AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS Burgerlijke Stand v, Leiden. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Donderdag. „Patrimonium": Vergadering Oud-Weozen- zangver. 8 nnr. „Prediker": Evangelieprediking. Kwar tier voor achten. Stadszaal (kleine): Piano-avond mej. Maria Batenburg. 8 nar. Volkshuis: Cursus Ooftteelt. 8 uur. Vrijdag. Kutagebouw: Openb. verg. vakgr. Koet siers Federatie Transportarb. Hall'negen. SchouwburgHet Schouwtooneel. „Va dertje Langbeen". 8 uur. Deze week sullen 's avonde na acht uren Zaterdag na tien uren en des nachts geopend zijn de apotheken' van YV. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. 594, en M. J. Marks, Haarlemmerstraat 274, tel. 641. raai Pop, chef van den generalen staf, de luitenant-generaal Burger, commandant van het veldleger, en de schout-bij-nacnt "Umbgrore, chef van den marinestaf, naar de wonir.g van generaal Snijders begeven, om den vroegoren opperbevelhebber van land- en zeemaoht de versierselen over te reiken van ricDder-grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, welke on derscheiding hem, naar men weet, deser dagen doors de Koningin is verleend. De Raad van Amsterdam benoemde tot hoog'eeraar in de Fransohe taal an letterkunde aan de univeraiteit aldaar, dr. J. J. Salverda de Grave, hoogleeraar in de Romaansche phüologie, meer in bet'cjj- zonder in de Fransche taal en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Naar men verneemt, zal, alvbrens het stoffeljjk overschot van den heer f. r cirri a Nieuwenhuis raar Westerveld vordt vervoerd Zaterdag een rouwstoet door Am sterdam trekken. De stoet zal ongeveer halftlen op het lYeespeiple.il worden gevormd. De afgevaardigden van verschillends or ganisaties zullen den stoet voorafgaan, terwijl de bloemstukken op een wagen py- ramidegewrjze zullen worden opgesteld. De ljjkbaar zal gedragen worden aoor groe pen arbeiders. Te 12 uur 50 min. vertrekt een extra- trein naar Westerveld. In de gisteren gehouden vergadering der classis Middelburg van de Geref. Ker ken is ncgiraals de zaak-Netelenbos uitvoe rig behandeld, naar aanleiding van een brief van hemzelven, waarin hij profeste .rt tegen het achorsingsbesluit en «ijst opzijn recht van beroep, bij de generale -ynode, en een brief van dr. Bnyzer, Me ook beroep Dij een hooger college bepl'it Van de deputaten was advies ingekomen om ds. Netelenbos uit het predikambt te ontzetten, daar zijn houding voortspruit uit aiwjjking van de belijdenis. Het resultaat was, dat de classis besloot, ds. Netelenbos uit zijn ambt te ontzetten „n den kerkeraad te adviseeren, hem geurende een halfjaar een wachtgeld van twee ierdm van zijn traktement te geven, ouder voor waarde, dat hij zich van openbaai' optre den als Bijbellezingen en van catechiseeren onthoudt, - Gistermiddag is te Baam op de alge meens begraafplaats in h,t familiegraf bij gezet het stoffelijk overschot van mr. De Brauw, Rijksadvovaat en rechtsgeleerd ad viseur van het Koninklijk Huis. Op ver zoek van den overledene werd er aan het graf niet. gesproken. Op de lijkbaar lagen kransen van de Koningin en de Koningin- Moeder De Koningin was vertegenwoor digd door baron Taets van Amerongen, en de Koningin-Moeder door baron Van Hn- rinxiiui thoe Slooten. Behalve familieleden en vrienden waren op bet kerkhof' aanwe zig vertegenwoordigers van de orde van advocaten. De oudste zoon dankte de ver tegenwoordigers viiij het Vorstelijk Huis voor de Koninklijke belangstelling en alle aanwezigen voor hun deelneming. De aanneming van de daarop jetvek- kiug hebbende voorstellen van den Minister van Buitenlandsche Zaken zal er tos leiden, dat enkele nieuwe gczantschapsposten moe ten