte 2de hands Schrijfmachine. The American Office Suplly Co., Lange IVSare 36 COR. A. MULDER, v.h. L. VALK, Motordienst Leiden-Hillegom-Haarlem, genoeg; zij zwaait bovendien eel te ge makkelijk om en dat beleid keurt bij af. De heer VAN DE LAA(Christ.-Soc wijst af bet verwijt van anti-papisme, maar bij blijft volhouden, dat do Katholieken niet'tot groote sociale daden in staat ziju. Spr. verdedigt zijn sociale beginselen en zegt voor alle ontwerpen en amendemen ten, die in zijn geest zijn, te stemmen, van welken kant zij ook komen. De heer VISSER VAN IJZENDOOLIN (V. L.) betoogt, dat de ministerieel© ver antwoord elijkheid medebrengt, dat de Ka mers de Ministers kunnen vragen naar het- "geeh zij voornemens zijn te doen en dat zij critiek op die voornemens kunnen uitoefe nen. Hij handhaaft dus zijn opvatting, dat de Kamer het recht beeft een wijziging van bet verdrag van 1839 te beoordeelen vóór zij tot stand komt. De belastingkwesties laat spr. rusten om dat die tocb weer terugkomen bij do belas ting ontwerpen. De becijfering, die minister Van pijn in 1917 heeft gegeven en waarop de Minister zich gisteren beriep, acht spr. niet zoo'n schitterend stelsel. Deze methode heeft tot gevolg, dat alle fouten, die gemaakt wer den, zich ophoopen in het totaal der crisis- uitgaven. Zij geeft geen enkele proef op de som. Noodig is een afzonderlijke boekhou- "ding van alle crisisuitgaven en dan alleen zijn verrassingen uitgesloten als bijv. met de fabriek voor varkensvoeder bet- geval is geweest. Hij geeft den Minister van Finan ciën in overweging, om nu eens een behoor lijke uiteenzetting van de crisisuitgaven te geven, waarop ook de misère eens zal voor komen. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) haalt aan boe hij door verschillende leden voor „lijk1' wordt gehouden. Echter is hij nog zeer levend. De positie, die hij in het Par lement- bekleedt, ontleent hij niet aan de kracht van het doel van het volk, dat hij achter zich heeft. Dat deel is een vierde deel van het volk. Gevraagd is hoe hij staat tegenover de revolutie. Het woord, dat men wenscht. te hooren, kan en zal hij niet spreken. Aan dien wensoh is reeds voldaan. Sedert Maart heeft hij zijn standpunt in „De socialisti- j sche Gids" uitvoerig uiteengezet. Die arti kelen worden vrijwel doodgezwegen. Het schijnt de bedoeling, dat men sprekers po sitie wil ondermijnen, door het Noveraber- deba-t voort te zetten. Zou het zoo'n geluk zijn voor het Nede-rlandsche volk als die toeleg gelukte? Hij bestrijdt daarna den heer Marchant-, wiens houding dubbelslachtig is. Hij valt de socialisten fel aan en tracht hen tevens tot samenwerking te bewegen. Vervolgens geeft hij zijn standpunt tegen over de Regeering en de partijen aan. Hij heeft zijn plaats in zijn eigen groep weer in genomen. Dat innemen heeft zijn bepaalde consequenties. Het brengt mede, dat hij de verantwoordelijkheid heeft aanvaard, die de eenheid van zijn partij boven alles stelt. Dat is spr. zich bewust en hij gevoelt zich volkomen gerust. Spr. verwijst naar de eenheidsmotie, die zijn opvatting weer geeft. De heer KETELAAR (V. D.): Gij wacht uw kans dus maar af. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.): Gij kunt - met struisvogelpolitiek toch de toekomst niet ingaan. De heer RUTGERS (A.-R.): Vandaar de burgerwachten. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) zegt niet mee te doen aan sabotage van het Parlement, gelijk de groep-Wijnkoop. Ten slotte verdedigt hij de opvatting, dat- de kwestie van den Volkenbond moet wor den behandeld vóór de Belgische kwestie, omdat deze daarmede verband houdt. Do heer SOHOUTEN (A.