LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 19 November 1919. eerste blad. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND ralJS DEE ADVEHTERTIEKi 80 Ola per regel. Des Zaterdïgs 40 Ots. eer regeL Kleine adyertentita Woensdag 75 Ots. Zaterdag t 1-— bij een maximum aantal woorden ran 30. Incasso volgens post- Moht. Voor eventueele opeending van bnevea 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer öCti. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZEB COTJBANT: Voor Leiden p. 8 mnd. f2J0, p. weet f 0.19 Duiten leaden, waar agenten ge- veetigd zijn, pec week 0.15 ïfcuioo per poet M 2.50 Nummer 18319. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. VERKOOP VAN SCHOENEN. De Burgemeester van Lsiden brengt algemeen© kennis, dat op werkdagen van 10—12 uur v.m'. en 2—4 en 79 uur n.ait in perceel Burgsteeg 2, alhier, Ame- rikaansche Heeren Rrjgbottines worden verkocht tegen den prijs van f 11,90. Tevens is voor belangstellenden '/daar le gelegenheid de schoenen te bezichtigen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 19 November 1919. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leden; Gezien het verzoek van do N.V. Fabriek vaai Koperwerken „De Volharding" om vergunning tot oprichting van een fabriek van koperwerken in het perceel Volmolen- gracht 6, 8 en 10, kacl. Sectie B. No. 2829, waarin geplaatst zullen worden een elec tromotor van 5 P.K. voor het aandrijven van een amarilsteen, een polijstbank, een draaibank, een fraisbank, een schaafbank, twee ventilatoren, torwijl er tevens zullen worden geplaatst 2 kopersmeltovens, een droogstoof en een koperbewaarplaats Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geveo bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is alsmede, dat op Woensdag, den 3den De cember e.k. des namiddags te halftwee op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd aijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRt-TEN, Secretaris. Leiden, 19 November 1919. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders vwi Leiden Gezien het verzoek van J. P. de Bruyn en Zonen houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een sigarenfabriek in bet perceel Oude Vest. No. 171, kadli bekend Sectie H. No. 3128, waarin zal worden ge bezigd een drogerij van tabak. Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede, dat op Woensdag, den 3den De cember e.k. des namiddags te halftwee op Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves- atigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een sijaer leden zijn verschenen, ten einde Sunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, SecrtUris. Leiden, 19 November 1919. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEI1SN, Op Donderditg; SO More Jib >t 1919. Alsnog te behandelen nh punt 23: Voorstel tot het instellen van een eiscli tot opvordering en ontruiming ven de per- ceelen Langegracht Nis 166 en 156, resp. tegen J. Simons en J. P. Pegt. (343) GEMEENTELIJKE DUURTECOMMISSIE. De Gen eentelyke Duurte com missie m.dkt bekend, dat het prima rundvet,- door haar bemiddeling aangekocht, is aangekomen, na &eur. ïg goed bevonden en vanaf morg-en verkrijgbaar by diverse winkeliérs en slagers 95 ct. per pond en 19 ct. per ons. De Gemeentel. Duurtecomm. voornoemd, HUGES, Voorzitter. SCHOTMAN, Secretaris. - De begrootinfl in de Secties, i III. :ifj DE UIITGAVEN. Meerdere leden pleitten voor liooger pre sentiegeld voer de leden van den Raad en noemden een bedrag van f6. Een ander lid Sou de vooriceur geven aan f4 per zitting. Nog een ander lid meende, dat vergoeding Tuor de commissievergaderingen ook v/el feouiloofd zou agn. Datzelfde lid achtte et ook beter de vsrieringskoeten bp .ver- iiezingsbureaux, etc. den