worden bezet. Naar „De N. C." ter oore kwam1, ligt het in de bedoeling van den Minister, jhr. mr. E. M. F. J. Michiels van Verduynen den post toe te vertrouwen te Praag; voor Warschau noemde men den heer Van Rap- pard, thans te Berlijn; voor één der tw^e nieuwe Zuid-Amerskuansche posten wordt de naam van jhr. F. E. M. H. Michiels van Verduynen, gezantschapsraad te Lon den, genoemd, terwijl, naar het heet, de andere post zou worden toevertrouwd aan iemand buiten de carrière, in welk verhand de naam wordt genosmd van mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam. De afwezigheid van den heer Zimmerman maakt het onmogelijk bü hem naar de juist heid hiervan te informeelen. Bij de Tweede Kamer is een voorstel fcgekenen tot aankoop van het landgoed „Planken Wambuis", onder Ede, voor f923,000. Volgens „De Tel." overweegt de Mi nister van Waterstaat een steunregeling in den v orm van een subsidie aan de fram- wegn.aatschappjjen voor de door haar ge bruikte hoeveelheden brandstoffen. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen DiDs- dag 25 November a.s., des avonds «e halt- negen. Naar de parlementaire redacteur van „Het Volk" verneemt, heeft de Minister van Oorlog het voornemen, een commissie van onderzoek te benoemen in zaJra net ebeurde in het Interneeringskamp te Har- erwijk. Het plan schjjnt te zijn. deze com- miseie uit vier personen te doen bestaan. De Kamerleden Kruyt en Van Zadelhoff zjjn aangezocht, deel er van uit te maken, en zij hebben zich daartoe bereid verklaard. Het „Utr. Dbl." meldt, dat, evenals de studentencorpsen elders, ook bat Utrechtsch St. d nte.icorpi th ns aanleiding beeft gevonden, een deputatie van een zeven-tal leden te zenden naar het Studen ten congres te Straasburg. Ingediend ia een wetsontwerp, honden- de nadere voorzieningen betreffende Je grensbewaking. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal morgen niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. I e heer G. M. Hekkdman is aangesteld -als chef van het Stenografisch Bureau van den Volksraad. Ee heer Hekkelman is te Haarlem geboren 30 Mei 1895, dus thans 24 jaar oud. Hij bezocht in Leiden de H. B. S., was daarna één jaar op het instituut Pont iu Den Haag werkzaam en vertrok toen naar Indië als journalist. Men schrift aan „De Stand": Zocals ieder weet, zijn de portkosten voor brieven en briefkaarten aanmerkelijk ver hoogd, maar daarvoor hebben wg nu ook een zeer spoedige verzending gekregen. Zoo gaat een brief, die 's avonds om 6 oren to Nieuw-Vennep wordt gepost en naar Aalsmeer moet, dat 2 nren gaans van Jaar verwijderd ia, den volgenden morg n serst in tegengestelde richting naar Leiden en van daar naar de plaats z'jner bestemming, waar hg dan op den derden dag wordt be zorgd. Een briefkaart naar Lelmuiden, af stand 6 K.M., gaat eerst voorbrj het sta tion Leimuiden naar Leiden en dan terug Brieven, die Zaterdag te Haarlem zgn ge stempeld, werden Dinsdag te Nieuw-Venuep bezorgd. Ofschoon de staking b\j de Rót- terdamsche Tramweg-Mg. nog niet volledig is en er du3 nog dagelijks, zij het dan cok met ongeregelden dienst, gereden wordt, treden toch telkens meer personen tot .1} staking toe, zooals gisteren weder 9 ketel- bikkers uit de centrale werkplaats aan den Krommen Zandweg. Kade? deelt „Het N. v. d. D." mee, dat proi J. van Rees uit Frankrijk is teruggekeerd van een bezoek aan zgn zoon en diens familie. Zooals men zich herin nert. bevond de heer Van Rees Jr. zich met zijn echtgenoote en drie kinderen in den trein, die onlangs nabq Seas (Fr.) ver- ODgelokte. De eerste wagen, waarin de far milie gezeten was, werd verspiinterd,, en alle vijf werden ernstig gewond. Het der tienjarig