-R.) zegt, (kt hij allerlei vragen heeft gesteld over de socialisatie, waarop hij geen antwoord kreeg. Zijn rede bedoelde niet te zijn een op hoogen toon uitgesproken filippica te gen de socialisatie, maar wel een vraag om inlichtingen, die hem echter niet gegeven zijn'. De heer MARCHANT (V. D.) vangt aan met een bestrijding van den lieer Van Wijn bergen. In zake liet sluiten van een verdrag laat hij aan het t-actisch beleid van de Regeering de regeling over, mits zij overwege of zij do Kamer niet zal raadplegen vóór zij een be langrijke beslissing neemt. Vervolgens komt hij nog eens op tegen den heer Troelstra, tegenover wien hij het doel der vrijzinnig-democraten uiteenzet. Hij verwijt den heer Troelstra, dat hij niet duidelijk en dat het volk niet weet waar het met hem aan toe is. Dat nu acht spr. het. gevaarlijke in de leiding van den heer Ti'oelst-ra. Ten slotte verdedigt hij zijn gewijzigde motie. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds. Avondvergadering. Begrootiug Bnitenlnudsche Zaken. De algemeene beschouwingen worden ge opend over de begroeting van Buitenland sche Zfcken voor 1990. De heer DE MURALT :U.-L.) verklaart voornemens to zijn morgen geen motie in te dienen ter zake van "s Ministers ver klaring met betrekking tot de onderhan delingen te Parijs. H\i had ge wenscht, dat het- avant-projet van liet tract-aat in co- mitó-generaal vooraf aan de Kamer. De leden der commissie om contact te bren gen tusschen den Minister en de Kamer be schouwt spr, niet als zijn vertrouwensman nen, bijv den heer Troelstra. Een groo- ter fout is voorts dat- verschillende leiders van fract-iën in hun fractie medcdeeliDgen doen omtrent het in de commissie bespro kene. Spr. zou willen, dat al wat de com missieleden vernemen, ook mag wordien medegedeeld aan hun fracltiegenooteoi. Thans hoort de eene fractie wat de andere niet hoort. Hij brengt voorts de kwestie o'er loodsen te Vlissingen ter sprake. Na mens vele Nederlandscho loodben protes teert hij er tegen, dat de Belgen dit trae- taat van 1843 niet loyaal nakomen De lieer DI2 JONG (S. D. A. P.) komt op tegen do bewering van den heer De Mu- ralt betreffende d© commissie van de bui tenlandsche aangelegenheden Van mede- deelingen omtrent 't- verhandelde in die com missie aan zijn fractie heeft hij nooit iets gehoord. Spr. zou voorts wenschen dat een afzonderlijke voorafgaand/© juiteenzebting van het Departement van Buitenlandsche Zaken uitging ter medcdeeling van het standpunt der Regeering ter zake van een Volkenbond, gelijk de Zwitsersche Regee ring dit heeft gedaan. Hij meent, dat het meer diau tijd wordt dat de Regeering maat regelen neemt om contact te krijgen met de Russische Regeering. De heer v. d. BILT (R.-R.), dien Minis ter dank zeggende voor zijn optreden te genover do annexatieplannen van België, zóu wenschen iemand aan de legatie te ver binden die zich op de hoogte stelt van het geschrevene in do pers van het land om onmidellijk onjuiste of tendentieuze be richten tegen te spreken. De heer TROELSTRA (S D. A. P.) zegt dat uit de mededeeling van den heer De Muralt zou kunnen worden afgeleid dat hij niet de noodi^e geheimhouding heeft be tracht omtrent onderhandelingen in de commissie voor de buitenlandsche aangele genheden. Spr. heeft nimmer eenige mede deeling uit do commissie in zijn fractie gedaan. De heer DE MURALT verklaart, dat er een misverstand was, hetwelk in een zoo even door hem met den heer Troelstra ge- houdeu particulier gesprek is opgeheven. Hij erkent do juistheid van het- door den beer Troelstra verkaarde. De heer BONGAERTS (R -K.) vraagt of er niet een internationale regeling te treffen is, waardoor België financiëel bij draagt in de kosten van do maatregelen betreffende scheepvaartverbindingen in Limburg, de bestemming en de verdeling van het tc Maastricht aan de Maas afge tapte water en den afvoer van liet