leden „cash" ter band te stellen. ,Een ander lid verklaarde zich tegen elke iverhooging der presentiegelden, B. en W. herinneren er aan, dat het pre- eentiege.d vo r het bijwonen der Raadsvsr- gadenngeo, dat langen tjjd f2 per zitting ocS' door Ged- Staten met ingang van 1 Januari j.L verhoogd is tot f3. Er is li- i. geen overwegend bezwaar Ged. Staten Je verzoeken dit bedrag te verhoogen fat f5 per zitting, mits een dergelijke verboo ging gepaard gaat met de bepaling, dat voortgezette vergaderingen op denzielf- d e n dag ten aanzien van het presentie geld niet langer als nieuwe vergaderingen worden beschouwd. Met betrekking tot de vraag omtrent het toekennen van presentiegeld aan Raads leden voor de bijwoning van vergaderingen van Raadscommissies -biedt de herziening van de Gemeentewet gelegenheid, deze onder de oogen te zieo, raeenen B. en W1 Bij het volgn.: „Jaarwedden van de amb tenaren der gemeente-secretarie, merkte een der leden op, dat ia 1918 volgens de be- gróoting der Secretarie werkten 24 ambte naren; dat in 1919 volgens de begrooting er zullen werkzaam grjn 32 en dat' in 1920 volgens de hegroo- ting ter Secretarie zullen werken 40 amb tenaren. Hij heeft alleen een Raadsbesluit kunnen vinden van 17 April 1919, waarbij 5 nieuwe ambtenaren by de afd. belastingen zyn toegestaan en vroeg, waar on wanneer sanctie voor al de anderen is verleend. Ditzelfde lid aeido verder, dat er in 1918 en 1919 waren één commies-redacteur en een adj.-commies-redacteur. Nu zyn er twee commiezen-redacteur en vraagt hy van wan neer dit Raadsbesluit dateert. Nog werd door dit lid opgemerkt, dat de chefs van ae aid. Alge me ene Zaken, Financiën en Be volking in 1918 hadden den rang van hoofd commies, in 1919 van hoofd-ambteïiaar co nu hebben den rang van referendaris. Hij j viaagt: Waarom deze buitengewoon sa el ie promotie in rang, zonder eerst de ptpm oi>7 in salaris te doorlopen, aan elk der zan gen op zichzelf verbonden? B. en W, antwoorden op deze categori sche vragen uitvoerig. Wat de j>chynbai-e ?Toote vermeerdering van ambtenaren be treft, deze houdt verband met de indeeling van de verschillende ambtenaren in gevolge de algemeene salaris verordening. De hulp- klerken werden vóór deze regeling uit den post schrijfloon en betaald. Op advies van j de eerste salariscommissie werden de ann- wenge hulpklerken in den voor hen besfcem- I den rang ingedeeld. Op de .begroeting voor 1920 treft men de 5 nieuwe ambtenaren bij de afdeeling „Be lastingen" aan. Met voorkennis van den Raad werd verder het aantal ambtenaren op de afd. „Rekenkamer" in dit jaar met 2 vermeerderd en eindelijk moest op de afdeeling Algemeene Zaken wegens ziekte van den hulpklerk een ander tot tydelyk hulpklork werden aange steld. Met het oog op de onderafdeeling „Ón der wys" in een apart vertrek wegens uit breiding der werkzaamheden is deze hulpbe steller in de toekomst noodig. Met betrekking tot de opmerkingen om trent de twee commiezen-redacteur deel-en B. en W. mede, dat, toen kort geleden de referendaris, rar. Corp oraal, den gemeente dienst verliet, de commies-redacteur met dien9 functieën belast werd en verder tot aansteling van een tweeden comm'e:-redac- fceix in dsn rang van hoofdcommies is over gedaan. Het is de bedoeling van B. en W. den oudot^ti commies-redacteur te zijner tijd tot referendaris te bevorderen. B. en W. meenen overigens, dat het lid, van wiea de hier gemaakte opmerkingen en gestelde vragen afkomstig zyn, blijk geeft, niet op de hoogte te zijn van hetgeen heeft plaats gehad by de in-werking-treding van de veordeniog van 5 Dec. 1917, regelende den rang en de bezoldiging van de ambtenaren en bediendend ter gemeente-secretarie en van de algemeene salarisregeling van 1918. Bij „Druk- en Bindwerk", wordt