LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 20' November 1919. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS BINNENLAND FEUILLETON. Een Meisje met karakter, fEIJ6 DB» ADVEBTENTIÊNi e» OJ*. 5>« ne*. LX» Zaterdags 40 Oti •w i«2«l. Kleine adrertentiin Woensdag ?6 Ot.., Zaterdag 1 le- bij een maximum Lntel weoréen van 30. Incasso volgens post. —dit. Voor evenfeueete opzending Tan bneron JO Ote, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ctl Bureau Noordeindsplefn. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZER COURANT* Voor leiden p. 3 mnd.'f 2.10, p. weet f 0J3 Ruiten Ledden, waar agenten ge vestigd zijn, per week I. 0.10 ïiranoo per post 2A0 Nummer 18320* Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat gedurende de eerstvolgend© dagen aan de Gemeentelijke Visch winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) ZEEUWSOHE MOSSE LEN verkrijgbaar zijn a 6 cent per K. G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 20 November 1919. I>© begrooting in de Sectizi. IV. DB UITGAVEN. Rj den post „politie" vroegen meerdere leden om het politiecorps bg het getrgsni- seeid oterleg toe te laten, waarop tot be scheid wordt gegeven, dat noch bij den bur gemeester, .noch bij B. en W. bezwaar be staat, dat bij besprekingen bjjv. over een algemeene salarisherziening pok vertegen woordigers van de beide pol.tievereenigin- gtn en de Commissaris van Politie worden gehoord. E.n dienstcommissie kan, me; het oog op de wettelijke bepalingen, bezwaarlgk voor de politie wordea ingesteld. Met de besturen vau de plaatselijke politievereeni- gingen heeft echter geregeld overleg plaats. Een lid vioeg meerder polit'e.oezioht op dc Singels en bh de plantsoentjes, in ver band met de uitbreiding van de arbeiders- wijlen. Een .jnder lid ziet meer heil in de huip van de onderwijzers, terwijl nog een arder lid meerders bordjes zou geplaatst willen zieit. B. en W, merken op, dat op de Singels 3oor de politie, in het bijzonder r^r rg- wit' geregeld wordt gesurveilleerd. Tot het aanbrengen van-meerdere bordjes zal worden ov a gegaan. Het lid, dat bij de algemeene beschouwin gen zijn antipathie tegen de politie betuigde, zeide ook nu, dat hij voor dit instituut niets zou yijlen geven; zelfs ind.en het niet een steunpilaar van het kapitalisme was. Een der leden vestigde de aandacht op het goede effect van het instellen van jre- m?es voor het africhten co houden ran politiehonden door politieagenten. 1 o burgemeester acht dit niet wenschelijk; aergelgk africhten zou te veel tijd van de agenten vorderen. N#g deelen B. en W. mede, dat met de in\oering van den verkorten arbeidsdag voor de werklieden ea de ambtenaren, door den burgemeester voor de politie met ingang vat 1 October een SV^-urige-arbeidsdag vastgesteld is. Dientengevolge was de aan stelling van een 40-tal nieuwe politieagen ten ooodig. De daaruit voortvloeiende hoo- gere kosten zullen het eerste jaar f58.235 bedragen, waarvan ten laste van 1920 komt: I voor salarissen f51.120 en voor kleeding en bewapening f6815. Meerdere leden zouden de kleeding van I de politie en van ander gemeen teparsoneel na publieke 'nschrijving null n aanbesteden. Als antwoord daarop deelen B. en W. mede, dat in 1912 daarmede een proef is genomen. Slechts een viertal kleermakers vi ah gen de voorwaarden der levering, doch hicnan schreef, behalve de oude leverancier, niemand in. De proef te herhalen schijnt dus weinig resultaat te zul'en hebben. Een der leden had naar aanle.d.ng van de benoeming van een nieuwen commandant dei' Brandweer een mededeeling van B. en W