bevloei- ingswatev; en of liet niot mogelijk is, d'at Nederland proeentsge wijze een grooter deel van het afgetapte water ontvangt, vooral waar straks de Teelgronden in ex ploitatie moeten worden gebracht. Naar aanleiding van nog eenige opmer kingen van den heer BEUMER (A. R.)) over do commissie voor de buitenlandsche aangelegcnheden, verklaart dc VOORZIT TER, als voozitter van die commissie uit- drukkelijk, dat alle leden' der commissie zich uitdrukkelijk verbonden hebben ge heimhouding te bewaren omtrent zaken, waaromtrent hun in.de commissie geheim houding is opgelegd. Hij neemt aan, dat zij zich aan die verplichting gehtluden heb ben. De heer MARCHANT (V. D.) vraagt, of het, nu de oorog voorbij is, geen tijd! is om weer als voorheen het reizen van hier naar het buitenland en van het buitenland naar hier gemakkelijk te maken. De heer DRESSELHUYS (V. L.) legt ge tuigenis af van zijn sympathie van arbeid van den Minister tei* voorlichting van het buitenland op staatkundig en economisch gebied. Dc heer SCHOKKING (C.-H.) sluit zich hierbij aan. De- heer KRUYT (C. S.) sluit zich aan hij het gesprokene van den heer Marchant. De Regeering lijdt nog te veel aan revolutie- vrees. De MINISTER VAN BUITENLAND SCHE ZAKEN verklaart niet te willen praejudicieeren op het bij de Algemeen© Beschouwingen besprokene inzake do revi sie der traotaten te Parijs en hij gaat ook niet in op het gezegde van dei\ heer De Muralt inzake publicatie van 't- besprokene in de commissie over de buitenlandsche aangelegenheden. De quaestie van het loodswezen op de Schelde heeft de zeer ern stige aandacht van de onderhandelaars te Parijs. Als de revisie .van tract-aten van 1839 daartoe aanleiding geeft wil spr. wel verband leggen tusschen die revisie en den i Volkenbond bij de orde van behandeling van beide vraagstukken. Er hebben zich geen feiten voorgedaan die de Regeering aanleiding kunnen geven ten aanzien van do Sovjetrepubliek van standpunt te ver anderen. De punten door den heer Bon- gaert aangevoerd komen te Parijs ter sprake. Wat betreft hetgeen de heer Mar chant vroeg, alle vreemdelingen toelaten zou tot een te grooten invloed leiden. Spr. zal overwegen in hoever de paspoorten regie kan worden gewijzigd. Het is moeilijk de Nederlandsche waarheid in de pers van ,'t buitenland ingang te doen krijgen. Na repliek, dupliek en tripliek worden de algemeene beschouwingen gesloten. Bij do artikelen komt de heer De Mu ralt op tegen de handhaving van den post van het tijdelijk gezantschap bij den Paus. Hij wil om ons niet onwellevend te doen zijn tegenover den Paus geen stemming vragen over den post, maar verzoekt de Regeering bij een volgende begrooting dezen posfc in te trekken en te komen met een vast gezantschap. Wordt daarvoor een j afzonderlijk wetsvoorstel ingediend dan zal spr de zaak objectief bekijken en niet uit antipapisme zich daartegen verklaren. Do heer SGHOKKING (C. H.) meent dat intrekking van den post, voor welker hand having ook hij geen reden meer ziet, niet onwellevend waro tegenover de Katholie ken. Do heer LOEFF (R.-K.) acht den toe stand nog niet ingetreden waardoor dit tij delijk gezantschap zou moeten vervallen. Overigens wil ook spr. een vast gezant schap zoodra de toestand verdwenen is die aanleiding gaf tot dit tijdelijk gezantschap. De MINISTER wijst er o.a. op dat er nog geen vrede in werking getreden is. De post wordt goedgekeurd. Bij het volgend artikel vraagt de heer DE JONGE, met betrekking tot het pas visum voor luitenant Vogel, of het consu lAat-generaal te Berlijn wel in vertrouwde handen is. Do heer KRUYT (O. S.) wijst op de con sideratie hier te lande betoond tegenover een erkenden moordenaar. De MINISTER zegt dat hij er naar ge streefd heeft om in dezen achter de waar heid te komen. De te dezer zake ingestelde commissie heeft van alle gegevens gebruik gemaakt tegen den goïncriniineerden 'per soon, die aanwezig waren op het Departe ment-. De heer VAN RAPPAR-D (V. L.) be treurt dat bij de benoeming van handels- att-achësf of landbouw-consul enten geen overleg wordt gepleegd met de Nederland sche handelskamer uit het Landbouw- comité. Do MINISTER zal deze quaestie met zijn ambtgenoot van Landbouw bespreken. De heer RÜTGERS (A.