ouder gewoonte weer geklaagd over het lange uit- blijven van het Stenografisch Verslag. B. en W. zoggen, dat d8 oorzaak dier vertraging hoofdzakelijk moet- gezocht worden in het veei te lang ia het bezit houden der sfceno- giammen door sommige leden. Op de vraag om het drukwerk te verdee- len over meerdere georganiseerde bedrij ven, eea vraag, ook bij vorige gelegenheden gedaan, antwoorden B. en W., dat dit druk werk tot 1 Januari 1923 is opgedragen aan den heer Eduard IJdo, alhier. Verdee ling over mperdere georgan'seerde bedrij ven is dus thans niet mogelijk. Wenschelijk zou dit trouwens ook niet zyn, zooals eerder door him college is uiteengezet. Meerdere leden vroegen vergrooting en geriefelijk maken der publieke tribune van ue Raadzaal. B. en W. meenen, dat dit niet mogelijk is, z?nder ingrijpende verandering der Raadzaal, welke, hoe ook uitgevoerd, dit fraaie vertrek ernstig zou schaden. In alle »3cties werd door vele leden ge ïnformeerd naar do controle op het uitbetalen van de locnen aan de werksters en anderen, inzake het schoonhouden der gebouwen. Men achtte het wenschelijk de vrouwen in ge meentedienst te nemen. Waar de schoonmaakwerkzaamheden geen vollen dagdienst veroischen, gaat, volgens B. en W., een vergelijking met andere loo- nen niet op en Sou het ongewenscht zijn deze vrouwen in gemeentedienst te nemen. Wel stellen B. en W. voor dezen post met f150 te verhoogen. Ren lid wil diverse publicaties ook in de „Leidache Courant" plaatsen en vraagt even- tueelc gelijkstelling van „Leidsche Coarant" en „Leidsch Dagblad." Meerdere leden kwa men op voor do belangen van het „Leid sche Arbeidersblad", hetgeen andere leden deed zeggen, dat men dan ook andere week bladen in aanmerking moet laten komen. Dezelfde opmerkingen werden gemaakt in zake advertentiën. B. en W. zeggen, dat, krachtens overeen komst, alle afgekondigde verordeningen in het „Leidsch Dagblad" worden gepubli ceerd. Ten einde echter de officieele ken- r.irpevingen betreffende de gemeentelijke distributie en neg eenige andere publioaties, zooveel mogelijk onder oogen van alle inge zetenen te brengen, worden de kennisgevin gen ih de laatste jaren ook in de „Leid sche Courant" tegen betaling geplaatst. Deze publicaties, die ten spoedigste ter kennis van belanghebbenden moeten komen, ook in één of meer weekbladen te plaatsen, heeft natuurlijk geen zin. Ten opzichte van de plaatsing van ad vertenties pleegt geen verschil te worden gemaakt tusschen de beide hier ter stede verschijnende .dagbladen. De uitgave V3n het Adresboek kwam, be grijpelijkerwijs, ook weder ter sprake. De wenschelrjkheid werd betoogd, hot voor re kening van de gemeente uit te geven. Naar B. en \V. vernamen, is het de bedoeling van den heer IJdc>, na de fcot-stand-koraing van de a.s. grenswijziging de uitgifte van een nieuw Adresboek met kracht ter hand te nemen. Mocht deze uitgifte achter niet spoe dig tot stand komen, dan willen zij gaarne overwegen in hoeverre uitgifte van gemeen tewege mogelyk ie, aangezien B. en W. ook van oordeel zijn, dat te Leiden op geregelde tijden en na niet te lang tijdsverloop een nieuw Adresboek behoort te verschijnen. By het betrokken volgn. drongen meer dere leden aan op de instelling van een v ekelykschen ophaaldienst der belastingen er zouden daarvoor inlichtingen willen in winnen te Zaandam. B. en W. willen met genoegen aan dab verzoek voldoen. Ly den posb „belooningen politiek, wer den tal van opmerkingen gemaakt, waarover m een volgend artikel. De Groentijd. In verband met in omloop zijnde verhalen omtrent mogelijk- voorgekomen buitensporighe den in den afgejoopen groentijd alhier, heeft, zoo als werd gemeld, het Collegium van het Leidsch Studentencorps den hoogloeraron