verwacht en wees op Den Haag, waar van alle gemeentelijke 'benoemingen aan de Raadsleden kennis wordt gegeven. Deze maatregel lijkt B. en~W. al te tgd- roovend toe en zonder nut, aangezien de dag bladen wei voor de publiciteit zorgen. I Bg het volgn.: „Onderhoud der lantaarps, enz. werd aangedrongen op uitbreid ng der electrische verlichting, met name op de Haa 11 em morst raat. Naar de meening van B. en W. is in de tegenwoordige omstandigheden de vervan ging van gasverlichting door electrifeche straatverlichting als een luxe te beschouwen, die bg don ongunsfeïgen toestand der ge- meent 3-financiën niet verin'.woord is. Indien echter om bijzondere red on on, op I speciale plaatsen de gasverlichting moet wor den gewijzigd of uitgebreid, wordt steeds overwogen of het geen aanbeveling ver dient aldaar electrische verlichting te ma ken Een dergelijk geval doet zich voor bg de Haarlemmerstraat. B. en W. erkennen, dat de bestaande verlichting aldaar Onvoldoende is en hadden dan ook al jaren geleden over wogen een nieuwe electrische straatverlich ting aan te brengen. Door den oorlog wer den deze plannen uitgesteld. Thans is echter weder een gewijzigd plan tot electrische verlichting bij de Sted. Lichtfabrieken in u-orbereiding, dat, naar B. en W. hopen, binnenkort zal kunnen werden uitgevoerd. Ook de electrische verlichting van het Noord einde staat op het programma. Ook werd gevraagd, boe het staat met de stichting van 'een woningbeurs. B. en W>. achten de oprichting daarvan op het oogen blik niet urgent. Aanbod van woningen heeft niet plaats. De aandacht blijft echter op deze aangelegenheid gevestigd. Een der leden vroeg voor den bouw van hoeveel woningen, die thans nog Diet in gebruik genomen ^ijn, Rijksvcorschot is ver leend en wanneer (ieze woningen vermoede lijk gereed zullen zgn. Volgens antwoord van B. en W. bedraagt dit aantal ruim 400. Geleidelik komen deze woningen gereed, zoodat zij vermoedelijk allo iu het laatst van het volgend jaar vol tooid zullen zijn. Eitzelfde lid verzocht te mogen \ernemen, 1 hoe groot het totaal bedrag -zal zijn aan bijdragen en toeslagen op de huur van Rijk en gemeente elk afzonderlijk, wan neer alle woningen thans in aanbouw of waarvan re ds Rijksvocrs-hot is toegezegd, gereed zullen zrjo. Het antwoord luidt: don het Rijk f51.759 en door de gemeente f20.952. Deze bijdragen zgo (u tgenomen het plan Gtuegracht—Zgdgrach.) alle crisisbijdragen worden voorloopig vcor den cgd van drie jaren toegekead, wanneer zal worden ncge- gr.an of de bijdragen opnieuw en zoo ja, j lot welk bedrag moeten worden verleend. Bp den post: „Kostsn ter voorkoming en bestrijding van epidem sche ziekten", uit een der leden zgn ergernis, dat wij nog steads niet een door de Inspectie der Volksgezond heid goedgekeurd ontsmettingsdienst heb ben, waaraan verbonden een Rijkssubsidie van 50 pCt., terwijl een ander lid vraagt, waarvoor de post m:t f 1800 verhoogd werd. Een antwoord hierop werd reeds door de vergadering gegeven: deze verhooging zou een gevolg zijn van hoogere Ioonen en duur der entsmettingsmateriaa!. B. en W. beves- tigen dit en deelen verder mede, (lat het rapport der commissie tot onderzoek Daar de wenschelijk held om den geheel-en ge neeskundigen dienst over de gemeente te reorganiseerën, spoedig te verwachten is. Het volgn.: „Kosten van keuring vaa le vensmiddelen", geeft aan een der ieden aan leiding te spreken over de langzame wer king van den keuringsdienst. Anderen staven dit met voorbeelden. Geantwoord werd, dat zonder nadere aan duiding hiervan de reden niet kan genoemd weiden. Het gebeurt