-R.) dringt aan op een behoorlijke subsidie voor de Neder landsche Christelijke school to Brussel. De MINISTER zegt dat men zioh op het Departement bewust is van den toestand der school. De heer VAN RAPPARD dringt aan op vestiging van een laaidbouw-consulent te Parijs als dó daar vertoevende consulent weer na-ar Londen wordt teruggeplaatst. Do MINISTER zegt dat deze zaak staat ter beoord'eeldng van het Departement van Landbouw. De begrooting wordt aangenomen zh.s. nadat do heer KRUYT heëft verklaard na mens do revolutionnaire club geacht te wil len te hebben tegen gestemd. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdag. TEEKEN- EN SCHILDERWERK. VAN M. ADAMSE. BOVENZAAL LEIDSCH DAGBLAD. II. Na mijn inleiding van gisteren wil ik u thans iets meedeeien over de werkwijze van dezen sympathieken kunstenaar. Waardeeren we bij anderen vaak het juiste spontane der studie naar het leven, het weergeven der karakteristiek van het vluchtige moment, bij Adamse zal zulks uit den aard zijner kunst het geval kunnen zijn. We voelen bijna als vanzelf sprekend, dat een, altjjd ietwat op naaslig werken aandringend, model hem in zjjn uitingswijze zou hinderen, hem zou af leiden en onrustig maken. Do teekeningen van Adamse ontstaan, voor zoover ze geen oefening zjjn cm de materie te leeren beheerschen, buiten het model om. Geen zijner figuren vertoont dan ook dat strakke afwezige van een model dat met veel inspanning nog poseert. Ze ontstaan in de eenzame rust vau het atelier, lnrgzaam, in een sfeer van aandachtige lieldevolle overgave; dan is hij de peinzer, de tobber, de staker; dan is hrj de.Prediker, die uitgaat tot verstilling der smart, dan is lij) de hovenier in eigen ziel. Om iets van zichzelf te geven, zal hij niet bp voorkeur naar het landschap grijpen, zelfs ook niet naar het stilleven. De mensch zelf moet hij hebben, de woelige, de won- dei-li.ke de mensch in heel zijn mensche- [pkneio En van het figuur trekt hem dan bpzonder de kop aan met zijn gelaatsexpres sie en zijn oogen. Deze teekenaar moet zoo langzamerhand al heel wat naar model ge werkt hebben, want zoo'n kop kent hij- door en door, het modelé is uitstekend begrepen. Beven het weergeven der materie staande kan bi) zoo'n kopstudie ten dienste stellen van innerlijk ervaren. In al zijn teekeningen is dit dan ook het best verzorgde deel, hier ligt zijn eigenlijke kracht. Ik wou dat het u aan deze teekeningen duidelijk kon worden, dat het beheerschen j der materie op zich zelve- niets is, indien er aan ontbreekt dat levende sprankelende der emotie van den kunstenaar. - „In droom", No. 2, is een der oudere stukken en tevens de laatste uit een serie in dezen geest. Wat tijd betreft (1915) No. 3 zich hierbij wel aansluiten. Hier is een vooruitgrijpen, een verdw willen gaan dau hij toen nog bij machte vras. Het gevaarlijke daarvan heeft hij zelf ingj zien en hjj is begonnen met nieuwen ijver zich te werpen op de materie om haar te leeren beheerschen. Er volgt een tijd va® Da.wre?ette__studie, van veel werken naar modellen. Hrj voelt dat hij meer in pijn inara moet hebben voor hij zi'oh kan wagen eigt® voeien naar behoeven weer te geven. U zult dan koeler studies vinden, zuiver bekeken voor materiaaluitdvukking, vooral de l;o® vindt groote zorg. Uit dezen tijd moeten zijn' de