kleindochtertje van den hoogleer aar is inmiddels aan ie bekomen Duikver- wondingen overleden, terwijl de toestand van zgn zoon, den kunstschilder Van Rees, zeer ernstig, doch op het oogenbiik niet meer levensgevaarlijk is. Men vreest /oor een bekkenbreuk, en ernstige inwendige kneuzingen. De toestand van mevrouw Van Rees en de twee andere kinderen laat zich nie* ernstig aanzien. De firma Jansen en Tilanu3 te Vriezenveen, heeft haar arbeiders, ter gelegenheid van het 59-jarig jubileum 732 den cudsten firmant, den heer J. L. L. Ti- lanus, f50,000 en een extra weekloon ge schenken. Bjj een op het landgoed „Ton geren", onder Epe, gehouden drijfjacht is in een bosch bjj het Hooge Zand het In verre- gaanden staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden van den sinds Augustus te Ernst vermisten G. Berghuis. Te Swalmen is de landbouwer Do L. door zijn zoon en schoondochter zóó danig met een bijl mishandeld, dat een rib door de longen drong en de man in ernstig levensgevaar verkeert. Zoon en schoondoch ter zijn gearresteerd en naar de gevange nis te Roermond overgebracht. GEBOREN: Gerrit, z. v. P. Segaar en T. de Boer. Pieter Johan Frederik, z. van P. J. T. Hartman en G. do Vos. Gerardus Al- bertus, z. van P. W. Brandt en P. J. den Os. Catharina Pietertje, d. van S. van Loon en J. Eigenhrood. Maria, d. van S. I. Brink en A. Azier. Arie, z. van P. van der Pot en G. den Hoed. Johannes Jacobus Huhertus, z. van E. F. Diemei en A. G. van der Geer. Johan Philip, z. van W. D. Reeger en N. Lou wrier. David, z. van H. J. Kramer en J. M. Teske. Maria Elisabeth, d. van J. v. Steijn en E. J. Ouwerkerk. Marijtje, d. van J. Koel en G. Sluymers. Johanna, d. van J. Muller en E. G. Nieuwenhurg. Willem, z. van P. Berkhey en A. Zuyderduijn. Bina, d. van H. A. Koet en M. G. Cornet. Frans PhilippuB, z. van F. Th. Mieremct en M. J. Bouman. Jan Willem, z. van J. W. de Wek ker en J. A. van der Nieuwendijk. Johan nes Vincentius, z. van N. van Ulden en J. Es- deits. Petronella, d. v. L. Tisseur en D. Erades. Cornelia, z. van G. Hoogweg en J. de Wolf. Maria Catharine, <L v. W. Pi- kaar en M. C. Kop. Alida, d. van J. Sjar- dijn en J. J. C. Heijmans. Johanna, <L v. C. Cornel en P. de Boer. Ni col aas Rens, z. van N. R. KooLstra en A. C. M. van Vliet. Wilhelmina Cornelia, d. van H. J. van der Musselo en H. Moerman. Hermanns, z. van H. vfln der Berg en 3. Voorbij. Geertruida Maria, d. van C. J. van Hartevelt en G. Meijer. Egbert Cathrien, z. van E. Offenborg en C. A. Ankerma. Gerrit Johanni», z. van H. J. Barentsen en J. E. Apêtz. Johannes Karei, z v. P. J. van Beyeren en A. Wjjmalen. Johanna Pieternella, cL van H. Paantjee en J. P. Pothoven. Willem Boudewijn Floris, s. van S. Bulthuis en C. Lettinga. Jacobue Cornelia, z. vac M. H. de Reede en L. C. Mieras. Johannes Huhertus, j. van H. P. Raaphorst en W. C. Devilee. GEHUWD: J. Stouten w. en S. B. Noest jd. N. Verhoeven jut en M. J. v. Zoeten jd. J. F. Keulemans jm. en E M. G. Zitman. C. van det Klaauw jm. en CL P. Martgn jd. A. Brandt jm. en A. E. H. Redo w. H. de Water jm. en G. Teleng jd. M. N. v. Egmond jm. en C. CL Pracht jd. Th. van Tongeren jm. en A. van Oosten g. L. Timmerman g. en C. Ver mel g. J. Timmers w. en A. Plaïzier id, L. Zitman jm. en L. J. v. Loef jd. I. I. van Dgk jm. en B. van Heusden jd. J. Hillebrand jm. en A. Bunnig jd. J. Vogelenzang jm» en M. J. Klinkhamer jd. S. W. van Leeuwen jm. en J. Jas per se jd. OVERLEDENSara van der Swart wed. J. P. N. Andree 86 j. Sara Laven wod. I. J. Arkeveld 81 j. Oornelis Stol Z. 3 m. Arie van dor Mark Z. 3 d. Coenraad Henner M. 70 j. Everdina Margaretha Verster geb. van Kaathoven V. 87 j. Dirk Kroon Z. 19 m. Adriana de Roode