dikwijls, dat mea de keuringsdienst wil gebruiken als een onder- zoekiiigsburvfau, dat gratis analyses en des kundige verklaringen afgeeft, om in zaken te kunnen gebruiken, wat niet de bedoeling- van een Gemeentelijken Keuringsdienst is. Hoiifasi'iich strijkkwartet. Hongarije levert in dit seizoen veel van beteekenis op voor het muziekleven. Nar dat het Budapester Strijkkwartet ons be zocht. stelden twee Hongaarsche solisben: Ilcna Kabos, pianiste, en Judith Bokor, celliste zich aan -ons voor om- gevolgd te werden door vier Hongaren, de heeren Waldbauer, 1ste viool; von Temesvary, 2de viool; Kornstein, alt, en von Kerpeiij, cello, te samen vormend het Hongaarsch Strijk kwartet- De belangstelling voor het optieden vau dit kwartet is zeker medegévallen. Op zooveel toehoorders had het programma althans niet gerekend, want dit was, evenals het parterre, geheel uitverkocht. H:t pro gramma bood ons aan een kwartet van Mo zart, een van Claude Debussy en een van Tschaikowsky. De kwartetten werden met grocte klank schoonheid uitgevoerd. Vooral in zachte tiuten gaf het kwartet beheerscht spel te hooren, terwijl de aanvoerder, 1ste violist een ras-violist is; de 2ds viool eu alt kunnen, wat toongeving betreft, niet tegen de eerste viool op, en de cello. wien3 spel muzikaal is en die de cello keurig aanstrjjkt. levert toch geen al te krach tiger. ondergrond. Als samenspel zijn de spelers bet, wat muzikale opvat'ing be treft, geheel eens; maar in de aansluiting zou nog grooter eenheid kunnen worden verkregen. Zooals de artisteu op het podium zitten eenigszins los van elkaar, zoo is het samenspel dit ook. "Wat niet wegneemt, dat het Hongaarsch kwartet tusschen de reeds vele bestaand) Invartetten een eerste plaats inneemt. Begonnen werd, in plaats van Mozart, met Debussy's kwartet, hetgeen menige de geoachte zal hebben ontlokt, dat Mozart ook rare accoorden kon schrijven. Totdat bij den aanvang van het tweede kwartet, de 1ste violist aankondigde, dat thans Mo zart aan de beurt was. Debussy werd ver klankt met fijngehouden toongeving. Dit kwartet bevat een heerlijk, als kerkmuziek klinkend Andante, waaruit wij den modernen Franschen componist op zijn best Ieeren kennen. Met dit philosoph'sche-mediteerenl gecomponeerd kwartet vormde Mozart's zonnig, puur kwartet, een groote tegen stelling Ook mooi, gemakkelijk te volgen, maar niet den sterkëh, hevigen indruk na latend van Debussy. Het onbe'angrirjkst van de drie uitgevoerde kwart;tien was dat van Tschaikovsky, die in dit kwartet opus 22 heel erg aan het zeuren is en ons niet wist te boeien. De toehoorders, wel geboeid door de vertolking, uitten zich in warm applaus. Wijkverpleging van de aid. Leiden Tan den Ned. Prot.-Bemd. Uit het verslag der wijkverpleging over het werkjaar 1918—1.919 van bovengenoem de Verceniging blijkt, dat in do polikli niek Langestraat 1131 patiënten 10.359 maal werden behandeld, terwijl hot aantal baden 153 bedroeg. He aantal aan huds ge brachte bezoeken was 4573. Tn de polikliniek Prinsenstraat was het aantal patiënten 628, het aantal behande lingen 5456 en het aantal baden 50. Over den ijver en de toewijding der wijk zusters wordt met lof gesproken. De inkomsten bedroegen, met inbegrip van een subsidie der gemeente, groot f 1500, f 4501. Aan salarissen werden uit gekeerd f 2470, aan pensioenverr.ekering f 374. Met dank wordt gewag gemaakt van de ostra giften en bijdragen, welke de nood kreet, door het bestuur gebracht, in de kas deed vloeien. Waar echter, niettegenstaande deze ex tra-hulp, ten slotte toch nog een tekort van f 100 moest worden