uitstekende teekeningen van de zwoe gers (21), de stakers (9), de krijgsgevangen (20), de vriendinnen (15). de gave, met zoo- zooveel liefde bekeken stillevens in olieverf (28 tot en met 34); dan de zoo verzorgds teekeningen als strafzitten (4), de zieke pop; (5) eu het al meer gevoelde verborgeu leed (12); totdat hjj zich moet uitspreken iu wer ken ais de Prediker (7), de Rechtvaardig (6), de Volksleider (10), Berusting (1) e® de Eenzamen (25). Schooner dan in No. 2 kan hij zich nu geven; èn zjjn werk èn zjjn denken is veel rijper geworden. - Adamse heeft een uitstekend gevoel voor voVrverhouding eti in zijn stillevens en het groote doek (25) weet hij een fjjne kleur- tegelstelling te geven. Mm. Het Hotatad-Tooneel. Naai- verluidt, zou de directeur van het Hofstad-tooneel, de heer Van der Lugt Mei- sert zich hebben teruggetrokken uit de combinatie van het Hofstad-tooneel en het Schouw-tooneel, hetgeen in verband bou staan met den heer Van der Lugt Melsert in Don Haag gedane aanbiedingen. Zekerheid ontbreekt evenwel. (Buiten verantwoordelijkheid der: Redactie) Nederlandsche Kinderen. Mijnheer de Redacteur. „Deutsche Kinder und Keih Ende". Dat gezegde kwam mij in de gedachten bij het lezen van de herhaalde reclames door geheel Nederland, nu al zooveel jaren lang, gemaakt. Zou het nu ook niet eens tijd worden, om opnieuw aan onze Nederlandsche kinderen te gaan denken? Of zijn er soms in Nederland in 't geheel geen kinderen die melk, eieren, ruet, warmte en meer kleeding noodig hebben? Hetgeen dezer dagen in Uw blad gemeld werd propos van kinderen, die wel gaarne wat van het overgebleven eten uit de kazerne zouden ontvangen en waarvan de afgifte door de cRefs belet werd (waar om die weigering plaats vond is schier iedereen een raadsel), geeft mede aanlei ding op het bovenstaande de aandacht van liet algemeen te vestigen. Komaan, dames en heeren, van 1.00ve/e Eere- en andere Comité'e, die al zoo lang Duitscho en Oostenrijksch© kinderen mede verzorgt, vereenigt U nu nog eens om eigen landgenootjes te ondersteunen. Komaan, mevrouw Yan Nieuwenhuis, met al uw vriendinnen en vooraanstaande Com missieleden, zoo te Leiden, als bijv. du te Oegstgeost en elders, vereenigt u nog eens om u lieder grooten invloed (de namen der Oommissie-leden wijzen dat uit) te doen geldenarrangeert matinées, eoirées, festi vals of iets anders en dat alles ten bate, nu. niet van vreemden, maar van „eigen volk". Ook zij zullen u dan dankbaar kunnen zijn zij, die, dan wellicht, de laatsten, toch eigentlijk tot het ontvangen oc-k van uw steun, de eersten hadden behooren te wezen. Met dank voor de plaatsing, Uw abonné X. Leiden, 18 Nov. 1919. Het van ouds bekende adres van Prima Lami-bonten Runderlappen en Gehakt Rib ot Riblappen Rosbief ot Koilade Biefstuk of Haas Prima Rundret W- ALLKS PER 5 ONS. 10,85. tO, 90. t 1,00. 1 1,10. f 1,35. 10,95. 6436 Aanbevelend G. V. 3S£.fkA.'StlL*XtilGïIT les nemen in: Fransoh, Duitsch, Engelsch, Nederl. taal en Rekenen, Boekhouden, Schoonschrijven, Stenografie, Algemeene Ontwikkeling, door onze schriftcl. lessen. Gratis proefl. en prosp ter kennism. Studick. 50 ct. p. maand Cursus Zellontw. Bilderdijkstr. 88D, Amsterdam. De NIEUWE Underwoods dragen een serienummer boven I225O00. Alle machines welke dit nummer niet dragen zijn z.g. rebuilt machines, d.w.z. 2de hands. Ziet verdere bijzonderheden in „Het Leven" van 24 Sept. EEE Bij goed nadenken geloot ik, dat ik |Üj ten slotte 't allerbeste doe als ik Breestraat 109. 6433 g H Men heeft daar altijd Ie klasse instrumenten 6423 langs HAARLEMMERMEER (Westzijde). Vertrek vau Leiden: Woensdag- en Zaterdag namiddag 1 uur. Ligplnats N. RIJ*- Aanbevelend, N. SCHUURMAN, Hiilegom. in

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 6