D. 6 m. Folkert Feenstra M. 57 j. Maria Kerpel geb. de Ridder V. 77 j. Johanna Maria Copier geb. Dicks V. 49 j. Jo hanna Freeke D. 15 xn. Maria do Roocle D. 2 j. Phiüppus Pouw Z. 3 w. Elisa beth Copier wed. J. E. van derLinden 81 j. Marinus van de Berge M. 38 j. Hen drik Lammert van Ees M. 85 j. Levenl. geb. kind van H. Buis en D. v. Tongeren. Pieternella Blonk geb. Verlooij V. 36 j. Helena Marijt D. 8 m. Johannes van Strien M. 71 j. A 1.1'HEN. Tot ontvanger der dir. bel. en acc. alhier is benoemd de heer A. M. H. T'jrzer, onfcv. derzelfde middelen te Gemert. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen is te Rotterdam geslaagd mej. A. M. G. v. d. Berg, alhier. HOOFDDORP. In de Haarlemmermeer heeft zich een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt, mee te helpen tot het lenigen van den nood in Oostenrijk en Hongarije. Over de wijze van hulpverleening, enz. wordt nog beraadslaagd, finnen eenige dagen zal op de ingezetenen onzer gemeente een be roep worden gedaan om op een of andere wijze de vreeselrjke ellende te helpen ver lichten. KATWIJK-AAN-ZEEL De winkelier v. H. die sedert geruimen tijd werd verdacht zich schuldig te maken aan het clandestien vfikoopan van sterken drank, werd gister avond op heeterdaad betrapt. Een aantal fleescben werd hij hem in beslag genomen. Gisteravond vergaderden de leden van de Christ, school aan de Burgerdijkstraat alhier, ter bespreking van de vraag: Zal, wanneer eventueel het zevende leerjaar wordt ingevoerd, d9 bestaande school mei. eon of meer lokalen worden vergroot of wel een nieuwe school worden gebouwd. Met alge- Dieene stemmen werd besloten alsdan een nieuwe school te bouwen. Aan den afslag werden eenige partijen Laiing aangevoerd. De prijs was als volgt: Steur haring f25 tot 128. Eenige partijen Volle-, IJle- en Steur haring werden opge houden. Makreel werd verkocht voor fó4» Van de haringvisscherij kwam te IJmuiden aan de markt de logger KW 110, met 159 kisten versche haring. LISSE. Gisteravond hield de alhier gevestigde Rijksburgerwacht met haar le den een vergadering. Het bestuur was van meening, dit te moeten doen, daar den laatsten tijd de oefeningen zoo slecht wer den bezocht, en dit wegblijven kon verschil lende redenen hebben. Deze redenen nu wilde het bestuur gaarne weten, daar men aan een man van de burgerwacht op papier niets had ook aan ongeoefende leden had men niet veel. Hoofd voor Hoofd werd men voor de vraag gesteld, principieel voor de burgerwacht te zijn en tevens trouw de oefeningen bij te wonen. Het bleek, dat men wel degelijk voor deze instelling was, om wanneer het eventpeel noodig was het gezag te helpeV-eteunen. De oorzaak van het wegblijven der oefeningen lag veelal hierin, dat het weer den laatsten tijd zoo slecht is geweest, en dat de menschen niet best konden gemist worden, met het plan ten der bloembollen, daar men deze liefst zoo spoedig mogelijk in dezen tijd geplant wil zien. De commandant en de burgemeester wa ren beiden aanwezig. NOORDWTJK. Be pogingen van het dames-comité, alhier, om gelden te verza melen voor leniging van den nood in Oos- tenrijk-Hongarije, zijn mot goeden uitslag bekroond. Te Noordwijk-aan-Zee werd verzameld f 510.77, en in Noordwijk-Binnen f 476 53, zoodat in totaal voor dit doel kon worden afgedragen f 987.35. Bovendien werden door padvinders vele goederen in natura, als kleederen, levensmiddelen en dekens, bijeengebracht, die eveneens voor dit doel door de inwoners werden afgestaan. NOORD W JU K-B INNEN. Gisteravond gaf de Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria", directeur de heer Jac. Smit, van Delft, eer- goedgeslaagde uitvoering in de Ned.