prof. dr. A. W. Nieuwenhuis; rector-inagnificua, prof. rar, C. van Vollenhoven en prof. dr. W. B. Kristensen verzocht een onderzoek in'te stellen naar het karakter van den afgel'oopen groen tijd. De hoogleeraren hebben aan dit verzoek voldaan en besloten, door aanplakking aan de universiteit aan do resultaten van dit onderzoek openbaarheid- te geven, hetgeen thans ia ge schied. Het rapport luidt als volgt: 1. Ingevolge een verzoek van het Collegium van het Leidsch Studentencorps (een verzoek, dat zelf weer ingegeven was door den reclor- magnificus) hebben ondergeteekenden in hot be gin der vorige week navraag gedaan bij de eer- ste-j aarsled en over den afgeloopen groentijd. De eerste-jaarededen zijn daartoo twee aan twee in den Senaatskamer tier academie ontvangen en op gemoedelijke wijze gehoord; het noemen van namen van oudere studenten is zorgvuldig vermeden. Ondergeteekenden waardeeren zeer het vertrouwen en de onbevreesdheid voor pu bliciteit, waarvan het Collegium heeft doen blij ken, en de openhartigheid, waarmede de jongo studenten geantwoord hebben op alle vragen. Van de aan elk hunner geboden gelegenheid, om zijn ouders of zijn voogd met den rector in ver binding te doen treden, is geen gebruik ge maakt. 2. Gedurende de ruim veertien dagen van dezen groentijd hebben zich blijkbaar geen groens ch and alen voorgedaan, buiten het ééne geval, dat door het Collegium terstond bestraft is met do liardfelo straf, waarover het beschikt. Dit geval wordt ook door de oerste-jaara zelf erkend, als oen uitzondering, die, naar hun in zicht, door geen corpslid wordt verdedigd of vergoelijkt. 3. Hoewel ernstig letsel of zenuwoverspan ning als gevolg van den groentijd zich blijkbaar niet heeft voorgedaan, was bij de overgroole 'meerderheid der ondervraagden een stemming merkbaar van diepgaanden wrevel over het onderrondene. Aan een opvoedende werking ge loofde nagenoeg niemand. 4. De groentijd begon veelal met hot wek ken der studenten (tusschen 9 en 10 uur), het geen dan gevolgd word door voorbereiding van het grocnentooneel (van 10 tot 12 uur), koffie drinken en onder verplicht bezoek op studen tenkamers en roeien op „Njord". Gedurende de ze eerste helft van den dag had het ontgroenen gewoonlijk plaats op den voet cener betrekke lijke gelijkheid. HieT leerden de studenten de groenen, de groenen het openhartige en jovia le verkeer met de studenten kennen mr hier loon de de ontgroening meer dan één nuttige zijde 5. Gedurende de tweede helft van den dag daarentegen waren lichamelijk geweld in aller lei vormen, alsook begieten, bespuiten en stuk- scheuren van boven- en onderkleeren geenszins toevallige cn zeldzame excessen, maar gewone zaken, waarop trouwens de groenen bij dc keus hunner klecren rekenden. Een en ander was hot ergst op do opzettelijk daartoo ingerichte donderjolen; de afschuw van deze donderjolen was bij do ondervraagden dan ook algemeen. Het aantal donderjolen, door dc verschillende groenen bijgewoond, liep ook nogal sterk uit een, en ook overigens bleken de groenen op on gelijke wijze te hebben gedeeld in de goede en kwade kansen. 6. Gore gesprekken, onmatig voortgezet, wa ren gedurende dezo tweede helft van den dag gebruikelijk. Do eersle-jaarastudeuten zagon heel wel in, dat van sommige gesprekken over meestal vermeden onderwerpen een ontbolsteren de en dus heilzame werking kon uitgaan, en natuurlijk wisten of beseffen moesten, dat bui ten groentijd en studentenleven de gesprekken van jongo mannen onder elkaar ook allesbehal ve voorbeoldig zijn. Doch naar het oordeel van bijna allen werd bier voortdurend de grens van het verdedigbare zeer verre overschreden. 