geboekt, moeten alle krachten ingespannen blijven, om dc kas in het leven te houden. De post der geregelde inkomsten neemt af en dér uitgaven nemen onrustbarend toe, ten gevolge der noodzakelijke verhoo gingen van de salarissen en de duurte van allo bonoodigdheden. Daarom wordt in het verslag nog een dringend verzoek tot de vrienden gericht, dit nuttig werk te steunen. Prof. dr. J. Rendel Harris, van Man chester. komt morgenavond alhier en hoopt a.s. Maandagavond te acht uren in het groot-auditorium van het Universiteits gebouw te spreken over„The Pilgrim Fathers celebration 1920". Voor het examen vrije- en orde-oefe ïiingen zijn te Rotterdam geslaagd de da mes W. P. Raadsen, H. Vcenendaal, J. W. Boehmcr en L. Moyering, en do heeren A. Barendse en L. v. d. Dool. allen alhier. De heer G. J. van Essen, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Katwijk aan den Rijn. In do vergadering van het Lejdsch Studentencorps is liet gisteren door ons vermelde verslag over den groentijd voor gelezen. Na den dank van het collegium uitge sproken te hebben over de wijze, waarop de professoren zich met dit onderzoek heb ben willen belasten, wees de voorzitter er op, hoe de groentijd nog altijd niet aan zijn doel beantwoordt. Als een eerste stap in de goede richting stelde hij invoering voor van het patro naat. Dit werd bij acclamatie in beginsel aangenomen. Verder stelde hij aan de vergadering voor, om, namens haar, do Corpsleden in het algemeen to verzoeken het molesteeren voortaan achterwege te laten. Dit werd goedgekeurd. Ten slotte bepleitte hij de wenschelijk- heid van het instellen eencr commissie, met tot taak te onderzoeken in hoeverre,- aan" de hand van de in het verslag genoem de gebreken, aan de misstanden kon wor den to gemoet gekomen. Als voorbeelden noemde hij o.a., dat men aan do 1ste-jaars-studenten het recht van groenen zou kunnen ontnemen, dat men de donderjolen zou kunnen afschaffen, enz. Tot het instellen van deze commissie werd eenparig besloten, als bewijs, dat men in Corpskringen vast er van overtuigd is, dat verbeteringen in het groenwezen moeten worden aangebracht. Het voorstel van het collegium tot het aanvaarden van een schenking von. f 4000 door mevrouw Blom, te Driebergen, aan het Corps gedaan, ter nagedachtenis aan haar zoon, werd onder bijzondere dankbetuiging, bij acclamatie aangenomen. In verband met de viering van liet 345-jarig bestaan der Leidsohe Hoogesohool in 1920 door het Leidsch Studentencorps zijn benoemd tot leden der commissie van uitvoering do heeren jhr. E. G. de Ser- rière, pr&esesJ. R. Carp, vice-praeses W. F. van Nyvelt, ab-actis, en C. L. van Bijma thoe Kingma. Tot leden der finan- cieele sub-commissie zijn benoemd de heeren J. van Andel, quaestor, A. van Dedem en Th. M. Insinger. De afd. alhier van den Ned. R.-K. Kap pers- cn BarbiersbecEiendon-Bond zal de zer dagen een propaganda-vergadering houden voor de I*eidscbe R.-K. Kappers- en Barbiersbedienden. Als voornaamste punt komt op de agenda voor de to voe ren loonactie. Gistermiddag stond op do Steenstraat een orgel te draaien, terwijl een met een paard bespannen wagen van B. N. passeer de. Het paard schrikte, kwam te vallen, ter wijl door den schok de berrieboom van den wagen brak. De bestuurder kreeg geen letsel en met het paard liep het ook nog goed af. Gisternamiddag reed de handelaar Yan W., alhier, per rijwiel van de Visch- brug en kwam in onzachte aanraking met oen handkar, die van tegenovergestelde zijde aan kwam rijden. De man viel en be zeerde vrij ernstig de knie. Hij werd bin nengebracht in den schoenenwinkel