-Herv. Kerk. Na een inleidend woord van ds W. W. van Haaften, zette het koor in met het aloude „Bondslied", om daarna het pro gramma af te werken. Het koor was dezen avond bijzonder goed op dreef, en met ge noegen werden de verschillende nummers aangehoord. De heer Slok, tenor-zanger uit Delft, verleende zijn medewerking in het zingen van enkele solonummors, terwijl een sopraan-solo van een der lieden van het- koor, mej. Van Noordende, zeer in den smaak viel. In do pauze liet de organist dezer kerk, de heer Jao. Smit, het mooie kerkorgel ge nieten in goede, fraai geregistreerde orgel muziek. Aan het eind was ds. Van Haafteh zeker veler tolk, toen hij directeur en koor hartelijk dank zei voor den genot-vollen avond. NOODRWIJKERHOUT. - Bij mej. de wed. N. werd een aantal kippen gestolen. De afd. Noordwijkerhout van den Ned. Volksbond gaf twee welgeslaagde uitvoe ringen voor een talrijk publiek. Op verzoek van pastoor Quant komen een aantal paters alhier een missie houden, welke vier dagen zal duren. De heer P. J. van Emmerik, commies H. U .S. M., herdacht onder groote be langstelling, zijn zilveren ambtsfeeet. OEGSTGEEST. De „Ste.-Crt.n bevat de statuten van den Chr. Besturenbond, alhier. - OUDEWETERING. Gekozen is tot ouderling bij de Ned.-Herv. Gera. de heer J. Pronktot diakeu de heer P. Hulsbos Bzn., die bedden hebben aangenomen. RIJNZATERWOUDE. Het Nute-de- partemont voert onderhandelingen met het Hoofdbestuur, ten einde, zoo mogelijk, in verschillende plaatsen, dezen winter kookondcrwijs te doen geven door de rei zende keuken. VOORSCHOTEN- Ten einde meer le beantwoorden aan de veredschten, gesteld bij de landarbeiders wet, is door het be stuur der onlangs te Zoeterwoude opge richte verecniging in den zin der landar- beiderswet besloten, baar werkkring uit te breiden, door ook deze gemeente in haar plan op te nemen en dus den werk kring zal omvatten VoorschotenZoe*ter- woude. Het aantal bestuursleden is in ver band daarmee gebracht van 4 op 7, n.l. de hoeren N. Noort, H. Zonneveld, en H A. Egmond, allen te Voorschoten. J. v. q. Post, D. Engel, D. J. van der Loo en C. J van Hoastregt, allen te Zoeterwoucöe Weinigen haddien gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de Nat. Chr. Gch.- Onth.-Ver. af deeling Voorschoten, om ten huize van mevrouw Van Kol te komen luis teren naar de beide sprekers voor dezen avouch Al waren de aanwezigen niet tal- lijk, het gehoor was niet minder aandach tig. Als eerste spreker trad op de heer Binnendijk met het onderwerp „Alcohol en Nageslacht''. De heer Van der Zwart gaf een inleidend woord en ging voor in het gebed. De heer Binnendijk toon'1©uit verschillende aanhalingen uit citaten -en leerstellingen de gevolgen aan van het al cohol-gebruik op het imges^cht, en wees vooral de ouders op het gewichtige van geheel-onthouding De heer Van Kol, als tweede spreker, toonde aan, waarom wij als Christen geheel onthouder moeten zijn en toonde eveneens treffende staaltjes van drankmisbruik Van de gC^jgenheid om vragen te stellen werd geen gebruik ge maakt. Ten slotte sprak de heer Van der Zwart nog enkele treffende woorden tot de aan wezigen en wekte hen op zich aan te slui ten bij de verecniging, opdat Nederland eveneens spoedig „droog" mag worden. Na dankzegging werd «ie vergadering geslo ten. Do pauzen werden aangevuld docr het zingen vau enkele liederen, welke door mevr Van Kol werden begeleid met har monium. WASSENAAR. In den afgeloopen nacht hebben dieven een bezoek gerecht aan de bouwmanswoning van den heer K, aan den Buurtweg. Na een epjji van het kelderraam te hebben verbroken, hebbm zg met een haak een vijftal groote kazen naar zich toe weten te trekken en te be machtigen. Op het gtrand onder