7. Algemeen werd er over geklaagd, dal ge durende deze tweede helft van den dag de nuchter gebleven groenen zoo dikwijls dronken ontgroeners tegenover zich hadden; ook daar door werd atadan alle opvoeding ontbolstoring of werkelijke kennismaking onmogelijk. Het weerzinwekkende deel dezer ontgroening, het welk den groentijd voor de meesten heeft ver gald, was volstrekt niet beperkt tot personen, die zich aan den buitenrand van het Corps bevonden, en in den groentijd uit hun verscho len hoek te voorschijn kwamen, maar kwam herhaaldelijk van don kant van personen, die in het Corpsloven een zeker aanzien genieten. Geklaagd werd vooral over het optreden der jongere jaars. 8. Do betergezinde dementen in het Corps, dio waarlijk niet ontbreken, heten zich, naai- den indruk der ondervraagden, aan den groentijd en zijn verloop weinig gelegen liggen. 9. Het verbod van drinkdwang iss streng na geleefd; ook op den „Njord"-dag en den „Pro- Patria"-dag kwamen geen afwijkingen voor. Pogingen om groenen te nopen tot oneerbare handelingen, tot het gaan naar oneerbare plaat sen, tot hazardspel of andere ergerlijkheden zijn blijkbaar niet gedaan. Aan den regel, dat de groon te middernacht vrij is, werd streng de hand gehouden. Het groenentooneel werd door allen beschreven als geschikt en aardig. Het grpenendiner eiken middag, onder leiding van het Collegium, word zeer gewaardeerd. Over den derden October, dit jaar doorgebracht in ■Den Haag, werd geen enkel bezwaar vernomen. Ook had zich niemand te beklagen over ern stige bejegening op den openbaren weg. 10. Alle eerste-jaars6tudenten spraken met erkentelijkheid over het rustelooze toezicht van het Collegium en de commissie van bijstand. Nochtans moet uit hun mededeelingen worden opgemaakt, dat dit toezicht in hoofdzaak het waken voor de gezondheid, hot vorhoeden van schandalen en het voorkomen van drinkdwang beoogde; doch zich niet uitstrekte tot het in het groentijdsreglement evenzeer verboden aandoen van lichamelijk geweld. De vroegere, door ambts bekleders georganiseerde, donderavond van speolalen aard, bekend als de commissie-kamer avond, beet en is afgeschaft; evenwel krijgen ondergeteekenden den indruk, dat de tegen woordige Virtus "-avonden met dien commis siekamer-avond van voorheen verscheiden trek ken gemeen hoeft. 11. Do bij do overgrooto meerderheid ge constateerde wrevel over het in den groentijd ondervond ene wordt gaande gehouden bij sommigen zelfs overtroffen door ergernis over den tegenwoordigen vorm van nachtelijke molestaties van eersto-jaarsstudenten na afloop van den groentijd. Vermakelijke plagerij kwam daarbij niet voor, vernieling van. meubilair en deuren herhaaldelijk. Dit stelselmatig soort mo lestaties werd vooral voor wie in het centrum der stad wonen als veelvuldig en onduldbaar voorgesteld. Ook dit ging meermalen nit van personen, die in het Corps eon zeker aanzien genieten, en had velen der ondervraagden een onaangenamen indruk gegeven van den geest, dio in hot Gorpts schijnt te heerschen. Het Col legium en de commissie van bijstand laten zich met dozen buiten den groentijd vallende han delingen natuurlijk niet meer in. 12. Hoewel ondergeteekenden zich bepalen tot bet samenvattend weoTgovcn van de hun verstrekte mededeelingen, meenen zij, ter voor koming van misverstand, er op te moeten wij zen, dat oud-Corpsleden zich den tegenwoordi gen groentijd niet moeten voorstellen als den groentijd uit hun eigen jaren, ontdaan van et telijke groofe gebreken. Inderdaad zijn zeer groote gebreken, zooals drinkdwang, het to za- men tafelen van studenten en groenen, en het ontaarde groenentooneel weggenomen; doch de eindindruk van ondergeteekenden is, dat het quantum ruwheid, hetwelk sinds die verbete ringen niet langer kon worden aangewend op do oude wijze, zich nu heeft weten te werpen op andere practijken. Het Leidsch Studentencorps zal opi Iiefc congres te Straatsburg vertegenwoordigd worden door de heeren W. F. L. Graaf van Bylandt, F. A. J. Deelen, B. M. A. Paulas (voor het collegium) en jhr. E. G. van Bcnthem v. d. Bergh, A. J. Guépin en jhr. E. G. de Seriere (voor het Corps). Door het bestuur van het Genootschap „Kennis is Macht" zijn tot leeraren in het Fiansch aan den Handelscursus! van het Genootschap benoemd de heeren D. Bosnia en J. Huge, beiden werkzaam by het O. L. Q. alhier. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is ingetrokken de benoeming van J. Kükler tot amanuensis tweede klasse bij de k'ndiTg:nee-kunde aan de Rijksuniversi teit alhier en voor hét tijdvak van 16 Novem ber 1919 tot en met 15 November 1920 als zoodanig benoemd de heer A. Zwanenburg, alhier, en is met ingang van 16 November 1919 bij het Ryksmuseum van Oudheden be noemd tot amanuensis tweede klasse de lieer N. Meiman, thans bediende eerste klasse by dat museum. Maaudag 1 December zal het 25 jaar geleden zyn» dat, eveneens op Maandag 1 December, bode C. Verlaan, van Vooraout, zyn „boderit" van Voorbout op Leiden voor het eerst deed. Daarna bezocht hij 25 jaren enze stad dagelyks, hoe weer of weg ook wezen mochten. De Grondpartij- De Grondpartij richt de volgende voor stellen tot onmiddellyke wettelyke voorzie ning ter beoordeeling aan Regeering, Volks- ertcgenwoordiging, de politieke partyen, de vaktereenig.'ogen en „alle weldenkende burgers en burgeressen." lo. Aan ieder daartoe bekwaam bevonden Neatrlander woeden op zijn verzoek, tegen nader vast te stellen voorwaarden, in erf pacht een tuinderij of boerdery verstrekt en de noodige crediefcen verschaft tot verkrij ging van woning, de onmisbare werktuigen, meststoffen, vee, enz., voldoende voor een geueel zelfkandig en zonder gehuurde ar- beidskiachton to explo!teeren bes aan. 2e. Aan bouwondernemers worden op zeer gcedkoope voorwaarden grond verst;ekt en acilileiten verleend., onder te stellen voor waarden, tot onmiddellyken aanbouw van wo ningen en tuinsteden. 3iv. Een herziening van de grondbelasting worde ter hand genomen, welke het pro ductief gebruik van den Nederlandscüen bo dem als werk- en woonplaats bevordert^ doch het' improductieve gebruik voor jachf- park, speculatiedoeleindeo, e.d., tegengaat en opheft. 4o. Een commissie van.deskundigen worde ingesteld, wier taak het is een uitvoerig en do-,1' ieder burger gratis verkrijgbaar over» zicht samen te stellen van het tegenwoordig gct-iuik en de huidige eigendomsindeeling van Neerlands bodem. 5e. Gezinsicon voor alle overheidsperso- cccl met een overeenkomstige Rijkskindeiy verzekering bij het particulier bedrijf te ge- lyk^ met gezinslast voor alle burgers, in verband met de gezinsgrootte, make een eind aan de verspilling van 's lands gelden door ongehuwden en kinderloozen en 'steune nc-t gezin als onmisbaren grondslag van alle volkskracht. Opmerking: De voor lo. en 2b. noodige gronden worden gevonden uit de Staatsdo- me:D6n; de gronden in het bezit van pro vincie en gemeenten, de met recht van voor koop aan te koopen gronden, uit de te enfc- giDDen gronden en door onteigening volgens een sterk verbeterde onteigeningswet. Collectief contract grafisch bedrijf. Naar wij vernemen ie in het nieuwe ontwerp-concept-overeenkomst in het gra fisch Ledryf de klasse-indeeling als volgt geregeld: Klasse IAmsterdam, Sloten, Water graafsmeer. Klasse II: Den Haag. Heerlen, Kerkrade, Scheveningen, Rotterdam. Klasse III: Delft, Groningen, Haarlem}, Hilversum, Hoek van Holland, Laren (NV EL), Loosduinen, Rijswijk, Schiedam; Scho* ten, Utrecht, Zaandam, Bussum. Klasse IV: Alkmaar, Almelo, Alphed^ Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Be- verwyk, De Bilt, Baarn, Breda, Deventer,- Dordrecht, Enschedé, Gouda, Heemstede,- Den