van den heer Hollants, waar dr. Yan Es liet been verbond. Daarna werd hij per rijtuig naar huis gebracht. Gisteravond te halfzeven ongeveer be merkte een bewoner van den Leidsche- Straatweg, J. J. de C., dat er pogingen werden gedaan met een valschen sleutel zijn voordeur te openen. Hij verhinderde dit niet alleen, maar vervolgde den man, die de Oegstgeesterlaan invluchtte, ook, terwijl hij mot-één de politie waarschuwde. Eenige politie op rijwielen en een paar re chercheurs zetten de verschillende straten af en het gelukte hen bij het viaduct aan den Maredijk een jongen man te arrestee ren, die vermoedelijk de dader is. Hij was geheel nat, zoodat men mocht aannemen, dat hij over slooten was gesprongen en er weyden op hem verschillende inbrekers- werktuigen gevonden. Het was de-19-jarige Yan A. thans wonende in Voorschoten. De politie meent met hem een goede vangst te hebben gedaan. In den ftfgeloopen naoht is in de Lange Agnietenstraat een dak ingestort. De be woners moesten de wijk nemen en werden in dc nabijgelegen Werkinrichting opge nomen. De vliegmachine, waarmede in de vliegveek onder Zooterwoudc het ongeval plaats bad, is daar weggehaald en hier in veilige haven gebracht. De beide stieren van (Ten veehouder Van der Valk, uit Schiedam, dis jl. Vrijdag cp do veemarkt werden vermist, zijn weer terug. Ds „SJts.-Crt." bevat de statuten van de Ver. v. handelaars in brandstoffen „Ons Belang", district Leiden. Hedennamiddag is het schoenenmaga zijn „St.-Chrispijn", van den heer L. Th. Bayer, aan de Steenstraat no. 21, die we gens verbouwing eenigen tijd gesloten was, heropend. De winkel, die aanmerkelijk is vergroot, ziet er, dank zij den goeden zor gen van den timmerman Yan der Drift, don schilder van denzelfden naam en den electro-installeur den heer Frankhuizen, bijzonder goed uit. Ook de etalagekast is geheel gemoderniseerd. De grootste verbetering bestaat echter hierin, dat nu achter den winkel een keu rige paskamer is ingericht. Steenkolenontginnfng. In verband met mededeeling in de aroon- rede, dat de voorstellen tot bevordering vaa steenkolenproductie onverwijld de Kamefl zouden bereiken, kan thans worden geme'.i, dat binnen enkele dagen indiening brj Ia Tweede Kamer is te verwachten van o)Q' wetsontwerp tot voor rekening van den Staat in-exploitat'.e-brengen v n s'e nkclen- mgnen in Vlodrop. Deze miinen zullen ont gonnen worden in het oostelijk gedeelte fan' de z.g. Peelhorst, zijnde het hoogste ge deelte, waar de steenkoollaag het minst diep ligt In dit plan pkste aanvankelijk ook het overnemen van de domaniale mgnen te Kerkrade, waarvan het exploitatierecht tot 1945 door den Staat aan een particuliere mgnonderneming Was afgestaan Aangezien echter de aandeelhouders dier Maatschappij de voorgestelde hiertoe strekkende overeen komst hebben verworpen, kan het desbe treffende wetsontwerp niet worden inge diend. Gisterochtend hebben de Koningin en Prins met gevolg onverwacht» een bezoek gebracht aan hés depót der Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn. Begeleid door den commandant-, kapitein Bauduin, be zocht H. M. de cantine, keuken, gymna stiekzaal, stallen, manéges, smederij, bad inrichting en het administratiegebouw. Da Koningin woonde de lessen bij in do gym nastiek, het exorcceren, paardrijden, hefc eerste optreden op de plaats, waar een misdrijf is gepleegd, het schieten met margapabronen en het onderwijs in wetten en voorschriften. H. M. de Koningin-Moeder bracht gia- ternamiddag een kort bezoek aan de hoofd stad. Op het perron van het Centraal station werd Zij verwelkomd door den