deze gemeente is het lgk aangespoeld van een vrouw, af komstig uit Scheveningen. Toen de chauffeur van d8n heer P. gistermiddag met een auto den Middelweg kwam- uitgereden, passeerde juist op het rij wielpad ae heer V., van hier, per motor rijwiel. Ofschoon beide bestuurders een bot sing voorzagen, was deze wel niet te ver mijden. Het motorrijwiel werd deer.jjk ge havend, doch persoonlgke ongelukken kwar men gelukkig niet voor. Alhier is opgericht de schietvereni ging „Juliana", waarvan tot bestuur zgn gekozen de heeren A. de Jong, voorzitter; Ph. J. Grevers, vice-voorzitter; W. van Egmond, secretaris, Ammonslaau 10, en P. P. Vermeulen, penningmeester. ZOETERWOUDE. De Raad vergadert Dinsdagmorgen te tien uren. DE OORLOGS-LIQUIDATIE. De Duitsche delegatie ter teekening van het protocol over het nog niet ton uitvoer brengen van eenige wapen. 11standsvoorwaar den is te Parijs gearriveerd. Duitschland heeft bij de entente gepro testeerd tegen den dwang, op Duitsche krggsgevangenen uitgeoefend, om m het Poolsche leger te treden. De Duitsche troepen in de Ooetzeeprovin- ciën schijnen thans pa hun nederlaag onder Berraondt werkelijk naar Duitschland terug te willen keeren. Generaal Eberhardt regelt deze affaire. Over de. houding van den Amerikaaaschea Senaat weinig nieuws. Smuts, de Zuid-Airi- kuansche jjremier, heeft in een rede to Jo hannesburg een dringend beroep op Amerika gedaan om de hoop van de wereld op den volkenbond niet te vernietigen. Of 'b nog baten zali BELGIE. De verkiezingen voor de Kamer hebben volgenden uitslag opgeleverd: Gekokem zgn 73 katholieken (verlies 26 zetels); 70 socia listen (winst 30 zetels); 34 liberalen (verlies 11 zetels) en 9 leden van kleine partgen als oud-strijders, frontpartg etc. Do koning heeft reeds eenige ploitici gehoord over de samenstelling van het ka mnet, w.o. ook Vandervelde, den socialisten leider. De socialisten willen trouwens a&n de regeering wel meewerken, mits een vast onrignd program van eischen wordt samea- ffefteld. Een benoemde oommissie xal op 30 Ncv, hot dan bijeenkomend socialisten-cou pes een dergelgk plan voorleggen. Voor den Senaat is de wttag der verkie zingen aldus, dat gekozen zijn 43 katholieken 30 liberalen en 20 sdbialisten. De katholie ken verliezen 12 2etels, de liberalen win nen er 2, de socialisten 10. Zeven-en-twin tig senatorsQ zullen op 25 November door do provinciale raden worden aangewezen. DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt, zal de tweede sub commissie van de enquête-commissie pas weer over twee of drie weken bijeenkomen. In dien tu6schentijd zullen de acten nopens het Poolsche vraagstuk onderzocht worden en zullen de vragen vast worden gesteld, die dienaangaande tot de getuigen zulien worden gericht. Gothein blijft voorzitter dezer sub-com missie, waarvan Warmuth, die Zaterdag als voorzatter afgetreden i«, deel zal blijven uitmaken. Gröber, do leider van de oentrumfractie in de Nationale Vergadering, ie aan een be roerte overleden. Een bericht, dat zeer gunstig is voor oen geregelden gaDg van zaken is zeker het volgende Het personeel van do stedelijke tram te Berlijn heeft zich afgescheiden van het ver bond van transportarbeiders, daar het cich niet wil bloot blijven stellen aan de kans, dat zij in hopeloozc stakingen worden be trokken. Daartegenover staat evenwel een pessi mistische uitlating van minister Gothein in het „Berl. Tageblatt" over de arbeiders in de_ vroegere munitiefabrieken. Natuurlijk moeten dezio zoo goed als geheel verdwij nen. Vele sullen echter met de grootste moeite dienstbaar gemaakt kunnen worden aan werk dee vredes en wanneer dit lukt, dan za-1 er nog alleen maar plaats zijn voor werkelijk