Helder, Hengelo (O Den Bosch, Hil- legcm, Koog aan de Zaan, Krommenie^ Leeuwarden, Leiden, Lonneker, Maas* tricht, Meersen, Naaldwijk, Naarden, Nij megen, Overveen, Princenhage, Pijnacker» Santpoort, Soest, Tilburg, Vaals, Velseo,- Voorburg, Wassenaar, Weesp. Wormerveer, Wyk (by Maastricht), Zaandyk, Zandvoort, Zeist, Zutphen, Zwolle. Klasse V: Aalsmeer, Amerongen, Bergen op Zoom, Borne, Boskoop, Dedemsvaart, Keren, Doesburg, Doetinchem, Edam, Ede, Eindhoven, Enkhuizen, Gestel, Ginneken, Gcrichem, Harderwijk, Helmond, Hillegom, Roorn, Huizen, Kampen, Katwijk, Leider dorp, Lisse, Losser, Maassluis, Meppel, Mid delburg, Middelbands. Nieuwe Niedorp; Nocrd-Scharwoude, Noordwyk, Nrjkerk, Oegstgeest, Oldenzaal, Oosterbeek, Joster- liout, Oostzaan, Purmerend, Renkum, Roer mond. Roosendaal, Sassenbeim. Schagen, Siltard, Sneek, Soest, Sommelsdijk, Stratum, Tiel, Uitgeest, Valkenburg, Velp, Venlo, yjaardingen, Vlissjngen. Voorschoten, Wa- geniügen, Warmond, Weert, Westzaan, Win schoten, Woensel, Worraer, Zalt-Bommef," Zever. aar. Klasse VI: Aalten, Andyk, Anna-Pau- lowna, Barneveld, Bodegraven, Borculo; Brummen, Beemster, Boisward, Boxmeer, Boxtel. Brielle, Coevorden. Kuilenburg, Dalfsen. Delden, Delfzijl, Dirksland, Ook- kum. Doorn, Drachten, Driebergen, Dru- tsc, Elburg, Eist, Emmen. Epe, Ermeïo, Franeker, Geertruidenberg, Geld op. G:rre- dfk. Goor, Groenlo, Guipen, Hard'nxvël^ Harlingen, Heeren veen, Hoo^eveen, Hooge- zand, Ierseke, Joure, Leerdam, Lochem, Meerssen (Kom), Nieuwe Pekeia, Nijver dal, Oosterwolde, Oude-Pekela, Oud-Beyer- Iand, Rhedeu, Rhenen, Sappemeer, Schoon hoven, Sliedrecht, Slochteren, Stad-kanaal, St-eenwyk, Terneuzen, Veendam, Ve3nen- daal, Waalwijk, Wildervank, Wiihe, Wyk by Duurstede. IJsselstein, Zierikzae, Zoe- termeer, Zundert. Klasse VII: Alblasserdanv, Baarle, Brea kers, Budel, Colijnsplaat, Diemen, Dintel- CGrd Dixperlo, Egmond, Gecdringen, Grave, Grauw, Haastrecht, Hardenberg, 's-Heerenberg. Texel. Venraay. Bij het aangaan der collectieve overeen komst in het typografisch bedrijf zal af gezien worden van het stellen eener cautie door beide partijen voor de goede naleving van het contract. Uitvoer van afval van ijzer en staaf. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot nadere aankondiging dispei- satie verleend van het verbod van uitvoer van ijzer en staal en hun legeeringen in eiken vorm, ingesteld bij Kon. besluit van 13 October 1916, voor zooverre betreft allen afval van ijzer en staal; en brengt ter kennis van belanghebben den, dat, zoolang de in dezo beschikking ver leende dispensatio niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van allen afval van. ijzer en staal, waaronder dits ook behoort oud ijzer en oud staal, aan geen enkel voorschrift of beperken de bepaling zal zijn onderworpen. Dezo beschikking troodt in werking znet in gang van 22 dezer. Opheffing Rijkskantoor voor kaas. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft: lo. met ingang van 1 December opgeheven het Rijkskantoor voor kaas; 2o. eervol ontslag verleend aan den heer G. van Hulstijn als di- rectour van genoemd Rijks kantoor, onder dank betuiging voor de door hem in dezo functie be wezen diensten; So. mot ingang van 1 Decem ber den heer G. van Hui^tijn voornoemd be noemd tot liquidateur van het alsdan opgeheven Rijkskantoor voor kaas. Distributie van mals. Hot Rijksgraanbureau hooft mais aangekocht en laten aanvoeren, woïke thans ter bevorde ring van do melkvoorziening verkrijgbaar wordt gesteld voor melkveehouders in Noord-Holland^ Zuid-Holland en Utrecht. Voor eerste aflevering, die terstond uit voor raad, te Amsterdam en Rotterdam aanwezig, kan geschieden, kunnen de bedoelde veehcra-

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1