bur gemeester. Onmiddellijk werd per auto naar het Stedelijk Museum gereden. H. M. was vergezeld van gra-af Van Limburg Sti- rum en freule Van de Poll. In het Museum werd een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs voor Kunstnijverheid. H. M., rondgeleid door den heer Lion Ca- ohet, toonde veel belangstelling voor do tentoongestelde kunstvoorwerpen. Vervolgens begaf do Koningin-Moeder zich naar de benedenzaal, waar een histo rische kleedingtentoonstelling wordt ge houden De dochter van den burgemeester, gekleed iu een Empire-kostuum, bood H. M. een bouquet aan. Mevrouw Tellegen—Focfc en eenige dames van het bestuur der Ver- niging tot Verbetering van het lot der Blin den, leidden H. M. rond door de zaal, waar een aantal jongedames een hisforisohe modeshow hield. H. M. reed daarop weder naar het Cen- fcraal-Sfcatïon en verliet Amsterdam. Op bijna 76-jarigcn leeftijd is na een slepende ziekte, welke in de laatste weken onrustbarend toenam en het ergste deed vreezen, zacht en kalm ontslapen, de heer A. Hoogenraad, een der beate Schevening- sche burgers, meer dan 35 jaren lid van den Haagscben Raad. Meer dan eenig ander bezat hij het niet gemakkelijk vertrouwen van reederskrin- gen. Aan den anderen kant was Hoogen raad zich ook ten volle bewust van de be teekenis der badplaats voor Scheveningen. Voor de belangen van de haven, maar ook voor al wat Scheveningen als badplaats vooruit kon brengen, ijverde hij zijn gehcele leven zoo in als buiten den Raad. Hij was vele jaren secretaris van de Per manente Commissie uit de reederij, niet minder lang lid van het college voor do zeevLssoherijen, bestuurslid van het fonds voor de nagelaten betrekkingen van ver ongelukte visschers, enz. Ih do Ned.-Heiw. Kerk bekleedde do lieer Hoogenraad het ambt van president-kerk voogd, president-regent van het Wees- en Oude Mannen- on Vrouwenhuis te Scheve ningen, mede-oprichter en bestuurslid van de Ziekenverpleging aldaar, enz. Dan was hij ook geruimen tijd bestuurslid en voor zitter van 't Nut en bestuurslid van da commissie tegen het schoolverzuim. Herhaaldelijk werden Hoogcnraads ver diensten erkend. H. M. de Koningin, die hem meermalen raadpleegde over do belangen der Scheve- ningsohe visscherijbevplkingverleende hem het ridderkruis van de Oranje-Nassau- Ordc. In opdracht van de Regeering hebben zich gistervoormiddag de luitenant-gene- door CHARLES GARVICE. Vrij naar het Engelse h. (Nadruk verboden.) 88) Toen Oonstance ze las, verdween de kleur van haar gezicht, haar oogen zetten zich uit van schrik, een ijzige kilheid deed het bloed in haar aderen bevriezen. „Oriep ze met een zucht. Het was de kreet van een jong meisje, de kreet van een oenvoudig, gefolterd hart. „Ziet u nu wol?" zei Agnos, „hij was de ïnijne, aan mij verbonden door eed'en tot wanneer? Eergisteren. En u denkt, dat hij "ran u houdt, dat hij u liefheeft? U ziet, hoe ongegrond uw geloof i8. Hij is de mijne? iu tusschen ons gekomenmaar denkt u, «tot u hem behouden kunt? Ik ben een a\?»UW' ^rena^s u> en ik doe u die vraag. Antwoord mij, zoo go kuntl" Constance stond op en wierp de brieven van zich afhaar gezicht was zoo wit als het papier, waarop zij geschreven waren. „Ik kan u geen antwoord geven," zei ze. Ik ik ben verpletterd. Ik wist bet niet. Ik ja; ik vraag u vergiffenis. Het is aan u, diat sir Ralph toebehoort. Ik zal hem niet van u wegnomen!" Agnes stond op. Haar boezem hijgde, zij ademde haastig en pijnlijk. „Het spijt mij," zei ze. „Maar maar als u in mijn plaats was, zou u gedaan heb ben evenals ik indien u hem liefhadt." Constanco haalde diep