vakkundige arbeiders, een seer klein gedeelte dus maar f FRANKRITK. De nieuwe Fransohe Kamer zal bijna voor de helft uit nieuwe leden bestaan. Tegen over 314 oude, staan 309 nieuwe leden, aldus verdeeld 55 vereenigde socialisten (27 af tredende, 28 nieuwe leden), 6 onafhanke lijke socialisten (alle aftredend), 26 socialis tische republikeinen (17 aftredend, 9 nieuw) 144 radicalen en socialistische radicalen (63 aftredend, 81 nieuw), 111 links-republikei nen (68 aftredend, 43 nieuw), 100 progres sisten (71 aftredend, 35 nieuw), 65 liberalen (42 aftredend, 23 nieuw), 27 oonservatdeven (17 aftredend, 10 nieuw), 3 Action fran<;aise (alle nieuw), 3 onafhankelijken (alle aftre dend). Volgens de „Oeuvre" hebben de links-re publikeinen bij de verkiezingen 55 zetels ge wonnen en 19 verloren, voor de radicalen zijn deze cijfers 20 en 27, voor de socialis tische radicalen 10 en 95, rooialistische re publikeinen 8 en 15, vereenigde socialisten 13 en 50, onafhankelijke socialisten 6 en 0, progressisten 83 en 7, liberalen 1 conservatieven 12 en 12. Glemenceau gaat thans in de Vcndée een paar dagen rust nr n. Over het nieuwe kaninet laat men reeds allerlei proefballonnetjes op. Een combi natie MillerandTardieuBarthon wordt veel kans gegeven. Als de tijger althans heengaat ENGELAND. Sir Auckland Geddes h3eft de anfci-Iumr ping-wet (tegen prgsopdrgving) ingediend. Interpellaties kunnen verv :ht worden over het besluit der regeering, den steun aan werkloozen vanaf morgen in te trekken. Het heeft veel gerucht gemaakt De Egyptische regeering is afgetreden wegens de benoeming der commissie on-ter, leidinc van Milner, die de kwestie van het toekennen eemer grondwet aim Egypte «1 onderzoeken. Volgende mededeeling was in Egypte om trent deze commissie verbreid: Het is de politiek van Groot-Britannlë in Egypte om de autonomie van dit land onder Britsche bescherming te behouden en hel stelsel van zelfbestuur te ontwikkelen. Het doel van Groot-Britannië is Egypte tegen elk gevaar van buiten en tegen elke inmenging eener buiteniandsche mogendheid te verdedigen, en terz3ifJer tgd een conjti- tutioneelen regeeringsvorm te vestigen, waarin de Sultan, zijn ministers en de ge kozen vclksvertegenwoord gers, onder Brit sche leiding kunnen samenwerken bg het bestieren der Egyptische aacgalegcJih'aden. De regeering heeft besloten een missie naar Egypte te zenden, die tot taak heeft de bijzonderheden der constitutie uit te werken, en, met raadpleging van len Sul tan, zgn ministers en de vertegenwoordi gers der Egyptenaren, den vereischten. voor bereidenden arbeid te verrichten. Alvoreus de toekomstige regeeringsvorm kan worden vastgesteld, is het niet de opdracht der mis sie »om aan Egypte een grondwet op te leg gen. (Haar taak is het den bodem te onder zoeken en te zamen met de autoriteiten te 'beraadslagen ever de hervormingen, welke noodzakelijk izgn, en tevens om de regeering een ontwerp voor te stellen, dat later van kracht kan worden." Te Alexandrië en Kaïro zgn wederom! ongeregeldheden voorgevallen, waarbij Joo^ den en gewonden vielen. j' HONGARIJE. Mintilster-president Friearich heeft een niet. onaardige manoeuvre uitgedacht. Hij heeft de algemeene verkiezingem voor de Hongaarsche Nationale Vergadering vast gesteld op 31 Dec. Dit constituoerend li chaam zal dan op 8 Januari bijeenkomen» mot een mandaat voor twee jaar of kor ter, wanneer het mogelijk blijkt. Daarop heeft Friedrich rdoh bereid ver klaard af te treden, volgens Clark'» wensch. Premier zal dan worden rijn par tijgenoot Huszau, die een concentratie-i»- bin.ert zal forraecnen. Zoodra de entente (te naamlijst vac k6*

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 2