adem. „Dat zou ik ook," zei ze. „In ieder ge val, u hebt gelijk u hebt recht op hem. Hij hij heeft u langer liefgehad dan mij. Het het spijt mij. Ik wist het niet. Ja, u is het, die hij liefheeft. En ik sta hem aan u af." Er heerschte 'n oogenblik stilte toen zoi ze met een heesche, levenlooze stem„Is er nog iets, wat u mij zeggen wou? Ik wou weggaan." Agnes zag haar aan. „Er is niets meer. Ik wou u zeggen, u toonen, u bewijzen, dat hij aan mij ver bonden is. Dat heb ik gedaan. Indien u het liever hebt, kan uw engagement voort- gaan „Neen, neen!" zei Constance. „Het is 1 uit. Ik ik sta hem aau u af. U u hebt geleden. Hij is de uwe. Deze brieven O, ik kan niet meer spreken. Ik moet heen gaan. Ik moet nadenken over alles, wat u mij verteld hebt. Vaarwel Zij bleef een oogenblik het mooie gezicht van de vrouw, die haar levensgeluk ver woest had, strak aankijkentoen met een gebaar, dat volkomen zelfverloochening en berusting aanduidde, ging zij de kamer uit. HOOFDSTUK XVI. Constance Teed langzaam naar huis. Een loodzwaar gewicht scheen op haar hersens te drukken. Het geheele geval was als een nachtmerrie, een vreeselijke, bijna belache lijke droom. Sommige zinnen van lady Castlebridge weergalmden in haar hoofd de koele, fiere stem weerklonk in haar ooren. Telkens keek zij op alsof zij trachtte te bedenken, waar zij was en zichzelf trachtte t-e overtuigen, dat zij waakte. D-e schok was zoo plotseling .weest, even plotseling als de liefdesverklaring van Ralph dat haar gewaarwordingen nog nog niet geheel ontwaakt waren; het ver driet. én de smart over het slot zou dade lijk komen. Dat wist zijzij verwachtte het. Toen zij van het paard afsteeg, klopte zij het op den hals, zooals gewoonlijkzij bleef even staan om met den groom te spre ken, aarzelde, cn ging toen het huis binnen alsof zij zich werktuiglijk bewoog en sprak. Zij zag er tegen op. naar haar kamer te gaan, de eenzaamheid te vinden, waarin zij zich vriendelijk aan haar ellende kon overgeven. Juffrouw Waring liep juist de hall door. „O, is u terug, lieve!" zei ze. „Ik wou u juist even spreken. Ik heb een brief ge had van Mary." Zij hield een brief om hoog. „Het is over het werk van haar." Zij sprak het woord „werk" uit, alsof het met een hoofdletter geschreven was. „Zij verzoekt of ik u om wat geld wil vragen. Zij weet natuurlijk niet. Ik moest u wel vertellen van dien brief, lieve freule Cot- tie, omdat ik haar wou antwoorden, en ilr weet niet wat u hebben wilt, dat ik zeg. Als ik niet dadelijk antwoord, zal Mary stellig onmiddellijk weer schrijven. Zij is zoo volhardend, zoo vol van haar work. Zij offert er zichzelf aan op en zij zou cr aJ haar vrienden aan opofferen, als zij kon. Het is naJtuurlijk heel prijzenswaardig, want haar werk is een zeer edele, rrooie zaak, cn ik berisp er haar niet om. Maar t wat ziet u bleek, lieve freule Cottie? Is u moe „Volstrekt niet,"*antwoordde Constance, het hoofd opheffende en zichzelf oprich tende. „Geef mij den brief. Ik zal zien wat ik doen kan." Constanco nam den brief en ging einde- lijk'naar haar kamerzij wierp zich niet op haar bed en liep ook niet in de kamer heen en weer, maar ging rustig bij het raam zit ten en las don briefzij las hem niet alleen, maar nam den inhoud in zich op. Toen viel hij plotseling op haar schoot en zij staarde recht voor zich uit. Het was geen droom. Zij was werkelijk naar de herberg geweesthad die schoono, ongelukkige vrouw gezienhad haar vree- selijk verhaal aangehoord. Ralph, dien rij liefhad, was een van do laaghartigste man nen. CWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1